als het om sparen gaat Schiedam krijgt nieuwe stortplaats voor vuil Verhoging schoolgeld nij verheid sonderwij s Chauffeur rijdt twee keer op Duitser in om kwartje te weinig fooi AGENDA Eerste paal grond in uitbreiding Madern T. de Bruijn heropende P.P.W.-InteniationaP ROTTERDAM Maassluis' monument niet op 5 mei '65 gereed Geen overeenkomst met Rotterdam In Nieutvland te veel winkels Paard tegëfi auto Schipper klem tussen lier Negen maanden voor diefstal Krappe meerderheid in raad Vergroting met 200 m2 „Morgen aan Stationsplein Sirrah zou geen schuld treffen aan aanvaring Voorstel-verzetsnamen terug Scbiedarase schakers voorlopig op winst Ontspanningsavond van Caltex D1 Schilder viel van tweede etage Hoogste punt nieuwe Végé-pand bereikt ROTTERDAMMER Pagina 5 DINSDAG 27 OKTOBER 196* "yRIJ uitvoerig heeft de Schie- damse gemeenteraad zich gis teravond beziggehouden met de aanleg van een stortplaats voor stadsvuil ten noorden van de Ou- dedijk en ten oosten van de spoor lijn Schiedam-Delft. Voor dit pro- Jokt werd een krediet gevoteerd van 550.000, waarbij begrepen de aanleg van een terrein voor ho veniers. (Van een onzer verslaggevers) ONGENODE GASTEN KNEL NOG NOOIT OPEN Werkplaats Parkeren ftmdaag fe"; Jeugdhuis; put, 20 u. ere morgen Ifpulia i^toigdhuis: CJl dagelijks f Nieuw (Van een onzer verslaggevers) WETHOUDER T. DE BRUIJN heeft maandagmorgen aan de Parallelweg te Vlaardingen de fabricage van maagpepermunten op gang gebracht en daarmee de officiële heropening verricht van de op 16 april 1962 verwoeste P. P. W. International, fabriek van suikerwerkartikelen. Aanne mer F, Verhey heeft het pand herbouwd naar een ontwerp van architect G. Geluk. Ontwikkeling mm MNGEN3 (Van een onzer verslaggevers) HET Maasslulse oorlogsmonu ment zal niet op 4 mei 1965 gereed zijn bij de dodenherden king. Dit heeft wethouder P. v. d. Snoek meegedeeld in de raads vergadering van maandagavond in antwoord op een vraag van de heer J. Slagboom (soc.). MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bi] da coöperatieve centrale raiffeisen-banlc te utrecht Hoewel de schakers van het eerste tiental van de s.v. Schiedam met weinig hoopvolle verwachtingen hun ontmoeting tegen het tweede tiental van de s v. Dordrecht in het nieuwe seizoen van jtart gingen, kwamen zij toch in dit eerste treffen van het competitiejaar 1964- 65. san een voorlopige voorsprong van sh-iv*. De nestor van de schaakvereniging .Schiedam", de heer J. R. Kok, scoorde ja «en vlot opgezette aanvalspartlj het eerste winstpunt. Daarna volgde de heer jy. Noordegraat en vervolgens de heer C. jC. Harmannij, die op winst kwam door tijdsoverschrijding van zijn tegenstander Haar ook zonder deze reglementaire be slissing een overwinning voor de heer Harmannij te verwezenlijken zijn jeweest. De heer C. Vrijland accepteerde op voorstel van zijn tegenstander remise, na Mn vrijwel gelijkopgaande strijd. De enige die een nul moest noteren was de heer J- C. Hölzken, die in een matposi- tie uiteraard geen keus meer had. Van de resterende vijf partijen die zijn afgebro ken, heeft alleen de heer H. Planken met sta partijstelling, reële winstkansen, ter wijl de heren H. den Uyl en H. Hulzer, eik hun partij wel in veilige remisehaven tuilen loodsen. Anders is het gesteld met de partijen v®j de heren N. Grevenbroek en D. Dekker. Zij zullen proberen hun gedeel telijk gestrande partij weer vlot te krb. jen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit pogen geen succes opleveren, zodat het 'eerste tiental van s.v„ Schiedam moet rekenen op «en verdeling van de punten, ni het gunstigste geval op een overwin ning met het kleinst mogelijk verschil, namelijk 5Ïs —414. De Christ. Geref. kerk te SeMedua freest («roepen In de vakature ds. A. Zwiet» da. hï, Bjso uit Zeist. Het college van B. en W. zegt ia het voorstel dat het kiezen van een bepaalde methode van vuilafvoer ea het uitwerken daarvan nog geruime tijd zal vergen. Aan een tijdelijke stortplaats voor vail is daarom op bet ogenblik niet te ontkomen De socialistische woordvoerder J. J, Bieze betreurde het dat B. en W. geen andere oplossing hebben kunnen vinden. Hij had de aanpak van dit moeilijke vraagstuk liever in ruimer, meer regio- naad verband, bijvoorbeeld op Kijmuond- mveau, gezien. De heer Bieze geloofde graag wat B. en W. zeggen, maar bij vroeg zich af over hoeveel jaar dit ter rein vol zal zijn. T\E dear van de feestzaal ging open. Over de donkere etraat viel «en falie lichtbundel op bet natte plavei* sd. Twee knapen man-beerden naar binnen. De kleine met brutale, «luwe betoogjes, de lange met eau ruiga, weelderige baardos. Ze kwamen tot ttit- Tnd voor het bestuurslid van de •fm-'iging, die zich even bad losga- maakt uit de kluwen vsn zich lavende mensen in de wanne volle foyer. „We ïhiflbeit, nog ïgeen konsumsieboixie"™, «ridaarde ée half-wat van het edele duo ostentatief. .Aaien jullie je kaar ten maar eens zien", lei de secretaris bits. Twee verfomfaaide kaarten kwa men te voorschijn, met een hoekje «tal. „Deze geven geen recht op con- «amp-tie", bitste de man. En luj ge baarde naar de uitgang. Het tweetal marcheerde weg. „Wat *n bietsers", riep de juffrouw van de vestiaire ver- entwsardigd uit. „Ze proberen het maar, die rakkers". Er kwam een an der bestuurslid by. *Er moet eigenlijk de gehele avond een van ons bjj de deur staan. Maar ja, wie wil dat nou? Ze villen graag allemaal het program ma tien en in de pauze moet je toch wat gebruiken**. Vorige keren hadden te een professionele uitsmijter ge- buur A Maar deze htd ditmaal verstek liieu gaan. die verdiende meer in een «afédausant, waar Noorse zeelui en Italiaanse arbeiders komen. Nog geen hjf minuten later ging de buitendeur veer open en alsof er geen vuiltje aan de lucht was, kwamen Fieloog en Slubol achter elkaar opnieuw naar binnen, in de richting van de foyer. Ze wuifden even overmoedig met Juin toegangskaart naar het bestuurslid. Dia maar zander consumptie jQE grote, dikke dame op bet minuuscuui-kteine balkonnetje Boud hevig naar ons te gebaren. Het was zo'it hóek-uitsteeksel, waar geen genaium tot Moei komt, doordat uit ds lijstraat negen maanden laag een fnre wind waait. Naast haar stond een Heine, rode plastic emmer en in haar gebarende rechterhand hield ze spons ea zeem. Zo stond zij daar met haar SBOntbeeriyke huisvrouwelijke attri buten te bibberen van de kou. Van de drenzerige mieterregen bad ze even wel geen last, wam boven haar hoofd was «en oude luifel, waar gras in groeide. Uit een zeer omstandig ver haal vanaf haar hoge troon bleek, dat ze opgesloten was. In haar schoon maakwoede had ze de dubbele glazen deur, die zyn vrijdagse schoonmaak- Keurt kreeg, bij ongeluk dicht en op slot geduwd, toen ze zich even voor over boog, 't Ging vanzelf, want de «paarse ruimte en de dikke dame lie ten geen voorover-buigen toe. TK woon hier al meer dan vijfen- twintig jaar en zo iets is me nog nooit overkomen**, klzagde zee. „*t Is om een longontsteking te krijgen**. «Was er nou maar «en glazenwasser Ik de buurt**,, riep een rood-wangige melkboer, die juist voorbij kwam. -Oh nee, ik zou zijn ladder niet af- durven", weeklaagde de vrouw. „Ik heb hoogtevrees". „Ais we de brand weer eens opbelde voor 'n vangzeil", vroeg een lange magere man, die veel op Prikkebeen leek. „Oh, asjeblieft niet" klonk het van boven. „Ik heb wel een loper bij me. Maar daar heb- ie ook niks an, want 't is een Lips- slol", zei een bakker. Ondertussen dromden minstens zes mennen en drie vrouwen somen. Beneden was ook al niemand thuis. „De buurvrouw is n«ai de markt", vertelde de gevangene op het balkon. DOVEN achter staat de boel wel open", zei een buurvrouw. „Als we nou maar een ladder hadden. Had dat toch eerder gezegd mens", zei Prikkebeen. „Jk ga op de schut- ders van de melkboer staan, spring op bet duivenplat van beneden en hjjs me dan gewoon naar boven bet ach terbalkon op". De stand van zaken werd even naar boven geseind en kort daarna stond de lange man op de brede schouder van de melkboer, hees zich vervolgens naar binnen en nadat het groepje mensen weer naar het bal konnetje was terug gehold, zagen ze even later het bleke, smalle gezicht van de bevrijder achter de balkon deuren, die zich thans openden. De climax eindigde met een hoeraatje en gewone leven nam weer zijn loop. Wethouder P. van Bochove (soc.) ant woordde dat het college zich dagelijks met deze materie bezighoudt. Men heeft geprobeerd een financieel aan vaardbare overeenkomst wat het stor ten van vuil aangaat met Botterdam af te sluiten. Tot op heden is dit helaas, zo zei de wethouder, nog niet gelukt De hoeveelheid vuil neemt van jaar tot jaar op ontstellende wijze toe. Hierbij moet tevens onder het oog worden gezien dat de samenstelling van het vuil anders wordt Dit laatste maakt het vraagstuk er zeker niet gemakkelijker op. De wethou der verklaarde dat het restant en daar door de problemen steeds groter worden. De raad gaf zijn goedkeuring verder aan een krediet van 43,600 voor het ver bouwen ea verbeteren van de verwarming in de beschuttende werkplaats aan de Boterstraat Mevrouw M. A. C. Taverne-van Cam- pen tsoc.)_ lanceerde de vraag of men destijds niet had kunnen voorzien dat verbouwing en verbetering noodzakelijk waren. De wethouder van gemeentewerken, de heer W. van Schooneveld (prot.) ant woordde haar dat bij de overname van het pand de verwarming was begrepen. Naderhand is pas gebleken dat de in stallatie voor verwarming met hete lucht niet voldoende warmte produceerde. Wethouder H. Sabsl (soc.) bracht naar voren dat het moeilijk is na te kaarten over het beleid inzake de beschuttende werkplaats zoals dit vroeger werd gt voerd. De varia-afdeling ondier de toen malige direktie van sociale zaken en de werkmeester van de beschuttende afde ling, die toen nog aan de St. Anna Zus terstraat lag, verschilde nogal wat van die van nu. Tegenwoordig worden in de varia-afde ling zeer uiteenlopende werkzaamheden verricht, die elkaar onderling niet ver dragen. Bij de ene categorie dient het verloop stofvrij te geschieden, bij de an dere is stofverwekking onvermijdelijk. Splitsing van de afdelingen is dan ook noodzakelijk. Bij het voorstel voor de bouw van 167 woningwetwoningen m Groenoord bepaalde de heer B. E. Collé (comm.) de aandacht op het parkeerprobleem. Hij stelde voor een parkeerverbod bij de woningen in te stellen, indien in Groenoord voldoende parkeerruimte wordt geschapen. Wethouder M. J. M. van Kinderen (kath.) was de mening toegedaan dat de parkeerkwestie in een gecombi neerde vergadering van de commissies voor stadsontwikkeling en gemeentewer ken aan de orde moeten komen. Het liberale raadslid G. P. Verhuls- donk wees er bij het voorstel voor de bouw van drie tot vijf winkelpanden aan de Parkweg op, dat er in de wijk Niéuw- land meer dan voldoende winkels zijn. Hij was bang dat als men zou doorgaan met het houwen van nog meer winkelpan* den, er een overschot zou komen. Wethouder Van Schooneveld antwoord* de hem dat hij waardering had voor de visie van de heer Verhulsdonk, maar dat het gemeentebestuur aan deze kwestie weinig kan doen. (Van een onzer verslaggevers) Een paard, geleid door G. H. A. Smit, werd maandagmorgen op -de Kerkweg (voormalig Kethel) te Schiedam aange reden door de vrachtauto, bestuurd door J. P. V. D. H. uit Delft. Het paard, dat naar de wei werd ge bracht, stond te wachten op de Dam voor het hek van het wetland, totdat z'n bege leider het hek zou hebben opengemaakt. Het dier schrok en sprong plotseling achteruit, waardoor rijn linkerachterbeen in pijnlijke aanraking kwam met het achterwiel vaa de vrachtauto. Het paard liep slechts enkele geringe schaafwon den op. De 33-jarige schipper A. Brusse uit Capelle aan den IJssel is maandagmiddag aan boord van zijn aan de Admiraliteit»- kade m Rotterdam liggend schip Elja met zijn linkeronderbeen bekneld ge raakt tussen een draaiende her. Hij is met een vleeswond naar het Bergweg- ztekenhuts gebracht. De schipper was in de ruimte gekro pen waar de as van. de Her draaide. De as pakte de bovenkleding van de heer Brusse, waardoor deze van zijn iichaam werd getrokken. Daarna kwam hl t linker been van de schipper klem te zitten. De echtgenote van de schipper heeft de lier stilgezet. De 41-jarige Rotterdamse chauffeur P. M. v. O., die in jum en juli van dit jaar samen met de 34-jarige chauffeur H. C. K. in Rotterdam sigaretten, vleeswaren en dames- en herenondergoed stal, is evenals K. veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf waarvan dne maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen beide verdachten acht maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voor waardelijk. De 23-jarige handelaar in tweedehands* boeken, die in januari tijdschriften met aanstootgevende foto's had verhandeld, werd conform de ets van de officier veroordeeld tot een boete van ƒ100. Tijdens een voetbalwedstrijd tussen een groep buitenlandse zeelieden op het sportterrein aan de Schulpweg in Rot terdam heeft maandagmiddag de 22- jarige Duitse kajuitjongen Claus Richter van het in de Waalhaven liggende m.s. Batenbourgh zijn rechteronderbeen ge broken. Hij is naar het Zuiderziekehhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Met achttien stemmen vóór en zes tien tegen is de Schiedaxnse gemeente raad gisteravond akkoord gegaan met een verhoging van het schoolgeld voor de nijverheids-avondscholen. In een circulaire heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen meegedeeld dat de kosten van dit onder wijs, dat voor honderd procent door het rijk wordt gesubsidieerd, aanzienlijk zijn toegenomen. Hij steit dat het inkomen van de cursisten, die vaak reeds zelf verdienen, of dat van hun ouders of verzorgers de laatste jaren sterk is geste gen. De minister acht het daarom gerecht vaardigd de cursusgelden meer in overeenstemming te brengen met het huidige loonpeil De gelden zouden als volgt moeten worden: 0,20 per lesuur lager nijver heidsonderwijs, 025 voor het uitge breid lager nijverheidsonderwijs en 025 voor het middelbaar nijverheids onderwijs. De maxima bedragen resp. 40, 60 en 80 per cursusjaar. In de grote zaal van het dakpaviljoen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam gaf maandag de Caltex een voorlichtings- en ontspanningsavond voor dealers, em ployes met hun echtgenotes. De Amsterdamse schrijver-journalist Rob Waliagh hield een causerie over ,,Het benzine-station, gezien door de bril van een automobilist'; er werden verscheidene films vertoond (waaronder ..Glas" van Bert Haanstra) en het hoog tepunt was een quiz door Bob Waliagh met medewerking van Mieke Benda. (Van een onzer verslaggevers) E 42-JARIGE Scbiedamse taxi-chauf feur C. A. F. (vader van acht kin deren) hoorde vanmorgen voor de Rot terdamse rechtbank vier maanden ge vangenisstraf (waarvan twee voorwaar delijk) eisen omdat hjj op 14 juli 's nachts tot twee keer toe op een Duitse passa gier zon hebben Ingereden toen die hem vijftien cent (naar zijn eigen zeggen een kwartje) te weinig fooi had betaald. Het gebeurde bij de ingang van het Havenbedrijf Vlaaodiragen Oost. Tevo ren had hij de Duitser uitgescholden Sted. Museum; Ver. Vrienden [S* Museum, lezing en dia's, 20.15 u. ^centrum: Rehoboth ulo, contact- fJM, 20 u. S.G.P., bijeen- j Wering, 20 u. 1K.N.M.T.P., lezing met dia's, Beikerk: Sisoclub, bazar. N.C.V.B., ledenver- Bifblad „De "Rotterdammer". Schïe- tie.„redacU«> Lange Kerkstraat 82, .1263954 (b.g.g. H5588, toest. 52, i «7-iUur 2 95885) alleen voor redactia- 1 jp-iegenheden. ..^schap: J. Steenstraat 29, telefoon «J*1 (alleen voor klachten, adverten- 1155egg)abonnementen, b.g.g. telefoon j achten bezorging; Agentschap (adr. 1 b£Ven> daS- vat) 18.30—19.80 uur. i faanpflke telefoonnummers; Alarm cl® 64666; alarm brandweer 69123; G.G, en G.B. £9299. j voor de dag: Bijbellezing, iX"*1 Evers, Lange Haven 81, (Van een onzer verslaggevers) ONDER grote belangstelling heeft mevrouw K. J. Madern-Kalisvaart maandagmiddag aan de Azaleastraat In Vlaaidingen de eerste paal geslagen voor een belangrijke uitbreiding van Madera's Graveerindustrie-Stempelfa- briek. Deze nieuwbouw wordt uitge voerd door het Aannemersbedrijf J. H. van den Ham te Maaslaanö, naar een ontwerp van architect R. Liesveld te Vlaardingen Het werk voorziet in een vergroting van de bestaande bedrijfsruimte met ongeveer 200 iri2. In de nieuwbouw zal de stempelmakerij worden onderge bracht, waardoor het bedrijfskatttoor centraal (tussen stempelmakerij en graveertnrichting) komt te liggen. De uitbreiding is 10 m lang, sluit aan op de bestaande bebouwing en krijgt een maximale breedte van 3 m. On voorziene omstandigheden coorbehcu- den denkt men het uitgebreide bedrijf in januari 1965 in gebruik te kunnen nemen. De heer J. Madern die zijn opleiding genoot aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam vestigde tien jaar geleden zijn eenmansbedrijf in Vlaardingen. Vier jaar later opende burgemeester mr. J. Heus- dens het huidige bedrijf aan de Azalea straat, dat zich sindsdien «terk heeft ont wikkeld en tot een personeelsbezetting van 45 man is uitgegroeid. De heer Madern vertelde ons dat wan neer de nu begonnen uitbreiding straks is gerealiseerd en de huidige expansie zich in gelijke mate blijft voorzetten, in de toekomst overplaatsing naar een totaal nieuw bedrijfspand zeker nodig zal zijn. Het is ook in deze tak van inaustrie uitermate moeilijk voldoende gespeciali seerde krachten aan te trekken. Bij Ma dern is dit ten dele ondervangen doordat men een eigen opleiding (Bemetel) heeft ingesteld. Nadat mevrouw Madern zich van haar (aak had gekweten, bood mevrouw A, Dtjkman-Groevelö, directie-secretaresse, haar namens het personeel een boeket bloemen aan. Onder hen die van hun belangstelling blijk gaven was ook de wijkpredikant van de familie Madera, ds. A, J „Hoorn. voor „Nazi-hond" en meer van dat fraais wat de president de vraag ont lokte daarom de Schiedammer, als hij zo'n Duitserhater is, deze mensen nog in zijn wagen wil vervoeren. Zelf zegt hij dat hij wel heeft staan bekvechten en hij de portier om daens mening had gevraagd, maar nadat hij zijn wagen met „steken" had gekeerd, was weggereden. Toen hij zag dat de Duitser zijn nummer wiHe noteren was hij iets achteruit gereden „om het num mer beter te laten zien". Volgens de president is de chauffeur de enige die deze verklaring gelooft De verklaringen van de Duitser en van de portier linden geheel anders. Eerst had de chauffeur de Duitser proberen te raken door hard op hem in te rijden. De zeeman kon maar net wegspringen. Hij wilde het sutonummer noteren en ging op d-e weg staan. De chauffeur was na te zyn uitgestapt weer achter het stuur gaan zitten en. was achteruit op de Duitser ingereden, die voor de afsluitboom van het terrein stond. Opnieuw moest hjj voor zijn leven springen. De auto kwam voorbij de plaats waar de Duitser had gestaan tot stil stand. De officier van justitie constateerde dat de chauffeur voor een kwartje iemand wilde doodrijden. Hij noemde het een schandelijk feit. Hij eiste dan ook een strenge straf met bovendien de bijzondere voorwaarde dat hij niet meer 's nachts dienst mag doen. De raadsman van de Schiedammer constateerden eerst dat de dagvaarding door de politierechter was betekend en niet door de meervoudige kamer. Na een kort oponthoud werd besloten ge woon door te gaan met de rechtzitting. Hij zei ervan overtuigd te zfln dat de man niemand wilde doodrijden maar al leen wilde bedreigen. Zijn cliënt be streed zelfs dat. Uitspraak over veertien dagen. 0 In het Stedelijk Museum te Schiedam zal vanavond om 20 IS uur de eerste causerie van de lezingensene 1964/65 gehouden wor den. Onder de titel „Kunstwerk en kunstenaar gefilmd" zal de heer J. Paalman, dlrekleur van het Stedelijk Museum, spreken over het werk van de Spaanse schilders Goya en EI Greco, over het werk van de Belgische scljfl- ders Magrltte en Tijtgat en over het werk van de Amerikaanse schilderes Grandma Moses De lezing zal worden ondersteund door de vertoning van enige films, die over het alge meen hun Sehledamse première beleven. Mr. H. B. Engelsman (soc.) en de heer B. E Collé (comm.) verklaarden zich beiden tegen het voorstel. De communistische woordvoerder noemde het een step achteruit. Hij achtte het in een tijd ais deze, waarin een schreeu wende behoefte is aan vakbekwame werknemers, onjuist velen de mogelijk heid te ontnemen een nijverheidscursus in de avonduren te volgen. De heer S- Kuiper (prot.) hield een rede waarin hij zei om louter principiële redenen begrip te hebben voor de wijzi ging. Het Scbiedamse budget bedraagt thans f 7900 en zal worden gebracht op 12.400. De heer Geluk nam bet werk vaa de heer Verhey over. Hij dankte daarbij allen die aan de bouw hebben meege werkt en noemde de heropening een be langrijke mijlpaal in de voortgang van het bedrijf. Direkteur F. J. van Tienen constateer de de merkwaardigheid dat „er nu eert bedrijf geopend gaat worden dat nog nooit op slot gezeten heeft." De heer B. H. Wellmann, secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Suikerwerk- en chocoladefabrikanten bood vervolgens namens deze vereniging zijn gelukwen sen. aan. Nadat het gezelschap een rondgang door het bedrijf had gemaakt, baalde wethouder De Bruijn oude herinneringen op. Hij vertelde dat het dit jaar veertig jaar geleden is dat hij zelf (als enige niet-rooms katholiek) verbonden werd aan de toenmalige volksbakkerij Gebrs. Van Tienen aan het Westnieuwlsnd. Hij heeft er drie jaar gewerkt: „Het waren wonderlijke werkgevers, maar wérken heb ik wél geleerd, want dat konden ze". De heer De Bruijn schetste vervol gens de ontwikkeling die het bedrijf na de de oorlog heeft gemaakt, die zij zeer typerend vond omdat een tiental Vlaar- cüngse bedrijven van deze zélfde aard intussen is gelikwideerd. „U kunt vandaag terecht trots zijn dat u uw plaats in de Vlaardingse sa menleving hebt behouden en zelfs een plaats in de internationale samenle ving (export) hebt ingenomen", aldus de heer De Bruijn. die vervolgens be toogde dat er aanvankelijk bij het ge meentebestuur van enige aarzeimg sprake is geweest toen de heer Van Tienen met zijn herbouwplannen kwam. Uitgaande van een nieuw stationsge bouw, was er m dit gebied sprake van een toekomstige ontwikkeling en de ge meente wilde dat de herbouw daarmee zou harmoniëren. In dit verband zei de heer De Bruijn: „Uw bedrijf ligt vandaag aan de Paral lelweg, maar morgen ligt het aan het Stationsplein in de onmiddellijke nabij heid van een tunnel die onder de spoor baan zal doorlopen." p.p,W, International beschikt thans over een modem machinepark. Er njn machines die 350.000 pepermunttabletten per uur kunnen „steken", terwijl de laatste rollenmachines niet c-pzij gaan voor 7500 rollen per uur. Een doelmatige en eveneens snel werkende verpakkings machine neemt aan de ene kant «e ta bletten in en werpt aan de andere zljae gevulde ceUofaanzakjes uit. Het bedrqf heeft het eveneens geheel vernieuwde café-restaurant „"White Horse" mede in exploitatie. Na een receptie in de bedrijfskantine heeft de direktie maandagavond in Triangel twee jubilarissen gehuldigd. Het waren de heer K. A. van Gemeren en mevrouw L- Middelburg» die reap. 25 en 12,5 jaar aan de fabriek verbonden waren. (Van een onzer redacteuren) The Union Od Company of California heeft een geding aanhangig gemaakt tegen Vaa Nievelt Goudrïaan Sc Co's Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam er, een schadevergoeding van 2,6 miljoen dollar geëist voor de schade aangericht aan haar olieboot Santa Maria, die vorige week voor de haven van Anchorage, Alaska, in aanvaring kwam met -de olieboot Sirrah van Van Nievelt Goudrïaan. Naar ons van de zijde van de Rotter damse rederij werd meegedeeld zou, volgens de uitslag van het eerste onder zoek, de Sirrah geen schuld aan de aanvaring dragen. Het schip lag voor anker toen de Santa Maria er tegen aan botste. En dit is de reden, dat tot op heden nog geen cautie is gestort. Het resultaat van een volledig onderzoek zal eerst worden afgewacht. Intussen heeft de Sirrah, die als gevolg van de botsing, schade aan de boeg kreeg, haar reis vervolgd. Het schip is nu -op weg naar Wilmington. Californië, waar de rest van de lading zal worden, gelost. Als het schip leeg is vaart het naar Los Angeles, waar het zal worden gerepareerd. Naar de gezagvoerder heeft laten weten, valt de schade aan de' boeg mee. Het niet tijdig gereedzijn. op de datum, die men m Maassluis hoopte, ligt niet aan de kunstcnaaT, die de beeldengroep ontwierp, de heer E. A. H F. van Zan ten uit Naarden, maar aan de proble men bij verdere afwerking. Het monument moet in brons worden ge goten Aangezien er vele kunstenaars zijn in ons land, die beelden ontwierpen en slechte enkele bronsgieterijen hoopt het werk zich op en is stagnatie onvermij delijk. Een delegatie van het gemeen tebestuur heeft zich onlangs van een en ander ter plaatse op de hoogte kunnen stellen. Zoals bekend, zal het ontwerp-Van Zan ten na uitvoering het tweede Maasslui- se oorlogsmonument worden. Het eer ste dat bij het veer naar Rozenburg stond moest worden afgebroken toen de nieuwe veersteigers en het bijbeho rende plein werd aangelegd. Deze kwestie kwam ter sprake toen de raad het voorstel om in Maassluis-West een aantal straten naar verzetshelden te noemen behandelde. Even keerde de her innering aan 19401945 terug toen de heer Slagboom erop wees dat Maassluis zeer sterk heeft meegesproken in het ver zet Hij releveerde oa dat een Maassluise Geuzengroep onmiddellijk na de oproep van Koningin Wilhelmïna verzetsacties is begonnen en dat reeds in oktober 1949 de eerste slachtoffers vielen. Daarom zou de heer Slagboom (die zelf metterdaad aan het verzet deelnam-red.) het op prijs stel len als ook straten naar plaatselijke voorvechters uit de illegaliteit werden ge noemd. Hij noemde een tiental namen. Wethouder V. d. Snoek antwoordde dat B. en W. begonnen zijn met de na men van enkele grote, landelijke ver zetshelden (als Johannes Post) voor te stellen. Hij achtte het beter deze zaak eens nader te bespreken met de voor malige verzetsorganisatie. De raad zou dan nu deze namen kunnen aanvaar den en later als er verdere straten plannen zijn vastgesteld verdere naamgeving kunnen bepalen. Maar de heer Slagboom bleef bij zijn bezwaren. Hij stelde bet van zeer groot belang te vinden dat Maassluis straten noemt naar de eigen inwoners, die in het het verzet vielen. Na enig overleg deelde daarop de wet houder die tevoren reeds van „een te re kwestie" had gesproken mee dat B. en W, het voorstel terugnamen om de schijn te vermijden dat het college geen Wie in de Overijselsestraat in Rotter dam-Zuid aan een voorbijganger vraagt waar de Kappersschool is loopt een goe de kans een negatief antwoord te krijgen. Dat komt, omdat deze school daar nog maar sinds een paar maanden gevestigd is. Sinds september van dit jaar komen acht jongens naar deze gemeentelijke school om er het fcappersvak te leren. Binnenkort wordt de school officieel geopend. elke dag 54 meisjes gemeentelijke Botterdam besloot als eerste gemeente in Nederland een gemeentelijke kappers dagschool te stichten, die nu ruim zestig jongens en meisjes voor dameskapi opleidt. In het eerste jaar leren de lieren hoe ze hun gereedschappen moeten gebruiken. Ze krijgen les in kammen, borstelen, drogen, knippen, golfleggen, boaeleren, watergolven en uitkappen. Bovendien kunnen zij na afloop van Ret - eerste jaar «en beetje permanenten, la het tweede jaar volgt een herhaling van - de in het eerste jaar geleerde stof. Ver der staat er watergolven, föhngolven, verven, spoelen en manicuren op het programma, Kappersschool-directeur C. H, S. Uadage wil dat zijn leerlingen wanneer zij in de maatschappij komen iets meer kennen dan kappen alleen... Daarom wordt er ook les gegeven in te kenen, schilderen, boetseren, rekenen (vooral de* boekhoudkundige richting) taal (correspondentie). Engels, waren kennis, vaksnatomie, masseren, verkoop- en natuurkunde. Dit laatste vooral wat betreft de behandeling van de elektrische - apparaten. Op de school geven twee* praktijkleraren, een AVO-leerkracht, een leraar Engels en een lerares voor de expressievakken les. Door een gebrek- aan gymnastieklokalen kon tot nu 'toe sport nog niet op het rooster worden gezet, maar directeur Ladage („ze staan uren in dezelfde houding") wil daar zo- spoedig mogelijk iets aan doen. De klas lokalen op de eerste en tweede verdie ping van het gebouw, zijn bijna gereed voor de officiële opening. De. ouderwetse inrichting is geheel gemoderniseerd en in die praktijklokalen kunnen de leerlingen gebruik maken van de duurste apparaten. De verbouwing heeft vele duizenden gul dens gekost. OM OP BE Rotterdamse kappemchoot te worden toegelaten moeten de leer lingen twee jaar voortgezet of nijver heidsonderwijs gevolgd hebben. Aan de minister van economische zaken wordt toestemming gevraagd aan het einde van de tweejarige opleiding een getuigschrift uit te mogen reiken. Het ziet er naar uit dat die toestemming gegeven zal worden. Directeur La dage is er zich terdege van bewust, dat zijn school zal moeien con curreren met de reeds bestaande partica- Uere kappersscholen. Hij meent echter uitstekende leerlingen te kannen afleve ren. Omdat de gemeentelijke school is ondergebracht bij het nijverheidsonder wijs betekent dit dat het schoolgeld zeer laag gehouden kon worden. Het enige dat de kappers en kapsters An de dop" moeten betalen Is het materiaal waarmee zij gaan werken. "Wanneer ze de schooi verlaten kunnen ze dit meenemen. Rot terdam heeft met deze gemeentelijke school de spits afgebeten. De officiële opening betekent een hoogtepunt voor allen, die zich in de loop van de tijd met de stichting van de school hebben beziggehouden. De prestaties van de jon gens en meisjes zullen moeten bewijzen, dat de school bestaansrecht heeft. De 42-jarige schilder Steven Klomp uit de Banierstraat is vanmorgen tijdens schilderwerkzaaheden op de tweede etage van een huis aan de Louise de Coligny- laan in Rotterdam misgestapt en geval- }en Hij is met ernstige rugklachten naar het Bergwegziekenhuis gebracht. De schilder wilde met een pot verf van het balkon op een tegen de gevel staande ladder steppen. Vermoedelijk vergiste hij zich in de afstand. Op het in aanbouw zijnde pand aarTT!; Oost-Sidelinge 15 te Overschie, dat zal worden gebruikt voor opslag en verzor ging van de levensmiddelen-voorraden van 250 Végé-handeiaren, is de vlag ge hesen bij het bereiken van het hoogste punt. Om deze gebeurtenissen voor het nageslacht vast te leggen werd bovendien een loden koker ingemetseld. Hierin was een oorkonde opgesloten, waarop tal van wetenswaardigheden zijn vermeld. Het nieuwe complex heeft een totale oppervlakte van vijfduizend vierkante meter. De architect van het gebouw is de heer K. J Mijnarends te Amsterdam, de aan nemer J. P. van Eesteren N.V. De afbouw en de inrichting van het pand worden verzorgd door de Rotter damse Handel Maatschappij N.V. De vonge week gehouden collecte voor het Protestant» Interkerkelijk Thuisfront heeft wat Hoek van Holland betreft een bedrag opgeleverd van 709.70. ,v„.™ 1 Nu de akties zijn afgesloten, heeft de se verzet te zilSmeeXiA1 M3aSS'1Ul- fflTKa'SSi «uSt se verzet in zijn algemeenheid, gen aan de aktie ««Antwoord '64'%

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1