DEUREN OPEN VAN EUROPORT '64 Grote droogte in delen van de Ver. Staten RYNBENDE'S VIEUX Excellent musiceren in de St. Laur Chaos bij Arch Arenapakt de jeugd Staatsgreep in Soedan? Indonesische zang, dans en muziek weergekeerd IWC ZOLDER UITGEBRAND Resten 2000 jaar oude woning aangetroffen <§M- vêdm Dubbelzinnige rede Soekamo over Maleisië s 1 Flatbewoner moet buis ontruimen P, K. Dommisse geridderd Uitgave Calvijns laatste preken Expositie van scheepsartikelen Oudgediende stal brieven Chauffeur hoorde niets en reed man klem Een band werd niet verbroken Werkcommissies bestuderen prijsaanduidingen Lof der Zotheid voor Rotterdam heetman^ Maar andere vormen en prestatie Bij graafwerk in Schiedam-Kethel Klant moet uit drie melkslijters kunnen kiezen vieux speciaal D1 Inbraak in kantoor aan W. Boothlaan Nieuwe boring van Mobil in Wadden Rijk geschenk Geen volksdans Anti-Honger-colleete bracht 22.000 op Gasleiding kapot bij Van Brienenoordbrug IfST.ftOTTERDAMMER pagina 4 DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 Kort geding in Breda Dl 9? Een grote hoeveelheid afval- materiaal buiten de Ahoy-hallen is nog de enige zichtbare herinne ring aan de koortsachtige activitei ten die daar gisteren- tot laat in de avond hebben geheerst, zodat de Europort-tentoonstelling 1964 van morgen de eerste bezoekers zou kunnen ontvangen. uw kind goed besckèrmd tegen l winterkou wonen -- dubbei-ribsteek kleutert ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar in katoen. BIJ PIET VAN DEN KERK- HOFF kan men er altijd ze ker van zijn een of meer grote orgelwerken te horen. Het is be slist niet waar dat op het trah- septorgel van de Laurenskerk al leen maar kleinere werken, zij het van grote meesters, tot hun recht zouden kunnen komen. Het Praeludium en de Fuga in c (Ed. Peters II/6) va.i Joha'n Sebastian Bach, waarmee Van den Kerkhoff maandagavond ziin concert opende klonk bepap'J groots, en men miste (althans op de plaats die wij hadden uitgeko zen) een grotere pedaalbezetting nauwelijks. Lage straf voor PTT'er Schaffhausen edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel.116670 '"filliaai;oostzeedijk 155-167rotterdam Procureur-generaal '■pi W-P li J Gamelan Kruiswoord-puzzel c r De president van de rechtbank in Bre da heeft vanmorgen uitspraak gedaan in •een kort geding van een beleggingsfonds an onroerend goed contra de Tilburger .F. H., die op 3 oktober met een vesti gingsvergunning en een bereidverkia- 'rmg maar ronder sleutels een flat in de .Tobias Asseriaan in Tilburg was gaan bewonen. De president heeft gedaagde bevolen het flat te ontruimen binnen vijf ■dagen, met een dwangsom van 100 voor gke daj» dat de flat wederrechtelijk blijft De flats in kwestie worden verhuurd «an werknemers waarvan de werkgevers bereid zijn ƒ1500 te betalen als bij drage in de zg. onrendabele top. H. .werkt bij een Belgische firma en had een overeenkomst getroffen dat zijn werkgever de ƒ1500 zou betalen na ves tiging van een dochteronderneming in ons land. Een en ander was schriftelijk bevestigd op papier van de firma. Een maal m de flat beweerde H. dat het ni T,eJ"_Jn zijn bedoeling had gelegen de 1500 te betalen. a ?*i?res s,-?ide nu in de dagvaarding dat h. op slinkse en onwaarachtige wijze heeft gehandeld, dat het Belgische be drijf bemoeienis met de kwestie ontkent en dat H. zich valselijk heeft bediend van briefpapier van de firma. Eiseres ontkende dat er een geldige overeen komst met H. was totstand gekomen. De bereidverklaring is ten onrechte door ®en employé afgegeven en deze man is daarvoor ontslagen. Ia de feestelijke vergadering van de Verenigingsraad van de NCKV heeft de regeringscommissaris voor het Radio- wezen de heer M. v. Veen medegedeeld, dat de initiatiefnemer tot de oprichting van de NCRV. de heer P, K. Do-misse te Katwijk is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Veen speldde de heer Dommisse de ver sierselen Ibij de orde behorende op de revers. ,In een korte toespraak zei de rege ringscommissaris. dat de heer Dommis se deze onderscheiding te beurt valt voor de zeer vele 'activiteiten die hij Sn 40. laren tijds heeft .ontwikkeld voor de NCRV, waarvan hij thans nog bestuurs lid is: Geen geldelijk gewin of het zoe ken van zichzelf hebben hem hierbij ge leid, hij wilde slechts in woord en daad uiting geven aan zijn geloofsovertuiginjJ Tot nu toe vrijwel onbekende preken van Calvijn,- zullen binnenkort worden ■uitgegeven door een Engelse studiegroep in- samenwerking mett de Hervormde' Wereldbond. De preken"* bevonden zich, verzameld in een groot aantal banden in de-universiteitsbibliotheek' van Genève. Ze "werden door Calvijn gemaakt in de jaren 1549 tot kort voor zijn dood in' 1564. De reformator houdt zich hierin bezig xnet hoofdstukken uit het boek Jesaja. De preken zijn min of meer her ontdekt, want jarenlang lagen 2e in de universiteitsbibliotheek, zonder dat iemand er aandacht aan schonk. Hoewel de tentoonstelling in de eersfe plaats tot doel heeft contacten tot stand te brengen, tussen verkopers en kopers van scheepsartikelen zullen ook de in de scheepvaart geïnteresseerden op de ex positie aan hun trekken kunnen komen, Op een aantrekkelijke, overzichtelijke manieren geven de standhouders een idee van hun produkten. Zij maken daar bij soms gebruik van fraai demonstra tiemateriaal. 'In het Zuidwesten en Middenwesten van de Ver. Staten wordt de te velde staande wintertarwe ernstig bedreigd door de langdurige droogte. In sommige streken woeden enorme bosbranden, Voor het vee -wordt naar tal van boerde rijen water gepompt. Het droge weer dreigt alle te velde staande wintertarwe in de staat Colorado te vernielen. Die oogst heeft een waarde van 109 miljoen dollar. De ongekend lange droogteperiode, die drie jaar gele den begon, heeft in Colorado een toe stand veroorzaakt, die herinneringen op roept aan de jaren dertig. Het inkomen van Colorado's boeren is gedaald van 178 miljoen dollar in 1961 tot 135 miljoen dollar verleden jaar, In de buurstaat Wyoming zullen in drie districten grote verliezen op de winter- tarwe-oogst geleden worden, tenzij het spoedig gaat regenen. West-Kansas smeekt om regen, In de overige delen van de „wintertarwegordel" in het Wes ten zijn de toestanden aanzienlijk beter. (Van een onzer verslaggevers) Belangrijkste bezoeker was burge meester Van Walsom, die zich bereid had verklaard de tentoonstelling te ope nen. De burgemeester noemde het vanzelf sprekend, dat een tentoonstelling over de zeescheepvaart in Rotterdam wordt gehouden. Er de nadruk op leggend dat htJ-scieh niet *over de aan de tentoonstel ling verbonden problematiek wenste uit te laten sprak burgemeester Van Wal- xiim de hoop nit, dat Rotterdam en het Waterweggebied profyt van de expositie zullen kunnen trekken. Vóór de openingstoespraak van de bur-' gemeester had ir. J. Nijman, voorzitter van_het Advies.. Comité voor de Organi satoren, de genodigden, onder wie leden van het Corps Diplomatiek, vertegen woordigers van scheepvaartbedrijven en van instanties, die iets met. de scheep vaart' te maken hebben, welkom gebe ten. Na de opening maakte het gezel schap een rondgang over het tentoon stellingsterrein Het terrein is dit jaar bijna tweemaal zo groot als in 1963. Ongeveer 160 stand houders laten de producten zien. van ruim 875 bedrijven. Tussen wentelende schroeven en draai ende motoren in de Ahoy-hal wandelt de bezoeker naar de Energiehal, waar vooral de door de Engelse firma in de handel gebrachte „robot" transportwa gentjes, die onbemand bun rondjes draai en, de aandacht trekken. Vanzelfspre kend zijn er de meest uiteenlopende soorten scheepsmotoren te zien Tijdens de tentoonstelling, die tot en met zaterdag van tien uur tot zes uur en 's avonds van 8 30 tot 10 uur geopend is, zullen er in de Volksuniversiteit aan de Westzeedijk ook lezingen worden ge houden over seheeptechnische onderwer, pen. De niet-genodigden sullen er rekening mee moeten houden dat de toegangsprijs van de tentoonstelling 2,50 bedraagt. dkitïiii!*- Breed uitwaaierend klonk het praelu dium, Ingetogen bij het begin en later «roeiend tot een machtige climax, de fu ga, prachtig gefraseerd en geregistreerd voorgedragen. Bet koraalvoorspel „Llebster Jesu, wir sind hier" uit het aanhangsel van het vijfde deel der Peterseditie bekoort bij zonder, wanneer de versierde cantus fir- mus wordt gespeeld met een register als de Sexquialtera, zoals maandagavond het geval was. Interessant was het de Fuga m h, die Bach schreef op een thema van Ar- cangelo Corelli (1653-1713) uit een van diens vioolsonaten, weer eens te horen. Deze dubbelfuga wist de organist dui delijk te houden door op de plaatsen waar dit nodig was, b.v. bij het drie maten tellende tweestemmige tussenspel, waar Ue stemmen vrij laag liggen, het pedaal te staccateren. x Het zou ons niet verbazen als het op Bach geïnspireerd Trio in g van Ludwig van Beethoven, dat Piet van den Kerk hoff eveneens op zijn programma had gezet, een première voor Nederland, al thans voor Rotterdam betekende, want wel zijn een paar kleine orgelwerkjes, die Van Beethoven voor een kabinetor- feitje schreef bekend, meer daarbij be- oort niet het trio, dat alleen op een or gel met minstens twee klavieren en vrij pedaal uitvoerbaar is. Het was een ver rassing dit werk als een bewijs van Van Beethoven's grote verering voor Bach („Bach ïst kein Bach, Meer soil er heis- sen") te horen vertolken met de lichte en elegante registratie, die Va» den Kerkhoff hiervoor had uitgekozen. De „Fantaisie en La" van César Franck, die, wonderlijk genoeg, in a- mineur eindigt, moet worden ge hoord in het kader van Franck's uit spraak in een ogenblik van romantisch enthousiasme; „Mon orgue c'est une or chestra". Dat dit op het orgel, dat na een lange verva'periode zijn „eigen gezicht" heeft weergevonden slechts ten dele realiseer baar is, spreekt vanzelf, hetgeen niet wegneemt, dat ook op het orgel van van daag Franck's werken voortreffelijk kun nen klinken, als er gezorgd wordt voor •voldoende afwisseling in de. registratie, gelijk dit maandag in de Laurenskerk het. geval was. Sommige werken van Franck zoals de Fantaisie in A zijn voor deze tijd duidelijk te lang. Herman Schey, de nog steeds onovertroffen bariton, dwong in een aantal liederen, die hij maandagavond vertolkte ondanks zijn negen en zestig jaren, als altijd aller bewondering af. Hoe prachtig en warm klonk b.v, de Bach-aria „Schlummert ein" uit Kanta- te 82, de „Geistliche Lieder" uit de ver zameling van Schemellï: „Kommt See len, dieser Tag" en „Dir, dir Jehova will ich ringen", toegeschreven aan Bach, _<in elk geval door hem bewerkt), de beide liederen van Van Beethoven: „Bitten" en '„Busslied", van Hugo Wolf („Gebet" en „Zurrx neuen Jahr"> en tot slot Bach's bewerking van „Der Tag ist hin" (melodie: onze Psalm 8), alles uitstekend begeleid door Van den Kerk hof!, waarbij een ideale eenheid van zang en orgelspel werd bereikt. Een avond, die lang zal blijven voort leven in de gedachte van hen die aan wezig waren en dat hadden er veel meer moeten zijn. W.P. VERHEUL De Rotterdamse Rechtbank heeft van morgen onmiddellijk uitspraak gedaan in de zaak tegen een zestigjarige PTT-amb- tenaar die een aantal aangetekende brie ven had gestolen met een totale inhouds- waarde van duizend gulden. De man die volgend jaar 45 jaar in dienst van de PTT zou zijn kon zelf geen verklaring geven voor zijn daden. Bij de PTT had men zeer veel waardering voor zijn betrouwbaarheid en degelijk heid en de wijze waarop hij jonge PTT- ambtenaren heeft opgeleid. Gebleken is dat de man sterk vermin derd toerekeningsvatbaar is. In de afge lopen jaren heeft hij verschillende malen hersenletsel gekregen. Hij wist dan ook niet waarom hij, die een rustig leven leidde en geld voldoende had, dit heeft gedaan. De officier van justitie eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (3,5 maanden). De verdediger merkte op dat de man in verband met zijn geestelijke en licha melijke gesteldheid niet langer in het huis van bewaring moet_ verblijven. Hij vroeg, of onmiddellijke in vrijheid stel ling of directe uitsnraak Tot het laatste besloot de rechtbank Hij werd veroor deeld tot acht maanden waarvan vier voorwaardelijk en met aftrek van voor arrest Bij het spelen viel maandagmiddag de elfjarige Pierre de Wit uit de Gijsing- laan te Rotterdam in het prikkeldraad aan de Giisinglaan. Hij is naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Op het werkterrein van de Metro aan de Brielselaan te Rotterdam raakte maandagmiddag de negentienjarige be- tonvlechter L. M. Smit uit de Quint- straat bekneld tussen een trekker, en een aanhangwagen. De chauffeur van de trekker reed ach teruit; de be ton vlecht er zou roepen, wan neer h ijmoest stoppen, om dan de trek ker aan de met betonijzer geladen aan hangwagen te koppelen. Waarschijnlijk maakte de motor zo'n lawaai dat de chauffeur het geroep niet hoorde, want hij bleef rijden en drukte Smit tegen de aanhangwagen. Met pijn in de borst is deze naar het Zuiderzie kenhuis vervoerd. In een kantoorpand aan de William Boothlaan te Rotterdam is in de nacht van" zondag op maandag Ingebroken door het forceren van een deur. Op de eerste etage werden alle bu reaus en een safebox opengebroken. Uit een geldkistje in de directiekamer werd driehonderd gulden, dertig Engelse ponden en 250 Zwitserse francs ont vreemd Op de drie bovenliggende etages wa ren kasten, bureaus en een documenta- tiekluis opengebroken. Hier werd niets vermist. Evenals de aandeelhouders verkeer den de financiers Van Arch N.V. (win- kelinstallaties met hoofdkantoor te Was senaar), waarvan gisteren bekend werd dat zij het faillisemenit beeft aangevraagd tot voor kort nog in de veronderstelling met een zeer behoorlijk bedrijf te doen te hebben. Eerst drie weken geleden werden de diverse financieringsinstellingen, die bij het faillissement betrokken zijn, van de moeilijkheden op de hoogte gesteld en werd hun medewerking gevraagd om de moeilijkheden te overwinnen. Het aantal betrokken instellingen is echter zo groot, dat het niet mogglijk is gebleken de geldgevers te coördineren. Bovendien blijkt de administratie van Arch zo gebrekkig, dat de financiers van de maatschappij zelfs thans nog geen inzicht In de ware stand van za ken hebben. De Nederlandsche Bedrijis- bank N.V. te Amsterdam, die tot een bedrag van f 2,5 min. vorderingen heeft op de debiteuren van Arch, en die in beginsel haar medewerking had toe gezegd bij een noodzakelijk geachte drastische reorganisatie, is er niet in geslaagd Arch te redden. Deze bank is een besloten vennoot schap, waarin de N.V, Hollandsche Be legging- en beheer Maatschappij een minderheidsbelang heeft. Zij treedt voornamelijk op als tussenpersoon bij kredietverleningen. De uitstaande kre dieten voor eigen rekening belopen ca. f 5 min. De bank beschikt over zoveel reserves dat haar bedrijfsvoering niet in gevaar komt, zelfs indien de gehele vordering op de Arch-debiteuren du bieus mocht blijken. Drie scholieren klommen maandag avond op het hek voor de Gereformeer de Kerk aan de Prins Hendriklaan te Rotterdam en probeerden dit hek. dat een hoogte heeft van 1.70 meter, om te buigen. Plotseling brak het hek over een lengte van tien meter af. De jongens vielen op straat. De zestienjarige Dirk den Ouden van de Maaskade kwam onder het hek te recht en brak 2ijn rechtenbeen. Hij is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. TONEELGROEP „Arena" heeft maandagmorgen derde en vierde klassers van g.I.o- en b.l.o,-schoIen ia het Rotterdamse Lnxor Theater bijzonder plezierig beziggehouden met „De verlo ren trouwring" van Jan Staat, De auteur was jarenlang aan het gezelschap als acteur verbonden en dat hü daardoor het kinderlijk gemoed voortreffelijk heeft Ieren pellen, blijkt wel uit de wijze waarop Mi zijn spel op het kind heeft afgestemd. De vrolijke geschiedenis van sluis wachter-pantoffelheld Janus die langzaam in- een vis verandert en een haaiachtig* onderwaterleven begint te leiden, is'kos telijk gelardeerd met humoristische effec ten, waarop het jeugdige publiek, onmid dellijk begrijpend, met daverende hilari teit reageerde. Het aantrekkelijke is bovendien, dat Se spelers met volle overtuiging over het toneel gaan, de aankleding voortreffelijk verzorgd is en dat achter de voorstelling een trefzekere regie steekt (van Berend Boud'ewijn). Mary Waganaar en Rosemarijn van der Sluis opereren charmant als zeemeer minnen, - Kitty van Wijk is een kattige Klaar, Kees Waterbeek wordt van sullige Janus komiek tot -haai, Jan Korevaar speelt-geroutineerd voor ijdele inktvis en Rudolf Damsté nam mét talent de rol van koning Neptunus over van John Kelly.- Dat „Arena" in rijn Jeugdvoorstellingen het beste wenst te geven, blijkt ook wel uit de smaakvolle en fantasierijke decors en kostuums van Herman van Elteren. „De verloren trouwring" wordt woens dag tot en met vrijdag opgevoerd in de Groote Schouwburg. In de tweede helft van november komt „Arena" voor leer lingen uit de hoogste klassen van g.Lo., b.l.o. en v.g.I.o. met „De prins van het Zuiden", welke reeks eveneens wordt georganiseerd door de Gemeentelijke Kunstcommissie voor de Jèugd. N.V. DISTILLEERDERIJ V. SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM Het Soedanese leger zou gisteren opnieuw een staatsgreep hebben ge pleegd en de macht in Soedan hebben overgenomen. Radio-Omdoerman deed gisteravond een beroep op het Soe danese volk, „tezamen met de politie het station te beschermen". Tevens werd opgeroepen te demonstreren, maar de Soedanese premier, Sirr el Khitm Khalifa, heeft korte tijd later ontkend dat er een staatsgreep zou zijn uitgevoerd. Volgens het persbuerau voor het Midden-Oosten zou radio-Oradoerman echter hebben omgeroepen dat aan alle politiemannen opdracht is gegeven, on middellijk naar hun standplaats te ko men. Omdoerman ligt dichtbij de hoofd stad Khartoem. „Vanaf vandaag zal er geen slavernij, revisionisme of oppor tunisme meer zijn", zo verklaarde de radio-omroeper. Verklaringen werden al- gewisseld door militaire en volksliederen. Vorige maand werd het militaire be wind van deze grootste Afrikaanse staat na ongeregeldheden in Khartoem omver geworpen. Vorige week was men er in jeslaagd een nieuwe regering te vormen. De nederlaag voor de militaire regering zou voor vee] soldaten onaanvaardbaar zijn. Enkele dagen geeden hebben enige officieren de regering een verzoekschrift voorgelegd om het kabinet en de strijd krachten te zuiveren van communistische elementen. De officieren werden echter direct gearresteerd, verdacht van een samenzwering tegen de regering. Mobil Oil gaat een nieuwe boring aan zetten in het Friese Wadden-gebied, Na de succesvolle boring op Ameland gaat de maatschappij nu speuren naar olie of ras op Terschelling even ten zuiden van iet dorpje Hoorn. Minister Andriessen (economische za ken) heeft twee werkcommissies in het leven geroepen, die zich bezig zullen houden met prijsaanduidingen, al. een werkcommissie „Prijsaanduiding per standaardhoeveelheid" en een werkcom missie „Prijsaanduiding voor dienstver leningen' Eerstgenoemde commissie zal nagaan in hoeverre he.t mogelijk, is'voor ,Öe con sument het inzicht in de vergelijkbaar heid van de prijs van gelijksoortige ar tikelen te verbeteren, door een aandui ding van de prijs per vaste gewichts- of inhoudshoeveelheïd. De werkcomtnissie „Prijsaanduiding voor dienstverleningen" zal nagaan in hoeverre een uitgebreidere toepassing van de prijsaanduiding voor ambachte lijke dienstverrichtingen mogelijk is, met het doel de marktdoorzichtiglieid voor de consument te verbeteren. Rotterdam krijgt zaterdag een exem plaar van de luxe editie van de Franse vertaling van Erasmus' Lof der Zotheid, De aanbieding geschiedt 's middags tij dens een bijeenkomst in het Historisch Museum aan de Korte Hoogstraat. Prof. Pierre Mesnard, directeur du Centre d'Etudes Supérieures de la Re naissance de Tours, heeft de Franse ver taling verzorgd. Het werk is uitgegeven door Marius Chapuis te Nancy. Burgemeester mr. G. E. van Walsum zal bij de uitreiking aanwezig zijn. Beroemd,zowel om hun grote betrouwbaarheid en precisie als om hun tijdloze elegance. ref.602A-edelstaal automatic 314,- WOEN wij maandagavond in de Rot- terdamse Schouwburg het Indone sische Nationaal Ballet „Bhinneka Tunggal Ika" hebben zien optreden en mij dus na jaren weer in contact kwa men met Indonesische dans en muziek, niet uitgevoerd door mensen in Ne derland maar door Indonesiërs, die kersvers uit hun zonnige tropenland kwamen, hebben wij een wellicht merkwaardige, maar toch ook weer zo voor de hand liggende ontdekking gedaan: de culturele band tussen ons en Indonesië is eigenlijk nooit verbro ken geweest. Een scheiding van enkele tientallen ja ren is tegenover een eeuwenlang samen gaan een te korte spanne tijds om het resultaat van een zo intensief contact met de Indonesische cultuur en bescha ving zonder meer te niet te doen. De naam van het gezelschap betekent „eenheid in verscheidenheid". Wij kun nen haar terugzien als de spreuk van het Indonesische landswapen, Van die verscheidenheid bracht het In donesische Nationaal Ballet een uitge breide bloemlezing een boeket melati- bloemen! voor het Rotterdamse Schouwburgpubliek. - Eensdeels was dat een rijk geschenk: Indonesië is een heel groot land en zelfs veel Nederlanders, die er hun gehele leven hebben doorgebracht, hebben slechts een betrekke ijk klein gedeelte daarvan gezien. De muziek, zang en dans, die maandagavond werden gegeven, had den betrekking.op Java, Sumatra en Bali, een gebied dat drie eilanden omvat en dat vele malen groter is dan Nederland. Op de kaart van West Europa gelegd zou het reiken van Denemarken tot het uiterste zuiden van Italië. Er was dus In het gebodene veel, dat weinig bekend was, ook aan hen, die jarenlang in Indonesië hebben gewoond en gewerkt. Maar in die rijkdom hebben wij ook kunnen zien, hoe na oorlog, Japanse be zetting en de moeilijke jaren daarna e: veel is, wat van cultuur tot folklore is geworden.. Er was in "vele dansen een „show"-ele- tnent gekomen, een aanpassing- aan de westerse sfeer, met klatergoud, met schittering, die soms ten koste van de dans ging, een enkele maal tekortkomin gen moest maskeren. Want lang niet alle danseressen, konden de zo moeibjke Balische hoofdbewegingen correct uit voeren, Daarvoor is immers een heel leven van intensieve training nodig. En ook de Serimpi, de statige Javaanse hof dans, miste veel van het zo boeiende vloeiend-trage, het hoofse, het introverte. Zeker, de Indonesische cultuurdansen zijn nooit „volksdans" geweest. Zij wer den altijd opgevoerd door uitverkorenen, die deze dans brachten voor een verfijnd publiek van hooggeborenen. Maar de dansers dansten hun "eigen hart en ziel zij hebben nooit „effecten" ten behoe ve van dit publiek gebruikt. Dat zou dat publiek immers nooit hebben aanvaard. Maar misschien heeft Indonesië, nu het is opgenomen in de vaart van de vol ken en het de ontwikkeling tot een mo derne staat met westerse motieven heeft ingezet, niet altijd de tijd en de gele genheid meer voor het onderhouden van die verfijnde beschaving, cie eist, dat heel jonge kinderen in een leven van strakke ingetogenheid en zware oefening zorgvuldig worden opgekweekt tot ver tolkers van deze cultuur. (Van een onzer verslaggevers) Een radio, die stond op een petro leumkachel en niet was verwijderd, toen de kachel werd aangestoken, z.rgde ervoor dat maandagmiddag een zolderkamer en een vliering van het pand Benedenstraat 9, bewoond door het uit zeven mensen bestaande gezin van de heef P. Plaisier, geheel uit brandde. Mevrouw Plaisier had tegen vier uur de kachel aangestoken, omdat een van haar kinderen op de zolderkamer zou gaan leren. Een zevenjarig zoontje ren de om kwart 'oor vijf de woning in het oude deel van IJsselmonde binnen, omdat hij vlammen zag komen uit een dakraam. Mevrouw Plaisier belde op deze alarmering direkt de brandweer, die snel aanwezig was. Me: dr e nevel- en evenveel lagedruk- stralen had de brandweer het vuur snel onder de knie. Het smeulende dak moest worden opengelegd. De schade aan meu- De NOVJB-colIecte voor de Aati-Hon- ger-actie. die 31 oktober in Rotterdam en randgemf enten werd gehouden is ge slaagd. De opbrengst is, met inbegrip van Heijplaat, Hoogvliet, Pernis en IJs selmonde, 22000 gulden. (Van een onzer redacteuren) T>IJ GRAAFWERK voor de aanleg van -IJ een vijver achter de Kerklaan in Schiedam-Kethel zijn de resten van een tweeduizend jaar oude woning te voor schijn gekomen. Amateur-archeologen hebben met medewerking van enkele instanties de bodem van de vijver af gegraven en daarbij is het gehele profiel van de woning uitgezet. De paalrestanten tonen aan dat ook hier weer sprake is van een drleschepig huis van vrij grote omvang z(j het wat smaller dan de tot nu toe gevonden woningen uit de Kani- nefaatse periode (110—230 na Chr.) Dit is de eerste woning uit de late ijzertijd (La Têne) die zo duidelijk uit het veen te voorschijn is gekomen. Het archeolo gisch onderzoek is nog in volle gang. De vijver wordt constant leeggemalen om het grondwater van de paalrestanten weg te zuigen. bilair, veel studieboeken enz. bedraagt ongeveer vierduizend gulden. De woon vertrekken beneden liepen aanzienlijke waterschade op. Uitgerukt waren de eenheden 511, 514 522 en de vl egende patrouille met de gereedschapwagen G5, materia al wagen 1 en ladderwagen 3. Deze" twee laatste behoefden geen dienst te doen. Brand meester M. Verheul had -de leiding bij de blussing (Van onze Haagse redactie) Iedereen moet een reële keuze hebben uit drie melkslijters, zo meent de pro- cureur-genesraal bij het Haagse-gerechts hof, hiermee -instemmend met het von nis, dat de Ha a'gsepointerechter had uit gesproken naar aanleiding van de klacht van een inwoner uit .Oegitgeest. Hij zal het gerechtshof vragen om bevestiging van het vonnis. De heer J. C. J. Stal uit Oegstgeest had de zaak op de grond van hetsaneringsreglement aanhangig ge maakt, nadat hij drie keer achtereen van melMij-ter had moeten veranderen, op last van de plaatselijke saneringscom missie. Toen de heer Stal door de politierech ter in het gelijk gesteld weid, ging de raadsman van de voorzitter van de com missie in hoger beroep. Nu de procureur- generaal het met het vonnis van de po litierechter eens blijkt te zijn, wordt het oordeel van het gerechtshof in alle ge saneerde gebieden. saneerde gebieden -met spanning afge wacht. Een dragline kwam maandagmorgen bij de Van Brienenoordbrug te Rotterdam in aanraking met een hogedrukgasleiding. die hierdoor kapot werd gestoten. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het GE.B. heft maatregelen getroffen. Het Amerikaanse Consulaat Gene raal oo de Vlasmarkt te Rotterdam is woensdag de gehele dag gesloten in ver band met de viering van Veterans Day. iv 3\ f Dat alles geldt zeker niet voor dé muziek: de Javaanse en Balische gamelan waren wezenlijk en echt Duidelijk was het verschil te horen in karakter tussen Javaanse en Ba lische muziek, de laatste levendiger, de eerste strak-beheerst, gestyleerd, tot het uitzrste gebonden. En voor degenen, die in staat is ach ter de klatergouden schittering te zien, viel er ook in de dans nog veel van het waarachtige, van de wezenlijke cultuur te herkennen en te genieten. Daarin wa ren ontegenzeggelijk - prachtige hoogte punten," zoals een mooiuitgevi rdë' wa- jang-wnng. een maskerdans. Voor ons, die eeuwenlang een inten sief contact hebben gehad met de Indo nesische cultuur, die deze.'puituur bijna hebben leren*, zien* als iets „eigens", bood deze avond veel herinneringen. De uitvoering liet óók iets zien van de ont- wikke'ing van die cultuur in de laatste tijd. Fn dat is in hoge mate interessant en boeiend. HANS W. LEDEBOER In een toespraak ter gelegenheid van „Heldendag" heeft president Soekamo voorgesteld het geschil tussen Indonesië en Maleisië te regelen op basis van het vorig jaar in Manilla' gesloten akkoord. Ondanks dit voorste! noemde president Soekamo premier Abdoel Rachman van Maleisië een „imperialistische marionet". Tevens voorspelde hij, dat de Indonesi- sche campagne tot vernietiging van Ma leisië in een. overwinning voor Indonesië zal eindigen Verder zei de Indonesische president, op de conferentie van niet-verbonden landen in Cairo de overtuiging te hebben opgedaan, -dat 50 van de 57*daar ver tegenwoordigde landen Maleisië vijandig gezind zijn. De 71-jarige heer T. Remmers uit Den Haag is vanmorgen in het Zieken huis Zuidwal overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De bejaarde man viel veertien dagen geleden op de Kalvermarkt in Den Haag van een vluchtheuvel tegen een stil staande tram. Met ernstig hoofdletsel wer dn ij opgenomen. S Gisteravond om half zeven is de 16- jarige C. S. H.' in Den Helder met zijn brommer tégen een geparkeerde en ver lichte vrachtwagen met oplegger gereden. De jongen werd zo ernstig gewond 'dat hij kort na aankomst in het gemeentezie kenhuis is overleden. Horizontaal: 1. Nederlands schilder, 3. aanwijzend voornaamw; 4. berg, 6. geit, 7. groente, 9. vaartuig, 31. muziek noot, 12. muzieknoot, 14. lengtemaat (afk), 15. scheikundig element (afk), 17. voorzetsel, 19. lidwoord, 20. voornaamw; 22. maanstand, 23. optelling, 25. gebod, 27. verlegen, 29. hoenderachtige vo gel, 30. voorvoegsel, 31. voegwoord. Vertikaal: 1. vruchtje, 2. maling, 3. woedend, 5. voorzetsel, 7. muzieknoot, 8. bijwoord, 9. in het jaar der wereld (afk. Lat), 10. dam langs een water, 11. mens, 13. vlaktemaat, 14. horizon. 16. gesne den steen, 18. spil van een wiel, 19. lengtemaat (afk), 21 boom, 22. voor zetsel, 24. tevens, 26, voorzetsel, 27. plaats in België, 28. stap. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: X. Oss, 5. ram, 8. Tege- len, 10. eden, 12. knal, 14. nok, 15. aam, 17. aga, 18. erker, 20. naast, 21. Dakar, 22. pinas, 24. Fim, 26. Sen, 27. vee, 29. rein, 31. eend, 32. serpent, 33. Stê, 34. tel. Vertikaal: 2. stek, 3. sen, 4. gemak, 5. rek, 6. Anna, 7. ten, 9, sla, 11. do natie, 13. agnaten, 15. artis. 16. Medan, 18. esp, 19. Ras, 23, neppe, 24. pro, 25. mist, 27. vete, 28. Ede, 30. nee, 31. ent. E vai Jal err de ten sta li arr daf dez lan het de zal ver pol •wei te het vut litti gas zijn wil vol var Ma seh kas elk seh wa. zee bla (11 rui tol ken kra het ont van uit gra. D alle Het kee voo Gle mal vaa der Ztt d Hou nog o I he< ricl Pal dei het Set (Os assi dit 1- Rij seh bes

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2