van VffcKADE SPECIALE AANBIEDING NORMALE PRIJS TTT Politie treedt op tegen Japans speelgoedpistool mm. r DUET St. Joris Doele start met Aktie Speelgoed .ZAT,OP TREEPLANK een ring met 'WjMrrillant. van Andel m M. Weij werd ter aarde besteld DE KLERKsZN Bouw van wijk begon in '52 met eerste paal 128 huizen Wijlmdeti otagefyfa zföwy Inleveren kan tot 23 november! Jongen (15) valt hersenschudding NYLONS Automobilisten kunnen helpen Kerkstraat Oude vrouw (80) gewond bij GARAGE VAN DALEN N.V. KANTOORMACHINES modehuis Heerlijk warme, donzige dekens van 100% zuivere .scheerwol en mooie moderne blókdessins F)E ruime,fraaie woonwijk i-S „Nieuwland" in Schiedam kan ongetwijfeld voor vele ande re gemeenten in ons; land als schoolvoorbeeld dienen van de moderne stedebouw. Toen Schie dam medio 1951 voor wat de wo ningbouw betreft moeilijk aan grond kon komen, zocht het col lege van B. en W. op advies van de toenmalige directeur-generaal van het departement van volks huisvesting,, dr. Z. Y. v. d. Meer. contact.met Muys en De Winter's Aannemingsbedrijf N.V. (Van een onzer redacteuren) Komtfloofc.„eens zitten want iVtcf" 'hu kbavu \fa/A, jpetf A. DEN DRAAK Begin Continu spaar plezierïgmet met gratis waardez egels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart TEDDY Vandaag «vn en dagelijks ZWERVERS TE KLEIN BELANGRIJK r "V HANDSCHOENEN in diverse tinten en kwaliteiten, vanaf.16,90 schledamsewag et vlaardingen tel. 3Z02 J£EN luchtopname van een, deel van de vijfduizend Müwi-wóningen die tot op heden in Schiedam zijn ge bouwd. Dit is tevens een stuk uan de wijk Nieuwland. (Opname KLM Aerocarto N.V..) Donderdagmiddag werd op de Alge mene Begraafplaats te Schiedam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer M. Weij (65), die zondagmor gen 8 november in het gemeentezieken huis overleed, nadat hij de maandag daarvoor thuis door een hevige hartaan val werd getroffen. Hij had slechts kort daarvoor wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid van zijn collega's van de technische bedrijven genomen, waar hij de funktie van kassier vervul de. Ds. P. K. Everaars, geref. predikant, sprak aan de groeve enkele woorden, waarbij hij als tekst koos 2 Cor. 5. Na mens de familie dankte de heer C. L. H. Winkelman de talrijke aanwezigen voor de laatste eer, die zij de overledene hadden betoond. Na afloop was er gelegenheid in de aula de echtgenote en de nabestaanden van de heer Weij te condoleren. Velen maakten hiervan gebruik, onder wie de heren ir. K. J. J. Dominicus, ds. W. A. Krijger, J. Oostlander, voormalig direk- teur van Sociale Zaken, W. van Ravens en collega's van de technische bedrijven en vrienden en kennissen uit protestants- christelijke kringen. 150x220 cnv (extra lang) NU 44.80 180x220 cm NU 54.80 Alles op woongebied onder één dak! COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG - BEIJERLANOSEIAAN Bel ons voo." een demonsiratierit BUYS BAUOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700 KAASMARKT LEIDEN, 13/11, Aangevoerd 7 partijen Goudse kaas en 2 partijen Leidse kaas. No teringen: Goudse kaas le kwal 3.06—3.14, Leidse kaas le kwal tot 3.02, handel kalm. Woninginrichting - Broersvest 64-66 FRANSENSTRAAT 23 TEL. 6436 VLAARDINGEN (Van een onzer verslaggevers) Bij een stoeipartij, donderdagavond in ie Zwaluwenlaan te Schiedam, raakte «en van de jongelui, de 15-jarige K. van P; met zijn hoofd de rijbaan, waardoor hij een ogenblik buiten bewustzijn raak te. Dokter Van der Kuy uit Kethel ver leende onmiddellijk eerste hulp, waarna ie GGD de jongen met een hersenschud- ®ng naar zijn huis bracht. Vermoedelijk door de gladheid zijn donderdag te Schiedam niet minder dan «ertien aanrijdingen gebeurd. ..Bij een van deze aanrijdingen liep de 10-jarige wielrijder V. K. bij de kruising Burgemeester Van Haarenlaan-Nieuwe hamlaan een lichte hersenschudding op. Pé jongen verliet op zijn fiets plotse- - uag het rijwielpad en stak de rijbaan e?er, waarbij hij tegen een personen auto aanreed, bestuurd door J- F.C. £e GGD bracht de jongen naar het Gemeenteziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) De politie te Schiedam treedt op tegen Japanse piastic spéelgoedpistooltjes. Bij op ÏO novmeher door de kantonrechter te Amsterdam gewezen vonnis is uitge maakt dat het veel omstreden Japanse piastic speelgoedpistool, het zogenaamde erwtenpistool, een vuurwapen is in de zin. van de vuurwapenwet. Dit betekent dat het voorhanden heb ben van een dergelijk pistooltje straf baar is en" daf tegen een ieder die in het bezit daarvan is proces-verbaal kan worden opgemaakt. De Schiedamse politie zal nu, in ver band hiermee, tegen I zitters van deze pistooltjes gaan optreden. Treft de poli tie zo'a pistooltje bij kinderen aan, dan .zal het onherroepelijk in beslag worden genomen, terwijl de ouders van die kin deren een proces-vérbaai riskeren ter zake van het onbevoegd voorhanden heb ben van een vuurwapen. Ook de in Schiedam gevestigde speel goedwinkels zullen bij deze aktie worden betrokken. Bij aantreffen van dergelijke pistooltjes volgt-ever as inbeslagneming èn proces-vérbaai. i Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen zich van deze pistooltjes te ontdoen, bestaat tot 23 november de ge legenheid deze vrijwillig in te leveren op het hoofdbureauvan poltie, afd. bij zondere wetten, Lange Nieuwstraat 55, in werlk géval géén procés-verbaal zal worden opgemaakt. Ter nadere kennismaking met de werkwijze van deze N.V. bezochten de Schiedamse autoriteiten een bouwprojekt te Vlissingen, waarmee het bedrijf bezig was. Dat bezoek luidde een vorm Van samenwerking in, die tot op heden uniek genoemd mag worden. Het Schiedamse, gemeentebestuur, en het Rotterdamse bouwbedrijf vonden el kaar, wat resulteerde in het slaan van de eerste paal voor de bouw van 128 wonin gen (een onderdeel van een complex van 448 woningen) op. 25 februari 1952. Deze. gebeurtenis betekende tevens de ontslui ting van de toekomstige woonwijk ..Nieuwland". Reeds zes maanden later werden de eerste twaalf woningen voor bewoning opgeleverd. Bij' deze gelegenheid kwam er zelfs een muziekkorps aan te pas. In augustus 1952 bouwde Muwi reeds acht woningen per week. Dit alles was het begin van de uitvoe ring van een groot" stedebouwkundig pro- jekt is de wijk „Nieuwland", waarvan de geestelijke vader, de helaas te vroeg overleden stedebouwkundige, de heer Horvath, de voltooiing niet mocht bele ven. Inmiddels ging Muwi steeds meer de bouwcapaciteit opvoeren. Bij de stede- bouwkundige ontwikkeling in deze nieu we'wijk hadden, de architecten den But ter, Groosman en Spruyt een groot aan deel. In een steeds sneller tempo volgden gunning, werkuitvoering en opvoering ei kaar op. Na de serie van 448 woningen volgde een complex van 562 woningen, die tevens de start betekende van een winkelcentrum aan het Dr. Wibautplein. Ren grote stap vooruit, ook voor wat de ontwikkeling betreft van de woonplat- tegrohd en voorzieningen als liften en centrale verwarming, was de bouw van drie torenflats. Op 1 maart. 1957 kwam minister ir; H. B. Witte de overdracht van een fiat bijwonen, bij welke gelegenheid wet houder mr. M. J. M. van Kinderen meedeelde, dat Muwi op deze datum reeds 1.376 woningen had gebouwd in „Nieuwland". Inmiddels hadden beide deelnemers aan dit grote stedebouwkundig projekt zich op een nieuw, nog onontgonnen terrein begeven, namelijk dat van de' vijfjaren-contracten. Dankzij 'deze conti- nuiteits-garaiitie zou de samenwerking tussen de partners nog groter worden. Voor beide deelnemers waren grote voordelen aan deze nieuwe vorm van samenwerking verbonden. IÉ' x r jS>" Enerzijds wist de gemeente zich verze kerd van continnbouw van niet minder dan 2500 woningen en kon ze daarbij profiteren van een niet onaardige winst deling, terwijl anderzijds de aannemer op basis van deze contracten een perfecte organisatie en een goed .geoutilleerd machinepark kon opbouwen. Voor belde partijen betekende dit een uitgesproken voordeel. Vat een ..dergelijke vorm van samen werking betekent, kunnen we uit de volgende cijfers lezen: Vóór het ingaan van het bedoelde contract bouwde Muwi m Nieuwland 306 woningen per jaar en tijdens het contract in 1957 en 1958 res pectievelijk 522 en 508 per jaar. „Nieuwland" is inmiddels een afge rond geheel geworden, eeri stadswijk met een geheel eigen karakter en met een moderne architectonische schoon heid, die ten enenmale verschilt van de oude stad. telt!. (-01898) 3697 Hebt u wei eens gehoord van een hond die in hevige mate suikerziekte had eri er door een passend dieet weer tamelijk bovenop kwam? We hebben het dier gezien in het .asiel van de dierenbescherming aan de St. Anna Zusterstraat. Een pracht van een beest. Teddy heet- ie. Maar toen hij daar kwam, was het vel over been. Ze hadden hem bij zijn baas weggehaald. En toch liet deze het dier geen honger lijden, want hij gaf onze knokige Teddy elke dag min stens een half brood. De dierenarts heeft toen zijn urine onderzocht en het bleek dat hij in hevige mate diabetes had. Vandaar zijn ikelige magerheid. Hij had trouwens hele maal geen brood mogen, hebben. Maar hoe kon baasje dat ook. weten? Hij is nu helemaal opgeknapt en hij schar relt wat rond in het asic-' -waarvan hij inmiddels etóws&4ganger is geworden. 'Totnogtoe .'wilde nog nie mand deze mooie Duitse herder heb ben. De meeste pensiongasten, die wel geld kosten, maar niets betalen, (Van een onzer verslaggevers) ,De heer L. Osterholt haalde donderdagmiddag in de Lange Kerkstraat te Schiedam de 2-jarige Jantje Koppenga van de treeplank van een rijdende vrachtauto. Het kind was op ,de Dam op deze ongemakkelijke zitplaats gaan zitten en had op deze wijze reeds een lange en gevaarlijke autotocht gemaakt, toen men hem van de treeplank afhaalde. Wonder boven wonder liep het avontuur goed af. (Van een onzer verslaggevers) Het Clubhuiswerk St. Joris Doele is o.l.v. de hoofdclubleider, de heer C. A. Henrion Verpoorten, begonnen met de Aktie Speelgoed. Wat aan speelgoed wordt opgehaald is bestemd voor het Zwarte Pietenfeest, dat vrijdag 4 de cember 's avonds om zéven uur in het clubhuis aan het Doeleplein begint. St. Nicolaas zal natuurlijkaan dit ty pisch Hollandse feest 6" nodige luister bijzetten. Vorig jaar ging men met een geluids wagen en een vrachtauto door de stad. Schiedammers, die speelgoed beschik baar hebben, kunnen per telefoon (268338) vragen dit te doen afhalen. Ze kunnen ook een briefkaartje schrijven. Het adres luidt Aktie Speelgoed, Doe leplein 1, Schiedam. De heer Henrion Verpqorten laat dan het speelgoed zo spoedig mogelijk afha len. Hij hoopt, al is het maar voor enkele avonden de beschikking te krijgen over enkele Volkswagenbusjes ten einde bin nen de kortst mogelijke tijd alles bij elkaar te krijgen. Er zijn natuurlijk ook mensen nodig, die de aktie financieel willen steunen. De ze kunnen hun bijdrage storten op het gironummer van het clubhuiswerk, 590513. iets zeer bizonders voor jonge mensen die binnenkort verloven gaan. Ais eerste in Nederland presenteert juwelier van Andel gouden CONSTANT verlovings ringen met fonkelend briilant, ais stralende bezegeling van iets heel kostbaars.™ Prachtig gesiepen, zuiver briilant met maximale schittering! Een galante geste: zij een ring mét briilant, hij zonder, maar precies hetzelfde model.™ MADELEINE Met 1 briilant, 6 mm breed f 149.- herenring f 90.- Een Constant ring! MADELEINE Met3bril!anten,6mm breed f 245.- herenring f 30.- Een Constant ring! CLAUDIA Met 3 brillanten, 6 mm breed f 245.- herenring f 90.- Een Constant ring! CLAUDIA Met 4 brillanten, 7 mm breed f 260.- herenring f 100.- Een Constant ring! CLAUDIA Met 4 brillanten, 8 mm breed 275.- herenring f 115,- Een Constant ringi LAPIDE Met 3 brillanten, 6 mm breed f 245.- herenring f 95.- Een Constant ring! De prijzen van de herenringen kunnen, afhankelijk van het gewicht, enigszins afwijken. (9 JÜWE HOOGSTRAAT 164 HOOGSTRAAT 152 BEIJERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM De 80-jarige voetgangster G. van der V., die aan de hand van een ander de rijbaan van de Buitenhavenweg te Schie dam overstak, stapte plotseling naar achteren op het ogenblik dat een vracht auto, bestuurd door A. P., achter haar passeerde en die haar vervolgens aan reed. De GGD bracht de oude vrouw met een bloedende wond aan het achterhoofd en een hersenschudding naar het Ge meenteziekenhuis. Irene: T.B.C. Ver. Zonnegloren, toneel uitvoering. 20 u. MusLs Sacrum: Muziekver. Crescendo concert, 20 u.; Schied. Zvenwer., af scheid de heer F Putto. '20 u. De Rank: Herv. Handwerkclub, bazar. 19—22 u. Galerie Punt Vier: Opening tentoon stelling, 20.15 u. Tivoll: Jeugd Soc. „Guillaume", con tactavond, 20 u. Arcade: CEFA, filmavond, 20 u. C.J.V.-gcbomv Oase: Soc. Passe Par- tout, soosavond, 20 u. Irene: Ger. Soc., soosavond, 20 u.- Smalfilmclub Driehoek, filmavond, 20 u. De Rank: Herv. Handwerkclub, bazar 14—23 u. Beatrix: Reisver. Telstar, contact bijeenkomst, 20 u. Marjjke: Hengelsportver. Wilton- Fijenoord, contactbijeenkomst, 20 u. Dagblad „Dc Rotterdammer", Schie damse redactie. Lange Kerkstraat 82. tel. 2 63 95 4 (b.g.g. 1 155 88, toest 52. na 18 uur 1958 8 5) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: j. Steenstraat 29. telef. 6o45 1 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g, telef. 1 155 8 8). Klachten bezorging: Agentschap (adr zie boven) dag. van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 64666; alarm brandweer 69123: alarm G.G. en G D. 29290. Woord voor de dag: Bijbellezing, telef. 141000. Apotheek: Nieuwland, Dr. Wibaut- pleia 17, tel. 267532. zijn de arme zwervers, honden en katten, die zonder een vast tehuis langs de straat zwierven. Clochards" uit het dierenrijk, net als de'echte zonder veel romantiek en. met erg lege magen. Gezónde dieren maakt men nooit af. De zieke zet men in de gasklok, waar ze een pijnloze dood sterven. Gedurende de zomerse vakantieda gen en de lange weekeinden komen de betalende logees, honden, en kat ten, soms een vogeltje, waarvan de eigenaars uitstedig zijn. Eigenlijk ia het asiel allang te klein. We vragen' ons af of de voormalige Sociale Werkplaats, in het belendende pand, niet voor het mooie doel beschikbaar gesteld kan worden. Dan krijgt de., i dierenbescherming - tenminste meer, ruimte. Of is daar reeds een- andere (•bestemming voor? Van kihderen be eneden de achttien jaar pakt de jeug- j dige beheerder Hans van Dinterenj (16) geen dieren- aam Hij komt uit Ermelo en vond hier het jobje van zijn leven. Hij is gek op zijn beesten, zegt ie. Die kinderen bedoelen het heus wel goed, maar ze zien nooit het verschil tussen zwervers'en huisdie ren. Zelfs vele volwassénen bezitten! dit onderscheidingsvermogen niet. Als ze een hond of een kat ergens eenzaam en verlaten op een stoep van een huis zien zitten, menen ze direkt dat het een zwerver is. Vogels, duiven, eenden, meeuwen en spreeuwen brengen dierenvrienden, soms ook wel naar het asiel Meestal met een gekwetste vleugel of een mankement aan een pootje.Soms kunnen ze weer gauw de vrijheid terugkrijgen. Een enkele kéer" is er een geit komen binnenwandelen,, met begeleider natuurlijk. Maar bijzonder re dieren als apen of slangen heeft men nog nooit meegemaakt. Daar schijnt Schiedam geen stad voor te zijn. Enfin, wat niet is, kan nog komen. Tijdens die wonderlijke rage om hamsterratten te houden, bracht men deze aardige diertjes nog wel eens naar het asiel Op een keer ontving men een grote doos vol war me, witte, krioelende muisjes uit een inrichting hier ter stede, waar men genoeg had van de pret om tamme muizen te houden. Gelukkig bestaan er altijd nog winkels waar men deze beestjes verkoopt. Daar kwamen ze dus terecht. De winkelier was zijn piepende koopwaar in een ommezien kwijt. Hij had misschien wel wagon ladingen kunnen gebruiken. Overi gens bezit het asiel tien hondehok ken, zestien kattenverblijfplaatsen en drie ruime vogelkooien. Voor een'' stad van meer dan tachtigduizend inwoners is dit dierenhotel in ieder geval te klein en te weinig aangepast aan de hedendaagse accommodatiebe grippen. Al gaat het hier ook maar om onderkomens voor dieren. De afdeling Schiedam van de Ver eniging voor Dierenbescherming heeft ongeveer zevenhonderdvijftig leden. Hun contributies, wat subsidie en de jaarlijkse collecte moeten deze sympathieke organisatie van dieren vrienden op de been houden. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heer H. Willems van Beveren, voorzitter, mevr. L. Bijloo-Kikkert, secretaresse en de heer J. Bronwasser, penning meester. De laatste is elke dag van vier tot vijf uur in het bureau. In specteur is de heer C. Spermon. Elke woensdagmiddag is de dierenarts J, Voogd in de dierenkliniek aanwezig. Dieren nemen in het hedendaagse pa boon van vrijetijdsbesteding een be langrijke plaats in. Dit bleek onder meer bij ons bezoek aan de nieuwe zaak van de heer P. C. v. d. Knaap aan de Hoogstraat, waar een perma nente expositie is ingericht van de meest exotische vogels als blauwfa- zantjes, Mozambique sijzen en Japan se nachtegalen, in gewone en in gro te, ronde Miamianikooien. Overigens raken handel en industrie niet uitge put met het lanceren van steeds nieuwe voortbrengselen voor dieren- hobbyisten. Wie had ér vroeger ooit gehoord van een hondecanapeetje en alleen de echte duivemelkers weten wat weduwschapduivemanden zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1