onder wielen zandanto ROTTERDAM in Schiedam mo Noad won met 7-3 van Wilskracht Bromfietser tegen auto Toen grienden nog feet grensgebied bepaalden (25) DINSDAG I DECEMBER .196# GESCHOOLDE EN GEOEFENDE WERKNEMERS O machinate werkplaatsen smederij motoren» en andere stelpiaatsen koperslagerij apparatenbouw en constructie rijtuig- en waganbouw De meest verkochte 8 mm boormachine familieberichten MOLENS NAMEN PRODUKT HARD |~\E eerste foto lata een een- L' zame fietser zien in "een van de stille laantjes van het. Sterrebos. De plaat roept een sfeer op van eenzaamheid en verlatenheid. Men wanta zich veel eerder midden op de be boste Veluwe dan in een bos aan de rand van Schiedam. Vandaag ntoraen en dagelijks pagina 3 'Bedrijven te Amsterdam en Utrecht vraagt voer de volgende afdelingen: (hout en Ijzer) Regeling voor reisgeldvergoeding of kost- en reisgeldvergoeding. Gunstige winstaandeelregeling. Gratis bedrijfskleding. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen op woensdag 2 december a.s. tussen 7 en 8 uur n.m. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te VI--VARDINGEN, Oost Havenkade 78, al waar een Werkspoor-vertegenwoordiger aan wezig is. Reis- en verzuUnkosten bil sollicitatie worden vergoed» VERKRIJGBAAR BI. EEXDRACHTSTR. 21-33 LIESVELD 14 VLAARDINGEN Enkele oud-leerlingen overhan digen de heer Maas een fruit mand. .ROTTERDAM In de Speed wellstraat is maandagmiddag de achttienjarige kan toorbediende F. Horcelius uit de Boerha- velaan te Schiedam met zijn bromfiets door onbekende oorzaak tegen een tru oplegger, beladen met ijzeren binten, ge botst. Het slachtoffer is met een hoofd wond naar de Dr. Noletstichting te Schiedam gebracht. O De voetbalvereniging HBSS uit Schiedam houdt vrijdag 18 december de halfjaarlijkse ledenvergadering in Sursum Corda, aanvang acht uur. Op de agenda staat om. de vaststelling van het huishoudelijk reglement (waarvan het concept deze week aan alle ieden wordt toegezonden) en na de pauze komen de bouwaktiviteiten ter sprake, als mede alies wat daarmede verband houdt. SI De heer K. de H., Henri Polaktraat 2 te Schiedam deed maandag aangifte van dief stal van twee lederen voetballen, die bij hem uit het sousterrain ontvreemd waren Ze waren niet zijn eigendom, maar behoor den aan de sportclub van Wilton-Fijenoord. It De politie trof maandag in de buurt van de politiepost aan de Buitenhavenweg te Schiedam een jachthond met bruingele vlek ken rode halsband, aan. Via de politiepost bracht de politie het dier vervolgens naar het asyl van de dierenbescherming aan de St. Annazusterstraat. een hondekammolen zou elke heden» daagse dierenbeschermer ook in het ge weer hebben geroepen. Het was een zonderling uitziend getimmerte, dat schuin opliep. Op metalen lagertjes wa ren rollen aangebracht, waaraan een lederen riem met een houten plankje was gemonteerd. De trekhond werd op een dusdanige manier met een touw vastgemaakt, dat door zijn gewicht de riem in beweging kwam, waardoor het arme beest slechts te kiezen had tussen gestadig, lopen of" een min of meer vrijwillige dood door ophanging. We noemen speciaal de twee laatste molen3 nog, omdat daarvan bijna-niemand iets af weet. Interessant maar droevig was het, waarbij men onwikkêleurig het mo derne industrialisatieproces wat meer gaat waardeen. Het verleden was heus niet in alle opzichten zo mooi roman tisch. In de meeste gevallen was het le ven erg hard voor mens en dier. ER zijn er nog maar vier over. De laatste der Mohikanen. Vier molens van de tweeëntwintig die vroeger onze vesten sierden. Schiedam, de stad der molens. Wat een curiositei ten-verzameling zou dit voor onze plaat selijke VVV geweest zijn. Houdt u van molens; Wij zijn er weg van. Ze beho ren nu eenmaal bij Hollandse steden en landschappen met overdrijvende wolke velden en met die eigen sfeer, die onze vroegere schilders zo fraai konden uit beelden. De Schiedfamse stenen molens zijn hoog, tot de houten stelling was het al achttien meter van de grond af. Ze moesten deze stille wachters rondom de oude zwart-berookte stad wel zo hoog bouwen, want de omliggende mouterijen en branderijen waren ook tamelijk hoog en ze moesten er altijd bovenuit komen, vanwege de wind, die ze moesten'op vangen. ZE hebben meestal symbolische of ten minste betekenisvolle namen. Daar hebt u de Noord, aan- de Noordvest. Sedert 1945 behoort hij aan de gemeen te, die in 1961aan de Kethelse molen bouwer H v. d. Loo de opdracht gaf om het oude beestje te restaureren, wat f 62.550 kostte. De staatssecretaris van. O.K.W. legde er in een goede bui 15.000 bij, terwijl Provinciale Staten er een schepje van 7,725 opgooiden. Een eindje verder staat De Vrijheid, daterend van 1785. De naam herinnert aan de Franse revolutie. De Drie Koornbloemen aan 1770, aan het eind van de Vlaardingerstraat, heeft een naam vol zinnebeeldige poëzie en aan de Walvismolen, van 1794, is de roem ruchte walvisvaart niet vreemd. DE tweeëntwintig molens draaiden- hoofdzakelijk voor de vierhonderd jeneverstokerijen, die we bezaten. De grondprodukten waren gerst, rogge en mais. Gerst was de voornaamste grond stof. Het werd in de mouterijen gemout Dan maakte.men een beslag van gerst rogge- en maismout, waaruit de wereld beroemde jenever te voorschijn kwam. Grote bedrijven waren de molens niet. Ei' werkten meestal niet meer dan zeven mannen en twee jongens. Een rijknecht met ?en jonge bijrijder ver voerde in de scniLLrschtige meelwa- gens met prachtige zware Ardenner- paarden ervoor het gemalen produkt. Overigens moet u over de wiekenvlucht van de molens niet gering denken. Deze bedraagt nl. ongeveer 26 meter. WEINIG mensen weten, dat er in Zuid- Holland ook paarde- en honde karnmolens bestonden. In eerstgenoem de molen liep een paard de ganse dag onder een apart afdakje in de rondte om een groot rad te doen ronddraaien, De heer J. B. uit de Van Deventerstraat tetSchiedam deed maandag aangifte dat uit lijn geparkeerde auto een 8 mm filmcamera was ontvreemd. VLAARDÏNGEN? Of zoals deze Sehiedamse bakker zei, we kunnen op deze manier niet langer doorgaan. Bovendien voegde hij er aan toe dat er veel minder brood dan vroeger wordt gegeten. De service, die we de klant geven, loont, ook om deze reden, dikwijls bijna niet de moeite. Want waar is het ,,stikkezakje" met boterhammen gebleven? Je ziet het niet meer. Het Tweede Kamerlid, de heer B, Roolvink, zag als eventuele oplossing een geringe prijsverhoging van het bezorgde brood, naast betaling van een zogenaamd vast recht (bijv. per week) van hen die het brood bezorgd willen hebben. Onze Sehiedamse bakker zag ook wel iets in sanering, maar daar wil thans nog niet iedereen aan meedoen, ver klaarde hij. Ook de hoogbouw en vil lawijken brengen extra moeite en on kosten mee. zei hij. De voorzitter van de Nederlandse Bak kerij Stichting zag verleden week in het Kurhaus de toekomst van de broodbezor ging somber in, wanneer er geen prijs verhoging doorgevoerd mag worden. We willen nieuwe spelregels, zei hij. Inmiddels wachten de Sehiedamse bak kers inet spanning de ontwikkeling van deze precaire zaak af, TNE eerste driedelige tram arriveert vol- gende week per trein in de Maasstad. Hij staat voor aflevering gereed in een der hallen van Werkspoor in Utrecht. Na aankomst in Rotterdam zal deze tram grondig worden bezien op zijn merites en wordeu beproefd. Het personeel van de R.E.T. zal uitvoerig gaan proefrijden met deze eersteling, omdat de bediening van dit ruim 25 nieter lange tramstel op veel punten afwijkt van de tegenwoordige RET- typen. De eerste tram zal zijn praktische vuurproef ondergaan op het traject van lijn 2 (Centraal Station-Sluisjésdijk). De direc tie van de RET hoopt deze driedelige tram eind december/begin januari voor het ver voer van passagiers te gaan gebruiken. Rotterdam gaat, zoals bekend, 36 van deze tranis inzetten. Naast deze driedelige trams gaat Werkspoor vervolgens werken aan een serie van 24 stuks tweedelige trams van een nieuw ontwerp. Het verschil met de huidige tweedelige tram ligt vooral in het aantal passagiers dat er in kan. Veertig zitplaatsen zijn gebracht op 56 (totaal resp. 187 en 242). De RET verwacht dat de gehele serie nieuwe trams (60 stuks) in de loop van volgend jaar zal zijn ingezet. Onder leiding van wethouder H. W. Jettinghoff van openbare nutsbedrijven heeft een dcle- eatie uit Rotterdam maandag het nieuwe tramstel bezichtigd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. De 21-jarige bromfiet ser R. v.d. Luijn werd maandagmiddag, komend van de Koemarkt op de Broers- vest hoek Singel gegrepen door een zes- wielige zandauto, bestuurd door de 18- jarige D. B. uit Schiedam, die uit dezelf de richting kwam. Hij kwam daarbij onder een van de achterwielen terecht. Men begon onmid-' delijk met man en macht een gedeelte van de zandiading te lossen, terwijl de te hulp geroepen brandweer de auto met een krik opvijzelde. Nadat het slachtoffer was bevrijd, bracht de GGD de jongeman zo spoedig mogelijk naar het Gemeenteziekenhuis, waar hij omstreeks vijf uur overleed. Het slachtoffer was Schiedammer en van be roep monteur. Het viel eigenlijk in deze omge ving een beetje uit de toon en was weer een van 's werelds vele onder nemingen, die wel van start gaan, maar als ze eenmaal van de hel ling zijn, in het drijfzand raken of op de rotsen lopen, want elk ini tiatief is nu.eenmaal risicodragend. Alleen lopen de verliezers nooit met hun leed te koop. [Sterrebos en Volkspark hebben dan ook sedert hun ontstaan aan I heel wat mensen rust en levens vreugde geschonken. Een stadsbe volking die geen groen heeft ver kommert, ■1 j; Een andere belangrijke fakrot voor de volksgezondheid is, dat el- 'ke stadswijk een recreatie-oord, .park of bos moeteen hbben, vlak hij de hand. Vooral oude mensen, moeders met jonge «kinderen, inva liden en gebrekkigen kunnen im mers niet te ver lopen. De massa bestaat gelukkig nog steeds uit voetgangers. Laten we hopen, dat. dit zo blijft. De tweede folo toont het Hotel Sterrebos, dat bedoeld was als gastvrij onderdak voor zeevaren den. Naar verluidt zou het nooit rendabel zijn geweest. SCHIEDAM Chr, soc. belangen: Ned. bond v. oud-strijders, contactavond Arcade: Pers. Ver. Ver. Politie. St. Ni- colaasmiddag. 14, Irene: Pers. Ver, Vegia, St. Nicolaas- middng, 14; Pers. Ver. Vlug, St. Nico- laasmiddag, 14. Sursum Corda: Jeugd en Evangelie, verg., 20. Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Sehiedamse redactie, Lange Kerkstraat 82, tel. 2 63 95 4 (b.g.g. 115588, toestel 52, na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 19 5 8 8 5. Agentschap: J. v. Gogh, Dr, Zamenhof- straat 139a, tel. 15 2 4 0 0. zzzzz zzz z Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 64666; alarm brandweer 289123; alarm G.G. en G.D. 269290. Woord voor de dag: Bijbellezing, teief. 14*00°- „f t Apotheek: Gouden Hert, St. Liduma- straat.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1