Tot februari met werk volgeboekt wRemedial teaching'5 Schiedam aangepast Ouders en is in kind erbij betrekken „Datum en plaats van overtreding zijn fout" AGENDA Waaghalzerig passeren levert flinke boete op VOLKSTUINTJES OP PLAATS JACHTHAVEN ROTTERDAM m Onder de wol Verdachte tegen kantonrechter: Tien weken cel voor Spanjaard die mes trok De Hoek heeft nu hulppostkantoor Sint Nicolaas bi] bejaarden Brandweer bluste brandje in was Burgerlijke stand Officierroekeloos en schandalig GLAS Schade aan auto's bij aanrijding Toen grienden nog het grensgebied bepaalden (26) ««11pBiwsa»: a4ffi9B"~ Jongeman gewond bij botsing Schooljeugd ruimde straat weer op DKW TÖNCFNS Tien bromfietsers reden te hard Auto's beschadigd rotterdammer pagina 5 DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) CCHIEDAM - Opinitiatief van gemeentelijke inspekteur van onderwijs, de heer C. A. Kamp werd in 1962 een begin gemaakt met „remedial teachir^" een on vertaalbaar begrip, dat men in het algemeen kan definiëren ais „peda- gogisch-didaktische hulp", gericht op het verlichten van individuele leer- en houdingsmoeilijkheden, zoals die zich in een bepaalde vorm van het onderwijs kunnen voor doen. Verzet Vandaag en morgen en dagelijks Alleen gedreigd? Eigen methode Leren Er is zoveel werk aan de winkel, dat men voorlopig een „remedial teaching"-stop heeft moeten instel len. De huidige „remedial teacher", de heer D. Strelitski, is tot februari met zijn moeitevoile arbeid „vol geboekt". Ten aanzien van „reme dial teaching" dienen ouders en voogden zich uitsluitend te wen den tot het hoofd van de school, waarop hun kind of pupil gaat. p!FFOV\ |5F.T?TT? TTvtrt» ATTFTV ZWEET.... WAAR ZIJN ZE? C.V. GLASTECHNIEK 3e Industriestraat II Telefoon 4775 Onmaatschappelijk mm ZEURDEUN.... KRIJTSTREEP.... rrravs-BsaBasssaass SCHIEDAM Vanmorgen om kwart voor zeven lag een bromfietser languit op de Burge meester Honnerlage Grethelaan Hij was overgereden door een auto. De autobestuurder remde en schoof enkele meters links de weg over. Belangstellend vroeg hij daarna aan de gevaUen man «de voorman timmerman J.v.B) of hij pijn en schade had. Commentaar van de automobilist: „Ik zag je echt niet. joh". Met pijn in de rug wachtte de heer Van B. met de automobilist en in het bijzijn van gebeuren zouden: het arriveren wachtte de heer Van B, met de enkele getuigen op de dingen die de politie. Een getuige waarschuwde een halve minuut later een politie agent in uniform, die in de rich ting van het Dr. Wibautplein reed. Hij kreeg de mededeling dat op veertig meter afstand een aanrij ding was gebeurd. Zijn antwoord was: ,.lk ga fijn onder de wol, want ik heb het erop zitten". „Nou, dan moet u het zelf maar weten", zei de waarschuwende ge tuige. De agent had nog wel de be leefdheid om te vragen of het een ernstig ongeval was. Toen hij hoor de dat de bromfietser nog leefde, reed hij huiswaarts met de mede deling dat ze «de politie) er dan heus gauw genoeg bij zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wind deed een aan tal papieren en dozen bij de Albertus Magnusschool aan de Parkweg, die men netjes verpakt buiten voor de school gereed had staan om door de gemeente, reinigingsdienst weg te laten halen, over straat waaien. ïn opdracht van het hoofd van de school ruimden vijftig schooljongens de weggewaaide papieren netjes op, zodat na korte tijd de straat weer schoon was. In de praktijk betekent derhalve „re- wtoial teaching", dat kinderen die moei- lijkhedeu hebben met bijv. rekenen, taal en leien, maar ook met aanpassing, con centratie, tempo ea. extra hulp en aan- dacht kunnen krijgen om deze moeilijk heden te overwinnen of tenminste te beperken. in Schiedam is de „remedial teaching" ingesteld op het gewoon lager onderwüs, waarbij aUe g.l.o.-scholen, onafhankelijk van levensbeschouwelijke richting, ge- bruik maken van de vele door „remedial teaching" geboden mogelijkheden. Het ontstaan van deze vorm van on derwijsbegeleiding is in feite een natuur lijke ontwikkeling van de reeds In ver schillende vormen (er zijn er minstens zestien) bestaande hulp aan het gehandi capte schoolkind, zoals buitengewoon la- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Vergissen is mense lijk", zegt het spreekwoord. De politie kan zich bijv. vergissen bij het invul len van het proces-verbaal. Soms vult ze een datum verkeerd in of ze duidt te goeder trouw een kruispunt ver keerd aan. Maar aan de juistheid der strafbare feiten valt niets af te doen. De kantonrechter kan de dagvaard! ging vernietigen, als er een verkeerde datum is gebruikt, maar hij kan ook de verdachte vragen goed te keuren dat de datum wordt veranderd. Dit laatste was het geval bij de heer L. K. uit Rotterdam. Deze was donderdag 29 maart aangehouden op de B.KL-laan, omdat een van zijn banden niet in orde was, aldus de dagvaarding. Maar de ge dagvaarde meende dit ernstig te moeten betwisten, want 29 maart viel dit jaar op een zondag en bovendien zou hij in VUardingen-Oost en niet op de BJK.-laan zijn aangehouden. De hoofdagent van de Schiedamse poli tic. de heer M. van C. (31) en zijn cr" ja. de heer H. F. van L. <23), waren e «is woensdagmorgen op de zitting va het kantongerecht verschenen. Ze moesten inderdaad toegeven dat z« een verkeerde datum hadden opge schreven. Niettemin bleef de dagvaar ding van kracht, want .ze hadden de verdachte wel degelijk op de B.K-laan zien rijden en hem daarna op de Vlaardingerdijk aangehouden: Het deed hier niets ter zake of deze aanhouding nu op Vlaardmgs grondge bied was gebeurd, want vast stond in ieder geval, dat de verdachte een straf baar feit had gepleegd, aldus de kanton, rechter. De officier van justitie was eveneens tm mening dat de aanhouding in Vlaar- «lngen er niets aan toe deed. Hij eiste daarom een boete van tien gulden. De verdachte, die van tevoren op de vraag van de kantonrechter om toestem- «ïïl&o® d« datum te veranderen, onver schillig had geantwoord: „Nou ja, vooruit De Hervormde Wijkgemeente II te Schie dam houdt vrijdagavond 18 december om 8 uur in de benedenzaal van de Opstandings- 5£, ,,een Kerstwijdingsavond, waarop het scniedamse Kamerorkest met werken van ctemoven en Mozart en de zangeres Petra van der Velden uit Vlaardingen hun mede- Werklng zullen geven. De wijkpredlkant dr. n. j. Cazemier zal de predikatie verzorgen. Vanaf woensdag 13 januari zal ln Ce' wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wi- w n Schiedam 's woensdags het con sultatiebureau voor kleuters "s morgens van af half elf en h'et consultatiebureau voor jtuigelmgen "s middags vanaf twee uur wor- 9™ Behouden. Gemaakte afspraken voor anuters *s woensdags gaan door, met dit verschil echter dat deze kleuters 's woens- J'Bs uur eerder moeten komen dan af» gesproken ia, X)e overige consultatiebu reaus voor kleuters en zuigelingen gaan nor' maal door. Irene: Techn. Club Kappers1, contact- avond, 19.30. Musis Sacrnm: Schied. Ver. v. L.O. feestavond, 20. «'pstandingskerk: Stedelijk Cymna- •luin. Ouderavond, 20. Dag-Wad „DE ROTTERDAMMER", bchiedamse redactie, Lange Kerkstraat tel. 2 6395 4 (b.g.g. 115588. toestel W. na 18 uur alleen voor redactionele •afgelegenheden 1958 8 5), .Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- •tjaat 139a. tel. 1 5 24 00. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 64666; alarm brandweer 269123: «arm G.G. en G.D. 289290. 141000 rtl voor de dag: Bijbellezing, telet Apotheek; Rembrandt, Rembrandt- «an 6, tel. 268855. dan maar, ik kan er verder toch niets aan doen," deelde nu mee: „Het spijt me edelachtbare, maar ik teken verzet aan", „Verandert u het hele proces-verbaal ook nog maar even", zei hij op non chalante wijze, voordat de kantonrech ter aan het woord kwam. Deze maakte het de verdachte echter duidelijk, dat deze had toegestemd dat de datum weo-d veranderd. „Het verandert niets aan het feit, dat u een strafbaar feit hebt gepleegd", aldus de kantonrechter, die er aan toevoegde: „Ik wil deze 10 boete, waartoe ik u zal veroordelen wel veranderen in 11 boe te, dan kunt u in hoger beroep gaan bij de rechtbank in Rotterdam. Even aarzelde de verdachte. „U kunt ook in cassatie gaan bij de Hoge Raad," vervolgde d« kantonrechter. „Dan ga ik in cassatie," was het rappe antwoord. Maar deze zaak leent zich niet voor cassatie. Ik wil u met alle genoegen de boete van 11 opleggen, dan kunt u terecht bij de rechtbank te Rotterdam, herhaalde de kantonrechter. „U maakt het me wel erg moeilijk Nou Ja, maakt u er maar tien guid van", besloot de verdachte, die dan ook conform de eis werd veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Heeft de 28-jarige Spaanse ijzerwerktr J. B, N. op de avond van de elfde oktober tijdens een ruzie in een Vlaardlngs café inderdaad geprobeerd de zetbaas van dit café X v, d. V. ecu ruim twintig centimeter lang dolkmes in het hoofd te steken of heeft de Spanjaard alleen om zijn woorden kracht bij te zetten het mes opzettelijk in de met hardboard beklede deur van het café gedreven? Wie woensdag op een zitting van de politierechter de verklaringen van de zetbaas en een getuige geloofde, moest tot de conclusie komen dat de caféhouder slechts door een snelle zij sprong het flitsende mes van de Span jaard had kunnen ontwijken. Wie daarentegen waarde hechtte aan de schriftelijke verklaringen van twee andere Spanjaarden zou van mening moeten zijn dat verdachte niet de bedoe ling zou hebben gehad om de caféhouder te raken. Een vijfde getuige, een Nederlander, had verklaard niet precies te hebben gezien wat nu eigenlijk verdachtes be doeling was geweest. N., volgens zijn werkgever een rustige en hardwerkende man, verdiende ruim 120 per week en maakte meer dan de ïelft van dit bedrag wekelijks over aan zijn in Spanje wonende vrouw en kin deren. Waardoor er op de bewuste avond in het café nu een ruzie ontstond werd oo de zitting niet duidelijk. Na de ruzie had de politie N. meegenomen. De Span jaard probeerde tijdens de rit naar het bureau het mes in zijn schoen te verber gen. De officier van Justitie vond bet maar kwalijk dat verdachte een mes had ge kocht. Hij hoopte dat de Spanjaard zon worden uitgewezen en eiste vier maan den gevangenisstraf wet aftrek. De voortdurend ontkennende verdachte werd veroordeeld tot tien weken gevan genisstraf met aftrek. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland beschikt niet langer over een echt postkantoor. Sedert enkele weken is het kantoor „gedegradeerd" tot hulp postkantoor. Dat betekent dat het kan toor een onderdeel is geworden van het postkantoor te Maassluis. Daardoor heeft het Hoekse kantoor ook geen eigen direkteur meer. De laatste direkteur, de heer W. Mostert. is inmid dels overgeplaatst naar Leerdam. De kan toorbezetting, die eerst uit vier man bestond, zal worden teruggebracht tot twee. Dat zal overigens geen vertraging tengevolge hebben. De beide overgeble ven ambtenaren zullen zich vrijwel uit sluitend tot loketwerk kunnen beperken. Alle verdere werkzaamheden, zoals con trole, zullen in het postkantoor in Maas sluis worden gedaan. De besteldienst zal normaal als voor heen blijven funktlonerea. ger onderwijs, medische verzorging op school, schoolpsychologie, schoolmaat- schappeüjk werk, logopedische hulp enz. en tevens een poging om de toeloop tot het buitengewoon lager onderwijs wat af te remmen. Wat het laatste betreft, zijn de on derstaande cijfers voor het gehele bui tengewoon lager onderwijs sprekend: in 1905 300, in 1920 3000, in 1940 15000 en in 1963 60.000 leerlingen in meer dan 550 b.l.o.-scholen. Het kan wellicht geen kwaad er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat b.l.o. niet hetzelfde is als onderwijs aan zwakzinnige kinde ren. De werkwijze van „remedial teaching", die aanvankelijk gelijk was aan de reeds in enkele andere gemeenten toegepaste vorm, in hoofdzaak individuele didakti- sche hulp, is uitgegroeid tot een geheel eigen methode, aangepast aan de in Schiedam reeds bestaande mogelijkheden voor hulpverlening aan het gehandicapte kind. De aandacht is hierbij sterk gericht op de oorzaken van de moeilijkheden. Bij een kind, dat bijvoorbeeld geen tafels kan leren, wordt niet meieen weer op nieuw geoefend met het inprenten van de tafels, maar wordt gezocht naar de oorzaak van het niet kunnen. Als deze oorzaak is gevonden, wordt geprobeerd deze weg te nemen. In prin cipe kan de school dan het aanleren van de tafels op zich nemen. Meestal wordt hier echter ook in de „remedial tea ching" aandacht aan besteed. Er is getracht op het punt van de belnvloedingsmogeiijkheden naar een zo groot mogelijke veelzijdigheid te 'streven, door zowel de leerkrachten als de ouders nauw te betrekken bij het werk van de „remedial teaching". Re gelmatig houdt men dan ook bijeen komsten met de ouders. Landelijk zowel als plaatselijk ligt de ontwikkeling van „remedial teaching" nog volkomen in het experimentele vlak. Het aantal aangemelde kinderen in Schiedam bedroeg tot en met juli 1664 162, van wie 121 jongens en 41 meisjes, volgens de klasseverdéling waren dat 34 leerlingen uit klasse 1, 48 uit klasse 2, 28 uit klasse 3, 22 uit klasse 4, 13 uit klasse 5 en 14 van elders. Onderzoek en selektie van de aange melde ktnderen gebeuren in samenwer king met een adviescommissie, waarin een psycholoog en «en psychiater zitting hebben. Na het onderzoek brengt deze com missie een advies uit aan het hoofd van de school van het betrokken kind, dat in hoofdzaak op drie punten neer komt: ten eerste verwijzing van het geval naar een toelatingscommissie van «en bI.o.- school; ten tweede praktische hulp bij de leermoeilijkheden door „remedial tea ching"; ten derde alleen een advies over de mogelijk te volgen gedrigslljn. Bij de praktische hulp bij de leer moeilijkheden valt het accent op het leren, waarbij men groepjes vormt, die één middag in de week hulp krij gen bij de moeilijkheden, die ze met het leren ondervinden. Daarbij sluiten aan elke zes tot acht weken contakten met de ouders en leerkrachten in groepsverband. Bij het adres van de mogelijk te volgen gedragslijn krijgen de kinderen hulp met het accent op het gedrag, naast de hulp bij het leren om het gedrag, de houding te corrigeren, indien de hulp bij het leren achterwege blijft om ontmoedi ging en agressiviteit op te vangen. Daar naast bespreekt de „remedial teacher" de moeilijkheden met leerkrachten en ouders. De naam „remedial teaching" is waar schijnlijk van Amerikaanse origine. On getwijfeld is Amerika met zijn „beha viourisms" de bakermat van deze nieuwe pedagogisch-didaktische richting, waar voor het ministerie van O.. K. en W. veel belangstelling toont, zódat het te hopen is dat Den Haag op den duur hiervoor meer krediet zal geven. Dan pas kan het werk de noodzakelijke expansie verkrijgen. Heel veel schoolkinderen leven bene den hun mentaal niveau. Het Is de taak van de „remedial teacher" aan de ene kant een kind zodanig te helpen, dat bet weer mee kan en aan de andere kant de onderwijzer duidelijk te maken, wat goed voor de leerling is. De „interaktie", de juiste verhouding tussen kind en volwassene, de basis voor elke mogelijkheid tot opvoeden, is dik wijls verbroken. Dit zal de „remedial teacher" derhalve eerst trachten te her stellen. Veel kinderen hebben moeilijk heden met observatie en tempo op schooL Zelfs eenvoudige opdrachten kun nen ze menigmaal niet of nauwelijks uitvoeren. Door oefeningen in concentra tie en doelgerichtheid in groepsverband probeert men hen weer klaar te maken voor het volgen van onderwijs in de klasse. Uit deze moeilijke, maar verder ver standelijk en lichamelijk geheel normale kinderen groeien de volwassenen van later. Mede daarom is „remedial tea ching" uit een sociologisch oogpunt zo belangrijk. Hun aantal is te groot, dan dat men aan dit verschijnsel mag voorbij gaan zonder er iets tegen te doen. Als deze kinderen, eenmaal tot vol wassenheid gekomen, beneden het be reikbare mentale niveau het maat schappelijke leven ingaan dreigen ze tot marginale bevolkingsgroepen te gaan behoren. Ze worden dan maat- schappelijk-gefrustreerden, die maar al te gemakkelijk ten prooi vallen aan demoralisatie, criminaliteit veel mis dadigers behoren tot dit type en allerhande sociale en politieke extre- mismen. VXAARTUXGUN De „MiHe he-ft drie jeugd Ire knarsen aangehouden d'e een serie inbraken op hun geweten heb ben. Op 30 oktober werd ingebroken in eer. fabriek aan de Derde Industriestraat waar niets werd ontvreemd. Op dezelfde «vond brachten de jongelui een onge wenst bezoek aan een fabriek in de Vijfde Industriestraat waar zij evenmin iets van hun gading aantroffen. Of vijf november moest een kantoor van een haringhandel aan het West- aieuwland het ontgelden. De jonge in brekers braken een deur open en door zochten een aantal bureauladen, maar er bleek geen geld te zijn. De volgende dag had het drietal meer succes in een school aan de Curacaolaan waar de buit 30 bedroeg. Op 12 novem ber sloegen zij hun slag in een kantoor de Kt een ontvreemdden. aan uit een oning Wilhehninahaven waar zij bureau een bedrag van ƒ242 De knapen zijn voor de officier van justitie geleid. VLAARDÏNGEN Op de Dr. Wiardi Beckmansingel bij de Geert Grootelaan werd woensdagmiddag de -jarige4 Monie P. door een personenauto aangereden. Het kind was zonder op het verkeer te letten de rijweg opgelopen. Met vermoe delijk een hersenschudding is het meisje naar het Holyziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Algemene Bond van Bejaarden hield dinsdag, zowel 's mid dags om twee uur als *s avonds om acht uur, in Musis Sacrum een Sint Nicolaas- feest, waarvoor zoveel belangstelling be stond, dat er op beide bijeenkomsten geen plaats onbezet bleef. 's Avonds waren de heer Gille, ambte naar van sociale zaken, met echtgenote en de heer J. Oostlander, voormalig di rekteur van deze dienst, aanwezig. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, de heer B. Kersen onder meer, het er niet mee eens te zijn dat vele dixek- tles van bedrijven de pensioenen, waar voor natuurlijk niet gestort was, van hun oud-werknemers op drastische wijze ver minderen, nu de AOW in belangrijke mate is opgetrokken. Hoewel het hoogtepunt van beide voorstellingen de komst van de Sint met 2ijn knecht was, genoten de bejaarden toch ook kennelijk van het beschaafde variété-programma met Cor 't Hart als de man die de nummers op vlotte wijze aan elkaar praatte en vele bekende ar tiesten, zoals The Confetti Stars, The Mallorca's en het accordeon-duo, de Bor neo's. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer J. M. van Krimpen, Korte Haven 6, maakte woens dag brandmelding, aangezien een hoe veelheid was die op een komfoor in een belendend pakhuis stond, vlam had ge vat. De brandweer kon het brandje met een nevelspuit blussen. Er was weinig scha de. SCHIEDAM .—Geboren: Erik zv J Lowes en N de Bruin: Johanna P dv Jf Pronk en C Soogaart; Frederik C P zv C J S Nieberg en DLJ L'Abeé: Karin C dv C J S Nieberg en DL J L'Abeé. Overleden: E. Sommer. 80 Jr, eehtge. van Hulst; E. W. Grotenbreg, 63 jr. De mannen van gemeentewerken hadden dwars over de straat een die pe en lange loopgraaf gemaakt, waar in een stel jochies in het zweet huns aanschijns aan het graven waren met hun handen, die er dan ook ontoon baar uitzagen. Maar ze genoten ken nelijk van hun modderig spel. Totdat het ging regenen en toen klommen ze er uit. De pret was voorbij. Onwil lekeurig schoot het door ons hoofd: Je ziet tegenwoordig de kinderen bij na niet meer op straat spelen, 's Zo mers zie je ze nog wel eens vlak bij moeders huisdeur een tent maken, En de jpngens zie je elkaar en soms de voorbijgangers door hun blaasroeren met pijltjes beschieten, of zwaar ge wapend met grote pistolen en brede zwaarden oorlogje spelen. Maar waar zijn al die spelen uit onze jeugd gebleven? De meisjes za ten op de blauwe deur stoepen uren lang te bikkelen, of ze wierpen hun diabolo hoog in de lucht, waarmee ze hem soms op een pijnlijke manier op de neus kregen. Allemaal hadden we, als we naar school gingen, onze knik kerzak bij ons, waaraan dikwijls een subtiele ruilhandel was verbonden. Zie je nog wel eens kinderen hoepe len en waar zijn al die prachtige staartvliegers gebleven, waarmede zelfs de vaders zich urenlang ver maakten? En dan die onvolprezen tollentijd, dikwijls een ergernis voor de voetgangers. We sprongen bokkie in velerlei variaties, we hinkelden- pinkelden, we hielden ons onledig met het woeste spel puttentrekken of kolkje-trekken. We speelden „diefie- met-verlos" en niet te vergeten krij gertje. Een vast nummer op ons speel- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Het Is jammer dat de wet er niet in voorziet iemand levenslang de rijbevoegdheid te ontzeggen", dat zei de officier van justitie bij het kantonge recht gisteren in het geval van de VJsar- dinger M. v. R. Deze automobilist stond terecht omdat hij rechts had ingehaald met grote snelheid en daardoor andere bestuurders van de weg had gedrongen. „Roekeloos en schandalig", zo kenschet ste de officier dit gedrag. Hij eiste ƒ200 boet- en een jaar ontzegging. Het gebeurde op maandagavond 18 mei omstreeks kwart over acht, op Tweede Pinksterdag toen het zeer druk was op de rijksweg. Van R. reed in een geel wagentje met wit dak, waarin ook nog een vriend en enkele jongedames za ten. De 54-jarige kolonel G. K. R. de R. merkte plotseling dat hij werd inge haald. Dat leverde hem Van R., die met grote snelheid rechts passeerde onder onheilspellend geloei van zijn claxon. De heer De R. schrok hevig, week naar links uit en belandde in de middenberm. Weer op de rijbaan terecht gekomen, zag hij nog juist, hoe de inzittenden van het gevaarlijke wagentje zich grijns lachend omdraaiden en hem toewuifden, terwijl de bestuurder met duizelingwek kende snelheid verder reed en bij een motorrijder dezelfde manoeuvre uithaal de. De kolonel gaf op de zitting van het VOOR NAAR kantongerecht een duidelijke uiteenzet ting van het waaghalzend avontuur met de Vlaardlnger, die nog de euvele moed wh' op te brengen om de kolonel toe te voegen: „Wanneer u met een snelheid van negentig kilometer reed, hoe is het dan mogelijk, dat u niets is overkomen?" De overigens kalme kolonel werd nu zichtbaar kwaad en beet de brutale verdachte bits toe: „Ik heb bijzonder veel geluk gehad, mijnheer, maar niet dank zij u.... U hebt u zonder enige noodzaak roekeloos en schandalig ge dragen." Ook de kantonrechter was niet te spre ken over de. onmaatschappelijke handel wijze van de verdachte. Hij zei dan ook op scherpe toon: Be heb me eraan geër gerd, hoe u hebt gereden. U hebt rechts ingehaald, wat u verschillende malen herhaalde en daarbij hebt u mensen van de weg gedrongen. De officier van justitie zei: „Je wordt wel aan wat gewend, maar dit is "heel erg en dan staat verdachte hier nog met een houding, alsof het allemaal wel mee valt." De kantonrechter maakte er honderd dertig gulden boete van, maar de ontzeg ging bleef toch een jaar, wat blijkbaar niet naar de zin van de verdachte was, want hij zei op hoge toon: „Ik ben het er niet mee eens en ik ga in hoger beroep." „Nu handelt u weer precies eender als op de rijksweg", was het kalme ant woord van de rechter. ROZENBURG Woensdagmiddag ont stond een aanrijding op het onoverzichte lijk kruispunt Emmastraat/Karel Door manstraat. De 33-jarige Rozenburgse chauffeur Chr. D. reed met een vracht wagen in de Emmastraat richting Bo- mendijk. Uit de Karei Doormanstraat kwam een bestelwagen bestuurd door J. K. (21) uit Rozenburg, die de voor hem van rechts komende wagen niet snel genoeg zag. Een botsing was onvermijdelijk. Aan beide wagens was nogal wat schade. Op zekere dag kon men in de krant lezen, dat Wilton-Fijenoord het laat ste gedeelte van het mooie Sterrebos had gekocht, teneinde door het opho gen van de grienden industrieter rein te verkrijgen. Wel legde men voor de werkne mers van deze werf fraaie sportter reinen aan, met kleedlokalen en een gezellig zitje met uitzicht op de rivier. Ook dit verdween. Gedeeltelijk be staat het nog. maar daarnaast be vindt zich een groot bouwdok in wor ding. AU recreatie gebied heeft dit hoekje aan de waarde meer. Op de tweede Maas geen enkele foto ontwaart men dan het gezellige zitje. Vaag in de verte ligt een schip voor de wal. Te oordelen naar de kleding der dames en heren is het een zonnige voor- of najaarsdag. De bladerloze bomen, die, of hun bladeren reeds verloren heb ben, of nog moeten krijgen, wijzen hierop. Aan de bloemen op de voor grond zou men zeggen, dat het een mooie herfstdag Is. In ieder geva! ge nieten de bezoekers nog van het laat ste stukje Sterrebos. Op da eerste foto ziet men de jachthven in het Sterrebos. Oor spronkelijk was de weidse naam „Industriehaven," In de volksmond sprak men altijd van het haventje van Houtman. Deze was toentertijd wethouder (lib.). Met goedkeuring van de ge meenteraad had hij dit haventje la ten graven. Hij had het bestemd voor industriële doeleinden. Van dé befaamde kilometerlaan ging inmiddels een heel stuk verlo ren. In plaats van de duizend meter werd het een laan van negenhonderd meter. Overigens heeft het haventje zijn industriële doelstelling gemist. Het verzandde al gauw en werd, wat men op deze prentbriefkaart ziet een knus jachthaventje, dat helaas ook als re creatieoord ten prooi viel aan de voort schrijdende industrialisering. De haven werd gedempt. Er kwa men steeds meer vokstuintjes, wat voor velen een nuttige vorm van vrije tijds besteding betekende. ilalSft jMWXSmiBi program was: Schipper of baasje, mag ik overvaren, compleet met tol- betalen en al. En dan dat wonderlijke spel van „Maria-zat-op-majesteit" met een verschrikkelijke zeurdeun, die we tot uit en de treure zongen. Ook leurden we met kunststukken van kijk- of kiekdozen, tegen betaling te zien wel teverstaan. Op hoge stelten hielden we spannende wedstrijden. Na afloop gingen we er elkaar mee te lijf, want zachtzinnig waren we bepaald niet. Steentje keilen oftewel schieffelen over het water en s' winters ijsje brouwen hoorde er eveneens bij. Touwtje-springen was hoofdzakelijk een meisjesspel, waarbij de jongens soms in steeds woester tempo hielpen meedraaien. Ook sprongen we slootje, meestal er midden in. We waren geen heilige boontjes. Op een donkere avond, de verlichting bleef nog lange jaren vooral in de tweede-rangs zijstraten van middel eeuwse allure, hadden we een dikke krijtstreep dwars over de straat ge trokken. Aan beide zijden hadden we ons geposteerd en als er een oude ziel voorbij kwam, riepen we „Ophale" en dan dachten ze, dat het een touw was, dat we over de duistere j.iraat hadden gespannen en de oma's tl'-'ien hun lange rokken hoog op om erover te stappen en de ouwe mannekens deden met hun stramme, reumatische benen een reuze stap, alsof ze over de Himalaja moesten. Die goeie ouwe tijd! Vergeleken bij tegenwoordig was de gehele maatschappij een ge meenschappelijk armenhuis. Het viel je niet op, omdat we allemaal in 'hetzelfde schuitje zaten. Maar spelen dat we deden. Daar zijn die moderne kinderen armoedzaaiers bij CJOUKJE DIJKSTRA zal van 1' met 23 december in de AhóyMi 14 tot en AhoyMtal optre. den in de grote Holiday on Ice-show. Onze Europese-, Wereld- en Olympische kampioe ne zal dan haar Olympische kür rijden en na de pauze schaatsen in de produktie „Operama". Zij zal delen uit Verdi's opera Rigoletto schaatsen. Ook in de finale is zij te zien. Andere bekende namen zijn Char lotte Bailauf, Anna Galmarini, Heinz Kroel, Derek James, Helga.-en Jorge'Vallé, Carol Ann Warner (zjj kwam op de Olympische winterspelen van 1964 voor Engelamkjiit), Guy Longpré (de Franse schaotskordfek), Marianne Althammer en Karl Heinz Kra mer. Een speciale attractie vormt de uit va der, moeder en drie dochtertjes bestaande Amerikaanse familie Coleman. Vader heeft vrouw en dochters het jjsdansen bijgebracht. Met Holiday on Ice maakt het gezin een wereldreis. De kinderen ontvangen an de plaatsen waar wordt opgetreden onderwijs op scholen. Nieuw in,.de show is ook het paar Helga en Jorge Vallé en'de jonge En gelse ijsster Derek James, die door directeur Morris Chalfen in een kleine Oostduitse ijsrevue werd ontdekt. Behalve Sjoukje Dijkstra ia er nog een Nederlander. Het is dirigent Sein Kapper, die al tien jaar met Holiday on Ice mee trekt. Niet onvermeld mag blijven Karl Kossmayer, die zyn beroemde ijsnummer met levende ezels brengt. Holiday on Ice werkt op het ogenblik met zes shows in de hele wereld, nadat de show van Maxoi und Ernst Bayer is overgenomen. Deze gaat bin nenkort naar het Verre Opsteo. De show, die in Rotterdam zal optreden is nu nog in München. Na Rotterdam wordt in Hannover en Frankfurt opgetreden. 'Totaal zijn bjj alle shows liefst twaalfhon derd gecontracteerden. Sjoukje Dijkstra is nog steeds „nummer een". FR IS een groot tekort aan glazenwassers. In do binnenstad valt het nogal mee, maar vooral in de nieuwbouwwijken zjjn er teveel vuile ruiten en te weinig mannen om deze ruiten weer te reinigen. Al geruime tijd kwamen er glazenwassers van buiten de stad, onder andere nit Rijs wijk, om hun Rotterdamse collega's werk uit handen te nemen. In Zuidwijk komt nu twee weken per maand personeel van een Hengelo's schoonmaakbedrijf om het gla zenwasserstekort in deze wijk op te heffen. Een van de personeelsleden logeerde bü een familielid in Zuidwijk en hoorde toen jets over de arbeidsmogelijkheden in de wjjk. Nu schuift deze jongeman met een collega de ladders in Zuidwijk nit. De jongens zijn in dienst bij bet schoonmaakbedrijf „De Grundel" in Hengelo. Dit bedrijf is van plan nog meer memen uit Overijssel in Rot terdam werkzaamheden te laten verrichten. VLAARDÏNGEN op de kruising Vettenoordsekade-P. KL. Drosschaartstr&at verleende woensdagavond de 16-jarige isoleerder J. R. geen voorrang aan een personenauto. Er volgde een aanrijding, waarbij R. vermoedelijk een hersen schudding opliep. De GGD heeft de jon. geman naar het Holyziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie gaf woens dag op de Rotterdamsedijk een proces verbaal aan tien jongelui die op brom fietsen meer dan 30 km reden. Van twee 'jongens die meer dan 45 km reden, zijn de bromfietsen in beslag genomeit. (Van onze correspondent) ®®^^®DIJK C de Oranjestraat ontstond een botsing tussen de perso- nenautos van de W. en B., beiden uit Sfp 'hL e °orzaai* la? in het feit dat beide bestuurders elkaar niet begrepen toen de één de oprit afreed en de ander df. °Prit wilde oprijden. Er werd flink# schade aangericht

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1