Aktie ve Harm Jongman vertrekt uit Schiedam Anjerfonds geeft HBSS duizend gulden AGENDA wri Tweeduizend zeeschepen kwamen binnen in 1964 Philadelphia" hield propagauda-avoiid ROTTERDAM Christelijke Sportfederatie downs kende in 1964 ,ups en Later arbeid in sociale vlak Bestuur heeft veel wensen voor 1965 'f heetmanJ Oud-Strijders keken terug Marine-kapitein niet langer voorzitter Harmonie99 Auto rijdt paaltje om Voor bouw clubhuis Burgerlijke stand Onbekende vrouw geïdentificeerd Aan Ik- Glazenwasser gevallen Ruim vijfhonderd Eerste van zeven bijeenkomsten paren stapten m hutvelijksboot Man zei even te komen kijken' -g; i«tr SCHIEDAM ENKELE FLINKE BEZORGERS de rotterdammer WOENSDAG 6 JANUARI 1965 pagina 3 ROLEX Zwitsers precisiewerk opz'obest! edelsteenkundigef.g.a. diamantexpertg.i a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157 rotter dam (Van een onzer verslaggevers) OCHIEDAM Eerstdaags gaat een man de stad verlaten die gedurende de bijna negen jaar dat hij in Schiedam heeft gewoond, veel vrienden heeft gewonnen en veel tot stand gebracht heeft op muzikaal gebied. We bedoelen de kapitein van het marinierskoips Harm Jongman, de dynamische voorzitter van het bekende Tam boers- en Pijperkorps „Harmonie" en „Jong Harmonie", dat te tarnen bijna honderd werkende leden telt. Schatting Vandaag en morgen Bevolking Rozenburg steeg met 801 Bij botsing twee auto's beschadigd Beroeps Leider Leiderdorp Vrachtwagen in slip wierp auto om i wnitmnn NATUUR PLANTEN Onderhandse geldlening (Van een onzer verslaggevers) VL-AARDINGEN -Het scheep vaartverkeer in Vlaardingen is in 1964 aanmerkelijk toegeno men. Niet minder dan 2001 zee schepen en 20.200 binnenvaart schepen liepen het afgelopen jaar de gémeentelijke en partikuliere havens binnen. Voor direct gevraagd: Huwelijken vindt zich in het Kethelse landschap met het Harga-cornplex, Groenoord en het onvolprezen grote Beatrix- park. MEER LIEFDE SCHIEDAM De Christelijke Sportfederatie Schiedam (CSFS) heeft het jaarverslag 1964 het licht doen zien, juist voordat dinsdag 19 januari in gebouw Jeugdbaven de algemene leden vergadering gehouden zal worden. HBSS en ODI zijn bijv. aan de bouw Folder jj 'Air-King' refRL425 330.» (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Kon. Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobili- satiekruis hield dinsdagavond in het ge bouw voor Chr. Sociale Belangen een jaarvergadering, die de voorzitter, de heer P. van Rijn, opende met een Nieuw jaarsrede, waarin hij onder meer een te rugblik wierp op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H, D. Bakkes, werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. van Hardings- veldt. De vergadering koos de voorzitter, de heer P. van Rijn, die periodiek aftre dend was, met algemene stemmen op nieuw tot voorzitter. In de plaats van het bestuurslid, de heer J. de Ronde, die wegens vertrek naar elders aftrad, maar wel lid blijft, koos men de heer W. F. Putter. Er bestond veel belangstelling voor de ze jaarvergadering, na afloop waarvan men nog geruime tijd gezeilig samen bleef. SCHIEDAM Een personenauto, be stuurd door A. v \V„ reed dinsdag, komende van de Schiedamseweg, op de Nieuwe Damlaan in de richting Burge meester Van Haarcnlaan, bij het voorbij rijden van een vrachtauto door verkeerd uitwijken een verkeerspaaltje om. We troffen hem dezer dagen thuis in zijn gezellige flat aan de Sehimmeipen- ninckstraat 79, met ruim uitzicht op de Nieuwe Damlaan en de spoorlijn naar Vlaardïngen. Kapitein Jongman is een aangenaam en vlot causeur, met een bewonderenswaar dig geheugen voor data uit zijn veelbe wogen en rijk gevarieerd leven. Zo langs zijn neus weg vertelde hij, dat hij geboren werd in de kop van OverijSïl In het schilderachtige plaatsje X ollenhove stond zijn wieg. Op zestien jarige leeftijd vertrok hij met zijn ouders (hervormd) naar de industrie- en wol- stad Leiden, waar hij al gauw met zijn vader muzikale concerten bezocht en na derhand zelfs ging meeblazen in de Chr. Harmonie aldaar. Hij wilde per se bij de marine, maar zijn ouders voelden er niet veel voor SCHIEDAM Toen HBSS enige tijd geleden een aanvraag richtte tot bet „Anjerfonds" voor een bijdrage ln de kosten voor het clubhuis, dat in samenwerking met ODI wordt ge bouwd, zal geen bestuurslid er op ge rekend hebben, dat dit een bedrag van 1000 zou gaan worden. Toch is het dezer dagen officieel be kend geworden, dat het ..Anjerfonds" aan HBSS een gift van 1000 heeft geschon ken voor de onkosten van de bouw van het clubhuis op HSnga. Secretaris G. K A, de Geus heeft daarvoor ai enkele ma- len gegevens over HBSS en het clubhuis moeten geven en het bestuur van HBSS verrast, dat deze moeite liefst 1000 opleverde. Met de bouw van het clubhuis kan eerstdaags een aanvang worden ge- maakt, wanneer het storten van het be ton achter de rug is. Daarmee zal van avond (woensdag) weer worden voort gegaan en ook zaterdagmorgen zal weer een ploeg harde werkers present zijn om het betonstorten zo gauw mogelijk tot het verleden te laten behoren. Eerst daarna kan men het gebouw gaan op trekken, waarvan de onderdelen voor een groot deel reeds wekenlang in de Christ. Technische School liggen te wachten op verzending naar Harga Deze zelfwerkzaamheid is er ook de oorzaak van, dat HBSS genoemde gift van het „Anjerfonds" kreeg. De penningmeester van het bouwfonds, de heer A. W. den Hoed heeft een voorlo pige schatting gemaakt van wat er op de 39ste verjaardag van HBSS naar schat ting in kas zal zijn. Op die dag (27 maart)1 £.er\ bedrag van 20.741 binnen MOETEN ZIJN, EF DE DUIZEN UD moeten zijn, exclusief de duizend gulden van het „AnjerfonSs", Hierbij is wel gerekend op een opbrengst van 4000 van de verloting, die HBSS kortgeleden opzette en waarvan de loten bij het bestuur te koop zijn en waarvan de trekking precies op HBSS* veriaardag zal geschieden. SCHIEDAM. Geboren: I Pieterneila fl v, c van Bochove en G. Gnms, 4 Sandra d-v. F. VA Wessels en C. M. Kramers, 1 Marcel z.v. J. H Versteeg en W. J Kloos, 4 Angelina E. M d A. W, van der Heijden en M. G. Groenhard 1 Nieolaas van Wijic, 4 Martinus z.v. M. Soeters en Scholten, 5 Yvonne C. d.v. D Schouten en W. Spijkhoven. 4 André z v. W. H, van der Horst en H. Sas. 5 Hilda d.v. H. van Holten en M. J. J. van Doorn, 5 Marja A. d v. D W. Harts en W. Bos. 4 Gerbrand r. v. F. G. J. M. van den Boomen en A. MM. willcms 4 Irene M. d.v. J. van der Lugt en M. C. van Slobbe. 2 Johannes C. z.v J. T, E. M. Peek en C. P. van der Heijden. Overleden: 3 J. M. Visser. 57 jr.. 2 P. van der Waal. 77 jr. 2 M. Deijl. 80 1r wed Tim mermans. 2 M. A Leenaars. 89 jr. wed. Oosterwaal. Arcade: Kon. Schied. Mannenkoor „Or pheus. jaarverg., 20. Irene: Schied Volleybalclub. jaar- verg., 20. IV; (rum: Tuinbouwver. Nuttige Oms. verg., 20. Sursum Corda: Huish.- en Gezinsvoor- lichting, lezing. 20. t V.'f.-c Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 82 tel. 263954 (b.g.g. 115588 toestel 52 na 18 uur alleen voor redactionele aange legenheden 195885) Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- ïtraat 139a: tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18,3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Alarm politie 264668 alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269290. Woord voor de dag*. Bijbellezing en overdenking, tel 14.10.00. Apotheek: Evers, L, Haven 81, tel 268242 en Kethel. Schied.weg 41, tel. 269927, ROZENBURG De bevolking is het afgelopen jaar toegenomen met 801, ver deeld over 423 mannen .en 378 vrouwen. De cijfers per 1 januari en 31 december 1964 bedroegen resp. 5268 (2675 mannen en 2593 vrouwen) en 6069 (3098 mannen «n 2971 vrouwen). O (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een iekke band reed dinsdagavond in de bocht op het Rubensplein een personenauto, bestuurd door J. H. uit Rotterdam, tegen twee geparkeerde personenauto's van A.B. en J M., die beide lichte schade kregen. Hij ging dus eerst maar voor zijn num mer in dienst, kwam bij de bereden veldartillerie in Leiden en werd trompet ter bij het bereden militaire muziek korps. Toen hij eenmaal meerderjarig was en het dus zelf voor het zeggen had, werd hij beroepsmilitair bij de marine, met standplaats Den Heider. Hij heeft er nooit spijt van gehad. Als hij zijn leven over kon doen. zou hij hetzelfde beroep opnieuw kiezen, zegt hij. Hij gmg eerst naar de. West: Surina me, Aruba. Curagao. Bij zijn terug komst in 1938, de Spaanse burgeroor log was inmiddels in al haar hevigheid uitgebroken (voorspel van de Tweede Wereldoorlog), konvoyeerde hij in de Golf van Biskaye nog een Noorse koopvaarder. De oorlog maakte» hij met al haar gruwelen mee. Den Helder had het hard te verantwoorden. Hij kon goed opschie ten met de stugge, maar eerlijke burge meester Ritmeester, een fel tegenstander van het Nazi-regime: waarvoor deze trouwens m Buchenwald heeft moeten boeten. Deze burgemeester zorgde er voor, dat hij ondercommandant bij de brandweer werd Maar de toestand werd er zo ondragelijk, dat hij zijn vrouw- naar Leiden bracht, waar hun oudste zc 5- ter wereld kwam. Deze nog jonge man is thans eveneens in de marine, bij de technische dienst. Vervolgens zocht het gezin Jongman onderdak in Schagerbrug. vanwaar men zelfs nu nog van hun oude gastheer (een timmerman) en zijn vrouw hartelijke Nieuwjaarspost ontving.* In Anna-Pau- lowna en in Den Helder werden de twee andere kinderen geboren, een zoon, die thans dienstplichtig is, maar veel voor het reklamevak voelt en een dochter. Natuurlijk het lag geheel In de lijn van zijn karakter dook de heer Jong man in het verzet en toen de bezetters de Weringermeerpolder onder Water lie ten lopen, begeleidde hij de wagens, opgetast met zakken graan en in elke zak gesmokkelde geweren om nog zoveel mo gelijk van de oogst te redden. Met de hand aan de verborgen revolver reed hij vlak voorbij de Duitse soldaten. Na de oorlog was hij in 1947 in het toenmalige Indie bij de krijgsverrichtin gen en later in Nieuw-Guinea. Toen hij m juni 1956 in Schiedam kwam, viel zijn oog al gauw op een advertentie in „De Zondagsbode", waarin een leider ge vraag werd voor „Jong Harmonie" wat hij dan ook werd en in 1957, na het vertrek van de toenmalige voorzitter van het Tamboers- en pijperskorps „Harmo nie en Jong Harmonie", de heer Land man, toen er een lacune ontstond in het bestuur, koos men hem eenparig tot voorzitter. Hij heeft er nooit spijt van gehad en mede dankzij zijn bijzondere organisa torische gaven, waarvoor hij echt een „knobbel" heeft, meerv dan voor tech niek, kwam het korps tot grote bloei, die zich op een bijzondere spectaculai re wijze manifesteerde bij de 35-jarige jubileumviering op vrijdag 6 november jl. in gebouw Arcade, toen de jongelui zich trots op het toneel konden presen teren in hun gloednieuwe kleurige uni formen, in totaal een bedrag van onge veer twaalfduizend gulden vertegen woordigend. Een jaar tevoren zou men gezegd hebben: „Zo iets krijg je nooit voor elkaar." Drie achtereenvolgende jaren was hij ook de leider van de traditioneel gewor den drumbandconcoursen in de Plantage fin 1963 met 42 en in 1964 met 34 korpsen, de heer Jongman had het aantal opzettelijk verminderd). Dit jaar. heeft hij beloofd, zal hij het drumbandcon- eours nog leiden. Kapitein Jongman wenste nieuwe we gen in te slaan en andere methoden als voorheen te gebruiken om het muziekle ven te aktiveren. In plaats van de ouder wetse staande taptoes wilde hij btjv. bewegelijke taptoes," die het publiek meer aanspraken. Ais opvolger van de heer Landsbergen is hij nog voorzitter geweest van de sectie muziek van de Schiedamse Ge meenschap. Eind januari of begin februari verhuist de heer Jongeman naar Leiderdorp, waar hij een vrije vijfkamerwoning met cen trale verwarming krijgt, wat hij plezieri ger vindt dan een flatwoning'. Z:j werkzaamheden heeft hij in Den Haag bij de- personeelsdienst van 'de marine, een dagelijks arbeidsmilieu dat hem ten volle ligt: organiseren en om gang met allerhande mensen. Over twee jaar is hij aan de pensioen gerechtigde leeftijd, want zijn jaren overzee tellen dubbel. Maar niets-doen zal er dan voor deze vitale vijftiger (52) wei niet b:j zijn Ifc voel veel voor arbeid in het sociale vlak", zegt hij. Bovendien -s hij een 'ferventzeiler. „Ik ga lekker dccht bij een eerste klas wa tersportgebied wonen", merkt hij op en zijn aanstaande buurman heeft al gesol liciteerd om eens mée te mogen gaan zeilen. Maar de voorzittcrszetc! van het tam boers- en pijperskorps zal "straks leeg staan en dp.t is jammer. Goede voorzitters zijn nu een->a! niet dik gezaaid. ROTTERDAM De onbekende vrouw, die maandagmiddag in een. zuivelwin- kei aan de Gerrit van der Lindenstraat plotseling onwel werd en overleed, blijkt de 79-jarige mejuffrouw M. R. Dingemans uit de Rauwenhofsraat 15a te zijn. Daar haar identiteit niet kon worden vastgesteld werd dinsdagmorgen dor de politie in samenwerking met de recher che van he' bureau Oostervantstraat, door middel an een surveillance-auto met geluidsinstallatie in de omgeving aan het publiek om medewerking ver zocht om de identiteit van de overleden vrouw vast te stellen. Een meisje vertelde het politiebericht aan haar moeder, die het in verband bracht met mejuffrouw Dingemans. Bij het onderzoek in har kamer werd een fotot van de vromv gevonden. Bij con frontatie met de familie, waar zü in woonde. werd bevestiging van het ver moeden verkregen. Dat de vrouw niet direkt geïdentifi ceerd kon worden is waarschijnlijk te wijten aan het teruggetrokken leven dat zit leidde. ROTTERDAM De bestuurder van een vrachtauto uit Bergschenhoek tracht te dinsdagmiddag, toen hij bij het ne men van de bocht naar het Stieltjesplein op het> natte wegdek slipte, deze slip te corrigeren. Hij voelde echter dat hij hierbij iets raakte. Dat dit ook inderdad het geval was bleek, toen hij omkeek. In de Rose- straat was een personenauto omgeslagen. Men heeft met behulp van een takelwa gen de auto. die ernstig beschadigd was, overeind gezet en naar een garage ver voerd _i - t v if n l, ,iil' .Ej i. '*,Mi "•IIWIMIS 1 Kiiiin'Kii siittf iiiiü:. ROTTERDAM Het manoeuvreren met ccn ladder terwijl men erop staat is de 34-jarige glazenwasser T.Molendijk uit de Spiegelstraat dinsdagmorgen slecht bekomen. Hij was op de Streksingel bezig de ramen van pand 221 te wassen en stond d-arbij op een driedelige ladder. Na de tweede etage een beurt te hebben gege ven ging hij naar de eerste etage. Hij wilde toen vermoedelijk het bovenste gedeelte van de ladder terugschuiven en probeerde dit door bet werktuig heen en weer te zwiepen. r>-- laader, niet zo buigzaam als ver wacht. brak en de glazenwasser viel op straat. Met klachten over hoofdpijn en pijn in het lichaam heeft men hem naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. lyU de dagen gaan lengen, krijgen we weer oog voor de natuur. Wil len we niet helemaal verdorren, dan zullen we het contact ermee moeten onderhouden. Het groen in een stad is nodig om er een leefbaar bestaan te kunnen leiden. Parken zijn de lon gen van een stad, zegt men wel eens en zo is het ook. Te weinig mensen gebruiken deze longen. Zelfs het kleinste plantsoen betekent een wel daad voor degene, die er rust en ge zondheid zoekt. In Schiedam zelf heb ben we te weinig groen, zoals we tevens te weinig kleine, schilderach tige pleinen hebben. In Frankrijk en in het bijzonder in Parijs, is men er royaler mee. Ze brengen de pitto reske sfeer aan een stad. Kenmer kend voor de gejaagdheid en onrust van de moderne mens is de wijze, waarop deze aan zijn stadsgroen ach teloos voorbijgaat. Al wandelt men door de „vergrijsde" Plantage of ai zit men eens rustig op een bankje in het Julianapark, altijd komt men toch even tot zichzelf. Zelfs thans in hartje winter valt er wel altijd iets te ont dekken, het mag dan koolmees, rood borstje of winterkoninkje zijn. f~\OK de plantenwereld vraagt in elk jaargetijde de aandacht: Hele fijne knopjes, rode besjes tegen een donkergroen décor en de fijne, blanke sneeuw, die onder uw voeten kraakt. De natuur bezit haar eigen esthetisch genot. En zo straks komen de sneeuw klokjes en nog later ontwaakt aller wegen de natuur en zingt haar jube lend lentelied. O aar zit een climax van groei en bloei in de planten- en dierenwereld gedurende de eerstvol gende maanden en dit mede te -ma ken, schenkt u vreugde en voldoe ning. Schiedam bezit zijn groene gordel. Men loopt vanaf de Maas boulevard. via het Volkspark, dat slechts weinig stadgenoten voldoende weten te waarderen, vervolgens wan delt men door een rustiek laantje langs de Julianalaan en steekt daarna de Vlaardingerdijk bij de Vijfsluizen- flat over en men komt aan de Polder vaart, gaat de brug over en men he- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDÏNGEN ln de bovenzaal van de Rehobothkerk heeft de regionale afdeling van „Philadelphia", de landelij ke protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, de eerste van een serie van zeven propaganda-avonden gehouden. De heer J. J. Dondorp uit Hilversum, voorzitter van het landelijk hoofdbestuur hield een toespraak waarin hij op duidelijke wijze de doelstelling en werkwijze van de vereniging uiteenzette. De voorzitter van de in 1964 opgerichte afdeling Nieuwe Waterweg-Noord van Philadelphia, de heer D, van Bloois, kon niet aanwezig zijn omdat hij in het buitenland is. Daarom werd de bijeen komst geopend door en stond hij onder leiding van de tweede presidente, me vrouw Verniers uit Schiedam. In haar openingswoord zei mevrouw Verniers reeds dat jaarlijks ongeveer achtduizend geestelijk gehandicapte kinderen worden geboren, var', wie er later slechts duizend in inrichtingen kunnen worden opgenomen. Ook ko men er ongeveer duizend bij familiele den terecht, maar voor de overigen blijkt het altijd een moeilijke taak om gepast onderdak te vinden. Ook de heer Dondorp toonde met cij fers aan, dat er nog tal van moeilijkhe den zijn rondom het gehandicapte kind. Momenteel bevinden zich in Nederland ongeveer 25.000 geestelijk gehandicapten, van wie er nog 7.000 in een inrichting thuishoren. Hij achtte het van groot be lang, dat deze mensen in dagverblijven moeten worden ondergebracht, temeer omdat velen dikwijls thuis onhandelbaar zijn. Alleen in Rotterdam al, zouden mins tens 25 dagverblijven moeten zijn, aldus de heer Dondorp. In Hilversum heeft men de beschikking over een gebouw met drie vleugels, terwijl op andere plaatsen in ons land huizen zijn gekocht of onderhandelingen daaromtrent worden gehouden. Er zijn veel te weinig scholen voor geestelijk gehandicapte kinderen in ons land. Naar aanleiding van een vraag, gesteld door één der aanwezi gen, zei de heer Dondorp, dat deze kinderen niet gelijk worden gesteld aan alle andere kinderen. Zo vallen de scholen voor geestelijk gehandicapte kinderen onder het ministerie van so ciale zaken, met als gevolg minder subsidie dan de scholen, die worden gesubsidieerd door O K. en W. De heer Dondorp wees op de noodzaak voor het geven van catechisatie aan deze gehandicapte kinderen. Hij was van me ning, dat daarbij moet worden gewerkt met geïllustreerde boekjes. Hij verheug de zich over het feit, dat hij enkele weken geleden was benaderd door het Nederlands Bijbel Genootschap, dat op zijn verzoek aandacht zal gaar. besteden aan het uitgeven van een Bijbel, speciaal voor gehandicapten. De bijeenkomst, die matig werd be zocht, werd afgewisseld met muziek, ge bracht door een viertal leden van de Chr. Harmonie Vereniging Sursum Cor da. De tweede avond is donderdag 14 januari in de Immariuelkerk aan de Rol- terdamseweg, aanvang acht-uur. B en IV van Schiedamstellen de raad voor de volgende vergoedingen vast te stei- Jen over in 1963 gegeven vakonderwijs aan de bijzondere scholen- Vereniging voor Chr. Volksonderwijs 777,80Vereniging voor Ge- ref. Schoolonderwijs 23.092,81. Vereniging tot bevordering van Chr Onderwijs 41 875,39. St, WlUebrordusstichting 44 501,79 O D chauffeur A. B deed dinsdag aan gifte bij de Schiedamse politie van vermis sing van zijn autopapieren uit de cabine van de vrachtauto die toebehoorde aan Van Katwijk's Glashandel aan de I ange Kerk straat De leer C. D. deed dinsdag aangifte bij de Schiedamse politie van vermissing van een nieuw autokleed en een set lampjes uit zijn personenauto, die geparkeerd stond in het Broersveid. ROTTERDAM Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor accoord te gaan met het plan een onderhandse, 5% procent geldlening, groot 2,5 miljoen gulden aan te gaan. De koers van deze lening zal honderd procent bedragen. De looptijd zal dertig jaar zijn. Voor de zeescheepvaart betekent dit ten opzichte van 1963 een stijging met ruim elf procent, die voornamelijk werd veroorzaakt door een aanzienlijke toe neming van bet scheepvaartverkeer bij de N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost". In 1964 liepen namelijk 910 zeeschepen de Vulkaanhaven binnen tegen 712 in het vorige jaar. Bij de gemeentelijke havens steeg het aantal binnengekomen zeesche pen van 316 in 1963 tot 415 in 1964. Door deze toeneming van het aantal schepen steeg de totale bruto kubieke me ter inhoud van de zeeschepen van 12.690.000 br. m3 in 1963 tot 14.665.000 in Ook de binnenscheepvaart boekte ten opzichte van 1963 een vermeerdering van ongeveer elf procent: In 1963 kwamen 18.083 binnenvaartschepen in de Vlaar- dingse havens binnen met een totale ton- nenmaat van 8.831.590 e in 1964 waren dit 29.200 schepen met een totale ton- nenmaat van ongeveer 11.900.000 ton. Aanmelden: AGENTE MEVROUW VAN GOGH Dr. ZAMENHOFSTRAAT 139 A - TELEFOON 152400 Een geheel andere tak van scheepvaart betrof het verkeer per huwelijksboot. In 1964 zijn in Vlaardingen 529 huwelijken voltrokken. De decembermaand gaf met niet minder dan 87 trouwlustige -paren een flinke laatste stoot tot het bereiken van dit aantal, dat niettemin een vermin dering met 1963 inhield. In dat j'aar was het aantal voltrokken huwelijken namelijk 574. In het afgelopen jaar waren 75 bruide- gommen en 251 bruiden jonger dan 22 jaar; '442 bruidegommen en 271 bruiden waren ouder dan 21 en jonger dan 50 jaar en twaalf bruidegommen en "zeven bruiden waren vijftig jaar of ouder. TJET centrum en het oosten van Schiedam zijn het slechtst be deeld met stedelijk groen. Vooral het oosten zou nog wel een mooi plant soen kunnen gebruiken. Overigens moet de stedebouwkundige nooit pro beren het „echte buitenleven" na, te bootsen, voor de stadsbewoners. Dit heeft geen enkele waarde, omdat eert dergelijke imitatie onwaarachtig is. Het is trouwens ook onnodig. Het leven, ook dat van bomen, bloemen en planten, is zo rijk en veelvormig dat er wel degelijk genoegzaam vor men te vinden zijn, die in het stads beeld passen en dit kunnen aanvullen en verrijken. Alleen zouden we graag onze landgenoten wat meer liefde voor hun parken en plantsoenen wil len bijbrengen, zoals'de Engelsen die bezitten. In Nederland denkt men bij het begrip park of plantsoen uitslui tend aan AOW-mensjes en jonge moedertjes met kinderwagens en kroost. Ten aanzien van ons stedelijk groen kunnen we deze mentaliteit ge voegelijk discriminatie noemen. Het groen in onze verindustrialiseerde steden is betere appreciatie waardig. TTOOR de Rotterdamse haven was 1964 weer een jaar van voorspoed. Het aantal schepen nam weer niet onbelangrijk toe. Als het zo doorgaat zal teens de ont vangst van het 30 000e schip worden gevierd. Maar de vraag of het zo doorgaat zal ia hoge mate afhankelijk blijken van de na tionale en internationale ontwikkelingen. De opmerking is van ir. J. van den Berg, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, en hij maak te haar in zijn rede, die hij dinsdag uit sprak in de eerste vergadering van de Kamer in het nieuwe jaar. Er wordt, zei hij gewerkt aan het. verzamelen van zo goed mogelijk materiaal, waarop ten aanzien van de Rotterdamse haven, voorspellingen voor de toekomst kunnen worden geba seerd. Maar nooit mag worden vergeten, dat er Itijd onzekerheden blijven, die zelfs de mooiste berekeningen tot misslagen kun nen maken. Eu die onzekerheden liggen op het nationale en internationale vlak. De heer Van den Berg", die in het begin van zijn rede had gezegd „niet te ver van huis te zullen gaan", betoogde voorts dat de vele problemen die zich' opdringen niet meer alleen plaatselijk of regionaal kunnen worden bezien..en opgelost. „Wjj groeien op elk gebied naar grotere eenheden en wij dietien de op ons afstormende vraagstukken ook in groter verband en vooral samen aan te pakken. Op vele, vroeger fel om streden gebieden valt de gelukkige tendens te constateren van verder kijken dan de eigen ,.haven"-neus lang'is, van coördineren, specialiseren, prioriteitenbepalingen en-van het beëindigen van onaangename spelde- prikken tegen elkaar. Het moet toch ver- meden kunnen worden, dat men in Am sterdam het begrip „Rijnmond" hanteert en dat men in Rotterdam spreekt van, liet nieuwe „Concertgebouw". DIJNMOND onder de loep nemend zei de heer Van den Berg, dat een van de eerste takeh van dit lichaam zal moeten z|jn het opstellen van een „maslerplan"* voor het verkeer in de Rotterdamse ag (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een bewoonster van de Spieringhoekflat diende zich dinsdag plomeratie. Maar, zo zei bij voorts, ^voor een man aan die zei te komen om opme- tingen te -doen voor de aardgasaanslui ting. Toen hij eenmaal was binnengela ten, lichte hij in de keuken de deksels van alle pannen op, om te zien wat er in zat. Hij neusde Verder nog even wat rond. Maar hij verdween weer speodig toen hij zag dat de vrouw des huizes niet alleen was, hetgeen een teleurstellend ontdekking voor hem betekende. 6) Er werden op de Lierse xonijnenveilui. door het talrijke publiek hoge prijzen be taald voor de slechts 60 hokken kleinvee die waren aangevoerd. De prijzen v-aren: grote konijnen 6001650, halfwas 200150, kleine konijnen 100230, grote Hollanders 500800, halfwas 20—400, kleine Hollanders 100—200 duiven 30. kippen 200500, hanen 150350. ganzen 57ÖÖ. Er werden het vorig jaar 83 jongens en 90 meisjes geboren en er overleden 13 mannen en 8 vrouwen. In Rozenburg vestigden zich 511 mannen en 473 vrou wen. er vertrokken 158 mannen en 177 vrouwen. (Van een onzer verslaggevers) Uit dit verslag blijkt dat' de CSFS in 1964 zijn „ups en downs" heeft gekend, waarvan er enkelen worden aangehaald. De positieve dingen waren o.m. de grote medewerking van de verenigingen DOK, ODI, Animo, Juliana, De Golfbrekers, De Baanbrekers en ODO bij de Aktie SSS'64 en het goed floreren van de Christ, zwemvereniging „De Golfbrekers". Negatief schrijft secretaris E. Mast over de medewerking van diverse kerke raden m deze aktie, vooral door 't weigeren van het houden van een collec te voor dit doel. Verder wordt betreurd, dat de Sportdag of Sportweek in 1964 niet kon doorgaan, omdat er te weinig medewerking van de verenigingen was, hetgeen deels veroorzaakt werd door eigen akties bij die verenigingen, van het clubhuis begonnen. Het Kethelse Animo is nagenoeg constant bezig met het voeren van akties en ook de andere bij de CSFS aangesloten prot, Christ, verenigingen toonden in 1964 hun zelf werkzaamheid. Om de propaganda van het werk van de CSFS kracht bij te zetten, zal er een folder .verschijnen, waarop alle secreta- riaats-a'dressen van de bij de CSFS aan gesloten verenigingen voor zullen komen, alsmede de te ©oefenen, ,tak van sport. Het ligt in de bedoeling om enkele duizenden exemplaren hiervan het licht te doen zien. De door de CSFS opgerichte vereni gingen „De Golfbrekers" en „De Baan brekers" hebber: het bestuur van de sportfederatie veelenige zorgen gebaard met de instandhouding daarvan. Vele vergaderingen werden gehouden en met „De Golfbrekers" ging het wel goed. ,,De Baanbrekers" hadden een moeilijk jaar achter de rug en door middel van propaganda wil men deze vereniging in de komende „nieuw le ven" inblazen, Dè aktie SSS'64 leverdeondanks de geringe financiële medewerking van de kerken een totaalbedrag van ƒ1113,47 voor Schiedam 'op, waarvan :30 procent (ƒ334,05) in de kas van de verenigingen vloeide. Bepaald fel kritiseert het jaarverslag de houding vandiverse kerkeraden, die van de NCSU het verzoek kregen om een collecte toe te willen staan voor de in 1964 te houden aktie, „Blijkbaar is onze federatie niet kerkelijk genoeg, aldus de CSFS-secretaris, die deze conclusie trekt na het volgende citaat uit de brief van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) te Schiedam. In het kort en zakelijk antwoord op de brief van de NCSU antwoordt genoemde kerkeraad, dat hij de brief heeft willen behandelen „dit, hoewel de Kerkenorde ning in art, 30 zegt: dat op kerkelijke vergaderingen alleen kerkelijke zaken en dan op kerkelijke wijze behandeld zullen worden. Tijdens de diensten des Woords wordt alleen voor zuiver kerkelijke za ken gecollekteerd." Ook het antwoord van de Hervormde Gemeente te Schiedam, was niet be paald moedgevend, want daarin werd gesteld, dat men met sympathie ken nisgenomen had van het streven van de CSFS, de NCSU, maar dat het collectenrooster reeds was volgeboekt en bovendien de noden van de gemeen te zelf ook bijzonder groot waren. Over de kerkeraden, die helemaal geen antwoord gaven, zwijgt de CSFS ver der maar. Ondanks deze tegenslagen ziet het bestuur van de CSFS het zojuist inge gane jaar met vertrouwen tegemoet. Er zal weer medewerking worden ge vraagd voor de akties, die het Christe lijk Nationaal Sportfonds dit jaar zal organiseren, op 5 mei wil men trachten een soort Singelloop te organiseren, en verder zal zoveel mogelijk medewer king worden verleend bij het oprichten van eventuele nieuwe prot. christ sportverenigingen in Schiedam. Op de algemene ledenvergadering van 19 januari in gebouw Jeugdhaven (aanvang 20.15 uur) zal ook een be stuursverkiezing worden gehouden. De heren H. Roozenbeek (voorzitter) en A. Winter (penningmeester) blijven voorlopig nog twee jaar bestuurslid, want zij zijn niet aan de beurt van aftreden. De heren F. E. Koelman, E. Beekman en E, Mast zijn aftredend, waarvan allen de heer Koelman zich herkiesbaar stelt. Voor de heren Beek man en Mast worden nog kandidaten gezocht, waarop op de vergadering ge stemd zal moeten worden. Het financieel overzicht, de balans en de begroting van de heer A. Winter geeft sluitende posten ,te zien, hoewel dit grotendeels veroorzaakt werd door de subsidie die de CSFS van de NCSU ontving, zoals enkele weken geleden een bedrag van 500. he, zover is za'l er nog, incidenteel en plaatselijk moeten worden getracht het ver keer gaandv houden, bijv. door het tij delijk riemen van maatregelen om de lang- parkeerder uit het centrum te verwijderen en de kortparkeerder er meer plaats te geven. „Het komt mij onbegrijpelijk voor dat in een gemeente als Rotterdam nog steeds geen-gébruik wordt gemaakt van de wettelijk reeds lang gegeven mogelijkheid van betaalde parkeerpleinen, van parkeer- meters, van parkcersehijven. Elke dag bljjkt dat dit nodig is. Hét argument, dat de stad nog te veel is opgebroken om perma nente voorzieningen te treffen gaat niet op. Onze stad zal nog heel lang open- gebroken zijn. Maar men studeert maar. De meest eenvoudigemiddelen worden niet gebruikt, omdat op'studies wordt ge wacht. Beslissingen worden niet genomen en als ze genomen zijn, worden ze niet uit gevoerd. Ik ben van mening, dat onze stad, wat dit betreft, terr opzichte van de drie andere groten in de Randstad achter loopt'', aldus de heer Van den Berg. TAAGELIJK5 passeren de tunnel en de bruggen resp. onder en over de Maas 120.000 voertuigen. Aannemende dat de openstelling van de Van Brienenoordbmg al deze voertuigen een dagelijkse winst van gemiddeld vijf minuten oplevert en de gemiddelde kosten per uur van dtve voertuigen (incjusief bezetting) 10 be dragen, dan levert deze brug een besparing van 100.000 per dag. Dit zei ir. J. v. tl. Berg, voorzitter van de. .Rotterdamse Ka mer van Koophandel in zijn nieuwjaars rede Een -van 'de onderdelen van de leef baarheid van de stad wordt gevorrmd door de stedelijke verkeersvoorzieningen, waar bij de zorg voor het lieden met de dag groter wordt. Ik maak de fout van „stede lijke verkeersvoorzieningen" te spreken, terwijl ik zou moeten spreken van „re gionale" voorzieningen. Deze fout Is met name een gevolg van de bestuurlijke voor zieningen in een.agglomeartie als de onze. De gemeentelijke indeling, de regeling van gemeentelijke bevoegdheden en financiën, zij alle dateren uil eetr tijd, toen fusae, samenwerking, integratie, harmonisatie- nog vreemde woorden zonder inhoud waren. Het is echter de hoogste tijd, dat ook in de bestuurlijke sfeer schaalvergroting wordt beleefd. De energiebehoeften van de Oude Wereld zullen ook in de toekomst nog zo veel toenemen, dat het Nederlandse (aard)» gas, hoe welkom ook, op langere termijn gezien de olie-aanvoer niet zal terugbren gen. Wel zullen de gasvondsten in bet noorden vele planologen welkom zijn die zo gaarne de decentralisatie in hun strijd vaardig banier schrijven. Er is de dui delijke tendens om Rotterdam tot grond stoffen en distributiecentrum voor de E.E.G. te maken niet alle verheugende aspeeten daaraan verbonden.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1