Bij velen onbekend Joodse begraafplaats had vele voorgangers AGENDA mKAOE „Philadelphia" gaf avond voor „24 uur uw naaste" ROTTERDAM artifort meubelen kiro^ Graven mogen niet worden opgeruimd Tragisch ongeval bij begrafenis H ODI contra ODI „TRITONZAAL" BIJ DELTA HOTEL IN VLAARDINGEN Tweede van zeven bijeenkomsten HBSS verhoogt contributie Nu ook junioren in strijd om tafeïtennistitel BALANSOPRUIMING NU 9.90 °30P@|PHILICÖRDA oE ROTTERDAMMER Pagina 3 VRIJDAG IS JANUARI Ï96S Garage Van Dalen N.V. I j? h f Scltrij^kuid A. DEN DRAAK, HmmmSk svv- sasp SCHIEDAM en morgen dagpHjks 10% korting Dc Pinto öostzccdijk \m-m\ mmB PAK SLAAG MANIEREN Cahcn DENKTU aan de DEMONSTRATIES I door de bekende ORGANIST JOOP WALVIS Wensen VONK CLUB broersvest 64-6B schledam Bel ons voor een demonstratierit buys BALLOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700 (Van onze correspondent) SCHIEDAM Op de algemene be graafplaats geschiedde donderdagmiddag de teraardebestelling van de 60-jarige W v d. Ende, die maandagmorgen bij de Coop Zuivelfabriek „De Graafstroom" tengevolge van een val van een luifeldak was overleden Onder de vele belangstellenden bevon den zich de bedrijfsleider J. IJbema en de heren J. Jongeneel, A. T. v. d Graaf en B. M. Verhoef!, die als leden van de plaatselijke EHBÖ. na het ongeval met de plaatselijke arts, dr. E J. Schouwing, 1 de verzorging van het slachtoffer ver- r,cht hadden. Bij het betreden van de aula gebeurde weer een tragisch ongeval Een vrouw ran ongeveer 55 jaar zakte in de nabij heid van de EHBO -ers in elkaar. Hun hulpverlening mocht niet baten, een ge waarschuwde arts constateerde dat zij door een hartverlamming was overleden In de aula werd het woord gevoerd door eén van de directieleden van de firma v d Berg uit Schiedam, waar de overledene bijna veertig jaar m dienst geweest was Deze wees erop dat het bedrijf door dit ongeval een van zijn beste krachten verloren had Als chef- monteur had hij m de loop der jaren op grote hoogte gewerkt, maar het tragische was dat hij bij een val van enkele meters de dood vond Een zwager van dc overledene bracht dank voor het bijzonder medeleven waarvan zovele» blijk hadden gegeven en wat dan ook door de nabestaanden op hoge prijs werd gesteld. SCHIEDAM !n het Stekel. Ik Museum wordt van 2.7 januari tct 15 februari een tentoonstelling san werken van F Klein gehouden Vrijdagavond 32 januari om 20 J5 uur ral de heer J Paalman, museum-direfc- teur, de expositie openen De aangekondigde lezing op d.nsdag 2S januari, ..Kunstwerk en Kunstenaar Gefilmd IX*wordi wegens ma- n fes titles die tegelijkertijd worden gehou den, verschoven naar dinsdag 2 februari. TOEPAD Naast de in gebruik zijnde Joodse be graafplaats aan het Toepad in Rotterdam, liggen er in de stad nog enkele oude Joodse kerkhoven. Het zijn vergeten hoekjes grond. Vandaag in de serie „Bij velen onbekend de geschie denis van deze begraafplaatsen. •fechntSch- rvt Fransemtraat 23, Tel.: 6436. Vlaardingen. J^LEINE, veelzeggende plekjes grond op Rotterdams rechter ri vieroever hebben de eeuwen de eeuwen gelaten. Het zijn de plaatsen waar Joden sedert bon komst naar de Maasstad, in het begin van de zeventiende eeuw, hun dierbaren ter ruste hebben gelegd. Zes Joodse do denakkers heeft Rotterdam binnen z'n gemeentegrenzen, waarvan alleen die aan het Toepad nog wordt ge bruikt. De andere vijf doen al tien tallen jaren geen dienst meer. Ze blijven liggen omdat een kerkhof voor de Jood gewijde grond is, die slechts mag worden geruimd om streng godsdienstige redenen. Met één van het zestal zal dit gebeuren. De oude Joodse begraafplaatsen heb ben veel te vertellen, ze openen voor de bezoeker een tijdperk waarin de Joden een groot aandeel hadden in het Rotter damse leven. Vijf vreselijke oorlogsja ren hebben die periode grotendeels tot verleden tijd gemaakt. Van ruim der tienduizend kort vóór 1840, is de Joodse groep ln Rotterdam nu gereduceerd tot ongeveer elfhonderd. In de schaduw van Marinierskazerne en Van Brienenoordbrug ligt het huidi ge Joodse kerkhof. In bijna zeventig jaar is daar zesduizend maal een kist de groeve ingedaald. In het Hebreeuws en het Nederlands staan de namen van de overledenen m steen en marmer ver eeuwigd. In de grond liggen nog vele lege graven, graven van mensen die ze hebben gekocht voordat de bezetter on land binnenkwam. Zij overleden in het concentratiekamp. Die graven wachten nu op de dag waarop men zekerheid heeft dat geen enkel familielid van hen over is Dan pas kan een andere Jood erover beschikken. De begraafplaats aan het Toepad werd in 1895 aangelegd. De Joodse gemeente in Rotterdam betaalde voor 4,2 hectare toen nog geen dertienduizend gulden, voor aanleg van paden, bouwen van hekken en dienstgebouwen moest ruim 29 000 gulden worden neerge legd. Als eerste werd op 15 maar 1895 Simon van Zwanenburg, die op 88-jari- ge leeftijd overleed, begraven. Achter het kerkhof is een flinke uitbreiding mogelijk, maar de eerste jaren bestaat daar zeker geen behoefte aan. Gemid deld wordt er per jaar aan het Toepad nog slechts vijftien maal begraven. In de jaren dertig gebeurde dat zo'n 125 karen Vijf voorgangers heeft deze begraaf plaats, gelegen aan de rand van de stad, gehad. De oudste ligt aan de Jan van Loonslaan, al vanaf 1612. In dat jaar kocht Gratia Rodrigues Ve- 1 W1 Wil Irani v üfr Sursum Corda: Tamboers- en Pijpers korps „Harmonie", ledenverg., 15. C'.J.V,-gebouw: Soc. Passe-Partout, Soosavond, 19 30. Irene; Geref. Soc contactavond. 20. Musis Sacrum: Pers. Ver. Vincent, feestavond, 20 Arcade: Samenwerkende Geref. feest avond, 20 Tlvoli: S.J.S. Guillaume, conlact- avond, 20, Dagblad „DE ROTTERDAMMER", Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 82, teL 2639 54 (b.g g. 1155 88 toestel 52 na 18 uur alleen voor redactionele aan gelegenheden 19 58 85). Agentschap: J. v Gogh, Dr. Zamenhof- atraat 139a, tel. 15 24 00. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.3019 30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 26 46 68, alarm brandweer 26 9123, alarm G.G. en G D. 26 92 90 Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, teL 141000. Apotheek: Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 26 75 32. op niet-opruimlngsartöïelen o.a. Speciale aanbieding: in overhemden en sportshirts, van 19,90 en 17-90 modehuis schlodamseweg 6t vlaardins*n tel. 3202 SCHIEDAM Bij de Chr. Korfbalclub O.D I." wordt morgenmiddag een pres- tigeslag geleverd. Enige welden geleden werd bekend, dat bet tweede twaalftal van deze aktieve vereniging een wed strijd tegen het hoogste team, ODI 1, wilde spelen Hoe gaat dat in een ver eniging, de één meent nog beter te kun nen soelen dan de ander en zo ontstond het voorstel om ODI 2 tegen ODI 1 te laten spelen. ga. weduwe van Gasper Sangez daar een stuk grond voor tweehonderd gulden Vermoedelijk is haar man de eerste Jood geweest die in Rotterdam werd begraven. Zij behoorden tot de Rotterdamse Joden van het allereer ste uur In 1610 schijnen namelijk de eerste Portugese of Spaanse Joden m Rotterdam te zijn aangekomen Het vermoeden bij de toenmalige stadsbe stuurders dat de vreemdelingen han del en nijverheid zouden stimuleren, zal onder meer een reden van toela ting zijn geweest. Ook de godsdiensti ge verdraagzaamheid heeft mogelijk een woordje mee gesproken. DE Joodse kolo nie werd m 1647 versterkt door de komst van en kele grote families, onder wie de voor name en rijke De Pinto's Zij erfden later het kerkhof aan de Jan van Loonslaan Een van hen. Abraham Gilles Lopez de Pmto onderwees m znn huis aan de Wijnhaven de Bij bel en de Talmud. De grafstenen van David Imanueï de Pmto,-die stierf ra 1649 en van Abra ham de Ohveyra (1694) zijn als eni ge later overge bracht naar het Toepad. Uiteinde lijk werd de Ne derlands Israëli sche Gemeente m 1794 eigenaresse van het kerkhof, maar toen werd er al lang met meer begraven Nu ïipfien de stenen in een keuriff verzorgd plantsoen, maar dat is vele jaren anders geweest. Tot aan de oorlog lag het kerkhof opgesloten tussen grauwe huizen en was het otienooe- Jcerd door strui ken en manshoog gras. Het Hofje van Cerrit de Ko ker grensde er di- rekt aan-, In de oorlog zijndie huizen weggebom bardeerd, tescmen mot het middel- punt van het Rotterdamse Jodendom, de in 1725 aan de Boompjes gebouw de synagoge. Vroeger was de hegra ƒ- olaais te bereiken via een met iepen beplante laan, de Ypenlaan. Hater werd dit Jodenlaan, een naam die in 1878 op verzoek van bewoners uit d buurt werd omgedoopt tn School straat (naar de H.B.S. aan het Van Alkemadeplein). De toegang vanuit die straat kwam in 1906 m handen van de rooms-katholieke gemeente. Daarna kon men officieel alleen bij de graven komen als men een water stokenj doorliep. Reeds in 1695 was in Crooswijk een Thuyn Thuynhuys en Erve gekocht üm als kerkhof te dienen, omdat het oude te klein was. Er was alleen ruimte opengehouden voor geestelijken. Slechts eer. enkel jaar heeft.men daar Mogelijk was de bodem te slap. we raakte in 't vergeetboek en in 1867 werden bij de bouw van een kapel vier zerken opgegraven. Met de inhoud van de kisten is alles toen verhuisd naar de Jan van Loonslaan. tn 1872 zijn op een stukje grond van het huidige Crooswijk drie Joodse men sen ter aarde besteld. De stenen staan er nog. Dat waren Joden die de gese ritus waren aangedaan. E1**)* Hoogduitse Joden hadden zich hu die groep aangesloten, maar van wa tteerde men weer terug tot de Neder- lands Israëlische Gemeente, die dit nu- niatuur kerkhof uiteindelijk overnam. DE eerste Crooswijkse dodenakker was dus met geliefd, hoewel de eigenaar zich toendertijd moest verbin den .de zerken tot den emde der dagen met een behoorlijke hegge te omhei nen". Snel keken de Joden al weer uit naar' een nieuwe begraafplaats Die vond men op een stuk grond, gedegen buyten de Oostpoort dezer stad, bewes ten den Hogen Zeedijck, tegensover de Olymolen van Claes Jeremias Per- soons". In 17X0 ging het kerkhof deels over naar de Hoogduitse gemeente, die het in 1773 geheel kreeg. Achter een hoge muur ligt diezelfde begraafplaats nog steeds aan de Oostzeedijk. Op een grasveld van ongeveer honderd bij der tig mteer bevmden zich een aantal ste nen. Rondom zijn panden gezet en het kerkhof is een oase temidden van Rot terdamse bedrijvigheid, dankzij de Joodse voorschriften. Ook Kralingen had z'n eigen Joodse begraafplaats, die op het ogenblik ligt tussen de Gerdesiaweg en de Robert Baeldestraat. De zerken en de stoffe lijke resten van de mensen die hier begraven werden, zijn gedeeltelijk overgebracht naar het Toepad, met een ander deel moet dat nog gebeu ren. Dit kerkhof voldoet namelijk niet meer aan de voorwaarden die Joden eraan stellen. Waarschijnlijk door de aanleg van vijvers in de omgeving is het grondwater zodanig gestegen dat enkele graven in het water zijn ko men te lig°en. Dat opgraven gaat zeer secuur, onder toezicht van Joodse geestelijken. Voor alles moet men zorgen dat de overblijfselen niet door elkaar raken, Het is een naar het aantal stenen gerekend vrij groot terrein. Dat komt vooral omdat de Joden hun doden naast elkaar en met boven elkaar begraven Uit de weinig overgebleven Joodse ar chiefstukken het merendeel ging ver loren bij het verbranden van de synago ge blijkt dat het kerkhof in 1821 in gebruik 15 genomen met de teraardebe stelling van Jacob Isaac Rippe, In 1940 is de laatste dode er begraven. Op de stenen staat alles m het Hebreeuws, de taal die vroeger vrijwel alle Joden kon den lezen. Tegenwoordig is dat lang niet meer zo Naast deze officiële begraafplaat- QPZ1CHTER L. de Hartog bij de grafsteen van Simon van Zwanen burg, de eerste Jood die aan het Toe pad werd begraven. sen liggen in Rotterdam, nog enkele Joden begraven, onder andere m een plantsoen bij het Heiman Dullaert- plem. Die plaats ts nooit een echt kerkhof geweest, alleen ee n plek buiten de zeventiende eeuwse wallen illm (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij het Delta Hotel is een forse uitbreiding tot stand gekomen. Zij bestaat uit een diner- en feestzaal voor 125 mensen met een separate ontvangsthal en een dienstvleugel waarin de direktie- kamer en administratie- en perso neelsruimten zijn ondergebracht. De dinerzaal, die evenals het bestaande restaurantgedeeite aan de Rotterdam se Waterweg is gesitueerd, kreeg de naam „Trifonzaal". De bouw werd uitgevoerd door de Aanneming Maatschappij J. P. van Eesteren naar een ontwerp van de architecten ir. J. W. C. Boks, W. Eijke- lenboom en A. Middelhoek, beiden te Rotterdam. Zaal en hal zijn vrij van het bestaande hotel gebouwd, waardoor de architectuur niet werd aangetast. De dienstvleugel is aan de noordzijde geprojekteerd. Bij de interieurverzorging zijn vormgeving en toegepast materiaal zoveel mogelijk overeenkomstig het bestaande tot stand gebracht De gereedkoming van de uitbreiding was gepland tegen 1 april 1965, de dag waarop het Deltahotel tien jaar zal be staan. De eerdere voltooiing betekent een verrassing voor de raad van commissaris sen en de direktie, die nu tegen de achtergrond van de aanstaande tiende verjaardag op donderdag 21 januari van 16 tot 18 uur hun relaties in de nieuwe „Tritonzal" zullen ontvangen. E DE autobestuurders hebben het niet gemakkelijk. Vooral in Frank rijk metZij lopen kans, bij het begaan van een jout, een flink pak slaag op te lopen. Van een andere weggebruiker, die op deze wijze zijn ergernis afreageert. Men krijgt er van van langs. Ongeacht, of de fout op zettelijk of per ongeluk is gemaakt. Ook tn ons land komen dergelijke afstraffingen voor. Het wordt tijd, dat een commissie, waarin natuurlijk het psychologisch element domineert, dit moderne verschijnsel eens bestu deert. Het zal je overkomen, dat je portier, na een incident in het ver keer, plotseing door ee.n vreemdeling wordt opengerukt, die je een paar opstoppers geeft, die moeilijk na zijn te vertellen. Een boete voor de over treding is nog te verteren. Maar een dergelijke hardhandige ontmoeting, die misschien is te plaatsen in ver gleden eeuwentoen het veel onbe schaafder toeging, hoort in onze tijd toch met thuis. DE auto's worden steeds ghmmen- der, gestroomlijnder en comfor tabelerde wegen steeds breder en onze uiterlijke manieren (denk om (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De tweede van de zeven bijeenkomsten, georganiseerd door de sektie „Dynamowerk" ln het kader van de aktie: .,21 uur uw naaste", speciaal bedoeld voor het gehandicapte kind en donderdagavond gehouden is de grote zaal van de Immanuelkerk, werd evenals de eerste goed bezocht. De regionale afdeling „Philadelphia", de landelijke protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende Kind, heeft tijdens deze bijeenkomst veel van zich laten horen, maar tevens de aan dacht gevestigd op het zeer vele dat nog moet worden gedaan. De heer J. Verwijs, voorzitter van de afdeling Rotterdam en Omstreken van „Phi ladelphia" heeft de problemen rondom deze kinderen behandeld, waarhij hij er nadrnk op legde, dat het levensgeluk van de geeste lijk gehandicapten voor een belangrijk deel afhangt van de wijze waarop deze in de gemeenschap worden opgenomen en hoe zij worden geaccepteerd. Vooral im de beginperiode komt het voor dat het geloofsleven bij de ouders wordt ontwricht en er grote spanning is tussen „Bidt en u zal gegeven worden" en „Uw wil geschiede". Voor vele ouders betekent het bezitten van een geestelijk gehandicapt kind een proces zonder emde, vooral bu die gevallen waar sprake is van een dubbele handicap. De heer Verwijs vestigde de aan dacht op de betekenis van de geestelijk gehandicapten voor de 'kerk. Verkeerd achtte bil het om dit geval te spreken van misdeelden. want deze kinde ren behoren ook tot de groep die bij Jezus hoort Immers komen ln hst Evangelie ook bbnden, kreupelen en melaatsen voor. Phi ladelphia heeft met enkele woorden veel verdriet weggenomen van ouders, die er 70 ZAG de synagoge er aan de Boompjes uit. In 1910 is dit mar kante gebouw bij het bombardement verbrand. waar enkele Joodse zeelieden zijn begraven. Zij moeten (volgens de overlevering) verdronken zijn bij een scheepsramp 1 n de buurt van Hellevoetsluis. De andere plaats waar overleden Joden liggen is tus sen de graven van piloten van de Royal Air Force die tn de oorlog in en rond Rotterdam zijn neergeschoten. Tot hen behoorden diverse Joden. AAN vorm en plaats van de stenen aan het Toepad ziet men vooral afkomst van de overledene. Pal naast het pad dat het kerkhof m tweeën verdeelt liggen hijvoorbeeld de graven van de mannen (ouder dan 13 jaar) die de naam Cohen hebben gedragen en volgens de Joden afstammen van Aaron, de hogepriester. Zij liggen daar omdat de nabestaanden bij een bezoek niet langs de andere graven behoeven te lopen. Zij behoren tot de priestergroep en worden onrein als ze dichter dan drie Joodse ellen bij een dode komen. In het mid-den van het pad ligt een rij witte stenen, die precies op die afstand is gelegd. Daar behoren zij overheen te lopen. Ook mogen de Cohens (in het 101 - ROTTERDAM WESTERSINGEL 42-44 Het Myosotls-clubwerk (dat ook in Vlaar- dmgen wordt verricht) stemde de heer Ver wijs tot vreugde Er moet echter nog veej meer worden gedaan. Onder andere moet er gelegenheid komen voor kleuteronderwijs iets waarvoor in de afdeling Nieuwe Water weg-Noord geen gelegenheid is. Daarnaast Is het hard nodig dat er meer-dagverblijven komen en verder is er een probleem voor de alleenstaanden, die evenmin op verantwoor de wijze zijn gehuisvest. In Vlaardingen bestaan vergevorderde plannen om tot een schoolstichting over te gaan, aldus de heer Verwijs, die opmerkte dat in deze gemeente reeds meer dan 1400 geestelijk gehandicapten wonen. Dat betekent één op de 50 Inwoners, hetgeen ook het landelijk gemiddelde is (250.000 in ons land). Mevrouw Vemiers-Kuiper, tweede voorzit ster van Philadelphia had ir haar openings woord opgemerkt, dat deze kinderen tot de meest vergeten groep behoren, waarbij zij zich afvroeg waarom men in deze kring zo veel achter staat bij de blinden en doven in Nederland Men heeft het gevoel reeds lang In de kou te staan en ook wees zij er op, dat er grote zorg heerst rond de geestelijk gehandicapten m het Waterweggebied. De afdeling Nieuwe Waterweg Noord heelt moememeel ongeveer 100 leden (ouders), terwijl men 1000 donateurs heeft. Om echter de problemen te kunnen ver zachten, moet veel worden gedaan en wie helpen wil. kan zich in verbinding stellen met het adres van de penningmeester, Bomeostraat 23 te Vlaardingen, giro 651390 ten name van Philadelphia, afdeling Nwe. Waterweg-Noord, Vlaardingen. De muziekvereniging „Insulinde" verleen de op uitstekende wijze muzikale medewer king aan de propaganda-avond. De ouder vereniging „Helpt Elkander" verzorgt een dergelijke avond dinsdag 19 januari ln de Rehobothkerk. Huur met recht van koop v.s. S3 gld. p.m. Joods ,,Kodhan") met onder één dak met een -dode verkeren, althans niet met iemand die niet naastverwant is. Tegen de kleine aula op de begraafplaats is daarom een speciale ruimte gebouwd waarin deze mensen verblijven als vóór de begrafenis een dienst wordt gehou den en het lijk in de aula staat. Van die ruimte kan het dak van dat van de aula worden gescheiden. Éénmaal per jaar brengt een gezel schap van de Joodse gemeente, onder leiding van opperrabijn L. Vorst, een bezoek aan alle kerkhoven die er in Rotterdam nog zijn. Louter uit eerbe toon voor de doden. Meestal gebeurt dat rond het Joodse Nieuwjaar (september). Voordat de toebt begint, gaat men geza menlijk in gebed. Gestart wordt bij bet Toepad, waar men geheel omheen loopt, zodoende alle graven tegelijk beziende. Voor de kleine kerkhoven blijft men een ogenblik in stilste staan. Deze Joden denken dan wellicht aan de alleszeggende regels die ge schreven staan bij de ingang van het Toepad-kerkhof: „Wie geboren wordt moet eens sterven, wie sterft ver werft eeuwig leven". O SCHIEDAM De kijkavand van de Gereformeerde Joh. Calvijnschod in Nieuw land is vastgesteld op dinsdag 19 januari van 15.30 tot 21 uur. De ouders worden dan in de gelegenheid gesteld het werk van hun kin deren te beaichtijgen, terwijl er tevens gele genheid is om met het onderwijzend perso neel kennis te maken en hen te spreken. De paasvakantie is van 1<6 t/m 23 april, de Pinkstervakantie van 7 t/m 1-1 juni, terwijl de zomervakantie op »17 juli begint. Verder krijgen de leerlingen van deze school op de eerste maart een zogenaamd lang weekeinde en de dag na Hemelvaartsdag ts dat evenzo het geval. SCHIEDAM De vergadering, die „Jeugd en Evangelie*' woensdagavond in gebouw Sursum Corda zou houden, ls we gens te gennge belangstelling niet doorge gaan. Juist nu de band met het Oecume nisch Jongeren kontakt steeds hechter werd. was het te betreuren, dat deze bijeer komst niet kon doorgaan. 0 SCHIEDAM Hoewel het jaar 1965 al weer enkele weken op gang is, moet de Schiedamse Scheidsrechters-veremging (SSV) het nieuwe jaar nog gaan neren. Donder dagavond werden in de kantine van de v.v. Schiedam spelregels behandeld, maar vol gende week donderdag is er geen clubavond. Dit m verband met de nieuwjaarsviering, die vrijdag 22 januari gehouden zal worden in zaal Marijke, Op 28 januari volgen dan weer op Harga de spelregels. KANTOORMEUBELEN' moeilijk toe konden komen, het abnormale van hun kind (eren) te ontvangen. de goede menselijke relaties, is het parool) gepolijster en eleganter. En ineens kan het bruut en barbaars geweld losbreken. Met als gevolg builen en bloedneuzen. Misschien dat we me. de mannen, die aan een autostuur mogen draaien, wat mede lijden moeten hebben. Het is niet zo eenvovdig. Men dwarrelt, zittend achter de glazen raampjes, maar om elkaar heen. Men kan de ander mets zeggen. Zelfs niet groeten. Ook de soms veelbetekenende ogentaal ts niet mogelijk. Want de weg en het verkeer zelf vereisen alle aandacht. Zie ze eens zitten m hun rijdende glazen huisjes. De gezichten zijn ge spannen. En dat schuift maar door. Voortdurend. Maar geen glimlach valt te bespeuren. Toch vormen al die autorijders een gemeenschap. Het is echter een wrange gemeenschap zonder de adem van de humor en de lach. In zo'n gemeenschap, bedenk ik, moeten zich snel kortsluitingen en explosies voordoen. Onvermijde lijk. DE fout van een ander is de vonk. Het temperament van de man achter het stuur speelt een belangrij ke rol. Maar iedere automobilist kent de momenten, dat hij kookt van woede. In sommige gevallen volko men begrijpelijk en menselijk. Ze moeten maar eens een rechtstreekse aanval op je leven doen. Dat ge beurt. Kook dan maar. Ga echter niet tot represailles en een teaenaan- val over. Ook dat gebeurt Zo ont staat de wildste barbarij op de weg, waarvoor de bewoners van de rim boe zich nog zouden schamen. GEK, dat die zure mannengemeen schap soms een sportieve club kan worden. De bezwaren tegen autorallys zijn groot. Maar de deel nemers aan een dergelijk evenement kunnen well achen. Dan zijn de man nen weer op hun best. Men kan sportief en behulpzaam zijn. Maar deze ridderlijkheid wordt, naar het schijnt, schaarser. Wanneer er een ongeluk is gebeurd en directe hulp ■nodig is, rijden er steeds meer schie lijk door. Een moeilijke gemeen schap die van de autorijders. We hebben nauwelijks hoop, dai er nog veel aan verbeterd kan wordenDie commissie moet wel haast maken... 1 exclusief dealer <«l«r. (01898) - 3697 SCHIEDAM Het bestuur van HBSS heeft besloten de contributie met ingang van 1 februari te verhogen. Op de on langs gehouden ledenvergadering werd dit punt reeds onder de aandacht van de leden gebracht, zodat het bestunr thans heeft gemeend de verhoging volgende maand te moeten laten ingaan. De verhoging varieert van één tot twee kwartjes, al naar gelang de leeftijd en status van de leden. De meeste leden zullen twee kwartjes meer moeten gaan betalen, waarvan 0 25 voor de KNVB- contnbutie en verzekering bestemd is en 0 25 voor de contact-commissie, die weer in het leven geroepen is. Leden van 21 jaar en ouder betalen vanaf fe bruari per maand 3 van 1821 jaar 2,45, van 1218 jaar (junioren dus) 1.65, militairen 0,75, pupillen 0,75 en ondersteunende leden f 2 per maand. Mocht het programma van de senioren zaterdag worden afgelast, dan houdt HBSS om half drie een contactmiddag in ,,De Bron" aan de Lange Haven. Zaterdagmorgen hoopt men met zo'n veertig medewerkers de definitieve vloer van de kleedlokalen op het Harga-com- plex te storten. Lukt dat, dan is het betonstorten ten einde en kan binnenkort met de opbouw van de kleedlokalen en kantine worden begonnen, welke bouw HBSS samen met ODI ten uitvoer brengt. (Van een medewerker) SCHIEDAM Gisteravond openden de junioren van Service en Noad de derde tournooiavond van de tafeltennis kampioenschappen en het was iedereen duidelijk dat Service hier de boventoon zou gaan voeren. Dit is ook uitgekomen. Slechts twee junioren van Noad wisten zich via de herkansingen nog te plaatsen, maar zij zijn kansloos tegen het jeugdge- weld van Service. Schewe en Slobbe zijn hier de favorieten voor de finale. Hierna werden de laatste poules ver speeld van de andere groepen, behalve de A-groep, de sterkste groep, dia opent vanavond de strijd om de winst In de B-groep hebben de volgende spelers zich voor de kwartfinales ge- plaats: D. Boer, W. de Raay en H. Kreischer van Service. D. v. d. Oever, J. Meuldijk en C. Joustra van Noad en W. de Winter en N. Wigmans van T.S.F. In de C-groep, de derde klassers, blijven de prestaties van D. v. d. Harg en vooral van H. Donkers als vierde klas spelers opvallen. Donkers heeft zich als enige al in de halve finale gespeeld door een overwinning op kapelaan Van Dijk van Service. A. v. d. Poort en H. Kreischer van Service zullen hier volgens de ver wachtingen wel als finalisten uit de bus komen. Beide spelers hebben tweede klas sterkte en dat blijkt wel, want Kreischer zit ook al in de tweede klas in de kwartfinale. In de C-groep zitten verder nog in de kwartfinale A. Zuidgeest en J. Wittop Koning van T.S.F., A. v. d. Harg van Noad, A. v. d. Poort van Service en Dries van 21 Up. Voor de D-groep, de vierde klassers, hebben uch in de kwartfinales gespeeld N. de Bie, J. Kopecky, H. Donkers en A. v. d. Harg, allen van Noad, J. Sala van Ready, F. Jorritsma van T.S.F., H. v. d TJE directie van de Reiiugings:, Ontsmel- tings-, Transport- en Brandweerdienst (ROTEB) in Rotterdam heeft een oVercen- konisi gesloten met twee scliroothandelaren over het vernietigen van auto's, die alj „gevonden voorwerp" langs de straten en op pleinen worden aangetroffen. Dit aantal bedraagt naar schatting van de politie een vierhonderd a vijfhonderd per jaar, maar het zal belangrijk stijgen, naarmate meer Rotterdammers zich een auto gaan aan- schaffen en, als gevolg van de welvaart, steeds minder Rotterdammers bereid zijn aan tweedehands-auto's te gaan „sleutelen". Tot 1 januari jl. was het verwijderen van auto's van straten en pleinen toebedeeld aan de politie, maar met ingang van die datum is een nieuwe regeling getroffen. In dien de straatpoiitie heeft waargenomen dat een auto lange tijd onbeheerd langs de straat staat en het blijkt onmogelijk de eigenaar op te sporen of de eigenaar zegt geen prijs meer te stellen op zijn eigendom wordt de auto, op verzoek van de politie, door de ROTEB naar een van twee gecontracteerde - schroothandé- laren vervoerd, die voor vernietiging zorg draagt. De ROTEB heeft in verband hier mee een van zijn sleepauto's laten om bouwen en doen voorzien van een kraan. Door deze gang van zaken wordt in de eerste plaats bereikt, dat straten en pleinen niet door (meestal) oude, afgetakelde auto's worden ontsierd of dat de jeugd zich met de wrakken gaat bezighouden en ze in brand steekt, maar ook dat er materiaal ter beschikking komt, te gebruiken voor de fabricage vau nieuwe produkten. ÜEIDE Rotterdamse scliroothandelaren is ieder een gedeelte van de stad aan gewezen met als grens de tunneltravers. Een van hen is Hollandia-Waalhaven, die voor de vernietiging van auto's (en niet alleen anto's, die in Rotterdam worden „gevonden", maar ook andere) een speciale, in Amerika gebouwde machine heeft aange schaft, waarmee in vijf a zes minuten een auto kan worden „gepakketteerd" Deze machine, waarvan de prijs 750,000 be draagt, zal in april by Holiandia-Waalhaven in bedrijf worden gesteld. Alvorens de auto's worden „bewerkt", worden eerst de motor en de non-ferro-metalen crwijderd. De assen, achter bruggen enz. worden dan met het chassis en die carosscrie tot kleine, ovenldare, stukken geknipt. In vol bedrijf kan de machine bij een 45-urige werkweek een 25.090 auto's per jaar tot een pakket samenpersen. Het aantal anto's, dat het schrootbedrijf via de straat bereikt, bedraagt slechts een Wee procent van het aantal, dat het in totaal zal behandelen. De vraag kan toch rijzen in hoeverre de aanschaffing bedrijfseconomisch verantwoord is. Van de zijde van het schrootbedrijf Holiandia- Waalhaven werd meegedeeld, dat de ma chine echter eveneens voor ander materiaal is te gebruiken. Het ligt in de bedoeling in de toekomst, zo dit nodig mocht blijken, ook in andere steden in Nederland een dergelijke machine op te stellen. Poort van Service en J. Elgers van W.T.V. Voor de E-groep zijn dat S. Bijl, J. Kopecky, L. v. d. Veen van Noad, J. Beuman en J. Sala van Ready, B. van Rijthoven van RAT"., M. Klink van T,S F, en H Kreischer van Ready. Zoals dus te verwachten was, heeft Service met zijn junioren veel van zijn puntenachterstand op de wisselbeker op Noad kunnen mlopen. Of dit echter vol doende zal zijn, is nog een vraag waarop de partijen van vanavond een antwoord zullen geven als de sterkste spelers van Schiedam aan bod komen en die voor het grootste deel van Noad afkomstig zijn. De stand voor de wisselbeker is thans: Noad 54 punten, Service 46, T.SJT. 26, Ready 11, RJkJP. 9 punten.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1