Dynamische doordrijver met hart op de tong TOEKOMST VAN TANKER PENDRECHT ONZEKER Thomassen Berger wordt burgemeester in Groningen U had ons vertrouwen u was onze man Officier: Niet aan leiband van psychiater lopen Geen steun voor De Gaulle CITROEN Speeltuinvragen door Houwaart beantwoord Rath Doodeheefver Tot voor hort aan Rotterdam niet gedacht Burgemeester veroordeeld Den Haag zal aan burgemeester Thomassen een kluif hebben 1 VfVl Technici onderzoeken schip Agenda Eerste en Tweede Kamer Dr. Van Glinsteren tot burgemeester: Wurgmoord voor rechtbank Gevangenisstraf van 10 jr. geëist Visakten duurder EENHEID IN GESPREK MET HERTER Zeehondenkolonie bij Texel wordt beschermd Arm van 15-jarig meisje afgerukt in wasmachine „Tussen kijken en spelen" JOE ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 Hij ging toch zwemmen GESTALTE VAN EEN MYSTERIE! ENSCHEDE Over zijn be noeming tot burgemeester van Rotterdam liet de heer W. Tho massen gisteravond tegenover ons nog niet veel los. „Ik weet nog niets definitiefs en mocht mij het verzoek worden gedaan om naar de Maasstad te komen, dan ben ik toch vanavond niet bereid om te zeggen wat ik ga doen." r C.T R O O M s MELK W boter. Heilige huisjes Per antieke Ford fijn, die ken ik 55 55 DEN BOSCH De rechtbank Ruim 1300 hectare 1 andbouwgrond aangekocht Weer vier jaar geëist Man stak ontrouwe verloofde met mes LONDEN/BONN/WASHING TON De wereld heeft niet gun stig gereageerd op de oproep van' de Gaulle, de gouden standaard in ere te herstellen en de dollar los te laten. Wel is men het er over eens, dat een of andere hervorming van het internationale monetaire stel sel moet worden ingevoerd. De opvattingen van de Franse gene raal worden onrealistisch genoemd. Duitsland Opvattingen Twee puzzelprijzen Nog 6 weken en het is lente! Dan vraagt ieder een om het nieuwste r&d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1965 is nu al uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! ontwerpers en fabrikanten van behang rjB heer Thomassen is een u strijdlustig mens, die er niet voor terugdeinst alles op alles te zetten als hij meent, dat hij het recht aan zijn kant heeft. Hij was nog maar een jaar burgemeester van Zaandam of hij trok ten strijde tegen Heemskerk. De gemeenteraad daar had nl. een gedeelte van het strand tot verboden gebied verklaard en dat zinde de heer Thomassen helemaal niet, om dat juist van dat stuk strand door vele Zaankantars werd ge bruik gemaakt. Hij deed het enige wat hij kon doen om de politie-veror- dening veranderd te krijgen: hij ging er zwemmen en liet het aankomen op een proces-ver baal. Dat kreeg hij dan ook prompt. En zo verscheen hij op een dag voor de kantonrechter te Haarlem. Deze magistraat kon de ijver van de heer Thomassen niet bewonderen. Hij hield hem voor, dat het helemaal geen pas gaf, dat de burgemeester van een gemeente de verordening van een andere gemeente over treedt. Recht doende werd Zaandams burgemeester veroordeeld - tot zes gulden boete of twee dagen hechtenis. En de Zaankanters mochten niet zwemmen ModemJonge mensen. Met een bruisend elan staan 2iJ hvdit leven. ZIJ houden van experimenteel 'toneel. Genieten van ab stracte kunst Dromen bij klassieks muziek en zijn wild enthousiast bij moderne Jazz. KERKRADE Op weg naar schooi is gisteren de 17-jange L. Thelen uit Kerkrade bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hi] reed op de fiets m de Zonstraat, terwijl voor hem een schoolvriend reed. Waarschijnlijk door dat zijn fiets in aanraking kwam met die van zijn vriend, kwam hij te-vallen. Hij viel met het hoofd tegen een trottoir band Kort daarna overleed hij. LISSABON In Lissabon zijn drie studenten, twee mannen en een vrouw tot gevangenisstraffen van een tot twee jaar veroordeeld wegens ondermijnende activiteit en lidmaatschap van de verbo den communistische partij. In Enschede neemt men aan, dat de heer Thomassen over een heel hoge drempel zal moeten stappen, eer hij zijn tegenwoordige post zal opgeven. Hij xs gehecht aan het ambt, dat hij nu al zeven jaar bekleedt m de grootste stad van Twente. Dat hij tot voor kort nog met aan Rotterdam heeft gedacht, zo meent men hier in Enschede, moge blijken uit het feit, dat hij enkele maanden geleden zijn huis een kast van een huis in het stadscentrum! heeft verlaten om zijn intrek te nemen in een met te grote bungalow aan de rand van de stad. Die heeft hij zelf laten bouwen omdat hij die voor zijn gezin geriefe lijker vond. Reeds eerder deed hier het gerucht de ronde over een eventueel vertrek naar Rotterdam. Toen werd hem in de gemeenteraad de vraag gesteld of hij inderdaad zou gaan. Daarop heeft -de (Van een onzer verslaggevers) K W A A C' OV€RH€C RLfJK' (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met de tanker Pendrecht van Phs. van Ommeren die op 21 januari in de monding van de River Plate scheurde en aan de gro-nd liep." De tanker is na het ongeluk gelost en inmiddels ook gas vrij gemaakt. Technici onderzoeken het schip naar de aard van de schade. Zij bezien hoe het schip gerepareerd kan worden. De grote vraag is of de Pendrecht in deze staat over zee gesleept kan worden naar Europa of (Vervolg van pag. 1) Gedurende de bezettingsjaren was hij eerst werkzaam bij de Hoogovens, daarna dook hij onder in Tilburg. Nauwelijks was de oorlog ten einde of hij begaf zich (weer) in de aktieve politiek. Voor de Partij van de Arbeid nam hij «fitting in de Tweede Kamer van 1946 tot 1948. In dat jaar werd de burgemeester van Zaandam, mr. J. in 't Veld als minister in het kabinet opgenomen en de heer Thomassen werd aangezocht zijn opvolger te worden. Tien jaar heeft hij Zaandam als burgemeester gediend en daar de ervaring opgedaan, die hem in En schede, tot burgemeester waarvan hij m 1958 werd benoemd, zo goed van pas zou komen. Vooral in de -textielstad heeft hij zich ten volle kunnen ontplooien. Hij heeft zijn gehele dynamische persoon lijkheid ingezet om Enschede op elk gebied een vooraanstaande plaats in de rij van steden m het oosten van het land te geven. Hij is de grote voorvechter geweest van de Twents- Gelderse Belangengemeenschap, waarin voornamelijk de industrie is vertegenwoordigd. Daarnaast is hij nauw betrokken geweest bij de on derhandelingen tussen de gemeenten en de Nederlandse Gas Unie over de prijs van het aardgas. En voorts heeft hij altijd op de bres gestaan voor een versnelling van de dat het schip ter plaatse moet worden gerepareerd. Het is bekend dat Brazilië niet veel faciliteiten heeft daarom haalt de rederij het schip liever naar West- Europa. Dat hangt echter af van het afgeven van een certificaat van zee waardigheid. Komt dat certificaat niet dan zal het schip eerst moeten, wor den versterkt voordat het de reis begint. Is de schade te groot dan bestaat de mogelijkheid dat de Pendrecht in twee stukken wordt „gezaagd" en in twee afzonderlijke delen wordt ver sleept. In het geval dat de Pendrecht in haar geheel naar Europa komt zal het dokken ook moeilijkheden ople veren omdat een „geknakt' schip niet in een drijvend dok mag omdat dan ook het dok gevaar loopt. Geknakte schepen kunnen slechts in gegraven dokken (bij Wilton Feijnoord en bij Verolme Rozenburg) worden gerepa reerd. Hoe de scheuren zijn ontstaan is nog niet bekend. Het staat vrijwel vast dat de geladen Pendrecht enkele malen achtereen de grond heeft ge raakt. Deskundigen wijten dit aan de slechte (modderige) staat van de riviermond. Ook Lloyd's in Londen is deze mening toegedaan. Het is vrijwel uitgesloten dat het scheuren een constructiefout van de Pendrecht zou zijn. Het schip dateert namelijk van 1953. heer Thomassen toen geantwoord: „Ik geloof dat u uit mijn plannen voor een nieuw huis mag opmaken, dat het niet in mijn voornemen ligt, deze stad voorlopig te verlaten." De Enschedese gemeenteraadsleden vonden dat toen een hele geruststel ling, want men is hier over het algemeen van mening, dat de heer Thomassen veel voor de stad heeft gepresteerd. Zijn dynamische figuur en zijn grote activiteit zijn in het oosten van Nederland alom bekend. De heer Thomassen, staat bekend als een echte „doordouwer", die niet schroomt, heilige huisjes zonder aanzien des persoons omver te wer pen, als hij van mening is, dat daarmee het algemeen belang is gebaat. Maar dat zet dan wel eens kwaad bloed bij de betrokkenen. Ook is het ieder lang niet altijd welgevallig dat hij de dingen vaak zeer scherp zegt. „Ik heb nu eenmaal het hart op de tong liggen" zegt de heer Tho massen daar zelf van, „en dat is soms wel eens lastig". Daarbij is hij een goed spreker en hij is dikwijls zeer geestig. Maar met zijn nooit aflatende ener gie en zijn ver vooruitziende blik heeft hij gewerkt voor zijn stad en ook voor de omgeving. Hij is de grote stimulator in de drie-en-dertig Oost- Nederlandse gemeenten tellende be langengemeenschap, waarin proble men van de meest uiteenlopende aard gezamenlijk worden aangepakt. Die gemeenschap heeft bovendien een goed contact met een soortgelijk Duits lichaam in het grensgebied, de „Inte- ressengemeinschaft Rhein-Ems". En veel heeft de heer Thomassen van zich doen spreken in -de actie voor verbetering van de E-8, de internatio nale verkeersroute van Londen naar Duitsland, die door Twente gaat. In deze actie vertrekt iedere maand een oude Ford-A (uit 1929!) naar Den Haag om. de „Nieuwsbrief uit het Oosten" naar het ministerie van ver keer en waterstaat te brengen. Meer dan eens deed burgemeester Thomas sen zelf deze reis! Dat de derde technische hogeschool in Enschede is gekomen, is in niet onbelangrijke mate te danken aan zijn enthousiaste inspanning. Verder heeft hij zich met veel elan geworpen op het 'com-plan, de sane ring van de binnenstad. Zijn streven is de textielfabrieken uit het stads centrum te verdrijven. Met drie ervan is hem dat bijna gelukt. Men zegt wel eens, dat Enschede in zijn driftige werkzaamheid kan worden vergele ken met Rotterdam en men verwacht hier dan ook, dat hij zich in Rotter dam spoedig thuis zal gaan voelen. Voor wat betreft de Rotterdamse problemen, de woningcontingente- ring, de scholenbouw, de industrie- belangen, de havenaanleg, de stads ontwikkeling en Rijnmond zal „Den Haag" vermoedelijk een hele kluif aan hem hebben. En van groot belang zal straks zijn, hoe de ver houding wordt tussen deze energie ke persoonlijkheid en de gemeenten in het Waterweggebied. MEDIA 17CT En bij allo gelegenheden van rust en ont spanning roken hij èr> zij met welbehagen een Medio van Schlmmeipenninck, het sportieve spriet model. Steeds meer Jonge mensen ontdekken dit bijzonder fijne pittige sigaartje. DEN HAAG Het is thans vrijwel zeker, dat de heer J. J. A. Berger, benoemd zal worden tot burgemeester in Groningen, nadat hij voor dezelfde functie in Rotterdam had bedankt. De heer Berger werd op 18 septem ber 1919 geboren te Middelburg. Hij startte zijn loopbaan bij de Raad van Arbeid, werkte daarna bij het Alge meen provinciaal Gronings zieken fonds. In 1949 werd hij bestuurder van de socialistische Txansportarbei- dersbond. Hij is lid van de Provincia le Staten in Noord-Holland en ook lid van de Tweede Kamer, OTTAWA De rivier de Hamilton die over ruim 500 km door Labrador «Canada) stroomt en uitmondt in de Atlantische oceaan, zal voortaan de naam Winston Churchill dragen. De rivier is oekend door zijn watervallen. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG De Tweede Kamer zet volgende week dinsdag de behan deling van de begroting van Finan ciën voort. Om een uur beantwoorden minister Witteveen en staatssecretaris Van den Bèrge de vragen die jl. donderdag door de Kamer zijn ge steld. Verder hoopt de Kamer 'volgen de week een groot aantal kleine wetsontwerpen af te handelen, zoals de wet tegen de beruchte stiletto's e.d., de regeling van de wettelijke aansprakelijkheid op het gebied van de kernenergie, een wijziging van de personele belasting, de intrekking van de landarbeiderswet, het wetsontwerp tot vaststelling van algemene bepalin gen voor het bestraffen van schending van geheimen, de wijziging van de warenwet enz. enz. De Eerste Kamer gaat volgende week dinsdag eerst stemmen over de wetsontwerpen tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting en tot bestendiging van de tijdelijke verho ging van enige indirekte belastingen (benzine, sigaretten). Daarna spreekt ze over het Schelde-Riinverdrag en over een begrotingswijziging van de Staatsmijnen in Limburg. (Van een onzer redacteuren) n OTTERDAM Een van de karak- teristieken van Churchill is ge weest, dat hij met de zwakke instru menten van de democratie geweldige dingen heeft verricht. Dit is ook op u van toepassing. En daarmee heeft u hHjk gegeven een regent te zijn. U was ook de brug van het bedrijfs leven naar het politieke leven. En wat is nu nodig om in de democratie een goed regent te zijn? Dat men het vertrouwen heeft van onderaf. U had ons vertrouwen, u was onze man. Wij willen u er voor danken, dat u een regent was, zoals u bent geweest. Dr. W. F. van Gunsteren sprak deze woorden gisteren tot burgemeester mr. G. E. van "Walsum tijdens een (afscheids-) bijeenkomst, die was be legd door 'de afdeling Rotterdam van het "Verbond van Protestants-Christe lijke Werknemers in Nederland en de Kring Rotterdam-Schiedam-Dordrecht van de Hollandse Katholieke Werk geversvereniging. De heer Van Walsum was uitgeno digd een causerie te houden, die hij zelf had genoemd: Het bedrijfsleven in Rotterdam gezien van het gezichts punt van de burgemeester. Hij zei o.m. dat de tijd, waarin hij de portefeuille over de haven beheerde, de interessantste int zijn gehele ambtsperiode was geweest, hoe groot de zorgen ook waren. „Tot de bran- deadste problemen, waarmee we wor den geconfronteerd, behoort het ber gen van baggerspecie. Het is daarmee een nare zaak. Als je een goed terrein daarvoor hebt gevonden, duurt het jaren voordat je het kan gaan gebrui ken. We hadden een polder ontdekt ten zuiden van Rotterdam. Maar dat oest worden gemeld aan Ruimtelijke Ordening. We kregen een brief terug, met de mededeling, dat van de zijde van natuurbescherming bezwaren wa ren ingebracht tegen het gebruik van die polder. Zou het niet verstandig zijn, schreven ze, ten aanzien van -de Burgemeester W. Thomassen in de uit 1929 daterende Ford-A, die in Den Haag zo langzamerhand „beruchf werd. Met deze weg- veteraan, die iedere maand uit Enschede naar het ministerie van verkeer en waterstaat rijdt, vecht de heer Thomassen voor een be tere rijksweg naar Twente als onderdeel van de internationale E-S route. woningbouw. In de loop van de jaren >s_Hertogenbosch heeft gisteren ftppff Vii4 Hnonli&fla tmla uri vTOlt P O Tl - heeft hij Enschede op vele wijzen aan zich verplicht, en is er tussen de stad en hen» een sterke band ontstaan. Waardering voor zijn werk is er in Enschede allerwegen al is welecns als bezwaar tegen hem ingebracht, dat hij te veel zelf wil doen en moeilijk tets aan anderen kan overdragen. De heer Thomassen tenslotte is een over tuigd humanist. DEN HAAG - Minister Biesheuvel heeft, in antwoord op vragen van het i weede-Kamer1 id de heer C. Egas (soc.), een overzicht gegeven van de aankopen «er stichting beheer landbouwgronden in 1963 en 1964. Deze stichting koopt in rullverkavelingsgebieden grond op van boeren die hun bedrijf willen beeindi- Sen, om deze door te vertopen aan blijvende boeren die hun bedrijf willen vergroten. In 1963 kocht de stichting in 131 transacties 1330 hectare tegen een !ar.de- bjk gemiddelde prijs van 5630 per hectare. De hoogste gemiddelde prijs per hectare Werd betaald in Noord-Holland 10.030), de laagste in Drenthe 4.610). In 1964 werd in 146 transacties L6S hectare gekocht tegen een landelijk gemiddelde hectareprijs van 6.130 Hoogste gemiddelde hectareprijs in Zuid- Holland Cf 14.330), laagste in Limburg 5.630), de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 61-jarige vrouw C. H. R. W. uit 's-Hertogenbosch en haar 29-jarige kostganger J. K., die 22 maart 1964 samen de echt genoot van de vrouw, de heer Evers-Zuidwijk, door wurging van het leven hebben beroofd. De zaken waren door de rechtbank aangehouden om het psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. Tegen de vrouw had de officier van justitie op 25 juni '64 reeds vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Het psychiatrisch rapport be treffende de vrouw constateerde een aanmerkelijk verminderde toereken baarheid op het moment van het misdrijf, die echter alleen toegeschre ven werd aan haar haatgevoelens ten opzichte van haar man. Geestesstoor nissen achtte de psychiater niet aanwe zig. De officier van justitie, mr. Breu- gom meende, dat als men bij ieder misdrijf dat door haat wordt ingege ven, verminderde toerekenbaarheid gaat stellen, men de weg openstelt voor allerlei vreselijke dingen en men moet ophouden met het uitoefenen van het strafrecht. In het algemeen stelde hij, dat men nooit blindelings het psychiatrisch rap port moet volgen. Men moet met aan de leiband van de psychiater lopen, doch zelfstandig oordelen en de gegevens van het rapport kritisch hanteren. De officier persisteerde bij zijn eis van vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest Meer dan ter beschikking stelling van de regering achtte de officier daartoe een langdurige gevangenisstraf een voldoende garantie. Hij eiste 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, gevolgd door ter beschik kingstelling Mr. Fassen uit Eindhoven, die in deze zaak als raadsman optrad, achtte de voorbedachte raad met bewezen Ver dachte had geen wrok tegen de man, die later zijn slachtoffer werd. Hij is een man met weinig wilskracht, die boven dien onderhevig is geweest aan allerlei funeste invloeden. Spreker pleitte voor een gevangenisstraf gedurende een voor deze verdachte geschikte tijd, gevolgd door de ter beschikkingstelling. DEN HAAG Met ingang van het nieuwe visseizoen zullen de visakten en -vergunningen een prijsverhoging ondergaan. Dit tengevolge van een verhoging van de bijddage die'boven de gewone kosten van deze vergun ningen -ten behoeve van de organisa tie ter verbetering van. de binnenvis serij (O.V.B.) wordt geheven. Het bedrag van de bijdrage voor het vissen met een gewone hengel wordt met een kwartje verhoogd tot 2,25, dat voor een grote visakte van 10 op 11, en de bijdrage bij een kleine visakte van 4.40 op f 5. Volgens het ministerie van land bouw en visserij is de verhoging van de bijdrage waarover met de georganiseerde sport- en beroepsvis serij overeenstemming bestaat noodzakelijk omdat de O.V.B. anders met financieringsmoeilijkheden te kampen zou krijgen voor de verdere arbeid. Na de strenge winter van 1962/'63, die een grote sterfte onder de vissen heeft veroorzaakt, heeft de O.V.B. belangrijke hoeveelheden pootvis uitgezet. DEN HAAG Vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag gisteren tegen de dertigjarige, op Curacao geboren olieman E' .M. B, uil Amsterdam geëist. Op 1 augustus van het vorige jaar had de olieman een meisje m Delft zo ernstig met een mes gestoken, dat ze enige tijd m levensgevaar heeft verkeerd. De olieman had daarvoor geruime tijd omgang met het meisje gehad. Hij was met haar verloofd. B ontdekte echter dat het meisje hem met een ander bedroog. Later hoorde hij dat ze met die man zou trouwen Op 1 augustus ging de olieman naar Delft. Hij kocht een groot brood mes. Naar B later verklaarde, had hij het nodig om brood te snijden. In de middag ontmoette hij het meisje op de Oude Langedijk Hij bracht haar tijdens een ruzie enkele steken toe. De rechtbank had de olieman veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Van dit vonnis was de officier van justitie, die vier jaar had geeist, In hoger beroep gegaan. Een Westduitse woordvoerder verklaar de, dat zijn land een terugkeer naar de gouden standaard niet voor mogelijk houdt. Wed kan het nuttig zijn, bespre- DEN HAAG De ministers Andries- sen (economische zaken), Biesheuvel (landbouw en visserij) en staatssecretaris De Block van buitenlandse zaken hebben gisteren m Den Haag een gesprek gehad met Herter, de speciale vertegenwoordi ger van president Johnson over de Kennedyronde". Men was het er over eens, dat alle inspanningen er op gericht moeten zijn deze onderhandelingen te doen slagen De Nederlandse ministers verzekerden opnieuw, dat van Nederlandse kant met inachtneming van de solidariteit binnen de EEG al het mogelijke zal worden gedaan, dit welslagen te bevorderen Herter toonde begrip voor de proble men, die het formuleren van gemeen schappelijke EEG-standpunten m de praktijk met zich brengt, In verband hiermee wezen de Nederlandse ministers op de noodzaak van Amerikaanse soepel heid ten aanzien van de duur der onderhandelingen. Wat de landbouw in de onderhandelin gen betreft, drongen, de ministers aan op Amerikaans begrip voor de Europese steunbedragbenadering. Herter van zijn kant zei te hopen, dat de EEG deze benadering niet voor alle landbouwpro- dukten zou willen toepassen. kmgen te voeren aver de vraag, of de dollar ads basis van de internationale handel aangevuld kan worden, waardoor het monetaire stelsel met meer zo af- nankehjk zou zijn van. de Amerikaanse markt. Dit kan geschieden door het vast stellen van objectieve en bindende inter nationale regels voor het scheppen van liquiditeit. Ook in Londen werd van officiële zijde weinig sympathie getoond voor het denkbeeld van De Gauüe. De Britse regering ziet het voorstel van de generaal, gevoegd zij zijn opvattin gen over de Duitse hereniging, als een verdere stap op de weg naar het ver minderen van de Amerikaanse invloed m de wereld en in het bijzonder xn -Europa, In Washington reageert men erg kalm op de verklaringen van de Franse president, deels omdat men beseft, dat zijn ideeën vrijwel nergens steun zullen vinden. Gis teren zei een woordvoerder, dat de Fran sen, Britten, Bussen en Amerikanen de verplichting houden, te streven naar een vreedzame hereniging van Duitsland. Zoals men weet viadt De Gaulle, dat al leen de Europese landen naar een oplos sing voor de Duitse kwestie moeten zoe ken. In Bonn zit men een beetje met de verklaring van De Gaulle in de maag. Men is hem dankbaar voor het feit, dat hij zoveel aandacht heeft besteed aan de Duitse kwestie. Voor het overige beperkt men zich tot de opmerking, dat zijn op vatting met in strijd is met de zienswijze, dat de vier grote mogendheden verant woordelijk zijn voor de hereniging van Duitsland. baggerspecie een tienjarenplan op te stellen?" Een ander probleem, dat de burge meester aanstipte, was dat van de luchtverontreiniging. Ais we moeten wachten op een wettelijke regeling» zo zei hij, kan het jaren duren» voordat er wat gebeurt. Onze aanpak is: wij gaan met de industrie praten om te proberen tot een oplossing te komen. Bijde strijd tegen de lucht verontreiniging moet het zwaartepunt vallen op een regionale benadering. Ook de vrolijke noot ontbrak in de causerie niet. „Er waren klachten van omwonenden over herrie bij nacht zaken, Op een keer ben ik met de toenmalige hoofdcommissaris Staal op controle gegaan. Op een nacht hebben we in een uur twintig zaken bezocht. Er viel niets te beleven. Later hoor den wedat de eigenaars elkaar hadden gewaarschuwd, dat we in aantocht waren." DEN BURG Hef Staatsbosbeheer op Texel gaat de zeehonden, die sinds 1930 de gronden ten noord-oosten, .van het eiland tot domicilie hebben, be waken. Een* intensief toeriicht is nood zakelijk geworden, wegens de om vangrijke stroperij. Het aantal robben in het betreffen de gebied is sinds 1947 van rond 509 exemplaren teruggelopen tot nog geen 100 dieren. Tot nu toe werd slechts zo nu en dan een inspectietocht door het 20.000 hectare grote reservaat onder nomen door de rijkspolitie te water. Mede dank zij de bemoeiingen van. het Itbon, het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur te Arnhem, is de kolonie niet verloren gegaan. De overheid stelt het behoud van de robben op prijs, omdat defe tot interessantste zoogdieren van oris land worden gerekend. Een nieuw gebouwde snelle motorvlet "zal bin nenkort regelmatig het gebied door kruisen. ("Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Tfot grote ontsteltenis van haar collegaatjes is gistermiddag de 17-jarige Janny Zwaan in de Noordwij kse wasserij, waar zij werk te, met haar arm in een wasmachine geraakt. Tot aan de schouder werd haar anö afgerukt. Hevig bloedend moest zij worden bevrijd. Drie artsen uit de buurt verleenden onmiddellijk eerste hulp, waarna rij met spoed naar het Academsich ziekenhuis in Leiden werd gebracht Haar toestand is nog ernstig maar niet levensgevaarlijk. De Arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 30 januari zijn; me vrouw S. van der Gaag, Gr. van Frinste- rerstraat 37 te Botterdam 5,— T. de Zeeuw, Pr. Beatrixstraat 10 te 's- Gravendeel ƒ2,50 en J. de Vos, Kwakel- weg 6 te Maasland ƒ2,50. Hoofddjenl i voer Citroen en PenherJ automobielen «oor Rotterdam en o m 11 r It t it. O DJAKARTA Tenminste veertig mensen zijn 34 januari Jl. omgekomen door een hevige aardbeving en een ge weldigs vloedgolf die eilanden tussen Celebes en de Molukken teisterden. Ge troffen werden de eilanden Celebees, Mangole, Sanana en Boeroc. Huizen en andere gebouwen werden verwoest. (Van een onzer redacteuren) ln vele Nederlandse gemeenten of feren mensen hun vrije tijd op aan het inrichten en vlot laten marcheren van een speeltuin. Er moeten altijd wel één of meer stuwende krachten achter dat werk zitten, om het niet te vroeg ter ziele te laten gaan. Want er zijn ook heel wat speeltuinen voor de jeugd door diverse verenigingen met enthousiasme begonnen, die al weer heel gauw hun poorten moesten slui ten. Hoe kwam dat? Door gebrek aan geestdrift bij de leiders? Of door gebrek aan animo bij de jeugd? Of speelden beide factoren een rol? De Nederlandse Unie van Speeltuin- Organisaties (NUSO) die al lang het speeltuinwerk bundelt en stimuleert, gaat proberen dit nuttige werk voor de jeugd opnieuw een opfrisser te geven. Als een voorbode op de landelijke studieconferentie, die op 10 maart sls. In Amersfoort door de NUSO zal worden gehouden, is een boekje uitgegeven, dat als titel het motto van deze conferentie heeft gekregen: „Tussen kijken en spe len." TV-Memo-ïeider Dick F. Houwaart (zelf tot voor kort in Amersfoort bij het speeltuinwerk betrokken) heeft voor de NUSO deze brochure geschreven, waarin aandacht wordt gevraagd voor doelmatig ingerichte en esthetisch verzorgde speel tuinen. De speeltuinbestuurder vindt er ook adviezen in over de speelwerktuigen en over het clubhuis, dat W5 dit werk ïo'n belangrijke plaats is gaan innemen. De NUSO zon deze brochure ook graag in handen zien van gemeentebesturen en allen, die op een of andere wijze hij het jeugdwerk betrokken zijn. Het boekje van S3 pagina's kost één gulden en kan bij de NUSO, Weesperrijdo lis. Amster dam. worden besteld.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1