Coalitie met de p.v.d.A. Onweerswolk dreigde steeds ROOSJEN: MEN WILDE NIET SAMENWERKEN Kabinet afgetreden DRIE OUEPUPEN EUROPOORT-PERNIS Fel verwijt aan adres van burgemeester Struikelblok: vermenging en reclame programma Mr. Beernink: Kabinet voerde goed beleid Tijdelijk nieuwe wethouder in Vlissingen Taxichauffeur met groot talent Shell start mïljoenenproject; 40 kilometer huizen leggen Aanzienlijke uitbreiding capaciteit Amroscoop naar 10.000 mensen Rotterdam leent 22,5 miljoen Prinses Beatrix op St. Maarten Vliegtuigen botsen boven Atlantische Oceaan 1 perscommentaren Met boos mmMi t «sSSSlSr,»:: Vondeling Socialist over Culemborgse gasaffaire: a t pg ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 r}e ochtendbladen leverden van een het volgende commentaar op de val van het kabinet Marij- Den' Een mogelijkheid in een onlossmg van de crisis wordt ge nen in een samenwerking met de p.v.d.A. pe Volkskrant Trouw De Telegraaf De Tijd'Maasbode Het Vrije Volk ROTTERDAM Volgende week zal, naar we vernemen, de Shell een spectaculair miljoenen project starten: de aanleg van twee pijpleidingen van Europoort naar Pemis, volgens de plannen, die enige tijd geleden werden gemeld. Motie-Baeten De moeilijkheid „Verkiezingen" AFBUIGING QULEMBORG De fractielei der van de Partij van de Arbeid in de Culemborgse ge meenteraad heeft gisteravond scherpe verwijten gericht aan het adres van burgemeester H. A, J. M. van Koningsbruggen inzake de zo geruchtmakende „gasaffaire" waarbij in de nacht van 23 op 24 februari 1963 twee doden te be treuren waren. De burgemeester heeft volgens de heer A. J. Kerk hof de nieuwjaarsrede misbruikt om verantwoording af te leggen in de gaszaak. p T 1 0 I. t a t i i i i *Jk U*."< vraagt zich af: Wat moet er nu gebeuren? Als vooral de afwijkende inzichten van de walen de doorslag hebben geseven on dat lijkt waarschijnlijk dan is 7. eerste mogelijkheid dat de cnriste- l.ike partijen, misschien ook nog zon al? de C.H.U., het met de P.v.d.A. omberen eens te worden. De inzichten ,,on de P.vd.A. ten aanzien van het omroepbestel hebben altijd al beter St met die van K W. en A.R. Toch IS hiermee lang met alles gezegd. Bii de P.v.d A. is er ook een groep die nip' voor ,.de zuilen" voelt en liever in aansluiting bij de doorbraakgedachte een meer algemeen bestel zal prefere ren. meent dat «en kabinetscrisis op richzelf geen reden tot vreugde is. Wanneer een club samen in zee gaat met naar men moet aannemen, de beste bedoelingen, is het naar als het dan tussentijds toch blijkt mis te gaan Maar in de grondslag, laten we zeggen In de zuilen, waarop het kabinet rustte. Jat toch >fn zwakke steen. En dat was ge onenigheid tussen de partijen, waarop dit kabinet rustte en tussen sommige ministers in dit kabinet over liet radio en televisiebestel. Zij hebben deze onenigheid principieel onder de ogen gezien en zij hebben daaruit de enige verantwoorde consequentie ge trokken: We gaan uit eikaar, want op dit fundamentele punt horen we niet bij elkaar. Dit is een gezonde reactie en dat kan bijdragen tot het verkrijgen van een gezond principieel klimaat in Nederland. Dat is om deze reden, maar om meer dan deze reden, dringend noodzakelijk. trekt fel van leer: Terwijl zich enorme kenteringen voordoen in de wereld, terwijl op het ogenblik in Europa op diplomatiek en politiek terrein gevochten wordt voor de grondslagen, die beslissend kunnen zija voor de toekomstmogelijkheden van de komende generatie, is Neder land zonder regering. Alleen omdat mensen, die in Hilversum de lakens uit delen, vijftig jaarachter zijn in bun denken. juicht niet over de gang van zaken en schrijft: Elke kabinetscrisis in schadelijk voor bet land, omdat gewichtige zaken blijven slepen, In het algemeen was het aftredende kabinet geen slecht kabinet Het was aardig op stoot gekomen, al had het, als elk ander gezelschap, zijn zwakke plekken. Een combinatie met de socialisten zou een ook in onze ogen redelijker- oplossing voorstaan inzake het omroepbestel, aan de andere kant zou zulk een combina tie op allerlei andere punten weinig homogeen zijn. Het ligt voor de hand, dat men, door de houding van de liberalen gedwongen, een dergelijke combinatie zal beproeven. Maar aange zien de socialisten een gedetailleerde overeenkomst over een regeringspro- gram plegen te eisen, kunnen de onderhandelingen daarover wel eens heel lang duren. Kabinet I lezweek aan verdeel i beid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Marijnen is over zijn eigen benen gestruikeld. Als we prof. Oud mogen geloven is dit het eerste Neder landse kabinet, dat eigener beweging, zonder tussenkomst van het parlement, tussentijds aftreedt. De wijze van aftreden schijnt dus zonder precedent. Het is bezweken aan verdeeldheid in eigen kring, een verdeeldheid die correspondeert met de tegenstellingen die zich in het parlement rond het radio- en t.v.-vraagstuk hebben geopenbaard. Het kabinet-Marijnen liet zich bij zijn optreden aanzien als een sterke ploeg van jon ge, bekwame en ambi tieuze mannen. Het regeringsprogram wekte grote verwachtingen, maar van meet af aan hing boven dit kabinet de onweerswolk van de bij de forma tie onopgeloste radio- en t.v.-proble- men. Nu de bui Is losgebarsten, is er alle aanleiding voor de vraag of dit kabinet in de korte tijd van zijn besiaan op de overige beleidsgebieden aan de verwachtingen heeft beant woord. Bij een objectieve beoordeling kan die vraag niet anders dan bevestigend wor den beantwoord. In het eerste levensjaar heeft het kabinet het verre van gemak kelijk gehad. Onmiddellijk na het optre den werd het geconfronteerd met de vérgaande looneisen van de vakbewe ging, maar de wijze waarop het de loonexplosie en haar gevolgen in de hand wist te houden boezemde allerwege vertrouwen in. Toen de rust aan het sociaal-economische front min of meer was weergekeerd, werden grote wets- ontwerpen als de verhoging van de AOW- AWW en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met ruim een miljard op stapel gezet en met succes door het parlement geloodst. Terecht kreeg de regering ook lof voor haar landbouwbe leid, voor haar optreden in E.E.G.- verband. haar grootse aanpak van het woningbouwbeleid, haar plannen tot ver snelde uitbreiding van het wegennet enz. enz. Maar meer nog is de „image" van het kabinet bepaald door de wijze waarop het vorig jaar de befaamde kwestie-ïrene heeft opgelost. Het heeft met veel wijsheid de belangen van de constitutionele monarchie be hartigd en een crisis in de verhouding tussen volk en vorstenhuis weten te vermijden. Het beste bewijs voor de kracht van het regeringsbeleid was de vrij zwakke oppositie, die de P,v.d.A. in de afgelopen negentien maanden heeft gevoerd. De vele stuntjes van dr. Vondeling konden niet verhullen dat het de socialisten veelal aan waardevolle alternatieven ont brak. Niettemin heeft dit kabinet wel fouten gemaakt, die uiteraard door dr. Vondeling ca volop werden uitgebuit trekt de volgende conclusies: Minister Bot heeft zijn poot stijf gehouden. En met hem heeft deze keer het kabinet niet gebogen voor het liberale drijven. De plannen die er op zouden zijn neergekomen, dat radio en televisie zouden zijn uitgeleverd aan de grote monden en de dikke portemon nees zijn verijdeld. De liberaie aanval op de rechtsgelijkheid in Nederland is afgeslagen op de enige plaats waar die kans van slagen had: in het kabinet- Marijnen. Opmerkelijk is. dat de rege ringscrisis niet is ontstaan door het aftreden van de liberale en christelijke historische minister. Het hele kabinet treedt af. Dit wijst er op, dat de minister-president zich niet alleen heeft verkeken op de liberale onwil om te zorgen voor een behoorlijk radio- en televisiebstel, waarin de openheid en de eenheid hun plaats hebben, maar dat de minister-president ook de kracht van overtuiging bij zijn eigen partij en bij de anti-revolutionairen heeft onder schat. Even verder schrijft het socialistische blad: Voor de oppositie betekent dit, dat haar voorlopig een afwachtende hou ding past. Zij heeft in een geval als deze crisis geen andere mogelijkheden. Zij is niet betrokken geweest bij een combinatie die voor deze crisis de verantwoordelijkheid draagt. Zij heeft in eerste instantie ook geen verant woordelijkheid voor het oplossen van de crisis. DEN HAAG Arie Vogelaar is maar eeri taxichauffeur in de residentie. Daar bedoelen we natuurlijk niets deni- grerends mee t.a.v, taxichauffeurs, doch dit „maar" duidt er op dat Arie Voge laar een zeer begaafd man is en ge zegend is met een prachtige stem, die hij met veel inspanning ontwikkelt om een hoog gesteld doel te bereiken ni. heldentenor te worden en heldentehoren zijn heel erg schaars. Maar volgens mevrouw Zonewa, zangeres en zang pedagoge zal Arie Vogelaar dit hoge doe! beslist bereiken, want, zo zegt ze, „hij werkt er hard voor en doet alles wat daartoe nodig is". Arte voert de naam Mario Bastiani, een naam die hij van zijn Italiaanse moeder overnam. Zijn collega's noemen hem „Caruso". Hij is thans 36 jaar en hij gaat een grote toekomst tegemoet al zal dit nog een moeilijke weg zijn, want hij heeft het uiteraard financieel moeilijk. Hij kreeg tot nog toe geen subsidie. Hij kreeg de uitnodiging om een jaar aan het con servatorium te Wenen te komen stu deren, maar dat is voor hem financieel onmogelijk. Voorts heeft hij een uit nodiging om in het Mozarteum in Salz burg de opera-Idas te volgen. Dat ligt wel in zijn bereik, doch „ik kan mijn gezin geen jaar onverzorgd achterlaten" zegt de zanger, die vindt dat de helden tenor een uitstervend ras is. Intussen ivordt er viermaal per week ten huize van mevrouw Zonewa door Mario hard gewerkt en thuis elke dag vele uren lang. Hij gelooft in zijn talent en hij zegt lachend en rustig „Dit zal ik bereiken", en wij hopen het van harte met hem. Daar_ was de aanvankelijk aarzelende houding tegenover de illegale REM-zen- der. Daar was verder het gebrek aan homogeniteit, dat o.a. .tot uiting kwam in het conflict Biesheuvel-Andriessen bij de voorlaatste EEG-marathon in Brussel. Met een overwegend positieve balans sluit het kabinet z'n bestaan voortijdig af. „Overleeft de huidige reg-eringscom- binatie de t.v.-problematiek, dan zal ze, menselijkerwijs gesproken, de vier jaar rustig kunnen uitdienen", schreven wij vorig jaar. Die hoop is helaas een illusie gebleken. De leden van het kabinel-Marijnen zijn niet met kwade koppen uit elkaar gegaan. De persoonlijke ver houdingen zija tot het laatste toe goed gebleven. Na dagenlange, fun damentele discussies is men echter tot de slotsom moeten komen, dat men het inzake het etherbestel oneens was en oneens bleef. Met respect voor el- kaarszienswijze zijn de twee „partij en" uiteen gegaan. Op alle punten kon men het uitstekend met elkaar vinden; slechts op dit ene punt niet. Voor wat de bewindslieden betreft, is het een crisis zonder boosdoeners. Het kabinet is zoals men zien herinnerf tot stand gekomen in over leg met vier partijen, die inzake het omroepbeleid sterk verdeeld waren. Dit was kort tevoren, bij het debat over de nota inzake reclame-televisie, onverhuld gebleken, Wilden de drie confessionele partijen de samenwerking met de libera len voortzetten, dan moest er een doekje voor het bloeden van de nog verse wond worden gevonden. De c.h. fractie kwam met de verbandtrommel aandragen: de pacificatie-commissie. De beslissing ovei het omroepbestel werd naar een later tijdstip verschoven. Het spreekwoord „komt tijd komt raad" is evenwel niet. In vervulling gegaan. Aan de voorbereiding van een wette lijke regeling van de televisie Is de commissie niet eens toegekomen. Minister Bot van o., k. en w, die de moed liad het netelige omroepvraagstuk voor zijn eigen rekening te nemen vroeg al spoedig een advies over de invoering van reclame op het tweede net De zeer heterogene commissie kon het pas enkele maanden geleden uitbrengen. Gedurende de talrijke, uitputtende discussies bleek opnieuw hoe verdeeld de meningen waren, zodat er met veel moeite slechts een meerderheidsrapport uit de bus kwam. Het viel bij de e.h. en v.v.d.- ministers niet in goede aarde, waardoor ie regering er niets mee kon beginnen. gen hoe de reclame-opbrengsten moesten worden verdeeld en of nieu we concessionarissen moesten worden „gedwongen" in NTS en NRU mee samen fe werken. De liberale minis ters Schouwenaar-Franssen, Toxopeus en Witteveen, hun christelijk-histori- sche collega's Scholten en Andriessen en de kvp-bewindsman Veldkamp bleven op het standpunt staan, dat er een vermenging moest zijn tussen programma en reclame. De organisa ties, die reclame zonden uitzenden, zonden daarvan in de eerste plaats profijt moeten trekken. Op deze wij ze, zo redeneerden de kvp-ministers Bot, Bogaers, De Jong, Luns, Marij- nen en de a.r. ministers Van Aartsen en Biesheuvel zou de commercie in het omroepsbestel worden binnenge loodst met alle kwalijke gevolgen van dien. Bovendien stonden deze be windslieden op het standpunt, dat handhaving van een ordelijk bestel invoeging van nieuwe concessionaris sen in NTS en NRU noodzakelijk maakte. Vooral op deze twee pun ten bleek geen vergelijk mogelijk. (Vervolg van pag. 1) Het perscentrum was in rep en roer. Een Indonesische avond, die veel be langstellenden had getrokken gast heer was de zaakgelastigde Shariv moest voortijdig worden afgetfroken. Lieftallige Indonesische dames, gekleed in sarong, liepen wat verdwaasd rond tussen de nerveus heen en weer vlie gende verslaggevers. Zij trokken zich zo spoedig mogelijk terug uit de bijen korf, waarin ieder zijn eigen zorgen had. Radioreporters sleepten met mi crofoons en kabels om een live-uit zending te improviseren; cameramen sen stelden hun schijnwerpers op om vooraanstaande politici in het zonnetje van de publiciteit te zetten. Mr. Geertsema zat al spoedig achter een tafel om z'n visie te geven. Spoe dig werd hij gevolgd door de immer onverstoorbare mr. Beernink, verge zeld door zijn echtgenote, die als chauffeuse moest optreden omdat er geen taxi te krijgen was. „U hoeft niet tê denken, dat mijn man er ook maar een minuut -om wakker ligt", ver zekerde zij ons. Overal hoorde men vragen: „Waar is Smallenbroek?" De a.r. fractie leider bleek met de ministers Bies heuvel en Van Aartsen naar de flat van laatstgenoemde te zijn gereden, minder om na te kaarten als wel om alvast enkele lijnen te trekken voor het beleid gedurende de ongetwijfeld moeilijke formatie periode. Telefonisch gaf hij zijn com mentaar. Van nachtrust is niet veel gekomen. (Van een onzer redacteuren) Nog in de loop van deze zomer moeten de nieuwe transportleidingen gereedkomen. Dan liggen tussen Euro poort en de grote Shellcomplexen in totaal drie pijpleidingen. Deze aan zienlijke uitbreiding der vervoersca- paciei is dringend nodig vanwege de eigen behoeften, die van het achter land en houdt verband met de komst der zeer grote tankers in 1966. Het werk is geheel voorbereid in de afgelopen maanden. Bij Key en Kra mer in Maassluis ligt een lengte van 40 kilometer pijp gereed, voorzien van ySr:' .yi- V T «,Y. v._. - "- - c %\S .'fwÉtiSi 'f: 5 kv'; »t Zat er de laatste tijd al in, omdat sien van bepaalde zijde een geprivi legieerde positie wilde toekennen aan omroeporganisaties. Een geprivile gieerde positie boven de organisaties, •lie zich al 40 jaar met het omroep- werk hebben bezig gehouden. De nieu we organisaties wensten een uitzon derlijke positie, niet binnen maar bui ten NRU en NTS. Minister Bot heeft op dit punt voet 1 stuk gehouden en mijns inziens te recht, omdat anders een chaos ont staat. Natuurlijk ben ik geen ingewijde in het overleg, maar zover mij uit be richten in de dagbladen bekend, is een van de voorwaarden, dat men zal samenwerken in NRU en NTS als overkoepelende organisaties. Daar wilde men van bepaalde zijde niet aan. Dat deze voorwaarde gesteld ,vordt. acht ik niet minder dan be grijpelijk en noodzakelijk. De oia- roepsorganisaties zijn na de oorlog voveel mogelijk gaan samenwerken. Aiieen in hun programma's ziin zij VrU maar ook te dien aanzien bestaat er coördinatie. Zonder een dergelijke samenwerking zou de meest wilde concurrentie ontstaan. Van andere zij de heeft men daarvan niet willen we ten. Dit is het „breekpunt" geworden". Dit commentaar op de kabinets crisis is van mr. A. B. Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V., voorzitter van de NRU en tweede voorzitter van de N.T.S. Mr. dr, L. H. Slofemaker, voorzitter van de AVRO, zei dat het'jammer is dat er nu vertraging optreedt b!j het totstandkomen van het derde fm-net (radio) dat in september of oktober in de lucht zou komen. Deze crisis verhindert een goede voorbereiding van de programma's op dit derde ra dionet. Ir. G. A. Maris, voorzitter van de coördinatiecommissie de nieuwe combinatie van aspirant radio- en tv- concessionarissen, de TROS, TVN en Open Bestel heeft gezegd, respect te hebben voor de ministers, die voor het open bestel zijn en die het aan durfden om voet bij stuk te houden en grote risico's te aanvaarden. Ir Ma- ris leidde daaruit af, dat ook de rege ring de zaak te belangrijk achtte om op basis van een compromis verder te gaan. Zijns inziens zou uiteindelijk "'"mand met een compromis tevreden zijn. In december van het vorige jaar meende de vaste commissie van o., k. en w., dat er een einde aan het nietsdoen moest komen. De heer Baeten (kalh.v.) die de steun van de meerderheid van de commissie kreeg stelde een motie in het vooruitzicht, waarin de regering werd gevraagd om op korte termijn mee te delen onder welke voorwaarden haars inzien aan nieuwe gegadigden een zend machtiging kon worden verleend. Ook wUde de commissie vernemen hoe de invoering van reclame in radio en televl sie kon worden verwezenlijkt Het kabinet wachtte de indiening van de motie bij de plenaire behandeling van de onderwijsbegroting niet af, maar eelcle per brief mee, dat de gevraagde mededelingen vóór 1 maart zouden wor den gedaan. Het legde daarbij een voortvarendheid aan de dag, die het duur te staan is gekomen. De regering heeft zich aan de zichzelf opgedragen taak gewoonweg vertild. Reeds aan het eine van het vorige jaar legde minister Bot aan de Kamer en aan de omroepverenigingen een concept-plan. voor het derde FM-net voor, dat veel kritiek kreeg. Met name vreesde men in Hilversum voor een te grote staatsinvloed. Ten voor delen van de bewinsman moet echter dele van de bewindsman moet echter nenmakerij zich de afwijzing van commerciële televisie door de Twee de Kamer voor ogen heeft gehouden. Hoezeer hij telkens bereid bleek wij zigingen aan te brengen om over eenstemming te bereiken z'n voor stellen bleven steeds binnen de ruim te, die de Kamer had aangegeven. Op vier punten bleven er ernstige meningsverschillen bestaan, ofschoon op den duur overeenstemming op twee punten zeker niet uitgesloten was: het aantal uren, dat aan een cf meer nieuwe concessionaris(sen) moest worden toege wezen en een schadevergoedingsregeling voor de pers. Veel fundamenteler waren de vra- AMSTERDAM De fusie tussen de Amsterdamsche en de Rotterdam- sche Bank heeft de geboorte mee gebracht van een gemeenschappe lijk personeelsorgaan, dat in de plaats treedt van de personeelsbla den der banken afzonderlijk. Aan gezien de Amsterdam-Rotterdam Bank afgekort veelal wordt aange duid ais Amro-bank, heeft men het woerd Amro ook in de naam van het orgaan opgenomen. Uit een stroom van inzendingen met voor stellen is als naam uit de bus gekomen: Amroscoop, waarmee men wil aanduiden dat de meer dan 10.000 mensen die bij het concern werken, via het orgaan gelegenheid krijgen iets van elkaar te verne men. Geertsema wil stei van kiezers horen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitters van de vier „regeringsfracties" in de Tweede Kamer (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) zijn bet erover eens, dat de kabinetscrisis ernstig moet worden betreurd. De A.R.-fractieleider J. Smallen broek vond het bijzonder jammer, dat een kabinet binnen de periode van vier jaar uiteenvalt. De oorzaak van de crisis is echter fundamenteel. De heer Smallenbroek had de indruk, dat het kabinet-Marijnen dit onderkend en begrepen heeft. Niet alleen de antirevolutionairen en K.V.P.-ers hebben dit begrip opgebracht. Ook de liberalen hebben een oplossing van vraagstukken rond het omroepbeleid van fundamenteel belang geacht. De heer Smallenbroek was zeer verheugd, dat in de radio- en t.v.- zaak tussen de a.r. ministers en de fractie volledige overeenstemming be- C.H.U.-fractieleider mr. B. K. J. Beernink betreurde het „in hoge ma te", dat het kabinet-Marijnen is ge struikeld -over het omroepvraagstuk. Hij had hiervoor eigenlijk al bij de kabinetsformatie van 1963 gevreesd. Het kabinet voerde een goed beleid. Een groot deel van ons volk zal niet begrijpen waarom nu een kabinetscri sis moest ontstaan. „Uit democratische overwegingen", aldus de heer Beer nink, „ben ik voor toelating van nieuwe zendgemachtigden onder na der te stellen voorwaarden in een open bestel, dat in de praktijk ook werkelijk open zal blijken te zijn. Het is mijn indruk, dat de c.h. ministers Andriessen en .Scholten ernstig heb ben meegewerkt naar het zoeken van compromissen, maar de tegenstellin gen zijn uiteindelijk te groot geble ken. Nederland zit plotseling in een kabinetscrisis, die niet gemakkelijk zal zijn op te lossen". V.V.D .-fractieleider mr. "VV. J. Geertsema deed de opmerkelijke uit spraak, dat hij tussentijdse, dus ver vroegde verkiezingen „om de stem van de kiezers over het omroepbestel te horen") een heel nuttige zaak zou vinden. Immers, het is naar zijn mening langzamerhand duidelijk ge worden, dat er verschil van inzicht is gegroeid tussen de kiezers die op een bepaalde partij hebben gestemd en de standpunten, die de ministers van ffle partij (en) in het kabinet hebben verdedigd. „Worden geen verkiezin gen uitgeschreven, dan zal de volkswil wel blijken hij de verkiezingen in Rijnmond op Z juni van dit jaar", aldus mr. Geertsema. Met nadruk stelde mr. Geertsema, dat er geen verschil van mening is tussen de drie liberaie bewindslieden en de V.V.D.-frsctie. K.V.P.-fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer betreurde, dat dit kabinet er niet in is geslaagd eensgezind een verantwoorde en praktische oplossing voor het radio- en tv.-vraagstuk te bereiken. Op Schiphol kwam vrijdag de 23-jarige Japanse student Yos- hio Kawai aan, die een jaar zal gaan werken bij de Amsterdam se VVV. De directeur van de hoofdstedelijke vreemdelingen- verkeersafdeling de heer J. N. Strijkers bracht Yoshio Kawai mee uit Japan. De jongeman zal als tolk en hulp gaan fungeren voor de vele Japanse toeristen, die Amsterdam bezoeken. P.v.d.a.-fractieleider Vondeling had de val van het .kabinet niet direkt verwacht. Hij wist niet, of misschien nog andere factoren dan 'het radio- en t.v.-beleid tot die val hebben geleid. Uitgesloten, achtte hij dit niet. „Zo op het eerste gezicht", aldus de heer Vondeling, „zou het niet verwerpelijk zijn als minister-president Marijnen na zijn bezoek aan de koningin maandag in een zitting van de Twee de Kamer uiteen zou zetten welke omstandigheden hebben geleid tot het aftreden van het kabinet". De heren Beernink en Geertsema hebben vannacht in het perscentrum „Nieuwspoort" nog een geïmprovi seerde persconferentie gegeven. „Een voortzetting van het huidige beleid stel ik op prijs, maar niet tot elke prijs", verklaarde de V.V.D.. fractieleider. Een reconstructie van het kabinet achtte hij niet uitgesloten. Het zou te betreuren zijn wanneer het bij de komende kabinetsformatie de kant van een rooms-rode coalitie zou uitgaan. Tevoren had de heer Geert sema de verwachting uitgesproken, dat het omroepgesprek hij de forma tie zal worden voortgezet. „Maar dan met andere deelnemers". De samen werking tussen de vier regeringspar tijen noemde hij overigens „bijzonder goed", Mr. Beernink verwachtte geen grote verschuivingen bij eventuele nieuwe verkiezingen, „juist omdat de kwestie waar het om gaat als zodanig het ditmaal met de P.v.d.A. in zee zal gaaan, hangt af van de vraag hoe deze partij zich politiek zal opstel len. ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor, in overeenstemming met het advies van de commissie voor de financiën, vijf onderhandse geldleningen aan te gaan tot een totaal bedrag van ƒ22.500.000, alie met een looptijd van dertig jaar, alle tegen een. rente van vijf en een half percent. Drie dezer lenin gen tegen een koers van honderd per cent, twee tegen een koers van lOOlt percent. THILUPSBURG Na een vliegtocht van twee en een half uur is prinses Beatrix gisteravond op het Jnlianavlieg- veld van Sint Maarten aangekomen. De ontvangst was bijzonder hartelijk. Het leek wel of geheel Sint Maarten was uitgelopen om de Prinses te begroe ten. Ook vele bewoners van het Franse gedeelte waren naar het vliegveld ge komen. Verder waren er Amerikaanse toeristen die al spoedig vooraan, stonden om foto's te maken. Nadat het Wilhelmus door het plaatse lijke muziekkorps was gespeeld, bloemen waren aangeboden - en de autoriteiten waren voorgesteld, nam prinses Beatrix plaats in een open auto. Toen volgde de tocht door een prachtig heuvellandschap met schitterende verge zichten op de zee en de binnenwateren. De tocht ging langs Simson Bay, waar de vissers, afstammelingen van Deensg zee vaarders, wonen. Te voet gingen de Prinses, haar ge volg en de autoriteiten door de versierde Voorstraat naar het gezaghebbershuis, waar haar het cadeau van de bevolking werd aangeboden: een fraaie ter plaatse vervaardigde doos, ingelegd met steen tjes, Sint Maarten voorstellende. beschermend asfalt in stukken van 12 meter lengte. Het leggen van de buizen (een van 28 duim, de ander van 20 duim doorsnee) kan dus beginnen. Het tracé, dat de beide leidingen zullen volgen, is niet geheel gelijk aan dat van de eerste pijp (24 duim doorsnee) die in 1960 gereed kwam en waardoor ook de Rotterdam-Rijn-Pijpleiding (naar Duitsland) wordt gevoed. Deze leiding loopt langs de Botlekweg naar de "Water weg en langs de dijk richting Europoort om via een zinker in het Calandkanaal in Europoort uit te komen. De nieuwe pijpen volgen ook de Botlekweg, maar ter hoogte van .het (bijna voormalige) Blankenburg buigen ze af om dan langs de Europaweg naar Europoort te lopen. Daarbij kruisen de leidingen het toekomstig tracé van het Calandkanaal in Europoort-Oost. Op die plaats worden de pijpen gewoon doorge trokken, maar zodanig dat men te zijner tijd een zinker kan neerlaten. Beide transportleidingen zullen onge veer 19 kilometer lang zijn en worden „gebed" in een route, die ook voor andersoortige leidingen en kabels is bestemd. Werkspoor heeft het leggen der buizen in banden» de N.V. vh, H. Troost voert het grondwerk uit. Gemeentewer ken Botterdam legt een zinker en voert het daartoe nodige baggerwerk uit. Ten noorden van de Botlekbrug wordt in de Oude Maas een zinker gelegd, waarin ook andere dan olielei- dingen komen te liggen. Het werk begint op drie plaatsen tegelijk, name lijk vanaf het beginpunt, Europoort dus, in Pernis, het eindpunt en op de plaats waar de Europaweg op de Botlekweg aansluit. De leiding met de meeste capaciteit, die van 28 duim, zal straks voornamelijk worden gebruikt voor het pompen van ruwe olie naar de Rotterdam-Rijn Pijp leiding. De andere nieuwe lei-ding zal distilleereenhedan in het Shellbedrijf Pernis voeden. Als de twee nieuwe pijpen klaar zijn zal de huidige 24 duimsleiding geheel voor voeding van het eigen complex worden benut. VLISSINGEN In verband met de langdurige ziekte van de wethouder van. onderwijs en financiën van Vlissingen. de heer W. Poppe (A.R.), heeft de raad het gewenst geacht tijdelijk een nieuwe wethouder in zijn plaats te benoemen. Met algemene stemmen" Werd de 'heer H. van Rooijen (C.H.) als tijdelijk wethouder gekozen. De heer Van Rooijen heeft namens.de prot.-christelijke par tijen zitting in het college. De heer Van Rooijen verheugde zich over de eenstemmigheid waarmee zijn aanstelling werd bekrachtigd. Aan de andere kant riep hij bü voorbaat enige clementie in omdat het z.i, moeilijk zal zijn de voetstappen van de, heer Poppe met zijn 20 jaar lange bestuurservaring te drukken. OHAMA (VS) Een straalbom- menwerper van de Amerikaanse luchtmacht, terugkerend van een oefening in Spanje, is gisteren in botsing gekomen met een Amerikaans straaltankvliegtnig van het type KC- 135. Het ongeluk gebeurde toen de bom menwerper vanuit het tankvliegtuig van brandstof werd voorzien. Elk vliegtuig had vier bemanningsleden aan boord. Het ongeluk werd gezien door de bemanning van. een B-47 toestel. Zij rapporteerden dat het tankvliegtuig in de lucht explodeerde. Het was opgestegen van de basis Dow om de bommenwerper op 1120 kilo meter uit de kust te ontmoeten. Men neemt aan dat ook de vier beman ningsleden van de bommenwerper om het leven zijn gekomen. Premier Alexei Kosygin is vandaag naar Leipzig gevlogen om de jaarbeurs te bezoeken, aldus een Sowjet-bekend- making. Hij zal waarschijnlijk, enige dagen in Oost-Duitsiand blijven. De heer Kerkhof stelde, dat het gasbedrijf al enkele uren na het noodlottig ongeval en in de nacht daarop met een ploeg van tien man heeft laten graven, zonder dat de politie daarbij aanwezig was. Op 11 maart werd verder gegraven, ter wijl, aldus de heer Kerkhof, de voorzitter van het college op een raadsvergadering op diezelfde dag verklaarde, dat er geen opgravingen konden worden gedaan omdat de vorst eerst uit de grond verdwenen moest zijn. De heer Kerkhof heeft de burgemees ter nu gevraagd waarom hij de raad niet heeft ingelicht over de opdracht die de directeur van het gasbedrijf aan een van zijn personeelsleden gaf om de gasbuizen voor het pand waarin de doden te betreuren waren, te vernietigen of af te voeren. Waarom is de raad er niet van op de hoogte gebracht, dat in de dagen van het ongeval de reukbaarheid van het gas maar een derde was van hetgeen het had moeten zijn? De heer Kerkhof deelde de raad en het college van B. en VV. verder mee, dat hij de commissaris van de rijksrecherche, de heer IJ. Taconis, heeft ingelicht over de dubbele rollen, die de heren Van Koningsbrug gen, Oosterholt en prot Simons zowel voor de gemeente als voor het gasbedrijf hebben gespeeld. De officier van justitie te Utrecht heeft destijds een onderzoek getast, nadat in de pers berichten waren verschenen, dat de gasbuizen voor het pand achter de Vismarkt zouden zijn verdwenen. On langs besloot de officier de zaak te seponeren. Het gasbedrijf heeft begin 1963 medegedeeld dat de gaslekken" waardoor het ongeval ontstond, waren ontstaan door het opvriezen van een waterputje dicht bij de gasbuis.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1