GROSLIJSTEN AR EN CH VOOR RIJNMOND ij Hensen „Rotterdams akkoord" aanvaard Havenarbeiders werden beledigd HUNTER echt een lekkere Amerikaan ,CDU-kabinet' niet populair bij CHU m Schakel heeft weinig hoop op oplossing Belgische tv. weert „Der Stellvertreter" Inbraken in twee voetbalkantines Duitser brulde Heil Hitier" en het Horst Wessel-lied" Kapitein stuurt koksmaat van boordin cel Koningin Louise kreeg hartaanval Voor de tweede maal er met kas vandoor m Havens werken te traag De Schelde: iets meer winst In januari 450 nienwe huizen Spoedig akkoord met Indonesië over graven? Overeenstemming gisteravond om half twaalf Dr, Berghuis STRIJD OM BOUW VAN TANKERS Meer havengeld in 1964 RECORD-LADING KOLEN CDU-kabinet Rede over crisis Psychiatrisch onderzoek wegens wnrgpoging 0E ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG 4 MAART 1965 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijftien haven arbeiders hebben vannacht het werk neergelegd op het Duit se m.s. Stella, dat bij Wambersie in de Waalhaven ligt. Zij eisten van de gezagvoerder dat hij de 24- jarige koksmaat G. B. van boord zou sturen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De AR Cen trale Rijnmond en. de CH Rijn mondkring hebben de groslijsten opgesteld van kandidaten voor de Rijnrnondverkiezingen op 2 juni. De lijstan zijn thans voorgelegd aan de kiesverenigingen van beide partijen in het Rijnmondgebied. Zoals men weet, hebben ARP en CHU besloten, met een kandida- BEKENTENIS VAN EEN 16-JARIGE terüijst uit te komen. Deze lijst zal de namen van acht anti-revo lutionairen. en zeven christelijk- histonschen bevatten. U proeft het bij elk trekje dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter Is een Koninklijk genoegen in King Size formaat. (Vervolg van pag. 1) Voor een verdere uitbreiding van de Spaanse koopvaardij vloot (op 1 juli 1964: 2.048.000 brt.) is een vierjarenplan opge steld, dat voorziet in de bouw van 1.112.400 brt., waaronder begrepen een aantal tankers met een draagvermogen van 50.000 tot 65.000 ton. Het eerste jaar zou 237.000 brt. moeten worden afgeleverd, maar in het bouwprogramma is een achter stand gekomen. De achterstand is niet te wijten aan de produk- tie-capaeiteit van de werven, want deze is voldoende om naast de eigen ook buitenlandse opdrachten uit te voeren. TANKERS ORDERS TAAK PROBLEMEN Willem v. <1. Loos mooi feest (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Willem van der Loos beleefde gisteren zijn grote dag als zilveren voordrachtskunste naar. Zijn jubileum-optreden en de daarop volgende huldiging in het Historisch Museum werden door echt Rotterdamse esprit en jovialiteit een spontaan feest, dat ook de prominenten onder de gasten langer deed blijven dan wellicht was voorgenomen. Een feest dat in stijl en herinnerinaen ovrieo aam. irrnonar sfeer herinneringen opriep aan vroegertoen gemeen schapszin het nog vanzelfsprekend won van individualis tische trekjes. Uit vele geledingen werd de jubilaris met hartelijke toespraken, bloemstukken, spirituele en muntale ge schenken naar waarde geschat. Wethouder J. U, Sehilt- huis complimenteerde hem namens het gemeentebestuur drs. W. Hofman vertegenwoordigde de Rotterdamse Kunststichting, de heer P. Revet het Maasstedehjk Natu- bestuur, de heer P. Gardien het Nivon, dé heer J. Kitsberg een vriendenkring, Cor Spiljard sprak uit naam van de wagenspelers, en de acteur Adolf Rijkens namens het beroepstoneel. De heren G. van der Houwen en J. Dingemans brachten met gevuld couvert de hulde over van de burgerij van Maassluis, de stad waar Willem van der koos vong jaar het grote openluchtspel regisseerde, dat het hoogtepunt was vande onafhankehjkheidsfeesten daar. ,Jk bewonder je moed", zei de heer Rijkens, „dat je dit ontzettend moeilijke vak trouw blijft, terwijl anderen de weg op zijn gegaan van het gemakkelijk veel geld verdienen. Jij zult nooit rijk worden. Gelukkig dat er nog mensen zijn zoals jij. Zouden ze er met meer ajn, we zouden staan voor het einde van deze wereld". Jubilaris Willem van der Loos met naast hem zijn vrouw, de voordracht$ky,nstenares R'.ek Sprong. Achter hen hun letterlijk en figuurlijk uitstekende inspecient Ger Schilt. Voor zijn solo-optreden, dat aan de huldiging vooraf guig, had Willem van der Loos een veelzijdige keuze gedaan uit zijn breed repertoire. Van zijn succesnum mers weerspiegelden Mandeis' „Mirjam" en de „Ballade van Kapitein Joos de Decker" van Werumeus Bunmg de diepere zm van het leven, waarna via „De visjes" van Cyriel Buysse en Van Schendels „Aardig meisje" Van der Loos zich als typeur kostelijk manifesteerde m „Een lezer" van Simon Carmiggelt. De kunstschilder Bas van der Smit vervaardigde een kolossaal boek, dat, op het podium geplaatst, het programma van de jubilaris in beeld bracht In de onder het museum gelegen Stadtsherberg „De Pappegay" kreeg het ongedwongen feestelijk samenzijn een attractie doordat een ieder zich vnj kon bedienen bij antieke, welgevulde wijnfustjes, waarbij de in Delft werkende troubadour Peter Blanken met warme stem en tokkeims'mment een gezond-bohemiènse sfeer opriep. BRUSSEL De Belgische televisie heeft woensdag de uitzending van een film over Hochhuths „Der Stellver- treter" verboden. Het Humanistisch Verbond m België had in zijn zendtijd dne passages van het toneelstuk willen vertonen. Dit werd echter door de leiding van de BR.T. in strijd geacht met het voor schrift, dat geen programma's mogen worden uitgezonden die beschuldigin gen inhouden aan een persoon of kwet send zijn voor een volksgroep. De Socialistische partij heeft aange kondigd de minister van opvoeding en cultuur in de kamer van volksverte genwoordigers over het verbod te zul- fümdlenst BOTTERDAM TEL. 23 16 «5 vertoont ZATERDAG S MAART a.s. in WijSsgebouw Lombardijen a d Menanderstraat de spannende realistische film Aanvang voorstelling 8 uur. Zaal en kassa open 7 uur. Toegangsprijs ƒ1.50 p. p. Toegang 14 Jaar. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vannacht om half twaalf is er tussen de directie van N.V. Machinefabriek Hensen aan de Eemhaven en de erkende vakorgani saties voor de metaalindustrie over eenstemming bereikt op basis van het „Rotterdamse akkoord" voor de me taalindustrie. Bij het bekend worden van deze uitslag is de nachtploeg aan het werk gegaan. Met voorbijgaan van de Rotterdamse bestuurders van de metaalvakbonden heeft de directie contact opgenomen met de landelijke hoofdbesturen van deze organisaties. Wel is er gisteravond langdurig over leg geweest tussen de ondernemings raad en de Rotterdamse vakbondsbe- stnurders. Zoals reeds gemeld, was het „Rotter damse akkoord" de inzet van de staking. Dit houdt in een loonsverhoging met twaalf cent per uur waartegenover staat een tariefafbouw met vijf procent. Deze regeling is na de metaaistakmgen van onlangs getroffen voor alle bij de Me- ■taalbond aangesloten bedrijven De directie van Hensen stelde echter, dat bij deze fabriek de lonen als gevolg van de klassificaüeregeling hoger lagen dan elders en dat integrale toepassing van het „Rotterdamse akkoord" een nieuwe bron van onrust zou worden voor de Rotterdamse industrie. Hensen zou dan immers beter betalen dan de grote scheepswerven. Gisteren hebben de "werknemers de gehele dag de poorten gesloten gehouden. De directie werd zonder moeilijkheden toegelaten, maar had bij het betreden van het terrein de nodige stekelige opmerkingen aan te horen. Ook lieten de stakers de loonadmini- strateur toe: zij wilden de uitbetaling van de lonen niet in gevaar brengen. Maar de enige man die de loon- strookjesdrukmachine kan bedie nen, had zich aangesloten bij de stakers. Dat geschiedde echter on der heftig protest.... van de zijde der stakers. Voor vanochtend had de directie een bijeenkomst belegd met vertegenwoordi gers van de Rotterdamse pers over een (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dinsdagnacht is inge broken m de kantine van een voetbal vereniging aan de Groene Kruisweg. Men heeft zich toegang verschaft door ver nieling van een deurruit. Uit een siga rettenautomaat werden het geld en de sigaretten gestolen; de automaat zeil werd geheel vernield. Ook heeft men geprobeerd de juxebox open te breken. Totale schade f 500, Dezelfde nacht werd ingebroken m een kantine op een, voetbalterrein aan de Oldegaarde. Juxebox en ijskast werden opengebroken. De schade bedraagt j 100. In de Eversdijckstraat hebben inbre kers woensdagavond gebruik gemaakt van door schilders achtergelaten ladders ora door een W.c.-raam een woning op de Xe etage binnen te klimmen, uit de woning en de beneden gevestigde winkel werd ruim 400 gestolen. spectaculair vervoer van een kraan van Rotterdam naar Denemarken. Deze bij eenkomst is tot maandag uitgesteld. De groslijst van de ARP ziet er als volgt uit: mr. H. Bavinck (Rotterdam), M. H. L. Westrate (Viaardmgen), "W. A Fibbe (Rotterdam), A. Bolhuis (Ridder kerk), N. P. Kremer (Zuidland), mr. M. A. B L. van Meetelen (Hoogvliet), R. Streefkerk (Krimpen aan de IJssel), L. O. Blok (Rotterdam), ir. K. J. J. Dommicus (Schiedam), A. C. Tactor (Poortugaal), mr W, de Kwaadstemet T. M. van der Griend (Barendrecht), F. Hoogvliet (Rockanje), C. van Rij (Rot terdam), drs. Th. Heukels (Capelle aan de IJssel), H. A. Brokking (Rotterdam), M Eykenaar (Schiedam), B. Kleywegt (Hoek van Holland), C. J. Veldhuizen (Rhoon), H. J. Jomtsma (Spijkemsse), H. J. van der Meiden (Rotterdam), G. Wapstra (Viaardmgen) en W. F. van Spronsen (Bnelle). Op de lijst van de CHU staan de volgende kandidaten; J. C. Aschoff (Ro zenburg), K. de Baat (Schiedam), J. A. Barendregt (Barendrecht), mr. A. C. W. Beerman (Rotterdam), mr. G. M Bier man (Rotterdam), J. R. Bonmnga (Hoog vliet), H. Bos (Hoogvliet), A. W, Braber COostvoome), J. C. Bulsmg (Ridder kerk), drs. F. L Burger (Rotterdam), W. J. Buys (Spijkenisse), A. van Duist (Capelle aan den IJssel), J. van Dijk (Capelle aan den IJssel), jhr. T. A. J, van Eysinga (Hellevoetsluis), mr. A. J. Jansen (Rotterdam), drs. A. de Koning (Ridderkerk), C. Koejemans (Rotter STOCKHOLM Koningin Louise van Zweden heeft vanmorgen vroeg m het Drottnmghoim paleis een hartaanval ge had. Zij is direct naar het St. Goernas ziekenhuis m de Zweedse hoofdstad ge bracht, waar ze inmiddels is geopereerd. Koningin Louise, die 75 jaar is, heeft ook met Kerst en Nieuwjaar enige we ken in het ziekenhuis gelegen na een lichte hartaanval. Zij had na het feest ter gelegenheid van de uitreiking van de Nobelprijzen in december geen officiële plichten meer vervuld. Ce operatie, die verscheidene uren duurde, werd verricht door enkele pro minente hartspecialisten uit Zweden. Haar echtgenoot, komng Gustaaf Adolf, was de gehele dag aan haar zijde. Vol gens niet officiële berichten zou de bloedsomloop naar het hart worden be lemmerd. Op verzoek van de kapitein heeft de rivierpolitie de koksmaat van boord gehaald. Hij is opge sloten in het hoofdbureau van po litie. Het begon allemaal bij de koksmaat, die meende uitdrukkin gen, die door zijn landgenoten twintig jaar geleden in ons land werden gebruikt, te kunnen bazli- gen. Zo brulde hij het „Horst "Wes- sellied", het officiële strijdlied van de S.A., en „Heil Hitier". Uiteraard hadden de Rotterdam se havenarbeiders hier tegen be zwaren. Toen zij die kenbaar maak ten en da koksmaat verzochten zijn mond te houden, werd hij las tig en begon de mannen persoon lijk te beledigen. Hierop legden zij het werk neer en stelden de kapitein het ulti matum: de koksmaat van boord of wij werken niet. De kapitein ging na enig aarzelen ac- coord en vroeg over de radio de rivierpolitie om assistentie. AMSTERDAM Met een bedrag van twintig- tot dertigduizend gulden is voortvluchtig de 41-jarige J. C. K., hoofd van het Amsterdamse verkoopkantoor van een in Niéuw-Amsterdam (Drente) gevestigde naamloze vennootschap. Hij zou in januari en februari voor de n.v. geïncasseerde gelden met hebben afgedragen en goederen zonder voor kennis van de directie hebben verkocht Volgens de Amsterdamse politie is K. voor een soortgelijk feit, elders in het land gepleegd, al eens met de politie in aanraking geweest. ''A y m iti ROTTERDAM De 50-jarige chauf feur J. J. v.d, Burgt uit de Nijenburg is woensdagmiddag op de Waalhaven met een vorkheftruck (gewicht twee ton) van zijn (trekker met oplegger gevallen. Een gedeelte van de vorkheftruck viel op zijn pols waardoor deze nagenoeg werd afgeklemd. Nadat hij was bevrijd werd zijn. arm met een stropdas en een wapenstok van een politieman afgebon den. Daarna is de chauffeur naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. dam), dr. F. J. Krop (Rotterdam), S. Kuiper (Schiedam), B. Lievaart (Rozen burg), H. Makkinga (Spijkenisse), J. de Meer (Rotterdam), M. Mooij (Viaardm gen), A. Niemantsverdriet (Barendrecht), M van Ooijen (Rijsoord), J. Polak (Rhoon), P. T. v. d. Pols (Zuidland), L de Snaijer (Vlaardingen), P. v. d. Snoek (Maassluis), A. Sonneveld (Schiedam) C. Splinter (Oostvoorne), mevrouw J. Timmcr-Kroef (Rotterdam), drs. B. J. Udink (Rotterdam), E. P. v. d. Veen (Vlaardingen), H. Vegter (Brielle), J. Viskil (Barendrecht) en J. Vos (Brielle). Dehercn J. Goedendorp (Rozenburg) en H, C, Kranenburg '(Rotterdam) hebb en voor een eventuele kandidatuur be dankt. De anti-revolutionairen zullen zéker geen concessies van enig belang meer doen, laat' staan door de knieën gaan. ARF-voorzitter dr. W. P. Berghuis onderstreept dit nog eens in een hoofdartikel in „Nederlandse Gedach ten" van deze week. „Er zitten", zo schrijft hij o.m., „in de materie punten waaromtrent naar onze me- Spanje breidt vloot belangrijk uit Ten behoeve van de Spaanse koopvaardij worden geen schepen in het buitenland besteld en wor den in het buitenland ook geen tweedehands schepen gekocht. In dringende gevallen worden sche pen van derden gehuurd. De stringente deviezen-voor schriften verbieden voorts onder meer de aankoop van scheepsbeno- digdheden in buitenlandse havens, hetgeen echter moeilijk in de praktijk is te handhaven en waar mee dan ook met stilzwijgende toestemming van de autoriteiten in gevallen waar dat onvermijdelijk is de hand wordt gelicht. De Spaanse werven zijn niet alleen geïnteresseerd in de bouw van tankers voor het vervoer van olie, maar ook van tankers, inge richt voor het vervoer van vloei baar gas, waarvan er op het ogen blik vier in bestelling zijn terwijl dit aantal binnenkort zal worden vergroot. De Spaanse tankervloot is overigens het modernste deel van de gehele koopvaardijvloot. Voor bulkcarriers is de belang stelling gering, hetgeen vermoede lijk mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Spaanse reder nog steeds niet vrij is zijn schepen naar believen te exploiteren. Pas sagiersschepen zijn evenmin in aanbouw, met uitzondering van een enkel schip voor toeristenreizen dat door een nieuw opgerichte rederij is besteld. De orderportefeuille van de wer ven omvat in tot3al bijna 600.000 brt, waarvan iets meer dan 200.000 brt door buitenlandse opdrachtge vers is besteld. De outillage van de werven is nog voor verbetering vatbaar. De afbouw na een tewaterlating is een van de bottle-necks en dit geldt met name voor de grotere werven. Daarom wordt aan de outillage grote aandacht besteed. Er zijn nieuwe kranen in bestelling, bin nenkort kan te Cadiz een 85.000 tons drijvend dok in gebruik wor den genomen en de werkzaamhe den aan een 30.000 tons droogdok te Santander zijn hervat. Boven dien heeft de Spaanse regering de plannen goedgekeurd voor een te El Ferrol te bouwen dok met een capaciteit van 117.000 ton. Buitenlandse schepen maken over het algemeen weinig gebruik van de bestaande werf-mogelijk- heden, ondanks de geografisch niet ongunstige ligging. In het vierjarenplan neemt ook de verbetering van havens een belangrijke plaats in. Zo zijn onge veer vierhonderd kranen besteld, worden omvangrijke baggerwerken uitgevoerd en graanelevators, koel huizen en opslagtanks, ook voor de petro-chemische industrie, ge bouwd. Ofschoon een aanzienlijk gedeel te van het binnenlands vervoer door de kustvaart wordt verzorgd, hebben de aanleg van wegen en de uitbreiding van het spoorwegnet eveneens de volle aandacht. De Scandinavische werven zet ten op het ogenblik alles op alles om van de grote ©lie-concerns zoals Esso, Shell en Socony Mobil opdrachten te krijgen voor de bouw van tankers van 150.000 ton en groter. In alle grote seheeps- bouwlanden hebben de olie-con cerns offertes gevraagd en dit heeft op de internationale scheeps- bouwmarkt enige opwinding en bezorgdheid veroorzaakt. Goteborg, waar drie van Zwedens grootste werven zijn gevestigd, kijkt gespannen uit naar de moge lijkheden. Het verluidt, dat Sven Haeggvist, de directeur van de Eriksbergwerf, op het punt staat contraeten te tekenen voor de bouw van een paar mammoettan- kers, maar deze berichten zijn tegengesproken. Het belangrijkste en moeilijkste probleem is dat van de kredieten, die zowel voor de bouwer als voor de reder aantrekkelijk zijn. De Zweedse werven hebben de laatste tijd herhaaldelijk aangedrongen op staatssubsidie om beter met (onder meer)' de Japanners te kunnen concurreren. Op de scheepsbouw- markt is de klant op het ogenblik koning. Hij voert zelfs voor de bouw van kleine schepen bespre kingen met vele werven om zo doende de voordeligste offerte te verkrijgen. De werven willen graag werk voor hun personeel. Ze zijn bang een aantal van hun specialisten te moeten ontslaan, aangezien zij dan voor goed verloren zijn -als voor de werf als gevolg van het enorme tekort aan vakbekwaam personeel in de Zweedse industrie. In 1964 werd te Rotterdam ont vangen aan havengeld voor zee vaartuigen 33 miljoen tegen 30 miljoen in 1963. Het havengeld voor binnenvaartuigen bedroeg 3 miljoen tegen f Z miljoen in 1963. De grotere snelheid van de sche pen heeft er toe geleid, dat de vaartrajecten in kortere tijd kun nen worden afgelegd. De ervaring leert echter, dat de aldus gewon nen tijd in toenemende mate in de aanloophavens verloren gaat door de trage behandeling van schip en lading. Om dit te ondervangen, zo schrijft de directie van de KNSM in haar jaarverslag over 1964, wordt in de lijnvaart ijverig ge zocht naar mogelijkheden om de ligtijden der schepen in de havens tot aanvaardbare proporties terug te brengen, waartoe de voortdu rende kostenstijging mede een aan sporing vormt. Daarbij .is tevens het streven de lichamelijke inspan ning bij de arbeid in de haven en aan boord te verlichten door de constructie van de schepen en hulpmiddelen daarop te baseren. Bij nieuwbouw worden steeds grotere snelheden aan schepen ge geven. Hiermee wordt beoogd de reisuren te bekorten en zo de rentabiliteit van het geïnvesteerde kapitaal te verbeteren. Dat schepen snel kunnen gaan heeft het s.s. Mormacvega, een van de zes in hoge mate geautomati seerde schepen van ie Moore- McCormack Lines te New York, bewezen. Dit schip legde de af stand van Bishop Rook naar Am brose Lightship, in totaal 2863 zeemijlen, af in vier dagen, 21 uur en 38 minuten hetgeen een gemid delde snelheid betekent van 24.33 knopen per uur. Dit is twee uur en twintig minuten korter dan het oude record. In de Rotterdamse haven wordt op woensdag 10 maart uit Hampton Roads verwacht het m.s. Ulysses met ongeveer 55.000 ton Amerikaanse kolen aan boord, de grootste kolen- lading, die ooit in een Neder landse haven is aangevoerd. VLISSINGEN De directie van de N.V. Kon. Mij. De Schelde stelt vijf procent dividend voor op de preferen te, in gewone aandelen converteerba re, aandelen en twaalf procent divi dend op gewone aandelen. Dat is ten opzichte van vorig jaar onveranderd. Het exploitatiesaldo over ll.i is ƒ7.530 000 tegenover ƒ6.739.000 in het voorafgaande j'aar. Er resteert een winstsaldo van 1,9 miljoen tegenover 1,8 miljoen vorig jaar. De directie acht de orderporte feuille bevredigend. Zij omvat elf schepen, acht ketel installaties voor elektrische centrales, zeven zuiger compressoren, twee tandwielkasten, vier lichtmetalen gevels en een grote opdracht voor de vervaardiging van lichtmetalen meubelen. Met deze or derportefeuille is het merendeel van de afdelingen bezet tot medio 1966. Met uitbreiding van de Schelde- poortwerf is begonnen. Er is een dnjvefid dok besteld met een hefver mogen van zevenduizend ton. Deze uitbreiding vergt een investering van acht en een half miljoen. Tenslotte stelt de directie var de Schelde in haar jaarverslag: De sterke stijging van de kosten maakte het voor de Nederlandse scheepsbuuwindnstrie veelal onmoge lijk in 1964 concurrerende prijzen te noteren. Opdrachten moesten terwiüe van de werkbezetting vaak tegen verliesgevende prijzen worden afge sloten. Hierdoor zijn de middelen ontoereikend om voldoende investe ringen te financieren. Slechts zeer drastische maatregelen zullen een verbetering kunnen brengen. Indien deze niet op korte termijn worden getroffen, zal Nederland zich ervan bewust moeten zijn, dat het zijn vooraanstaande plaats onder de s-heepsboirwlauden verliest. ning geen compromis mogelijk is". Dr. Berghuis kan zich moeilijk voorstei len, dat het zou lukken de breuk in het kabinet-Marijnen te helen „nu dit kabinet het in weken van zeer inten sief beraad niet is gelukt het eens te worden". Hij adviseert dé minderheid toe te geven en de mening van de meerderheid te accepteren. „In ieder geval", aldus de heer Berghuis, „is nu nodig een kabinet, dat op zoikort mogelijke termijn dit radio-- -en televisieprobleém uit de wereld helpt en in het jaar 1965 de zaak een wettelijke regeling incluis oplost. Anders wordt het politieke bedrijf er voortdurend door vertroe beld. En naar mijn mening kan dat ook best met een duidelijke meerder heid op de wezenlijke punten". De ARP-voorzitter spreekt voorts de hoop uit, dat althans de christelijke partijen bij elkaar'zullen blijven. Vergelijkt men de uitlatingen van de ARP-voonaStter met de onverzoen lijkheid waarvan WD-fractieleider mr. Geertsema vorige week zaterdag blijk gaf, dan is volmaakt onduidelijk hoe informateur Schmelzer nog een uitweg uit de impasse denkt te vin den. Hij moet al over een geniale vindingrijkheid beschikken om een formule te kunnen uitdenken die voor alle betrokkenen aanvaardbaar is. In CH-kringen kon men de situatie gisteren nog niet zo donker inzien. Men achtte daar de'mogelijkheid van een oplossing nog steeds aanwezig. Een deel van de CHU wil aan het omroepvraagstuk ook niet zo zwaar levensbeschouwelijk tillen als de ARP. Het is, zo zei men, een punt van praktische politiek, dat ook als zoda nig dient te worden geregeld. Als de informatie-Schmelzer duide lijk aantoont dat de breuk in de confessioneel-liberale regeringscombi natie niet te lijmen valt, komen andere coalitiemogelijkheden aan bod. Daarover wordt op het Binnenhof al druk gespeculeerd. Zoals wij deze week reeds schreven denkt men niet in de eerste plaats aan toetreding van de PvdA tot de regering. De socialis ten zelf voelen daar kennelijk nog niet voor. Blijkens uitlatingen van PvdA-voorzitter Suurhoff vinden zijr dat eerst maar eens de vorming van een christen-democratisch kabinet (bestaande uit KVP, ARP en CHU) moet worden beproefd. Deze suggestie stuit, naar ons bleek, in leidinggevende CH-kringen op overwegende politieke en praktische bezwaren. Gezien de verdeeldheid in de CHU over het omroepvraagstuk, acht men het daar allerminst zeker, dat een christen-democratisch kabinet een regeling van het radio- en tv- bestel tot stand kan brengen. Maar bovendien: zo'n kabinet stetrni op een parlementaire meerderheid van slechts één stem (KVP, ARP en CHU hebben tezamen 76 zetels). Bij absen teïsme of verdeeld stemmen in de regeringsfracties zou het kabinet af hankelijk worden van de steun van de socialistische en liberale oppositie. Verder zonden de kleine partijen ter linker en ter rechter zijde een sleu telpositie gaan innemen. DEN HAAG In de maand januari zijn er in Rotterdam 450 nieuwe wonin gen opgeleverd tegen 197 in dezelfde maand verleden jaar. Het gemiddelde aantal woningen, dat m de maand januari te Rotterdam gereed kwam, is 230 ge meten over de jaren 19581963. Teder In geheel Nederland kwamen in janua ri 6.679 nieuwe woningen gereed. Verle den jaar januari waren dat er 5.185. Het gemiddelde aantal voor januari is 4.386. gemeten over de jaren 1958—1963. Voor Zuid-Holand waren deze aantal len 1.602, 1.201 en 1.078. LEIDEN Het uiteenvallen van het kabinet-Marijnen is voor een be langrijk deel te wijten aan de heren Veldkamp en Scholten, die via een voorkeursbehandeling van nieuwe zendgegadigden de commerciële tele visie door een achterdeurtje wilden binnenhalen, die zij indertijd als staatssecretaris in het parlement tever geefs hebben verdedigd. Het Tweede- Kamerlid M. W. Schakel uit Noorde loos die voor de AR-fractie de radio- en televisiezaken behartigt, verweet op een dinsdag in Leiden gehouden openbare politieke vergadering de mi nisters Veldkamp en Scholten in dit* verband een gebrek aan respect voor het parlement In het parlement heb ben zij geen gehoor kunnen vinden voor hun standpunt en nu probeerden zij via allerlei manipulaties binnen het kabinet toch hunzin door te drijven. Gezien deze situatie-zei de heer Scha kel niet erg te geloven in de mogelijk heid de kabinetsbreuk te .lijmen. „Ik wil enig succes ia deze richting niet bij voorbaat uitsluiten, maar, willen de Anti-Revolutionaire Partij en de WD zichzelf niet ontrouw worden, dan is het slagen in deze richting bijna niet denkbaar", aldus de heer Schakel. SCHIPHOL „De Indonesische re gering is zeer bereidwillig en wij heb ben goede hoop binnen niet al te lan- tiid tot overeenstemming te ko men", zo verklaarde vanmorgen bij aankomst op Schiphol de heer P. W. de Hertogh, directeur van de Neder landse Oorlogsgravenstichting. Sinds 1949 worden de 22 begraaf plaatsen in Indonesië, waar in graven en urnen ongeveer 25.000 Ne derlandse mannen, vrouwen en kin deren een laatste rustplaats hébben gevonden, min of meer geïmprovi seerd onderhouden. „Maar thans willen wij een offi ciële overeenkomst, waardoor wij de garantie hebben voor onbepaalde tijd. gebruik te mogen maken van de grond", aldus de heer De Hertogh. Hij toonde zich niet ontevreden over de wjjze, waarop sinds 1949 de graven zijn verzorgd. „Niettemin zal er veel geld moeten worden uitgegeven om de erevelden weer in onberispelijke staat te brengen", zo verklaarde hij. Na het afsluiten van de inleidende onderhandelingen is de heer De Her togh naar ons land teruggekeerd. De besprekingen zullen via de ambassa des worden voortgezet. Indonesië wenst het aantal begraafplaatsen te verkleinen tot twaalf. Men hoopt bin nenkort gereed te komen met de over brenging van de graven en urnen. DEN HAAG De rechtbank heeft vanmorgen heropening van het onder zoek gelast in de zaak tegen de Rotter damse havenarbeider A. P., die er van wordt verdacht vorig jaar een meisje te hebben willen wurgen. Over P. zal eên nieuw psychiatrisch rapport worden uit-" gebracht Tijdens de behandeling van de zaak op 18 februari had P. de rechtbank ver zekerd, dat hij zich nooit meer psychia trisch zou laten onderzoeken. Wei had P. toegegeven dat als een boswachter niet tussenbeide was igekomen, hij op 7 okto ber in een bos in Wassenaar het meisje Wdly Bleiswijk, twaalf jaar oud, zou hebben gewurgd. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëist en terbeschikking stelling van de regering.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1