fioriburtda'65 Berkelse chauffeurs in de zone-moeilijkheden Rik jaar ongeveer 8700 arbeiders méér nodig Overleg afgebroken met taxi-ondernemers HALVE TON VOOR CIOS „Over 25 i beheerst mensheid het weer" Wie spreekt nu eigenlijk oed Nederlands? Arbeidsmarkt niet verruimd Alleen morgen nog Met dertig ton vruchten naar Berlijn Wachten en nog langer wachten Zuidhollands rivierengebied: ETI pleit voor vrije economie plotten) ammrr Krediet van 28 miljoen voor Berenplaat Man slaat meisje met, voorwerp Voorlopig geen eind aan staking Vakbonden leggen conflict voor aan B. en W Huur jaarlijks 10 procent verhogen In volle vaart tegen afsluiting Geofysicus prof. Kaplan beweert: Hoogst gevaarlijk streven, vindt dr. ir. Politiebewaking bij huwelijk per „lelijk eendje'9 wiï rotterdammer Pagina S ZATERDAG 10 APRIL 1965 .Iedere avond optreden van balletgroep en beeldhouwer aan de slag Teruggestuurd Contactcommissie onroerende xaken: Niet slapen Concert gebouivals congresgebouw Gorkummer gedood Voorstellen commissie- Verdam over onderneming Personeel v. Leer's Vatenfabrieken NV in wilde staking ONAANVAARDBAAR UITBREIDEN INZAMELEN - "v. (Van onze Haag-se redactie) TffiN HAAG De lichte ontspanning arbeidsmarkt, waarvan in februari prake was, heeft zich in maart niet fj^geregtstreerde arbeidsreserve van iLnnen daalde met niet minder dan een K-art: van 43.500 tot 33.500, maar dat is innaai voor de tijd van het jaar. Het ïmtal aanvragen om mannelijk personeel ïfeVvan 77.700 -tot 80.000. In de voor het feizoen gecorrigeerde cijfers kwam weer Lén verandering. Dat betekent dat er, Ljzoeninvloeden uitgeschakeld, al maan- ten sprake is van een arbeidsreserve van »000 en een vraag van 89.000. Van enige Ontspanning is nog wel sprake onder de 'bouwvakarbeiders. pOODEWAAKD Een meisje van |es jaar van de familie De Kruyf in noodewaard is met de fiets van de af W het water gereden en Verdronken- Het meisje had anderhalf jur in het water gelegen, voordat zij werd gevonden. j Rechts P. Stroober uit IJssel- monde, „commandant" van een dertig-tonscombinatie, die hij met sinaasappels tiaar Berlijn brengt. Links A. Bothof uit de geer Vrankestraat in Rotterdam- Woord. Hij is 32 jaar oud. is ge huwd en heeft drie kinderen. Hij is chauffeur op precies zo'n dertig-tonscombinatie. Met een vaartje van 75 tot 80 kilometer per uur brengen zij hun lading over..... als zij ten minste niet een halve dag moeten wachten in de Russische zone, zoals deze week op de terugreis. ROTTERDAM nou en toen hebben we daar 'n uur of wat gestaan", constateerde chauffeur P. Stroober uit de Wolfshagen in IJsselmonde, 32 jaar, gehuwd, twee kinderen, heel lakoniek. Wij hebben vrijdagmiddag de heer Stroober opgezocht bij de fruit- loods van Presto Stuwadoors Maatschappij Rotterdam N.V. aan de Merwehaven, waar zijn combi natie een twnalf-tons Mercedes met zestien-tons aanhanger met sinaasappelen werd beladen. Die sinaasappelen moesten vanochtend vier uur op de markt in Berlijn aankomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Zuid hollandse rivierengebied, het ge bied van de Nieuwe Waterweg, de Zuidhollandse eilanden en de oevers van Noord en Merwede plus omgeving, zullen tot 1975 per jaar 8700 arbeiders méér nodig zijn. Het gebied zelf levert een arbeidstoename van ongeveer 6700 personen per jaar. Zodat ongeveer 50 werknemers pendelaars of buitenlanders zullen dienen te zijn, Het aantal niet-Nederlandse werk krachten zal echter de 1000 niet mogen overschrijden. Dat staat te lezen in het eerste kwartaalbericht van het Economisch Technologisch Instituut 'voor Zuid- Holland. Het ETI gaat daarbij uit van de veronderstelling, dat het groeitem po in de industrie van het Zuidhol lands rivierengebied eningszins min der zal worden en in de dienstensec tor gelijk zal blijven. In de scheeps bouw zal een geringere groei optre den. De teruggang bij de huishoude lijke diensten zal, naar het ETI Verwacht, minder worden. In de jaren 1947-1960 nam de ar- beidsbezetting in het Zuidhollands ZATERDAG 10 APRIL 1913. De 13-jarige Prins Leopold soldaat. Prins Leopold van België is thans ook „soldaat" geworden en heeft daarmee één zijn vurigste wenschen in vervulling zien gaan. Het regi ment, waarbij hij als eenvoudig „piot" is ingedeeld, is hei 12de li nie-regiment, liekend om zijn held- haftigen strijd hij Dixmuiden. De plechtigheid, waarmee de inlijving van den prins gevierd werd, droeg «n eenvoudig karakter. De Koning tprak den Prins in gevoelvolle be woordingen toe, waarna deze zijne plaats in de gelederen innam. Vervol gens werden er salvoschoten gelost en'defileerde liet regiment, met den Prins mede voor het koningspaar. Peroordccld. Te Keulen werd een inwoner der stad gearresteerd en tot j>0 mark boete veroordeeld omdat bij.... een bond met brood had gevoed. ten historische molen. De molen Ie Wijk bij Duurstede, vereeuwigd door Ruysdael, zal in zijn tegenwoor- digen vorm, d.i. als windkorenmolen, behouden blijven. rivierengebied toe met gemiddeld 7.700 arbeiders per jaar. In de jaren 1965— 1975 zal dit aantal dus duizend hoger zijn. In percentages uitgedrukt zal het groeitempo echter geringer worden: 1,63. procent per jaar tussen 1947 en 1980 en 1,48 procent in de komende tien jaar. De grote voorsprong van het Zuidhollands rivierengebied op het gehele land zal bijna, geheel verdwijnen. In de komende jaren 'in het rivierengebied 1,48 pet. en in geheel Nederland 1,44 pet. In de jaren. 1947—1960 was het verschil aanzien lijk: 1,63 pet. tegen 1,31 pet. Het ETI pleit ervoor in navolging van West-Duïtsland de beginselen van de vrije markteconomie tot te passen. De snellere groei van de prüduktivi- tcit in de bondsrepubliek, aldus het ETI, levert gevaren op voor de ar- beidsbezetting in ons land, met name naarmate de werknemers steeds meer de beschikking krijgen over eigen vervoermiddelen. De produktiviteit van het Zuidhollandse rivierengebied is, naar het ETI stellig meent, lager dan het geval had kunnen zijn. Of er zich op deZuidhollandse arbeidsmarkt spanningen zullen voor doen, hangt volgens' het ETI af van drie factoren, In de eerste plaats of, en zo ja in hoeverre vrijheid op het gebied van de loonvorming zal optre den. Ten tweede, de ontwikkeling van het huur- en woningbouwbeleid. En tenslotte, het tempo van de wegen bouw vooral in de omgeving van Rotterdam en Schiedam en- de Zoom- seweg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het college van B. en W. heeft de raad verzocht 28.200.000 te voteren voor dé vierde en vijfde fase van de houw van het waterwimverk op de Berenplaat. Een jaar geledenstelde de raad ƒ33.400.000 beschikbaar. In verband met de investeringsmoeilijkbeden werd dit •bedrag later tot ƒ8.000.000 verminderd. Voortgang van de werkzaamheden maakt nu de regeling van een krediet van ƒ23.800.000 nodig. Voor de vijfde fase moet er 4.400.000 komen. Het dit jaar te verwerken bedrag is juist toereikend om een minimum-pro gramma ter verzekering van de drinkwa terproductie in het begin van 1966 te kunnen uitvoeren. Door geldgebrek moeten verscheidene onderdelen van het project worden uit gesteld, o.a. het hoofdgebouw (kantoren, laboratorium en personeelskantine), werkplaatsen, afwerking van het terrein en verdere aanleg van de ruwwater- transportleiding naar de Honingerdijk. Voor het laboratoriumwerk zullen tij delijke voorzieningen moeten worden getroffen' door gebruik te maken van de aanwezige barakken. Chauffeur Stroober rijdt In dienst van het Internationale Transportbe drijf Rozendaai en Van der Kaaden in Berkei met zijn combinatie twee of drie keer per week naar Berlijn. Heen met vruchten of groenten, terug leeg- Normaal doet hij veertien uur over de heenweg en twaalf uur over de weg terug, douane-oponthoud meege rekend. Zijn gemiddelde snelheid op de weg is 75 tot 80 kilometer per uur- Des middags vertrekken, héél vroeg in de ochtend, vóór vier uur, aan komst in Berlijn, want zijn lading moet zijn afgeleverd eer de markt wordt geopend. Dan vinden zijn si naasappels, groenten of andere vruch ten hun weg via de Beriijnse grossiers naar de Beriijnse huisvrouwen. Een interessante baan, waarvoor je een heel goede vakkennis als interna tionaal chauffeur en ook een ijzer- sterke body moet hebben. Deze week ging dat allemaal helemaal niet normaal en daarom zijn wij eens met hem gaan praten. Toen hij begin van de week des ochtends om een uur of negen terugkeer de uit Berlijn, werd hij met z'n hele combinatie bij de zönegrens eerst terug gestuurd. Tegen twee uur in de middag mocht hij de zóne pas in, maar toen hij twintig kilometer was gevorderd was het afgelopen. Een file van twaalf kilometer lengte heeft mogen wachten tot een uur of half twee des nachts. „We mochten de wagen met uit vertelde de heer Stroober." alleen als iemand „hoge nood" had. Om de twee honderd meter stond er zo'n vent naast de wagens met een geweer in.de han-d en een platte pet op z'n hoofd." „Hadden ze u nog gecontroleerd, toen u de zóne binnenging?" „En of- We waren leeg, maar ze hebben zelfs in de dieselolietank staan prikken en rondtoeren. Mis schien dachten ze wel dat wé daar een kerel in' hadden gestopt! Doen v'ze trouvyens de laatste tijd gere- 5 geld m'n wagen. Er zaten DDR-vagens wagens van de Oostduitse repu bliek in de rij en die werden er telkens uitgepikt. Dan moest de hele kolonne weer opsluiten. Dat gebeurde ieder kwartiertje zo!" „Hoe was bet op de heenweg?" „Toen hebben we geluk gehad. Want toen was het helemaal erg: om negen uur ging de grens bij Helmstedt dicht en wij konden er tien minuten-tevoren over, na drie uur t» hebben gestaan." De heer Stroober vervolgde: „We hadden voorrang, want we hadden aan bederf onderhevige lading. Er stond een file van 25 kilometer lengte bij Helm stedt!" Of de heer Stroober vanmorgen met zijn combinatie -veilig en bij tijds in Berlijn zal aankomen? Hij was er optimistisch over, al schij nen de moeilijkheden in de zóne nog lang niet opgelost. „In ons vak moet je dergelijke dingen nuchter aanvaarden!" RIJSWIJK De Rijswijkse politie speurt naar een man, die dinsdag avond op het Jaagpad, nabij, de bebouwde kom van Rijswijk, een fietsend zeventienjarig meisje met een hard voorwerp op het hoofd heeft geslagen. De man stond langs de weg aan zijn bromfiets te morrelen, toén het meisje voorbijreed. Hij stapte op zijn brom mer, reed het meisje achterna en diende haar in het voorbijrijden mét een hard voorwerp een Map op het hoofd toe, waarna hij omkeerde en in da richting van Delft wegreed. Het meisje kreeg een gapende hoofdwond, die in een ziekenhuis is gehecht en een lichte hersenschudding. Zij zette de reis naar huis, dan weer op de fiets, dan weer lopend, voort. Het is da politie niet duidelijk, waarom het de man te doen is geweest. Alles wat de politie over de man weet is, dat (stakende taxi-chauffeurs, vrijdag hij een zwaar, breed postuur heeft. avond was alle hoop vervlogen, dat (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zag het er vrijdag naar uit, dat het eind van de taxi- staking in zicht leek te komen, waren er duidelijke tekenen, die wezen op een poging tot toenadering tussen de werkgevers, de bij hei NW, CNV en NKV aangesloten vakbonden en de fihcApl ÉpfRti „V bent zeker om de beurt gaan slapen?"- „Dat was er niet bij- Normaal rijden we met z'n tweeën op zo'n combinatie, maar die dag zijn we met twee combinaties in konvooi gaan rijden. Toen zat ik alleen in DEN HAAG- De contactcommissie voor onroerende zaken is het eens met de plannen van minister Bogaers om per 1 januari 1966 te komen tot harmo nisatie van de huren door een algemene huurverhoging van 15 a 20 procent". Ze zegt dit in een nota die ze de bewinds man gezonden heeft. De commissie on derschrijft ook de denkbeelden van de minister om in de komende jaren ieder jaar de huren van gesubsidieerde wonin gen te verhogen. De commissie geelt ech ter de voorkeur aan een jaarlijkse huur verhoging van tien procent, in de toe van tien procent. Zulk een huurverhoging zou. naar de mening van de commissie, niet alleen' voor gesubsidieerde, maar voor alle wo ningen moeten gelden. De commissie meent verder dat het aandeel van de particuliere houw hl de totale woning- produktie verhoogd moet worden. Ze staat verder een uitbreiding van de premie- en ongesubsidieerde bouw voor. De commissie is. het eens met de ge dachte van de minister om iedereen die in de toekomst een bescheiden nieuwe woning voor zelfbewoniag koopt; een premie te geven. Ze zou die premie echter niet aan de hoogte van het in komen gekoppeld willen zien. ZANDVOOR.T Op béVel van dé president van de rechtbank te Haarlem lem is gisteravond - het Spaanse 'zee schip „Alfonso Tercero", 700 bruto register ton groot, afkomstig uit Bil bao, in IJmuiden aan de ketting gelegd. De beslaglegging geschiedde door een Zandvoortse deurwaarder op "die een aanzienlijk bedrag van de Spaanse reder te vorderen heeft. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als de raad goedkeuring verleent, krijgt het Nederlands Instituut voor Effi ciency vijftig mille als bijdrage in de kosten voor de organisatie van het congres, dat het Comité Inter national de 1' Organisation Scien- tifique (CIOS) volgend jaar in het Concertgebouw wil houden. B. en W. verzoeken de raad voorts nog 50.000 te. voteren als finan cieel „aanmoedigingsgebaar" voor organisaties, die in de Maasstad-wil len gaan congresseren. Het college- wil door het verlenen van financiële' faciliteiten (tot l januari 1968) pro beren de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van het Concertgebouw als congresgebouw. Grote congressen geven, aldus B. en W., bekendheid aan het feitdat Rotterdam de be schikking heeft over zeer moderne en goed verzorgde congresruimte. De subsidieverlening aan het CIOS is verleden jaar ook in de gemeente raad geweest. Door jniddel van een motie werd het college toen uit genodigd met een ander voorstel te komen, dat zou bijdragen tot een meer aanvaardbare introductie van het Concertgebouw als congres gebouw. Inmiddels heeft het CIOS laten we ten, een. subsidie van f 50.000 zeer op prijs te stellen. Het heeft zijn verzoek om een garantie van 100.000 echter niet gehandhaafd.' GORINCHEM De 29-jarige, on gehuwde G. van Erp uit Gorïnchem is gisteravond om kwart over negen met zijn,bromfiets in volle vaart tegen de afsluitboom van de brug over de Kerkhofsluis in het Merwedekanaal gereden. De brug was opengedraaid. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het Prinses Beatrix Streekziekenhuis in Gorin- chem is overleden. Amsterdam Prof. Joseph Kaplan, een van de meest vooraanstaande geofysici ter we reld, heeft gisteren, toen hij op doorreis naar de Ver. Staten, op Schiphol was, een niet oninteres sante voorspelling gedaan: „De mensheid zal over 25 jaar het weer kunnen beheersen." „Het is niet alleen een rotsvaste overtuiging van mijzelf", zo verklaarde hij. „Ik kan u zeggen dat zelfs de meest conservatief denkende geleerden, die op dit terrein deskundig zijn, over het algemeen deze mening met mij delen." Dank zij een grote aardbol-omvatten de observatie zal de wetenschap precies de algemene circulatie van de luchtstromingen kennen en ver volgens in staat zijn om juiste weers voorspellingen op lange termijn (bijv. drie maanden) op te stellen. Als het eenmaal zo ver is zal zich volgens prof. Kaplan zonder twijfel een praktische mogelijkheid open baren om het weer zelf te beheer sen. Dit plan is dezer dagen uit voerig aan de orde geweest tijdens een wetenschappelijke vergadering in Münehen, zo deelde deze hoog leraar mee. Ook is nog uitvoerig gesproken over een tweede project dat behelst een gecombineerd wetenschappelijk on derzoek naar het water van de we reld. dat weliswaar nog in grote voorraden aanwezig is, doch dat steeds meer begint te vervuilen en HENGELO Ook de directie van de N.V. Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork heeft, na overleg met de betrokken vakbonden, thans besloten over te gaan tot loonbetaling per maand voor alle werknemers. Het nieuwe betalingssysteem zal met spoed worden uitgewerkt, zodat reeds in.het komende najaar to-t volledige maand- betaiing kan worden overgegaan. In het nieuwe systeem wordt de directe koppeling van loon en prestatie afge schaft, hetgeen echter niet betekent dat prestatie niet meer van invloed zal zijn op de toonhoogte. De presta tiebeoordeling zal nu eens per half jaar geschieden, waarbij de beloning dan steeds wordt aangepast. Op deze wijze wordt een meer vast inkomen verkregen. onbruikbaar dreigt te worden. Doel van het onderzoek is dit water zui ver te maken of te houden en voor voldoende 'water te zorgen. Want weinig stoffen' zijn op deze aardbol van zo-vitale betekenis en zijn zo onmisbaar als helder water. In dit opzicht hangt dit plan dus nauw samen met de beheersing van het weer, aldus prof. Kaplan. Prof. Kap lan is al 37 jaar lang verbonden aan de universiteit van Califomië in Los Angeles. GRONINGEN Dr. ir. F. J. Phi lips, president-directeur van dë n.v. Philips Gloeilampenfabrieken in Eindhoven, heeft gisteravond in een rede voor de Commerciële Club te Groningen over „De taak van de onderneming in dè wereld van heden en morgen" het streven van de commissie-Verdam om de onderneming .te legaliseren, hoogst gevaarlijk genoemd. De onderneming 'heeft haar ontstaan te danken aan een of twee mensen, die van plan zijn iets te ondernemen. Al die plannen en verhoudingen die ontstaan, kunnen onmogelijk in een bepaald schema worden onderge bracht; We moeten onze taak breder zien dan alleen het kleine vierhoekje, waarop,-wij dagelijks ons werk doen. We zijn alleen tot grote dingen in staat, als we zien dat dat déél waaraan wij wenken, onderdeel is .van een groter geheel, zo meende dr. Philips. Hij vond het gepraat over een meer uitgebreide taak van commissarissen „nonsens". De directie is z.i. verant woordelijk, ook voor een goede ver standhouding met de ondernemings raad. Het aanstellen van arbeiders- commissarissen vond ir. Philips een bewijs van onvermogen van elke ge zonde bedrijfsvoering. „Als in een be drijf 4e arbeiders het moeten hebben van een arheiderscommissaris, schrijf dan het bedrijf maar af." In de Bachzaal van de Amster damse Muziekschool werd het honderdjarig bestaan van dit instituut gevierd. Dit feest werd bijgewoond door H.M. de Konin gin, die zich. liet fotograferen temidden van de leerlingen met hun muziekinstrumenten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de bedrijven te Pernis (Shell-terrein), in de Botlek en in de Zaanstreek van Van Leer's Vaten- fabrieken NV ligt het werk sinds woens dagmorgen plat. Het personeel is in (wilde) staking gegaan om kracht bij te zetten aan zijn bezwaren tegen de toe passing van de winstverdelingsregeling. Het nominale bedrag van de winstuit kering is hoger dan verleden jaar, maar in verhouding tot de loonsom is het per centage lager. De ondernemingsraad heeft met de di rectie overleg gepleegd. Deze heeft toe gezegd, naar een mogelijkheid te zoeken om aan de wensen-van bet personeel te gemoet te komen. Zij stelde echter als voorwaarde, dat het werk onmiddellijk moet worden hervat. In de fabriek in de Zaanstreek ging het personeel in de loop van vrijdag weer aan het werk, evenals in de Bot lek. waar ongeveer dertig man werk zaam zijn. Het 150 man tellende perso neel. op het Shell-terrein bleef echter in staking. De vakbonden hebben zich van de sta king gedistantieerd. de staking, die nu al een week duurt, binnenkort zal eindigen. Want werk gevers en vakbondsbestuurders heb ben geen overeenstemming kunnen bereiken- Het overleg is afgebroken zonder resultaat. De vakbondsbestuurders overwegen thans het verschil in dd -Rotter damse taxi-wereld voor te leggen aan B. en W. Want B. en W. bepalen uiteindelijk de taxi-tarieven. Waar schijnlijk zal dat maandag of dinsdag gebeuren- Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities hebben kunnen melden, hebben de werkgevers zich tegenover de vakbondsbestuurders opnieuw bereid verklaard te bevorderen dat na een verkregen tariefsverhoging vijftien, pro cent provisie van het dan verhoogde opgereden bedrag gelijk te stellen aan ruim twintig procent van het thans opgereden bedrag boven het grond toon kan worden uitbetaald. Daardoor zou de fooi overeenkomstig de wens van de chauffeurs kunnen worden afgeschaft. Verder gaande voorstellen konden de werkgevers niet inwilligen met het oog op het landelijk overleg, dat gaande is. Als dat landelijk overleg is -beëindigd, zullen de Rotterdamse werkgevers zich opnieuw beraden over verder te nemen stappen. De hoofdbesturen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de r.k. Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerspersoneel verklaarden dat de werk gevers zo'n star standpunt hebben inge nomen ten aanzien van de bestaande wensen met betrekking tot het fooiloos loonsysteem en het garantie-inkomen, dat het overleg wel moest vastlopen. De stakende taxi-chauffeurs achten het voorstel van de werkgevers volstrekt onaanvaardbaar.-Zij zijn van oordeel dat het nieuwe voorstel in wezen niet afwijkt van het voorstel dat een week geleden werd besproken in een ledenver gadering van de drie Rotterdamse afde lingen van de vakbonden. Die voorstellen waren er de oorzaak van, dat de plaatselijke bestuurders via een motie werden weggestemd. Er trad een „voorlopig bestuur" op en de heer C. J Olman van dat bestuur verklaarde vrijdagmiddag, dat een even tueel door de hoofdbesturen van de drie vakbonden uit te schrijven vergadering zal worden geboycot. „Verder zullen wij proberen, de stakingsactie te. verscherpen en zo mogelijk een landelijk karakter ,t# geven", aldus de heer Olman tegenover een verslaggever van het ANP. Het niet-erkende OVB, waarin sta kingsleider leen. van Os het heft in handen heeft, heeft vrijdag zijn leden een stakingsuitkering verstrekt en ook de niet in het OVB georganiseerde taxi chauffeurs, die zich daarvoor opgaven hebben een uitkering ontvangen uit de OVB-stakingskas. Volgens het ANP heeft het OVB in samenwerking met het voorlopige be stuur van de plaatselijke afdelingen van de vakbeweging «en landelijke inzame lingsactie op touw gezet. „Wij verwachten, dat deze actie vol doende opbrengt om de staking lange tijd te kunnen volhouden. Wij gaan door met de stakingsactie tot de werkgevers met een aanvaardbaar tussenvoorstel zijn ge-- komen", aldus werd tegenover een ver slaggever van het ANP verklaard. De stakende taxi-chauffeurs eisen een optrekking van het basisloon tot f 140 per week. ROTTERDAM Nu er berich ten zijn gekomen van terreurda den van stakende taxi-chauf feurs tegen personenwagens als deze iemand meenemen, die als er geen staking was van een taxi of huurauto gebruik zou maken, besteedt de Rotterdamse politie terecht aandacht aan de particu liere auto's, die hulp verlenen. "Vrijdagmiddag vertrok uit de Mathenesserweg een bruidsstoet met personemoagens van allerlei soort. Er reden Citroen Lelijke eendjes" mee, Opel Rekords, wat niet al. Deze stoet had een sterke .po litiebegeleiding. Politieagenten hielpen bruid en bruidegom en de gasten bij het instappen en sloten zorgvuldig de autoportie ren. Terreurdaden op een bruids stoet wil de politie tot iedere prijs voorkomen. DEN HAAG Zij, die in de komende win ter-voor de radio spre ken, moeten maar eens goed hun uitspraak ver zorgen. .Want er zal ter dege op hun Nederlands worden gelet. Het dia lectenbureau van de Koninklijke Nederland se akademie van weten schappen, zal dan name lijk zijn 1.500 corres pondenten in het gehele land opdragen hun me ning. te geven, wienu eigenlijk liet „Algemeen Beschaafd Nederlands" spreekt. Het is het dialecten bureau bij zijn onder zoek gebleken, dat men niet zo gauw geneigd is toe te geven, dat men geen goed Nederlands spreekt. We erkennen, niet graag, dat weeen dialect of althans een regionaal gekleurd Ne derlands spreken, maar meestal is dat toch heus het geval, za heeft me vrouw Jo Daan, hoofd »an het dialectenbureau medegedeeld. Men is hijvoorbeeld in Zuid- Nederland van oordeel, dat men geen dialect of streektaal spreekt, waardoor het voor het dialectenbureau moei lijk'was in deze provin cie correspondenten te vinden. Een bandopna me .van hun gesproken taal zal de mensen in Zuid-Holland er echter wel van overtuigen, dat deze nogal wat verschilt van wat trAlgemeen Be schaafd" wordt ge noemd, aldus het hoofd van het dialectenbureau. Mevrouw Daan acht het verder zeker niet onmogelijk, dat het dia lect bij de meer ontwik kelden weer populair wordt, juist wanneer iedereen zich gaat tot- leggen op het „Alpe- meen Beschaafd".

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1