Fabriek aan Noordvest maakt pindakaas voor gehele wereld een bankstel van internationale topklasse.... Waardeloze remmen, maar „hii deed 1 nog best" AGENDA artifort meubelen f1340 DE KLER K ZN SeMedamse bedrijven onder de loep (16) J. H00GERWERF Mr. Van Vloten: „Vragen om ongelukken' Krfs-kras door Schiedam van toen en nu (22) Amerikanen Zie uzelf in dit voorname, Engelse bankstel, gun uzelf en uw gezin deze weelde, die nu betaalbaar is. Een bankstel van klasse, op schuimrubber gestoffeerd, met losse kussens voor extra relax-comfort. Met glad-kamgaren weefstof in donkerrood, diepblauw of flessegroen kost dit bankstel u met een hoge en een lage fauteuil en dagelijks broersvest 64-6$ Schiedam DAGELIJKS VAN I 10 TÓT 10 UUR GEBOUW "ATRIUM" KAREL DOORMANSTR. 143 i - Een pot pindakaas vormt het vaste •artikel op de waslijst van boodschap pen, die de huisvrouw elke week bij haar kruidenier inslaat Of nu deze kruidenier er nog één is van de oude stempel, die met een gezellig praatje over het weer zijn klanten achter de ttoonbank zelf bedient of een moder- :ne ze'ifbedieningszaak, de pot pinda kaas komt in ieder geval op tafel, ij Pindakaas heeft een grote afzetmarkt. Toch zijn er slechts weinig bedrijven, die fdit artikel fabriceren. De machines, nodg [toor de fabricage, zijn dermate kostbaar, dat de kleine bedrijven de strijd om het bestaan stuk voor stuk hebben moeten opgeven, wat trouwens een tijdverschijn sel is, dal ook in geheel andere bedrijfs- .rektoren veelvuldig voorkomt. De mo derne industrie vraagt nu eenmaal ware investeringen, zodat de economisch zwakke bedrijven geleidelijk aan gesa neerd worden. Bij ons bezoek aan de N.V. Handelson derneming Imko, fabriek van pindakaas en gezouten pinda's aan de Noordvest 18- 20 zagen we welk een modem, uitgebreid en kostbaèr machinepark er nodig is om een lonende produktie van deze twee veel gevraagde consumptie-artikelen te krijgen. Als we in breder verband In het kader evan de historische ontwikkeling van rbepaaide menselijke voedingsgewoon ten in de twintigste eeuw onder de loep fnemen, dan ontdekken we. dat in casu de pinda-industrie reeds vijftig jaar geleden ;in de Verenigde Staten van Amerika een i'énorme vlucht had genomen. Natuurlijk kenden ook wij In N'eder- iiland vóór de Tweede Wereldoorlog pin- t dakaas en gezouten pinda's, maar de Jgrote opmars van de afzet van belde «belangrijke verkoopartikelen in het as-i 'I sortiment van de levensmiddelenbranche s begon pas In 1946. 1; Waarschijnlijk was de vreedzame pene- S tralie van het Amerikaanse civilisatiepa- t troon hieraan niet vreemd. Daarnaast iiwerd do huidige, moderne welvaarts staat geboren, die het aanzijn gaf aan een igeheei nieuwe consumentenmaatschap-j gpij, die zich eindelijk de weelde kon ^veroorloven haar levens- en eetgewoon ten te cultiveren naar eigen smaak en i| keuze. Eenvoudig uitgedrukt kunnen we stel-1 glen, dat de weelde, die totdusver het| J uitsluitend voorrecht van enkelen was, «een massa-artikel werd. 'i Het dagelijks leven van de gewone Intens werd er ontzaglijk rijker door. Er 7werd een nieuw koningsschap geboren, «dat van de moderne consument i In Duitsland kreeg de pinda-industrie eerst tien jaar geleden vaste grond onder de voeten. De Amerikaanse ij bezetting met haar grote aanhang van s familierelaties beïnvloedde de smaak i voor de pinda van onze oosterburen in sterke mate. Het verbruik is dan ook het grootste In Zuid-Duitsland, waar de Amerikanen zijn gelegerd. De N.V. J IMKO had in Düsseldorf een bloeiende I dochteronderneming, die ze in januari I 1964 om bedrijfseconomische redenen i heeft afgestoten. i In Frankrijk gebruikt men niet veel «pindakaas, evenmin in België. Enge land consumeert daarentegen veel Trou- iwens, ook de andere landen van het Gemenebest gebruiken deze broodbelec- „pc k'V. IMKO exporteert een belang- ?ri]K deel van haar produktie aan pinda's Pindakaas over de gehelfe wereld behalve naar landen achter het IJzeren Gordijn. Dit brengt zodoende heel wat sdeviezen in het laatje. Men zal wellicht willen weten, waar Zelfde bankstel met twee lage fauteuils f 1295.' Bekleed met draloo velours ea met koordfranje f 1695.» Zelfde uit voering met twee lage fauteuils f 1650.- Zonder koordfranje f 100.- minder Losse hoge fauteuil met zwart Ska bekleed f395.- Direkteur P, v. d. Linde met een zakje pinda'sdie in zijn fabriek tot pinda kaas worden verwerkt. KANTOORINSTALLAT1ES C.U.r,b«r„lr. 41. W.OISM.tOSJ Vljirilwi, KANTOORMEUBELEN ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VUSSINGEN/DEVENTER kijk ik elke avond mijn lichten na." I „Kijkt u dan ook eens naar andere di gen in plaats van alleen maar naar u- licht", vond mr, Van Vloten. B. zou h< doen. Evenals de kantonrechter en die ir druk maakte hij tenminste B. zelf, vón< de officier van justitie het een ernstigi zaak. waarbij hij vooral de nadruk legdt op de onverantwoordelijkheid van B., dit naar hij zei op zijn vingers hac kunnen uitrekenen dat zoiets op een stil le donkere weg kon gebeuren en het feil dat hierdoorernstig lichamelijk letse was toegebracht Hij' eiste 120'gulden of 24 dagen. „Hei spijt me", zei B. ten tweede male nada' de officier zijn requisitoor had beëindigd „Het is eigenlijk uitermate dol", vond mr. Van Vloten in zijn vonnis, „dat T op een dergelijke manier hebt gereden. Het is gewoonweg vragen om ongeluk ken. Werkelijk, uitermate dol." Hij was het met de officier eens dat B. op zijn vingers had kunnen uitrekenen dat zo iets mis moest.gaan. Ondanks dat vond hij toch dat, omstan digheden in aanmerking genomen en met de garantie dat zoiets nooit meer zou voorkomen, B. met een boete van 75 gul den of 15 dagen voldoende gestraft was. SCHIEDAM In verband met de Pinkster vakantie en tevens door dé vori ge week gehouden Rijnmond-verkiezin gen, heeft DOK op verschillende afdelin gen geen les gegeven. Mede daardoor konden geen stencils worden afgegeven aan de leden, waarop de komende aktiviteiten vermeld konden worden. DOK. gaat namelijk zaterdag een kin dermiddag organiseren in Kethel en wel voor de leden tot en met 9 jaar. Men verzoekt ons daarom van DOK-zijde om het volgende aan de DOK-leden en belangstellenden mee te delen: Zaterdag 12 juni zal de jaarlijkse kindermiddag van DOK worden gehou den voor de leden van alle afdelingen tot 10 jaar. Deze middag begint om 14 uur op het DHS-terrein in Kethel. Vooraf wordt een korte mars gehouden waaraan alle kinderen met een DOK-tenue kun nen meelopen. Verzamelen om kwart over één voor gebouw „De Rank". Vertrek 13.30 uur. De kinderen die niet in het bezit zijn van een DOK-costuum kunnen normaal aan de wedstrijden meedoen, maar niet aan de mars. De ouders van deze kinderen worden verzocht ervoor te zorgen, dat hun kleutertjes uiterlijk om twee uur op het DHS-terrein aanwezig zijn. Het einde van deze kindermiddag is omstreeks 16.30 uur. Belangstellenden hebben gratis toegang tot het terrein. Dagblad „DE ROTTERDAMMER"; Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 28 tel. 263954 (b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 en 28037). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zaxnenhof- straat 139, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr zie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666, alarm brandweer 269123. alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Evers, Lange Haven 81, lel 010-268242. Hij was het dan ook die onze aandacht vestigde op een andere, die pere en onvergankelijker schoonheid dan die der zinnen. Hij schrijft nl. letterlijk in dit kostelijke boekje vol diepe waarhe den het volgende: „Morele schoonheid is een uitzonderlijk en een zeer opvallend verschijnsel, dat men nooit vergeet, als men het eens heeft waar genomen. Deze vorm van schoonheid is veel indrukwekkender dan die van de natuur of van de wetenschap. Veel meer dan wetenschap en kunst is morele schoonheid de ware grondslag van de beschaving." Carrel gaat met deze gedachten velen van ons voor. Wellicht heeft hij als Mozes het Beloofde Land toch wel gezien. De moderne mens heeft alle tucht met betrekking tot zijn begeer ten over boord geworpen, staat er in hetzelfde hoofdstuk. 'groepje kinderen, links staat ongeveer voor de Hagastraat, die genoemd is riaar een beroemde Schiedammer uit de zeventiende eeuw, Cornelis Haga, overleden in 1654. Hij was eerst ambassadeur te Stockholm, daarna te Constantinopel. Later heeft hij in bet vaderland nog vele hoge funkties vervuld, zoals voorzitter van de Hoge Raad van Holland en Zeeland. Even vóór de toren links, die van de St. Liduinakerk, ligt de Westerha- ven, die in verbinding staat met de Nieuwe Haven. Ook hier bevindt zich een brug; een gezellige, ouderwetse ophaalbrug, waarbij men zijn hart vasthoudt als er een zware auto met iets te veel bravour overheen gaat. Geheel in de wazige verte vertoont zich het silhouet van de Oranjebrug, terwijl rechts nog daken van enkele branderijen te zien zijn. Al kris-krassend door het Schie dam van toen en nu verlaten we de Tuinlaan en komen we via de Hoofdbrug op de Nieuwe Haven. Deze brug behandelden we reeds in onze feuilleton van 11 mei 1964. Ze is een van de vier bruggen, die Schie- dam-Zuid met het overige gedeelte van de stad verbinden. Zoals u op de eerste foto kunt zien, bezit de Hoofdbrug nog steeds iets van de ietwat romantische sfeer van vroeger dagen, waaraan de andere afbeelding, drieëndertig jaar geleden genomen, nog meer herinnert. Dit stads- of liever havengezicht werd destijds genomen vanaf het Sluishoofd ter hoogte van de toen nog bestaande Plateelstraat, de eerste zij straat van de Nieuwe Haven. Het exclusief dealer SCHIEDAM Geboren: Irina C. C. <J.v. J. A. Leerentveld en A. F. van den Heuvel, Helena d.v. B. Koch en H. van den. Bos, Jasper z.v. C, Schröder en M. van Vliet. Bik J. F. z.v. N. J. van Welzenes en J. Luca. Sjoukje d.v. H. J. Brugraans en S. Regard. Johannes L. z.v. L. C. Etjkelenstaam en'l' N. Kloot. Overleden: J. G. J. Bakker 3 j, 4 G. Vogelzang. 52 jr.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1