IS onderhevig aan grillige WMW Tentweek werd geopend met ontroerende offers DOK en Animo zetten Kethel op stelten omas uitgereikt op Groen van ËMmm m r? ssv i Schiedamse bedrijven onder de loep Periodieke stijlivisseling van dwingend karakter „Schiedam voor Christus99 Elk met eigen bedoelingen zeer groot n E Vreemde schepen in Schiedam Wilhelminahaven slibt sterk aan Hf palissander pjr rotterdamier Pagina 3 MAANDAG '14 JUNI 1965 ^CHIEDAM Het aardige van onze zwertochten iangs die Schiedamse bedrijven is de ontdekking, dat we in onze stad zovele exclusieve industrieën bezitten, waarvan we het bestaan nooit vermoed hebben. u Sportuitwisseling met NDSM werd nederlaag voor WF Het begint zo'n beetje te lijken op het Chinese gezegde: „Duizend bloemen bloeien in mijn tuin". We hadden bijv. nooit gedacht aan de mogelijkheid, dat er in Schiedam een fabriek zou zijn, die charmante dameshoeden fabriceert. Het was eigenlijk een toeval, dat we erachter kwamen. De beste levensfilosofie lijkt ons nog altijd het geluk niet na te jagen als een bleke hersenschim, maar te wachten totdat het naar je toe komt. Zo lazen we in het voorbijgaan op een naambordje in de Blauwe Steeg, een straatje dat de meeste Schiedammers niet eens zullen kennen: J. J. D. Breedeveid, hoedenfabriek. Dit leek ons wel wat voor onze serie. We zochten dus contact met de direktie en de zaak was voor eikaar. Nu wisten we in eerste instantie wei niet of het hier dames- of herenhoeden betrof, maar het bleek het eerste te zijn. Assortiment Spelmiddag Inbraak in ijsfabriek Gloednieuwe auto's werden bekrast fofuW Mi as Htuia' «ivbBfeiS, kot Itvithiivyliii-'atj. PkHpitifedèh 135085 en* WÓffi'. ahF 1 «BÉ vindt U bij broersvest 64-66 - Schiedam Boodschap Spaanse twist had rustig verloop Hc£ „gerede emdprodukt" heeft 'vele variaties. Hier enkele strandhoeden. I (Van een medewerker) SCHIEDAM De sportuitwisseling die de vereniging „Wilton-Fijenoord" laierdag met diverse afdelingen met de NDSM in Amsterdam had, is een neder laag voor de Schiedammers geworden. Na een kolossale ontvangst m.m.v. het Harmonie-orkest uit Tuindorp en de nodige toespraken, werden de* verschil lende takken van sport beoefend, waarbij de krachten werden gemeten tussen de vertegenwoordigers van de NDSM en die van WF. Op vijf van de zes punten werden de Amsterdammers winnaar. Bij de biljar ters spande het erg en toen alle partijen achter de rug waren bleek, dat WF met 16—18 had verloren. De hengelaars kwa men ook aan hun trekken, hoewel alleen de gevangen baars telde. In totaal wer den honderd baarzen gevangen, waarvan er 59 op naam van NDSM geschreven konden worden en de overige 41 op die van WF. De klaverjassers van de NDSM deden het slechter dan de Schiedammers, in tegenstelling tot de schaakliefhebbers. Toch was dc nederlaag voor de schakers eervol want met 119 bleven de punten in Amsterdam. Iets ruimer was de tenniszege van NDSM op WF, want het werd 74. Tenslotte maakten dc voetbal lers een heel slechte beurt. WF 1 werd met 5—0 geklopt en WF 2 kreeg een nederlaag van 91. Ondanks de grote nederlagen hebben de 125 deelnemers en 175 supporters van V/F een prettige dag gehad, die besloten werd met een vrolijke avond in gebouw „Marcanti" in Amsterdam, waar tevens de prijzen werden uitgereikt en waar ook een koffiemaaltijd weid gehouden. SCHIEDAM Op het terrein van de voetbalvereniging SFC in het sportpark Thurlede botste vrijdag de 39-jarige voetballer M. P. v. R. tijdenseen voet balwedstrijd tussen SFC en Ter Braak op oermate hevige wijze tegen een van zijn medespelers dat er een spiertje in zijn voet scheurde. De GGD bracht de man ter behandeling naar het Gemeentezie kenhuis. 70 gauw we over dameshoedjes gaan schrijven,betreden we het domein van de mode. Mode is een periodieke stijlwisseling van een min of meer dwingend karakter. Ze is uitermate grillig, eèn eigen schap, waarover de zakenmensen, die ermee te maken hebben, maar al te goed kunnen meespreken. Aan de andere kant prikkelt ze de produktie. Het verschijnsel mode is inhaerent aan de cultuur. Primitieve natuurvolken kennen niet deze periodieke wisseling in de stijl van hun kleding en siera den. De grootste bloei bereikte de mode pas, toen de moderne wel vaartsstaat ontstond. Toch heeft de mode-industrie terdege rekening te houden met allerhande on verwachte culturele verschijnselen. Het ergste fs, dat ze altijd minstens een jaar vooruit moet kunnen voorspellen, wat het publiek zal dragen. De leiders in de mode, de creatieve geesten, kunnen wel de richting aangeven, doch ze kunnen nooit zuiver decreteren. Wie maakt eigenlijk de mode en wie is de oorzaak van haar verspreiding? We menen, dat het vooral het ingewikkelde samenspel is van velerlei drijvende krachten, een bonte schakering van men selijke neigingen, die in het algemeen de kringloop van de mode teweegbrengen. Zonder deze zou alles bij het oude blijven en zou er geen sprake van mode zijn. Onze maatschappij zou er natuurlijk zowel cultureel als financieel armer door worden en het zou heel wat levensvreugde wegnemen. Allereerst beheerst een sterk verlangen naar afwisseling de mens. Ze moet de verveling, de gedeeltelijke vermoeidheid en de apathie verdrijven, die'bij velen het leven zo grauw en monotoón'maken. Dan speelt de ijdelheid een grote rol' bij alle modeveranderingen. Zij streeft er naar op te vailen, wat ze door een nieuwigheid gemakkelijker denkt te be reiken. Voor geen geld van de wereld zou men willen achterblijven. Vooral in Amerika is de neiging zich te onderscheiden bijzonder sterk. Bijna nie mand wil in de mode gelijk zijn aan een ander. De neiging evenwel om anderen na te bootsen is niet minder sterk. De democratisering yan de weelde doet zich evenzeer op het gebied van de mode gelden. DE BLAUWE STEEG is het eerste zijstraatje aan de linkerhand, als men vanaf de Hoogstraat het Broersveld in loopt. We hadden niet gedacht zulk een grote fabrieksmimte in dit onooglijke straatj e te zullen vinden. Het panel loopt door tot aan de Hoogstraat. We maakten kennis met de direktie, twee broers: de heer A. M. Breedeveid, die in 1948 in het bedrijf werd opgenomen, nadat hij eerst een jaar in het centrum van de Engelse hoedenïndustrie, Luton, het vak had geleerd. Hij woont thans nog in Hendrik Ido Ambacht, doch gaat binnen kort in Den Haag wonen. Hij gaat over de vaktechnische sektor van de hoeden fabriek, terwijl zijn broer, de heer J. O. Breedeveid, die een jaar later in de zaak kwam, en in Maassluis woont, de ad ministratie en de verkoop behartigt De vader is helaas in februari op vierenzestig] ar ige leeftijd overleden. Hij had nog steeds een daadwerkelijk aandeel in de vele aktiviteiten van de zaak. Op 3 maart jl zou hij eenenveer tig jaar hoedenfabrikant zijn ge weest. Deze fabriek van dameshoeden is eigenlijk een oude, bekende Rotterdamse firma, die in 1940 van de Nieuwe Haven werd weggebombardeerd. In de oorlogs jaren vond zij tijdelijk onderdak aan de Hudsonstraat. In augustus 1945 begon men in Schiedam en dank zij de oude, gerenommeerde naam en de vele za kenrelaties herrees al spoedig de firma als een Phoenix uit haar as. De grondmaterialen, de „cloches", krijgt de firma Breedeveid overal uit het buitenland vandaan: Cloches van sisal- hennep uit Rood-China en Japan, uit Italië, Engeland en Frankrijk. Uit Ierland komt o.a. het haarvilt. We zageneen beeldig dameshoedje, waarvan de bol was gemaakt van Zwitsers naaistroo en de rand van „laise", een Japans kunst- produkt. Nederland zelf levert slechts wat kaplint, garen en gaas voor de binnenkant van de hoeden. De hoedenfa brikant moet deze grondmaterialen onge veer een jaar van te voren bestellen, wat natuurlijk altijd veel risico met zich medebrengt. Nooit weet men, hoe de mode zal uitvallen. Eerst appreteert men deze cloches, d.w.z. de bollen van de dameshoeden worden verstevigd. Vilt gaat daarna nog onder de ptoom óm het soepel te krijgen. Dan trekt mannelijk personeel de hoeden op de gloeiend-hete hoeden- persen. vier hoeden tegelijk. Dit proces duurt ongeveer drie a vier minuten. Men probeert eerst .metL een natte vinger op het metaal van de persen, of ze heet genoeg zijn. Als ze sissen, Is de zaak in orde. 'Stroohoeden bespuit men eerst met een soort cellulose lak, alvorens ze op de hoedenpers gaan. Meisjes maken vervolgens de hoedjes af met een keurig lint, gaas in de bol, het omstikken van de rand, etc. Het assortiment der dameshoeden is bijzonder groot, vijftig verschillende hoedenmodellen voor het winterseizoen, waarvoor de heer J. O. Breedeveid. tegen Pinksteren naar zijn klanten gaat en eèn zelfde aantal modellen voor het zomer seizoen, die hij tegen Kerstmis aan biedt. De firma Breedeveid levert uitslui tend aan grossiers en verkoopt alleen in Nederland, een afzetmarkt, die groot genoeg is om de produktie geregeld kwijt te raken. Het vak van dameshoeden-fabrfcage is er echt een van vader-op-zoon. Men kan de kneepjes ervan nu eenmaal niet uit een boekje leren. Het is een enerverende branche, die ondanks de vele risicofak- toren, die meespelen, toch plezier-in-het- werk geeft. Het riskante van deze wissel vallige bedrijfstak ligt vooral ook in de weersomstandigheden. Het zomer- of het winterseizoen, ze moeten geen van beide te laat aan vangen, want dit betekent onher roepelijk schade voor de verkoop. Tenslotte is ook het grillige ka rakter van de smaak van het mil-, joenpubliek van vrouwelijke af nemers voor de fabrikant nooit te peilen. De consument geeft bij de keuze van kleur eh vormgeving in de dameshoeden-industrie even zeer de toon aan als op andere gebieden van koningin Mode. (Van een medewerker) SCHIEDAM De gymnastiekvere nigingen DOK en het Kethelse Animo hebben zaterdag Kethel min of meer op stelten gezet. Toch zat er geen. cent samenwerking in bedoelde activitei ten, want zowel DOK als Animo hadden hun eigen bedoelingen, die ze tevoren aangekondigd hadden. Reeds tijdens de morgenuren gingen 25 Animo-leden in uniform op stap om de oud-papier-aktie te doen slagen. Met een grote vrachtwagen werd huis aan huis gevraagd naar oud-papier. Eerst in de vogelenwijk, daarna in de wijk Groen- oord, in Tuindorp en ook in Bijdorp. Heel Kethel werd dus „afgestroopt" en het was voor de ophalers gemakkelijk, dat men van de fa. Hersbaeh lege zakke had meegekregen. Daardoor kon 's middags om half één een volgeladen vrachtwagen het papier reeds afleveren bij de fa. Hersbaeh, waar het vandaag (maandag) gewogen zou worden. Naar schatting heeft Animo zo'n drie ton papier opgehaald met deze aktie, die weer geheel geslaagd is. Vele bewoners van Kethel hadden erop gerekend, dat Animo het oud-papier kwam afhalen, want zij zetten tevoren de stapels kran ten voor de deur neer. Het ligt in de bedoeling van het ijverige bestuur van Animo om een dergelijke actie viermaal per jaar te houden. ÜOK zocht ook Kethel op, en wel *s middags. Om half twee gingen 200 kinderen in DOK-tenue op mars, vooraf gegaan door de drumband o.l.v. Ada van Bommel. Toen de DOK'ers om twee uur aan de spelmiddag op het DHS-terrein wilden beginnen, begon het juist te regenen, iets wat bij de spelmiddagen van de DOK-jeugd traditie schijnt te zijn. Na een half uur bleek het terrein toch nog wel goed voor de spelen en doordat ook de regen ophield, kon dit kinderfeest toch nog gehèel afgewerkt worden. Onder algehele leiding van mej. Gon- nie van 't Hoff was het veld in zes vakken verdeeld/Zodoende was er gele genheid voor: hindemisbaan (op banken lopen, onder matten kruipen, door korf- balmand kruipen en koprol maken), touwtrekken, .koekhappen, was-ophangen, zaklopen en verspringen. Natuurlijk kre gen de deelnemers een belóning, die voor iedereen van snoep was. Er bestond goede belangstelling voor deze geslaagde kindermiddag, waarvan er in september één in hét Sterrebos gehouden zal worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Drs. R. van den Bosch, rector van het Groen van Prinstererlyceum vindt het helemal niet leuk als hij uit de krant moet lezen dat zijn oud- leerlingen gaan verloven of trouwen. Hij zei dat zaterdag middag in een toespraak tot 35 ge slaagde M.M.S.sters en verzocht deze meisjes nog ten minste tien jaar het contact met de school te onderhouden. Dat de diploma-uitreikingen bij het Groen gebeurtenissen adja die zich in. een grote belangstelling mogen verheugen, bleek ook nu weer, want zeker tweehonderd meeleven- den waren getuigen van de plech tigheid. De meisjes, di^. na de bijeenkomst gediplomeerd en voorzien van een boeket en een,boek als cadeau van hetschoolbeztuur naar huis gingen waren: Ineke van Baaien, Dory Dozeman, Ank Spijker, Ida van Duiken en Lenny Steehouwer (Maassluis): Magda Bezemer, Arikie Breek, .An- nemieke Bijl, Margriet Hatenboer, Elly van der Heijden, Jeanet van der Hoek, Liesbeth Kollewijn, Marijke de Lange, Free Koningstem, Mary Krijger, Gerdien van der Most, Ada Schuitman en Gea Verhagen .(Schiedam); Dicky den Boogert (Wassenaar); Ada van Doorne ('s- Gravenzande)Marijke Keyzer, Inge Nieuwstraten, Liesbeth van der Schaar, Nel Struijk, Eis van der Windt, Loes van Bommel, Wïlma van der Burg, Hilda Kerkhof, Willie van der Kooij, Gonnie Krom, Tine ke van Leeuwen, Ineke Muijs, Tanny Nóordhoek, Martha Ouwendijk, en Elies Schouten (Vlaardingen), Af- gewezen: een. SCHIEDAM Op het terrein van de Ijsfabriek „De Maas1* aan de Hoofdstraat verschaften zich zaterdagnacht onbevoeg den door verbreking van een hangslot toegang tot het kantoor van de firma Trys-o-matic. Ze namen uit een houten kistje, waar de personeelspot in zat een bedrag van 150 mee. In. de Van Couwenhovestraat werdén zondag uit een bestelauto, waarvan het slot was doorgedraaid, 23 doosjes Sunkist- limonade ter waarde van 6.50 ont vreemd tem nadele van-de groothandelaar In dranken H.R.R. A SCHIEDAM Bij het automobielbe drijf van dé N.V, Pietersen &Co aan de Nieuwe Mathenesserstraat 79 bekrasten onverlaten vrijdag het lakwerk, van een splinternieuwe personenauto, merk Opel Rekord, die buiten stond om afgeleverd deze wijze werden reeds JCht nieuwe personenauto's in eeii tijds Verloop van acht dagen beschadigd. i 1 jjed. Ver. hiüpfejirs, Irene: W. K, It. en O., Avondvierdaagse, rAdUarium- eii Te Juk" lel hg. 21). j WMct Ned, Bond ,.vi ,De Verzamciaai-", Terr.ver. „Atjija nil Vogellief- 't gents' lféntscliap Gogh. Dr. Zamenbof- tschan rtadr. PQ Wri ters: Alarm ttdWéer 2691231 SCHIEDAM De ontwikkeling op de tranipvrachtenmarkt zowel als óp 3fe iankvrachlenrnarkt is over Het afgelopen jaar niet gunstig geweest. Een vergelijking van de Indexcij fers, i "n"4 i4 begon jariüa- dècetnbèr. lillt gèhijtiüëitie cijfer .was ih ti "128:6 tëëeh il3;7 Üi dito Daartussen ligger, betrekkelijk gerin ge sblijimmelingeri. Als ürifiakèii zijh hier te noemeeti eeii schérpe dailiig van het aantal opgelegde schepen. 6en gel'lHg naiital votir de WUtiri viM'|iiJ(j|)jMjt((||i(ditiii t|t> tninklimimt min mm .'nvniff t ml mininl me iwe bulkeatijmm mi stlpértiiiltcri die In 1964 van de werveü zijd gekbhibh. Bij dé I nieuwbouw gelet op de huidige tehdèiizen met betrekking tot dé afriictthgeii van supergrote schepen heeft de Japanse scheepsbouw dnbetwist- war de leiding- Hef vbdnujzic|itvoor de Continentale scheepswerven is -dan ook uiterst depri merend. Slechts door opvoering van het prodnktief vermogen zal men deze Ja panse uitdaging het hoofd kunnen bie den, aldus het verslag over het jaar 1964 Vervolgens behandelt bet verslag het aantal zeeschepen met bestemming Schiedam, dat een daling vertoonde ten opzichte vari het voorafgaande jaar; dit in tegenstelling tot het rekerd aantal dat de Nieuwe "Waterweg binnenliep. Het aatital aangekomen en vertrok- keri stoom-eh rriptörschëpeen bedroeg rèsbeütiëveiijk 733 eh 735 schepen. Er kwahlëh 598 schepen om te dokken of te teparèren; om te ontgassen en schoon te maken 110 schepen; om te iaden en te lossen 25 'schépen. Voor de Ut- én Uitvdef vari .goederen is de Sfchiedatiise ilaóéit van weinig of geen betekenis. CIJFERS De zeevaart vertoonde in de laatste Jaren hot volgende beeld: In 1962 kwa men 721 schepen aan .met een bruto- inhoud van 17.446.878 m3; in 1963 waren dat 811 schepen mét een bruto-inhoud van 20.445.537 m3: in 1964 liep dit getal weer teriig tot 733 zeeschepen met een bruto-inhoud van 19.130,182 m3. In 1962 vertrokken er 716 zeeschepen met eeen bruto-inhoud van 17.840.864 m3; in 1963 vertrokken 816 schepen met een bruto-inhoud van 20.517.322 m>3; ih 1964 waren het 736 seheijen met een bruto-inhoud' vjjh '19.174.024 m3. In 1962 kwamen 604 zeeschepen dokken en/of repareren, in 1963 663 schepen en in 1964 waren dat 598 schepen. In 1964 werden 59 schepen eerst bijde Tanker- cleaning ontgast en schoongemaakt, alvo rens naar een van de Schiedamse werven te gaan. De getallen voor laden en lossen waren in 1962 6 schepen, in het volgende jaar 20 schepen en in 1964 25 schepeen. Hier valt een vermeerdering van het aantal schepen waar te nemen. Het ontgassen en schoonmaken ,van zeeschepen vertoonde voor de jaren 1962 en 1964 hetzelfde cijfer, namelijk 110 schepen. In het tussenliggende jaar 1963 waren dat 128 schepen. In de binnenvaart yalt een kleine toename van het aantal schepen te constateren. Het totale laadvermogen steeg zelfs aanzienlijk. Dit laatste is een gevolg van het steeds meer in de vaart komen van nieuwe grotere schepen, die de kleinere van de binnenwateren ver dringen. Blijkens de dagrapporten van de He- vendlenst zorgden in 1964 4997 binnen vaartuigen, met een gezamenlijke water- verplaatsing van 2.369.730 m3, in de gemeente Schiedam voor aan- en af voer. (V n een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. Voor de eerste sa menkomst vari de tentweek, za terdag in de Plantage, bestond on danks het regenachtige weer vrij veel belangstelling. De voorzitter van het Comité „Schiedam voor Christus", ds. W. A. Krijger zei in zijn welkomst woord onder meer: Ik ben blij, dat we weer als een grote familie onder elkaar zijn. Het is langzamerhand een traditie geworden elke zomer in deze tent bij elkaar te komen. Ik zie vele oude bekenden onder de aanwezigen, die elk jaar opnieuw van hun belang stelling blijkt geven. In de loop van de avond besprak ds. Krijger ook de agenda van de komende week en vestigde daarbij de aandacht op de rijk voorziene lectuurtafel bij de ingang. Eeveens behandelde hij op uitvoerige wijze de financiële, zijde van .de tent- week, waarvan de onkosten op 2500,- waren geraamd. Aangezien men 600 in kas had, bleef het benodigde bedrag om de onkosten te dekken 1900.Een collecte in een der kerken bracht inmiddels f 250 op. Op de bidstond van vrijdagavond, die aan de tentcampagne voor afging en waaraan een elftal personen deelnamen gaf iemand spontaan honderd gulden. Op deze avond bad men o.a. drie enveloppen, respectievelijk met 100 2.50 en 1.00 ontvangen. Met kennelij ke ontroering toonde ds. Krijger een beduimeid stukje papier, dat zaterdag middag op de kinderbijeenkomst een van de kleintjes had afgegeven. Er zaten vijf centen als gift in. t Mej. I. Pieterman las een gedeelte uit Exoodus 2 en Het Duo Schenk-Verhey gaf met zingen van hun mooie liederen aan deze eerste samenkomst van de tentweek een passende vocale omlijsting. Er was ook veel samenzang onder leiding van de dirigent van het I.J.E.- koor, de heer Th. J. L. v.d. Brugge. Melodieëen als deze gveen aan evangeli satiebijeenkomsten als deze steeds op- nieuwe hun gloed en warmte. De orga- nist, de heer Joop van Oordt ga fdaarbij. bijzonder goede orgelbegeleiding. CPREKER OP DEZE openingssamen- P komst was ds. G. Aalbersberg uit Vlaardingen die op boeiende wijze en in populaire vormgeving de Blijde Bood schap verkondigde. Hij begon te vertel len, dat de mensen van het Waterweg gebied eigenlijk niet van mooie woorden houden. We hebben spandoeken en affiches gezien met het opschrift „Schiedam voor Christus". We hebben woorden gezien en gehoord, waarmee we eigen lijk geen raad mee weten. We hoorden van hemelstemmen, die ruizen en van heilstromen, waar we ons in moeten werpen. Allemaal moeilijke dingen, om te begrijpen, waarvan de betekenis ons dikwijls ontgaat. De toespraa kvan ds. Aalbersberg culmineerde in, de uitspraak van Hebreen 11 over bet geloot. Door zijn geloof verliet Mozes alles en zei het giede leven aan het Egyptische hof vaarwel om zich bij zijn volk te voegen. Het waren tronwens in Exodus allemaal rare din gen, die de mensen door bet geloof deden, onbegrijpbaar voor ons natuurlijk verstand. De geestelijke inhoud van de brief aan de Hebreen loopt nog steeds door en moet aanvuliingin ons persoonlijk: -leyen vinden. Het geloof heeft geen bewijs nodig. Hét is zélf bewijs. De volmaakte liefde van God'ia. in de wereld uitgestort. Zij is naar beneden gekomen. Geloof is een kracht. Het is leven met God, aldus ds. Aalbersberg,: die na zijn gloedvol betoog de dagsluiting verrichtte. (Van een onzer verslaggevers) Noorwegen leverde met 127 schepen het grootste contingent van de totaal 733 zeeschepen die in 1964 in Schiedam bin nenkwamen. (In 1963 waren dit 811 sche pen). Na Noorwegen volgden Liberia met 84 en vervolgens, West-Duitsland 83, Enge land 68, Griekenland 58, Zweden 36. Pa nama 31, Denemarken 22, Finland 14, Italië 12, Frankrijk 10 en Amerika met slechts 8 schepen. De andere landen bleven verre weg onder de tien. Het hoogste cijfer in deze laatste categorie behaalde Libanon met zeven sdhepen. Sowj et-Rusland, Oost- Duitsland, noch enig ander land 'achter het IJzeren Gordijn waren in de Schie damse havens in 1964 vertegenwoordigd. Overigens spreken deze cijfers soms zowel een onbegrijpelijke als ontdekken de taal voor de niet-ingewijde, die mis schien vindt dat slechts acht schepen van het machtigste land van de wereld, de V S., niet bijster veel genoemd kunnen worden. SCHIEDAM De 29-jarige Spanjaard R. F. L., ketelmaker van beroep, geraak- zondag in het Julianapark in hevige, twist met zijn 27-jarige landgenoot C. F. Z„-die daarbij een blauw oog en een gescheurde bovenlip opliep. De man liet zich in de Dr. Nolet stichting behande len. De aanvoer in 1964 bedroeg in to taal 1.6741212 ton. Enige belangrij ke cijfers hierbij waren: zand 1.438.828 ton, zilverzand 57.552 ton, olie 86.026 ton, bouwmaterialen 41.733 ton en gra nen 8.041 ton. De afvoer bedroeg in to taal 26.874; ton, waarvan onder meer 8.772 ton aan schroot 4.821 ton aan ge broken glas en 2.002 ton aan ijzer. Zelfs was er nog een afvoer van 138 ton spoeling, waaruit blijkt, dat in Schiedam nog steeds het branderijbedrijf functioneert. De doorvoer bedroeg 1226 ton door 26 binnenvaartuigen. Er werd in 1964 5.682 m3 ingevoerd en er was een uitvoer van 3.850 aan stukgoed in tonnen van duizend kg. Er werd een groot aantal schepen en hout vlotten naar binnen en buiten door de Sluizen geschut. Door de buitensluis gingen 2.996 binnenschepen. Er passeer- den bovendien 59 houtvlotten met een oppervlakte vain 3.929 m2 de buitenslui- zeri" en 585 vaartuigen van minder dan tien ton. Er. kwamen in 1964 door de binnensbuis 849 binnenschepen en een houtvlot van 45 m2. Het invoercijfer in 1964 in Schiedam van granen in tonnen van duizend kilo was 8.042, waarvan 4.879 ton gerst, 2.142 ton rogge en 1.020 ton maïs. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Wühékaiinahaveri blijft het zorgenkind van de gemeente Schiedam. Tengevolge van de sterke aan slibbing van deze haven in 1964, was het noodzakelijk -tussentijds een geul te bag geren om schepen met efen diepgang vain twintig voet toegang tot de haven te ge ven en hen het breiken van ligplaatsen mogelijk te maken- De Dienst Gemeentewerken verrichtte regelmatig peilingen tien einde nauw keurig op de hoogte te blijven van aan slibbing en vaarditepte. Het verslag van de Gemeentelijke Havendienst wijdt geen woord aan de woonschepen in het Schiedamse haven gebied. In de binnenhavens liggen 61 schepen, die uitstaitertcl als woongelegen heid worden gebruikt. Al de beschik bare ruimte in de havens om aan dit soort schepen Eetplaats te verschaffen is daarbij benut. De Gemeentelijke Reintoingsdfcnst voerde het baggerwerk in de binnen havens en de Schie uit. Deze dienst be lastte zich ook met het schoonhouden van de shrisdnetapels en het verwijderen van driifvuil In de buitenhavens. Er blijken in '1964 o-ngeveer '159 loods- reizen minder te zijn"-gemaakt dan -ih 1963 De ontvangsten aan loodsgelden stegen echter met 20.090. Dit was het gevolg van de doorwerking vau sterk ge stegen havenloods-tarieven (ongeveer 60%) in augustus 1962. (Van een medewerker) SCHIEDAM Op rustige wijze heeft de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging (SSV) vrijdagavond in de bovenzaal van „De Amstelbron" de jaarvergadering gehouden. Er was een redelijke opkomst toen voorzitter L. Schotting de aanwezi gen verwelkomde en gelegenheid gaf de jaarverslagen voor te lezen. Vóór de pauze werden voorai de financiën door de leden onder de loupe genomen en er ontstond een geanimeerde discussie. Penningmeester B. Sabel kon een saldo van 530,14 tonen in zijn overzicht over het afgelopen verenigings jaar, ondanlis de uitgaven, die bijna 3000 bedroegen. De begroting voor 1965/1966 liet weer de nodige uitgaven zien en voorlopig werd een saldo van slechts 100 begroot. Er zullen in het nieuwe seizoen weer juniortestwedstrijden (spelregels) wor den gehouden. Het bestuursbeleid werd door de aanwezigen akkoord bevonden, hetgeen ook tot uiting kwam in de herverkiezing van de aftredende be stuursleden B, Sabel en L. C. Webers, waarvoor geen tegenkandidaten werden ingediend. Tegen het eind van de. vergadering werden de prijzen uitgereikt van de onderlinge spelregel-wedstrijden. De heer N. v. Maagdenberg werd winnaar en hij ontving uit handen van voorzitter Schotting. niet alleen een wisselbeker, maar ook nog een klein bekertje. De heren B. Sabel en H. v. d. Veer kwamen tot een gedeelde tweede en derde, plaats; Zij ontvingen ieder een klein bekertje. Zaterdag 3 juli maken de SSV'ers een bustocht door Nederland.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1