MM M' 'S EN ANDERE -ONGEWENSTE HANDWAPENEN" ie oorzaak ster? van ver MEER VOOR B/C Gerrie (14) redt kind uit water iRobeco: vermogen steeg, niet gewijzigd Fietser botste tegen auto HÉalagés liggen nog vol m Internaatsleider mr. Chr. Gunning met pensioen Telegrammen op Jengdhavendag ilBi „GEEF ME MAAR EEN PLAST" - Ja VAN 1,95" wit- ROTTERDAM Overmorgen treedt, dé „Wet tot wering van ongeivenste handwapenen" in werking. Vanaf 1 juli is het,,op straffe van, maximum twee maanden gevangenisstraf of een boete vart vierduizend gulden, verboden stiletto's, valmessen, boksbeugelsploer tendoders, geheime wapenen en onderdelen daarvan voorhanden te hebben, in te voeren, te vervaardigen en af te léveren. V IS'og liggen etalages van ijzerhandelaren en van de enkele wapenhandelaar die Rotterdam en omgeving kent, vol met. dit tuig dat vooral dankzij de „West Side Story" en de „James Bond"- films een grote kans kreeg. Gerust kan worden gesteld dat stiletto's én alles wat daarbij hoort een plaag is geworden. Jongetjes van dertien .lopen met boksbeugels op zak en. er is geen bezoeker of bewoner-van. de zeëmanswijk van welk ras of nationaliteit die niet het een of ander handwapen op zak heeft en er maar al te graag bij een meningsverschil naar grijpt. Slechts een gering aantal van de verwondingen komt de politie ter ore. De politie zal er zeker scherp op toezien. De handelaars zullen het risico echter niet nemen en inleveren wat zij niet meer konden terug- verkopen. DRAAGVERBOD I Vandaag is het opnieuw feest 'óp Sóestdijk. Prins Bernhard, .die" ^gisteren duidelijkgenoot i®0»;de warme aanhankelijkheid, die zijn dochter en haar verloof de werd betuigd, is op deze dag 54 jaar geworden.' Met de anjer in het knoopsgat en depijp in. de hand, poseerde de Prins voor fotograafMax Koot.. Uit auto koffer met sieraden gestolen -en> EAU DE COL (Van een onzer redacteuren) D OTTERDAM De vijftien- honderd middelbare scholieren voor wie het vandaag Jeugdhaven dag was zonden vanmorgen van uit het Ahoy'-gebouw twee tele grammen aan het Koninklijk Huis: een telegram ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard en een telegram aan prinses Beatrix: ent.de .heer Claus'vón Amsberg, die gisteren hun ver loving vierden. D«se beide telegrammen, zo zei burgemeester W, Thomassen later, sluiten geheel aan bij de gelukwen sen, die het Rotterdamse gemeentebe stuur gisteren direkt na de televisie- Jpl GEEN IDEE STROP Hoe dan ook, de etalages liggen nog vol,, maar overmorgen zal het verboden tuig er uit moeten zijn, want ook het voorhanden hebberf is verboden. Hopenlijk zal er nu geen zwarte markt voor de messen en slagwapens ontstaan hoewel dat niet helemaal uitgesloten is. LUSTRUM vajsQB&sam (Van een onzer verslaggeefsters) 13 OTTERDAM „We waren TL met z'n drieën, twee vriendjes en ik, en we hadden gezwommen, mgar het was koud, ik zeg, ik ga aan de kant en ik trek m'n trui aan.. Hé, zegt een van de jongens, joh, er ligt een kind in het water, maar tegelijk gaan ze tikkertje spelen, dus ik dacht: zou het wel zo zijn? Maar een andere jongen rent naar de badmeester, en ik trek m'nt rui uit en ik spring in het water, in het diepe, en daar lag een jongetje. Nou, en ik duik en ik ge loof binnen vijf seconden was ik weer boven. Nee, het was helemaal niet moeilijk, maar wel eng hoor!" Gerrie Frietman, een veertienjarige Rotterdamse jongen vertelt zijn ver haar haastig en een beetje opgewonen. Op een kampeerterrein n Ede, op Het Hazendal, waar hij met zijn ouders en zijn dertienjarig zusje ieder weekend gaat kantoeren, haalde hij zondag een zesjarig Haags jongetje, dat al gerui „Kind is dood ROTTERDAM Blijkens het eerste tus- S~.,ntljdse bericht 1065 aan Rotterdamsch - „.leggingsconsorthtm n.v. (Robeco) is het vermogen over de periode van 1 januari tot 1 juni 1965 toegenomen tot 1709,6 miljoen (11618 4 miljoen). Het geplaatste kapitaal steeg tot 405 miljoen (f 372 miljoen). De Kintrinsieke waarde, per aandeel daalde tot 252 (f 'In april werd het slotdividend Erover JB64 ad ƒ5,25 uitgekeerd (Vrijdag 25/6 Ëbedroeg de prijs 214 red,). Het aantal [fó uitstaande aandelen steeg met 667.248 tot '8.103-248.: r Het bericht vervolgt: vooral de-fVeremgde Staten hebben voor hun betalingsbalans de kapitaalesport bemoeilijkt. Daardoor Is in rs vele landen fcapitaalschaarste ontstaan, die ""geleld heeft tot een stijging van de rentestand. Ook op de aandelenmarkten zijn de gevolgen merkbaar in de vorm van daiing van koersen, vooral wanneer onder is-, nemingen ter financiering van hun investe- ringen tot'emissies overgaan. Deze tendens heeft-ook de effectenportefeuiile van. Robeco niet onberoerd gelaten. Vrijwel alle bedrijven, waarin Robeco belang Heeft, hebben gunstige resultaten getoond. In talrijkegevallen zijn gunstige verwachtingenuitgesprokcn omtrent de naas te toekomst. Daarom heeft de directie in beginsel geen wijziging in de beleggingspoli- tiek gebracht. Dit neemt niet .weg. dat er een respectabel aantal mutaties in de portefeuille is geweest. Hierbij hebben de toevoegingen aan de portefeuille de verko pen verre, overtroffen. Verkocht is ojn. een „klein deel-van het bezit aan ZuidafrLkaanse ïi goudmijnwaarden, dit ais gevolg van de koersstijging, - De percentuele verdeling van het vermo gen naar landen heeft sedert het begin van hét jaar slechts onbetekenende wijzigingen ondergaan. De opvallendste verandering in de verdeling van het vermogen naar be gs drijfstakken is de stijging van aandelen I.B.M. Robeco heeft in dit fonds thans ruim vier procent van haar vermogen belegd. De rubriek, overige industrieën heeft aan be- langrijkheid gewonnen door de aankoop van aandeleniin dienstverlenende bedrijven. In Nederland bestonden de aankopen in de eerste maanden van 1965 uit o.a. 185 ooo aandelen Amstel Broueerij en 250 000 hoogovens, geheel of gedeeltelijk it inschrij ving. Verder 300.000 Meneba en 9.400 stuks OGEM. Verkocht werd onder meer 150.000 aandelen Soholten, maar dit bezit vermeer derde o.a. door de verkregen stukken uit emissie, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAMOp de Bëuketodijk is maandagmiddag de zestienjarige scho lier F. J. M„ van der Cammen uit de Mauveten meit zijin fiets .tegen een per sonenauto gebotst. Hij kv.-am te vallen en moest met een (hoofdwond' en een ber- senschudidinig naar het Dijkzigüziekan- li-iris worden gebradhlt. De zeventien jarige scholier Gr. Ber- nouw u&it öe Beatrixstraat te Baren- drecht botste maandagmiddag op de kruising Smeetslansedijik—Immunuel Kantstraat met zijc bromfiets -tegen een vrachtwagen. Mét een gecompliceerde onderbeenbreuk, een gat in het achter hoofd; en vleeswbTfd'en aan zijn linker arm werd hij naar het Zoi'derziekenhuis gebracht. Hoofdinspecteur F. B. T. Perdijk van het bureau „bijzondere wetten" die de toezicht krijgt over de naleving van deze wet zegt: „Het is een kwalijke zaak als er lieden zijn die met dit spul lopen. We moeten blij zijn dat er een wet is die hierop toeziet". Hij iaat er geen twijfel over bestaan dat de politie, zeker na de veertiende juli (als de betaalde afleve- ringstijd voorbij is) streng zal optreden. Volgens hem zal er echter een behoor lijke jurisprudentie over moeten komen. De heer Perdijk verduidelijkt dat voor een aantal van de nu verboden artikelen al een draagverbod gold .zoals voor boks beugels met punten. Er zijn nu drie wet ten op dit gebied, de wapenwet van 1890 die verbiedt op de openbare weg en in openbare gelegenheden wapens te hebben, dan die van 1919 (de vuur wapen wet) die verbiedt het dragen en voorhanden heb ben herstellen en vervoeren van vuur wapenen en dan nu de wet tot wering van ongewenste handwapenen. Hieronder vallen nu messen die door de een of andere drukmechanisme het lemmet op zij doen uitschieten, valmessen waarvan het lemmet door een drukme chanisme of door een zwaaibeweglng rechtstandig uit het heft wordt gebracht, boksbeugels, ploertendoders, wapenstok ken e.d. handwapens bestemd voor het verspreiden van vergiftige, verstikkende of weerloos makende stoffen, geheime (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik word de hele mórgen al opgeheld door mensen, die mij vragen of ik ook paraplu's ver koop met, hakenkruizen. Een ander belt, dat hij een. partij Davidssterren heeft en of ik'soms belangstelling heb." Dit zegt verontwaardigd de heer W. Cox, directeur van het paraplubedrijf Tcurlings aan de Westersingel, aan •wie wijcommentaar vroegen op' een "pubMoait-ie in hst Vrije' Volk, dat hij een van zijn verkoopsters voor de .keuze zou hébben gesteld „U doet uw Davidssterretje af of u verdwijnt". Het gaat om. Esther Stahl. (zeventien jaar)die vorige week In dienst trad b(j TeurJings. Aan het Vrije Volk vertelde ze: „Ik ben Joods en dat wil ik weten. Daarom draag Ik die Davidsster", De familie van haar moeder werd in haar geheel slachtoffer van de joden vervolgingen. Haar vader verloor even eens verwanten. Ook om die reden draagt zü de ster. „De hele zaak is sterk overdreven," meent de hee-r Cox. „Ik heb haar gezegd: ik wens niet gaarne een Davidssterin mijn zaak. want het rooms-kathoUeke personeel draagt ook geen kruisje. Ten slotte is mijn zaak een openbare gele genheid waar iedereen kómt. tot Mo hammedanen toe." Hij ontkent, dat hij Esöher.Voar de keus heeft gesteld: Vol gens herh -heeft zij ontslag,genomen,- om-, dat ze dé eerstte „week: al -;een vrije za terdag walde. „Dat weigerde -ik,omdat zaterdag de drukste .dag - van dé wéék is." Als. het gesprek beëtadigd is, rinkelt weer.de telefoon. „Dat was iémand, die zei, dait hij er politiewerk van .zóu, ma ken", meldt de. heer- Cox even. later verontwaardigd. Desgevraagd bevestigde Esther de fei ten. uitde aangehaalde publicatie. Zij weigert commentaar te géven op de ver klaring van haar.' veOégérè wêhkgevèr.' BO-TTERDAM Nada®t hij ruim veertien jaar als infemastsMdeir ver bonden wae aan de Dagsah-ool van het Nederlands Qemootedvap tot opieid'in" van leerkrachten voor het.Nijverheids onderwijs, zal-mr.' Chr. Gunning per 1 september inet .pensioen gaan. In deze functie had mr. Gunrawig d'é aigem ene. lead ing van het -- -in tem aatslé- ven, waarin stonk de nadruk ligt op een culturele- en maatschappelijke vorming van de a.s. leerkrachten.. De heer Gunning studeerde rechtten in Leiden en was gedurende 22 jaar werk zaam bij de rectiteirlüfcie maeht in v.m. Nled.-Indie. Hij repatrieerde in 1951en aanvaardde toen de functie van iirier- naatsieider. Deze dagschool is de-enige in. het tend en verzorgt de afsluitende opleiding voor een aantal 'technische akten.-Aan de toe lating is een avondlstudfe van vijf óf zes jaar voorafgegaan. „Per jaar worden on geveer zeventig studerenden opgenomen. De aüschei'dsreiimie zal op zaterdag 3 ju li van drie tot vijf worden gehouden, in de derde R.K. technische scbool aan de Haraetearswe-g. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hit de auto van een 57-jarige winkelier uit de Jonker Frans straat is in de nacht van zondag op maandag een koffer met o.a. enkele gou den sierraden, en een reistas met levens middelen gestolen. Totale waarde ca. 700. De winkelier was bezig zijn auto reis vaardig te maken voor een vakantie- tocht. De dief maakte gebruik van het moment, dat de auto even onbeheerd bleef. ROTTERDAM Bij de Zuid-Holland se Bank is voor de Geref. Kerk van Rot terdam-Zuid (Katendiredit) een zes pro- cents. 35-jarige obligaiielenang van ƒ200.000 uitgegeven. De inschrijving werd. reeds vrijdag gestoten omdat de Iemmg was overtekend, een tegenwoor dig zelden voorkomend verschijnsel. I geparfumeerde een creatie van TOSCA Eau de Cotogae van f 1,20 af wapens dié het uiterlijk van een ander voorwerp hebben.' In een gemeentelijke publicatie deze week is meegedeeld- dat het ministerie van justitie-voor-het inleveren (en dat is verplicht) vergoedingen geeft Dé heer perdijk: £k heb ter geen idee van wat- en hoe,véel er bij "onze politie bureaus' zal. wordéri-ingeleverd. De riieu we, wet laat-égeenl; ontheffing toe zoals dat bijde vuurwapeiiwet w;el mogelijk is. Er bestaan op andere gronden -dan onderwijs,, -verzamelingen wetenschap geen mogélijkh eden.yóor; ontheffing. Taxi-chauffeurs en. nachtclubportiers die vaak mét', ploertendoders' ter verde diging zph. uitgerust inoetèn maar andere stukken „staal" of „hout" gebruiken. Maar volgens éen-van. de politiedeskundigen is een, zelfs een .gerechtelijke uitspraak dat een Engelse sleutel voorzien van een pols- riempje als wapiën geldt.' De- heer-Perdijk hoopt in ieder geval op een toekomstige-eenwording van ,de drié geldende wetten. Dat zal dé zaak wel vereenvoudigen.' De "in Rotterdam bij de politiebureaus ingeleverde artikelen (stiletto 4, valmès 4, boksbeugel f 1, ploertendoder 2,50 geheime wapens f 2,50 en onderdelen 0,50) gaan eerst' naar het bureau bij zondere Wetten waar alles geconteroleerd en geteld zal worden en vervolgens naar de centrale post die'daarvoor in de wet wordt genoemd, de marechaussee in Apel doorn. Wat zegt de handel over deze nieuwe wet? „Een grote, strop, meneer. Deze stiletto's kosten me meer. dan, veertig gulden, en ik krijg er maar vier gulden voor terug", zegt de een. Een iandër', meerit: ,l;Ik zag het tijdig aankomen - en heb toen mijn hele voor raad langzaamuitverkocht. Wat ik nu nog heb zal ik-proberen terug té verko pen aan. de (importeur of ik ga het zelf in België verkopen." - Weer een ander zegte, heel eerlijk: „Die strop kan er wel bij tegenover de grote winst van de; laatste jaren." -Vele handelaars zijn van mening dat er héél wat van de verboden messen en slagwapens zal worden ingeleverd. „Als ze® verstandig-zijn'doen ze het in ieder geval". Zelf zullen ze ook wel moeten inle veren. Sommigen, verwachten vandaag en morgen nog een extra verkoop. Er zijn' er. ook die van mening zijn dat voornamelijk buitenlanders die in ons land wonen én werken zich van dit spul hebben voorzien. VIJFTIENHONDERD jongeren maakten vandaag (eventueel opnieuw) "kennis met de haven. Aan boord van.een Spidoboót kregen 'zij een indruk; van de gang van zaken op en om Maas en Waterweg. uitzending spontaan het verloofde paar heeft doen' toebomen. Het is te verwachten, vervolgde hij, dat de prinses en de heer Von Amsberg binnen niet-al te lange tijd een bezoek aanRotterdam brengen: Ik hoop dan, dat de stad van meer warmte en belangstelling zal getuigen, dan gisteren het geval was Het was de eerste maal dat burgemees ter Thomassen op een Jeugdhavendag sprak en hij deed dit zo voortreffelijk, dat mr. A. Blussé van- Oud-Alblas, voorzitter van de Stichting „Havenbelan- gen" daarbij doelend op de examen tijd zei: „Onze grote- „havenbaas' heeft vandaag examen gedaan en ik-kan zeggen, dat het ruim in orde is".,- De heer Thomassen' noemde Rotterdam een echt Europese haven, tip: longen van het westen, die aan snelle veranderingen onderhevig-is: „Wat de stad nu nog aan grond te bieden heeft zal over dertig jaar volledig zijn uitverkocht, maar het zal nog'wel even duren" voordat we' Harwich gaan annexeren". Over deze agglomeratie-van-de-toekomst zei hij: .Alen zal er niet behoeven te zoeken naar recreatie, ook niet haar waterwin plaatsenc De heer Blussé van Oud-Alblasbe toogde dat Rotterdam („160vierkante kilometer economische aktiviteit") gé- kenmerkt wordt dor een internatio riaal aspect en een' welkomstpiint is voor zaken-doen en het stichten van nederzettingen. Een tachtig, negentig jaar geleden is.de haven zich door allerlei aktiviteiten gaan -ontplooien. De belangrijkste, ingreep was het graven -van de doorsteek van Den Hoek naar zee. „Daar leven we nu op en daar zullen we altijd op blijven leven". Tenslotte hield hij zijn jeugdig gehoor voor, dat het over dertig jaar geroepen zal zijn verder té bouwen aan wat dé huidige generatie heeft weten te berei ken". v De Jeugdha vemdag wend voor de rij fide 'maal; gehouden en vierde- dus yet. eerste lustrum. Zoals bekend wordt deze manifestatie, die altijd valt op de verjaardag van "prins Bernhard, georganiseerd door- de plaatselijke commissie van hetcon- tacicéntrum Berijfsleyem-OMétwijs in samenwerking mét enkele. Rotter damse organen, met het doel de jeugd te infórméren ovér dé"'be'tekéhis yan en het werk in de haven. Daartoe, wor den bezoeken, gebracht aan havenbe drijven, terwijl de jeugd daarnaast op haar havenkennis wordt 'getoetst' door middel van een vragenlijst., -Op .het .programma van. vandaag stond, naast een bezoek aan een aan de haven verwant bedrijf het volgen van het beloodsen van een binnenkomend schip. Vermeld dient nog, dat de ochtendbij- eenkt jnst in de Aboy'-hal werd opgeluis terd door muziek wan de'Politie Harmo nie.* DINSDAG 29 JUNI 1915 v- 'Algemeene toestand. De Dmlscltr Ooslenrjjksclie zegetocht in 'Galiciê duurt voort. Op het-zuidoostelijke oor- logsterxeinis. Halycz bezet en den Dnjestr zijn dé troepen overgetrokken. Qp het Westfrorit duren de plaatse lijke gevechten voort/ Ook wordt in het Fransche avondberichf melding gemaakt van een vliegeraanval op de Zeppelin- loodsen te Frtedrichs-hafen. Wegens het weigeren van den motor moest de vlie ger op Zwitsersch gebied landen. De berichten van hét Znidfront blijven allesbehalve gunstig voor de Italiaan- sche aanvallers. „Goed afgelóopen. Uit Vlissingen wordt gemeld: Bij het schijfschieten is de leuning.van de trap, die'naar den bou levard leidt, getroffen door een granaat scherf. Gelukkig werd niemand gedeerd. wvwwwwwwwwww me tijd onder water lag in het diepe gedeelte van het openluchtzwembad, naar boven. Een hele toer voor een jongen die nog maar één zwemdiploma heeft en bovendien niet erg groot van stuk is- Maar Gerrie vindt het hele maal niet zo bijzonder. „Iedereen zou het gedaan hebben". En hij vertelt verder; opgewonden en soms een beetje struikelend over zijn worden. Opgewonden, omdat er plotseling zo'n publiciteit aan hem wordt gegeven, en haastig, omdat bene den, twee verdiepingen lager dan de huiskamer, in de Frits Ruysstraat twee vriendjes op hem wachten met een voetbal. „O, het wes erg eng, het jongetje zag helemaal blauw en ik geloof dat hij er al een hele poos in lag, hij was op het trapje van het ondiepe uitgegleden en tot bij de duikplank in het diepe moet hij gedreven zijn. Nou, en ik haalde hem bo ven en iemand pakte hem aan en toen kwam er een meneer aan en die zei: Dat kind h dood en hij legde er een deken over. maar toen kwam er een andere me neer en die zei dat hij nog niet, dood was en toen kwam de badmeester en die deed kunstmatige ademhaling, ja, mond-op- mond. en toen kwam er een heleboel wa ter uit en 20, en toen leefde hij toch nog. Met kampbeheerder en zijn auto ben ik toen naar bet ziekenhuis gegaan, waar het jongetje ook naar toe was, want ik- wilde er eigenlijk niets meer mee te maken hebben, maar ik wilde hem toch nog even zien, nou ik was zeóóó blij toen ik zag dat het goed met hem ging." Het pittige gezicht van Gerrie straalt helemaal, hij kriijpte zijn lichtblauwe ogen bijna dicht en zijn haar lijkt nog meer springerig van vreugde. Kij draagt er nog een klein litteken van zijn redding, onder zijn oog zitten een paar wondjes, die hij heeft opgelopen toen h(j over de bodem zwom, Maar nog iets anders houdt hü er van over, al is het dan geen kostbare herinnering, want ,-.dat wilde ik niet, dat wilde ik helemaal 'niet Die mevrouw, de mojder van dat kind je, ze zegte: Jongen, zegt ze, ik wil je alles geven. Zeg maar wat je wilt hebben. Ik zeg: mevrouw, ik wil niks, ze zegt: moet je geen Ieren tas hebben, or een leren bal, of zeg het maar. Wat ik Je zou willen geven Is niet te betalen, maar wil Je echt niets moois? Nou, en ik wou maar niks, maar ja, toen zei ik: Geeft u me dan maar een plastic bal van één- vijf-en-negentig en volgende week neemt ze die, voor me mee, want dan. gaan we er weer kamperen en z(j zijn er dan nog". Ais hij dat volgend weekend weer naar Ede gaat, vindt bij het dan niet naar om direct weer in het zwembad te duiken?, „Nee, nouja, een beetje wel, maar ik doe het toch. Maar als het kindje dood ge weest was, dan zou ik het niet gedaan hebben". Hoe kon hij zo goed zwemmen, ter wijl hij toch nog maar één diploma had?" Jk heb bijna mijn tweede en ik doe het erg. graag. Trouwens, ik doe een heleboel aan sport, voetballen, en turnen en nog meer. Ook vissen. „En Gerries moeder vertelt: „Als hij gaat vissen is hH altijd 20 bezorgd, hij komt dan ai heel-gauw terug en zegt: Mamma, er zitten allemaal kleine kinderen lang de kant en ik let toch niet op mijn hengel, ik let alleen maar op hen, en daarom vang ik niks, nou, ik kom maar terug". v Hoevoelde hij zich na zijn „reddingactie"? Gerrie: ,Jk kon niet naar bed; ik zag maar telkens dat kindje, ik dacht: Hoe heb ik dat gedurfd?". Heeft hij de geschiedenis nog aan veel mensen verteld? „Nee, op school' (de lagere school aan de BeukelscUjk)heb ik het alleen aan een vriendje verteld. Verder niet. Gerardus Frietman, veertien jaar/ redde een leven. Hij is er zelf nog wel onder, de indruk van. Toen wij zijn huis ver lieten, stond hfj, een beetje beduusd toch, tegen zjjn vriendjes „te: vertellen dat hü nou in de krant kwam,' en dat terwijl hij toch maar-iets had; gedaan „wat iedereen gedaan iou hebben".' 7"

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1