nu op de beddenafdeling rrm ii Vogelwerkgroep aktief in polder en vlietland met vuist door GS-tunnel AGENDA ROTTERDAM Ontploffing op in Buizengat van Doorn met pensioen Laatste wees vertrok tien jaar geleden Gebouw dateert uit begin van 17 de eeuw GRONINGEN Havenwerkers in rnim gevallen In middenberm over de kop 3r3TottmVxnnncr Paardenoppasser ging als beest tekeer Burgerlijke stand Inbreken om voor levensonderhoud te kunnen zorgen Zware schade bij auto's Planten water Auto's botsten in liet verkeer stormloop DEKUERK&ZN Wildtellingen geslaagd Vier jongens viagengeld 965 J rr ROTTERDAMMER DINSDAG- 27 JULI 1965 Vij fti g S chied amm er s naar de Vierdaagse Kom vrijblijvend kijken naar de nieuwe kollektie van STIJLGROEP Uitbuiting -uit wurn© 'oaxaaanr MAN DOOR RUIT VAN 'CAFÉ GESLAGEN Heropvoeding Op kampeerterrein géén „kampnamen" Korte zeezivemtocht rtu op 7 augustus 33.80 Onwel en oyer leden Onbekenden richtten autoschade aan Vlietlanden On gel ukken met bromfietsers Concoursvlueliten „De Luchtbode" VLAARDINGEN on dagelijks - 'i dagelijks Papua 3 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Maandagavond msüeeks zeven uur ontstond een ont- "isffinfi aan boord van een pleziervaar- in het Buizengat De eigenaar, de v?Jr T C. v. d. Waal (35), liep hierbij wonden, óp aan beide .bovenbenen, S a het hoofd. Zijn haar ver- Sde gedeeltelijk. Hij is in het Holy- jiekenhuis opgenomen. Er bestaat geen '^^ontploffing gebeurde terwijl Van serW water warmde op een butagas- imsteL" Terwijl hij hiermee bezig was Hot hij- de motor van het jachtje proef draaien--Dezc motor 'i* uitgerust met f.Srgloeibranders.,- Vermoedelijk heeft SInde kajuit en de kuip. die afgedekt Sas met een'zeil. hutaangas verzameld <joor de gloeikoppen tot ploffen werd "ebratht Het jacht werd ernstig bescha dig/- - (yan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruim vijftig Schiedamse wandelaars vertrokken maandag naar Vilmezen om deel te nemen aan de 49e internationale Vierdaagse, 's Avonds, na men ze deel aan de grote „Vlaggenpa- rade". waarmee deze jaarlijkse sportge beurtenis een aanvang nam. Behalve coortkleding en schoeisel, hadden de Sciiiedamse marsers. die in feite allen ge traind waren, ondergoed en sokken bij zich eft niet te vergeten kamferspiritus, voétpoeder en een verbandtasje. Boven dien hadden ze. de thans zo onmisbare plastic regenkleding in hun bagage. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt vrijdagmorgen, 30 juli in de kantine van de G.T.B. de hoofdopzichter A. van de Gemeentelijke Technische Bedrijven. W. van Doom na veertig' jaar trouwe dienst afscheid van directie en collega's. Hij is een geboren Schiedammer en komt uit een groot gezin. Nadat hij de lagere school had doorlopen, was hij eerst werkzaam bij éen particulier be drijf en werd daarna in 1919 gasfitter bij de Gemeente. In de loop van zijn lange diensttijd leerde hij vrijwel elke afslui ter hl de oude binnenstad en in de nieu we wijken kennen. Hij klom op tot hoofd opzichter A en behoorde bovendien tot het brandweerkorps. Een plichtsgetrouw en algemeen gezien ambtenaar gaat met hem heen. Zün welverdiende rust na zo vele paren noeste arbeid heeft de heer Van Doorn ten volle verdiend. SCHIEDAM Aan de Lange Achterweg staat een merkwaardig oud gebouw, het voormalige Wees huis der Hervormden, tegenwoor dig „Lindenhof" geheten. Het me rendeel der Schiedammers zegt deze naam wellicht bitter weinig. Zoals het met zóvele mensen en dingen in onze naaste omgeving gaat: We leven er langs heen! Sinds mensenheugenis staan de beide stenen weeskinderen „Jan" en „Kaat op het dak. In weer en Wind, jaar in, jaar uitl Halverw&ge over het lichaam van de glunders weesjonnen hangt een oude fiets band en bij het wesmeisje ligt er een zelfde soort hoepel rondom de stenen console, waarop ze zo fier staat. Beiden beelden zijn ongetwij feld het mikpunt geweest van een werpspel van de jeugd. Er wonen overigens geen „echte" wezen meer achter de Sombere muren. v,n c£ Jm¥.n*yde is hceI wat gezelliger en blijmoediger van sfeer dan de buiten kant doet vermoeden. De laatste wees vertrok op 5 januari 1955. Er werd daarna aan 120 geheel „andere" kinderen onderdak verleend. Niet alleen het hervormde weeshuis ie Schiedam, doch ook de weeshuizen van eiders in ons land stonden in de loop van de laatste vijfentwintig jaar voor- het onomstotelijke feit. dat de doelstelling, waaraan ze hün bestaansrecht ontleen den, was verdwenen, Hiervoor waren aanwijsbare oorzaken, waarvan de voor naamste ongetwijfeld was de -sterk ver beterde algemene gezondheidstoestand van het Nederlandse volk in de laatste halve eeuw, waardoor de gemiddelde sterfte-leeftijd tegen de 70 jaar kwam. Een in 1800 omgewaaide muur tussen de -tuin van het Weeshuis en een belendend perceel besloten de regenten op 15 maart 1824 niet meer op te bouwen, maar ter plaatse een doornen- heg, te planten: „de actueele finanfieele een onzer verslaggevers) (Van ervan overtuigd had, dat alle- „fatsoenlij ke lieden" de-kerk hadden verlaten. Tijdens de Franse overheersing werden „alle de tot den dienst bekwaame-jonge lingen in de wees- en armenhuizen en andere soortgelijke gestichten" door de bezetter weggehaald om „bij de verschil lende regimenten, van de armee geplaatst te worden". Velen kwamen nooit terug! toestand van dit Gesticht gedoogt niet de wederopbouwing derzelve muur, zelvs niet voor gemeene rekening". 'Uit een notulenboek van 1788-1791 blijkt, dat de binnenvader de jongens 's morgens om half vijf wekte, tenminste 's zomers, want 'om vijf uur moesten ze naar hun winkels. De meisjes werden om half zes gewekt en gingen van zes tot acht naar school, waarna ze huishoude lijk werk verrichtten. Elke zondag bege leidde de binnenvader, daarb f' geassis teerd door de kleermakersbaas, de wees kinderen naar de kerk. Ze moesten eerst op de binnenplaats netjes twee aan twee "-enter elkaar aantreden, waarbij gekeken werd of ze hun schoenen of muilen wel aan hadden. Na afloop van de preek moesten de kinderen weer in het gelid naast de kerkbanken gaan staan. Ze mochten hun hoeden pas opzetten als de vader zich KORTE HOOGSTRAAT 11a TFT,FF 6151 VLAARDINGEN ROTTERDAM Vannacht heeft de havenarbeider H. F. van Ham uit Breda, 40 jaar, bij het aanhoeken van een laad- bord van boord van het in de Merwelia- ven bij Com. Swarttouw gelegen binnen- schip Theodoor zijn evenwicht verloren, waarna hij in het ruim viel en daar op ongeveer anderhalve meter beneden het luikhoofd gestuwde kisten terécht kwani, Hij is met-pijn 'in-de-rug naar het Ha venziekenhuis. gebracht. Maandagavond heeft de havenarbeider G. A. van Gooi uit de Rosestraat, 34 jaar oud, een val van zesmeter gemaakt in het ondemiim van het Nederlandse schip Prinses Margriet, dat aan de Wilhelmina- kade gemeerd ligt. De heer Van Goo! was werkzaam op het spardek van een ruim. waaruit met een vorkheftruck vaten van onderdeks naar het midden werden ver voerd. Nadat de truck een laadbord met vaten had weggehaald kwam een niet af gedekte opening van de afgangkoker naar het onderruim vrij. De heer Van Gooi wilde de wagen ontwijken maar- stapte in. de koker. Met ,een gebroken linker voet, en met'rugklachten werd hij naar het Havenziekenhuis gebracht. Derde stuurman H. Buhring uit Ham burg, 24 jaar. is maandagavond aan boordvan zijn schip, het Duitse schip Gunda; dat bij .- Quick Dispatch in de Waalhaven gemeerd ligt, van zes meter, hoogte op de buikdennihg van. het onder- ROTTERDAM Öp de rijksweg tus sen Delft en Rotterdam -is maandagoch tend ter hoogte van de Zwethbrug de 53-jarige verkoper J. van den. Breuken uit Amsterdam, die in de richting van Rotterdam reed, bij'het'inhalen van een vrachtauto rnet'.de linkerwieren van zijn Personenauto in de' middenberm geko men. De heer Van den Breuken ver loor de 'macht óvfcr zijn stuur en de wa gen slipte en sloeg over de kop. Met een gekeusnde- elleboog werd de heer.Van den.Breukenmaar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. De auto werd geheel vernield. - DINSDAG 27 JULI 1915 *1 Vakbeweging. Vrouwelijke leden. Uit „De Chr. Tabaksbewerker" blijkt ons, 3 dat. op de laatste jaarvergadering van j den Bond een voorstel van de afdeeling Kampen om vrouwelijke arbeiders toe te laten werd verworpen. Dat schijnt ons niet verslandig, In: liet jóngste nummer van Patrimonium.wordt over de organi- J «atie van vrouwelijke arbeiders het vol- j t'nde gezegd: „Koog noodig zal bet j lln, dat de vrouwen, die in loondienst J werkzaam zijn, zich organiseeren in de j >akvereenigingén. Niet minder dan de J nwnnen hebben zij. belang bij behoor* j iijke arbeidsvoorwaarden. Door allerlei. 2 economische omstandigheden zal de 2 vrouwenarbeid toenemen. Ook onze 2 Christelijke Bonden zullen bedacht 2 "toeten zijn. op het maken van propa- 2 ganda voor.de Vakvereenigingen onder 2 °e vrouwen. Een kortzichtig „mannen- 2 egoïsme" kan zich wreken. 3 TtvvvvvvvzvvtvtvvvvvvtvvtvttvvvvvvvvV" ruim, gevallen. Waarschijnlijk heeft de stuurman niet gezien, dat twee luiken onder "de ruimtrap. geopend waren. Hij is met enige gekneusde ribben naar het Havenziekenhuis gebracht. In het ruim van de in de Rijnhaven bij de loods Havana gelegen lichter Swift 4 is maandagmiddag de ios-werkman J. Koopman uit de Claes de Vrieselaan ge- raakt door een laadboom, die brak en naar beneden kwam. Met pijn in de borst werd hij naar hef Dijkzigt-ziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 27-jarige fabrieks arbeider P. A. uit Rotterdam heeft maan- dagmargeh in dé Delisstraat de 32-jarige L V., zonder beroep, bij een vechtpartij door een ruit van een café geslagen. V. liep letsel aan zijn hoofd op en is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De politie hield A. op de Brede Hilte- dijk aan. Hii bleek in de strijd een smj- wond 'aan zijn rechterhand te hebben opgelopen en werd voor behandeling naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Daarna werd hii in het bureau Linker Veerdam ingesloten. In de Delisstraat werd aangehouden de 39-jarige E, E., zonder beroep, uit Rot terdam. Hij zou de twee mannen tot vechten hebben aangezet. Ook hij werd naar het bureau meegenomen. Allen ver keerden onder invloed van sterke drank. (Van een onzer verslaggevers), ROTTERDAM Een Ierse paarden oppasser, de 18-jarige C. M„ heeft zich gisteren op het spoorwegemplacement aan de Vierhavenstraat nogal misdragen. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank en had met een emmer twee ruit jes van een pakhuis vernield. Toen de politie probeerde hem aan te houden, verzette hij zich hevig en wilde op de vuist. Hij trapte en stompte naar de politie-agenten. zodat tenslotte van de wanenstok gebruik moest worden ge- méakt Nadat twee mannen kwamen as sisteren, kon de man aan het bui eau Marconiplein worden ingesloten. Vanochtend vroeg is de man na ont nuchtering en kalmering, heengezonden. VT AARDINGEN Geboren: Ingrid Gijs- berta dv F Aalders en A J van Dam. Floris de' Vijfdelaan 250: Louise, d.v. J Slok en J B Doolaar, P K Drossaartstr 242. Willem Cornells, z.v. J Eichhorn en A de Kok? Piet Heinstr 13; Wilhelmina Afke. d.v. A W van Hulst en M J Roskam, Rozenburg. Helène, d.v. L van den Boogert en P de Bloois. Lusthofstr 25: Ricky J°hn; z-f- 3 Thiele en C P Klee. Lobellastr 31A, Marianne Hendriks, d.v. G Breeman en F M de Nijs. v.d, Spiegelstr IA; Yvonne Johanna Claslna, d.v. P W Hendrikse en A C Hogerland, Geert Grootelaan 227. Overleden: Héijer Cornells van Rossen, jr. echtg.v. N van Duffelen, Leliestr. 25. 61 T)E stenen weeskinderen Jan en Kaat" op het dak van de Lin denhofin Schiedam. .De „jeugd van tegenwoordig" heeft beiden met een oude fietsband gedecoreerd, maar het. middel van Kaat was nog net iets te .smal om de band te kunnen opvangen. (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM „Ik moest wei in breken om voor mijn levensonderhoud te kunnen zorgen". .Dit zei vanmorgen de 29-jarige expeditieknecht A. J. D. tegen de president van de rechtbank mr. G. J. E. Boerink. De officier eiste* tegen de expeditie knecht een jaar gevangenisstraf en toe zicht .van de regering voor het plegen van inbraken in,een café aan de Berweg (buit 25), een fabriekspand aan de Rottekade (regenjas en fles cognac) en een inbraak in een schoolgebouw aan de Hillegondastraat .(buit 28). Het was overigens niet de eerste keer dat hij terecht stond, want hij was, zo zei de president, al vijftien keer veroor deeld. D. corrigeerde verontwaardigd: ..maar twaalf keer". Bovendien liep in drie proeftijden en in een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling. Alcohol bleek een grote rol te spelen in het leven van de expeditieknecht. Het consultatiebureau gaf een somber beeld van zijn verslaving en constateerde, dat er met D. niets te beginnen viel. Omdat hij alle medewerking weigerde, achtte het bureau verder toezicht volkomen zinloos. Uitspraak. 10 augustus. De kinderen werden-dikwijls uitgebuit, zoals óp de. scheepstimmerwerf „De Nijverheid, die o.a. Oost-ïndiëvaarders maakte. Halverwege de negentiende eeuw werkten de jongens hier in de felle koude aan de Maas, vanaf 's morgens half vijf, waarna ze 's avonds om half elf pas ih het weeshuis terugkwamen. Dit vonden- zelfs de heren regenten, die overigens niet overliepen van zachtheid. 1e erg. Ze schreven dan ook aan de directie, dat de wezen niet langer zouden mogen werken dan tot 's avonds negen uur. Een veel gerinser percentage ouders sterft op een leeftijd, waarop ze minder jarige kinderen nalaten. Verder spelen de uitgebreide sociale voorzieningen en de meerdere welvaart een belangrijke rol. Ten slotte is er de sterk toenemende ontkerkelijking,van de massa. Van weéshuis' is de Lindenhof een Instelling van' kinderbescherming gewor den. De traditionele lijn -van opvoeding en verzorging is thans omgebogen naar heropvoeding en behandeling, waarbij psychiater, psycholoog, arts en sociaal werker in nauw verband, waar het mogelijk of noodzakelijk is met de paedagoog, samenwerken ten bate van de verpleegde kinderen. Zelfs schakelt men de psychotherapie in om eventueel de vast gelopen ontwikkeling van het kind weer op gang te brengen, wannéér alleen heropvoeding geen tastbare resultaten oplevert. De eerste steen van het weeshuls aan de Lange Achterweg werd gelegd op 6 juni 1605. In het eind van de 18e eeuw werd het oude vervallenweeshuis ver nieuwd. Een van de Schiedamse predi kanten, ds. Guarnerus Soelens verrichtte op dinsdag 24 september 1782 „het plegtig en statelijk" wérk van de inwij ding. Hij hield „een allersierlijkste, wel doorwrogtc en gepaste R.edenvoeringh of te Predikatie". Het leven'binnen de grauwe muren van het weeshuis ging daarna zijn verdere gang. We lezen In de notulen, dat de regenten op 17 april 1815 de Schiedamse „Horlogiemaker" David van een Alphen tegen een jaarlijks tracte- ment van twintig gulden belastten met „het dagelijks opwinden en in gewone reparatie onderhouden van het uur werk, zich- bevindende bi de yoprgevel '"van; dit Gesticht".,v' Ook de 'vrouwen I van. dé 'régenten hadden er dikwijls een handje van de weesmeisjes op' ergerlijke wijze ten eigen bate te exploiteren'. Ket gebeurde name lijk nog al eens, dat meisjes- die op,vaste winkels, waren - besteed „om; haèr- ambagt beter te leerên 't zij. van wolle ofte linde nayen'.', door heren regenten daarvan daan werden gehaald om in „deftige huizingen" van bestuurders van het weeshuis werkzaamheden te verrichten; (Van een onzer verslaggevers) IJ OTTERDAM Bewoners van IA een woning op de derde etage in de, Lemkenstraat, diemetva kantie zijn, hebben in de, douche cel de kraan lateii druppelen om de in èen lavet gezétte planten van het nodige vocht te voorzien. Gisteren klaagde ""één bewoner van de tweede etage dat hij last had 'van .lekkage1 in het plafond. De "politie'verschafte zich toegang tot het leegstaande huis en.ontdek te dat hét lavet was overgelopen, omdat er een stop ih dé afvoer zat. De politie nam de. nodige maatre gelen om verdere lekkage te voor-, komen. - (Van onze correspondent) ROZENBURG Zondagmiddag om 17.45 uur botsten twee personenauto's op de Europaweg. Zij kwamen uit de richting Europoort en naderden het punt waarde Stagldi-epsedijk de Europaweg kruist. De wagenvan D. R. uit Rotter dam -ging volgens de regels linksaf omdat de bestuurder voorsorteerde. De chauf feur :van de tweede wagen; S. V. eveneiens uit Rotterdam, negeerde de voorsprteripgspijl op het wegdek en ging plotseling .linksaf. Hierbij reed hij dé andere wagen in de flank aan. Beide voertöigenwerden zwaar beschadigd en R. raakte gewond aan de arm. HOEK VAN HOLLAND De straat- naam-geving op het nieuwe kampeerter rein in Hoek van Holland zal binnenkort drastisch worden veranderd. Tot nu toe was het nieuwe kamp verdeeld in blok ken. 'Vele. bewoners vonden dit een kampidee "dat onaangename 'herinnerin gen opriep. Daarom zullen ook op het nieuwe kampeerterrein normale straatna men worden ingevoerd. Men denkt daar bij aan een vogelbuurt en een sport- buurt. HOEK VAN HOLLAND" Nadat onlangs door de ongunstige weersomstan digheden de zeezwemtocht Hoek van Holland-Kijkduin moest worden afgelast, zal nu de zwemtocht Hoek van Holland- Terhéijde op 7 augustus worden gehou den, -tenzij bijzondere omstandigheden dat verhinderen. De vijftien personen die zioh Voor ..de' 'eerste tocht aanmeldden zulleii hu aan de „korte afstand" deel nemen., Hierdoor zal een veld van ongeveer veertig zwemmers starten voor de tocht, Om geen enkel risico te lopen is het aantal volgboten belangrijk uitge breid, VLAAK DIN GEN Op de hoek Van RiebeeckstraatBotastraat botsten maan dag tivee auto's op elkaar. De bestuurder van een' der -wagens, de 40-jarige M. den E. lette daarbij niet op het hem over de Van Riebeeckstraat tegemoetkomen-de verkeer. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. i 15JUUT/M5AUG. VERENDE MATRASSEN „ldeaal-de-luxe*. Met versterkt interieur van conisch stalen veren, geborduurd bovenblad, zomer- en winterkant, 1 pers. 80x190 2pers120x190 „n van 95.- nu voor van 160.- nu voor POLYETHER MATRASSEN, 10 cm hoog, met geborduurd bovenblad, afgewerkt met contrast-rode border, overtrek van zware damast. 1 pers. 80x190 van 65.- nu voor 48.80 LUXE SPREIEN van acetaat-zijde, sprankelende dessins, royaal gevuld en afgewerkt met ruime volants. Nu 30% beneden de.prijs! 2 persoons 37.80 1 persoons COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM: BINNENWEG BEIJERIANDSELAAN 3 ROTTERDAM/DEN HAAG UTRECHT/VUSS1NGEN lOEVENTER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Maandagmorgen werd de 64-jarige tuinman H. Lagerwerff uit de Elschotstraat óp de Zuiderbegraaf plaats. terwijl hij met een 'machine aan het giasmaaien was, onwel. Bij aankomst in het Zuiderziekerihuis bleek hij te zijn overleden. Bij het eindpunt van bus 36 zakte gis termorgen.plotseling de 62-jarige wachts- man G. J. Messelaar uit de Anemoon straat in elkaar. Bij aankomist in het Zuiderziekentjuis was. de mari reeds overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het. terrein van een limonadefabriek aan de' Stadionwejg is in.'het weekeinde met'vier vrachtwa gens gereden'. Ze werden daarbij vrij ernstig beschadigd. Men'heeft zich toe gang verschaft door het ov'ërklimmen van een schutting.- Ook was mét een personen auto gereden.Een zij ruitje ervan was vernield. Ook een vorkhertruck is niet ongemoeid gelaten. De totale schade be loopt ongeveer tweeduizend gulden. VLAARDINGEN Vijftien leden van de Vogelwerkgroep Vlaardingen/ Schiedam van de K.N.N.V., hebben in samenwerking met het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuiir (ITBON) waterwildtellingen verricht in ,de Broekpolder, in de Vlietlanden en in de Ketheiput. Deze tellingen werden gehouden op de door het ITBON vastgestelde data, waarbij in totaal vijftien maal werd geteld. Zoveel mogelijk in de morgen uren tussen 9 en 11 uur. Elk gebied had ten minste vier waarnemers, zodat elk^, ploeg slechts eens per vier'weken hoéfde te tellen. Om de continuïteit zoveel mogelijk te 'waarborgen, werd steèds hetzelfde gebied door dezelfde groep bezócht. Bij elkaar werden 21 vogelsoorten op de vastgestelde tijden geteld,- soms zelfs in dé meest barre weersomstandigheden. De. Broekpolder ligt voor het grootste gedeelte in de gemeente Vlaardingen en voordé rest -in Maasland. Het is een opspuitgebied van Rotterdam, dat hier de bagger uit haaf havens kwijtraakt. De tellingen, die in dit gebied van belang zijn voor de afwateringsputien en de.bèzinklngsjmtten, werden erg bemoei lijkt doordat Verschillende soorten vogels zich ophielden tossen de -begroeiing die veelal uit zeeaster, moerassenandijvle en riet bestond. Geteld werden de exempla ren, die men van de kaden af kon waarnemen. Het totale terrein omvat ongeveer 409 ha., .waarvan één derde voor de tellingen van belang tras. De Vlietlanden bevinden zich in Maas land: tussen de Maaslandse Trekvaart en de Boonervliet en bestaan uit een com plex van veelal'niét bemeste hooilanden, dat wordt" doorsneden door een drietal vlieten. .Het is bijna geheel in het bezit yan de -Ned, Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten. Aanvankelijk werd in dit gebied vanuit éen bootje geteld, maar later bleek -dat hét terrein beter vanaf de kadtn was !e overzien. Men reed dagftoe .langs de Noordelijke Vliet, wear men een overzicht had van de vogels die'zich op of nabij de Maas- SCHIEDAMEen bromfiets waarvan de bestuurder, de 18-jarige H. A. K., niet goed uitkeek, botste maandag op de kruising Parkweg—Honnerlage Grethe- laan tegen een personenauto, bestuurd door de 21-jarige T, H. T. De bromfiet ser kreeg een schaafwond aan de rechter onderarm en de bromfiets werd licht be schadigd. De 22-jarige bromfietser J. P. H. uit Delft, slipte terwijl hij remde, maandag op de Lange Haven bij deKeetsteeg, schoot daarbijvijf meter over het weg dek en botste tegen een personenauto, bestuurd door de 57-jarige A. C. uit Rot terdam. De bromfietser kreeg geen let sel, maar het voertuig liep enige schade op. Van een nnzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier jongens van 17 tot 18 jaar'hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de voetgangerstunnel van het;Centraal- Station een 30-jarlge kelner lastig gevallen. - Ze vroegen hém-een'guldén voor het passeren! De man, die geen gevolg gaf aan het verzoek, kon zich, nadat de jongens een dreigende houding hadden aangenomen, door een stevigevuistslag vrije toegang verschaffen. De jongens hebben zich daarna teruggetrokken landse Trekvaart en de Middenvliet bevonden. De Boonervliet en het Bom- meer werden vanuit de Broekpolder geteld. De Ketheiput is een bezinkinesbassin in Kethel, ten noorden van de Vlaardin- gerweg. voor het omliggende opspuitge bied. Dank zij het enthousiasme van de deelnemers is het onderzoek 1964/1965 zeker ges'aagd. Voor het nieuwe seizoen (1965/1966) heeft ,,zjpi)r inmiddels een groot aantal' deelnemers gemeld, zodat besloten werd pogingen te ondernemen, om meerdere gebieden in het onderzoek te betrekken. Daarbij gaan de gedachten uit naar een gedeelte van de Oude Maas, een gedeelte van de Brielse Maas en verder wil men gaan tellen in de Ackerdijkse Plasjes nabij Delft. Met het ITBON is door de coördinator inmiddels contact opgenomen. VLAARDINGEN Vanuit Bordeaux vloog de p.v. over ongeveer 866 Jon met 48 duiven in concours. Vrij'dagmiddag werden de vogels om 13.00 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif kwam zaterdag morgen om 6.32.14 op zijn hok en de laatste om 10.08.57: Uitslag: W. Eikelenboom 1 23; J. Jekel 2 10 12; M. Broek 3 14 16; J. van Zelm 4 6 13: Gocdegebuure-Hofman 5: D. Kloppenburg 7: B. van der Harst 8 15 17 24; J. Bel 9 II 18 20: Bravenboer 19 21 22. De jonge duiven vlogen vanuit Neufvilles 154 km In concours. O 8.40 uur werden 259 dieren gelost. De eerste arriveerde om 10.25.38. de laatste 10.54.43. Uitslag: S. van Vliet 1 15. J. J. de Vos 2; R. Steijns 3 11 48 49: J. Saliischbergen 4 19; A. van der Veer 5 14 60 62; M. de Wit 6 0: G. van Vliet Sr. Goedegebuure-hofman 8 12 37 38 42 44- M Broek 10 24 64: G. Bot 13 25 38 40 51 53 57: D. Nieuwenhuizen 16 21: Ph. Hofman 17 20 23 33 65. B. van der Harst 18; D Kloppenburg 22; A. Cornelisse 26: H. van Vliet 27 28 34 5G 61: J. van Zelm 29 59: W. Eikelenboom 30 40 50; J. Jekel 32; G. Schaar 35: G. Kalkman 30 58: B. Moerman 43 47; G. Rodenburg 45 54: C. Verweij 52 63: C. Bakker 55. Vrijdag inkorven voor Mons 104 km. Klokken aanslaan 8 uur. Kampioenschappen: Hok Midlond: 1. Ph Hofman 2769 pnt.: 2. L. Poldervaart 2774 pnt.; 3. Goedegebuure-Hofman 2370 pnt4 J. van Ze!m 2172 pnt.; 5. C. Verweij 2126 pnt.: Hok Fond: 1. J. Bel 3814 pnt.: 2. M. zvfc ?57<l, p,nt" 3' Goedegebuure-Hofman 3246 pnt.; 4. L. Poldervaart 3145 pnt.: 5. J van Zelm 2248 pnt. Duif Fond: I. Ph. Hofman 1435 pnt.: 2. Goedegebuure-Hofman Ph- Hotean 1040 pnt: 4 idem 942 pnt., 5 Goedegebuure-Hofman 911 pnt.; gmf Fond: 1. J. Bel 1364 pnt.; 2. L. P"Jde7aaTlt "72 pnt.; 3. J. van Zelm 1100 pnt.. 4. J. Bel 960 pnt.: 5. idem 958 pnt Koppelv]ucht:l Goedegebuure-Hofman 6556 5876' „nf? i 1ï0flSa,n. 5837 Pnt= 2- M. Broek pnt., 4. L. Poldervaart 5644 pnt; 5, J van Zelm 4839 pnt. Bijkantoor De Rotierdammer, Vlaar dingen, Smalle Havenstraat 11, tel. 6775 (b.g.g. 010-115588). Uitsluitend redactie- zaken 9493 (b.g.g. 6379) Klachten bezorging Vlaardingen: C. Fictorie, Handelstr. 18, tel. 3345. maand t/m vrijd. 18-19.30 zaterd. 17.30-19 uur. Belangrijke telefoonnummers Vlaardin gen: Brand en ongevallen 4444; G.G.D. 2541. Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking, tel. 010-141000. Centrale Hulpdienst: Maassluisedijk 5, tel. 9161. Apotheek: Van Hogendorp, Van Ho- gendorplaan 129a, tel. 4233. Dagblad „DE ROTTERDAMMER". Schiedamse redactie Lange Kerkstraat 28 tel. 263954 (b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangelegenheden 195885 en 28037). Agentschap: J. v. Gogh. Dr Zamenhol- straat 139. tei. 15240U. Klachten bezorging: Agentschap (adr zie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666. alarm brandweer 269123 alarm G.G en G.D. 269280 Apotheek: Nieuwland. Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. QEDERT kort heeft de Roteb een ophaal. auto in dienst die door middel van een hcfinstallatic containers met een inhoud van 1400. liter kan' ledigen, Reeds énige jaren was de'dienst .in het bezit van om gebouwde roltromincls voor het ledigen van containers eh deze hebben altijd naar behoren gefiinktinneerd. Het luadvcniiogen was echter gering en de containers dienden vry nauwkeurig tegen de achterzijde van de auto gemanoeuvreerd te worden. Met de nieuwe auto heeft men hier geen last méér van. Er is een laadbak gemonteerd met een inhoud van 18 kubieke meter, waarin door middel van een persschot bet vuil -gecom primeerd wordt. Hierdoor is het mogelijk de inhoud van 22 tot 23 containers in één rit mee te nemen. De containers worden unn de rechterzijde van de wagen opgepakt. De bevestigingsarmen' worden naar buiten geklapt. Is de container hiermee verbonden, dan wordt de telcscopische hefcilirider in werking gesteld. Even voordat het mecha nisme om de container in de laadopcning te kantelen in werking komt, wordt auto matisch een hydraulische cilinder in wer king gesteld, die de afsluiting van de laad- opening verwijdert, waarna 'de container in de laadruimte gekanteld en leeggestort wordt. Dan wordt de container teruggezet. Na twee- of driemaal ledigen is de laad bak gevuld. Dan wordt het persschot in werking gesteld. Het vuil wordt niet een kracht van 26000 kilo samengeperst. De teleecoopcilinder van liet persschot is boven de cabine opgeborgen, vandaar die pukkel aan de voorzijde van de laadbak. Voor het lossen van het vuil wordt de achterklep geopend. TJET vroegere raadhuis van Delfshaven, dat nti als een wat vervallen bouw- werkje aan de Aelbrechtskolk staat,- is ouder dan men dacht. De heer C. J. du Ry van Beest Holle, directeur van het Historisch Museum teRotterdam, heeft grote gedeelten van' binnenmuren aan de hand van de daarin' toegepaste steensóórt gedetermineerd nis zestiende-eeuws. Tot nu toe had men altijd gemeend, dat dit ge- houw uit de zeventiende, eeuw dateerde. Maar deze binnenmuren zün opgebouwd uit een bepaald type kloostermoppen, dat in de zeventiende eeuw niet tncer werd ge bruikt. Men weet, dat de gevel uit de achttiende eeuw dateert. Die is opgetrokken als gevolg van oen uitgebreid restauratie project en uit oude. prenten weet men, dat het vroegere Delfshavens raadhuis vóór deze restauratie eeo gothiseh bouwwerk was. Aan de hand van deze oude prent meende men reeds het oorspronkelijke bouwwerk in de late middeleeuwen te kunnen dateren en die datering heeft thans een bevestiging gekregen. Overigens is de restauratie van dit historische bouwwerk en van deze gehele hoek van oud-Delfs- liaven tot nu toe by plannen gebleven. Want deze restauratie, hoe noodzakelijk ook. kost schatten en het financiële pla fond, dat de rijksoverheid aan Rotterdam heeft opgelegd, laat dergelyke uitgaven thans niet toe. Alleen het Zakkendragers- huisje heeft men nog kunnen herstellen. Voorlopig is er voor het vroegere Delfs havens raadhuis een eenvoudige conser vering toegepast oin liet te behoeden voor verder verval en oin later een volledige restauratie mogelijk te niaken. Overigens meent de heer Du Ry van Beest Holle dat, als de gemeente Rotterdam weer inogelyk- lieid krijgt tot restauratie van historische panden, het oude Schiëlandhuis (thans historisch museum) voorrang dient te heb ben, al is het vroegere, raadhuis van Delfs haven in een veel verder gaande toestand van verval. Zware schade was het gevolg van eert botsing op de kruising Vettenoordskade Prins Hendrikstraat waar de automobi list J. R. M. W. (67) geen voorrang ver leende aan de auto van M. A. P. uit Schiedam-

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1