Kampeerders blijven tent trouwondanks regen wind en kou Gemeentelijk instituut opleiding analisten Twee ton meer voor R.PL0. Langdurige regen dupeert veel hoeren en tuinders Landerijen staan al dagen blank Prins Willem wordt in Milwaukee verkocht Instructieve expositie ruimtevaart op komst X SERVICE r W eovanieriand Soekarno: ieder heeft kernbom hard nodig Krimpenerwaard zat gisteravond in het duister Ijakonleke stei Behoefte aan goed personeel Kunststichting krijgt nog meer huurateliers Auto rijdt tegen goederentrein Vermoorde vrouw begraven Inbrekers gevat voor inbraak was ontdekt Ruim 10 jaar onder water Genève wil spreiding tegengaan Vermist kind is verdronken Naar Spanje met auto en geld van de haas VOOR ^RUILEN" VAN BLOUSE 50 BOETE Voor aanrijding met drank veertien dagen Hogere subsidie voor instituut Instituut Scheepvaart en Luchtvaart DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 28 JULI l%s (Van een onzer verslaggeefsters) - ROTTERDAM Waar anders de blanke top der duinen schittert in de zonnegloed lopen in de zo merweken van dit jaar de vakan tiegangers dik-ingepakt en soms kleumend te mopperen op het weer. Dat zou men tenminste ver wachten bij een dergelijke weers- gsteldheid in die vakantietijd. Maar gelukkig is het nog enigszins an ders. Niet dat er geen mopperaars zijn, die blijven aitijd bestaan, maar de algemene indruk die be staat over de weersomstandighe den is: men neemt het vrij lako niek op. Goed gedraineerd Minder belangstelling Kankerpitten Stampvol GLEUF Gevaar [SI VOOR UW AANKOOP NA UW AANKOOP GENÊVE/TOKIO Terwijl de ontwapeningsconferentie gisteren van start is gegaan met als een van de belangrijkste doelstellingen te verhinderen dat kernwapens verspreid worden, heeft president Soekarno van Indonesië tot het elfde wereldcongres tegen atoom- en waterstofbommen, dat in Japan gehouden wordt, gezegd dat dc anti-imperialistische landen zich kernwapens moeten aanschaffen. Deze wapens hebben de anti-impe. rialisten nodig voor hun zelfverdedi ging, aldus Soekarno, De imperialis tische krachten zouden maar al te graag bereid zijn de pas ontkoloni- seerde wereld te heroveren, „Kern wapens in handen van de nieuw op komende krachten zjjn wapens voor vrede en vrijheid", aldus Soekarno, kernwapens in handen van imperialis ten zijn wapens voor oorlog en onder drukking." Premier Tsjoe En-lai van China liet zich in soortgelijke bewoor dingen uit. Wel praten (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De bewoners van de Krim penerwaard hebben het dinsdag de gehele avond zonder elek trische stroom moeten stellen. De oorzaak van dit ongerief was het defectraken van een batterij in het 50.000 volt voedingsstation te Krimpen aan den IJssel dat vanmorgen nog niet was ver holpen. ZEELAND GELDERLAND TUINBOUW LANDBOUWSCHAP Paeina i TIE kampeerders nemen de slechte weersomstandigheden nogal lakoniek en vaak humoristisch op. Al schijnt de zon niet, daarom. hoeven we nog niet te kniezen". Pp de campings in de badplaatsen en de recreatie gebieden is de stemming zeer zeker niet slecht. Natuurlijk, men had liever zon gehad, maar de „echte •kampeerders", zoals een beheerder het- uitdrukte, „blijven toch wel staan. Het gaat om de sport, en dat het weer nou niet meewerkt.... een echte kampeerder draagt dat moedit". Alarmerende berichten over uittochten van verregende tentbewoners en over ondergelopen terreinen werden nergens gehoord. De campings zijn goed gedr aineerd, en nergens op de kampeerter reinen van Oostvoorne, Ouddorp, Hoek van Holland, Rozenburg, Barendrechi en Rotterdam heeft men hinder van drassige grond gehad. Ook in het weer teleurgestelde vakantiegangers die naar huis wilden, tijgen kwamen bijna niet voor. plaatsen wij, maar leeg is het er •beslist niet. Het aantal tenten dat er kan staan is iets minder dan voorheen, maar dat is, voigens de beheerder, te wijten aan het feit dat ze nu veel groter zijn. „Je kan d'r nou soms wel met een span jjaarden in keren, vroe ger kon je d'r net inkruipen". De twee vrij nieuwe campings, die op Rozenburg, (Krabbeplaats) en in Ba- rendrecht (jachthaven annex camping De Waterman) zijn gevestigd, staan iets minder in de belangstelling van de kampeerlustigen. Text dele ligt dat aan het weer, ten dele ook aan de onbe kendheid. In Rozenburg vertrokken de afgelopen week enkele mensen naar hms, weggejaagd door regen en wind, in Barendreeht staat nog geen derde van de beschikbare ruimte vol. Al met al zijn de berichten van de diverse kampeerterreinen niet hope loos. De mensen blijven wel staan, en inplaats van zonnebaden, zwemmen, varen o£ luieren gaan ze nu wandelen of naar de didhtsbijzijnde grotere plaats. Menh oudt het over het alge meen vrij moedig uit in de tenten, en van een overgang naar hotels of pensions is nog geen sprake. „Gewoon blijven hopen dat het morgen beter wordt, en maar luisteren naar het weerbericht". En intussen blijven de campings vol. Want: het is zomertijd, en dat wil zeggen vakantietijd. «Het is hier vrij druk", zegt de heer J. Allewijn, beheerder van de camping aan de Kanaal weg in Rotterdam. „Wel ongeveer even druk als vorig jaar. Hoe het geweest zou zijn, als het stralend weer was geweest weet ik niet, waar schijnlijk nog wel voller, maar een grote tegenslag hebben we hier nog niet gehad. Er zijn ook nog geen mensen weggegaan. Nee, blijven zitten en hopen op mooier weer. Natuurlijk, je hebt kankerpitten, maar die zijn overal". In Hoek van Holland zit het kampeerter rein nog steeds helemaal vol. Ook bier geen vertrekkende gasten en ook hier geen last van water. De camping in Oostvoorne, (Kruininger Gors), staat stampvol en blijft dat ook wel tot 20 augustus. De bezoekers hier zijn uit sluitend Nederlanders (gewend aan regen en wind). Het terrein in Ouddorp staat „vrij aardig vol", zoals de heer W. Breen, camping leider vertelde. „Er zijn nog wel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. stellen de raad voor de Rotterdamse Kunststichting 47.635 meer subsidie te verlenen. Dit geld is nodig voor het huren van panden, die dan weer worden onderverhuurd aan kunstenaars ter voorziening in hun be hoefte aan atelierruimte. In gebruik hiervoor 2ijn al Eendrachtsweg 17 en Kromme Zandweg 110. Van de gemeente kan de kunststichting nog twee panden huren: Westzeedijk 52 en Schiedamsesin- gei 235, achtereenvolgens voor 28.965 en 6.000 per jaar. Als deze panden worden gehuurd komt de totale huursom voor de RKS op 47.635, als volgt verdeeld: Eendrachts weg 17, voor zes kunstenaars, 10.000; Kromme Zandweg 110, waar één kunste naars is gevestigd, 2.400; Westzeedijk, waar zes kunstenaars kunnen worden worden, 28.965; Schiedamsesingel 235, waar z/s kunstenaars kunnen worden ondergebracht, 6.000. De RKS zal er naar streven een zo hoog mogelijk bedrag als onderhuur op de kunstenaars te verhalen, maar dit bedrag valt nu nog niet te ramen, omdat nog niet bekend is welke kunstenaars zich zullen vestigen. Behalve de genoemde panden worden reeds langer als atelier gebruikt de schoolgebouwen Nesserdijk, Dillenburg straat. Hogehof, Oranjeboomstraat en JLambertusstraat. In totaal zijn daar 38 kunstenaars gevestigd. Inmiddels heeft de gemeente voor dit doel ook nog aange kocht de school Eendrachtsweg 87, die nog moet worden gerestaureerd voordat zij aan kunstenaars ter beschikking kan worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Rotterdam en omgeving bestaat grote behoefte aan goed opgeleide analisten. Met dat doel voor ogen stellen B. en W. de gemeenteraad voor over te gaan tot instelling van een gemeentelijk insti tuut tot opleiding van chemische en klinische analisten. Een. uit deskundigen bestaande com missie komt in een rapport tot de conclusie dat een dergelijk instituut levensvatbaarheid heeft. De bestaande partikuliere opleidingen kunnen aan de vraag naar analisten niet voldoen. De behoefte neemt nog steeds toe. De commissie is van oordeel dat aan de vraag naar opgeleid assisterend laborato- riumpersoneel kan worden voldaan door de oprichting van een „part-time" dag opleiding. Hierop zouden drie uitzonde ringen moeten worden gemaakt: een volledige éénjarige dagopleiding van be zitters van het diploma mulo-A of mms tot laborant als basis voor opleiding tot chemisch of medisch analist; een avond opleiding tot laborant en bij coldoende belangstelling ook tot leerling-analist met een cursusduur van drie jaar en aanvul lende avondcursussen met een beperkt aantal lesuren per week. ROTTERDAM Doordat hij te laat zag, dat er op de Brede Hilledijk een motorloc met elf lege goederenwagons naderde» botste in de nacht van dinsdag op woensdag de 23-jarige matroos grote vaart H. H. Bos uit Groningen met zijn auto tegen de voorste wagen van de trein. De wagen werd twee meter mee gesleurd en de linker buffer van de wagon boorde zich door de voorruit van de personenauto. De matroos en de in zittenden van de auto werden niet ge wond. Het ongeluk gebeurde op die krui sing Parallelstraat-Brede Hilledijk. ROTTERDAM Op de kruising Rollo- straat-Waldastraat botste dinsdagmiddag de tienjarige scholier Peter Schaap uit de Rollostraat met zijn fiets tegen een personenauto. De zevenjarige Cornelus Zwart, eveneens uit de Rollostraat, die achterop zat, viel op straat en brak zijn rechterpols. Hij is naar het Zuiderzie kenhuis vervoerd. ROTTERDAM Bij een botsing tus sen een bromfiets en een vrachtauto met aanhanger is de 28-jarige berijder van de brommer, de havenarbeider K. A. Kui pers van de Prins Hendrikkade, gewond geraakt. Hij is met hoofdwonden en een gecompliceerde beenbreuk naar het Dijk- zigtziekeahuis vervoerd. „Parttime"-onderwijs van zestien tot twintig uur per week is voor de leerling de meest ideale, maar brengt voor de laboratoria grote moeilijkheden met zich. Overleg zal tot een oplossing kunnen leiden, meent de commissie. Bij het onderwijs zal niet alleen aan de vakscholing aandacht moeten wor den besteed, maar ook aan de levens- en beroepsvorming, opdat de leerlin gen, naast een goede vakscholing, een zekere culturele en esthetische vorming krijgen. De commissie denkt aan een laboran tenopleiding, een opleiding tot leerling- analist, chemischa analist, scheikundig laboratorium-assistent, klinischpchemisch analist, klinisch bacteriologisch analist, klinisch-chemisch laboratorium-assistent, klinisch bacteriologisch laboratorium-as sistent en applicatiecursussen. Men verwacht dat zich voor de labora ten- en de leerling-analist-opleidingen resp. 225 en 240 kandidaten zullen melden en dat de diverse „pat„part- time"-vervolgopleidingen tezamen 350 tot 400 leerlingen zullen tellen. De avond- oplieiding is daarbij niet begrepen. De kosten zullen, na het verkrijgen van de koninklijke goedkeuring op de oprichting, geheel ten laste van het rijk komen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. stellen de raad voor de Stichting Rotterdams Phil- harmonisch Orkest een aanvullende sub sidie van ƒ217.000 te verstrekken. Voor dit seizoen is een subsidie van 1.360.000 in de begroting voor 1965 opgenomen. Als gevolg van uitgaven die het bestuur bij de samenstelling der orkestbegroting voor 1965 niet kon voorzien en van een geringere opbrengst aan uitkoopsommen zal bij handhaving van de toegestane bijdrage een tekort op de exploitatiere kening ontstaan van 217.000. Dit bedrag is als volgt verdeeld: betaling achterstallige trend 1964 40.000; salarisverhoging met ingang van 1 januari 1965 143.500: sociale- en pensioenlasten 42.500; vorige algemene kosten 40.000: geringere uitkoopsom men 15.000, Dit geeft een totaal van 281.000, waarop 64,000 in mindering kan worden gebracht wegens te verwach ten verhoging der rijkssubsidie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vanmiddag om twaalf uur is op de Zuiderbegraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Wilhelmina Maria van Bede Tombe (52), die vrijdagmiddag in haar woning aan de Terbregse Rechter Rottekade werd vermoord. De dader van de moord, de 32-jarige pakhuisknecht Ary de J. uit Bergschen- hoek, wordt morgen voorgeleid voor de officier van justitie, mr. J. D, de Jong. RIJSWIJK Vanmorgen vroeg zijn drie Haagse inbrekers door twee Rijs- wijkse politieagenten aangehouden, nog voordat de inbraak was ontdekt, waarbij het trio uit enige geldkistjes een bedrag van ongeveer ƒ4.009,aan kleingeld en bankbiljetten buitmaakte. De politieagenten, die met een auto surveilleerden, troffen in het bos van Overvoorde in Rijswijk een auto aan, waarin drie mannen zatti, die inbrekers werktuigen bij zich hadden en zeiden niet te weten, waar het geld vandaan kwam, dat ook in de auto lag. Nadat de drie mannen, de 25-jarige timmerman C. J„ de 22-jarige gasfitter L B. en de 17-jarige straatmaker A. van O. waren ingesloten trof de politie bij na der onderzoek een geldkistje aan in de auto. later bleek, dat ingebroken was in het fototechnisch laboratorium van de NV Kodak op het industrieterrein Plas- DEN HAAG De langdurige regenval van de laatste weken heeft de land- en tuinbouw in de meeste gebieden van ons land in ernstige moeilijkheden gebracht. Vele duizenden hectare boeren land staan al enige tijd volkomen blank: in het waterschap Salland (Overijssel) alleen al twaalfdui zend hectare. Ook de rundvee houderij is ernstig gedupeerd: de weiden zijn te nat, het gras is van slechte kwaliteit, de dieren ver- keren in een ongunstige conditie. De grootste moeilijkheden ver wacht men in deze sector in het winterseizoen, omdat er nu weinig en slecht ruwvoer gewonnen wordt. Bijzonder triest is de situatie in de omgeving van Raalte. Een kwart van de vijftigduizend hectare boe renland staat onder water en eer kwart is zo dras dat men er geer vee meer in kan weiden. De voor- jaars hooioogst was gering en var slechte kwaliteit. Het zomerhoo. drijft rottend op de vele „binnen zeeën" die hier zijn ontstaan. De uiterwaarden langs de IJssel hebben nog helemaal niet kunnen hooien 0} veeweiden. Om uit de moeilijkheden te komen hebben de boeren tot tweemaal toe het recht in eigen hand genomen. In hun wanhoop groeven zij zaterdag een gleuf door de weg en de dijk van het Overijssels Kanaal, om sneller het water van de Elskamperwaterleiding te kunnen afvoeren. Maar de gemeente lichtte maandag de breuk, die inmid dels door het kolkende water een jreedte van twee meter had gekregen. Maandag herhaalden de boeren dit De lolitie nam toen aanvankelijk een af wachtende houding aan. De boeren wil- en pas met het graven van een gleuf toppen als burgemeesLer Ganzeboom van Raalte persoonlijk verscheen. Korte joelpolder in Rijswijk. In een sloot bij het laboratorium werden nog twee open gebroken geldkistjes gevonden. Alle drie kistjes bleken uit het laboratorium af komstig te zijn. (Van een onzer redacteuren) "D OTTERDAM Het 79 meter lange Nederlandse vrachtschip Prins Willem V (Oranje Lijn), dat op 14 ok tober 1954 op het Meer van Michigan na een aanvaring met een olieboot zonk, zou vandaag by opbod in Mil waukee worden verkocht. De inzet zou 27.000 dollar zijn. Het schip was verzekerd voor twee miljoen dollar. Het ligt thans op een kant in ongeveer 23 meter water, op zes kilometer ten oosten van de in gang van die haven van Milwaukee. Men heeft verscheidene vruchteloze pogingen gedaan het schip aan de op pervlakte te brengen. Aanvankelijk werd verondersteld, dat het hoogste punt van de Prins Willem V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de week van maandag 2 augustus tot en met zaterdag 7 augustus wordt in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart een expositie over ruimtevaart gehouden, die tot stand kwam via de Amerikaanse National Aeronautics and Space Administration, de bekende NASA, die in de ruimtevaart een zo belangrijke rol speelt. Deze expositie, die in enkele Europese 3 I afgeregeld. I Fabrieksfouten uitgesloten. tsn TIJDENS AANKOOP deskundig advies. Elk horloge wordt getest en afge regeld op onze nieuwe vibrograph type 1965. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horloge makers. Ook na Uw aankoop blijven wij Bijzonderegarantleennazorgvoor belangstelling voor Uw horloge een tang teven van Uw horloge, koesteren, hiertoe in staat gesteld 2 Jaar gratis verzekerd. door ons eigen, met de meest mo derne apparatuur uitgerust atelier LIJNBAAN 50 - ROTTERDAM ROTTERDAM Met ingang van 14 juli hebben B. en W, benoemd tot leden van de wijkraad voor Kralingen de heren L. Snoeij en C. J. Rol, ter voor ziening in de vacatures ontstaan door bet overlijden van de heren C. Wold- buis en G. Zuijdam. De Russische afgevaardigde Tsarap- kin opende in Genève de conferentie met een aanval op Vietnam. Zoals ver laakte hij vooral de NAVO- .-.cht als een instrument ter ver- 1 „mg van kernwapens. Tsarapkin zei later wel te willen onderhandelen over een verdrag tot niet-verspreiding van kernwapens, ook al bestonden er plannen voor de op richting van een NAVO-kernmacht, De feitelijke oprichting van een der gelijke kernmacht zou het verdrag ge lijk ontzenuwen. Het was verder in Genève het oude liedje: er werd gepraat over inspecties (Amerika wil er nu al weer minder dan 7, Rusland blijft bij nationale in specties), vreedzame aanwending van voorraden uranium (Amerika wil 60.000 kilogram bestemmen voor vreedzaam gebruik als de Sowjetunie 40.000 kilo- gram onttrekt aan de wapenindustrie). Johnson richtte een boodschap tot de conferentie waarin ook een verdrag tot niet-verspreiding centraal staat. Johnson besloot: „Mijn land is bereid alles te doen in het belang van de vrede. Indien anderen dit ook zijn, kunnen wij met groeiend vertrouwen, de weg naar het licht gaan." steden te zien zal zijn, is geopend van half tien des ochtends tot vijf uur des middags. Zij omvat de voortstuwing van een ruimtevoertuig, het principe van de raketmotor, de toepassing van vloeibare en vaste brandstof, de com municatie en het gebruik van zonne warmte als energiebron. Er komen kleine werkende modellen van radiozenders en radio-ontvangers en van de echo- en Telstarsatellieten. Met behulp van mechanische en elektroni- scne apparatuur worden demonstraties gegeven, waarbij deskundige uitleg zal worden verstrekt. Getoond zullen worden de werking van een Retro-raket, de Mercury-éénper- soonscapsule voor het onderzoek van roei selijke gedragingen in de ruimte en de mogelijkheden voor veilige te rugkeer, de Gemini-tweepersoonseap- sule, de Apollo-driepersoonscapsule voor maanlandingen, de Ranger, Sur veyor, Prospector, Mariner, Tiros en de Nimbus. Er zullen bovendien vete andere bijzon dere zaken op ruimtevaartgebied te zien zijn. De demonstraties zullen ongeveer vijftig minuten duren. Ze worden elke dag gehouden om tien uur, half één en half drie. Zij worden besloten met een filmvertoning over het op de maan inslaan van de Ranger 7 en over de start van de Satumus 1. De directie van het instituut voert thans besprekingen om deze expositie in de toekomst en dan aangevuld met gegevens over de verdere ontwikkeling van de ruimtevaart voor langere tijd te Rotterdam te kunnen tonen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zesjarige Wensis- laus Leonardus Maria Lommer, uit de Dirck Hoffstraat, die sinds zaterdagmid dag spoorloos was, blijkt te zijn'verdron- ken. Gistermiddag is het lijkje van het kind opgedregd uit het water van de Delfshavense Schie. Men heeft vastge steld dat er geen misdrijf in het spel Is. Vanaf zaterdagmiddag is er voortdu rend naar het ventje gezocht. Om drie uur was de jongen voor het laatst spe lend voor zijn ouderlijk huis gezien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een reisje naar iapanje kwam „met hangende pootjes" °P het hoofdbureau van politie melden de 24-jarige Rotterdamse chauf feur H. J. P. N. H. was in dienst van een warenhuis. Op 12 juli vertrok hij des middags half een mei zyn beladen bestelwagen. Van zijn rit werd hij om half vijf terugver wacht. Toen N. echter drie dagen later nog niet verscheen, deed de directie aangifte van de verduistering van ƒ3000 het voor de goederen te innen bedrag en de bestelwagen. N. had auto en geld gebruikt voor zijn Spaanse avontuur.,.. ruim negen meter onder het wateropper vlak lag en dus een gevaar voor de scheepvaart opleverde. Zodoende werd het eigendom van de Amerikaanse re gering. daar de eigenaar en de verzeke raars afstand van alle rechten deden. Het Amerikaanse leger sloot een contract met die diepzeeduiker Max Eugène Nohl om het schip naar dc veilige diepte van twaalf meter onder het wateroppervlak te voeren. Als ge volg van de daaraan verbonden voor waarden kreeg Nohl aanspraak op de Prins Willem V. Het gelukte hem in derdaad het obstakel te verwijderen, waardoor hij ongeveer 50-000 dollar van de regering kreeg. De 715 ton vracht bestaat uit druk- machines, chemicaliën in stalen tonnen, leer, huiden, beeldbuizen voor tv-toe- stellen, muziekinstrumenten, buiten boordmotoren, dia-projectoren en andere goederen van Amerikaanse makelij. Men neemt aan, dat de gehele lading onbe schadigd is. Zij was verzekerd voor 750.000 dollar. In weerwil van eerdere mislukkingen om het schip aan de oppervlakte te bren gen heeft een bergingsmaatschappij be sloten nogmaals een poging te wagen. De vijf gemeenten die gedupeerd werden waren Krimpen aan den IJssel, Capelie aan den IJssel, Ouderkerk aan den Ussel, Krimpen aan de Lek en Lekkerkerk. Vrij vroeg in de avond viel in al deze plaatsen de stroom uit, maar de meeste mensen merkten hei pas toen zij later op de avond hnn ver lichtingen wilden aansteken. Dat de duisternis tot vlak voor midder nacht duurde was te wijten aan het feit dat de elektriciteitscentrale in Dordrecht aanvankelijk de oorzaak niet kon vinden, waarna vervolgens nog enige tijd verlo ren ging met tot nog toe vergeefse po gingen om het euvel te herstellen. Eerst tegentwaalf uur kon de elektriciteitsvoor ziening worden hersteld door een ver binding tot stand te brengen met het voedingsstation te Slikkerveer. Al met al hebben de vijf gemeenten een avond beleefd die aan de oorlogsjaren deed denken. De mensen zaten bij licht van kaarsen en petroleumlampen en de televisie en radio bleven uit. In het algemeen werd de toestand nogal la koniek opgenomen en ging men vroeg naar bed. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ,,TJ noemt het ruilen, maar wij noemen bet diefstal", zei van morgen de officier van justitie, mr. J. D, de Jong, tegen die 57-jarige Rotter damse mevrouw C. S.-S. Maar ook nadat zij de eis had aange hoord een geldboete van 100 of twin tig dagen bleef ze strak en stijf vol houden, dat ze weliswaar een blouse had weggenomen bij een groot warenhuis, maar dat ze er een ander, die haar niet beviel, voor had teruggehangen. Met die laatste blouse was ze drie maanden op vakantie geweest in Zuid-Frankrijk. Er zat trouwens al een scheurtje in. Een verkoopster had gezien, dat ze met de blouse hot warenhuis uitging zonder te betalen. Ze zag ook, dat de mevrouw op het Beursplein de blouse onder haar jas vandaan haalde, er de prijskaartjes afscheurde en haar in een opvouwbaar tasje stopte. De verkoopster had de dame aangesproken en die- had haar toen het verhaal over het ruilen verteld. Gaat u dan maar mee, had de verkoopster ge zegd, dan zoeken we die blouse op. Maar die was niet te voorschijn gekomen. De officier begreep de houding van de vrouw niet: „Het is voor ons duidelijk een geval van diefstal en u vindt toch nog, dat u het grootste gelijk van de wereld heeft", zei hij hoofdschuddend. De politierechter veroordeelde haar tot een geldboete van ƒ50 („dat is in verhouding met de waarde van de blouse ƒ17) of tien dagen. tijd later deelde de heer Ganzeboom ri» boeren mee, dat de brandweer zou we den ingeschakeld en dat de BB vier pompen in zou zetten om het water af te voeren. De technische dienst van het waterschap verwacht er overigens weini» baat van, omdat het water ook veideron niet weg kan, zodat het water dat men op de ene plaats loost, elders weer ande re landerijen zal overstromen. Inmiddels hebben veel boeren al vee verkocht, anderen vrezen hun financiële ondergang als zij voor al hun vee hooi en krachtvoer moeten kopen. Nooddijken die zij op verschillende plaatsen om hun weilanden en akkers hebben gelegd zih al lang van geen nut meer gebleken. Het consulentschap voor de Zeeuwse eilanden heeft nog een sprankeltje hoon" ..Als we vandaag of morgen de laatste bul kragen valt het nog wel mee, maar als de regen aanhoudt wordt het een catastrofe." Aanwijsbare schade Is er al voor het graszaad, een voor Zeeland be langrijk gewas. Over de aardappelen is men hier optimistischer dan bijvoorbeeld in Groningen. Wel hebben enkele laara. legen percelen schade, maar in het al gemeen gaat het toch nog wel. Het slechtst is het op de Zeeuwse eilanden gesteld met het vlas, dat nu al drie weken tegen de grond ligt. Veertien dagen geleden had het al geplukt moeten zijn, maar de grond en de pi?- n zijn te nat. De granen zijn ook te nat. maar hun vooruitzichten lijken nog niet zo slecht al hoeft op een herhaling van de reuzen- opbrengsten van vorig jaar niet gehoopt te worden. De rijksveeteeltconsulent in Gelderland is resoluut in zijn conclusie: „Nog nooit zo'n slecht jaar gehad". Van langs de IJssei wonende boeren hebben de mees ten hun land gedeeltelijk in de uiter waarden. die sinds mei al voor de derde keer onder water staan. In de tussen liggende „droge" periodes heeft men er ook weinig mee kunnen beginnen, omdat het water steeds een laag slib had achtergelaten. In Lathum en Doesburg zijn bedrijven waar de koeien dit jaar nog helemaal niet buiten zijn geweest Op andere bedrijven heeft men ze na een weideperiode van drie weken weer op stal moeten zetten. In de laaggelegen gedeelten van Overijssel, de Achterhoek en de Veluwe en ook in Noord-Brabant is -de kwaliteit van het hooi matig tot slecht. Er zijn al boeren die het vernietigen. Er is hier en daar wat gras ingekuild, maar ook dat is niet van een beste kwaliteit In de tuinbouw staan late zomer groenten en herfstgroen er zeer slecht voor. Voor de komende twee maanden zal daarom gerekend moeten worden op verminderde prodnktte van, en dns hogere prijzen voor produkten als bonen, andijvie en sla. De aanvoer van appelen ls drie weken later begonnen dan nor maal. Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zal ook de aanvoer van koolsoorten minder zijn. Voor de bloemkool en voor de wintergroenten: als peen, uien en spruiten bestaat nog niet veel vrees. Er wordt een redelijke produktie van verwacht Zachtfruitsoor- ten als aardbeien, frambozen, kersen en bessen hebben dit jaar veel van het weer geleden. De geoogste hoeveelheden waren kleiner dan normaal. Natuurlijk heeft het Landbouwschap ztch In de afgelopen dagen op de situatie in land- en tuinbouw beraden. Het dagelijks bestuur heeft besloten de ernst van de situatie onder de aan dacht van de minister van landbouw en visserij te brengen en hem te ver zoeken als eerste maatregel een inventarisatie te doen plaatshebben van de omvang van de schade. Nader inzicht hierin is noodzakelijk om te bepalen welke maatregelen genomen kunnen worden ten behoeve van de ernstig gedupeerde bedrijven. (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM „Hij keek suffig. had bloeddoorlopen ogen en zwaaide bij het stilstaan enigszins heen en weer", getuig de vanmorgen een politieman in de zajuc tegen de 58-jarige H. S. uit Hazerswouae, directeur „ener N.V.", zoals de dagvaar ding vermeldde. De bijna twee meter lange directeur, zeer correct gekleed, bleek op de avond van 4 mei tegen een tram te zijn opgereden in de Bergse Dorpsstraat. Toen de politie kwam, constateerde zij, dat de man naar drank rook. S. vertelde de politie, dat hij die dag ongeveer vijf tot zeven flesjes bier had genoten. „Hoogst vervelend", vond S. vanmor gen. „Maar het was een beetje moeilijke dag voor mij, 's morgens ben ik nujn hondje gaan begraven waar ik zeer aan jehecht was en 's middags moest ik gaan .unchen met Noorse, Zweedse en Fin» kapiteins en bij zo'n gelegenheid wordt er altijd wat geschonken." De officier, mr. J. D. de Jong, eiste een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van een jaar en drie maan den. Maar de politierechter, mr, J. Meursing, wilde wel rekening houden met de omstandigheden: hij maakte «r veertien dagen en ontzegging van zeven maanden van. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het bestuur van de Vereniging Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart heeft het gemeentebestuur verzocht de sinds 1956 36.000 per jaar bedragende subsi die met ingang van 1964 te verhogen tot 52.000. De gemeenteraad zal hierover in de komende vergadering beslissen. In de afgelopen acht jaar zijn de jaarlijkse exploitatielasten gestegen met 79.000, hetgeen voor 78 procent op rekening komt van de hogere personeels uitgaven. De stijging van de nadelige saldi is steeds grotendeels opgevangen door verhoging van de eigen inkomsten. Voor 1964 is dat echter niet gelukt. De minister van verkeer en waterstaat heeft er nu op aangedrongen stappen te ondernemen om te komen tot een hogere honorering van de diensten die het instituut verricht ten behoeve van het bedrijfsleven. Het bestuur heeft een pinn opgesteld.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2