Duizenden hectaren staan onder water Meisjes metselen als volleerde Russinnen Stalen „melkfles" vaart van A'dam naar Krimpen Hnis van twee ton voor Smallenbroek Dienstbetoon aan woonwa verdronken veron Overijssel-Gelderland kritiek Hoekkolom voor booreiland Niet veel kans op prijsstop Horecaf rotterdammer ZATERDAG 31 JULI 1965 Vragen van Kamerlid GEEN BLOED GETROFFEN IN FINESSES DELFT STOEL-VAST DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid P. "Voogd (Boerenpartij) wil van de mi nisters van binnenlandse zaken en van financiën weten of bet waar is dat de Rijksgebouwendienst een villa heeft aan gekocht voor ongeveer 290.000, die be stemd is voor ambtswoning van minister Smallenbroek. Was er geen mogelijkheid om met oud minister Toxopeus overeen te komen dat hij zijn ambtswoning eerder zou vrij maken, zodat niet nog een dure ambts woning behoefde te worden aangekocht De heer Voogd heeft de ministers ook gevraagd of deze woning - zonder meer betrokken kan worden of dat er nog kos ten bij zuilen komen. De heer Voogd vraagt voorts nog naar de dienstauto van de heer Toxopeus. Is het juist dat deze auto is afgedankt en is vervangen door een grote Amerikaanse limousine Het Kamerlid wil graag ver nemen of de ministers het juist vinden dat het Rijk in een tijd van inflatoire spanningen zich dergelijke uitgaven per mitteert voor een naar alle waarschijn lijkheid korte ambtsperiode. DEN HAAG Een personenauto met twee militairen is vanavond op de Buurtweg in Wassenaar uit de bocht gevlogen en tegen een boom gehotst. Door de botsing werd de 25-jarige dienstplichtige korporaal J. G. van Eek uit Amsterdam, die naast de chauffeur zat, uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. De bestuurder, de 18-jarige dienstplich tige korporaal R. E. uti Wassenaar moest gewond in het militair hospitaal in Den Haag worden opgenomen. De Italiaanse actrice Gina Lótto- brigida poseerde ter gelegenheid van een modeshow van het Parijse huis Michel Tellin in een lange zij den avondjapon. De jurk is bestikt met diamanten, briljanten én andere edelstenen.. Het totaal vertegenwoor digt een waarde van zeven miljoen gulden. "•X -Di a i n v Even welverdiend uitrusten na uren hard ploeteren om het kamp een betere outillage te geven: een verbouwde kapel, een. smeerbrug voor auto's en een kinderspeelplaats. DEN HAAG In Geld e r- land kan op ruim 7-000 hectaren geen hooi gewonnen worden. Ook staat al 13.000 h'ectare binnendijks land al weken onder water, zodat hier geen vee kan worden geweid. In Overijssel, waarvan wjj reeds in een uitvoerige reportage berichtten, staat van de 187.000 hectare grasland 20.000 hectare onder water en is 30.000 hectare zo drassig dat er geen vee kan weiden. Tot deze- ontstellende conclusies is een deputatie van 'de minister en de landbouworganisaties gisteren gekomen na de situatie in de zwaarst door de overvloedige regen getrof fen streken in ogenschouw te hei ben' genomen. Met. name in Gelder land ligt nog veel hooi op het land, dat vrijwel waardeloos is geworden. Voorts zal in deze provincie onge veer duizend hectare geen of zeer ge ringe oogst opleveren aan akkerbouw- produkten en van de vroege aardap pelen ging ongeveer 80 hectare verlo ren. Ook tuiribouwprodukten, zoals bo nen en klein fruit, zijn zwaar getrof fen. Voor de granen is de toestand kri tiek. De combines kunnen niet op de landerijen terecht. Langs de IJssel moet de schade ze ker op 1.000 gulden per hectare wor den geschat. Wat aardappelen en bie ten in Overijssel betreft is de situatie bijzonder slecht. Voor de akkerbouw wordt de schade op meer dan 10 mil joen'getaxeerd. De afgevaardigden van de minister zeiden gisteren zeer getroffen te zijn door de situatie. De landbouworgani saties hebben aangedrongen op een fi- nancieringsregelihg waarbij de boeren irL verhouding, tot de schade'zo spoë- dig mogelijk een bedrag ineens krij gen. Voorts is voorgesteld tot-een ver vroegde voorschotuitkering op de melkprijs uit het Landbouwegalisatie- fonds en een verhoging van de richt prijs van de melk te komen, aange zien dit ook enige verlichting zal kun nen brengen. Verder dringen'deze or ganisaties aan op versnelde uitvoering van de waterbeheersingswerken, aan gezien dé thans heersende waterover last in veel gevallen niet opgetreden zou zijn als noodzakelijke waterbe heersingswerken al waren uitgevoerd. Een vluchtige kennisname van de ploeg leert hoe gevarieerd dit werkgroepje is. We zien: een leer ling kweekschool, een leraar metse len, een HTS-er, een typiste, een drukker, een verzekeringsemployé, een verkoopchef, een leerlinge nij verheidsschool, een student in de fi lologie, een lycetste, een lithograaf, een metselaar. De „geestelijke lig ging" varieert van chr. gerefor meerd tot buitenkerkelijk. Elk.jaar leer pe weer een. beetje meer Het zou eigenlijk goed zijn geweest all enthousiastelingen uit Eindhoven, vlakbij dus, het leeuwedeel van de hulpvaardige Jongeren hadden uitgemaakt. Want dan konden ze meteen mooi inschieten in he* clubwerk van het kamp, waar veel jonge vrijwilligers en -sters voor nodig zijn. Enfin, dat weten de jonge organisatoren dan weer voor volgend jaar. Waarom al die.lui in zo*n kamp komen werken? Laten ze eerlijk zijn: heus niet alléén uit ideële overwegingen. Zo'n kamp doet een jongere wat, bok al door het onderlinge contact,Verder is voor velen nieuwsgierigheid een stimu lans; wil men het deftiger zeggen: de oriëntatie. Maar wat het toch vooral ook moet zijn is dadendrang. Jongeren merken, dat er zo ontzaglijk veel gepraat en zo weinig gedaan wordt. Daarom duiken; ze graag in een zinvol werk onder, zoals hier. Heet lijk, om daardoor bla ren op je handen te krijgen. (Van een onzer redacteuren) 1 Er moet een brug geslagen worden over de kloof die burger en woonwagenbewoner zo lang van elkaar heeft gescheiden. En van twee kanten tegelijk moet men óver die brug: de woonwagenbewoner moet de kans krijgen zijn achterstand in te halen en de burger moet het kamp vrijwillig betreden om van zijn kant het contact te her. stellen. Een stuk harde steen inkorten is- een geduldwerkje,, een kwes tie vanbeleid en overleg. Twee .woonwagenjongetjes volgen het gebeuren met intense aandacht. Die tekeningen mogen er zijn. Tot in de finesses is alles nauwkeurig op papin, i pW- En al doende leer. je: vorig jaar I nebben ze in Amersfoort een speelterrein s voor de kinders gemaakt met houten wippen, een schommel en een draaimo ij len. Maar dat is alles in rook opgegaan. t>een nood: dit jaar hebben ze alweer ■i geleerd dat het speelterrein nu een Si woeste vieze zandwoestijn helemaal van beton moet worden. S Kijk. hier is het materiaal: gewone grote rioleringsbuizen hebben de betrok- i J®n gemeenten (onder meer Eindhoven bij wie dit kamp in beheer is), op ver- j zoek ter beschikking gesteld, zoals trou- 5 wens ai het materiaal daf vooi het werk 5 ooo'g is, ten bedrage van eer. kleine tien nulle. Dit kan onmogelijk kapot en wat doen kinderen liever dan door gangen en gangetjes kruipen? Hier is de opstelling in de vorm van een (rein met wagens, daar in de vorm van een speelterras. een soort bergpla teau met verhogingen en verlagingen Jaar overheen te stappen vinden kinde ten heerlijk. Alles wordt stevig in de s grond verankerd door de buizen in te graven en in te metselen. DEN HAAG Er is kans, dat als: Dit wordt in drie delen vervaardigd om dat de Rotterdamse bruggen niet bere kend zijn op de doorvaart van de gewel dige eilandonderdelen. De ankerlieren worden geleverd door de machinefabriek IJmuiden, een dochter van de NDSM. De assemblage van alle grote gedeelten (ot het uiteindelijke booreiland geschiedt op een afbouwplaats van Wiiton-Feijen- oord in Botterdam. „Wij hadden dit graag zelf gedaan", aldus ir, C. J. Schuit, een der directeuren van de NDSM op een persconferentie. „Helaas was dit niet mo gelijk omdat het eiland met een platform van 75 bü 67.5 meter niet door de Noor- dersluis bij IJmuiden met zijn 50 me ter breedte de grootste ter wereld kan." De Nederlandse bedrijven ontvingen de opdracht (waarde zes miljoen dollar) bij na een jaar geleden. Het eiland zal begin 1968 worden afgeleverd en naar Nigeria worden vervoerd, waar het in de monding van de Niger naar olie zal gaan boren. De installatie is van zodanige omvang dat het vervoer moet geschieden met de sterkste zeeslepers waarover Nederland beschikt De reis naar Nigeria zat bij een sleep- snelheid van twee mijl per uur, 130 dagen duren- Omdat er een pacifist in het gezelschap is was de keuze uit de drie onderwerpen van deze week: het geloof, het pacifisme en het probleem van de Turkse arbeiders niet moeilijk. Men heeft behoorlijk met elkaar over het pacifisme gevochten, maar tenslotte weten de werkers er nu meteen weer wat meer van.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1