Vrolijke drukte in Leni Bruinsma bezocht clubkinderen Jeugddienst Magnalia Dei-kerk Gereform. jeugd start nieuw winterseizoen AGENDA Harmonie bereidt zich voor op Drumbandconcours BOTTERDAM er naald; amok: dubbele straf y biedt in Vlaardingen ÓÓK 'S-ZpERBAGS ;i I D00RSMEREN VERKOOP VAN BENZINE VERKOOP VAN ONDERDELEN EN ACCESSOIRES Kassier leende uit kas: -eis twaalf maanden Oude man loopt na botsing door... Arbeidsreserve in Waterweggebied is minimaal Korps ook naar buitenland Ongeluk op binnenschip Burgerlijke stand Eigen omroep in Holyziekenhuis uit- ah; Dg ROTTERDAMMER Pagina 3' WOENSDAG 8 SEPTEMBER -1965 KERKBLAD I KERKBLAD II (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoog bezoek in Schiedam. De Westlandse druiven- prinses Leni Bruinsma kwam dins, dagmiddag afscheid nemen van haar jongens en meisjes, clubleden van de Jeugdhaven Nieuwland. Bij de Magnalia Deïkerk werd mejuffrouw Bruinsma luid toege juicht, nu zij vergezeld van bloe- menfee Grard Enthoven en oogst- fee Maja van den Berg niet (zoals de Jeugdhavenkinderen haar beter kennen) als jeugdleid ster, maar als prinses een officieel bezoek kwam brengen. Leeszaal gesloten Vondane en dagelijks Kleding van de waslijn gestolen Natuurgenot redt desolate kas Scooterberijder reed (verblind) sloot in Buitenland AUTOMOBIELBEDRIJVEN Het nieuwe, moderne servicestation aan de Dr.Wiardi Beckmansingel is óók's-zaterdags geopend van 8.30 tot 14 uur voor: DE SHOWROOM IS DAN GEOPEND VAN 9 TOT 17.30 UUR Zoudt U daar als Voor mannen mei- een willen werken? Bel dan:01898-1245 en maak een afspraak met de chef. eigen stijl: KLEDING VAN 'xi hulpje vindt u niet op straat Hl De "beste kans op een echt goede kracht hebt u bij mensen zoals u. Abonnees van deze krant. TJ be reikt ze zeker per Koerier. Inbraak in kantine in Hargapark A ,1 itrj Si V ft »;S ijET Schiedams Kerkblad, officieel H wekelijks orgaan van de Gere- iormeerde Kerk van Schiedam, heeft nieuwe gedaante gekregen, beter aezegd, een groter formaat, aldus i"sll ie redactie in een „Ten Geleide" het kerkblad van 3 september mee. 1' redactie vermeldt voorts, dat het kerkblad thans een officiële redactie heeft, waarin naast een tweede predi kant' is. J- N. Wammensma, de heren n j Baris en Th. Gloude hebben 1 viasts genomen. Zij dragen nu naast ie eindredacteurris. J. Couvee, mede ie verantwoordelijkheid voor de uït- ctt«e van het blad. Doch niet alleen uitwendig is het - Schiedams Kerkblad veranderd, ook ";m inhoud. Hierover schrijft de redactie in een afzonderlijke alinea het volgende: „Maar er is meer: was tot nog toe in feite het kerkblad een mededelingenblad, voortaan zal het kerkblad meer zijn dan dat: het wil m het vervolg, behalve de gebruike- lijke mededelingen en het nieuws uit de wijken, af en toe ook artikelen of persknipsels voorzien van enkele kanttekeningen, opnemen om zodoen de voorlichtingsorgaan voor de ge meente te zijn liet Schiedams Kerkblad zal onge twijfeld aan inhoud winnen. Er zal ook meer in te lezen zijn, waardoor de kosten voor arbeidslonen (meer zetwerk) natuurlijk aanmerkejijk ho- "ger zullen worden. Bovendien zijn daar nog de stijgende papierprijzen. Om deze kosten op te vangen werd besloten een iets mindere kwaliteit papier te gebruiken (wat overigens best meeva.lt) en de abonnementsprijs per 1 oktober a.s. te verhogen van 125 op SI.75 per drie maanden, aldus een mededeling van de uitge vers Gebr. van Noortwijk. UET Schiedams Kerkblad gaat der- halve voortaan voorlichting ge ven, waardoor een aanzienlijk zwaar iere taak op de schouders van de redactieleden zal komen te liggen. Be redactie wil haar lezerskring regelma tig op de hoogte houden van wat vandaag de kerkelijke wereld aan vraagstukken bezig houdt, waarbij ze ca. denkt aan het probleem van de oecumene, aan het werelddiaconaat, aan de vraagstukken van de interker kelijke avondmaalsvieringen en de vrouw-in-het-amb t.'' Tot zover- de redactie van het Schiedams Kerkblad. We spreken de hoop uit, dat door deze vernieuwing van de redactionele inhoud ervan vele tot dusver duistere en netelige problemen „uit de doeken gedaan zullen worden". Het gemeente- leven kan er op den duur slechts ivèl bij-varen. Westlands druivenpr i ses i Schiedamse Jeugdhaven Zo heel officieel was het prinse lijk bezoek overigens ook weer met, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Gereformeerde Jeugdwerk, onder jongelui van onge veer zestien tot eenentwintig jaar, begint het winterseizoen zaterdag avond, in het gebouw Irene 's avonds om acht uur met een grote Bingo (Ameriiaans kienspel met prijzen)- feestavond. Het belooft daar gezellig te worden. Het bekende Ama-kwartet zorgt voor ue muzikale omlijsting en er kan ook een aansie worden gedaan. Het werkcomité 'v3tl leden, onder wie de heren J. Apon, L. den Hond en J. Olieman, rekent op veel belangstelling van de zijde der opgroeiende jeugd, die hier in een goede, verantwoorde omgeving van een prettig onderling kontakt kan genieten. De avond is niet alleen bedoeld als debuut van het sejzoen, maar ook als het begin van een aktie om geld bij elkaar te Krijgen voqr een eigen tehuis van het gereformeerde Jeugdwerk, dat een tref- ptfflt rnoerworden voor de jongeren *»et Gereformeerde Jeugdwerk ge schiedt onder auspiciën van de Geref. Jeugd Centrale, waarvan ds. P. R. kveraars voorzitter is. De toegangsprijs .voor de startavond (Van een onzer verslaggevers) f. ^GIIIEDAïVI De Chr. Leesbiblio- "leeK, die anders 's zaterdagsmiddags van j 17 uur in het Geref. Jeugdhuis aan Dange Haven 97 haar boekenuitlening «oudt, is deze week op vrijdagavond van 18-21 uur geopend. ^br Soc Belangen: Schied Fotoclub, kontaktavond, 20. en morgen Sursum Corda: Herv. Gemwijk 5, bejaardensoos, 14. „br- Soc. Belangen: Werkende Jeugd, kontaktavond, 20. j ®agblad „De Rotterdammer", Schie- *nSff redactie Lange Kerkstraat 28, tel. fff4 (b-g.g. 115S88, toestel 52. b.g.g. na «Lu. s"een voor redactionele aangele genheden 195885 en 28037). J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139, tel. 152400. »,»i n bezorging: Agentschap (adr, tie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. "kfjhe telefoonnummers: Alarm Pol!tie 2B4666, alarm brandweer 26923. a7» °-G. en G.D. 269280. fel 9161 uIpdienst: Maassluisedijk 5, j^PMbeek: Evers, L. Haven 81, telef. van zaterdag 11 september bedraagt 125 per persoon. Als de avond slaagt, wil de commissie elke drie maanden een dergelijke feestelijke bijeenkomst organi seren. Het batig saldo komt dan telkens ten goede aan de Aktie voor een Eigen Tehuis. Zondagmiddag om vijf uur is er een jeugddienst in de Magnalia Deï-Kerk, die geleid zal worden door ds. F. E. Everaars en waarbij hnn medewerking geven de organist, de heer C. Dubbeld, de trompettist Frank Troost en het Nieuwlacdkoor onder leiding van de heer G. van der Schoor. Na afloop van deze dienst is er een gezellig samenzijn in de zaal naast de kerk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Hoe is het moge lijk, dat een bedrijf iemand aanstelt, die zowel boekhouder als kassier is. Zoiets moet wel fout gaan, want dat is de kat op het spek binden." Dit zei gistermiddag de president bij de rechtbank, mr. R. J. Brunner, in de zaak tegen de 35-jarige boekhouder kassier A. C. uit Vlaardingen. Omdat C. te weinig verdiende naar zijn zin en zijn verzoeken om opslag geen gehoor vonden, „leende" hij geld uit de kas van het bedrijf, in totaal ongeveer 10500. Volgens C. was dit met toestemming van de directeur gebeurd. En volgens de raadsman van de ver dachte was dat bepaald niet onwaar schijnlijk, er bestaat namelijk al enige tijd het vermoeden, dat deze directeur zelf verduistering heeft gepleegd. Hij zou o.a. in het buitenland steek penningen hebben aangenomen. Als deze man nu «intkent, dat hij C. ooit toestem ming heeft gegeven om geld op te nemen uit de kas doet hij dit om zich zelf te dekken. „Onbegrijpelijk", noemde de officier van justitie, mr. K, A Schimmel, „dat iemand met zoveel diploma's niet sollici teert, als hij geen opslag krijgt". Hij vroeg een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een. proeftijd van twee jaar. Uitspraak 21 september. SCHIEDAM Van mevr. H. de E.-D. wonend aan de Hogebanweg werd dins dag door onbekenden de lingerie ont vreemd die zij in een achtertuin van haar woning aan de waslijn te drogen had gehangen. want eigenlijk zijn de Westlandse oogstfeesten vorige week zaterdag avond al afgesloten, toen de Drui- venprinses in Honselersdijk de prij zen van de eerder gehouden drui- venoriëntatierit uitreikte. De prinses en haar beide feeën hebben een bijzonder drukke week achter de rug. Een week vol concer ten, tentoonstellingen, wedstrijden en toernooien, die alle pas hun hoogte punt bereikten als Leni Bruinsma en haar even charmante secundanten hun gezichtjes lieten zien. Uiteraard is het Westlandse Oogst feest niet geheel van commerciële smetten vrij. Het zal dan ook wel aan het persoonlijk initiatief van me juffrouw Bruinsma te danken zijn ge weest dat zij, alvorens haar hoog waardigheid weer af te leggen, nog eenmaal een bezoek heeft willen brengen aan de kinderen van haar eigen clubs bjj de Schiedamse Jeugd haven. Helaas ontbrak voorzitter ds. W. A. Krijger bij de ontvangst. Hij was met vakantie en keerde juist gistermid dag, enkele uren na het bezoek van dé* Druivenprinses aan de Jeugd haven, Ln Schiedam terug. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op zeer onvoorzichtige wijze stak dinsdagmiddag op het spits uur (kwart voor vijf), op de Vlaardin- gerdijk tegenover de ingang van "Wilton- Fijenoord de 70-jarige voetganger P. S. uit Rotterdam dwars tussen de stroom van het gemotoriseerde verkeer de rij baan over. De bestuurder van een RET-bus, J. A. S. uit Rotterdam, die in een file reed, remde- uit alle macht, maar kon niet verhinderen dat de oude man werd aan gereden. Deze werd tegen de grond ge smakt. maar was al gauw weer over eind. Toen men hem vroeg of hij letsel had opgelopen en of men de GGD moest waarschuwen, maakte'hij een afwerend gebaar en wandelde lakoniek ver der. SCHIEDAM De Aquarium- en Ter rarium Vereniging „Natuurgenot in Huis" hield dinsdagavond in het gebouw Arca de haar eerste kontaktavond van het seizoen. -Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer J. F, Bakkeren, deed deze enkele belangrijke mededelin gen: Er was een nieuwe penningmeester aangesteld, de heer G. Mulder. Zijn voorganger had de kas in een desolate toestand achtergelaten wegens het met innen van de contributiegelden, waardoor een grote achterstand was ontstaan. Gelukkig is de financiële toestand van de vereniging thans weer geconsolideerd. Aan de leden, die nog achterstallige contributie moesten betalen, zou het be stuur een schriftelijk verzoek richten dit alsnog te doen. Bij betalingvan de contributie zou men dan onmiddellijk weer het mooie maandblad van de ver eniging krijgen De vergadering ging hiermee akkoord. De heer Bakkeren sprak daarna oyer de tentoonstelling, die deze zomer in de Korenbeurs werd gehouden en op een volslagen „flop" was uitgelopen. Deze debacle wasmede' te wijten aan. de geringe medewerking van" diverse ver enigingen. De Bond van Vogelliefhebbers bijv. had bijna -geen vogels ingezonden, zodat men gauw nog enkele van deze dwren ergens .vandaan had moeten haten. Zodoende werd de inrichting 'van deze tentoonstelling te kaal Geiuktcig had het tentoonstellingscomité bij de Schiedamse Gemeenschap weten te bedingen, dat deze Stichting hét tekort zou dekken, wat dan ook gebeurd is. Het ging in dit geval om een deficit van ruim -250. De Schiedamse Gemeenschap had trouwens reeds voor deze tentoonstelling een be langrijk bedrag aan subsidie gégeven. Het was beter geweest, als men de tentoonstelling in december had.kunnen houden. Do heer J. J, van Raam uit Amsterdam srpak op deze kontaktavond over het onderwerp: „Kleurig palet". Aan de hand van ruim tachtig fraaie kleurendia's ver telde hij over de manier, waarop men een aquarium en een terrarium moet inrichten, waarbij hij de allerlei facetten van deze vorm van vrijetijdsbesteding op deskundige en onderhoudende wijze be handelde. Er waren, vele nieuwe gezich ten op deze eerste avond, onder wie enkele jongere belangstellenden, die zich als lid heten inschrijven: (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De arbeidsre serve in het gebied van de Nieuwe Waterweg-Noor is in de afgelopen maan niet noemenswaard veranderd. De geregistreerde arbeidsreserve van de mannelijke beroepsbevolking is maar 0.2 procent. De totale mannelij ke arbeidsreserve, bedroeg medio augustus 113 tegen 305 de maand daarvoor. Dit grote verschil moet voornamelijk gezocht worden in het grote aantal afgestudeerden van ulo's en technische schloen. Deze hebben zich voor een groot deel laten inschrijven, maar zijn in de afgelopen maand bijna allen in een baan terecht gekomen. In vergelijking met vorig jaar blijkt dat het aantal openstaande aanvragen belangrijk hoger ligt. Hieruit kan de cnoclusic getrokken worden dat de span ning op de arbeidsmarkt voortduurt. Hierop wijst bijvoorbeeld ook dat het aantal buitenlandse arbeiders nog steeds toeneemt. In verband met de buitenlandse ar beiders valt het op dat langzamerhand ook de middelgrote en kleine bedrijven zich voor deze arbeidskrachten gaan interesseren. De weerstand bij deze bedrijven, werd voornamelijk veroor zaakt door het opzien tegen allerlei voorzieningen die men voor de buiten landers moet treffen, die grote zaken makkelijker op kunnen vangen. De arbeidsreserve in de maand augus tus geeft ten opzichte van juli in Schie dam en Vlaardingen een daling te zien terwijl dit in de provincie en in het hele land juist andersom is. De aanvragen daalden in deze periode in Vlaardingen van ruim 1200 naar ruim 950.1n Schiedam was een stijging waar te nemen van 2430 naar 2438, een te ver waarlozen stijging dus. Landelijk en provinciaal daalde het cijfer van de aanvragen eveneens. Voor namelijk is dit ook weer te danken aan het feit dat vele jeugdigen die juist de school verlaten hebben hun plaats in het arbeidsproces hebben Ingenomen. Oko speelt de toeneming van de oogstwerk- zaamheden een rol in de agrarische gebieden. De daling in de vraag naar jeugdig personeel overtrof de totale vraagdaling, waaruit blijkt dat de vraag naar volwas sen personeel een stijging onderging, die teruggebracht kan worden tot de catego rie van de bouwvakkers. SCHIEDAM Verblind door het licht van een hem tegemoetkomende brom fiets reed maandagavond op de Harre- weg m voormalig Kefchel de scooter, be stuurd door W. van L. uit Delft, in een moddersloot langs de weg. Hij wist er uit te komen met een nat pak, maar de scooter het hij in de sloot liggen. Omwonenden ontdekten dinsdagmorgen het voertuig in de sloot en waarschuw den de politie. Een garagebedrijf uit Delft heeft de scooter daarna gelicht. MAASLAND Op maandag 20 septem ber zal door het bestuur van de Aalkeet Blnnenpolder schouw worden gedrveven over de wegsloot.de spuisloten en de spoorsloten. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het Tamboers- en Pijpercorps „Harmonie" is zich de laatste dagen ijverig aan het voorbe reiden op het zevende Drumbandcon cours, dat zaterdag in de Plantage en Tuinlaan gebonden zal worden. „Har monie" is één van de 32 deelnemende korpsen; ook de WF-band is van de partij. Harmonie's' voorbereidingen be staan uit het nagenoeg iedere avond repeteren voor het lokaal aan de St. Annazusterstraat, waar ook de normale repetities worden gehouden. De tamboers en pijpers hebben bij deze oefeningen weliswaar geen Harmome-costuums aan, maar daarvoor ïs het maar repetitie. De jeugdige leden doen in ieder geval goed hun best en hebben soms aardig bekijks van omwonenden. Ongetwijfeld is het in Schiedam intus sen bekend geworden dat Harmonie prachtige gala-uniformen heeft, die re gelmatig getoond worden tijdens de mar sen die door de stad gehouden worden. Door jarenlange instructie, aldus deelde secretaresse mevrouw A. M. T. Ferwerda- Brussaard ons mee, zijn de beide korpsen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 3I-jarige haven arbeider D. R. Custodic uit de Zoutzie- dersstraat is dinsdag bij het stuwen van rollen papier in een ruim var, het bin nenschip Damco 243 in de Waalhaven op de laadboom gaan staan. Toen hij uit gleed is hij met het onderlichaam op de bovenrand van deze boom gevallen. Hjj is in het Havenziekenhuis opgenomen. O ROTTERDAM Gemeentewerken heeft vanmorgen aanbesteed het bou wen van dertien toiletgebouwtjes op diverse volksrtuinconplexen, Van de acht inschrijvers was laagste N.V. Aanne mingsbedrijf v.h. H. Berghout Zn. te Rotterdam, met 154.950Opvolgers wapen de ACB te Rotterdam en de Was- senaarse Bouwmaatschappij N.V. te Wassenaar, beide met 170.000.—. ROTTERDAM Vanavond, woens dag, spreekt in de Opstandingskerk aan het Lisplein om 20 uur ds. E Pijlman uit Wassenaar over „Is ware vriendschap nog mogelijk?" De bijeenkomst gaat uit van de NCVB. MAASLAND Zoals reeds gemeld wordt de eerste oejaardensociëteit op dinsdag 14 september gehouden. Ook velen van buiten de kom van het dorp zouden graag de prettige middagen willen meemaken. Het vervoer van buitenaf levert echter moeilijk heden op. Misschien zijn er wel autobezitters isters) die hieraan een mouw weten te passen. Men kan zich eventueel in verbin ding stellen met de soosmoeder mevrouw T J. Groot Enzerink» op een hoog peil gekomen, hetgeen blijkt uit de behaalde successen. Er bestaan bij Harmonie zelfs plannen om in het buitenland te gaan optreden. Vandaar dat Harmonie graag te kennen geeft nog nieuwe leden te kunnen ge bruiken. Momenteel telt het korps 60 leden bij de senioren, waar men nog plaats heeft voor hoornblazers en in het bijzonder fluitisten van 15 jaar en ouder. Het juniorkorps telt 40 leden en vraagt nog tamboers en vooral hoornblazers en fluitisten van 10-15 jaar. Nieuwe leden behoeven beslist geen instrument" te be spelen om lid te kunnen worden. Men kan altijd een kijkje komen ne men tijdens de repetities, die 's zaterdags van 18.00-19.00 uur gehouden worden in de school aan de St. Annazusterstraat, waar ook alle inlichtingen gegeven wor den. De volgende personen geven ook graag inlichtingen over dit bij de CJV aangesloten muziekkorps: G. J. van Aal ten, Dwarsstraat 20; mevrouw A. M. T. Ferwerda-Brussaard, Plein Eendragt 17-a en de heer J. van Hofwegen, Nieuwe Damlaan 665,' tel. 261407. (Van onze rechtbankverslaggever) T3 OTTERDAM „Ik was zo dron- ken als ik weet niet hoe". Dat bekende gistermiddag de 28-jarige schoorsteenveger I'. M. V. tegenover de Rotterdamse rechtbank. „Ik ben links en rechts gaan gooien en smij ten". Dat had V. inderdaad gedaan. Eerst in de nacht van 14 op 15 mei, toen hij bij een pand'in de Westmolenstraat te Schiedam twee ruiten had ingegooid. In beschonken toestand werd hij toen meegenomen n aar het politiebureau. Daar had hij woorden geuit ais: „Ik neem wel .revanche. Ik ga inbreken, want ik zit onschuldig vast", omdat men hem daar-van inbraak verdacht. Twee weken later, op 30 mei stal hij in de Van Cleeffstraat te Schiedam enkele flessen drank. Inplaats van deze op te v gflBSCHE FORTEX KORTE HOOGSTRAAT 11» TELEF. 6151 - VLAARDINGEN drinken nam hij ze mee naar de Van, Helmontstraat waar hij ze door de ramen van een pand gooide. Naar zijn mening had hij hiermee niet genoeg wraak genomen, want ook de ruiten van een personenauto werden ingegooid. Voor deze feiten stond de schoorsteen veger gisteren terecht. Volgens V. deed hij deze dingen, omdat hij thuis niets dan ellende beleefde: zijn, vrouw was van hem weggelopen omdat hij geen behoorlijk huis had. De president van de rechtbank, mr. R. J. Brunner, vroeg waarom V. zijn woede had gekoeld op eigendommen van men sen die daar niets aan konden doen. „Ik wilde aandacht trekken", was het ant woord. De eis van mr. R. A. Schimmel, efficier van justitie, luidde tien dagen voor het eerste misdrijf en acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk en een, proeftijd van twee jaar voor het tweede. Mr. H. Meyer, raadsman van V., vroeg onmiddellijke vrijspraak, omdat de verdachte door middel van zijn misdrijven aandacht wilde vestigen op zijn Slechte behuizing. De rechtbank ging hiermee niet akkoord. Uitspraak dinsdag 21 september. - SCHIEDAM Geboren: Caroline H dv. A J Vandersmissen en H M Muller; Brigitte d.v. H Bunte en E C M Siefkens; Ester d.v. J A Wij zenbroek en M L Boer; Jannis W z v. A Mijnster en E E Kommers; Peter z.v. A M Gij sen en A D A W van Weelden; Cornelia A d.v. A de Ruiter en P B van Grootveld; Martinus J z.v. J H Wesenaaren J M van Slobbe; Michel M z.v. M F Levens en M Torsy: Carola A. M. dd. P H Snijder en M J. L. Groenendaal; Danielle D d.v. R E Poot en C M Brinkman; Eduard M z.v. B E van de Wetering en I O Tas; Sylvia d.v. H Bos en T S Kuil; Jacqueline H. M. d.v. S F Schoonderword en A C Meeder; ingo S A zv A Uilenberg en K Gonkel; Jacoba M E d.v D Kramer en E Dróge. Overleden: J. Hassink 79 wed Hammlnk;P C Hinten 69; A. W. Bart, 62. SCHIEDAM Door het vernielen van een draadglasruit verschaften dins dagnacht onbevoegden zich toegang tot de kantine van de sportvereniging Schie dam in het Hargapark. Zij namen enkele flesjes pils en donker bier mee en tevens wat eieren uit de koelkast en zes losse centen. TV7IJ hebben niet de bedoeling -de radio te imiteren. Die doet, al ge noeg. Maar wat wij doen, dat kunnen de AVRO of de VARA niet. Zij hebben geen contact met hnn luisteraars. Ons voor naamste punt is het betrokken zijn bjj de patiënten op de zalen." Dit zegt de heer N. Baljé, zittend in een fauteuil in zjjn woonkamer, Schildstraat 13. Tegenover hem de heer G. van As, die instemmend knikt, en aanvult: „We maken rustig een pro gramma van een half uur voor één patiënt." De twee mannen vervullen res pectievelijk desecretaris-penningmeester- en de voorzittersfunclie van een (binnen zeer afzienbare tijd vijfjarige) zieken omroep s „De Maasstad". En beiden komen overeen in hun grote enthousiasme voor dit vrijwillige werk. Zaterdag 18 septem ber huist van kwart over drie tot kwart over vier 's middags in het Diaconessenhuis een uitgebreid gezelschap, voorzien van enkele technische apparaten: daar wordt de lustrum-uitzending van de ziekenom roep „De Maasstad" opgenomen en direct uitgezonden. Direct daarna recipieert het bestuur, eveneens in hetDiaconessenhuis. Na vijf .jaar van hard werken en af en toe de touwtjes slechts met de grootste.moeite aan elkaar knopen is dan het begin,, dat volgens liet gezegde zo moeilijk is, achter de rug. Dan gaat de bmrnep bet tweede lustrum in," het jju^tróm, -jWrin hopelijk ook iets zal blijken van' sevén „vette** jaren. De voorgeschiedenis: In 1960* sta ken drie mannen: N Baljé, G. van As en J. O. van Holten op een goed moment de hoofden hij elkaar. Er werd gesproken en gedacht, en na enige tijd werd de daad daarbjjgevoegd. Naar voorbeeld (in prin- cipe althans) van de RANO-omroep voor zieken kwam men tot de oprichting van een tweede ziekenomroep. Eerst beperk- ten (voorzover men over die afstand van beperken kan spreken) de uitzendingen zich tot het Nederlands sanatorium in Davos. Maar de animo daar was zo groot, dat men besloot ook Rotterdam te gaan inschakelen met uiteraard enige afwijking van het programma. In Zwitserland ver meldde dit: groeten van familieleden, men selijk nieuws dat niet aan tijd was gebon den, reportages over boeiende onderwerpen, een teenagerprogramma, een puzzle en een verzoekplatenpro gramma. In Rotterdam werd het aangepast aan de meer lokale sic.?. Was het eerst het Diaconessenhuis dat, na enige aarzeling. De Maasstad door de microfoons Het klinken, later kwamen daar ook Eudokia en het Bergwegzieken huis bij, en in november maakt het Ikazia- ziekenhnis het kwartet vol. De programma's van de vier huizen zijn gedeeltelijk gelijk. („Het blokprogramma" noemt de heer Baljé het) maar wat de verzoekplaten betreft wijken ze uiteraard af. Een bij zonder feit is, dat er per ziekenhuis twee nieiuen, aangesloten bjj de omroep, regel matig „de zaal op" gaan, om te praten met patiënten, om te lieren wat <3e ver zoeken zijn, om te kijken naar lien die wei* licht nooit bezoek krijgen, om geval voor geval to onderzoeken. Deze houden con tact met de technici, die het programma aan aan elkaar lassen. In iet geheel zjfn. er twintig medewerkers. De beroepen die zij uitoefenen hebben niets te maken met hun hobby: het brengen van ontspanning aan zieken. Zo vindt men kantoorbediende naast huisvrouw, student naast telefoniste, expediteur naast electromontenr. Tot voor kort had men de vakblad-journalist J. C. van Houten er nog by, die is („Helaas", zucht de lieer Baljé) onlangs vertrokken naar elders in Nederland. De financiën. „Het principe is, dat ieder zyn benodigde spullen zelf meebrengt en betaalt. Wanneer die kosten te hoog worden, dan dóen we er desnoods iets aan, maar dat ïs maar hoge uitzondering. "Verder hebben we na tuurlijk donateurs, en bovendien zjjn allerlei bedrijven ons erg behulpzaam met platen en materiaal. VLAARDINGEN Morgen (donder dag) zal de „Ziekenomroep Holy" in gebruik gesteld worden. Precies een jaar na de opening van het Holyziekenhuis zal het eerste programma de lucht in' gaan. Het initiatief voor deze ziekenomroep is uitgegaan van de „Stichting Pa- tisntenbibhotheek". De dames die de zieken altijd van lectuur voorzien hebben contakten gelegd met anderen die op dit gebied werkzaam zijn. Vooral van de „Ziekenomroep Schiedam" hebben zij veel steun gehad. De bedoeling van de stichting is om iedere donderdag tussen 20.15 en 21.00 uur een programma, vooral van verzoekplaten, te verzorgen. De dames krijgen hierbij de medewerking van de Radiogroep „Minjor," afdeling Vlaardin gen. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1913 Luchtschip gezien. Hedenmorgen is op verschillende plaatsen boven ons land een luchtschip gezien, o.m. boven de stellingen Amsterdam, Aalsmeer, Sloten, Abcoude, Tilburg, Breda, *s-Hertogen- boscli, Hedel en Dordrecht. Ook boven Ginneken van waar het over de1 Bel gische grens verdween na door de grenswacht te zijn beschoten, werl het gesignaleerd. Te Hedel beweert men gezien te» hebben, dat het schip de Duitsche vlag voerde- Het luchtschip had twee gondels, waarin personen, bg- na niet te onderscheiden waren en voerde geen vlag en ook geen lichten. Uit Londen wordt bericht, dat. ook boven Engeland Duitache luchtvaar- tuigen cgn gezien.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1