timmerlieden, musici- 0 Vele nationaliteiten op Rotterdams vliegfeest LEERLINGEN NIÉT NAAR HUIS STUREN BRUSHED NYLON NACHT- HEMD 9.95 Haast pastorale intree van Pierre Janssen „Tussensprint nodig om positie te handhaven" Zes uur in defecte lift gevangen Pas over 15 jaar nieuw interkerkel. ziekenhuis? r"% Taxichauffeur kan Kameda niet hebben gezien Ere-concert voor Albert Schweitzer vissers, Herinnering aan ILSY B. en W. geven antwoord op vragen over scholenkivestie-Hoogvliet Rusland op expositie Boek over Verolme aan 2e druk toe Eerste paal voor „superpij p" van Shell de 23e Rest verzorgde keukenkatin Rivièra-Hal Voorzitter K.v.K. waarschuwt: Smokkel ontdekt i van sigaretten Noors schip op C.H. jongeren openen seizoen Eudokia' viert 75-jarig bestaan C.Verolme: Hogere cijfers dan Japan de spaarbank met volledige bankservice Dr. Ladee hoogleraar Klinisch Onderwijs Koninklijke gasten om 18 uur in stadion DE ROTTERDAMMER Vacatures 13.75 Amerika Expositie Pagina 4 WOENSDAG 8 SEPTEMRRp w AMSTERDAM De Japanner Ka meda, het vermoedelijke slachtoffer ¥a.n de koffermoord, heeft zaterdag middag 21 augustus zeer waarschijn lijk met in een taxi gereden. De taxichauffeur, die meent, Kameda die middag in zijn wagen te hebben gehad, moet zich vergissen. Recher cheurs zijn tot deze conclusie geko men na controle van de rittenkaart. Omstreeks het tijdstip, dat de Japan- ?el< "j Centraal Station uit de trein stapte, maakte de taxichauffeur twee ritten naar de Herengracht. Er blijft dus nu alleen over de mede deling van de vrouw, die Kameda de bewuste middag voor het Centraal Sta tion heeft gezien. Hij sprak haar aan om de weg te vragen naar een reisbureau op het Damrak, dat zijn deuren m de .voormiddag al had gesloten De recherche van het bureau Leidse- plein hoopt, dat de exploitant van het hotel of pension, waar Kameda heeft gelogeerd zich nog bekend zal maken. Zij is er zeker van, dat hij meer omtrent de gruwelijke moord moet we ten. Intussen heeft de politie in Osaka verklaard dat zij meer en meer tot de overtuiging komt dat het slacht offer van de koffermoord inderdaad Kameda is. Een onderzoek van enkele speek- selresten op de envelop van een door Kameda aan zijn echtgenote gerichte brief heeft uitgewezen dat de daaruit gedetermineerde bloedgroep dezelfde is als die van het slachtoffer, nl. groep B. ROTTERDAM Vrijdagavond on kwart over achten wordt in de Laurens kerk een orgelconcert gegeven door George Stam, organist van de Laurens- kerk, ter herdenking en ter ere van de Pas overleden dr. Albert Schweitzer, Zoals bekend bespeelde hij voor de oorlog meermalen het orgel m de Lau rens. Hij maakte grote naam door zijn uit zonderlijk mooie Bachvertolkingen, Vlak Voor zijn dood liet hij zich nog werk van Bach voorspelen. Uiteraard zal George Stam Albert Schweitzer dan ook vereren door het uitvoeren van een aantal Bach- Werken. Zijn menslievend en opofferend werk in Lambarene zal worden gememoreerd door mevrouw Oberman-Oberman, die zijn werk daar van nabij heeft meege maakt en die meermalen naar Lambarene reisde om hem daann bij te staan. Dit herdenkingsconcert zei een uur in beslag nemen en de toegang is vrij. Voor allen die een diepe waardering in hun hart dragen voor het werk dat dr. Albert Schweitzer op velerlei terrein deed, zal dit een bijzondere avond worden. Z'ij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, fclj de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zjj bij meer dan 1000 benken er. bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4| miljard gulden) wondt, door de plaatselijke Raiffelaanbanken, aangewend in da lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. (Van onze Delftse redactie) Th ELFT Voor het eerst na jaren zal de randstad Holland op zaterdag oktober daveren van» een uitgebreid vliegfeest. Deze Internationale show bovea luchthaven Rotterdam, die onge twijfeld aan de ILSY zal herinneren, wordt, zoals bekend, gehouden ter ge legenheid van het vierde lustrum van de vllegtuigbouwkundige studievereni ging „Leonardo da Vinei" van de Delftse TH. Half september begtnt in Rotterdam, Delft en Den Haag de voor verkoop voor het feest. De show start om kwart over twee, maar om opstoppingen op rijksweg 13 te voorkomen, begint men een. half uur eerder al met een aantrekkéUifc voor programma. (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM Het coUege van B en W. acht het in het algemeen niet juist dat leerlingen bij gebreke van leerkrachten naar huis worden gezonden. Van de hoofden mag worden verwacht dat zij aüe pogingen in het ■werk zullen stellen het onderwijs zoveel mogelijk voortgang te doen vinden. B. en W, antwoorden dit op vragen die de raadsleden mevr. M. Blom-Mourits (soc.) en de heer S Groenednijk (conua) hebben gesteld over de scholenkwestie in Hoogvliet. .Verder antwoordt het college dat de personeelssituatie aan de Hoogvlietse scholen tot dusverre niet ongunstiger was dan elders in de stad. Dankzij het beschikbaar zijn van afgestudeerden aan de gemeentelijke kweekschool wa ren alle plaatsen aan de openbare lagere scholen tot 7 september 1965 zelfs bezet. Daarna echter zijn zes vacatures ont staan, waarvan vier aan de scholen De Ark en De Canteclaer. Hierdoor wordt de situatie in verhouding tot andere stadsdelen inderdaad moeilijk. Begin oktober echter zal, naar het zich laat aanzien, een. aantal militairen die in het bezit zijn van de onderwijzersakte, vlinderlicht, koesterend warm en luxueus met flatteuze strik en kant garnering langs hals, mouwtje en zoom, in' 3 pasteltinten: rose, saffier en aqua normaal gedurende 3 dagen OfdraagtUlievereen pyama? De Kroon heeft in deze weekendaanbieding óók een beeldige brushed nylon pyama voor de spectaculair lage prijs van 12.95 in alle filialen van vervroegd klein verlof in afwachting van groot verlof worden verleend, opdat zij een betrekking bij het lager onderwijs in Rotterdam kunnen aan vaarden. Inmiddels is er met de betrokken hoof den over de moeilijkheden gesproken. Zij zullen al die maatregelen treffen die in het belang van het onderwijs worden vereist. Zo nodig zal tot invoe ring van gewijzigde ilesroosters worden overgegaan. ROTTERDAM Aan de Stichting Kli nisch Onderwijs is dr. C, A. Ladee, ze nuwarts te Rotterdam, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de psychiatrie. Dr. Ladee zal zijn colleges geven aan de Leidse nevenfaculteit van. de stichting. Tot dusver heeft de heer Ladee voort durend in Amsterdam gestudeerd eti ge werkt Hij werd daar m 1919 geboren, studeerde er wis- ep natuurkunde, en la ter psychologie en geneeskunde. In 1941 deed hij zijn kandidaatsexamen voor bei de vakken. Zes jaar later, na de oorlog, maakte hd zijn medische studie af. Enkele jaren na de Tweede Wereld oorlog was lm dienstplichtig arts in Soe- rabaja, op de neurologische en psychia trische afdeling van het marmehospitaai. Toen 'hij naar Nederland terugkeerde werd hij eerst in het Wilhelmma Gast huis opgeleid tot psychiater, later (1952) werkte hij op de psychiatrisch-neurolo- gische kliniek van de universiteit in Am sterdam. Een jaar later werd hij mede directeur van het Instituut voor medi sche psychotherapie Ook op andere gebieden heeft dr. Ladee zich verdienstelijk gemaakt, zoals bij de studentejipsydhiatrie, bij de NVSH en In het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging voor psychotherapie. In 196L promoveerde de heer Ladee op een proef schrift „Hypochondrische syndromen". Op deze zaterdagmiddag zijn boven Rotterdam tal van conventionele en straalvliegtuigen in aktie te zien. De luitenant Ed van Bree, straaljager piloot van de Koninklijke Luchtmacht en nationaal kampioen zweefvliegen, zal een solo-stunt demonstreren, die hij met veel succes ook al in Enge land ten beste heeft gegeven. De monstraties zijn er ook van de Natio nale an Rijksluchtvaartschool, die en kele opleidingstoesrtellen voor sport- en verkeersyiiegers zullen voorvliegen. De KLM is vertegenwoordigd met een viermotorige Douglas DC-8. Het parade paardje van de luchtmacht, de Star- fighter F-194, is ook van de partij. Dit jachttoestel met straalaandrijving is tweemaal zo snel als het geluid en leent zich dan ook niet voor een. stuntpro gramma boven een luchthaven. Het stunten wordt overgelaten aan de Patrouille de France", die met de twee persoons Fouga Magister-straaltrainer een gewaardeerde gast is. De Fouga is m het Nederlandse leger in gebruik bij de opleiding van piloten, m het Belgische Brunstem. Engeland wordt onder meer ver tegenwoordigd door de stunters van de „Red Arrows" met htm geel geverfde Gnats. Verder komen er de V-bommen werper Victor met de opvallende sikkelvormige vleugel en het vier motorige patrouilletoestel Shackleton. Italië kamt met de tweepersoons straal- trainer Fiat G-91 in de lucht. ROTTERDAM Rusland heeft ztjn medewerking toe gezegd aan de jubileumtentoon stelling van Leonardo da Vin ei". In het gebouw aan de Kluyverweg in Delft zijn drie stands gereserveerd, waarvan de afmetingen de verwachting rechtvaardigen dat de Russen hetzelfde materiaal zullen leve ren als in Parijs geëxposeerd is, al of niet met commentaar van Yoeri Gagarm. Onder meer zou een Wostok- ruimtecabine verwacht kunnen worden, alsmede rutmtepakken, nooduitrustingen en foto's. Voorts hoopt men de door Mil ontworpen vliegende kraan" MI-10 naar Delft te krijgen, dl of niet op ware grootte, De Russische deelname aan de tentoonstelling is mogelijk geworden door bemiddeling van A via Export, de Sowjet-organi- satie voor de export van vlieg tuigen. Speciaalzaken in textiel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De eerste druk (10.000 exemplaren) van het boek over scheepsbouwer Comelis Verol me, dat de redacteuren van onze bladen H. J. Waalwijk en Link van Bruggen schreven, was binnen enkele dagen uitverkocht. Morgen, donderdag, zal een tweede druk van de pers komen. Daarin zijn enkele kleine wijzigingen aangebracht en zetfouten verbeterd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dr. A. J. H Bartels, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, zal donderdag 23 sep tember om 15 uur op het terrein van Shell Nederland Raffinaderij In Penis de eerste paal slaan voor de nieuwe schoorsteen van 213 meter hoogte. Zoals bekend, zal deze schoorsteen, die in de wandeling „superpijp" Is genoemd een kleine dertig huidige schoorstenen ver vangen en belangrijk zijn In de strijd tegen de luchtvervuiling. Een groot aandeel krijgen de Ameri kanen. Vast staat, dat ook het vier motorige transporttoestel Hercules boven Rotterdam te zien zal zijn. Hiermee hoopt men een landing te demonstreren, ge volgd door een snelle rit achteruit naar het begin van de startbaan en direkt daarna zal de vrachtreus weer opstijgen. Uit Amerika komen verder het jacht vliegtuig van het type Voodoo, de Thundercfaief en de Super Sabre. Het op Soesterberg gestationeerde 32-ste squa dron levert de driehoekige Delta-daggers. Een spectaculair aandeel in het vlieg feest hebben, leden van de Eerste Neder landse Parachutisten Club, die van onge veer vierduizend meter de vrije val zullen demonstreren. Twee Fokker F-27 Troopships vervoeren veertig parachu tisten die kort na elkaar in een auto matische val boven de luchthaven zul len springen In het verdere programma zullen nog tientallen andere toestellen overvliegen, waaronder ook Alouettes (hefschroef- vliegtuigen van de luchtmacht). Hawker Hunters, Neptunes van de Marinelucht vaartdienst Voor de jeugd wordt een demonstratie met modelvliegtuigen ge geven. „Leonardo da Vineo" houdt naast deze luchtvaart,<?how een symposium over het supersone verkeersvliegtuig en een tentoonstelling op het gebied van tucht- en ruimtevaart Tijdens de jaarvergadering op 30 sep tember wordt Prins Bernhard bet ere presidentschap van de studievereniging aangeboden. Daar de Prins 8an In de West verblijft, zal zfln adjudant, kolonel Geertsema, de onderscheiding in ont vangst nemen. ROTTERDAM Aan de 23 en 24 oktober in de Hivièra-hal te Rotterdam te houden internationale tentoonstelling van de Nederlandse Vereniging vaa Kat- tevrienden zullen, behalve de prachtige Persen, Siamezen, Burmanen en noem maar op wat voor kostbare kattevariëtei- ten ook heel gewone poezebeesten te bewonderen zijn. Katten met lapjes, met grijze stromen, met witte voetjes, van alles en nog wat. Toch zullen ook deze gewone huiskat ten wat bijzonders hebben, want dieren- artsen zullen deze poezen beoordelen op conditie, verzorging en voedingstoestand het is de bedoeling dat, precies zo als verleden jaar, de best verzorgde hulspoes van de expositie naa^t de kostbare verte genwoordigers van verschillende katten- variëteiten een ereplaats krijgt. Zoals men weet, heeft het Rotterdamse gemeentebestuur verleden jaar voor deze huispoes een medaille beschikbaar ge steld. Er zijn verschillende klassen: katten tussen drie maanden en één jaar oud, katten tussen één en tien jaar, katten boven de tien jaar, katten van meisjes beneden zestien jaar, katten van jongens beneden zestien jaar en katten waarvan de eigenaar ouder is dan 65 jaar. Verleden jaar is deze categorie een zeer groot succes geweest en de organisa toren rekenen er op, dat het succes dit jaar ten minste even groot zal zijn. Zij, die menen een prachtig verzorgde huis-, tuin-, of keukenkat ter expositie te kunnen aanbieden, kunnen zich tot 1 oktober in verbinding stellen met me vrouw T. Craane, Provenierssingel 24 te Rotterdam, teL 280829. (Van onze kunstredactie) Pierre Janssen, achtereenvolgens cri ticus, museumconservator, kunst pedagoog en „televisiester", heeft vandaag zijn intrede gedaan als directeur van de Rotterdamse Aca demie van Beeldende Kunsten, Het mocht van hem worden verwacht dat hij er iets aparts van zou maken en dat is dan ook gebeurd. Hij riep de leerlingen bijeen en nodigden het lerarencorps en bijzondere gas ten uit in het Luxor Theater voor een openbare les. De aangekondigde titel voor deze „inau gurele", nl. „Als Ixh Xan", zal zelfs menige ingewijde hebben doen ver moeden, dat de nieuwe directeur een populaire Pierre Janssenshow 2ou op voeren. Het tegendeel kwam echter steeds duidelijker naar voren. Aan de hand van kleurendia en infrarode fo to's belichtte hij het meesterschap en de diepere bedoelingen van Jan van Byck, toegespitst op diens beroemde schilderij •van een echtverbintenis, waarop het „Als Ixh Xan voorkomt, Opmerkelijk in deze bijzondere openbare les was, dat de beer Janssen zijn toch uit allerlei al dan niet godsdienstige groeperingen komende leerlingen een- fronteerde met geestelijke waarden in het leven, daarbij inhakend op bijbel passages. Met grote ernst hield de heer Janssen zijn gehoor Van Eycks opschrift voor als hét devies voor de schoolgemeenschap. „Niet met kreten, niet met tegenstellm gen en manifesten, maar ieder voor zich, zo goed als hij kan, zo zullen wij op school moeten werken. Strevend naar verdraagzaamheid, want dat is de enenig mogelijke manier om er werkelijk iets van te maken", zo eindigde de heer Janssen 2ijn met intense aandacht ge volgd betoog. Het enthousiast applaus van zowel leer lingen als docentencorps demonstreerde hoopgevend, dat Pierre Janssens dwars door de kunst heen gelanceerde pleidooi voor goede verstandhouding en bege leiding gretig weerklank had gevonden. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam ir. J. van den Berg heeft gisteren op de maan delijkse bijeenkomst van de Kamer betoogd, dat voor het openbaar li chaam Rijnmond nu al een belang rijke taak is weggelegd ten aanzien van het verkeer en de ruimtelijke ordening iu het Waterweggebied. Hij sprak daarbij zijn vreugde uit ©ver het feit dat de regering, gezien een recente uitlating van minister Snnr- hoff, een open oog heeft voor de nationale betekenis van Europoort. Alles zal nu in het werk dienen te worden gesteld om de achterstand in de infrastructurele voorzieningen op het gebied van wegen én openbaar vervoer, zo snel mogelijk in te halen. Het is boog tijd voor een tussensprint om onze positie in de Europese kopgroep te handhaven. In die kopgroep zitten warempel geen stumpers, maar stugge doorzetters als Antwerpen, Hamburg en de Franse havens met hun enorme centraal gedirigeerde en gefinancierde ontwikkelingsprojecten." De voorzitter zei van oordeel te zijn dat de leefbaarheid de economische groei niet mag belemmeren „Het is geen kwestie van óf,.,of, maar van èn..èn. Nu de regering zich bereid heeft getoond zo snel als mogelijk is het Europoort- en Maasvlakte-project te voltooien, is het aan het bedrijfsleven de uiterst gunstige vestigingsplaats te exploiteteren. Wij zullen de uitdaging, die de voltooi ing van dit gebird inhoudt en waarmee enorme kapitelen zijn gemoeid, moeten aannemen en tot een succes maken." Tenslotte leverde bij kritiek op de vele publiek- en privaatrechtelijke regelin gen ten aanzien van de winkelsluiting, de vestigingswet en de wet op de uitverkoop. „Ongewild hebben zij ge leid tot een wurgend perfectionisme, het gehele terrein van de midden standswetgeving is aan een grondige herziening en vereenvoudiging toe." ISTANBOEL Gelijktijdig met Feyenoord speelt vanavond het Brusselse Anderlecht zijn eerste Europa-cupstrljd tegen het Turkse Feherbaehe. De Belgi sche voetballers, vergezeld door tiental len supporters, zijn gisteravond per vliegtuig In Is tanboel aangekomen. Later op de avond trainden de Anderlechtspe- lers in het Mlthaptpasjastadion, waar vanavond het cupduel voor 43.000 toe schouwers plaats zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zeseneenhalf uur heeft de 84-jarige hoofdbediende J. van Aal van het universiteitsgebouw aaa het Amsterdamse Spui gisteren opgesloten gezeten in - de .lift toen hij voor een vrije middag het gebouw om twaalf uur wilde verlaten. Op de vierde verdieping was hij ingestapt, maar pas na zes uur arriveerde hij op de begane grond: onderweg stopte de lift plotse ling en er was niemand die dat merk te. Om frisse lucht' te krijgen trapte de ingesloten© een raampje kapot en pro beerde zich daar doorheen te wringen. Toen dat niet. lukte begon, hij te roepen om de aandacht to trekken,- maar er was niemand die hem hoorde. Ook een poging om met zijn aan elkaar geknoopte Meren een „brug te slaan" naar een plank, die hij tegenover Zich zag liggen, mislukte. Het was zijn ongeruste vrouw, met wie hij 's mid dags naar het bloemencorso zou gaan, die er tenslotte voor zorgde, dat er hulp kwam. Toen hij om zes uur nog niet thuis was, waarschuwde zij de pedel, die samen met haar en twee rechercheurs naar het universiteitsge- bouw ging. Springlevend maar wél vermoeid kon haai* man daar uit de lift worden gehaald. Er komt nu een telefoon in de lift.... (Van een onzer verslaggevers) VLAAHDINGEN Het district Zuid- Holland van de Christelijk-Historische Jongeren Organisatie begint zaterdag 25 september het nieuwe seizoen met een algemene ledenvergadering en een „startbijeenkomst" in de zaal Harmonie te Vlaardingen. Kandidaten voor de bestuursverkiezing rijn de aftredende heren L. de Snayer (Vlaardingen), voorzitter; drs. J. van der Kaay (Rotterdam), tweede voorzitter; A. A. Soetekouw (Vlaardingen), secretaris; me}, C. Koppert (Oegstgeest), penning- meesteresse; mej. H. C, Molenaar (Voor burg), alg. adjuncte groepswerk; drs. B. de vries (Goudswaard) alg. adjunct stu diegroep en drs. A. de Boo (Delft), adviseur, benoemd door de landelijke bestuursraad in het districtsbestuur. Na de algemene vergadering die om 1430 uur begint volgt omstreeks 15.15 uur de „startbijeenkomst", tijdens welke ds, G. J. H. Gljmink, hervormd predikant te Rotterdam, zal spreken over „Indrukken yan Zuid-Afrika. ROTORDAM Twee opvarenden van het Noorse schip Havjp zijn vanmiddag door de Rotterdamse vreemdelingendienst op een vliegtuig naar Noorwegen gezet. De twee mannen, de veertigjarige Magne J. K. en de 27-jarige Hekge L., beiden uit Trondheim, zijn betrokken bij de smokkel van tienduizend Amerikaanse sigaretten. De mannen waren na de ontdekking door de surveillancedienst van de dienst voor invoerrechten en accijnzen onmid dellijk door de gezagvoerder van het schip ontslagen. Dinsdag werd de smokkel ontdekt toen de sigaretten aan land werden gebracht. Eerst dacht de politie nog dat er andere onregelmatigheden, zoals diefstal, aaa boora zouden zijn gepleegd, maar daar van is niets gebleken. Toea zij waren ontslagen, zijn ze naar de vreemdelingendienst gebracht. Omdat zij zonder middelen van bestaan in Rot terdam waren, zijn zu beschouwd als ongewenste vreemdelingen en door de politie over de grens gezet. Oslo, zal waarschijnlijk moeten opdraai- De rederij, de firma P. Meyer uit en voor de gebruikelijke boete die vast zit aan een ontdekte sigarettensmokkel, te weten tien cent per sigaret. (Van een onzer redacteuren) Rotterdam Met de bouw van het interkerkelijk zieken huis in Kralingen, waarbij ook Eudokia nauw is betrokken, zijn nog jaren gemoeid. Alle organi satie-problemen zajn nog niet op gelost. Er moet rekening mee worden gehouden, dat tussen het ogenblik waarop de architect de opdracht krijgt en dat, waarop het ziekenhuis in gébruik wordt ge nomen, zeker vijftien jaren liggen. En wat de bouwkosten Betreft men stelle die op ƒ100.000,per bed. Dit betekent, dat voor een ziekenhuis ter grootte van 500 bedden 50 miljoen neergeteld moet worden. De geneesheer-directeur van Eudokia dokter C. J. Dekker gaf dit gisteren als zijn mening op een persconfe rentie, die was belegd ter gelegen heid van het feit, dat Eudokia op 31 juli 75 jaar bestond. Dit jubileum hopen bestuur en leden in oktober te vieren. De festivitei ten worden geopend met een her- dehkingssamenkomst in de Paulus- kerk op vrijdag 22 oktober, gevolgd door een receptie in het Hilton- hotel. Een week later, op 29 okto ber, is er feest voor de medewer kers en het personeel van Eudokia en op 30 oktober volgt, ten besluite, een reünie voor oud-Eudokianen in het ziekenhuis. Het bestuur heeft bij dit 75-jarig (Van een medewerker) 1 ROTTERDAM „Ik heb water to de wijn moeten doen dat er weinig wijn Is orergebleven.Toch beu ik dankbaar dat de KFM bij nitron- dering dit schip aan ons heeft toever trouwd. Ik ben ook blij dat reders als de KPM in Japan hun schepen, heb ben laten bouwen. Als er cijfers gefc-. ven zonden worden, zullen wij hOfe«, cijfers krijgen dan de Japanners. Als ze in Japan de schepen eenmaal hebben afgeleverd, zullen se voor de volgende keer achter hun oren krab ben. Dat is ons winstpunt. Overigens zijn we bereid tegen Jrtianse prijs op onze Braziliaanse werf te bouwen, echter met dezelfde kwaliteit als hier", zei de heer C. Verolme gisteren tijdens de proefvaart van de Hollands Burcht. Het op de Vèrolme-werf te Alblas- serdam gebouwde schip zal door een dochtermaatschappij van de KPM, de Hollandse Vrachtvaart Maatschappij, to de algemene vrachtvaart ingezet worden.Dezebulkcarrier, die,_«n sterkte-dek van hoogwaardig staal heeft gekregen, waardoor gewichtsbe sparing werd verkregen, ia speciaal ingericht voor het' Vervoer van-alle mogelijke soorten graanlading, hoewel ook andere lading opgenomen kan worden. Zes vijf tons hydraulische dekkranen zullen ervoor zorgen dat ook in "ha vens zonder voldoende accommodatie de lading snel kan worden overgesla gen. De voortstuwing is in belangrijke mate geautomatiseerd. Als bijzonder heid heeft deze bulkcarrier een bulb aan de steven van vijf meter middel lijn, waardoor het schip in geballaste toestand een vaartvermeerdering van ongeveer driekwart mijl krijgt De technische gegevens zijn: lengte over alles 186,40 meter, lengte tussen de loodlijn 172,21 meter, breedte 22,86 meter, holte 14,43 meter. Om zeven uur gisteravond vertrok de Hollands Burcht onder commando van gezagvoerder G. H. Groenhof naar New Orleans, vanwaar het naar Japan zal varen. De bemanning bestaat op het ogen- blik uit 14 officier ei) en 30 maa. lager personeel, Chinezen. De automatise ring heeft nog geen invloed op net aantal bemanningsleden, omdat men eerst wil irijken of er ook kinderziek ten zijn. bestaan een jubileumboekje het licht doen zien, getiteld „Het werk gaat door". Het werd geschreven door de heer H. J. Waalwijk, die 8» redacteur aan onze krant is verbon den. van tekeningen voorzien door Otto Dicke,- die -ook voor onze lezers geen onbekende is, terwijl de lay*°r werd verzorgd door de heer Christiaanse, opmaak-redacteur van De Rotterdammer. Op de betekenis van Eudokia ziekenhuis en over de ontwikkeling die het in de voorbije jaren he» doorgemaakt, hopen wij nader-te rug te komen. 'r ROTTERDAM Omde drukte, voorafgaande aan de voetbalontpOeljDS tussen Feijenoord en Real Madrid am® de koninklijke gasten Prinses Beatrix Prins Bernhard-en de heer Claus von Amsberg reeds om 18 uur m de Feu® oordkuip arriveren. Alvorens de eerste wedstrijd om o Europese beker tussen beide clubs M) te wonen, zullen de hoge gasten atoer® in de Koninginnekamer. Het dageiP-s bestuur van Feijenoord, voorzitterl.«v J. Kieboom, C. A. Prins, A. A. Couwea*. berg, dr. Ir. J. Versteege, en stadi® directeur F. G. de Kimpe zuilen de koninklijke gasten ontvangen. ■w In Wenen wordt van 2 tot 9 oktob«f de twintigste internationale conferenus van het Rode Kruis gehouden. Er onder meer gesproken, worden over aj taak van het Rode Kruis in verband Cis- het handhaven van de vrede op wereld en het schéppen van een nei- werk van radioverbindingen dat va» groot bdanig kan zijn bij catastrofe*

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2