Prinses Beatrix luncht op terras Chalet Suisse Jiri Ropek gaf weinig bevredigend concert Nicolaj's toneelkanarie heeft geen ribbenkast Q u heetman ENCK: luchtvervuiling nationaal probleem Deed jongeman poging zijn moeder om te brengen? Indrukwekkende uitvoering van Mozart's Requiem Opkomstplicht gehanhaafd E Celstraf voor afpersing en mishandeling w was „Gevangene van het jaar' al in vrijheid Heel de haven in één pocket ENCK verdiende in '64 minder r Zebracontrole: 95 p.v. Getuigenoproep VI. A.M. loopt niet warm yoor plan-Zwolsman Man stal blanco cheques en inde geld: zware eis Al het mogelijke ter bestrijding Eis anderhalf jaar met aftrek Patiënten van Boezembarakken kregen pony Toonkunst55 in Koninginnekerk Femina: naar de 100.000 e Ambtenaar krijgt toch ontslag Briefkaart maakt einde aan hondenhandel Telefoon vernield om onderdak Voldoening Trees v. d. Donck als gast bij NRT Amendement verworpen KI ei DINSDAG 5 OKTOBER BE ROTTERDAMMER 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM H.K.H. Prin ses Beatrix heeft vanmiddag plot seling een bezoek gebracht aan Rotterdam. Vrijwel onopgemerkt was zij met haar groene Volvo (AA-99) naar de stad gekomen. ROTTERDAM Het concert dat de Tsjechische organist Jiri Ropek maandagvond in de St. Laurenskerk gaf, heeft niet ge heel beantwoord aan de verwach tingen die wij van deze organist hadden op grond van vorige pres taties. Hij speelde hier verleden jaar ook. Met name zijn Bachspel stelde ons niet in technisch, maar wel in esthetisch opzicht wat teleur Uitspraken rechtbank WAAROM SS DE VORM ZO BELANGRIJK BIJ EEN BRILLANT? ZUINIG EN ZONDER ONBEHAAGLIJKE TEMPERATUUR SCHOMMELING ROTTERDAM Door de dood achterhaald kon. Mozart zijn laat ste grote toonschepping, het Re quiem, niet meer voltooien. Zijn leerling, Franz Xaver Süszmayer, heeft dit waagstuk volbracht aan de hand van bestaande schetsen en mondelinge instructies. Natuur lijk zal iedere Mozartkenner zwakke plaatsen kunnen aanwijzen in die delen die bijgewerkt en dus niet geheel authentiek zijn, zoals b.v. de volledig door Mozart uit geschreven Introitus en het Kyrie. Dit neemt niet weg dat bet een wonderlijke prestatie blijft van een overigens bepaald niet geniale toonkunstenaar om een vna de diepzinnigste werken van Mozart zodanig aan te vullen en bij te wer ken, dat het als geheel in een aannemelijke vorm verscheen en als zodanig in alle belangrijke muziekcentra van tijd tot tijd werd uigevoerd. .99 Affaire in Voorschoten om Pagina An v<-. Omdat zij de auto tweemaal verkeerd parkeerde op de hoek van de Park laan en de Kievitslaan (links van de weg en ver voor de witte tegel) viel haar wagen op. Op het boventerra,? van Chalet Suisse heeft zij met een vriendin, vermoede lijk Petra Brussaard, geluncht. Zij was gekleed in een beige pakje en had een zonnebril op. De prinses keek nogal verstoord toen zij merkte dat een pers fotograaf vanuit het park een foto maakte. Zij is tussen twaalf uur en half een bij het restaurant aangekomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens de maandag gehouden controle bij zebra's zijn in totaal 95 processen verbaal opgemaakt tegen voetgangers en andere weggebrui kers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Woensdagmorgen is de 49-jarige mevrouw P. Dijkers-Noord- rij uit-de Insuliadestraat op onverklaar bare wijze met haar bromfiets gevallen. Zij is vermoedelijk aangereden. Nu is pas bekend geworden dat zij een scheurtje in het schedeldak kreeg en in het Dijkzigtziekenhuis 'werd opgenomen. Eventuele getuigen worden verzocht zich te willen melden bij de politie bureau Marconiplein (tel.: 256800). Wat was er b.v. overgebleven van de stralende blijmoedigheid, die Bach heeft gelegd in zijn aan het duet uit Cantate 93 ontleende koraalbewerking „Wer nur den lieben Gott lasst walton" (VII-59)? Uit de te langzame en enigszins matte weergave sprak eerder een doffe berusting dan een blijmoedige overgave. De Fuga van „Praeludium et Fuga A" verzandde na een crescendo tegen het einde plotseling in een diminuendo tot de sterkte van slechts enkele stemmen wat vreemd aan deed. De begeleiding van „Herzlich tut mich verlangen" (V-27) met een enkel zacht achtvoetsregister kwam tegenover met een sprekend register gespeelde hoofd melodie niet voldoende tot haar recht. Zeker waren er in dit orgelconcert verscheidene pluspunten, vooral in het eerste deel van het programma. Prachtig klonk Pachelbels onvolprezen „Wie schön leuchtet der Morgenstern" en ook van de aan Bachs Fuga „alla Gigue" herinneren de Fuga in C van Buxtehude hebben wij qua spel en registratie volop genoten. Minder -voldeed ons daarentegen een Fantasia in g van Jan K. Kuchar, dat klonk als een mengelmoes van Haydn- Mozart-Mendelssohnstijlen, al was de vertolking technisch goed verzorgd, het geen ook geldt van een Voluntary van John Stanley, Van de blinde 15e eeuwse organist Paul Hofhaimer speelde Ropek „Ave maris stella" en van de hedendaagse Duitse componist Hermann Schroeder „Drei kleine Intraden" Aria, Ritornel en Passacaglia die verrassend mooi bleken te zijn en dienovereenkomstig werden weergegeven. Evenals drie weken geleden werd het programma besloten met een werk van Olivier Messiaen: „Trois meditations de La Nativité du Seigneur". Het is muziek die het grote publiek weinig aanspreekt afgezien van de kwaliteiten. Het volgend concért is vastgesteld op maandagavond 11 oktober. Dan speelt George Stam met medewerking van de cellist Tibor de Machula. W.P. VERHEUL ROTTERDAM Er zijn lieden die het absurde voor normaal propageren en die verstandige mensen voor knet tergek verslijten omdat zij het abnar male maar niet gewoon kunnen vin den. Tot deze lieden schijnt de 45- jarige Italiaan Aldo Nicolaj te {Vervolg van pag. 1) De heer Van_ Savooyen, secretaris van de bouwmaterialenleveranciers- en on- deraannemersvereniging, meent dat op dit ogenblik geen andere concrete mo gelijkheid voor de VLAM openstaat, dan het plan van Zwolsman. Tenzij er daad werkelijk een beter voorstel komt, lijkt het ons alleszins de moeite waard dit plan te overwegen, aldus deze woord voerder van de schade-commissie. De taak van de commissie is primair het veiligstellen van de belangen van de concurrente crediteuren in de VLAM- surséance. Voor de commissie is het daarbij een prettige bijkomstigheid, dat de belangen van de andere betrokkenen er in het plan-Zwolsman op dezelfde gunstige wijze afkomen, aldus de heer Van Savooyen. Zoals we reeds berichtten, verkeert de V1.A.M. in ernstige financiële moei lijkheden. Op 28 september is aan de maatschappij surséance van betaling verleend. De schadecommissie voor het bouwbedrijf in Rotterdam e.o., die een belangrijk deel van de schuldeisers on der haar leden telt, heeft toen aan de heer Zwolsman verzocht een voorstel te doen. Spoedig daarna is Zwolsman met een saneringsplan gekomen. Vandaag hebben alle krediteuren (de vordering op de V1.A.M, beloopt zo'n 6,5 miljoen) een circulaire van de schadecommissie gekregen. Hieruit blijkt, dat het voorstel van Zwolsman neerkomt op een algehele voldoening van de krediteuren, maar dan in de vorm van de zes procent grondbrieven ten laste van de Neder landse Grondbriefbank. Deze stukken mogen tot een bepaal de datum niet op de markt worden ge bracht Vorderingen beneden de 1000 worden contant voldaan. Zwolsman garandeert verder het voortbestaan van de V1.A.M. onder be paalde voorwaarden, die betrekking hebben op de financiering van de grondbrieven en de verdere bestaans mogelijkheden van de VLA.M. Het is ook de bedoeling, dat de N.V. Aannemingsbedrijf Zwolsman de di rectie over de V1AJVI. gaat voeren. behoren. „Ensemble" heeft hem een handje willen helpen en draagt nu Nicolaj's ideeën in ons land uit, zoals ze zijn verpakt in het spel „Zwart als een kanarie". Met een handjevol Rot terdammers hebben wij er maandag in de schouwburg tegenaan zitten kijken; het was een verloren avond. Nicolaj zet de dingen op hun kop, schopt er dan eens tegenaan, zodat de boel flink door elkaar rommelt, en meent daarmee toneel te hebben gemaakt De schrijver beweert in het programma, zijn hele leven aan niets anders dan aan toneel te hebben gedacht. Dat kan best waar zijn, maar het wordt tijd, dat hij eindelijk ook leert wat toneel is, wat het moet zijn. Daar is Nicolaj voorlopig nog niet aan toe. Wel nam hij een interessant overigens al vaker uitgewerkt thema bij de kop, nl. de dodelijke gevaren die de mens in de geïndustrialiseerde, che mische en synthetische samenleving be dreigen, maar hij wist voor het over brengen van zijn gedachten geen aan sprekende vorm te vinden, althans geen toneelvorm. Oorzaak: Nicolaj vergat of kent niet de basisregels van de drama turgie: dat tekst en behandeling functio neel moeten zijn. Als de dramaturgische beweging niet logisch voortvloeit uit de situatie en indien handeling en dialoog niet de doordringende kracht bezitten die nodig is om een toneelsituatie werkelijkheid te doen schijnen, dan is de schrijver niet verder gekomen dan het produceren van een reeks kreten en taferelenspel zonder onzinnigheid. Onbegrijpelijk dat de leiding van „En semble" niet heeft beseft, de spelers tot stamelen te veroordelen en het publiek een brok onmacht voor te zetten. En daarvoor moest dan regisseur Pietro Privitera uit Italië komen. Met sehuifto- nelen, licht- en geluiddécor en exotische costuums wist de gastregisseur wel wat effecten aan te brengen, maar met dat al bleef Nicolaj's kanarie zonder ribbenkast. Ton Hydra (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM - De rechtbank heeft vanmorgen de 19-jarige bijrijder A. P. J. v.d. S. veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en drie maanden met aftrek, wegens afpersing en toebrenging van zwaar lichamelijk letsel. Op 26 juni had hij op de Gordelweg een man een rijksdaalder gevraagd en toen aan zijn verzoek niet werd voldaan hem neergeslagen. Later moest de man worden opgenomen met een breuk in het strottenhoofd. Tijdens de behandeling ontkende v.d. S. dat hij de man met de vlakke hand een karate slag op de keel had geslagen. De 18-jarige bloemenverkoper J. C. de L., de 18-jarige electromonteur J. F. E., de 20-jarige fabrieksarbeider P. v. L. en de 20-jarige timmerman T. D. B. v.d. V. zijn vanmorgen veroordeeld tot ge van. genisstraffen van een jaar en zes maan den. De 18-jarige havenarbeider W. F. F. werd veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ze waren betrokken geweest bi; een serie van 34 inbraken die een buit ople verden van ruim 7000. De schade aan gericht door vernielingen bedroeg onge veer 44O0Ö. (Van onze rechtbankverslaggever) ROTTERDAM „Een geval van mis drijf als vrijetijdsbesteding". Met deze woorden werd vanmorgen in de rechts zaal de handelwijze van de 19-jarige los- werkman W. A. H. getypeerd. In de nacht van 19 augustus had hij ingebroken in een pand aan de Strickledeweg en daar blanco getekende cheques gestolen. De volgende dag was hij deze gaan verzilveren bij Mees Zoonen. Hier werd hem 850 uitbetaald, een bedrag dat hij zelf op de cheque had geschre ven. „Je moet wel bijzonder brutaal en glashard rijn om zoiets te doen", zei de officier mr. P. A. H. Bos, Hij eiste een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. et y Zuiver zakelijk gezien: omdat de prijs er voor een groot dee! van afhangt. En uit een oog punt van schoonheid: pas ais alle SS facetten- precies in de juiste verhouding geslepen 2ijn ontstaat het leest van vuur en schittering dat- de brillant tot de koning der edelstenen maakt Vandaar dat wij de slijpvorm van elke brillant minutieus onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek worden, mèt exacte gegevens om trent kleur, zuiverheid, gewicht en fluorescen tie, vastgelegd in het Heetman-certificaat dat u bij aankoop van een steen ontvangt. Een voor Nederland uniek document, dat u door zijn volledigheid en strenge objectiviteit vol strekte zekerheid geeft omtrent de waarde van uw brillant. EOELSTEENKUNDIGE F.GA. DIAMANTEXPERT GIA- ROTTERDAM - LIJNBAAN 92 - TELEFOON 116670 FILIAAL: OOSTZEEDIJK 155-157 - TELEFOON 1223 44 VLAARDINGEN Grote bevol kingsgroepen zijn luchtverontrei niging als een hinderlijke en ook wel schadelijke overlast gaan ondervin den. De luchtverontreiniging is uitge groeid tot een nationaal probleem. Dit zegt het jaarverslag 1964/'65 van de eerste nederlandsche coöperatieve kunstmestfabrïek te Vlaardingen (E.N.C.K.). De maatschappelijke en industriële ontwikkeling van de laatste jaren heeft het beeld van de luchtverontreiniging ingrijpend gewijzigd. De vraag rijst, of men wel tijdig deze consequentie vat de industrlalisatiepolitiek heeft voor zien. Een niet te verwaarlozen rol in de toeneming der vervuiling van de atmosfeer speelt ook de intensivering (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Hillegersbergse Christelijk Mannenkoor heeft vanochtend de patiënten van dq Boezembarakken een bruin-witte Shetland-pony geschonken. Het zestig leden tellende koor loste daarmee een belofte in die vorig jaar Kerstmis werd gedaan. Toen gaf het koor een concert voor patiënten en personeel en hoorde het dat men bij de geiten en kippen in het weitje graag een pony wilde hebben. Sinds vandaag loopt het beest daar dankzij het koor ook rond. De direktrice van de Boezembarakken, zuster J. van Vliet, kreeg de vier maan den oude pony uit handen van de iniatiefnemer, koorlid H. Koole. Hij heeft ervoor gezorgd dat de 350 gulden die het paardje heeft gekost, bij elkaar kwam. De pony draagt de naam Hans. Nieuwe opzienbarende vinding nu In Nederland! EKCOWestbury „.elektrische convector met ther mostaat en stabilisator. Automa tisch gekontroleerde, konstant® warmte tot in de verst®hoek. Weg dus elk huiverig gevoel, maar ook weg abnormaal hoge elek triciteitsrekeningen. EKCO Westbury115.- EKCO Radiant Westbury (met extra stralingselement) 140.- Vraag inlichtingen bi} de han delaar of bij de Importeur voor Nederland VELTMBJER SCHAIKEN'S HANDELMU N.V. Maashaven NZ106 - Rotterdam TeL(010)-272910 lntiehtfng«n «n demonstrat* op ont» STAND 339*342 FEMIWA ROTTERDAM EKCO# D OTTERDAM „Ik kan mij niets meer herinneren". Dit was het antwoord dat vanmorgen de 20-jarige magazijnbediende 3. C. H„ elke keer gaf op de vragen van de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles. De magazijnbediende stond terecht om dat hij. althans zo luidde de dagvaar ding, zijn moeder van het leven had N willen beroeven. In de nacht van 27 juni was hij tot de woede van zijn moeder weer eens aangeschoten thuis gekomen. Kwaad geworden door de ROTTERDAM Op verzoek van de actrice Trees van der Donck is haar engagement bij het Nieuw Rotterdams Toneel voor het seizoen 1965-1968 met in gang van 1 oktob.er omgezet in een gast- contract: zij zal haar rol in „Nooit te iaat" (Never too late) van Sunmner Arthur Long als gaste dus blijven spelen. HELMOND Met grote snelheid is gisternacht een auto met vier Inzit tenden in een bocht van het Binder- sein in Helmond tegen een winkelpui gebotst. De achttienjarige F. Bloemers uit Helmond, die naast de bestuurder zat, werd daarbij zo ernstig gewond dat hij in de loop van gisteren is overleden. Twee andere inzittenden werden eveneens gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. opmerkingen was hij haar nagelopen naar het balkon, waar zij een fles melk wegzette. Daar had hij haar van achteren beetge grepen en tegen de wankele- houten balustrade gedrukt met de uitroep: „Nou gaat het gebeuren" .Zij kon nog tijdig ontzet worden door haar man de stiefvader van de jongen die de magazijnbediende daarna een flink pak slaag gaf. Bij de rechter-cónunlssaris gaf hij toe dat de val, die z'n aioeder zou hebben gemaakt, dodelijk had kunnen zijn. Het balkon ligt tien meter boven de begane grond. Was het zijn bedoeling geweest om zijn moeder door de houten balustrade te drukken? De jongen verklaarde vanmor gen, dat hij het niet wist. De officier, mr. R. A. Schimmel, wilde dat wel aannemen maar, zei hij: „Het staat vast dat ze op deze manier van het balkon was gevallen." Hij achtte poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel in ieder geval bewezen en eiste anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek. De raadsman, mr. A, F. Duyveman, drong aan op een deels voorwaardelijke straf Uitspraak over veertien dagen. van het weg- en scheepvaa.tverkeer, terwijl ook de huisbrand een belang rijke factor is geworden. Vast staat wel, dat een ver (ere uit bouw van de industriële bedrijvigheid, indien enigszins mogelijk, niet tot een merkbare verhoging van de verontreini ging mag leiden. .Derhalve wjiden nu reeds door de overheid zeer stringente voorwaarden gesteld bij de 'inrichting van nieuwe bedrijven. Voor vele ondernemingen is produktie uitbreiding een levensvoorwaatoe, maa- dit ontslaat hen niet van de plicht al het mogelijke te doen ter bestrijding van de luchtverontreiniging. Dit wettigt echter wel, volgens de ENCK, een 'egemoet- komende houding van de everhi'd, hetzij bepaalde financierings- en fiscale facili teiten. Gevaar voor de lichamelijke ge zondheid mag dan, voor zover tot nu toe Is gebleken, slechts in gerinte male aanwezig rijn, de schade aan pe-soonliice eigendommen is niet te verwaarlozen Over de invloed van de luchtve ontreini- ging op de geestelijke gezondheid kir. men aannemen dat deze niet onbelangrijk is. De industrie heeft getoond bereid te zijn de luchtverontreiniging >n koste van grote Investeringen te lijf te gaan. Het is voor de ENCK de vaag, tot hoever de industrie in deze moet gaan mede gezien vanuit bet standpunt, dat ook het algemeen belang niet gediend 's met een verzwakking der concurrentie positie van een belangrijk deei van bet Nederlandse bedrijfsleven. 10 Ml« Ui A bi kill m leli- Kt. peri il' Jeie (OKI liic let Het Philharmonxsch Koor „Toonkunst" heeft maandagavond in een goed bezette Koninginnekerk onder leiding van Kees Stolwijk een indrukwekkende uitvoering gegeven van Mozarts Zwanenzang. Een nieuwe kerkmuziekstijl, waarin het ba rokke contrapunt van Bach en Handel met het expressieve rococo tot een har monisch geheel Is verweven, zou mis schien voor Mozart een geheel nieuwe scheppingsperiode hebben ingeluid, ware hij niet op vijfendertig jarige leeftijd door de dood weggenomen. De wijze waarop Kees Stolwijk met zijn koor het Dies irae en het Rex termendae majestatis vertolkte belichtte de componist Mozart van een geheel andere kant dan wij meestal te horen krijgen. En toch blijft, in tegenstelling tot gelijksoortige delen uit Verdi's Re- auiem, het theatrale effect achterwege. In Verdi's Requiem hoort men de opera componist ten voeten uit, bij Mozart is dit beslist niet het gevaL De Koorzang kon tijdens deze uitvoe ring kwalitatief hoog worden aangesla gen. Een goed evenwicht tussen de verschillende stemgroepen leidde tot een homogene samenklank, die, hoewel soms dynamisch fel en geladen, nergens een verruwing gaf te horen. Ook het spel van het Rotterdams Philharmonisch Orkest kwam onder de bezielende leiding van de dirigent ver boven het middelmatige uit Een belangrijk aandeel in deze prach tige uitvoering hadden de vier vocale solisten, de sopraan Maria Suchel, de alt Wilhelmine Matthès, de tenor Bert van 't Hoff, die voor Tom Brand inviel, en de bas Friedhelm Hessenbruch. Inzonder heid het solisten-kwartet Recordare, Jesu pie was van een ontroerende schoonheid. Gedurende het eerste gedeelte van de avond zijn twee werken van kleinere omvang ten gehore gebracht, nl. Handels 42e psalm en het bijzonder mooie, maar weinig kerkelijk aandoende Stabat Mater van Pergolesi. Vaak hoort men laatstge noemde compositie voor vrouwenkoor en strijkers. Deze avond verzorgden de so praan- en de alt-soliste het vocale ge deelte, bij beurten en in duetten. Zo fraai uitgevoerd geven wij aan deze vorm stellig de voorkeur. De organist Koos Bons heeft op onop vallende maar consciëntieuze wijze in beide werken voor de pauze de orkest begeleiding aangevuld. W. H. W. (Van een onzer ren) redacteu- ROTTERDAM Met bussen tegelijk komen nog steeds uit alle streken van het land be zoekers naar de internationale consumentenbeurs Femina, die tot en met donderdag 7 oktober in het Ahoy-gebouw wordt ge houden. Tot en met gisteravond hadden 92.700 belangstellenden de beurs bezocht, een aantal, dat nagenoeg gelijk ligt met de overeenkomstige periode van vorig jaar. Deze dagen wordt 100.000ste bezoeker (bezoekster) verwacht. Het valt te voorzien, dat op de sluitingsavond de mededeling kan worden gedaan, dat het aantal van 100.000 weer ruimschoots is overschreden. De Guinese leraar Mamadou Ray Autra Traore blijkt op de internatio nale vergadering te Scheveningen van de organisatie „Amnesty International" ten onrechte te zijn verkozen tot „ge vangene van het jaar" voor 1965. Ten tijde van de vergadering op 25 en 26 sep tember was hij reeds op vrije voeten. Het internationale secretariaat van „Am nesty International" te Landen heeft meegedeeld dat kort na de bijeenkomst te Scheveningen bekend werd dat van de vijf in Gulnee gevangen leerkrachten er twee, onder wie Traore, reeds in vrij heid waren gesteld. Het secretariaat voegde eraan toe het zeer te betreuren dat vóór en tijdens de bijeenkomst geen betrouwbaarder inlichtingen uit Guinee konden worden verkregen. Van het boek van prof. dr. J. Pres- ser over de Jodenvervolging 1940—1945, uitgegeven in opdracht van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, waarvan thans 40.000 exemplaren zijn ge- drukt, is de herdruk <30.000 ex.), die sedert 5 augustus weer in de boekhan del verkrijgbaar is, bij de uitgever na genoeg al weer uitverkocht De eerste oplaag was reeds twee dagen na ver schijnen uitverkocht. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Waarop rij die in „d haven" hun werkzaamheden vinden al lang wachten, is eindelijk verschenen: een handig boekje waarin een schat van gegevens over de havens van Rotterdam rijn opgenomen, zoals adressen van con sulaten, zeemanshuizen, kerken, dienstei van het gemeentelijk havenbeurijf. he' loodswezen, vemen, cargadoori stuwa doors, hotels, classiflceerbedriiven enz. enz. Uitgeefster is Havenpocket NV, Rotter dam, en zij heeft het boekje de naair, gegeven Havenpocket 1965-1966 hetgeen er op wijst, dat er telkenjare zon (steeds bijgewerkte) pocket zal verschijnen. waarmee Havenpocket NV haar lezeu vooral ten zeerste aan zich heeft ver plicht zijn de situatie-schetsjes van di Rotterdamse haven. In de loon van de jaren is het haven-areaal belangrijk uit gebreid. Er zijn tai van nieuwe bedrijven gesticht, nieuwe vestigingen, nieuwe in dustrieën. En waar liggen zij na precies en hoe kan men er komen? Havenpocket 1965-1966 geeft er antwoord op. Het boekje wijst de weg in de doolhof, die de haven, zelfs voor de meest geheids Rotterdammer, aan het worden is. Ha venpocket 1965-1966 <276 blz. 2,25) vol doet zeer zeker aai. een behoefle. He' gebruik zal uitwijzen in hoeverre aanvul ling, en op welk gebied, nodig is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De verplichting om als kiesgerechtigde bü verkiezingen tenminste in het stemlokaal te ver schijnen, blijft voorlopig gehandhaafd. De Tweede Kamer verwierp vanmid dag met 98 tegen 30stemmen het amen dement van de heer Schakel (as.) om deze opkomstplicht te schrappen. Vóór stemden behalve de ARP de SGP, de Boerenpartij, CPN, GPV, PEP eu de socialisten Bommer, Frans sen, Scheps en Daams. Even voor de stemming verklaarden de heren Albering (kath. v.) en Voogd (soc.), dat het tegenstemmen van hun fracties niet uitgelegd mag worden als een oordeel over de wenselijkheid van handhaving van de opkomstplicht. De KVP en de meerderheid van de PvdA achten de tijd voor een uitspraak over deze kwestie nog niet rijp. De Kamer aanvaardde een amende- ment-Albering, dat schrapping beoogde van het voorstel om voor deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen een waar borgsom van 250 te eisen (deze eis zal voortaan wèl gelden voor Statenverkie zingen). Het voorstel om de waarborg- voor Kamerverkiezingen te verhogen van 500 tot Ï00Ö, maar reeds in de Kamer vertegenwoordigde partijen van het stor ten van een waarborgsom vrij te stellen, werd aanvaard met de stemmen van de kleinste fracties en een aantal socialisten tegen. Verworpen werd het amendement- Voogd (soe.) om het vermelden van aca demische titels op kandidatenlijsten te verhinderen. PvdA, CHU en de kleine Kamerfracties gaven hun stem aan dit voorstel. Met alleen de stemmen van SGP, GPV en Boerenpartij tegen aanvaardde de Kamer tenslotte het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet en de gemeente wet, waardoor (uiteraard onder voor behoud dat ook de Eerste Kamer ermee akkoord gaat) de kiesgerechtigde leeftijd definitief wordt yerlaagd yan 23 tot 21 jaar. is i t V0' vatii Ltrtei itram iet a faai dat fa Ivii tkra li or til jrna J >itre rn.. VLAARDINGEN Hoewel ck- gunsti ge ontwikkeling op de kunstir.estmaw' zich heeft kunnen handhaven, moet de' Eerste Nederlandsche Cocoeratieve Kunstmestfabrïek in haar verslag ove, het op 30 april afgesloten boekjaar 1964/'65 melding maken van een tot 31 miljoen (1963: 4,4) gedaald exuloitatié saldo. Dit is vooral te wijten geweesbaai onbevredigende resultaten van de poh'. fosfatenfabriek en de aanloopkosten van de nieuwe fosforzuurfabriek. flaarnaast heeft de loonexplosie, die niet door eea verbetering- van de produktiviteit koj worden opgevangen, op de bedrijfsresui- taten druk uitgeoefend. De totsle baten uit deelnemingen stegen tot 847.1 ji) 649.700). Afschrijvingen vergden 3.6 min 4,7 min). Aan ledenvoordcel weri in totaal 395.800 598.100! uitge keerd. VooruitzichtenIn het lopende boekjaar zullen de bedrijfsresultaten sterk onder druk staan van de stijging van grondstoHenprij- zen en loonkosten, terwijl daartegenover riet o£ nauwelijks een verhoging van de ver- koopprijzen te realiseren, valt. Met alle kracht wordt derhalve gewerkt aan een verdere rationalisering van de bedrijfsvoe ring. Da aankoop van zwavelzuur gaf grote zorgen. In de komende jaren zal de produk tie van dit halffabrikaat moeten worden uitgebreid. De fosfommrfabriek heeft na een lange aanloopperiode de geplande produktie- capaciteit bereikt De directie koestert rede lijke verwachtingen van de verkoop. De verkopen van meststoffen werden enigszins geremd door de schaarste aan zwavelzuur. Ondanks de investeringen van de laatste jaren is men er niet in geslaagd de polyfosfatenfabriek rendabel te maken. Ook voor de toekomst is geen verbetering in bet vooruitzicht. Slechts een totale modernisering en schaalvergroting van de fabriek, waarmee grote bedragen gemoeid zijn, zouden een oplossing bieden. Ingrijpende maatregelen om aan do huidige situatie «en eind te maken zullen spoedig genomen worden. Samen met de grote Amerikaanse make- Jaarsflrma voor kunstmeststoffen. Central Resources Corporation, werd een nieuwe n.v. gesticht, onder de naam Euroferl bolland n.v. Deze vennootschap heeft een maat schappelijk kapitaal van een miljoen gulden, waarin belde partners voor 250 000 nomi naal deelnemen. De aandelen zjto bij de oprichting voor tien procent .volgestort to contanten. Eurofert Holland heeft de distri butie en verkoop verworven voor de grote amrooniakfabriek. die Esso op Rozenburg zal bouwen. De directies van de ENCK acht deze stap voor de toekomst van grote beteeknis. VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten heeft op voorstel van burgemeester en wethouders aan een onverkwikkelijke affaire een eind ge maakt door de heer J, de Bres op diens reden verzoek ontslag te verlenen als gemeente secretaris en hem op wachtgeld te stellen. Er vielen harde woorden in de vergade ring. waarin dit besluit werd genomen. De V.V.D.-fractie had het voorstel van B. en W. uitgelokt door zelf een voorstel in te dienen om de heer De Bres, die sinds 27 februari van dit jaar geen repre sentatieve functies meer vervulde, ornaat hij ais gehuwd man een verhouding Md aangegaan met een ondergeschikte amb tenares, weer in ere te herstellen. Burgemeester en wethouders vnl«n echter niet op hun besluit terugkomen omdat, aldus burgemeester L de Koot, hier sprake is van een ernstige dishar monie tussen functie en degenen die oe functie bekleedt. Dr. M. Kammlnga, frac tievoorzitter van de V.V.D.. stelde-daar tegenover dat de Nederlandse wet geen echtscheiding verbiedt en dat er dus geen enkel wettelijk of maatschappijx. be zwaar bestaat tegen een tweede huwelijk van een ambtenaar met zijn onder geschikte. TILBURG Nu de in Tilburg vert»; den hondenmarkt naar een café in «cl nabijgelegen Enschot blijkt te rijn ver plaatst heeft een anonieme brief ka arj' schrijver de kastelein van deze gri«eJ" held, Kerkzicht geheten, met brandstich ting bedreigd. Op de kaart staat: „Iniuw u nog langer honden- en kattenbandei «j uw zaak toelaat, za! er binnenkort a rode haan kraaien, Dierenvriend. De rijkspolitie is inmiddels op het to neel verschenen en houdt de omgw™ goed in de gaten. Maar dat betekent ffl meteen dat er geen hondenhandel uw café meer bedreven wordt, omdat d» Algemene Politieverordening is verboden. Tot nu toe is deze handel min oi iueï oogluikend toegestaan. Sommigen vragen zich af of de Dn kaart niet een handige zet is om am* schrik aan te jagen en op die mam (politiebewaking) meteen te bereiken er een eind aan de handel komt. ue vang ervan was niet mis; ook de Deken Duitse handelaar Vleten zag men er s terdags regelmatig. nish lias re Iepen 1 hstructf tfeld aa na L. tepuld Hond V. rechter, «(tag d fomisch toVan I f van De i l. zijr (Van een onzer verslaggevers) het ROTTERDAM De recherche van n8 hoofdbureau heeft de 37-jarige stoker J, v.d. L. gearresteerd, hlaandagav. had hij in een telefooncel op het beur plein de telefoon vernield. Hij hsD gedaan omdat hij tweemaal een ducoe v in de automaat had gedaan, telefoonapparaat werkte niet. vera verklaarde hij dat hij onderdak zoebt daarom had hij de politie maar ge»81 die hem kwam ophalen. [ET i reit It <Ui(i lith i ie en -proke mmt Etn al in I 1/fk* ion iittlcr rnie «kbc line acstfa L\CK) ju 4' ur «i juist int d Irtft z Kien! inirt i «liiitrie et due Overig 'fiere ij, ind wklwri eniging lij het ilairtlin rniag? in,trie wri.cn?

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2