Burgemeester trekt van leer tégen paeifiste Blankenburg is weg laatste huizen stuk Opvallende cijfers over jeugdcriminaliteit Dame in 7t wit" wekt jaloerse verrukking legels voortaan niet meer even lang Prof. Ovink: bladen moeten goedkoper De-annexatie Hoogvliet nog niet aan de orde Canada-reis afgelast na ruzie Melk in plastic voor het eerst op straat Koningin opende Joods kinderhuis in A'dam Vanmorgen was vuurbol te zien Hoofdcommissaris Wolters Ben Bella zou nog leven Drie Feijenoorders bij selectiegroep Soekarno kondigt belangrijke verklaring aan Twee militairen met nekkramp Burgemeester Thomassen meent Vergrijsde leraren doceren veel overbodige zaken Man dacht dat stroom was uitgeschakeld Koienschip uit V.S. gesleept naar Rotterdam S' 1 Portemonnaie met geld gerold Incident in raad van Rotterdam 500 BEWONERS MUAMJEN VERHEES© P. van Vollenhoven niet in dienst? I mi DE ROTTERDAMMER DINSDAG 16 NOVEMBER Tekort UEFA-jeugd Lezen in het elektronica-tijdperk PERMS Dr. J. C. DEERING: EG AMSTERDAM Pagina 4 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester W, Thomassen nam het gisteravond me vrouw A. P. Stekelenburg-van Kwawe- gen (pac^oc.) hoogst kwalijk dat zi; tijdens de commissie-vergadering over het^ hoofdstuk algemeen beheer de Wrijving die er tussen de taxi-chauf feurs en de politie-agenten die met hei- toezicht op de naleving van de taxi-verordening zijn belast bestaat, ter sprake bracht. Mevrouw Stekelenburg stelde dat de Pölitie-top te weinig afweet van de gang van zaken en zij vroeg de burgemeester hoe de controverse opgelost kon worden. Ze koos min of meer partij voor de chauffeurs, die, naar zij meende, vaak ten onrechte gestraft worden met intrek king van de vergunning of het betalen van een boete. Burgemeester Thomassen vatte haar woorden zeer ernstig op en zei dat hij gedwongen was haar vragen te beant woorden nu ze in het openbaar werden gesteld. „Maar, zo zei hij, „als u uw verantwoordelijkheid had gekend, dan was u bij mij persoonlijk gekomen en had u de vragen niet in de raad gesteld". Be burgemeester zei dat de politie ge dwongen wordt streng op te treden tegen de misstanden die er onder de taxi-chauf- feurs heersen. Het Is volgens hem noodzakelijk, om dat er tè veel gebeurt dat niet door de beugel kan. Er komen berovingen, zware mishandelingen en aanrandin gen van passagiers voor. De heer Thomassen was blij dat de politie de wapenen heeft om op te tre den. „Waar zouden we anders zijn?", vroeg hij zich af. Na zijn tirade zei hij het jammer te vinden mevrouw Stekelen burg een standje te hebben moeten ge ven. Hij vond haar overigens een aardig raadslid. fn tweede instantie zei mevrouw Steke- lenbtirg dé burgemeester een aardige voorzitter te vinden, maar zijn woede-uit val had ze niet begrepen. Ze zei de zaak van de taxi-chauffeurs beslist niet met opzet in de openbaarheid te hebben ge bracht („de kranten hebben er al over geschreven"). Burgemeester Thomassen zei hierop weer dat hij blij was dat de mogelijkheid bestond om hard te zijn. te kunnen straffen op basis van een veror dening die door de raad is vastgesteld. DEN HAAG Vanmorgen om kwart voor zeven hebben, waarnemers van de meteorologische dienst van het vliegveld Schiphol m oostelijke richting een zeer heldere vuurbol gezien, die een nalieh- tend spoor achterliet Het spoor vervorm de, werd min of meer ringvormig en dreef langzaam weg. Hetzelfde verschijn sel werd gelijktijdig gezien door een vliegenier boven het vliegveld Shannon (Ierland), Het betreft hier, zo zegt de Utrechtse sterrewacht, een vrij zeldzaam verschijnsel, dat zich afspeelt op hoogten boven tachtig kilometer. Wetenschappe lijk is het verschijnsel van belang om dat het inlichtingen geeft over de wind- beweging op grote hoogte. Bij informatie deelt men ons van de zijde van de sterrenwacht mede, dat de vuurbol waarschijnlijk een meteoriet was, die behoort tot de leoniden. Dit is «en meteorietenzwerm. die ieder jaar tussen. 15 en 17 november de aarde pas seert Het passeren van deze zwerm wordt gewoonlijk vroeg in de ochtend waargenomen. DEN HELDER De Nederlandse kustvaarder Trianca (496) verkeerde gisteravond in moeilijkheden door het schuiven van de deklast. Op 40 mijl noord-west van Long- ships begon de Nederlander noodsei nen te geven. Later zette het schip de deklading overboord waardoor de slagzij van vijftig tot zestig graden verminderde tot 30 a 45 graden. Ver scheidene schepen in de omtrek wa ren de Nederlander tegemoet gevaren. De bemanning van de Trianca ver keert niet in gevaar. Het schip heeft koers gezet naar Engeland. MOSKOU De Moskouse club Torpe do 1$ kampioen van Rusland geworden. Torpedo zal de eerste Russische voetbal club zijn, die zijn land het komende seizoen in het tornooi om d« Europese beker voor landskampioenen gaat verte genwoordigen. •f - isv \s's:3 .VS'xxJï';! (Van een. onzer redacteuren) ROTTERDAM De laatste ui- zen van de voormalige buurt schap Blankenburg zijn maandag in puin geslagen en ten dele ver brand. Temidden van een chaos van steen en hout bezagen de slo pers de finale van hun werk, dat in januari begon. Maandag was dus het moment, waarop men kon zeggen dat de wijk Blankenburg, de oudste woonplaats van het eiland Rozen burg, niet meer bestond. De vijf honderd bewoners zijn nu alle ver huisd naar nieuwe woningen in het snelgroeiende „moederdorp" Rozenburg. Ook Blankenburg trof het lot van geheel Rozenburg buiten de dorpskom: alles moest verdwijnen ten behoeve van Rotterdamse ex pansie. Straks varen op deze plaats flinke schepen door de m aanleg zijn Britanniéhaven in Eu ropoort-Oost. Bovendien wordt dit gebied straks de grenswijziging is al door de Tweede Kamer ook territoir van de Maasstad. Zes slopers hebben de in totaal 130 huizen afgebroken. Zij stonden nu voor het laatste huis (zie foto boven), waarin een hunner, de heer V. d. Meer werd geboren. In vroegere jaren was het een school, later woonden er drie gezinnen. "DOVEN de zes slopers van Blankenburg v.l.n.r. de heren B. Kuysten, *-* P. van Noord (baas), J. van NoordA. van Meggelen, F. v. d. Meer en K. tian, Meggelen. Beneden: de laatste klap van de „beul" voor het laatste huis, dat 170 jaar oud is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoofdcommissaris van politie A. Wolters gaf tijdens de gisteravond gehouden commissie-ver gadering over het hoofdstuk algemeen beheer enkele opvallende cijfers over de toegenomen jeugdcriminaliteit in Rotterdam, een zaak waarover meerde re raadsleden hun verontrusting had den uitgesproken. Tot 1 november van dit jaar zijn 6916 misdaden op het vlak van de jeugdcriminaliteit ge pleegd. Van dit aantal waren 2383 jeugdigen jonger dan 18 jaar, waarvan 262 meisjes. Van de 1133 in de eerste tien maanden van dit jaar gepleegde winkeldiefstallen, kwamen er 426 op naam van jongens heneden 18 jaar; 118 werden door meis jes gepleegd Tot de 1744 daders van andere diefstallen behoorden 273 jongens die jonger waren dan 18 jaar. Hoofdcommissaris Wolters beantwoord- ROTTERDAM Op hun Europese tournee hebben vijf Parijse toneelspe lers maandagavond voor èèn voorstel- ling in Nederland het puik van Fran se blijspellichtvoetigheid gedemon streerd. Met „La dame en blanc" kre gen de Franse leden van de Alliance Rrangaise in de Rotterdamse Schouw burg honderd procent theatergenot van eigen bodem; voor een groot aan tal Nederlandse toeschouwers zal ech ter het genoegen zijn vermengd met iets van een minderwaardigheids complex. Immers, wie van ons kan in tekstbehandelingplastiek, reactie en mimiek zo sprankelend, doorvloeiend en stuwend acteren als de Fransen' Gelukkig voor ons, die niet zo weglo pen met De Gaulle, kan worden vastge steld, dat de generaal het meest effectie ve middel tot propaganda voor de Franse geest onbenut laat. Met theater zou hij •wellicht meer bereiken dan met diploma tie Wat de kleme toneelgroep presteert, maakt jaloers. De speeltrant is in hoge mate spiritueel. Het plaatsen van de tekst is als het slijpen van edelstenen; gebaar, beweging en dictie sluiten in el kaar als juwelen in hun zetting. Geen facet verdoft, alles blijft fonkelen. ,,La dame en blanc", dat in 1933 de oerpremière beleefde, maar in tegenstel ling met tal van andere stukken van Achard niet eerder in ons land werd vertoond, heeft een simpel gegeven Ma- nuela, dochter van Rochenoire wil trou wen met Ramon Zara, vriend van haar vader. Over haar liefde komt echter een tragisch floers als zij hoort, dat Zara eeider ham moeder beminde. Deze episode van meer dan twintig iaar geleden wordt als tweede bedrijf m Let stuk „teruggespeeld". Grote verras sing is dan Dany Robin, die, na eerst vertederend gaaf de prille Manuela te hebben gecreeerd, in de rol van Paulme Rochenoire aan een totaal ander wezen en al even levenswarm gestalte geeft Naast deze subliem gespeelde dubbel rol plaatst Henn Vilbert sprankelend en knap genuanceerd de vaderfiguur. Geor ges Marchal demonstreert zijn talenten het best in de filmische „flashback" als officier van het vreemdelingenlegioen in zijn Marokkaans ingerichte woning Jean Malambert zet daar een kostelijk heer- tje-met-spraakgebrek tussen de oosterse attributen en Roland Charbaux vult de scènes komisch op als oppasser in uni form en civiel. De regiekwaliteiten van Jacques-Henri Duval blijken m honderden details van deze ragfijn uitgewerkte en razend knap ingespeelde voorstelling. Zijn de reisdecors van buitenlandse gezelschap pen meestal pover of zelfs armoedig, voor „De dame m het wit" ontwierp Gisèle Tanalias een montering die het vi sueel genot van deze toneelavond echt-Franse kleur gaf. Ton Hudra PARIJS Ben Bella, die na de machtsgreep spoorloos is verdwenen, zou in leven zijn. De moeder van de in juni afgezette president ontving gisteren een brief van Ben Bella, zo deelde een Franse advocaat mee. de voornamelijk de uit de raad gekomen vragen over politie-zaken. Burgemeester W. Thomassen had slechts de hulde die diverse raadsleden de politie hadden toe gezwaaid in ontvangst genomen en de zijne er aan toegevoegd Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lmde- boom (a.r) kreeg op haar vraag over het eventueel toegenomen aantal onop geloste misdrijven te horen dat er tot 1 november van dit jaar 28 aanslagen tegen het leven zijn gepleegd, waarvan 26 werden opgelost (vorig jaar resp. 17 tegen 16). De heren ïr. P, Boersma (ch) en. J. Worst (ar) waren verbaasd over het voor 1966 geraamde nadelig saldo van ƒ500 000. D~ heer Wolters schreef dit voornamelijk toe aan de 250 ambtenaren die tot „het personeel buiten de sterkte" behoren. Dit heeft tot gevolg dat voor deze ambtenaren de vergoeding voor per soneelskosten kwam te vervallen en de salariskosten bestreden moeten worden uit de normgeving voor materiële kos ten Mevrouw Diemer kreeg te horen dat de stof voor de uniformen binnenkort verbeterd zal worden. Zij had zich afge vraagd of de stof, die niet van zo'n beste kwaliteit is, soms oud was. Zij was te vens belangstellend of de agenten tijdens de opleiding ook kennis van kinderpsy chologie (dit m verband met de toegeno men jeugdcriminaliteit) wordt bijge bracht. De heer Wolters vertelde haar dat dit echter alleen geldt voor recher cheurs van de kinderpolitie. De heer Boersma was verontrust over het groeiende aantal jeugdigen dat fiet send gebruik maakt van trottoirs. De hoofdcommissaris beloofde hem deze zaak weer eens extra aandacht te zullen geven. De heer C. N. van Dis (sg), die vra gen stelde over de opvang van fouten die tijdens de beoordeling van agenten worden gemaakt en over het feit dat jeugdigen onder de 16 jaar geen pro ces-verbaal krijgen, kreeg geen direkte antwoorden. In tweede termijn ging het staatkundig-gereformeerde raadslid hier met verder op in. Wel zei hij dat, volgens hem althans, de onveiligheid m de buitenwijken van de stad toe neemt. ZEIST Het Nederlands UEFA-jeugd- eifSai zal woensdagmiddag as. op de terreinen van het KNVB-sporicentrum te Zeist een oefenwedstrijd spelen tegen het Westduitse jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 16-18 jaar. Voor het jongste oranjeteam zijn de volgende spelers geselecteerd; Matthijsen (RBC), Schneider (Go Ahead), Van de Bungelaar (NEC), Wijngaarde, Van Gel der, Graumeyer (allen. Feijenooid), Ooms (Willem 2), Dekker (RCH), Geurten (MVV), Koopman (Telstar), Stovers (NOAD), Manders (Eindhoven), Dirven (Velox), Boszhard (Volewijckers) en Van Renswouw (DOS). KEMPTEN In de Westduitse gar nizoensstad Kempten zijn meer dan 300 soldaten en een aantal burgers ziek geworden na het eten vat; worst. Er is een uitgaansverbod voor twee kazernes afgekondigd en bij alle win kels is de voorraad worst in beslag genomen. De ziekte lijkt op paratyfus, maar Iaat zich niet bijzonder kwaad aardig aanzien. Uit een onderzoek as is gebleken dat de worst met salmo nella was besmet. In het produkt zijn Duitse, Hongaarse en Roemeense var kens verwerkt. AMSTERDAM „Vele publi- katies zouden goedkoper en snel ler leverbaar kunnen zijn indien het lezerspubliek genoegen zou' willen nemen, met een schrijfma chineletter, ongelijke regeluitein- den, minder variatie in lettermo' del en lettergrootte, kortom met een aspect dat minder op „echte druk" lijkt. Maar hoewel de lezer het schrijfmachineprodukt voor correspondentie en rapporten zon der enig protest aanvaardt blijkt telkens dat dit vertrouwde beeld voor boeken, kranten en tijdschrif ten te min gevonden wordt". Deze duidelijke stelling ontwik kelde prof. dr. G. W. Ovink, bijzon der hoogleraar vanwege de dr. P A. Tielestichting aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, gisteren tijdens een lezing over „Hoe zullen wij lezen in hef tijd- perk der elektronica?" Prof. Omnk vroeg zich daarbij nog af hoeveel berust op suggestie en hoeveel ov wezenlijk kwaliteitsverschil. Het publiek kan en moet ertoe ge bracht worden mindere kwaliteiten te aanvaarden wanneer het slechts ervan overtuigd is daarvoor een lagere prijs of snellere levering terug te krijgen in categorieën waarin dit de doorslag geeft, Zo achtte prof. Ovink de invoering van ongelijke regeluitemden verantwoord voor dagbladen met overwegend neutraal meuwskarakter, want het publiek zal die met wezenlijk anders gaan lezen, terwijl DJAKARTA President Soekarno zal 20 november in het paleis van Bo- gor een belangrijke mededeling doen, deelde leger-minister Soeharto giste ren mee. Soekarno had eerder op de dag be sprekingen gevoerd met een aantal mi nisters, onder wie Nasoetion. De presi dent zei, dat de bewapening van de contra-revolutie vrijwel vernietigd was. Hij voegde er aan toe, dat spoe dig een mededeling zou komen over reorganisatie van Koti, de hoogste poli- tiek-bepalende instantie in Indone sië. Vernomen wordt nog, dat evenals in Djakarta en midden-Java nu ook een avondklok geldt voor Makassar in ver band met zuiveringsoperaties van le ger en politie tegen rebellen. NIJMEGEN Bij twee soldaten is nekkramp geconstateerd. Om uitbreiding te voorkomen hebben alle miltairen van het kazernecomplex pillen gekregen Er nog geen uitgaansverbod afgekondigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De de-annexatie van Hoogvliet is een zaak die in feite nog helemaal niet aan de orde is. Bur gemeester W. Thomassen vertelde dit een deel van de gemeenteraad gister avond tijdens de behandeling van de beleidsnota over bet hoofdstuk alge meen beheer voor 1966, Hoogvliet kan volgens hem nog niet zelfstandig wor den, op alle mogelijk gebied zal nog bij Rotterdam moeten worden aange klopt. Hij stelde meerdere raadsleden die over dit onderwerp vragen hadden gesteld ;erust met de mededeling dat het binnen- :ort door enkele speciaal aangewezen functionarissen uit te brengen rapport aan Gedeputeerde Staten algemeen be kend zal worden gemaakt. Er is over de de-annexatie nog geen enkel extern over leg gevoerd. Eind deze maand heeft de burgemeester met de betreffende staatsse cretaris een algemene bespreking over Hoogvliet. De raadsleden ir. F. W. C. Blom (lib.) J. Reehorst (soc), mr. dr. S. W. Couwen- berg (kath) en mevrouw A. P. Stekelen burg-van Kwawegen (pac. soe.) hadden te kennen gegeven tegen een zelfstandig Hoogvliet te zijn. De heer Reehorst zou een nota over het voor en tegen van de-annexatie op prijs stellen, de heer Couwenberg wilde wijkraad meer be voegdheden geven (aldus doorbordurend op de onlangs door de burgemeester geopperde ideeën over decentralisatie) en mevrouw Stekelenburg vroeg zich af wat een zelfstandig Hoogvliet financieel te betekenen zou hebben zonder indus trie De heer J. Worst (ar) had liever in de commissie die het vraagstuk van de de-annexatie bestudeert enkele raadsle den of leden van het collége van B. en W. gezien, maar volgens de heer Tho massen was er in dit stadium van dit punt helemaal nog geen sprake van. Het christelijk-historische raadslid ïr. Boersma was een voorstander van de-annexatie, eveneens van Pernis. Hij bepleitte tevens een grenswijziging met Poortegaal, Rhoon en Barendrecht. Burgemeester Thomassen antwoordde hem over Pernis dat deze wijk zijn lang ste tijd heeft gehad. „Pernis is een plano logische vergissing en datzelfde geldt voor Rozenburg", zei hij. „De kaart vraagt om moeilijkheden". Over de wijziging van grenzen met de door de heer Boersma genoemde gemeenten zei de burgemeester dat de Zuidelijke Randweg in de toekomst mo gelijk m dat opzicht corrigerend kan werken. Mogelijkheden zag hij eventueel ook Jn een verre toekomst voor een samen gaan van Hoogvliet met Spijkenisse. De tunnel onder de Oude Maas, die de beide woonkernen zal verbinden, kan onder werp van een latere studie zijn, aldus burgemeester Thomassen. ROTTERDAM 92 ouders van emi granten die gedurende vele maanden hebben gespaard om hun kinderen in Canada te bezoeken zien. plotseling de vlucht afgelast, Martin's Air Char ter, die op 24 november met de ouders zou vertrekken, zag geen kans voor de terugreis lading te boeken, hetgeen een van de voorwaarden was om het goedkope groepstarief te kun nen uitvoeren. De deelnemers zijn hiervan per circulaire op de hoogte gesteld. Zjj kunnen nu kiezen uit een aantal reizen naar Canada die voor de komende zomer op het programma staan. De voorzitster van de vereniging van ouders, mevrouw J. R. Kaptein- Estarippu, is negen maanden geleden met de voorbereidingen voor de Kerst- reis begonnen. Het zou de negende vlucht naar Vancouver worden. Over eengekomen was dat Je Maintiendrai, de vereniging van emigranten in Ca nada, het toestel voor de terugreis van passagiers zou voorzien, die hun oude vaderland wilden bezoeken. In Canada is er een kink in de kabel gekomen. Daar ontstond onenigheid tussen president en bestuur van Je Maintiendrai. Pogingen om voor de terugreis andere verenigingen in Ca de produktievergroting, welke deze zet wijze oplevert, met onaanzienlijk is. In dagbladen met een gezaghebbende redactionele meuwssehifting en commen taar zou deze zetwijze als te vluchtig en vrijblijvend aandoen, zeker in de hoofd artikelen en culturele rubrieken. Willen wij, zo besloot prof. Ovink, het lezen in het elektronische tijdperk kwantitatief en kwalitatief handhaven of zelfs uitbreiden, dan dienen wij goed te weten welke eisen wij aan de techniek moeten stellen en welke tegeneisen wij van haar kunnen inwilligen. Daarvoor is nog veel studie nodig. Het druk- en boekwezen als vertegenwoordiger van de belangen van de lezer moei beslagen ten ijs komen tegenover de goed gedocumen teerde adviezen van de elektronische in dustrie en van de bedrijfseconomen, die alleen letten op produlctie- en winst cijfers. LEIDEN Hst is mogelijk dat de verloofde van prinses Margriet, de heer Pioter van VoUemhoven, wordt afgekeurd voor de militaire dienst in verband smet zijn beenblessure. Het is nog niet bekend wanneer de heer Van Vollenhoven wordt gekeurd. De ver loofde van de Prinses hoopt voor eind december zijn studie in Leiden af te maken. De datum voor het doctoraal examen wordt in overleg met de hoog leraren vastgesteld. UTRECHT „Met het soms in het verre verleden opgeleide docenten instrueren wq in het heden de men sen voor de toekomst. Er wordt veel geleerd wat overbodig en verouderd is. De vergrijzing van het leraren korps werkt dit in de hand". Dit ver klaarde de oud-rector van het Rotter damse Libanon-lyceum, dr. J. C. Dee ring vanmiddag in Utrecht waar hij voor de nationale vrouwenraad van Nederland het onderwerp „overbe lasting van middelbare scholieren door teveel huiswerk" besprak. Dr. Deering noemde de veelgehoorde klacht van overbelasting voor middelbaar en pre-universitair onderwijs niet onge grond. "Veel hangt af van het type school, zo meent dr. Deerrng. Vaak zijn de scho len geïsoleerde statische elementen. Dr. Deerrng vond het wenselijk dat er voor leraren applicafaecursussen komen. Hij herinnerde er aan dat men op het de partement doktert aan een wetenschappe lijk verantwoorde lerarenopleiding. Ook pleitte hij voor beter opgeleide en regel matig voorgelichte directeuren en rec toren; ons land heeft hierin namelijk de pas niet bijgehouden. LAAT LUCARDIE UW RAADSMAN Elk jaar opnieuw vindt U zich omstreeks deze tijd geplaatst tegenover een moeMe opgaafgeschenken, originele geschenken tc kiezen, die de ontvanger feestelijk ver rassen en van uw goede smaak als gever getuigen. JLucardie heeft nu evenals vork jaar voor U een bewonderenswaardige collectie geschenken samengesteld, <he u tal van suggesties aan de hand doet* Sinds 1776 adviserend juwelier Korte Lijnbaan J 8a Tel J10534 Rotterdam RIJSWIJK Een consumptiemelkbe- drijf in Rijswijk (Z.H.) fs vanmor gen, als eerste eerst in ons laad, officieel begonnen met de verkoop van melk in plastic verpakking. Een der directeuren van het bedrijf bood aan de echtgenote van de burge-, meester van Rijswijk, mevrouw Bo- gaardt-Dito, het eerste plastic zakje melk met bijbehorend schenkkann' netje aan. Op nog tweehonderd' Jte adressen in het hele land boden medewerkers van het bedrijf van-1 daag zo'n melkzakje plus kannetje aan bü de echtgenoten van hen, die bij de ontwikkeling en introductie van de nieuwe verpakking betrok ken zijn geweest. 1 De werkelijke ver-koop begint morgen- in Rijswijk en zal zich. voor de' Kerstdagen uitbreiden tot het hele afzetgebied van het bedrijf (Rijs wijk, Den Haag, Delft, Westland).. Het bedrijf houdt ernstig rekening met een radicale omschakeling/op korte termijn en heeft reeds een" tweede machine voor de nieuwe ver pakking gekocht, die rond de (jaar wisseling zal worden afgeleverd, - - Zeker nog een drietal grote melk-- inrichtingen m Zuid-Holland .hrett eenzelfde of min of meer soortge lijke machine gekocht. OE scl ten fes sir 0i tobe 3 up iff. in i re 4e- jetr «fee ibgs im 5 ff iretg iils 01 atsc/ $isl af au it ar z it re ll Ml tik! It's meer ,VZE adi JmM sw m. ie ie ge s w iier J «rd, Jen, i t-soci Sf, (Ui li t irs-or j s e itai, •gm jrotin Howe idetf Ie», v het o takt tiiipoi id tee ijisftjg •trede ijeune Juliana heeft vanmiddag het Joods kinderhuis van de gefusioneerde Joodse instellingen voor kinder bescherming aan de Mirandalaan te Amsterdam officieel geopend. Het is nu het enige Joodse kinder huis in ons land de twee nog resterenden werden inmiddels op. geheven en het eerste Joodse instituut in Amsterdam dat na de oorlog van de grond af nieuw werd opgetrokken. Het is e-n wetenschappelijk opvoedingshuis met een capaciteit voor 52 kinde ren (5 t/m 19 jaar) De Koningin onthulde een aan de door haar verrichte opening herinnerende bronzen plaquette waarop verder in het hebreeuws staat „Met Gods hulp bet kind ter hulpe", ontworpen door de voor zitter der gefusioneerde instellingen, mr. Gerard Polak. De 18-jarige Trudi Becber, die in het huis woont en een muurschil dering in de grote zaal heeft gemaakt, bood de vorstin een zelf gemaakt schilde rijtje aan. Het huis, ontworpen, door architect L. H. P. Waterman, bevat zes wooneenheden op de begane grond. De slaapkamers, voor het grootste deel een persoons kamers, zijn op de eerste ver dieping. De opperrabijn van de Nederlands Koningin I ïsraelietische hoofdsynagoge, de heer A. Cntilin+n- 4-„.1. LEEUWARDEN Bij werkzaam heden op een terrein van een trans formatorstation bü Lemmer is gister middag de 41-jarige elektricien J. Punter uit Poppingawier met de be drading van het elektrisch hoogspan ningsnet in aanraking gekomen. Hij moet op slag dood zijn geweest. De heer Punter, die met nog vier collega's op het terrein werkzaam was, meende op een gegeven moment dat de stroom reeds was uitgeschakeld. Hij was be zig met enkele voorbereidende werk zaamheden en werkte op een hoogte van zeven acht meter. De 36-jarige Duitse architect Karl Franz Joosten uit Luebeck en de 34-jari- ge Oostenrijkse smid Josef Felder zijn maandag in Graz tot respectievelijk 18 12 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zij hadden een jaar geleden een kofferbom met de Brenner-Expres meege- geven. Joosten had echter de politie ge waarschuwd waarop de wagon met de bom in Brixen werd afgehaakt en daar ontplofte. DEN HAAG. Mr. H. C. Schoch is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Hon- nada te interesseren zijn alle mislukt, gaarse volksrepubliek. Schuster, merkte in zijn toespraak op dat een 40 jaar geleden de Joodse ge meenschap een min of meer gesloten geheel was, met een officieel aanvaard, vaststaand levensprogram en patroon, waartoe men de kinderen wilde opvoeden. Dat is na de oorlog anders geworden. Daar is de eigen ihoud, de geestesinhoud, geslonken, de eigen kracht verzwakt enerzijds, en daar tegenover de zuig kracht van de grote maatschappij met haar verlokkingen en vaak van het Jodendom tegenstrevende tendenzen gro ter geworden. Thans in deze situatie kunnen wij het kind slechts richten, hel pen om zich zelf te blijven en zich als bewuste Joden staande te houden en met onder te gaan, aldus opperrabijn Schuster. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Utrecht-van Bureau Wijsmuller is op weg naar Rot terdam met achter zich de Amerikaan se bulkcarrier Globe Progress. Aan het eind van deze week wordt de sleep in onze haven verwacht. De Globe Progress, 13 036 ton en gela den met ruim 20.000 ton kolen, had van Philadelphia koers gezet naar de Rotter damse haven. Vorige week, op 8,novem ber, kreeg het schip machineschade. Bij onderzoek bleek, dat de reparaties niet op zee waren uit te voeren. De rederij, de Maritime Overseas Corporation ie New-York, contracteerde met Wijsmuller de Globe Progress voor reparatie naar Rotterdam te slepen. De Utrecht, die nabij Landsend op sta tion lag, koerste op het schip af, een afstand van 900 mijl. In een noordwester storm had de sJeepboot een zware reis.,. Maar in de middag van 10 november was de Globe Progress bereikt en kon wor den vastgemaakt Na het afzwakken vap de storm werd op 12 november het pro ject begonnen. In het afgelopen week-emde vorderae de Utrecht op de 1200 mijl lange sleep reis, acht mijl per uur. Gisteren liep ae snelheid iets terug in verband met ae Oosterstrom van een windkracht acht xoi negen in de westelijke toegang van net Engelse Kanaal 'OOTS lasts tote liet i Mircei 9«R 1 ;e prof De ach et glol steun Door rniug bere di ffllftaa i'oor iter ei ronde» De !ea R of t t collej jendeei «Ie «et emam &n wei egt m eft. De •smk a lenen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het winkelen in een kledingmagazijn in het centrum miste een 38-jarige huisvrouw maandag middag uit haar boodschappentas e® portemonnaie met/ 135, Ze had de tas even onbeheerd op de grond gezet ROTTERDAM ~De" 53-jarige kasiOer J. Passenier van de Prins Bemharasoos werd maandagmorgen in lijn 14, rijde™.? op de Pompenburg, plotseling onweL aankomst in het Dijkzigtziekenhuis bleet2 hij reeds te zijn overleden. I

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2