BIJ REGERING EN WERKGEVERS: 1 Textiel eist al 8 pet. enng gaat praten met zelfstandigen Vakbeweging tevreden Charles' broer on Spaanse leger Man van het loonoverleg? Piet van den lierkhoff ridder Oranje Nassau m een bijt Zendt Wilson nu troepen naar Zambia? Nog te veel verzet tegen preventie Ernstige autobotsing Amsterdam Odeklonje Botlekbrug krijgt derde rijbaan tijdens spitsuur en uit AUTO ONDER TREIN: DODE öfe' Mislukt Treinen kampen met vertraging Spassky uitdager van Petrosian Onderbroken Huldiging in St. Laurenskerk In afwachting definitief plan Trein kan daar dan niet rijden sÊ&'<0iëm li m LtERPAMMER pagina 3 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 Vervolg van pagina 1 ORBURG Zowel de rege- jk de -werkgevers hebben jacht na afloop van het over- "over de loonpolitieke spelre- jade Stichting van de Arbeid Tees uitgesproken dat de door straal Planbureau, genoem- j 1 procent loonsverhoging in -opnieuw als een magneet gaat jen en beschouwd zal worden »en minimum. Zowel minister jiamp als ir. J. Bosma, de jgeversvoorzitter in de stich- hebben daartegen met klem oarschuwd. (Van onze soc.-econ, redactie) Schaken ROTTERDAM Gisteravond is de bekende Rotterdamse toonkun stenaar Piet van den Kerkhoff op grootse wijze gehuldigd in verband met zijn gouden jubileum als or ganist (waarvan zesentwintig jaar in de Nieuwe Zuiderkerk) en zijn onlangs gevierde zestigste verjaar dag, Ds. J. P, Hörchner jr., voor zitter van het comité van voorbe reiding, deelde in de loop van de avond mee, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. STOCKHOLM In Zweden zijn weken geleden al de schaat sen uit het vet gehaald en de skilatten tevoorschijn gebracht, IJs en sneeuw zijn er volop in de Scandinavische landen voor de liefhebbers van de schaats en skisport. A - i Geschenken BIJ HUISARTSEN: Niet indrukwekkend Oom Paul vertelt TVTIE ooit de WD gebrek aan W sociale bewogenheid mocht hebben verweten, moet deze week het schaamrood naar de kaken zijn gestegen. Zo was het althans met óns. We hebben ja renlang geleefd in het stupide, vooroordeel, dat de liberalen te gen arbeiders, loonsverhogingen, kinderbijslag, woningwetwonin gen en medezeggenschap zijn en uitsluitend belangstelling, heb ben voor hogere inkomensgroe pen en vermogensbezitters. Zo af en toe wilde de WD wel eens voor verhoging van de aow pleiten (vooral nadat Oud. de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt)maar daar bleef het bij, meenden we in onze onnozel heid. Parfum; JYiet ongezellig Paar uiir per dai Twee boeren De ondervoorzitter van de Kamer, de heer Bommer, sprong dinsdag voor Marcus in de bres. De KVP'er Zwanikken verweet de communist „demagogie", maar werd onmiddellijk gesom meerd die onparlementaire kwa lificatie terug te nemen. Het woord verscheen zelfs niet in de handelingen. De beschaving schrijdt met de dag voort, want wie de handelingen van de ne- -.gentiende-eeuwse (in meerdër- ,heid aristocratische). Tweede Kamer opslaat, komt daar uit roepen hls „Ldfaard1^ „Schurk", Ellendeling?- enz,~tegem f Mi Vrees voor nieuwe beer Bosma zei. dat de 6 a 7 pro verhoging van de contractlonen |Van onze soc.-econ. redactie) iTRECnX Onmiddellijk nadat (hling van de Arbeid en regering iben duidelijk gemaakt dat zeven «at loonkostenstijging vonr 1966 2 maximum is, hebbén de werkne- trsbonden in de textiel- en kleding- (Jdjven hun eis bij de werkgevers tafel gelegd van acht procent loon- sienstijging in 1966. Bovendien moet 2 nog een zwart-deel van de lonen «it worden, aldus de honden. Da basis-uurlonen zouden daartoe ij extra twintig cent omhoog moeten de textielindustrie en tien cent voor confectiebedrijven. Zouden zich in de nabije toekomst zienlijke prijsverhogingen voor- wn, dan houden de bonden zich ook •t recht voor nog tussentijds met #3 looneisen te komen ter compen- itie van deze prijsverhogingen. Op al.deze voorwaarden is men be id een meerjarig contract af te slui- nvoor bijvoorbeeld drie jaar. In-het ieuive contract zou dan ook opgeno- ier. kunnen worden een verwerking ar. de huurcompensaties in de basis- crionen, optrekking van de vrouwen- oen tot 100 procent, meer zieken- aid, verkorting van werktijd, meer akantietoeslag, vermindering van het antal gemeenteklassen, en betere tgelingen bij fusies of sluiting van edrijven. Met verkorting van de werktijden oor de textielindustrie willen de bon en voorlopig nog wel wachten, maar xir de confectiebedrijven heeft deze aak naar hun mening grote haast. (Van onze sociaal-economische - redactie) VOORBURG Tijdens het gistera- [vottd gevoerde overleg tussen de rege- piag en de Stichting van de Arbeid Rebben de vertegenwoordigers van de jkj-dbouw en de middenstand ge- Jwaagd een afzonderlijk gesprek met |de overheid te mogen hebben over de IPWitie van de zelfstandige onderne- Ifflers in deze sectoren. Nagegaan zon «hu moeten worden wat gedaan kan «worden om deze posilie te verbete- fren. De regering heeft in dit gesprek toe- Jjestemd. Afgesproken werd dat het be- Iiaad van haar zijde o.m. zal worden Joijgewoond door de ministers van eco- IMmische zaken, landbouw en sociale Itaken. Bij dit gesprek zal ongetwijfeld l«ok het prijsbeleid ter tafel komen, zo |*erd ons gezegd. Overigens verklaar- ïm de minister van economische zaken, Iws. Den Uyl, gisteravond na afloop pan het loonoverJeg dat er voorshands poen aanleiding is voor het voeren van I «n ander prijsbeleid. moet worden beschouwd als een gemid delde, waarbinnen alle verbeteringen in de cao's (inclusief dé huurcompensaties) verwerkt moeten zijn. „Wij zijn verheugd dat de regering het SER-rapport zodanig heeft geïnterpreteerd, dat-ook zij een overschrijding van dit percentage ge vaarlijk acht voor de economie", aldus ir, Bosma, die verklaarde dat de werk geverscentrales al het moeglijke zullen doen om hun „achterban" er van-te weer houden de 6 a 7 procent als een minimum te beschouwen, „al zal dit, gezien de si tuatie op de arbeidsmarkt, wel moeilijk Nadat ^werkgevers en werknemers in de stichting de visie van de regering op het SER-rapport hadden vernomen -heb ben zij nog c-en poging aangewend om tot overeenstemming te geraken over de loonpolitieke spelregels, waarvan, zoafe bekend, minister Véld-kamp .eerder had laten weten beider stan-iipunten të kun nen aanvaarden. Hoe-wed de twee partijen tot enige kleine concessies bereid bleken slaagden zij er niet in een akkoord te -bereiken, waarop de bewindsman infor meerde of zij zich bij een arbitraire nit- spraak van ,'de regering zouden neerleg gen. De vakcentrales hebben (hierin na lang aarzelen toegestemd. .De- werfenemers- voorzitter in de stichting, de heer A. H. Kloos, verklaardedat dit een moeilijke beslissing is geweest „o-mdat wij ons af vroegen of we ons hoofd niet in een strop zouden steken". Een regeringdbesltssing niet aanvaarden zou echter chaos hébben betekent en ^achteraf bezien, is het goed voor ons uitgepakt". Over het gevaar van een loonontwik keling naar de gevarenzone zie de heer Kloos dat „dit hoofdzakelijk van de werkgevers afhangt. Zij .moeten weer „nee" durven zeggen"... De voorzitter van het Clir. Nationaal MADRID Prins Sixtus van Bour- bon-Parma, hertog van Aranjuez, is uit het Spaanse leger ontslagen. Hij is een broer van de echtgenoot van prinses. Irene. Begin dit jaar had hij dienst geno men in het Spaanse leger. Geboren in Frankrijk hoopte hij op die wijze de Spaanse nationaliteit te verkrijgen. De Bourbon-Parma's streven hier, zo als men weet, al jaren naar. Prins Sixtus heeft een week in arrest geze ten, voordat hij werd ontslagen. De reden is niet bekend. UTRECHT Tussen Sittard en Heer len is gisteravond om half zeven de kop peling van een goederentrein, gebroken. De twee delen van de-trein moesten naar Heerlen worden gesleept. Het laatste kwam daar om tien voor acht aan. Tenge volge hiervan moesten de spoorwegen een trein van Sittard naar Heerlen laten vervallen. De trein van Eindhoven via Utrecht naar Zwolle, die om tien over zeven in Boxtel moest aankomen, arriveerde daar gisteravond tengevolge van een plotse ling. optredend mankement vijftig minu ten te laat. De stoptrein uit Eindhoven, die er vlak achter aan kwam liep even eens een vertraging van 50 minuten op. TIFLIS Zoals wij reeds verwachtten is Tal er niet in geslaagd Spassky te ver slaan om de spanning er in te houden. Hij verloor zelfs de elfde partij, zodat de stand 7f in het voordeel van Spassky is ge worden. De twaalfde partij is nu overbodig ge worden. Spassky heeft een lange weg af moeten leggen om dit te bereiken, maar mag dan nu de huidige wereldkampioen Petrosian uitdagen om in een tweekamp te beslissen wie zich weeldkampioen mag noemen Petrosian behaalde de wereldtitel in 1963 door Botwinnik op overtuigende wij ze te verslaan. Hij krijgt nu voor de eer ste maal de gelegenheid zijn titel te ver dedigen. Vakverbond, -de beer J. van Eibergen, verklaarde ons vannacht desgevraagd „niet ongelukkig" te zijn met de door de regering genomen beslissing. Aan de es sentiële eis van de vakbeweging (géén afkeuringsbevoegdheid voor rij'ksbemid- delaars) is geheel voldaan. Minder vol daan toonde de -heer Van Eiber-gen zich over het feit, dat gisteren nog niet een afgeronde overeenkomst 'kon worden be reikt Er liggen nog enkele moeilijke pun ten, w.o. met name (het minimumloon. Zonder overeenstemming daarover zul len de nieuwe loonpolitieke spelregels niet eens goed kunnen functioneren. gensqetaoiSordlu Ook hij achtte magneetwerking op grond van de ramingen van het CPS. niet denkbeeldig. Nadrukkelijk stelde hij evenwel, dat de vakbeweging altijd! ge- -poagd heeft een dergelijke wenking te voorkomen' en dat nu ook zal doen. Over het genoemde cijfer van 6 h 1 procent verklaarde de heer Van Eilbergen, dat „er daarmee voor de werknemers weinig reële welvaartsverbetering in zit". Het overleg in de stichting duurde van half acht tot half twaalf en het werd achtmaal onderbrbken omdat één of meer partijen zich intern wilden beraden. Aan het beraad werd van regeringszijde deel genomen door de ministers Veldkamp (sociale zaken), Den Uyl (economische zaken), Smallen-broek (binnenlandse za ken), Biesheuvel (landbouw) en Bogaers (volkshuisvesting). Dit is dan zeker één van de loononderhandelaars, die na drukkelijk zeven en niet meer dan zeven procent zegt, zult u denken. Mis, helemaal mis. Deze heer is een Engelsman, een Brit se, bewindsman zelfs, de heer Tom Frazer, die het ministerie van Verkeer bekeert. Hij bedoelt met het teken geen zeven maar zevenTIG en geen procenten rr.aar kilometers per uur. Van wege de gevaren door de steeds vollere wegen heeft hij in geheel Engeland bij wijze van proef vier maanden een snelheidsbeperking voor alle motorvoertuigen afge kondigd, ingaande de Kerstda gen. Een der bepalingen is, dat bij mist of sneeuw, op straffe van zware bekeuringen, niemand sneller dan 90 km per uur mag rijden. ENSCHEDE Op een „aki" aan de Bruggemorseweg ten westen van Ensche de is gisteravond de 33-jarige A E, Holt- haus uit Northorn in Duitsland met zijn auto door de trein Enschede-Hengelo ge grepen. De trein kwam 800 meter voorbij de overweg tot stilstand. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is de man aan zijn verwondingen overleden. De trein liep een vertraging op van 25 minuten. Niet alle Zweden zijn beoefe naars van deze typische winterspor ten. Er zijn er ook, die beslist wil len zwemmenook al moeten ze daarvoor eerst een bijt van een paar vierkante meter hakken, in het decimeters dikke ijs van een zwem bad. Tot hen behoren de beide man nen en de jongen, die met een la chend gezicht als eenden in een wak rondspartelen. Alsof de ther mometer tien graden boven in plaats van onder nul aanwijst... Ze zeggen, dat het gezond is, op beeld van het moedige drietal op deze manier een dagelijks bad te deze foto heeft tot nu toe peen na- nemen, 'tZal best, maar het voor- volging gekregen, wel veel belang- v# '-t'r- stelling: an skiërs, die hun sport veel gezonder vinden. En war mer! Gouden jubilaris Piet van den Kerkhoff, getooid met de versier selen van zijn ridderschap in de orde van Oranje-Nassau, hem toe gekend wegens zijn vele verdien sten als musicus. Tegenover hem de voorzitter van het huldigings comité, ds. J. P. Hiirchner, die hem vrijdag in Rotterdams Sint Lau renskerk de onderscheiding over handigde. Het transept van de St. Laurenskerk was nagenoeg geheel gevuld met genodig den toen de jubilaris met zijn familie onder de tonen van Marc-Antoine Char- pentier's Marche en Rondeau, uitgevoerd door een koperkwartet, bestaande uit de heren J. J. Koops, W. Hardenbol, K. van Dijk en J. Bungenaar met aan het orgel Jet Dubbeldam, werd binnengeleid. Behalve ds. Hörchner die gewaagde van de grote verdiensten van de jubilaris als organist („spelend voor Gods aange zicht") en zijn veelzijdige activiteiten in het Rotterdamse muziekleven, voerden het woord de heren Laurens van Winger den (namens de G.O.V.), die de voortref felijke kwaliteiten van Van den Kerk hoff als begeleider naar voren bracht, L. L. Kolisch („zevenentwintig jaar ge leden weggestuurd als leerling, maar toch een warm vriend gebleven"), Gert van der Steen als waarnemend directeur van de Stichting Rotterams Conservatori um, waaraan de jubilaris als leraar voor orgel is verbonden, en ondergetekende als algemeen secretaris van de Neder landse Organistenvereniging, namens het college van organisaten bij de gerefor meerde kerk van Rotterdam-C. en als oud-leerling. De geschenken die Piet van den Kerk hoff ontving, bestonden uit een muzi kaal. een, door Koos Bons gecompo neerde „Cantate Concertante", waarvan om technische redenen op de huldigingsa vond alleen het eerste deel kon worden uitgevoerd een literair; zes cultuur-his torische atlassen, en een enveloppe met iDhoud vergezeld van een album met de namen van hen die bijdroegen aan het jubileumgeschenk. Een aardige verrassing voor de jubila ris was het optreden van de zangeres Corrie Bijster, die geheel buiten het programma om „Höre, Isral" van Men delssohn en „Magna res est amor" van Hendrik Andriessen zong, wat de jubila ris zichtbaar ontroerde. Na nog enkele voortreffelijk uitgevoer de composities voor koperkwartet en twee orgels het muzikale geschenk van Koos Bons een Sonate voor bobo en orgel van Telemann. gespeeld door Rykie van de Heide; hobo. en Koos Bons, orgel en een door Jet Dubbeldam vertolk te Toccata van Durufle, dankte Piet van den Kerkhoff voor de huldiging, waarna de avond werd besloten met het gezamen lijk zingen .van „Lof, eer en prijs zij God." W. P. VERHEUL LONDEN Premier Wilson zou zijn geduld met de illegale regering van Rhodesia hebben verloren. Hij zon van plan zijn, een symbolische strijdmacht naar het buurland Zambia te zenden. De Britse ochtendbladen melden met grote koppen, dat het zenden van de troepen nog slechts een kwestie van tijd is. President Kaoenda van Zambia oefent zware druk uit op de Britse regering. Zie ook pag. 7. UTRECHT De gedachte aan een algemene toepassing van het perio dieke geneeskundige onderzoek in dc huispraktijk ondervindt bij veel artsen nog tegenstand. Hun argumen ten zijn onder meer dat er te veel tijd mee is gemoeid en dat het nuttig rendement te laag ligt. Dat zei de voorzitter van het Ne derlands Huisartsen genootschap, dr. F. J. A. Huygen, bij de opening van het tiende NHG-congTes. De tegenzin van vele artsen berustte voigens dr. Huygen op hun opleiding en beeldvorming, waardoor zij pre ventie nauwelijks als medisch werk hebben leren waarderen en op onbe kendheid en gebrek aan ervaring met deze methode van werken, die even goed voldoening kan schenken als de curatieve geneeskunde. Dr. Huygen neemt aan dat de tegenzin zal ver dwijnen, wanneer de arts zich kan richten op het onderzoeken van be dreigde groepen, waarbij het nuttig rendement groter is. In de toekomst moet worden gestreefd naar een klei-' here* gemiddelde praktjjkomvang dan de huidige. Bovendien is een doel matig gebruik van hulpkrachten mo gelijk: niet alleen de praktijkassisten te, ook de wijkverpleegster kan syste matische medewerking verlenen. Dr. Huygen gelooft dat in de toe komst voor steeds meer belangrijke ziekten gerichte preventie mogelijk zal worden. Biochemische onderzoe kers menen zelfs dat het straks niet ondenkbaar is erfelijke afwijkingen te voorkomen door op cellulair niveau 'ui ie grijpen in de eiwitsynthese. AMSTERDAM Bij eeri hevige botsing tussen twee auto's (een Tri umph en een DKW) is vannacht even na 12 uur op het kruispunt Bultenvel- dertselaanVan Nijenrodeweg de 25- jarige echtgenote van de bestuurder van de Triumph om het leven geko men. De bestuurder zelf, de 30-jarige mu sicus J. C. J. S. uit de hoofdstad, en de twee inzittenden van de andere wagen (de 69-jarige G. Roche uit Am stelveen en diens 75-jarige échtgenot— werden ernstig gewond in het VU-zie- kenhuis opgenomen. Beide auto's wer den totaal vernield. De heer S. had geen voorrang verleend. ne echt wel betalep als. manlief even bijspringt. De ongehuwde werkende vrouwen? Maar die'hebben (als het goed is) geen last van zwangerschaps flauwten. En' als de kerkdienst hen teveel wordt, helpt een pepermuntje ook wel. Nee, mr. Portheine's argumenten waren niet indrukwekkend en de tra giek was„ dat daardoor ook de sociale strekking van zijn verhaal een beetje in het water viel. Daar kwam nog Dij, dat de'oude liberale Adam toch weer even om de hoek kwam kijken toen hij de regering waarschuwde: „Mocht u de eau de cologne fiscaal willen vrijstellen, vergeet dan ook de par fum niet". Met andere woorden: waag het niet de lagere vrouwen te bevoor delen' boven de deftigere dames. -Oud-liberaal klonk ook me. Porthei ne's pleidooi, .voor de .armé fabrikan ten en aspirant-eigenaars van sport- vliegtuigen, die mr zcr dbor „de rege ring in het nauw worden gebracht: „De verhoging van de omzetbelasting op sportvliegtuigen is wellicht ingege ven door afgunst en sentiment". Dat „argument" kennen we. Het zou als curiositeit niet hebben mis-, staan in H. J. L. Vonhoff's boek over een halve eeuw liberalisme. Had de schrijver kunnen vermoeden wat mr. Pórtheine "ia de"'Kamer „zou, gaan zeg-, gen, dan had hij'zijn werk misschien niet besloten met de rijkelijk voorba rige zin: „De partij der zindelijke bur gerheren is verleden tijd, voltooid ver leden tijd". V Tweede-Kamérleden zijn oyer het algemeen Ijverige mensen, maar er is er een onder, die er gewoon met z*n pet naar gooit. Dat is de big boss van de- Communistische Partij Nederland" Paul de Groot, die zich maar drie i vier keer per jaar op het Binnenhof 'waagt, en dan nog alleen om (zoals onlangs bij de toestemmingswet) achter de groene gordijnen te gaan staan als er gestemd 'moet worden. De partij doet daar niets- aan "én dat is nogal wiedes, want Paul de Groot Is de partij.-Niemand die *m op de vin gers kijkt," laat staan tikt.: Hij is vol strekt alleenheerser in het ineenge schrompelde" Zelfkant „..wereldje van het Nederlandse communisme. Partij genoten die -hem voor de voeten lo pen, trapt hij'zonder pardon naar de politieke vergetelheid. U kent mis schien nog bon namen: Wagenaar, Gortzak, Stokvis, Hoogkarspei, Brand-, sen. Reuter enz. enz. Sedert kort heeft de heer Paul (eigenlijk Saul; hij; is van Joodse ;a£komst> een .excuus voor zijn penna- nente. afwezigheidin de parlementai re regionen." Hij heeft'het'té druk met (boeken schrijven..Het eerste, deel van z'n herinneringen aan de jaren dertig niet verwacht. Hij voegde er voor in de Pegasus-etalages - ken de® d«! stoat op söpaeL Er- - a i v irzqi p0g wei meer; komeo," want de „odeklonje voorn ■gebhtukeri' ti}1-", (CPN-leider- heeft bëel wat herinnerrn-,- •deos de zwangerschap- en-in' del, gen. te vergeven- (en te vergeten),, "Y kerk. Ais het vocht hen te duur wordt, hebben ze geen verweer té-'-' gen flauwvallen en geen 'middel om de aandacht bij preek of mis te houden. Het klonk wel wat negentien- de-eeuws, maar het was goed bedoeld, en de Kamer waardeerde het als; symptoom van laat ontluikend mede dogen met de misdeelde naaste Alleen, er zat in'het frisse neo-übera- listische betoog een klein denkfoutje,; dat kennelijk aan -Vondeling'®-; aandacht ontsnapte, want hij haakte'-' er niet op in. Het werd riamelijk niet,, duidelijk welke vrouwen mr. Porthei- ne op het oog had. Gehuwde vrouwen- met een eiger. (lager)inkomen? 'Maar die kunnen de duurdere eau de colog- Laten we het maar eerlijk' beken nen: de sluwe anti-liberale propa- ganda-van-links heeft onze 'blik op de werkelijkheid beneveld. Onr" beeld klopt niet meer met de feiten en de grote verdienste van het VVD-kamerlid mr: Pórtheine is, dat hij deze week in de Kamer onze ogen heeft geopend voor liet nieuwe liberalisme. Met trillende stem kwam mr. Pórtheine hij draagt op Prinsjesdag een gala-uni form van. 2500 gulden) op voor de belangen vande vrouwen met de lagere inkomens. so ciaal is, weten we het niet meer. Over de minder-gesitueerde mannen zweeg hij weliswaar, maar dames gaan voor, en laten we nu hiet al te kritisch zijn. De VVD moet de'tijd hebben om te evolueren." Het begin is er en de rest -al wel volgen.' De vrouwen waarover: mr. 'Por-, theine zich zorgen maakte,-zijn de dames die eau de cologne, gebjld-'. ken. Die hebben het per definitie minder breed, want in de hogér'e' standen gebruiken ze. uitsluitend parfum. In die veronderstelling ver keerde althans ons WD-Kamerlid. En hij vond het nu zo jammer,-dat de regering het Keulse water- zwaarder gaat belasten via de.ver-, hoging van de alcoholaccijns. Geen sociaal trekje ir, minister Vonde ling om .de lag are milieus zo te; duperen. Van ef n socialistische mi nister had de bier Pórtheine zoiets- ROTTERDAM Weena 1.0 (Htlton Hotc-PX AMSTERDAM. RoK.n 120 F'iiaa? Hilton Hotel ROTTERDAM B. en W. stellen de raad voor een derde rijstrook op de Botlekbrug te maken en wel op het voor het spoorwegverkeer bestem de gedeelte van het brugdek. Het is de bedoeling dat deze derde rijstrook tij dens de spitsuren wordt opengesteld voor het wegverkeer. Als het wegver keer van deze strook gebruik maakt, zal het spoorwegverkeer zijn stopge zet. Met dit plan hoopt men een beperkte verbetering te krijgen in afwachting van een definitieve oplossing van het verkeersprobleem dat de Botlekbrug oplevert. Zoals men weet is er een project in overweging voor een tunnel of een hoge brug, maar de voorberei ding van dit project is zeer tijdrovend en de uitvoering is kostbaar. B. en W. nemen aan dat het geruime tijd zal duren eer in piaats van de Botlekbrug een nieuwe wegverbinding kan ko men. Het thans bij de gemeenteraad Inge diende plan voorziet in een stalen rij- vloer met een slijtlaag van kunsthars op het spoorbaangedeelte. Tussen de be staande rijstroken en de nieuwe wordt een railing geplaatst, die kan worden weggenomen. De toegangen tot de derde rijstrook worden met slagbomen afgesloten. Deze slagbomen worden op de spitsuren geo pend eri zij zijn gekoppeld aan de spoor wegsignalering: als de bomen open zijn, staat het sein op onveilig. De spoorwegen willen 2ieh voor wat betreft de beperking van bet gebruik van de spoorbaan niet langer binden dan voor twee jaar. Als de ontwikkeling van het spoorwegverkeer er niet mee In strijd komt zijn de spoorwegen bereid deze overeenkomst telkens met een jaar te verlengen. De kosteh van dit plan zijn twee en een half miljoen gulden en de spoorwe gen zijn in principe bereid tot mede werking mits de strook 'slechts wordt gebruikt tussen zes uur en half zeven des ochtends en tussen vier uur en half zeven des middags. Inderdaad zijn juist op deze perioden dé moeilijk heden het grootst. '„Oom Paul vertelt" of „De dertiger jaren, 1930-1935" 8,90) is-geen mer a boire voor de BVD, ook geen demo nische „parade der mannenloeders", maar een overwegend huiselijk boek. -.; waarin gezapig geleuterd wordt over; naaste.- ,allerl«i onbenulligheden. De schrijver doet een ernstige (poging "..om de indruk te' wekken, dat het in de par- - tij-van-toen lang geen ongezellige boel was. Wie niet beter weet, zou er, bijna van onder de indruk komen. - Minder gezellig was het in 1930 in' "Rusland, toen, De .Groot Leningrad en Moskou-voor-het eerst met een., bezoek vereerde. In gezelschap van een Jtaméraad-fanddrbeWer uit .Delfzijl", wóöndé hij in de Russi-" sche hoofdstad een congres bij van de rode vakverenigingen-internatio nale. De stalinistische zuiveringster- reur woedde toen in alle hevigheid en tegelijk kwamen duizenden Rus sen om van de 'Honger,' maar daar-' over vernemen we niets. Wel over andere ernstige moeilijkheden: „Er werd zoveel gezegd op zulk een congres, gedurende veertien dagen, dat het voor mij (zelfs voor mij red.) nauwelijks te volgen was. Nog minder voor mijn Groningse kame raad.. daar er, als gewoonlijk, geen Nederlandse-vertaling was. Dus moest; ik luisteren, nadenken en' tezelfder" tijd - voor, mijn - makker vertalen, anders had-hij er voor spek en bonen bij, gezeten. Naar spek en botten ver langde zijn hart échter steeds stormt''; achtiger, want.,hij at.bijna, niets én werd angstwekkend" 'mager. -Ikzelf Was .niet kieskeurig. Maar het geVoljj was dat Ik verscheidene dagen in bed moest blijven als - mijn maag in opstand kwam tegen de keuken van hptel Me.tropoIe. „Soms werden wij uitgenodigd om bij in Moskou, wonen de Nederlanders te eten". Dg schrijyer, .wordt n0g( kregel kis bij terugdenkt aan bet banale gedoe van de kameraad-landarbeider,die „het socialisme naar de maatstaf van het eten mat" en elke dag wéér jam-" aerdc „Ik moet eerpels hebber. Ik ben hier ja doodongelukkig, man". Maar oom Paul wil weltoegeven, dat de Russische eerpels slecht waren. Ze deden zich voor „in de gedaante- van donkerkleurige reepjes die in het* vei zwommen". De Groot's intelligente paladijn Mar cus Bakker vertelde deze week in de Kamer een aardig mopje (bronvermel ding: Mies Bouwman). Twee boeren staan op de trein te -wachten. „Hij zal zo wel komen", zegt de een. „Waar om?". vraagt de ander. "„Wel", luidt het antwoord, „de rails liggen er al". Zo redeneert, volgens de heer Bak ker, ook minister Veldkamp: de nieu- wo loonpolitiek zal er wel komen want de ondernemers zijn er al. ■uit

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1