Winkelcentrum Hoogvliet profiteur kerstbomenrel Nog veel'meer „gekke acties" op komst MEER AMBULANCES, MAAR NOG GEEN PERSONEEL VAKJARGON advies aaneen man in december KES-zaak 24 decemb in kort geding Kinderkliniek Beatrix-Irene uitbreiden? Nu met dt Feestdagen iflODIÜUS gekleed gaan voor MINDER geld Jongen op Lijnbaan stokken mishandeld *Si Deelnemers coup in januari voor de rechtbank Tekort aan ziekenhuisbedden? MEDDENS Niet deskundig voor beheer van miljoenen? Schepen voeren tegen elkaar Kaakoperatie in ziekenhuis In Indonesië Voor smaadbrieven boete van 75 KRITISCH BEKEKEN 'wit- Drs. W. Begeer lector statistiek aan NEH Voorstel binnenkort naar wethouder DE ROTTERDAMMER DONDERDAG- 16 DECEMBER m trnrnm Fluoridering G. A. Lamaison v. d. Berg ter aarde besteld TEGENACTIE BRANCHEVERVAGING wawH wc -. - asjüttsuem nap: Dit is een maand om een beetje aardig te zijn voor ie dereen. Extra aardig voor de vrouw die u zo lief is. Het is de maand voor spontane ge schenken, Misschien bent u samen ia de buurt van Med- dens deze week, En misschien maakt u haar gelukkig, zo maar onverwachts met *n heel modem cocktailjaponnetje - of anders Jaat u haar een shawl kiezen, van zuiver zijde U komt zo vanzelf op de herenmode-afdeling met das sen en overhemden, manchet knopen, kameija5sen, hand schoenen, shawls, truien, ves ten en pullovers. Het gaat niet om het krijgen of geven..... Er zijn cadeautjes bij Meddens die veel meer waard zijn dan ze kosten X\ INTERNATIONAAL y U vindt bij ons een grote sortering geklede costuums in de aantrekkelijke prijsklassen van Chique streep-costuum Costuum Superklasse Internationaal f 158.- Chique costuum Stijlgroep Groningen f 198.' Chique 2 rij streepcostuum fMS.- Aan uw kerstdiner op oudejaarsavond met nieuwjaar... feestelijk en modieus gekleed gaan met een costuum van Pagina 4 DJAKARTA Deelnemer^ aan de mislukte staatsgreep worden in janua ri door een bijzondere rechtbank be recht. Dit Is door legerbevelhebber ge- neraal-majoor Soeharto bekendge maakt. "Verder is meegedeeld, dat een van de leiders van de coup, ex-kolonel Soeherman, door regeringstroepen op Midden-Java is doodgeschoten. Een andere leider, ex-brigade-generaal Soepardjo, is nog vrij. Zijn schuil plaats is echter bekend. Winkeliers hebben van militaire- en politie-zijde bevel gekregen hun be drijven. open te houden. Vele nering doenden hadden aanvankelijk hun za ken gesloten in verband met de revalu atie van de roepia. Gezegd wordt dat de revaluatie een geringe maatregel is in de strijd tegen inflatie. Waarnemers menen echter dat de regering beslui ten zal nemen ten aanzien van lonen, prijzen en wisselkoers. ROTTERDAM De NV. W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaatschappij is m liquidatie. Het Nederlands Uitgevers centrum N.V. zet de exploitatie voort van het fonds dat het liquiderende bedrijf heeft In dat centrum werden eerder de activiteiten gebundeld van zes andere uitgeverijen: G. v. Saane, C. de Boer Jr., Paul Brand, D. B. Centen, W. de Haan, F. G. Kroonder. <Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtbank heeft donderdagmorgen de 28-jarige gemeente ambtenaar J. S. uit Ouddorp veroordeeld tot een boete van 75 of 15 dagen voor het schrijven van smaadbrieven. De man had na Stellendam brieven rondgestuurd waarin vertelde dat er een verhouding sou bestaan tussen een ambtenares en de vroegere gemeentesecretaris van Oud dorp. ff OOG V LIET Vijf kwartjes voor een kerstboom is een weggeef- prijs waar de verkopers, wie dat dan ook zijn, dik geld moeten bijleggen. Toch kan men voor die prijs in Hoogvliet net zoveel bomen kopen als men maar wil en dat verklaart de enorme run uit wijde omgeving naar het Hoogvliet se kerstbomen- paradijs. Met grote aantallen tegelijk worden ze verkocht. De kerstboom beheerst het beeld in de satellietstad. Zoals reeds vorige week gemeld ontstond de „kerstbomenoorlog" door een reactie van de zes plaatselijke bloemisten, toen de plannen van het (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Begin volgend jaar zullen de eerste ambulance-auto's wor den afgeleverd van de geplande uitbrei ding van zes, waardoor het totaal op 22 moet komen. Personeel om deze wagens te bemannen Is er echter nog niet, Als de nieuwe auto's In bedrijf komen zal de GG en GD ook overgaan tot posten aan de randen van het stadsgebied, zoals in Hoogvliet. Dit is woensdag meegedeeld tijdens de openbare commissievergadering over de beleidsnota van volksgezondheid. ■71EK. zijn en beier worden, het zjjn on- derwerpen van alle dag, waarover by- na iedereen graag praat, maar dan met lekeverstand. Dat laatste geldt niet voor de commissie uit de Rotterdamse raad die woensdag de beleidsnota van de wethouder voor volksgezondheid besprak. Dit gezel, schap bestaat voornamelijk uit specialisten, die al jarenlang hun fractie vertegenwoor digen. No valt onder „volksgezondheid" een veelheid van medische vraagstukken, die meestal zeer ingewikkeld zijn. Er is in. derdaad veel stof tot praten, op zichzelf niet zo bezwaarlijk. Maar moet er dan zo veel medisch vakjargon worden gebezigd? Als men het in de beslotenheid der regel matige bijeenkomsten doet is het dan ook nodig in de openbaarheid? Zeer begrijpe lijk maande Io- io-burgemeester mej. Zeeleniberg 's middags aan tot eenvoud. Di verse raadsleden kannen een voor beeld nemen aan de sobere trant, waarin wethouder De Vos zijn antwoorden gaf. Zijn medewerkers legden het er ook niet zo dik op. Met name de socialistische arts dr. J. H. Lamberts maakte zich schul dig aan zoals dat heel „expertinees". Voor termen als „evtra-muraal" en „che- misatie", om nu maar een paar niet al te barbaarse tc noemen, zijn toch wel Neder landse woorden? Het was meer de „dag van Lamberts", zoals elk jaar bü dit onderwerp. Er be hoeft geen twijfel aan te bestaan dat zfên bedoelingen goed zijn. Maar deze medicus geeft wel wat te uitgebreid lucht aan zijn kennis aan belezenheid. En hij doet het wel eens voorkomen alsof hij studenten college geeft. Zelfs de strakke leiding van mej. Zeelectberg (in de avondzitting zat de burgemeester voor) kon deze woorden stroom niet stuiten. De opmerking bijv. vannit bet presidentsgestoelte dat de inter rupties van de heer Lamberts nog lang zijn kunnen we onderschrijven. Men kan bet beter intersecties oftewel „tussentoe- spraken" noemen. Op één punt moeten we de socialistische vertegenwoordiger bijvallen, fa een vorige vergadering heeft burgemeester Thomassen de uitdrukking „leren leven met straal vliegtuigen" gebezigd. Het ging toen over de luchthaven, die in de toekomst veel grotere toestellen kan verwachten. Dr. Lam berts vond dat hier sprake was van baga telliseren. Men moet voorzichtig zjjn met luchtig praten over geluidshinder. De in vloed va» lawaai op de mens is niet ge ring, zo toonde de heer Lamberts globaal aan. Van „wegredeneren" der komende moeilijkheden mag geen sprake zijn! fa dit spel van vraag en antwoord af «n tof leek bet meer een forum bleven wethouder De Vos en zijn staf van deskundigen hun rol rustig spelen. Niet steeds konden zij de raadsleden bevredi gen. Zo klonken bartekreten voor snellere realisering van bouwprojecten voor gees- tesgestoorden. De wachtlijst is lang, maar zeer veel gunstig perspectief is er niet in deze uiterst moeilijke sector. Al met al: deze bijeenkomst legde ondanks taal moeilijkheden goede getuigenis af van het zeer vele werk dat in gemeentelijke sectoren onder de verzamelnaam „volks gezondheid" met bekwaamheid en omzich tigheid wordt verricht. Gesproken is ook over de gemiddelde tijd, die verloopt tussen de melding van een ongeval en aankomst van de GG en GD.Thans wordt zeveneneen- halve minuut genoteerd. Ter vergelij king: Londen en Moskou acht minuten. Me» ziet geen kans verder beneden de acht minuten te komen zonder met een aanmerkelijk grotere personeelsbezet ting te gaan werken. Vragen werden gesteld over de ontwik keling van het aantal ziekenhuisbedden. Er zijn klachten dat op sommige dagen artsen acute gevallen niet geplaatst kun nen krijgen. Is er nu al een tekort? Wethouder G. Z. de Vos zei dat de ont wikkeling nauwlettend wordt gevolgd, O- verigens komen er weer bedden bij als het Ciaraziekenhulsis uitgebreid. De vraag kan worden gesteld of er misschien- een. gemeentelijk ziekenhuis moet bijkomen. Komt Dijkzigt voor uit breiding in aanmerking? De heer De Vos kondigde aan dat binnenkort een no ta over het benodigde aantal ziekenhuis bedden tot 1880 in Rotterdam de com missie zal bereiken. Andere zaken, die het aanstippen waard zijn: Per jaar worden in 300 gevallen pa- tienten buiten Rotterdam opgenomen. Het totaal aantal opnamen in de stad bedraagt ongeveer 50 000. Dezer dagen zal de kwestie der fluo ridering haar beslag krijgen. De Minis teriële goedkeuring wordt verwacht Als het water van de Beerenplaat naar Rotterdam-Zuid gaat stromen (januari) zal dit gefluorideerd zijn. O Binnenkort zal de Scheepvaart Vere niging Zuid beschikken over een eigen ambulancedienst, die dag en nacht voor de aangesloten bedrijven zal wer ken met eigen wagens en personeel. In het aantrekken van Surinaamse verpleegsters ziet de wethouder weinig heit Ervaringen in het verleden waren niet zo gunstig (aanpassingsmoei lijkheden), Bovendien wil de Surf naamse regering emigratie van vrou wen niet bevorderen. Een zekere mechanisatie In de zie' kenhuizen zal nodig zijn, maar deze zaak dient voorzichtig te worden bena derd; er kleven ook bezwaren aan. ROTTERDAM In Hee&vliet Is woensdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. G. A. Lamalson v. d. Berg, voorheen ambachtsheer van Heenvllet, arts In Rotterdam. Hij over leed dezer dagen op de leeftijd van 89 jaar. Dr. Lamaison v, d. Berg werd in 1876 geboren in Wilieskop (U.). Hij stu deerde medicijnen in Utrecht en deed daar in 1902 het artsexamen. In 1904 na zijn promotie vestigde hij zich in Kralingen, waar hij tot 1944 werkzaam bleef. Dr. Lainaison v. d. Berg bewoog zich op allerlei gebieden: zo was hij betrokken bij de oprichting der Kraling- se Schoolvereniging en die van de EHBO. bestuur van het winkelcentrum (Bin nenban) uitlekten. Dat bestuur had beslag weten 'te leggen op een grote partij bomen, die de inzet moest zijn voor een commer ciële kerstactie. Wie in een van de centrumwinkels vijf tien gulden of meer besteedt kan voor 1,25 een bonnetje kopen, tegen inleve ring waarvan hij een kerstboom kan mee nemen. Een kerstboom zonder kruis! "Wie er een kruis onder wil kan er voor twee kwartjes een laten slaan bij de padvin ders, die op elk kruis twee dubbeltjes verdienen voor de bouw van een club' huis. De hevig verontwaardigde bloemisten begonnen prompt een tegenactie. Een schreeuwende advertentie in een regio naal nieuwsblad, een ingezonden stuk in een dagblad en forse raambiljetten kwa men bet winkelend publiek vertellen dat de bloemisten voor dezelfde prijs kerstbo men konden leveren en dan nog wel compleet met kruis. „U behoeft bij ons niet eerst vijftien gulden te besteden." Was het aanvankelijk een vraag hoe het verloop van deze felle strijd sou worden, nu morgenavond de eerste week van de kerstbomenoorlog erop zit is het niet meer onzeker welke partij aan het langste eind trekt. Dat is het wlnkelcen trumt BLOEMIST H, van Tuyi van de Ou de Wal Is daarover diep teleurge steld, want na. deze kleine week moet hij constateren dat zijn verkoop stuk ken beneden die van andere jaren blijft. De bloemisten hebben de centrale vereniging voor de marktstraat en rl- vierhandel te hulp geroepen, maar die heeft de actie van het winkelcentrum niet kunnen verhinderen. Juridisch is er geen speld tussen te krijgen. De kerstbomenverkoop is teikenjare voor de bloemisten in zekere zin een inhalen van de schade die deze bran che ;n de Sinterklaastijd lijdt. Nie mand geeft nu eenmaal een bloemstuk- je als Siaterklaascadeau. En de januari maand is doorgaans ook bijzonder on gunstig voor de bloemenverkoop. Nee, op een boom van vijf kwartjes wordt geen cent verdiend, de verkoop van duurdere bomen zal van het jaar de doorslag moeten geven om san een redelijke winst te komen, zegt de bloe mist Voor de actie van het winkelcentrum heeft de heer Van Tuyl dan ook geen goed woord over: „Wij'zijn de mensen van het vak, daar ginds verkopen ze een artikel waarvan ze geen snars verstand If AN heinde en ver komt men naar de Binncban in Hoogvliet om voor vijf kwartjes een kerstboom mee te nemen. hebben. Het bestuur van dat winkelcen trum doet maar raak en. de leden moeten toezien; het bestuur maakt de dienst uit. En die vijftien gulden die men eerst moet besteden? Kom nou,'ze smijten met kerstbomenbonnen.. TJA, en daar zit dan het bestuur van de „Stichting Winkelcentrum Hoog vliet". Branchevervaging, geeft secretaris J. J. Xolijn volmondig toe, maar doe er maar eens wat aan! Kijk eens wat Albert Heijn allemaal verkropt en de andere grootwinkelbedrijven. Over Albert Heijn gesproken, die was volgens de heer Kolijn eigenlijk de eer ste aanleiding tot de Hoogvlietse kerstbo- menoorlog. Dit bedrijf wilde in zijn su permarkt op de Binnenban een kerstbo menactie gaan voeren waaraan een van de bloemisten zou meewerken. Toen het besiuur van het winkelcentrum daarvan lont kreeg heeft het spijkers met koppen geslagen en daarmee kwam het Albert Heijn precies een slag voor. vy, DONDERDAG 16 DECEMBER 1915 Hoog water. Tiel: gisteren: De Waal is het laatste etmaal 22 c.M. gewassen. Alle uiterwaarden zijn ingeloopen, waar door het water van dijk tot dijk staal en de rivier voor de «tad een breedte van 1120 meter gekregen heeft. Alle werkzaamheden op de steenfabrieken staan stil. Wijk bij Duurstede: De peilschaal noteerde gistermiddag 12 uur een stand van 6,74 M. -f- N.A.P, Alle los- en laadplaatsen staan thans onder. Vreeswijk: De Lek heeft een zoodanige hoogte bereikt, dat fa heide sluizen met dub bele kolken moet worden geschut. De vaart ondervindt hierdoor veel vertra ging- Maastricht: De Maas is 'sedert Dinsdagmiddag 12 nur 37 C.M. gevallen en stond gistermid dag om 12 uur 3.76 M. of 45.77 boven F F- v*xf. '24 Amsterdam Heiligeweg 11-17 Rotterdam Lijnbaan 54 Hen Haag Hofweg 11 Arnhem Jansbinnensmgel 26 Nijmegen Broerstraat 15 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Eemhaven, zijn woens dagavond het Duitse m.s Cap Palmas (8942 ton) en het Poolse m.s. Josef Con rad (8370 ton) met elkaar in aanvaring geweest De Cap Palmas lag nagenoeg gestopt omdat ongeveer 500 meter vóór dit schip een ander, binnenkomend schip gestopt lag. Bovendien moest op een havenloods en sleepboten worden gewacht. Om het schip uit de zuidelijke oever te houden, werd bakboord roer gegeven en lang zaam vooruit Hierdoor kwam het schip met de voorsteven in de richting van de Merwehaven te liggen, waarop langzaam vooruit werd gegeven en stuurboord roer. Op dit moment voer de Josef Conrad aan zijn stuurboord wal in de richting van zee. Waarschijnlijk van mening zijn de dat de Cap Palm as naar de Merweha ven moest, ging de Josef Conrad bak boord uit en wilde de Cap Palmas aan z:jn stuurboordzijde passeren. Hierdoor kwamen beide schepen met de voorste ven tegen elkaar en voeren met de stuur boordzijde schampend langs elkaar. Van de Cap Palmas werd de voorste ven aan stuurboordzijde ovër een af stand van 8 meter ingedeukt en werd het dek opgebold. Daar de Josef Conrad naar zee is door gevaren, is geen schade van dat schip bekend. J. J. KOLIJN .stunt geslaagd... H. VAN TUYL verontwaardigd Wij zijn hier in ons winkelcentrum van het begin af gedwongen geweest acties te voeren om het hoofd boven water te houden, stelt de heer Koüjn. En hij vertelt erbij dat zijn bestuur altijd zeer agressief en zeer actief is tewerk gegaan. De reden voor die agressiviteit ligt in het feit dat de centrum-winkeliers nog altijd teleurgesteld zijn over de ontwikkeling van Hoogvliet die hun grootser was voorgespiegeld. Toegezeg de voorzieningen blijven uit of komen zeer vertraagd tot stand en daarom moet er met kunst en vliegwerk wor den gewerkt om de zaak op poten te houden. En dat lukt. De door de politie verbo den nummeractie met Sinterklaas mag dan voor het publiek op een mislukking zijn uitgelopen, commercieel is het win kelcentrum er wel bij gevaren! En met de kerstbomenactie is het niet anders: „Heel Hoogvliet'heeft van het jaar een kerstboom (sinds zaterdag zijn er drieduizend verkocht) en van heinde en ver komt men ze hier halen. Wat is nou vandaag de dag vijftien gulden voor wat boodschappen? Trouwens, de ver plichting om eerst dat bedrag in een van de 45 centrumwinkels te besteden hante ren we met de nodige souplesse." Dat da kerstbomenrel een grote run naar het Hoogvlietse koopcentrum heeft veroorzaakt staat zo vast als een huis en daarmee heeft het bestuur zijn doel bereikt Alle branches pikken wel een graan tje van de véle kopers mee en vooral de verkoop van glinsterende ballen, kaarsenhouders en wat dies meer zij vaart er wel bij. Ondanks dit succes geven de vele reac ties het bestuur van het koopcentrum echter toch wel wat te denken. „Na de Kerst gaan we onze leden om commen- taar_ vragen en aan de hand van hun meningen zullen we moeten bepalen of we deze actie een volgend jaar moeten herhalen of niet. Maar dat we nog veel meer gekke acties gaan voeren is wel zeker!" Aldus secretaris Kolijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vrijdagochtend 24 de cember dient voor de rechtbank in kort geding de zaak van directeur A. van Noortwijk van Kopen en Sparen NV te gen de beheerscommissie van KES, be staande uit accountant H. G. GUhuys en vijf winkeliers. Inzet is, zoals men weet, da bankrekening van ongeveer twee mil joen gulden, die de in omloop zijnde KES-spaarzegels dekt. De heer Van Noortwijk vertelde ons, dat de kiem van de moeilijkheden de commissie is, die hij indertijd heelt aangetrokken uit de deelnemende win keliers teneinde in alle opzichten te pjn gedekt tegenover deelnemers en spaarders en ieder misverstand over beleidsouten bij voorbaat uit te slui ten. Om iedere gedachte aan onregelma- tigheid bij voorbaat uit te sluiten heeft de heer Van Noortwijk toen bepaald dat men de bankrekening slechts zou mogen worden gemanipuleerd als alle commis sieleden tekenden. Zelf verlangde de beer Van Noortwijk geen teken bevoegd heid. De commissie meende daaraan, aldus de heer Van Noortwijk, het recht te ontlenen, alles buiten hem om te doen. De heer Vaa Noortwijk meent, dat de commissieleden niet beschikken over de financiële deskundigheid, noodza kelijk voor het beheren van een miljoe nenrekening. Dit beheer Is vooral moeilijk omdat deze gelden zodanig moeten worden be legd dat de rente zo hoog mogelijk is, terwijl bet geld toch vlottend moet blij ven. Uitbetalingen uit deze fondsen moe ten te allen tijde kunnen worden gedaan. Hypothecaire leningen en leningen met lange looptijd zijn a Isbeleggtogsobject uitgesloten. Scherp nam de heer Van wijk stelling tegenover de w -winstverdeling, die accountant ons heeft geschetst en die zou seerd op dertien gulden per duizS-ftS gulden voor de heer Van SJl ƒ1,80 voor directtekosten, actks en bedrijfsvoering, twintig cenk^S het accountantsbureau Gilhuvs «m 5® der Lee en tien gulden op proces betwiste bankrekening 111 «4 „Er is uitgegaan van twaalf guM duizend. Pas veel later werden a?. tien gulden en de hier gescheten lÈf ling vastgesteld." De heer Van Noortwijk wj. KLS als zijn eigen idee en ook^feS? zakelijk eigendom. Als directe™ schouwt hij zich ten volle veantSJt lijk ten opzichte van de deeïniS" winkeliers en spaarders. De toestand, dat winkeliers - de commissieleden financiële handS? gen van een dergelijke Importantie -t richten voor andere winkelier? heer Van Noortwijk hoogst onge^nd •ROTTERDAM In het Historisch Mu seum, Korte Hoogstraat 31, houdt de Amateurfotografen Vereniging Rotter dam een expositie. De heer J. Noten boom, voorzitter van de vereniging, za vrijdagmorgen om elf uur de tentoon- steiflmg, -die tot 17 januari duurt, ope nen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dra. W. Begeer heeft vanmiddag het ambt aanvaard van gewoon lector voor de statistiek san de Nederlandse Economische Hogeschool. Ter gelegenheid daarvan hield hij een rede onder de titel „Duel met onzekerheid". De heer Begeer zei dat voor vele alet-statistlcl de vakaandui- ding „statistiek" sterk geassocieerd Is met statistieken. De statisticus zal zijn vak ech ter beschouwen als een methodeleer, dis wordt toegepast cm door middel van waame- minger. tot feitelijke kennis te komen. Een essentieel element in de strijd om feitelijke kennis en Inzicht is het «mekerheidsele- meat. In de statistiek wordt voortdurend gedacht in termen van onzekerheden» wordt aan deze onzekerheden een bepaalde Inter- pre talie toegekend en wordt getracht aan deze onzekerheden het hoofd te bieden niet behulp van daarop gerichte technieken, al dus drs. Begeer. Dit thema lichtte hij toe met twee voor beelden. In het eerste voorbeeld behandelde hij het probleem hoe vanuit een steekproef van waarnemingen een (onzekeiej uitspraak over een populatie wordt gedaan. Indien de steefproel daadwerkelijk op ase lect» wijze wordt getrokken uit de te be schrijven ^populatie, kan met behulp van de kansrekening waarbij kans in frequenti- sche zin wordt geïnterpreteerd op objek. tleve wijze worden bepaald welke mate van onzekerheid aan de uitspraak verbonden Is Veelal wordt gegeven waarneming-materiaal beschouwd als een aselecte steekproef uit de populatie waarover een uitspraak wordt ge daan. In dergelijke gevallen mist men de zekerheid dat de steekproef een aselect ge trokken steekproef» en moet de mogelijk heid van toepassing van de kansrekening op andere wijze worden gefundeerd In het tweede voorbeeld stelde hij het probleem aan de orde of een bepaalde fak- tcr san endssne falk-tar feenvJcedt. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen enerzijds de aktleve of experimentele votsn van onderzoek en anderzijds de passieve of .esehrijvend-verklaceaxte vorm van omster- ■»oek. Bij de eerste vorm ls de onderzoeker n staat enige garantie te verkrijgen tegen nisleidende samenhangen, bij de tweede vorm In principe niet, omdat te veel fakto- -en tegelijk variëren buiten de macht van 'e onderzoeker om. In de maatschappijwe- enschappen heeft het merendeel van de eitelijke onderzoekingen het karakter van oeschrijvend-verklarend onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wethouder §7 t* Vos van volksgezondheid zal binnenkort van de G G. en G D. een voorstel ontvan gen om tot uitbreiding van de iwaMnni. gen-ktnderkliniek Beatrix-Irene naad» Charloise Lagedijk over te gaan. Het be. treft een vergroting van ongeveer twee. honderd bedden. Dr. L. Burema. diiek leur va» de G.G. en GD., deelde It woensdagmiddag mee tijdens de «mak. W-vergadering over de beleidsnota v5g. Daarnaast zal er een inrichting motten komen voor oudere zwakzinnige Minde, ren. In Rotterdam is echter geen geschil, te plaats voor een dergelijke inriditw te vinden, zodat waarschijnlijk naar ijs andere gemeente moet worden gegaan De verbeterde preventieve geneeskun de zal het mogelijk maken een aaatal kinderen van de kinderkliniek Margrit! te doen afvloeien naar het Zuiderzi»5'®- huis of naar hun eigen huis. Daarnet zuilen kinderen die in Beatrix-Irene ver toeven kunnen verhuizen naar Margriet waardoor in de eerste kliniek een aantal benodigde voorzieningen kunnen werfe getroffen. Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom (ar) sprak haar bezorgdheid uit ever de groeiende wachtlijst van kinoewn dis nodig voor opname in aanmerking-ko men. Dr. Burema moest toegeven dat f- wachthjst inderdaad zeer groot is. Ook de wachtlijst voor opname vaa geestelijk gestoorden in het algemeen is de laatste tijd flink toegenomen. Momst- teel staan 327 gevallen genoteerd. Mevrouw M. Blok-Wouts (soc.) dïozj er bij de wethouder op aan bij de minis ter te bewerkstelligen dat er voor ver pleeginrichtingen voor geestelijk gestoof de» ea chronisch, zieken eerder rijksgori- keuring dient te worden afgegeven, rtssi de heer De Vos,.was niet zo-pessimis tisch. Volgens hem kan men tevreden zijn over hetgeen de laatste jaren op gebied tot stand is gekomen. - Tijdens het diebat bleek dat er mop- lijk binnenkort een proef zal wordfn genomen nuet een poliklinische behande ling van bevallingen, hetgeen inhoudt dat een moeder voor de bevalling nut een ziekenhuis komt, er na de bevaffltt enkele uren blijft en als zich dan jmi complicaties voordoen, weer naar hais gaat Op dezs manier zal een economi scher gebruik van de bedden fcannw worden gemaakt Mogelijk za! het Ikaii- a-ziekenhuis in de eerste helft van UK hiermee starten. Eveneens om economische redenen teil- gen het Zuiderziekenhuis en de Daniel den Hoed Kliniek mogelijk een ambulato rium, een afdeling waar de patiënten veel zelf kunnen doen. Het personeel zal laardoor van werk kunnen worden ont heven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vijftienjarige leerlingbanketbakker P. Franse alt de Lavendelstraat is woensdagavond op de Lijnbaan ernstig mishandeld. Hij fa m net Zmderzlekeitfiuis opgenomen* HQ moest voor zijn baas een boodschap doen. Toen hij over de T.ijni*^n Uep werd hij plotseling door tien jongens aangevallen. Zij sloegen hem met stokken en mishandelden hem. De voortanden werden uit zijn "bovengebit geslagen. Hij kreeg verder bloedende wonden aan de lippen en banden In het Zuiderziekenhuis moest een kaakchirsrg hem opereren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Daders zQn nog niet gepakt. Streep-eostuum 2 rij model Hairlijn f 88. 1 rij 2 knoops f 98.' De binni SCHEDAMSEWEG 73 - TEL 23 2714

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2