Explosies vlammen en enorme rookkolommen in bij Shell: miljoen schade Produktie epikote stagneert niet J Al in de tijd van Maartje Lievens... VLAER&KOL Jhr. P. R. FEITH START li l (HEINEKEN)BIER WERELD Delf shaven had hoeiend hoofdstuk kerkhistorie m Schiedam via Benelüxtunnel lijn 5 naar orde? Scliiebroek aan in 1966 en mm- lp - mm \.Ve -:w.'0 Lid van raad van bestuur Pilgrim-Fathers trokken uit Geloof beleven in vrijheid Ir v„ d. Berg weer voor twee jaar K.V.K.-voorzitter Honderdjarige overleden Auto in water: man gered KRITISCH BEKEKEN Uw rekening draagt een naam bij Vlaer 8c Kol Onwel en overleden 1 Pijn -uit de rotterdammer Pagina 3 WOENSDAG "5 TANrARr^^l:! f Wmïm mÊrMËmÊSMé WmmÊSÈ KÉgi (1672-173 5) ttnvondigt koopmansdochUr .„.deed Vlaer 81 Kol (van 1691bankzaken. Dat is misschien wel interessant Maar onze huidige cliënten vinden het belangrijker, dat Vlaer Kol is uitgegroeid tot een eigentijds en efficiënt bankbedrijf. Een bedrijf, dat ook uw zaken behandelt, aisof het die van henzelf waren: direct en persoonlijk. Geen wonder dat men zegt: bankgiro, buitenlands betalingsverkeer, kredietverlening, effecten, vermogensbeheer, beleggingsadviezen, belasting-aangiften, spaarrekeningen, reïsdeviezen, assurantiën, deposito, open en gesloten bewaarneming, safeloketten, handelsvoorlichting. Utrecht, Oude Gracht 158, tel. 26351.* Rotterdam, Coolsïnge! 75, tel. 120126. Bilthoven, Julianaiaan 4, tel. 2571/72.* IJsselstein, Kloosterstraat 7, tel. 2195. Illegale pers Legenden ROTTERDAM Dertien leden van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders exposeren ruim zestig werken in het Maritiem Mu seum Prins Hendrik". Het is een tentoonstelling die Rotter dammers- mef-hang-naar-het-water zeker wel zal aansprekenook al zijn er, ar tistiek bezien, geen grote verras singen te beleven. a» mm 8SL: ièmÊmsSi Kostwinner ATATIONALE KOSTWINNER. Deze be. titoling pal ir. J. v. d. Berg het gebied van de Nieuwe Waterweg in zijn dinsdag voor de Rotterdamse Kamer van Koop handel uitgesproken nieuwjaarsrede. Een niet mis te verstane term, evenals die van „de tocht der internationale concurrentie", waarop Rotterdam staat. Nu moet men deze rede in de eerste plaats zien als een per soonlijke uiting. Muar dan van een man, staand op een plaats waar de polsslag van bet bedrijfsleven zeer goed voelbaar is. Na twee jaar voorzittereebap kan men van de beer Van den Berg in ietier geval zeggen dat by beslagen ten ijs komt. Dat zijn scoorden dus gezag hebben en als bet ware de gevoelens van dat Rotterdamse bedrijfs leven vertolken. Gematigd pessimistisch teas de toespraak van ir. Van den Berg. .Men kan bet zich indenken, waar hij uitdrukkingen bezigt als „jaarlijkse loonstijgingen die de productivi teit verre overtreffen", „de consumptiedrift van de Neder- landers en de en reeds lang niet meer sluipende inflatie" en „de overheid past haar uitgaven- polsstok niet aan de behoef- tensloot aan". Hier is duidelijk de kritiek op het rege ringsbeleid te beluisteren. I)e dalende winstmarges, die het bedrijfsleven kop sefiuw maken. Het niet mogen doorbereke nen van prijsstijgingen om de kostenstijgin gen op te vangen, voelbaar ook in Rotter dam. Duidelijk was ook de ongerustheid, die bij de Kamer van Koophandel leeft als gevolg van affaires als in Deventer (plot selinge sluiting van bedrijven). Men ziet zulke verschijnselen als tekenen aan de wand. Consolidatie is de wens van liet bedrijfs leven 11a de jaren van „stampvoetend rond warende inflatie". Consolidatie op het koslenvlak en streven naar een produktivi- teitsstijging die niet direct of al van tevoren wordt opgesoupeerd, maar die wordt ge bruikt om een einde te maken aan „de inflatie van ons materiële ert geestelijke bezit" om een hechte basis te kweken voor structurele groei. Deze wens komt neer op: hard werken, beseffen dat niet alles tegelijk kan en af en toe prettige dingen nalaten. Een hartekreet, die de op het gebied van de leefbaarheid niet verwende Rotterdam mer geenszins vreemd in de oren klinkt! Van bet landelijke niveau terug naar bet Rotterdamse. Tr. Van den Berg laat een ondertoon boren als waarschuwing voor ecu „te dure haven". Bedoeld wordt dus de tendens dat bedrijven zich elders ves tigen (de voorbeelden zijn er) omdat Rot terdam niet voordelig genoeg is. Het is niet tie eerste waarschuwing, die stelt dat de Maasstad kansen voor doorgaande expansie moet krijgen wil de positie van het kost winnerschap niet afbrokkelen. Een studie van de Kamer wijst uit dat de procentuele groei van de (goederen)ovecslag in de Rotterdamse haven na de oorlog bet grootst is geweest in vergelijking met de cijfers van Amsterdam, Antwerpen en Ham- burg. Ook daarop kon ir. Van den Berg zijn stelling baseren dat de trend goed is. Maar bij voegde er aan toe dat de ontwik keling ook zo moet doorgaan. Daartoe dient aan een aantal vnorwaarden te worden vol daan. Daarom zijn pleidooi voor bet ver schaffen van middelen aan Rotterdam in het algemeen en daardoor aan het bedrijfs leven in het bijzonder. De. kostwinner niet aan banden leggen!, zou men kunnen zeggen. Het pleidooi voor meer samenwerking tussen de bestuurders der Noordzeebavens past in dit kader. De voorzitter hamertwinuerschap! (Van een onzer verslaggevers) D OTTERDAM Tegen half ne- X* gen vanmorgen brak brand uit in de epikote-kunstharstfabriek op de terreinen van Shell Neder land N.V. in Pernis. Gebouw en installaties zijn zwaar beschadigd, de totale schade wordt geschat op één miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de oorzaak is tot dusver niets bekend. Ij' «fes: De, bedrijfsbrandweer heeft een fel ge vecht geleverd tegen het hardnekkige vuur in dit vitale onderdeel der Shell- complexen. Zware rookkolommen ste gen uit de brandende gebouwen op. Af en toe zag men metershoge vlammen uiteenspatten, terwijl lichte explosies werden gehoord. Enkele uren lang duurde de strijd tegen de vuurhaard. Ter assistentie lagen de blnsboten Havendienst 13 en Europoort 2 langs de oever gereed. zy hoefden geen dienst te doen, de Shellmensen knapten het karwei zelf op. Omstreeks half elf was het vuur bedwongen, maar de nablussing heeft hog geruime tijd gevergd. Een gunstige omstandigheid op Jiet mo ment dat de brand uitbrak is dat de fabriek wegens onderhoudswerkzaam heden niet in bedrijf was. De schade, die dus zeer groot is en lang durige herstelwerkzaamheden zal ver gen, wordt door verzekering gedekt. Experts van de Shell, van de Rotter damse politie en o.a. van de arbeidsin spectie begonnen vanmorgen onmiddel lijk met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak. Tot nog toe ontbreekt ech ter elk spoor. Shell Nederland Cheanie deelde later mee dat in de aflevering wan de iprodu'kten geen stagnatie ral optreden, omdat de ze uit de aanwezige voorraden kan worden gedekt. Mooht dit noodzakelijk Bankiers anno 1691 .Schilders ter zee' tenen ziltig werk (Van een onzer verslaggevers) f. ROTTERDAM Tijdens verkzaamhe- y den in een .woning aan de Mariniersweg/; is dinsdagmorgen de 56-jarige elektricien F. I.afeber van de Middelrode onwel gworden. De man werd naar het Zuider ziekenhuis gebracht, waar de dood wérd? geconstateerd...■■4... iffaiij?,1 blijken dan kan een beroep worden Koninklijke/ S hellgroep gedaan op andere bedrijven van de Epikote is een produkt dat in hoofdzaak in de verfindustrie wordt toegepast en met name zijn gebruik vindt bij het venven van schepen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De brenger van het eerste buitenlandse bier na de opheffing van de drooglegging naar de Verenigde Staten (in 1933), de initiatiefnemer van de oprichting van de Malayan Breweries hiermee op ten zeer bekend aambeeld, maar wat ons betreft mag dit hameren by voortduring worden gehoord. We kunnen er de wens aan toevoegen dat het stadsbe stuur, gesterkt door de gevoelens van het bedrijfsleven, ook in 1966 krachtig blijft aankloppen bjj „Den Haag" om alle moge lijke steun voor het behoud van het kost- ROTTERDAM De geschiede nis van de Pilgrim-Fathers, die het onderwerp is van een ope ningsexpositie in het Zakkendra gershuisje in Delfshsven, is een bijzonder boeiend hoofdstuk in de kerkelijke historie. Van oorsprong waren de Pil grim-Fathers Engelse separatis ten. Hun eigen leer noemden zij die van de Congregationalisten. Zij verwierpen het gezag van de Church of England en erkenden elke gemeente die zich als recht streeks aan Christus gebonden be schouwde, als ware kerk. Koning James I maakte het hen moeilijk en in 1608 weken zij uit naar de Nederlanden. Eerst ves tigden zij zich in Amsterdam, waar reeds meer Engelse separa tisten waren. Maar de Pilgrim- Fathers kregen met deze eerder uitgewekenen meningsverschillen en zij gingen naar Leiden, Zij kre gen toestemming zich daar te ves tigen en verdienden twaalf jaar lang hun brood als wevers. Verder stichtten zij de „Pilgrim Press" en via deze organisatie verspreidden zij illegaal theolo gische tractaten in Engeland. Vanzelfsprekend trad koning Ja mes I op tegen deze illegale pers. De Pilgrim-Fathers wilden niet „ver-Hollandsen" en ook hun zwa re werk met de lange arbeids tijden was een reden tot het be sluit naar Noord-Amerika te ver trekken. Eind juli 1620 zeilden zij met binnenschepen uit Leiden via Den Haag en Delft naar Delfshaven, waar zij in de nacht van 31 juli aankwamen. Over de manier waarop zij de ze nacht doorbrachten doen veel verhalen de ronde, die groten deels berusten op fantasie. Vol gens een dezer verhalen zouden zij de rest van de nacht biddend hebben doorgebracht in de tegen woordige Oude Kerk, die een tijd lang naar hen „Pilgrim-Fathers- kerk" heeft geheten. Volgens een ander verhaal zouden zij de nacht biddend op de kade hebben door gebracht. Met zekerheid is er niets bekend. Op 1 augustus 1620 scheepten de Pilgrim-Fathers zich in aan boord van de Speedwell. De kapitein oor deelde dit schip niet zeewaardig genoeg voor een oversteek met een dergelijk groot aantal pas sagiers over de Atlantische Oce aan. De Speedwell bracht de Pilgrim-Fathers naar Southamp ton en Plymouth, waar zy over gingen op de Mayflower. Hun bestemming was Noord- Virginia, maar de stormen voerden de Mayflower naar Ca pe Cod in Massachusetts. Hier stichtten de 101 mannen en vrouwen hun nederzetting New Plymouth. In New Plymouth werd de grondslag gelegd voor de latere Congregational Churches. Heel wat Amerikanen zijn er thans trots op af te stammen van de ze kolonisten. I Ltd in Singapore, de onderdirecteur, la ter directeur en nog later lid van de raad van bestuur van de Helneken's Brouwerijen Nederland NV, de voorma lig voorzitter van het Centraal Brouwe rij Kantoor, de vice-voorzitter van het Concours Hippiqne International Official, het lid van de raad van beheer van dé Economische Hogeschool en het bestuurs lid van de Vereniging Sophia Kinderzie kenhuis en Zuigelingenkiiniek, jhr. P. R. Feith, zal 21 januari, in de algemene vergadering van aandeelhouders, zijn functie bij de ..Heineken" neerleggen we gens het bereiken van de pensioengé- rechtigde leeftijd. Daarmee sluit jhr. Feith een uitgebrei de en bijzonder actieve werkkring, af, een werkkring die zich niet slechts op het afgebakende terrein van de brouwe rij afspeelde, maar die ook ruimte liét voor velerlei andere werkzaamheden. Bijna veertig jaar is de heer Feith aan de bierbrouwerij verbonden geweest. Hij kwam bij de maatschappij als secretaris van een der directeuren, van begin 1929 tot aan de tweede wereldoorlog behartig de hij de export, tijdens de oorlog werd hij onderdirecteur, in '41 directeur (de brouwerij was toen het hoofdkwartier en il/fE TERSHOGE vlammen en geweldige wolken rook stegen vanmorgen op boven de chemische fabriek van Shell- Nederland in Pernis, waar een hevige brand voor een miljoen gulden schade aanrichtte., Na, een meer dan twee uur durende strijd' tegen het vuur kon met de nablussing worden begonnen,; de telefooncentrale van de Binnenlandse Strijdkrachten te Rotterdam), en over ruim twee weken verlaat hij het bedrijf als lid van de raad van bestuur. Tijdens de aandeelhoudersvergadering zal dan worden voorgesteld de heer Feith te be noemen tot commissaris van de NV. De eerder vermelde werkzaamheden van de heer Feith zijn nog niet alle. Op zijn initiatief werd Heineken op de we reldtentoonstelling te New Vork in 1939 gepresenteerd, hij was voorzitter van het Productschap voor bier, hij is vice-voor zitter van de Nederlandse delegatie in de CBMC (Communauté du Travail des Brasseurs du Marché Commun), en pp sociaal gebied is hij nog actief als presi dent-commissaris van de NV Mij tot exploitatie van de Rotterdamse menège, en sinds 1 december als voorzitter van de Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel en bezitter van de Peter Stuyvesant Award, In 1963 is hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voor externe relaties geeft de heer Feith 14 januari een afscheidsreceptie in hotel-restaurant Atlanta, van vier tot zes uur 's middags. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAMIr, J. v.d._,Berg, direc teur van Niehuis en V.d. Berg's Scheeps- reparatiebedrijf, is voor twee jaar herko zen als voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam. Twee jaar geleden werd ir. V.d. Berg voor het eerst gekozen, als opvolger vandr. K. P. v. d. Mandele. De verkiezing geschiedde dinsdagmid dag tijdens de eerste „vergadering der Kamer in dit jaar. Ook de drie- onder voorzitters. de heren Fïbbe, mr. dr. S. W. Couwenberg en Driebeek, werden voor twee jaar herkozen. In deze bijeenkomst sprak de voorzitter zijn jaarrede uit, waarvan wij de hoofdzaken dinsdag reeds publiceerden, Dr. V.d. Mandele deelde mee dat het permanente bureau der Unie van Rijnka mers (waarvan hij onlangs het president schap neerlegde, waarop benoeming tot ere-voorzitter volgde) van Rotterdam naar Straatsburg wordt overgebracht, evenals net archief. Hij dankte voor de gastvrijheid, die de Rotterdamse Kamer gedurende 16 jaar heeft verleend. Op zijn beurt bracht ir. V.d. Berg de heer V.d. Mandele dank voor het vele belangrijke werk dat deze heeft verricht in het eelang van alle Kamers uit' hét stroomgebied van de Rijn in het alge meen en dat van de Maasstad in bet bijzonder. Hij voegde daaraan toe te ho pen dat dr. V.d. Mandele zal doorgaan met zijn werk, waartoe een vertrek in het kantoor der Kamer ter beschikking blijft. De zeeschilders beschouwden de mees te. onderwerpen niet van het .vaste land aft maar" gingen daarvoorscheep, zoals old. de jónge en de oude "Willem van dé Vélde dat deden in de zeventiende eeuw. De best denkbare mogelijkheden voor het observeren van oceanen, havens en schepen kregen zij aan boord van de oorlogsbodems der Koninklijke Marine. Géén wonder dus dat vele schilderijen, aquarellen en gouaches imposante indrukken van marineschepen weerge ven. Maar ook de handelsvloot, de visserij en - de particuliere bedrijvigheid in ha vens kwamen in het vizier.' van de zee schilders. Aanpak en kwaliteit lopen uiteraard nogal uiteen. Tegenover twaalf figuratieven is Jan Dijker de enige abstrakerende schilder. Kleur en rit me zijn sterke elementen in zijn strandgezichten. Van hr. ms. kruiser De Ruyter bracht Antoihe Mes enkele goede gouaches mee, hoewel hij' zich naar ons gevoel moei hoeden voor een te liniair effect ten koste van de ruimtewerking. Breed"" geborsteld zijn de olieverven van Bob Buys, maar het resultaat ver toont toch nogal eens een tekort aan levendigheid. Vlotte schetsen in aquarel van .P. van Boxel brengen de Maasboule vard in beeld Vaardig gedaan zijn de havengezichten van J. Vf. Heyting. Willem Thijs werd geboeid door graan elevatoren en door de Bosporus, In Malta en. Gibraltar schijnt Flip Hamers een snelwerkende verslaggever met verf te zijn. Voor zijn interieurbeelden van mari neschepen paste hij warme kleuren toe, maar in dé tekening is hij zwak. In zijn schildering van De Ruyter is C. C. van Niekerk aan de steriele kant ge bleven. Beter zijn de schepen in de ha ven van Napels. J. C. A. Goedhart ontneemt zijn taferelen dimensie en bo vendien ontsnapt hij niet altijd aan het gevaar van doodschilderen (o.a. In doek 48). Mooie, warme tonen verwezenlijkte Reint de Jonge in een gestrand vissers vaartuig. De tekeningen van A. J. Eschauzier zijn compositorisch niet sterk. WmêSii «nesHavÉSafthsmawt v j- e «rs-s? d .TTKN-Jh*- v-.' iS i sfcfc» és I 1 l— Een van de bekwaamste deelnemers is H. Bosboom. In zijn aquarellen en schil derijen toont hij zich een scherp waarne mer met veel gevoel voor sfeer. Tot het beste werk op de tentoonstel ling behoren stellig de aquarellen van NVZ-voorzitter C. Bolding. Raak getrof fen zijn de verschillen in sfeer en entou rage in de havens van Toulon, Hong kong, Oran en Alexandria. De expositie, waar aankopen met rijks subsidie (korting van 35 pet.) mogelijk zijn, is te bezichtigen tot 23 januari. TON HYDRA •wooqsog *jjr zapjiq.os asjft;a(j ap una pjaaqvaat»; smnpzascjoy ROTTERDAM - Op 1 januari 1966 heeft Rotterdam een 100-jarige inwoon ster verloren. Mevrouw de wed. Th. M. Grigorieef-Weerpas, geboren 29 septem ber 1865 en gewoond hebbend aan de Heemraadssingel 58B is op die dag over leden. Zij wordt op 5 januari om 13.00 uur op Crooswijk begraven. ROTTERDAM Per 1 januari is de heer J. Hollebrandse, tot dusver bijzon der procuratiehouder bij de Nationale Levensverzekering-Bank, benoemd tot hoofd administratieve organisatie en te vens tot algemeen procuratiehouder. P OTTERDAM „Er zal in 1966 T) Tri rTl 1 niet alleen moeten worden beslist f\ riI 1IP'V'l ilft P.ïlT, over de aanleg van de nieuwe snel- X LI-/ X VK31 LVlA/Ksl W over de aanleg van de nieuwe snel tramlijn 2 in Rotterdam-Zuid, maar ook over het doortrekken van lijn 5 naar Schiebroek", aldus de directeur Van de Rotterdamse Elektrische Tram, drs. C. G. van Leeuwen, in zijn nieuw jaarsrede tot het RET-personeel. (Doortrekken van lijn 5 is niet alleen gewenst uit vervoersoogpunt", stelde de heer Van Leeuwen, „de houw van het viaduct aan het eind van de Schie- weg moet parallei lopen met de activi teiten van de wegenbouwers. En rijks waterstaat wacht niet". Drs. Van Leeuwen meende ook, dat er in 1966 een besluit zal moeten ko men over doortrekken van de metro naar Hoogvliet. „Zelfs mogen we ho pen", aldus de heer Van Leeuwen, „dat er ook een principe-uitspraak zal vallen over een metro-verbinding met de Prins Alexanderpolder. Het is aan te bevelen deze beslissing nu te ne men, anders zullen we te laat zijn". Sprekend over de tot stand geko men samenwerking met de RTM ver klaarde drs. Van Leeuwen: „Het staat reeds vast, dat onder voorb'e- hond van de daarvoor vereiste ver- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 22-jarige bouw kundige tekenaar M. van Pelt uit de Korhaanstraat is dinsdagavond op de Ringdijk met zijn auto in de vaart gere den.'Hij moest plotseling remmen, waar door de auto begon te slippen. Nadat hij tweemaal over de kop was geslagen, kwam de auto in het water terecht. Een onbekend gebleven automo bilist bracht de man op de kant. Van Pelt liep geen verwondingen op. De wa gen, die total-loss is, werd op de kant getakeld. i gunningen RET en RTM samen een busdienst door de Beneluxtunnel naar Schiedam gaan onderhou den". Overigens constateerde drs. Van Leeuwen, dat de RET in het afgelopen jaar voor heel wat moeilijkheden werd gesteld.. „Groeiende verkeersdrukte, opstop pingen en brugopeningen tastten op dodelijke wijze een van de belangrijk ste pijlers van ons dienstbetoon' aan: de regelmaat", 20 zei hij- „Wij. wisten dit alles jaren tevoren. Wij wisten dat dit komen zou. We hebben gewaarschuwd dat de zaak zou, vastlopen als er geen maat regelen van formaat .worden geno men, die ons meer dan tot dusver onafhankelijk zouden maken van het andere verkeer. Ónze voorspel lingen hebben echter tot nu toe wei nig effect gehad". De heer Van Leeuwen verklaarde voorts: „Natuurlijk, wij maken wel eens fouten. Maar wij moeten toch veel aantijgingen van ons schuiven. Veel van de geuite kritiek heeft be trekking op omstandigheden, waarvan wij niet de veroorzaker maar het slachtoffer zijn". In 1965 maakten de passagiers 154 miljoen ritten met de RET, in 1964 waren dat er 157 miljoen. De heer Van Leeuwen weet deze kleine te rugval aan de moeilijkheden, waar voor de RET staat. „We-zullen pas een stijging mogen verwachten, als we het publiek wat beters hebben te bieden: een metro, kruisingsvrije tramlijnen, snelle buslijnen. De-ver voersbedrijven van verscheidene andere steden vertonengrotere* pas- sagiersverliezeh". WOENSDAG 5 JANUARI 1916 De expeditie van Ford. Frankfurt a/Main, 4 Januari. (Wolff). De „Frank. furter Ztg." verneemt uit Kopenhagen':" Door de tegemoetkomende houding van de Duitsche overheid mag (ie vredes-expeditie van Ford door Duitsch- land naar Den Haag reizen. Dé leden der expeditie mogen den specialen trein in Duitschland niet verlaten en geen beschreven papieren, drukwerken of fotografische apparaten met zich mee voeren. De leden krijgen van het Duit sche consulaat-generaal te Kopenhagen hun pas. Het vertrek van Kopenhagen heeft plaats a.s. Vrijdag. "11 De meeste deelnemers keeren 12 Januari met het stoomschip. „Rotter dam" van de Holland-Amerika Lijn naar New York terug. Alleen de vredes- delegatic blijft in Den Haag achter. AAAO/WAAAAAA/VW>AeAAAA Herrsfï

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1