m emeester H BIJPASSEN UIT EIGEN ZAE NAM ZET LONDEN MET ONDER DRUK VERKEER WERD ER I '65 NIET VEILIGER OP WAS-AUT0MATEN C0UZY t ffl van naar bkb Engeland? Zal Belgiës kleinste dorp straks verdwijnen? 29 inwoners dreigen met opstand als Brussel plan doorzet Gas Coimcll nog gereserveerd Britse Maden kritiseren Cijfers Rotterdamse politie Weer verzakking in Den Bosch ism PK ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 22 JANUARI 1966 (Van een onzer verslaggevers) ZOUTENAAIE (België) De burgemeester gooit z'n klompen uit, stapt op kousevoeten de keuken binnen en draait een zware. Vier kinderen dansen om hem heen, terwijl zijn vrouw de was van de lijn boven de potkachel haalt. Hier, in de warme beslotenheid van de vier-bij-vier-keuken, woont burgemeester Daniël Kinget (41I met zijn gezin. Een woonkamer, waaraan elk burgemeesters-decorum vreemd is. Maar als straks, volgende week, de gemeenteraad weer bij eenkomt, is diezelfde keuken stemmige raadszaal. Dan zijn de hompen brood en de kaas op de tafel, het ledikant in de hoek en hef hobbelpaard van de jongste naast het volgeladen wandmeubel, weggeruimd en de kinderen naar een ander ver trek gestuurd. Dan brengt Daniël Kinget met forse hamer slagen op de vurenhouten tafel de agenda-punten aan de orde en bespreekt de raad van vier mannen en één (80-jarige) vrouw de problemen van de gemeente. 6 Tevreden O Feest 6 Dagskc u!f I/MiAIS J^R zijn van die openbare amb ten, die je zo'n twintig jaar en langer geleden alleen goed Icon vervullen als je in staat en bereid was eigen inkomsten aan te spreken ten behoeve van de publieke zaak. Dat betekende dat je. over een behoorlijk par ticulier vermogen moest be schikken, anders was het armoe lijden. Als minister van buiten landse zaken, als ambassadeur of als burgemeester van een gro te stad kreeg je op je salaris weliswaar een (vaste) onkosten vergoeding, maar die dekte nog niet voor de helft de staat die, je geacht werd te voeren. Het vms „bijpassen .uit eigen zak" gebla zen, wilde je je vele represen tatieve verplichtingen enigszins redelijk nakomen. Verviervoudigd Statos «föaaa Toeristen H. Roelfsema voorzitter centrale bibliotheken actie op de prijs. EIGEN GAS CONTRACTEN Majesteit '-.Gips Prijswinnaars puzzel DE NIEUWSTE MODELLEN VINDT UALTUD BIJ 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV.NE5STFAAT39 2 A Want problemen zijn erzelfs in Zoutenaaie, Belgiës kleinste gemeente, even naast de kustweg, èen handvol kilometers van. de Franse grens. Pa niek zaaiende geruchten hebben de 29 inwoners de laatste weken ongerust heid gebracht: Zoutenaaie zou worden opgeheven om metvier andere ge meenten uit de buurt te worden samengevoegd. In de zes boerderijen sloeg het nieuws in als. een bom. Zoutenaaie, dat als kleinste gemeente landelijke en internationale- bekendheid kreeg, zou zijn zelfstandigheid moeten prijsgeven het predicaat „kleinste" verlie zen? Dat nooit! werd er in: de zes gezin nen gezegd. En. zelfde stemmen gingen er op in de gemeenteraad; De medede- ling van burgemeester Kinget, dat. het nieuws nog maar officieus was en dat het alleen nog maar, als. een voorstél op het ministerie lag, kon nauwelijks gerust stellen. I Zoutenaaie wil het allemaal liever bij het oude houden. Zoals het eeuwenlang was, moet het blijven, vindea de boeren. I En hoe wés het? Op de landkaart zaij men de gemeente tevergeefs zoeken. Maar toch kent iedere Belg de naam. En zelfs over de - grens geniet Zoutenaaie bekendheid. Ieder jaar weer stromen er i duizenden toeristen naar toe. Te zien is I er weinig. Zes boerderijen in weids groen land, dat nu onder een sneeuwde- ken'schuil gaat,, en een café. Dat is'alles. Maar iedereen komt graag kijken hoe weinig er is te zien in een „kleinste dorp" Burgemeester Kinget: we zijn alle- r maal boeren. Ikzelf ook: 26 hectaren land en een flink koppel grootvee. We leven van de landbouw en de veeteelt en we zijn tevreden. Geïso leerd. Ach, we hebben geen school, geen kerk en er is geen enkele win- kei. Maar daar hebben ons bij leren aanpassen. De meeste, kinderen gaan drie kilometer verder, in Eggewaarts- kapelle, op school. De mijne ook. Ik breng ze en haal ze, elke dag met de auto. En zo doen ze het allemaal. Want In bijna alle gezinnen is een auto. En als die niet beschikbaar is, gaan de kinderen met de velo. Pas als ze verder onderwijs willen, moe ten ze naar Veurne, tien kilometer naar de kust. Dat is wat moeilijker, want een bus en een trein zijn er niet. Maar als het weer niet te bar is,, kan je ook daar met de velo ko men. Met de kerk is het net zo. Elke zondag gaan we in Eggewaartskapelle naar de mis. Dat is traditie: met z'n allen in de auto's. hele raad naar het café om te klinken op de afgewerkte agenda. Moeilijke punten zijn er vrijwel nooit aan de orde. Want in Zoutenaaie gebeurt nooit iets. Behalve eenmaal in het jaar als Jan van Sóetenay, die zoals dc legende vertelt het dorp acht eenwen geleden stichtte, on eèn praalwagen de boerderij en langs gaat. Of, als een van de 29 dorpelingen in het huwelijk treedt. Dan Is er feest. Bruid en bruidegom worden dan in aanwezigheid van het hele dorp ontvangen in de' keuken van de burge meester, waar Daniël Kinget, bij die gele genheden officieel met sjerp en zon dagspak getooid, de jongelui trouwt. idee er geweest te zijn. Maar wij verdie nen aan die mensen een goede boter ham. Afgezien daarvan, geeft ze toe: wij wil- len Zoutenaaie houden. Wij voelen niets voor een nieuwe gemeente van vijf dor pen en 1400 inwoners. Zo als het nu is hebben wij het goed. Ge woont hier zo gerust en gemakkelijk. Niemand wil ver andering in het gemoedelijke dorpsleven, dat alleen de zondagmiddag en -avond als hoogtepunten heeft. Dan komt het hele dorp naar het café om boerenbrood met boerenhesp te éten. En 's avonds wordt er op de muziek van de juke-box een dansje gemaakt. Nee, geen wilde mu ziek. We houden het rustig en gezellig. De jongelui amuseren zich best. Eenzaam voelen, we ons hier nooit, zegt zij,, al zijn - dé contacten met de buitenwereld dan maar zeer spaarzaam. Eenmaal per dagkomt 'de bakker Uit Avekapelle met zijn auto evenals de post bode. Verder zien we hier 's winters bij na niemand. Als we levensmiddelen no dig hebben, gaan we naar Veurne. Dan zijn we er eenseen dagske uit. Niemand zou dat anders willen. Ook de jongeren riet, hoewel verscheidene wel verplicht zijn weg te gaan. Op de boerderij is Problemen zijn dat voor ons nooit ge weest. Zoutenaaie kent ze niet. In. .de raadsvergaderingen gaat het ook heel ge moedelijk toe. Er zijn vier raadsleden, twee schepenen en een secretaris. Ook allemaal boeren, behalve één: een 80-ja- rige vrouw, die geen enkele vergadering verzuimt. Soms komt zij' uit Avekapelle, waar ze'inwoont bij een getrouwde zoon, helemaal op de fiets hier naar toe. Een uurtje wordt er dan meestal sa men gesproken. Over vernieuwing van de waterleiding, over de aanbesteding van een nieuwe polderweg of over klach ten over wateroverlast. Er wordt een sigaartje gerookt en na afloop gaat de Elke dag haalt en brengt burge meester Kinget zijn vier kinderen van 1 tot 7 jaar met de auto van en naar school in het 3 kilometer verder gelegen dorp. Foto: thuis komst bij het gemeentehuis namelijk maar voor één zoon plaats- En dat is volgens eeuwenoude traditie de jongste. De andere kinderen gaan het huis uit en zoeken 'werk In een van de naburige dorpen. Maar wie blijft, blijft voor zijn hele leven. Er is immers geen reden om te vertrekken? Men leeft hier goedkoop. De gemeentebelastingen zijn zeer matig. De jaarlijkse zestien mille, die het gemeente bestuur vraagt, zijn gemakkelijk op te brengen. De enige reden voor vertrek is een huwelijk. Want gebleken is wel, dat de jongelui slechts zelden met een dorpe- iing(e) trouwen. Een partner 'vindt men meestal buiten het dorp. En dat is goed zo, zegt mevrouw Carton. Zoutenaaie heeft zo zijn eigen gewoonten. En daar mag niemand aankomen! Ook Brussel niet: Zelfs al komt men met argumenten ter tafel. De noodzakelijke terugbrenging van België's 1600 gemeenten, tot 1000 bijvoorbeeld. Zoutenaaie wil daar niet van horen. Zoutenaaie wil de kleinste blijven. En daar zullen alle 29 inwoners pal voor blijven staan. zim Over zijn pijnlijke ervaringen in dit vlak doet mr. D. U. Stikker in de deze week verschenen Neder landse uitgave van zijn mémoires een onthullend boekje open. Hij vertelt hoe hij in 1948 een finan ciële reuzesmak maakte toen hij van big boss in het bedrijfsleven tot minister van buitenlandse zaken „promoveerde". .Alles bij elkaar te kende ik 70 brieven om voor mijn functies te bedanken. Dit had onder meer tot gevolg dat mijn inkomen verminderde tot een fractie van wat het geweest was". Als minister kreeg de heer Stikker een jaarsala ris van f 18.000 plus een belasting vrije toelage van 8000 voor repre sentatiekosten. „De toelage van 8000 ging aan twee recepties schoon op". Natuurlijk voelde hij er weinig voor de extra kosten zelf te betalen, maar er zat toch niet anders op. Wel gaf het kabinet hem toestemming declaraties bij Finan ciën in te dienen, maar dat bete kende, dat hij na elke ontvangst le ge flessen moest gaan tellen. Terecht merkt mr. Stikker op dat hij zijn tijd nuttiger kon besteden. Als ambassadeur in Londen had hij het. nog moeilijker: „Oyer mijn onkostenvergoeding kon ik het ten slotte niet met de regering eens worden en het was duidelijk dat ik wel weer een periode tegemoet ging, waarin ik voor mijn ambt noodzakelijke uitgaven, waarin de regering niet wenste te voorzien, uit eigen zak moést bijpassen. Na vier jaar als minister was die zak tamelijk leeg geworden. Ik genoot geen pensioen van bank of brouwe rij en mijn ministerspensioen, be droeg slechts 6.000 per jaar. Daar om begon ik in Lori'den de ontwik kelingen in het bedrijfsleven op de beurs nauwkeurig te volgen. Ik heb nooit gespeculeerd, maar later, bleek dat ik met bepaalde investe ringen een goede keus had gedaan en alleen daaraan héb ik het te danken dat ik mij nu tamelijk ruim kan bewegen" (mr. Stikker be woont een riante villa aan het Itali aanse Comomeer; zijn buurman heet Conrad Adenauer). "7ELFS al neemt men in aanmer- king dat de gulden van 1948 veel meer waard was dan die van nu, dan nog moet men mr. Stikker grif toegeven dat hij in die tijd erbarmelijk betaald werd. Minis ters van nu hebben het stukken beter. Sedert .'48 is het ministersala ris verviervoudigd. Het bedraagt nu op de kop af 72.345 per jaar. Inclusief vakantietoelage en sociale lasten (lees: lusten) kan het tot rond 80,000 oplopen. Een bedrag waarvan mr. Stikker achttien jaar geleden niet heeft durven dro men. Onze duurste minister is drs. Den Uyl van economische zaken 82.000), die als vader van zeven spruiten een forse kinderbijslag incasseert. Minister zonder porte feuille Bot is met 81.000 een goede tweede. Na hem volgen respectieve lijk de ministers Bogaers, Vrolijk, Cals, Suurhoff, Vondeling, Veld kamp, Samkalden, De Jong, Luns, Biesheuvel, Diepenhorst, en Smal- lenbroek. Minister Smallenbroek is met 76.800 de „minimumlijder" in het kabinet. Minister Diepen horst betaalt als vrijgezel de mees te belasting. De hoogste onkostenvergoeding krijgen de bewindslieden van bui tenlandse zaken: niet f 8000, zoals destijds mr. Stikker, maar 80.000, zij het dat ze dat potje met z'n vieren moeten verdelen. De staatssecretarissen verdienen minder, dan hun chefs, maar ook zij hoeven met een jaarwedde van 59.415 plus vakantiegeld en socia le lasten niet om te komen van de honger. Voor alle bewindslieden geldt bovendien: vrij rijden. Maar dat was in 1948 ook al zo. LJET zou interessant zijn eens na te gaan of behalve het salaris ook de status, de maatschappelijke waardering van het ministersambt is gestegen. Wordt tegen een minis ter nu hoger of minder hoog opge- zien dan yoor de oorlog? Volgens één NlPO-enquête van enkele ja ren geleden slaat „het publiek" pro fessoren en burgemeesters van gro te steden hoger aan dan dienaren van de Kroon. Recente tv-straatin- terviews bevestigen, dat de men- Mevrouw Carton naast de juke-box in haar café, aandacht vragend voor een lofzang op Zoutenaaie: „niemand wil hier weg". Daarmee houden alle officiële plechtig heden op. Het burgemeestersambt kost Daniël Kinget dan ook maar enkele uren in de week; Meestal trek ik de donder dagmiddag uit voor de correspondentie, zegt hij. Dan gaat hij samen met zijn secretaris achter de keukentafel zitten om.de stapel papieren door,te werken en nieuwe gemeentelijke aankondigingen op te stellen, die later in de. glazen vitrines aande boerderijmuur worden opgehan gen. Druk hebben we het er nooit mee en het is gemakkelijk te combineren met de boerderij. Maar ook Daniël Kinget is ervan over tuigd, dat het straks met de rust. gedaan zal zijn. Want niemand in het dorp - dat weet-hij nu. al zal genoegen ne men met de ministeriële plannen. Men praat al over acties, hoewel nog niemand weet wat voor'acties. De Belgische krant- ten. willen, de, dorpelingen een pro test-mars op Brussel laten maken'. Maar, lacht de burgemeester, daar krijgen ze ons niet voor. Stel je voor, 150 km mar cheren en dan met tien kleine kinderen. Dat zal geen indruk maken. Maar dat er iets zal gebeuren staat wel vast. Zoutenaaie zal niet zomaar zijn zelf standigheid en zijn wapen (in 1963 door de Koning erkend) prijsgeven. Daar zul len alle dorpelingen voor vechten! De burgemeestersvrouw presenteert eer. glaasje brandewijn en een sigaar. Ze wijst op het bandje. „Toversehoon Zoute naaie, België's kleinste dorp" staat er'op. We hebben ze laten maken voor de toe risten. Het is een mooie propaganda ge bleken. Of die'bandjes er straks af moe ten? Niemand weet het nog. Maar men vreest.. Niemandwil, dat Zoutenaaie als ge meente wordt opgeheven, zegt ook me vrouw Antonia Carton, echtgenote van eèn van de zes boeren. Voor haar gezin, zal de opheffing van Zoutenaaie een Be langrijke derving van inkomsten beteke nen. Zij exploiteert namelijk het enige café in het dorp en daarmee worden "s zomers goede zaken gedaan. Bussen vol toeristen leggen er aan. Dan is het zaaltje propvol en komt zij handen tekort om iedereen te bedienen. Wat ai die mensen komen doen? Ach, zégt zij. eigenlijk niets. Ze wandelen wat en drinken een kop koffie. Verder kunt ge hier immers niets doen. Een dorps kern is er niet. Alleen zes boerderijen, die ver uit elkaar liggen op de 206 hecta ren van Zoutenaaie. Het is alleen het BurgemeesterDaniël - Kinget en zijn vrouw samen naast dc kachel in de' keuken annex raadszaal. Het nieuws in de kranten over zijn gemeente, volgt hij op de voet. Maar een protestmars op Brus sel? We beginnen er niet aan! DEN HAAG NAM-gas Ex port verwacht half februari een principebesluit van de Britse Gas Council of men al dan niet Neder lands aardgas wil gaan afnemen. Een onlangs door Nederlandse en Britse deskundigen uitgevoerd on derzoek heeft uitgewezen, dat de aanleg van een pijpleiding van Katwijk naar Aldenburgh (Suf- folk) technisch uitvoerbaar is. Het wachten is alleen op de Britse re- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het verkeer in de Maasstad werd er in 1965 niet veiliger op, zo kwam tot uiting op de jaarlijkse persconferentie van de Rotterdamse politie. Er was een lichte stijging in het aantal ongelukken tot 30696. Het aantal ongeluk ken met dodelijke afloop liep terug van 59 tot 55 en het aantal doden van 64 naar 60. Het aantal gewonden'met zwaar licha melijk letsel steeg echter van 2205 naar 2421 met 216. Sinds 1960 is er een constante stijging geweest van hét aantal verkeersongeluk ken. Hoofdcommissaris A. Wolters zei dat waarschijnlijk de helft van het aantal ongelukken bij de politie bekend is. En dat is niet slechts zo bij materiële schade maar ook bij ongelukken waarbij mensen ernstig zijn gewond geraakt. Ondanks de drukte in het verkeer wist de politie de tijd tussen melding en aankomst terug te brengen' van gemid deld 4;9 minuten naar 4,85 minuten. In 1964 moesten 7541 bromfietsers die te hard reden worden bekeurd, in 1965 wa ren het er al 8481. Bij de auto's zijn die getallen 4494 en 5825. Tezamen meer dan duizend bekeuringen per maand voor te hard rijden. De technische autocohtrole blijkt- een succes. Vooral bij het beroe-ps-goederen- vervoer worden nogal eens gebreken ge vonden. Er zijn er zelfs die eerst onder zoeken waar de politiewagen staat om dan via andere (vaak om-) wegen de stad in te rijden. De meldkamer had het bijzonder druk. Er kwamen 57.000 meldingen. De allereenvoudigste werden niet eens genoteerd. Het genoemde ge tal geeft dus alleen de belang rijke gevallen weer. Door bemidde ling van de politie werd in 1965 in tien maanden tij ds 1130 auto wrakken van de straat gehaald. DEN HAAG Tot voorzitter van de Centrale. Vereniging voor openbare bi bliotheken het overkoepelend orgaan voor het gehele openbare bibliotheekwe zen is gekozen als opvolger van de heer C. Egas: de heer H. Roelfsema, burgemeester van Schiedam. De heer Egas zag zich vorig-jaar genoodzaakt zieh terug te trekken wegens zijn benoeming tot staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Tot dusver heeft dc Gas Council echter nog van weinig enthousiasme blijk gege ven. En ook de Britse bladen staan zeer gereserveerd tegenover het Nederlands aanbod. Men vindt de prijs vrij hoog en heeft bovendien weinig waardering voor de wijze, „waarop Nederland de ko per-in-spè onder drnk zet". Deze druk zal de Gas Council en de minister voor energie nauwelijks kunnen beïnvloeden omdat er voor de Britse energievoorzie ning nog verscheidene andere mogelijk heden open liggen, aldus de Times. Maar NAM-gas Export houdt vol: half februari verwachten wij een duidelijk standpunt van de Gas Council. Niets meer. maar ook niets minder. Volgens de Times zou men uit Nigeria beter gas kunnen krijgen tegen dezelfde prijs. Dit zou met gekoelde tankers kun nen worden aangevoerd. Ook van Algerij- e zou men gas kunnen betrekken: zuive re methaan, die weliswaar iets duurder is, maar waarvoor de fabrieken geen installaties hoeven om te bouwen. Dit zou als men Slochteren-gas zou gebrui ken wél het geval zijn vanwege het stik stofgehalte van 14 procent. De. door Nederland gevraagde prijzen zijn 'zo hoog, dat ze zelfs niet concurre rend zijn met die van olie en kolèn. Een andere reden, waarom de Britten weinig enthousiast zijn, is de kans, dat op het Britse deel van het Noordzee-plat straks eveneens exploitabele gasvondsten worden gedaan. Zoals bekend, heeft BP al een belangrijke bron aangeboord, waarvan men zeer optimistische verwach tingen heeft. Uit deze bronnen zou aanzienlijk goedkoper kunnen worden ge- teverd dan uit de Slochteren-bron: de 190 km lange pijpleiding zal vrij hoge investeringen vergen, die uiteraard in de prijzen tot uiting moeten komen. Duidelijk Is, dat de Britse regering aan gas uit eigen gebied de voorkeur zal geven omdat dit de schatkist een rijke bron van Inkomsten zou opleveren. Deze overweging zou weleens kunnen beteke nen, verwacht men, dat Gas Council het Noordzee-gas weinig goedkoper zal krij gen dan het Nederlandse gas. De rege ring zal er aanzienlijke belastingen op beffen om er het tekort op de betalings balans mee te verminderen (Ier vergelij king: de Nederlandse Staat int 70 pet. van de aardgas-opbrengst). Over de perspectieven van de Noord zeebodem bestaat op het ogenblik echter nog weinig zekerheid. Men heeft goede hoop, maar zolang niet is aangetoond hoeveel bet continentale plat zal opleve ren, zal de Gas Council een slag om haar arm houden. En verwacht wordt dan ook niet, dat volgende maand al een duide lijk antwoord zal worden gegeven op de NAM-offerte voor levering van Neder lands aardgas, oplopend tot 5 miljard kubieke meter (rond 1975) per jaar. Daarmee zou eind 1967 kunnen worden begonnen als de eerste buis gereed zou zijn. Een tweede leiding zou een jaar later klaar kunnen zijn. Vlotter contact heeft NAM-gas Export met andere landen gehad. Tot nu toe zijn de volgende contracten getekend: 1 met de Westduitse Thvssen Gas voor tot 4 miljard kuub per jaar oplopende levering in het Ruhrgebied en het zuide lijker gelegen gebied aan de linker Rijn-oever (eerste leverantie in de twee de helft van dit jaar). 2 met de Westduitse Ruhr Gas (3 mil jard kuub per jaar) voor levering aan het zuiden en het gebied aan de rechter Rijn-oever. 3 met de Belgische Distrigaz (oplopend tot 5 miljard kuub), die heel België zal voorzien (eerste leverantie in de tweede helft van dit jaar). 4 met de Westduitse Energie Versor- gung Weser-Ems (0,1 miljard kuub voor Oost-Friesland). Voorts ligt een contract klaar met Gaz de France (voor 5 miljard kuub per jaar) en worden onderhandelingen ge voerd met twee Zuidduitse maatschappij en GU en GVS over de uiteindelijke levering van 5 k 6 miljard kuub per jaar. Het komende voorjaar hoopt men deze te kunnen afsluiten. NAM-gas Export denkt ongeveer de helft van de 1100 miljard kuub gas yoor de export te kunnen aanbieden. sen voetballers, tieneridolen en quizmasters beter kennen 'dan mi nisters. En dat terwijl toch bijna elke dag één lid van het kabinet via het scherm doordringt in de huiskamers. Luns vormt de grote uitzonde- ring. Die kent iedereen. Maar over hem spreekt men bijna uitsluitend in cabarettermen. Zijn populariteit is geen graadmeter voor de status- waardering van het ministersambt; in het algemeen. Ministers zijn (gelukkig)' geen ongenaakbare grootheden meer. Het mythisch waas, dat hen. vroe ger omgaf, is verdwenen, de afstand tussen hen en de burgers verkleind. Daardoor is ogenschijn lijk de ministeriële „standing" ge daald. Ministers voelen zich niet te hoog meer om persoonlijk brieven van kiezers te beantwoorden, ze be delen via de beeldbuis om bezuini gingstips, ze doen aan kookwedstrij- den mee, zoenen bloemenkoningin- nen en druivenprinsessen, gaan met een tent op vakantie enz. enz.. Dat is allemaal niks bijzonders, maar het komt in de krant de befaam de „human interest" en dat maakt ministers in de ogen van het publiek tot „doodgewone jongens", tegen wie je echt geen „excellentie" meer kan zeggen. Wat hebben ze eigenlijk voor bijzonders? Een pro fessor heeft nog een toga en een burgemeester een ambtsketen, een dokter een witte jas met een lysol lucht en een generaal een uniform met veel goud, maar een minister •heeft, behalve een auto-met-chauf feur, geenspecifiek statussymbool. Hij praat alleen maar. En in deze tijd van woordinflatie moet je min stens kunnen zingen, wil je niet in de massa ondergaan. /AM tot mr. Stikker terug .te ke- ren: zijn mémoires zijn vooral - leesbaar door reeksen goedvertelde - anekdotes. Eén daarvan nemen we - hier over: „Met haar abdicatie had koningin Wilhelmina de titel „prinses" aange nomen. En strikte instructies gege ven dat zij vanaf dat ogenblik met „koninklijke hoogheid" wenste té worden aangesproken. Kort na de plechtigheid kwamen enkele van ons,in de gangen van het paleis wandelend, prinses Wilhelmina te- - gen, die kennelijk iemand zócht. „Kunnen wij u helpen, majesteit?", vroegen wij. Zichtbaar geërgerd-; antwoordde zij: „Majesteit? U be doelt zeker koninklijke hoogheid?"- Enigszins bedremmeld liepen wij 1 door. Even later kwamen wij'haar wéér tegen. Zij vroeg:„Heeft iemand prinses Juliana misschien -v~ ergens gezien?" In koor antwoord-"-;- den wij: „U bedoelt zeker hare ma-"' jesteit, koninklijke hoogheid". De nieuwe prinses der Nederlanden glimlachte." 'TWEE. slachtoffers van dé winter- sport zullen binnenkort over het Binnenhof sukkelen, allebei in V hetgips. Het zijn mr. Pieter van Vollenhoven, die half februari bij de Raad van State gaat werken; ën":' PvdA-fractieieider drs. Nederhorst. De laatste beweegt zich op stalen 't krukken moeizaam voort. Enkele weken geleden brak hij op de witte vlakten een kuitbeen en enkele mid denvoetsbeentjes. Niet door eigen-;1 schuld overigens. In de buurt van ;- het 'Oostenrijkse Mariapfarr, waar ook oud-premier Marijnen en minis ter Den Uyl (die er vier jaar gele den z'n enkel brak) graaggeziene gasten zijn, stond de heer Neder horst rustig op de sleeplift te wach ten toen een skinozem in vólle vaart tegen hem opvloog. Bij de behandeling in het ziekenhuis scheurden tot overmaat van ramp nóg de bierhanden in zijn voet. De partij zal niet lijden onder dit ongeluk. De heer Nederhorst wil geen Kamervergaderingen verzui men en zal ook intensief deelnemen aan de PvdA-verkiezingstoerneè. Maandag al debatteert hij in Am sterdam met PSP-voorzïtter Wie- ben ga. Wat ons betreft mag hij dat zittende doen. DEN BOSCH De Binnendieze is er de oorzaak van dat weer een ver zakking is opgetreden. Plotseling viel; gisteren een gat van twee bij drie meter in een verbindingsmuur' aan de kade van de Binnendieze waarop ook het provinciehuis dat verleden week verzakte is gebouwd. De onderspoe ling van de kademuur moet enkele weken geleden zijn gebeurd. Nu de dooi is ingevallen wordt het gevaar lijk, tenminste bij de bewoners in de omgeving neemt de ongerustheid toe. De prijswinnaars van de puzzel uit óns' Zondagsblad - van 15 januari zijn: me vrouw A. v. d. Laan, Koninginnestraat 33 te Dordrecht 5; A. van Gens, Boezem singel 20 te Ouderkerk aan den IJssel 2,50 en mevrouw Jongejan, Tuinstraat 17 rood te Maassluis 2,50.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1