2 0 Ontslagen Delta - Chemie ook in top van bedrijf VERDELING KOSTEN NOG NIET PRECIES BEKEND Kritiek vele gemeenten op begrotingen Rijnmond Celstraf geëist tegen twee stekende mannen Spoorwegtunnel is niet van aansluiting met Hofpleinlijn afhankelijk Er zijn echter consequenties Na botsing overleden aan gescheurde milt kritisch bekeken Negen maanden voor inbraak Rijnmondbegrotingen verschenen Financiën wegen zeer zwaar Bedreiging in bar met gevolgen arts constateerde griep Route tiveemaal zo lang als op Prinsjesdag Lady Carolina overgedragen Gezin van drie slachtoffer van kolendamp BEKEKEN Lijk geïdentificeerd Engelse en Duitse nieuwsbulletins van gemeente ,D" is het imposante kantoorgebouw Vertrouwen in groei van nv Wereldhaven CMV Oranje geeft brassband-concert )E rotterdammer Pagina A DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 (Van een onzer redacteuren) VLAARDINGEN De ontslag aanzeggingen die bij de N.V. Del- ta-Chemie zijn gevallen (gisteren in een deel onzer edities gemeld) treffen naast een aantal jongere administratieve beambten vooral de topfunctionarissen van het be- t drijf. Ondermeer werd ontslag aangezegd aan de bedrijfsdireo- i teur en de reeds vorige week ver- trokken administratief-commer- cieel directeur. Hetzelfde geldt het hoofd van de boekhouding en de (blinde) chef van de afdeling planning. NOG MEER WRIJVING Uitspraken rechtbank (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen betreurt het, dat de zinsnede be treffende eventuele aanleg van een spoorwegtunnel tussen beide Maasoevers te Rotterdam, opge nomen in een brief welke zij ons begin januari schreef naar aanlei ding van een aantal vragen onzer zijds, aanleiding beeft gegeven tot misverstanden. Zij wil thans de indruk wegnemen, dat harerzijds het al of niet tot stand komen van een verbinding tussen de Hof- pleinlijn en „Oude Lijn" de lijn tussen Dordrecht via Rotterdam naar Amsterdam als argument zou zijn gebruikt in het overleg tussen haar en de gemeente Rot terdam betreffende het tunnelpro ject. ■ffTTBTfl 1 ja- ril F8^ DE Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij zal tussen september 1967 en maart 1968 vier moderne vracht schepen in de vaart brengen. Drie Nederlandse werven hebben vorig najaar hiervoor de opdrachten gekregen. Het zijn P. Smit in Rotterdam (twee), Wilton-Fijenoord in Schiedam en Van der Giessen-de Noord in Krimpen a.d. IJssel. Tandjong Priok in moeilijkheden Minder schepen in Antwerpen Cijfers Britse scheepsbouw Kwalijk iF Viaardingse kunstmestfabricage (waar f" 'op S november 1963 de beruchte brand reedde) beeft in de letterlijke zin van het voord altijd «en kwalijke reuk verspreid. ENCK/Delta Chemie beeft alleen om lie reden al nooit „een goede pers" gehad. Verscheidene persconferenties waarin de kostbaarheid van de hoge schoorsteen (anti- lichtvervuiling) omstandig werd uiteengezet iebben daar niets aan kunnen veranderen, r'n nog veel minder de bezichtiging van bet super-de-luxe, op een terp ge bouwde kantoo gebouw, dal «jen paradepaardje werd in alle bro chure» en boek- werken waarin de stedelijke ont wikkeling van Viaardingen in allerlei superlatieven werd bezongen En toen er b« de ENCK in vr ijkorte t«d nogal wat ernstige bedrijfsongevallen waren voorgekomen, werd er na enige tijd een lerebezoek gearrangeerd dat de doelmatig- icid van de bedrijfsgeneeskundige dienst de nieuwste snufjes) demonstreerde. Maar oen bleek dat het bij de ENCK/Delta hemie helemaal fout zat met de Hinder- retsvergunningen (dat is overigens nog leeds niet helemaal in orde) bleven de .«■«conferenties achterwege. Nu weer zo iets: ernstige ongerustheid ander het personeel. En terecht! Zond»r aanzien van functie en bekwaamheden wor den mensen ontslagen. Van directeuren tot jongste bedienden toe! Het feit op zichzelf is tc betreuren, maar er zijn enigszins aan nemelijke redenen voor. De manier waarop ren rn ander gebeurt i« echter bijzonder kwalijk. Behalve de rechtstreeks betrokke nen die ontslag werd aangezegd zjjn zeer veel werknemers ernstig verontrust en is hun vertrouwen in het beleid van deze grote onderneming terecht in ernstige mate ge- schokt. Overigens is deze kw-eetïe weer eens een bew'jjs van het feit dat de werknemer zelfs ui deze welvaartslijd op zyn tellen moet pi«een. Bestaanszekerheid is een betrekke lijk begrip en het standpunt van hen die menen geen vakorganisatie nodig te hebben n onjuist. Kluitie „TT«AR antwoord van begin januari over de vraag van ons over de Hottrrdamse ipaorwegtunnel cn de manier waarop zij nu rep dat antwoord terugkomt maken de in druk dat de directie der N.V. Nederlandse Spoorwegen zirh gelijk de bekende kat in het nauw voelt gedreven en als gevolg daarvan vreemde sprongen doet. B(j nadere beschouwing van hetgeen de spoorwegdirec tie thans heeft te zeggen dringt zich echter ook een andere mogelijkheid naar voren: het lukt niet uitgestoten dat de brief van bcpn januari slechts is bedoeld als een kluitje om ons daarmee het riet in te sturen. Noch uit de hrief vsm januari noch uit de nu afgelegde verklaring blókt een dui delijk standpunt van de spoorwe gen ten opzichte ivan een onder KRITISCH froixJae spoor- dam. Wat er van bet overleg me tsen spoorwegdi rectie en genieentebe-tuur naar buiten treedt wekt de gedachte, dat spoorwegen pogen onder het tunnelprojpeet uit te ko- rnen. Als dat zo is. betekent zulks een on nodig traineren van de be-prekingen. Dat i« ren bedenkelijke zaak. Voor Rotterdam is een Wilirrttetnnnel een levensbelang Ora redenen van doelmatig heid is de aanleg daarvan vanzelfsprekend gekoppeld aan gelóktudige aanleg van de vpoorwegtumiel. Flke dag langer palavered vergroot voor Rotterdam de moeilijkheden, liet maakt bovendien door het verloop van lonen en prijzen de zaak duurder. Of de spoorwegen doen mee, óf zó doen mrt mee. Een diiidrljjk standpunt is zo snel mogrluk noodzakelijk. Opdat Rotterdam ten minste in de gelegenheid wordt gesteld aan een oplossing van het oeververhindings- vniag. uk te gaan werken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zaterdag 12 febru ari werd uit de Lekhaven een lijk van een man gedregd. Het is nu geïdenti ficeerd als het stoffelijk overschot van de Noorse bootsman Bjome Ol- sen, 46 jaar oud. Hij was opvarende van het Noorse schip Black Heron dat op 24 december uit Rotterdam vertrok. Olsen werd toen als achter blijver bij de politie opgegeven. ROTTERDAM Publiciteitsmedia in Engels en Duits sprekende landen zul len binnenkort van het gemeentelijk bu reau Voorlichting en Publiciteit nieuws bulletins in hun eigen taal ontvangen. Donderdag spreekt de gemeenteraad over een voorstel een krediet van 24 000 te verlenen Rotterdam wil met deze bulletins aktu- eel nieuws brengen onder de namen „News from Rotterdam" en „Rotterdam mer Nachrichten" Daarnaast blijven de driemaandelijkse uitgaven bestaan, waar in achtergronden worden belicht. De bulletins zullen twee tot drie pagi na's omvatten en worden gestencild. De totale oplage zal 3500 exemplaren bedra gen (2500 in de Engelse taal). De moeilijkheden In de personecls- sektor zijn begonnen toen op 18 janua ri 1966 op het bedrijf een circulaire van de directie werd uitgegeven waar in met vrij simpele bewoordingen werd meegedeeld dat de somenwerking tussen de Eerste Nederlandse Coöpera tieve Kunstmestfabriek (ENCK) en de dochteronderneming N.V. Delta Che mie nauwer zou worden, waardoor in een aantal functies donblures zouden ontstaan. Toen de circulaire verscheen verbleef de directie in buitenland. Vrij kort daarna vielen de eerste ontslag-aanzeggingen in de top van de Delta-Chemie. VoEr de meeste ontsla gen gold een termijn van zes maan den. Vervolgens werd het ontslag tenminste negen jongere administratieve beamb ten aangezegd, von wie enkelen ge trouwd zijn. De ongetrouwd-en kregen een opzegtermijn van drie, de gehuw den van vier maanden. Hun is een deel van de kerst-gratificatie 1966 en restitu tie van de betaalde pensioenpremies toegezegd. Een deel van deze jeugdige beambten heeft het bedrijf intussen reeds verlaten. \van de ENCK/Delta Chemie te Vlaar- Zoals reeds gisteren^gemeld huldigt de dingen. Op 15 novemb »r 196?, tien o- 1-1-1 dagen na de berucht i kunstmest- brand, verrichtte directeur ir. W, A. den Bakker de officiële opening. hoofddirectie van de ENCK het laakbare standpunt dat deze kwestie een interne aangelegenheid is waarmee buitenstaan ders niets te maken hebben. Een bewijs dat men tracht de moeilijk heden binnen de poort te houden vinden wij ook in het feit dat na bovenstaande gebeurtenissen nog geen eind gekomen is san het afvloeien van personeel. Enige tijd later werd ook de chef technische dienst ontslag aangezegd en slechts enke le dagen geleden trof de baas van de expeditie hetzelfde lot. Met hantering van dit „d rappe Uysteem" wil men kenne lijk de moeilijkheden minder catastro faal doen voorkomen dan zij in feite xijn. Het gevolg is echter dat zowel bij de Delta Chemie als bij de ENCK een grote ontevredenheid en een ernstige ongerustheid onder het personeel ontstaan en vele werknemers van bei de ondernemingen Intensief aan het sol liciteren zijn geslagen. Naast de ontslagen bij de Delta-Che- mie zijn bij deze onderneming tal van werknemers onvrijwillig van taak en functie veranderd. Het personeel van de ENCK blijft niet buiten schot: ongeveer twintig werknemers van dit bedrijf hebben per 1 januari 1966 geen salarisverho ging ontvangen en hun werd te ver staan gegeven dat zij wellicht beter naar een andere betrekking konden uitzien. Tussen het personeel van de ENCK en dat van Delta-Chemie bestaat een wrij ving al zolang de dochtermaatschappij bestaat. Deze vindt zijn oorzaak m het feit dt de N.V. Delta-Cheirue nooit een redelijke bron van inkomsten voor het concern (waarin ENCK en CEREKO elk voor 25 en de Nederlandse Stikstof Maat schappij te Sluiskil voor vijftig procent deelnemen) is geweest. In feite is de Delta-Chemie nooit van de grond geko men. In de loop der jaren heeft men door middel van contracten met buitenlandse ondernemingen geëxperimenteerd om tot verbetering te komen. De belangengroe pen bleven echter tegen elkaar botsen en ook conjuctureel had men de wind te gen: Bij de ENCK wordt een tamelijk verstrekkend bezuinigingsbeleid gevoerd dat stoeit op een enkele jaren geleden opgesteld „Vijfjarenplan." De vakbeweging, althans de Christelij ke Bedrijfsgroepen Centrale, is in de ROTTERDAM Voor een poging tot inbraak m een horfogewmkel in de Hoog straat te Viaardingen heeft de rechtbank dinsdagmorgen de 22 jarige loswerkman J. C. v. d. L. conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek van drie maanden. Tot een gevangenisstraf van drie maan den en zestien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de recht bank 'e 50-jarige groenten- en fruithan delaar H B. uit Barendrecht- De man veroorzaakte op 7 augustus een aanrij ding op rijksweg 20 tussen Viaardingen en Naaldwijk met een Volkswagenbusje, waarvan drie inzittenden vrij ernstig werden gewond. Tegen hem was een ge vangenisstraf van vier maanden en achttien maanden ontzegging geëist. De 42 jarige chauffer B. J. de V. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden voor verduiste ring van bandrecorders, televisietoestel len en een aantal andere artikelen. Tegen hem was tien maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Het hogere vonnis motiveerde de president met de verklaring, dat de chauffeur zich in de laatste jaren ongeveer aan zestig verduis teringen in totaal had schuldig ge maakt. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Nadat de gemeente raden gelegenheid hadden zich erin te verdiepen heeft het dagelijks bestuur nu de begrotingen voor 1965 en 1966 van Rónmaod aan de leden van de Rijnmond- raad gezonden. De vraag welk deel van de kosten het rjjk zal dekken beïnvloedt het beeld van deze stukken, zo zeggen ge committeerden. Een juiste beantwoording is nog niet te geven omdat de uitvoeren de maatregelen van het rijk nog niet zijn verschenen. Op grond o.a. van de memorie van toelichting wordt aangenomen dat in tegraal zullen worden vergoed deze posten: jaarwedden voorzitter en ge committeerden en de vergoedingen aan de raadsleden. Aangenomen wordt ook nog dat hetzelfde zal gelden voor het salaris van de secretaris. Wat verdere vergoedingen betreft kunnen gecommit teerden geen zekerheid geven. ROTTERDAM Diverse gemeenten hebben kritiek op de beide Rijnmondbe- grotingen, zoals in grote trekken reeds vermeld. Hieronder een samenvatting uit de brieven, die het dagelijks bestuur ontving: Poortugaal vraagt zich af of het gehele apparaat met te kostbaar van opzet is en op welk bedrag de bijdrage per inwoner m de toekomst bij volledige ontplooiing moeilijkheden met gekend- Indien de mentaar geeft ontslagen uitsluitend personeel raken dat met op CAO-basis werkt is de directie dit juridisdh ook met verplicht. Niette min heeft de kwestie wel de aandacht van de vakbonden getrokken en spreekt men daar van een hoogst merkwaardige situatie en laakt men het standpunt van de directie die over „een interne aangele genheid" spreekt en verder geen com- De Nederlandse Spoorwegen hebben, aldus deelt de directie ons mee, een dergelijke voorstelling van zal-en niet gegeven in dat overleg In haar brief van begin januari aan ons schreef de spoorwegdirectie: „Totstand koming van een eventuele spoorweg tunnel zou betekenen, dat de hier be doelde aansluiting (De aansluiting tus sen de Hofpleinhjn en het Centraal Station redactie) vrijwel onmogelijk zou worden Deze aansluiting vormt een onderdeel van het totale complex van vraagstukken betreffende de spoor wegverbindingen in en om Rotter dam". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Zuiderziekenhuis is zondag overleden de 44-jarige L uitvoerder A. J. Kloet van de Essenburgsingel die op vrijdag 10 decem ber een aanrijding had gekregen. Na die aanrijding op Westerkade was hij doorgereden zonder een arts te raadplegen. Enige tijd daarna kreeg hij pijn in de linkerschouder waarvoor hij naar zijn huisarts ging. Deze dacht dat de man slechts griep had. Eind vorige maand was zijn toestand echter zo ernstig dat hij in het Zuiderziekenhuis werd opgenomen. Bij een operatie bleek hij een gescheurde milt te hebben. Thans stelt de spoorwegdirectie dat deze zinsnede In haar brief niet had beoogd In het geding te brengen dat aanleg van een ttmnei afhankelijk zou zijn van totstandkoming va ndeze aanslui ting, doch dat zij slechts had willen wijzen op de consequentie van het tun nelproject voor een dergelijke aanslui ting. De spoorwegdirectie geeft toe, dat haar antwoord aan ons in zoverre onvolle dig was, dat zij de mogelijkheid met noemde om eventueel m de toekomst een gewenste doorvoering van een aantal treienen van de Hofpleinhjn naar de „Oude Lijn" in de richting van Dordrecht te realiseren door het doen rijden van deze tremen via een boog bij Schiebroek (halte Kleiweg) over de ringbaan naar het Centraal Station. In overleg met de Rotterdamse gemeente lijk autoriteiten wordt deze mogelijk heid open gehouden. Te zijner tijd zal daarvoor een verlegging van de be staande verbindmgsboog gewenst of noodzakelijk kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sinterklaasavond van vorig jaar bracht voor twee bezoekers van de Denisebar op Katendrecht nog een vervelende verrassing. Omdat hij zich bedreigd voelde na een woordenwis sel in greep de 25-jarige havenarbeider B.. G. In deze bar naar zijn mes (een reclamemes van de Amstelbr<mwerij)en stek de Afrikaan Benito Latnpe in de (Vaa onze Haagse redactie) DEN HAAG - De maatregelen die de politie neemt tijdens de rijtoer van het prinselijk paar worden door haar beschreven als een „lange Staten- Generaal", De route Is bijna tweemaal zolang als op Prinsjesdag, terwijl de afzetting iets strenger zal zijn. Daar om worden van de Amsterdamse poli tie 300 hekken geleend, terwijl de Rot terdamse- en de rijkspolitie 250 man versterking leveren. Hoewel 's nachts reeds een detache ment van tachtig man de route in ogenschouw neemt, zal met het „auto- vrymaken" pas donderdagmorgen vroeg begonnen worden. De rijtoer zal een iets plechtiger aanzien hebben dan op de verlovingsdag. De opge voerde mankracht zal het meelopen van pubHek moeten voorkomen. Daar om zijn er ook ruiters uit Rotterdam aangevraagd. De Haagse politieruiters rijden vrijwel allemaal in de stoet mee. borststreek en in de buik. De vriend van Lompe, de 28-jarige Arubaan A. 31. nam daarom wraak door de broer van G-, op zijn beurt met een briefopener in de onderbuik te steken. De officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen, eiste vanmorgen. tegen G. een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan twee voorwaarde lijk en gelet op de gevolgen en de opzet tegen M. tien maanden met aftrek. Het letsel van Lampe was kennelijk meegevallen want de bezoekers van de bar verklaarden bij de politie dat hij aan iedereen die maar wilde de steekwonden het zien als een soort jachttrofee, merkte de president mr. A. R. Brunner op. „Het is geen kwaaie vent", zei mr. Van Leeuwen, „maar hij drinkt te veel op een ongecontroleerde manier". De raads man mr. A. A. de Bakker verklaarde dat de havenarbeider naar zijn mes had ge grepen omdat hij bevreesd was zelf te worden gestoken. „Men denkt nu eenmaal dat kleurlingen op Katendrecht nogal vlug klaar staan met een mes, of het zo is laat ik in het midden." Hij vroeg uiterste clementie en wees erop dat de man op de huwelijksdag van Claus von Amsberg en prinses Beatrix drie maanden zou zitten. Het bleek, dat de stekende Arubaan de briefopener eni ge tijd daarvoor van zijn vriend had afgepakt, omdat hij bang was dat er rare dingen zouden kunnen gebeuren. „Hij is steeds meer afgegleden en tens lotte op Katendrecht terecht gekomen", zei zijn raadsman, mr. D. B.W. Postma. ♦ROTTERDAM Dr. A. A. Aalders, hoofd der secretarie-afdelmg algemene personeelszaken, zal eind februari de gemeentedienst verlate m verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Men kan afscheid van hem nemen tijdens een receptie m kamer 12 van het stadhuis op woensdag 23 febru ari tussen 1520 en 1720 uur. van het openbaar lichaam zal worden bepaald. De budgettaire positie laat niet toe dat een dergelijke, jaarlijks wellicht nog toenemende, bijdrage zonder be zwaar wordt verleend. De raad vindt dat er met meer dan maximaal 0,50 per inwoner per jaar mag worden ver leend. Oostvoorne heeft begrip voor de be trachte spoed. Door de thans geraamde cijfers voor kennisgeving aan te nemen loopt de raad op geen enkele wijze voor uit op zijn oordeel over de begroting voor 1967. Hij verwacht dat het dagelijks bestuur als het gemeentelijke bijdragen bij voorschot gaat innen rekening houdt met de uitzonderlijke situatie op het mo ment van de raming door de voorschot ten tot het direct nodige te beperken. Schiedam zegt dat de rijksbijdrage ten enenmale onvoldoende is. Het verwacht dat Rijnmond een jaarlijks toenemende bijdrage zal vragen, waaraan slechts kan worden voldaan als daarin van hoger hand wordt voorzien, hetzij door een rechtstreekse bijdrage, hetzij door een extra uitkering uit het gemeentefonds de z g. verfijning. Dat laatste heeft alleen zin als gelijktijdig het aandeel van het gemeentefonds in de rijksbelas tmgen wordt vergroot. Anders zou de extra bijdrage tot gevolg hebben dat het utikeringspercentage van de algemene uitkering wordt verlaagd. Krimpen a.d. IJssel spreekt over „vrij ernstige kritiek van de raad die diverse posten als „overtrokken" aanmerkt. Dat geldt met name voor de salarissen van voorzitter en secretaris en de post jaar wedden gecommitteerden. Het heeft de raad verwonderd dat m dit stadium, waarin nog geenszins kan worden vastge steld hoe groot het nuttig effect van het openbaar lichaam zal worden reeds zulke hoge bedragen voor salarissen en. jaar wedden zijn geraamd. Daarom spreekt de raad uit dat deze posten te hoog zijn. Viaardingen vindt de mededeling dat er in de aanlooptijd geen behoefte be staat aan een kapitaalsdienst minder juist, zeker als men er aan toevoegt dat het niveau van andere uitgaven m de eerste jaren aan de lage kant zal zijn en zal stijgen naarmate de werkzaamheden op gang komen. Het is onjuist indien de beslissing over het al of niet aanmerken van uitgaven als kapitaalsuitgaven afhan kelijk worden gesteld van het niveau der gewone uitgaven over een jaar. Het ver dient dan ook voorkeur uitgaven, waar van het nut zich vooral in de komende jaren doet gelden, zoals duurzame aanschaffingen en kosten van adviezen waaop het beleid voor meerdere jaren zal worden gebaseerd ten laste van een in te stellen kapitaaldienst te brengen. Brielle kan moeilijk aanvaarden dat de bijdragen der gemeenten een sluitpost vormen, omdat Rijnmond geen organi sche binding heeft met die gemeenten. Die binding bestond in het oorspronkelij ke wetsontwerp wel (een derde deel Rijnmond getrapt kiezen Redactie). Wat de drukkende bestuurskosten betreft, er dient een verfijningsregeling te komen. DAARIN MOET WORDEN BETROK KEN DAT Rijnmond een deel der plano logische taken van de provincie over neemt. Zo bezien zou het met onredelijk zijn als de provincie een bijdrage ver leend in evenredigheid tot de verkregen besparingen. Werkzaamheden die kenne lijk in belang van bepaalde gemeenten zijn moeten ten laste van die gemeenten worden gebracht Arbeid in belang der totaliteit van Rijnmond behoren voor re kening van het rijk te komen dan wel via een omslagstelsel over de Rijnmond- gemeenten te worden verdeeld. Het dagelijks bestuur herinnert eraan dat inmiddels de wedden van voorzitter, gecommitteerden en secretaris zijn vastge steld. Gecommitteerden gaan ook in op de inrichting van de begroting, die mag af wijken van het voor gemeenten geldende model Zij menen dat deze inrichting voordelen biedt. Het aantal begrotings posten is beperkt, de specificatie uitvoe rig. Overschrijding van posten zal daar door minder voorkomen. Er zijn twee af delingen, gewone dienst en kapitaals- dienst Naar de mening van het dagelijks be stuur is er geen behoefte aan een kapi taaldienst in de aanlooptijd. Weliswaar zullen uitgaven worden gedaan voor aan schaffing van zaken, waarvan de nuttig heid zich over een langer tijdvak dan één jaar uitstrekt, zoals kantoormeubelen e.d. Daar staat tegenover dat het niveau van andere uitgaven in de eerste jaren aan de lage kant zal zijn en eerst zal stijgen naarmate de werkzaamheden op gang komen. De voorkomende posten, die het karakter hebben van kapitaaluitgaven ziin niet van zodanige importantie dat zij een financieringsmethode door mid del van geldleningen zouden rechtvaar digen. De lasten der begrotingen komen op deze bedragen neer: 1965 364.000, 1966 ƒ1,742.000, de baten zijn 1965 364.000 (waarvan ƒ200000 rijksbijdrage en de rest dekkingsmiddelen van algemene aard); 1966 ƒ1.742.000 (waarvan ƒ500 000 en 1,242.500 dekkingsmiddelen van alge mene aard. De kostenomslag maakt de begrotingen sluitend. De minister is verzocht te bevorderen dat de rijksbijdrage in de personeelskos ten een redelijk percentage bedraagt. Hierbij wordt gedacht aan 50%, een ge lijke verdeling dus. Reëel lijkt het dat het rjjk eenzelfde percentage bijdraagt In de kosten wanneer voor het verrichten van werkzaamheden gebruik wordt ge maakt van het apparaat van derden. Gecommitteerden willen een vereenvou digde begrotingsprocedure bepleiten als tz.t. wijziging van de Rjnmondwet aan de orde. VWS krijgt straks vier van helling tot nieuwe W-schepen Deze VNS-schepen zullen alle na men krijgen die met de letter W be ginnen, namelijk Waalkerk, Wester- kerk, Willemskerk en Wissekerk. Voor de oorlog had de VNS ook enke le W-schepen varen, maar die veran derden m 1934 van naam. P. Smit zal de eerste van het vier tal afleveren, de Wissekerk. Daarna volgen Wilton met de Westerkerk en Van der Giessen-de Noord met de Willemskerk. De Waalkerk, weer door P, Smit te bouwen, zal de rij sluiten. Het Bouwbureau van de KNSM in Amsterdam zal toezicht tij dens de bouw uitoefenen. De lijnvaartschepen krijgen een draagvermogen van 13 000 ton. Naast stukgoed zullen in losse geemailleerde tanks vloeibare chemicaliën kunnen worden vervoerd Daarnaast is er 28 000 kubieke voet aan koel/dvn- vriesruimte In de machinekamer van de sche pen zal een zes-cilinder Stork moto' met een vermogen van 17 000 aük wor den geïnstalleerd. Deze motor zal van af de brug worden bediend. Het laad- en losgerex van de sche pen zal voornamelijk bestaan uit kra- DE Indonesische haven Tandjong Pnok verkeert in grote moeilijk heden. Men kan daar onmogelijk meer tegen de aanzwellende goederen stroom op. Via Tandjong Priok komt negentig proeent, van de Indonesische invoer binnen, maar de faciliteiten zijn ten enenmale ontoereikend om de lossing snel te doen verlopen Bovendien wor den de vele documenten die voor de buitenlandse handel nodig zijn traag behandeld en daarnaast is er een te- flEZE tekening van een W-schipkort aan meaw Indonesisch geld om ontleenden we aan „V.N.S.-te kunnen betalen. Verder laten specu- Nieuws" en is van de hand van de lerende handelaren goederen langdu- heer R, Koch van de V.N.S.-lnspektie. rig in de opslagloodsen liggen tenein- nen met hefvermogens van 5 en 10 ton Daarnaast komt op bet voorschip een zware laadboom voor lasten tot 120 ton. de aan een economisch politie-onder- zoek te ontkomen. Meegedeeld is dat er onconventione le middelen zuilen warden gebruikt om aan deze ongewenste toestand een einde te raaken. Wat die zijn werd niet bekend gemaakt Op het ogenblik liggen tienduizen den zakken goederen, 14.000 ton njst, v hegtui gonderdelen en auto's in de loodsen. TN 1965 zijn 18.065 zeeschepen de l haven van Antwerpen binnengelo pen, 485 mmder dan in 1964. Dit is in de Antwerpse gemeenteraad meege deeld door de wethouder voor haven kwesties, L. Delwaide. De achteruitgang is te wijten aan de stakingen, die het vorig jaar het verkeer in de haven hebben verlamd en honderden schepen deden uitwij ken naar andere havens. ÏN 1965 ontvingen Britse scheeps bouwers orders voor 1.772.000 ton, waarvan 61,8 procent voor schepen die onder vreemde vlag zullen va ren. In het laatste kwartaal van het jaar werden orders voor 42 koopvaarders met een inhoud van 206 000 ton ontvangen, waarmee het totale aantal bestelde schepen op 219 kwam Aan het eind van het jaar had de scheeps- bouwindustrie orders voor 321 sche pen met een totale tonnage van 3 022 000. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De directie van de N.V. maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „De Wereldhaven" vertrouwt er op, dat ook in 1966 de groei van bet bedrijf voortgang zal vinden. Voor alle werken, die op het ogenblik voor de nv in uitvoering zijn, is de finan ciering volledig gedekt. Voor nieuwe pro jecten zijn concrete fmancieringsmoge- lijkheden aanwezig, zij het tegen een fors gestegen rentevoet. Wereldhaven onderhandelt op het ogen blik niet over het overnemen van onroe rende maatschappijen. Er worden wel besprekingen gevoerd over het aantrek ken van financiële middelen. Of een. eventueel aantrekken van geld zal gebeu ren in de vorm van een kapitaaisuitbrei- ding of door het aangaan van langlopen de leningen hangt af van het toekomsti ge fiscale klimaat. Het dividend werd bepaald op twin tig procent, vorig jaar was dit achttien proeent. De heer Th. A. Hiüenaar werd bij acclamatie herbenoemd in de raad van commissarissen. ROTTERDAM Het muziek- en tam-' boerkorps van de fanfare der Christelij ke Muziekvereniging Oranje geeft vrij dag- 25 februari een concert in Musica, Lugt 17 te Overschie. Tijdens dit concert wordt brass-band-muziek ten gehore ge bracht. Het Seine's mannenkoor onder Ie ding vaa Piet Doilee verleent medewer king. Op het programma staan werken van Eric Ball, Kenneth Alford en Jack Harvey. De aanvang is acht uur s avonds. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van Oranje aan de Rotter damse Rijweg 139 en 's avonds aan de zaal Geervliet meent dat Rijnmond ta zijn arbeid met de budgettaire moeilijkheden der gemeenten rekening niet houden en een daarop afgestemde soberheid en ge- matigheid in acht neemt. Met betrekking tot de salarissen en bijkomende kosten van voorzitter, gecommitteerden en secre taris onthield de raad zich van een uitspraak omdat hoger bestuur deze vast stelt. Geconstateerd werd wel dat deze salarissen en de reis- en verbljifkosten een integrerend deel vormen voor de berekening van de bijdragen per inwo ner. Rotterdm, Rozenburg en Ridderkerk berichtten dat de begrotingen geen aanleiding gaven tot het maken van opmerkingen. Van de overige 14 gemeen ten zijn kennelijk (nog?) geen brïven binnengekomen. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG Vanmiddag is op de Verolme- werf het bevoorradingsschip Lady Carolina overgedragen aan N. V. Dienstverlening Buitengaats te Rotter dam. Het is de vijfde eenheid uit een serie. Het in Heusden gebouwde schip zal boorplatforms gaan voorzien van water, olie en pijpen. Daarnaast kan het dienst doen als sleep- en brandblusboot De Lady Carolina is 48 60 meter lang, 10 meter breed en 3,80 meter hol. In de machinekamer van het 499 brt metende vaartuig staan twee Kromhout motoren van elk 850 pk. VEENDAM In Veendam heeft zich een geval van koolmonoxydever- giftÜgfng voorgedaan. Drie mensen vonden daarbij de dood. De slachtof fers zijn de 64-jarige F. Wester, zijn 69-jarige echtgenote B. Wester-Ypjy e hun 25-jarige zoon Age Wester. whet drama werd gisteravond zeven uur ontdekt, maar de drie mensen zijn waarschijnlijk zondagavond al om het iepen gekomen. Buren verbaasden zich erover dat zij de familie Wester de hele dat niet te zien kregen. Zij waarschuwden de getrouwde zoon J. Wester, die even eens in Veendam woont.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1