ROTTERDAM Woonklimaat anders dan in stad Verkeersaders omzomen Gr oenoord - in - wording h AGENDA FORTEX Festiviteiten op 10 ma Financiële situatie lierv. gem. is zeer precair Sociëteit „De Koeienstal" originele Horeca-aanwinst 5J KW J Al in de tijd van Cornelis Tromp... V VLAER &-KOL voor jeugdhonk steunt opruim 30 jaar ervaring Nog meer beperkingen Gast krijgt stamboeknummer M7 yp FORTEX Uw rekening draagt een naam bij Vlaer Kol nt. ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 SCHIEDAM vandaag en morgen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Groenoord (Kethel) wordt op het ogenblik een stedebouwkundig experiment van groot formaat gerealiseerd. Drie belangrijke verkeersaders omzomen deze wijk in wording: Rijksweg 20, Provinciale weg 15 Harreweg en Zoomweg. Ander klimaat Climax Tekort IN STIJL i&mm- (1629-1691) Ned. vlootvoogd (Van een medewerker) SCHIEDAM De SISO-clubs hebben dinsdagavond in de zaal van de Magnalia-Dei-kerk afscheid genomen van hun presidente, me vrouw C. P; Couvée-v. Rossen. Me vrouw Couvée vertrekt binnen kort naar Voorburg. Behalve het afscheid was er nog een officiële plechtigheid: De SISO-clubs over handigden het bestuur van de jeugdvereniging „De Lichtboei" een geschenk in natura van f 500, voor het op 26 februari te openen jeugdhonk aan de Hoogstraat. TACH.A.NKA heeft het rrzewalskipaard- 1 je dat maandagmorgen in diergaarde Blijdorp 18 geboren. De naam Van het dier (het twaalfde dat in de dierentuin het le venslicht zag) is afgeleid van een uitdruk king die gebezigd wordt voor een strijdwa gen uit Mongolië, het gebied waar de Prze- walskipaarden vandaan komen. Door de ge boorte van Tachanka is het percentage in Blijdorp gefokte dieren op tien procent van het wcrcldtotaul gekomen. 0e Rotterdamse dierentuin heeft daar mee een belangrijk aandeel geleverd in het voortbestaan van liet l'rzewalskipaard. Van ,1e twaalf paarden die er werden geboren, zijn er nog acht (zes geboren, twee gekocht) j,t de tuin. Hiermee staat Bljjdorp nu Mün- chen, Praag en New York op dc vierde plaats wat aantal aangaat. Van dit zeldzaamste zoogdier ter wereld (van een kraanvogelsoort leven nog slechts 34 exemplaren) staan er ruim 120 in het stamboek. In het wild is het Przewalski- paard volledig uitgestorven. Zekerheid daar- omtrent werd verkregen op een in 1965 in Oost-Berlijn gehouden congres, waar de Rassen vertelden gedurende een in 1964 gehouden expeditie in het Russisch-Chinese grensgebied geen enkel dier meer te heb- l,en aangetroffen. Het laatste itl het wild levende Przewalskipaard werd drie jaar ge leden gedood. Het Przewalskipaard is se dert,het eind van de vorige eeuw in dieren tuinen en fokkerijen met de grootste zorg omringd geweest. De dieren hebben hun naam te danken aan Nikolaj Michajlowitsj Przewalsky, die het Mongoolse steppen. paard herontdrkte. Przewalsky (1839-1888) was officier in het tsaristische leger en kwam daardoor in de verste uithoeken van het Russische rijk. In de verlaten Dzjoengn- rische steppen zag hij in 1879 voor -het eerst het in troepen van 150 tot 200 dieren levende steppenpaard. Dankzij dc belang stelling die hij voor deze paardensoort wek te, is hot dier voor uitroeiing bespaard gebleven. Het bruinachtige Przewalskipaard was tijdens de Ijstijd en dc periode daarna een in geheel Europa voorkomend dier. Door de toeneming van de bevolking werd het dier langzamerhand verdreven naar de afgelegen oostelijke gebieden, waar een mis dadige jacht bijna zijn ondergang beteken de. Na de herontdekking van Przewalsky ging een Russische grootgrondbezitter uit De Krim zich als eerste bezighouden met het vangen Van de paarden. In het voorjaar van 1899 werden de eerste veulens gevangen die in gevangenschap hieven leven; het wa ren zes merries en een hengst. Op een gegeven moment heschikte de panrden-jager over meer da n50 dieren, waarmee hg hjj dierentuinen cn handelaren ging leuren. Door het heen en weer trekken verminder de het aantal dieren tot 28. Toen greep Carl Hagenbeek in. Hij koclit dc veulens in 1901. Vanuit Hamburg zijn de Przewalski- paarden toen hun tocht over de aardbol begonenn. Heel langzaam nam lmn aantal toe en in 1959 werd een stamboek opgezet, waarin twee niet met elkaar verwante fami lies voorkomen,' namelijk een die teruggaat tot Hagenbeek, en een die voorkomt uit.de Munchcnse dierentuin. Het allereerste Prze walskipaard dat Blijdorp kreeg wan een geschenk van een der bestuursleden. Toen het dier in november 1927 hier aankwam, was het vijf jaar oud. Jan, zoals het paard heette, overleefde het bombardement van de dierentuin en werd in 1941 verkocht nsar Münehen. In 1953 stierf het paard. In 1954 kocht Blijdorp het raszuivere Praagse paar Ivan en Attn, die in 1956 de ouders werden van Walski. Deze merrie bracht met vader Ivan in 1957 de merrie Taki voort. In 1958 werd de hengst Kertach, in 1959 Tiehonow «n in 1960 Asano geboren. In dat jaar werd: Ama naar Artis verkocht, waar ie met Kertach een paar ging vormen. Daarna werden,regelmatig in Blgdorp Prze- wolski-veulens geboren, de voorlaatste keer juni vorig jaar.. Hét Ijefst zou Blijdorp een grote kudde opzetten, maar gebrek aan ruimte houdt dat tegen. Daarom moéten af en toe paarden worden Verkocht De volgende leerlingen van de Chris telijke School voor Administratieve en Huishoudelijke Vorming aan het Oude Kerkhof 13 zijn geslaagd voor het School typediploma: Dineke Bakkes, Cokkie Bijl, Marianne Cleveringa, Dik van de Gaag, Conny de Gelder. Sjaan van Gogh, Ada Jansen, Jenny Lagendijk. Coby de Ligt, Greetje Löke, Linda van de Poll, Nettie de Rooy, Hans van Schijnde1 Le nte Thijssen en Sonja den Tuinder. Vier kandidaten werden afgewezen. O De Dierenbescherming zoekt eén goed tehuis voor twee jonge boxers. Aangezien het dierenasiel aan de St. Anna Zusterstraat reeds geruime tijd ge sloten is, omdat men geen beheerder heeft, zoekt men steeds naar adressen om dieren onder te l "enren. De belde hon- j,®.raar het thans om gaat, logeren tijdelijk bij de heer C. Spermon, inspec teur van de Dierenbescherming. Van Die- penbrockstraat 68, telefoon 261589. Be langstellenden voor deze boxers kunnen zich tot hem wenden. Irene: K.N.3H.T.P., dia-avond, 20 Passage Theater: Fons Jansen, „Hoe meer zielen", 20. Chr. Soe. Belangen: Chr. Gymn. Ver, D.O.K., ledenvergadering, 20. Chr. Soc. Belangen: Rhetorica, spreken m het openbaar, 20. Irene: Wed. Vrouwen van Huisvrou wen, ^bijeenkomst, 14. 't't'zf/'ïfcs Bijkant. De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28 Uitsluitend redactiezaken, tel, 263954 (b.g.g. 010—115588 en 01898— 6619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139, tel 152400. Klachten bezorgen: Agentschap (adr. ae boven) dag. van 18.30 - 19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en GJD. 269280. .Apotheek: Nieuwland, Dr. Wibautplein IV, teL 267532. De ruggegraat van deze agglomeratie van straten met namen uit de muziek wereld, vormt de Laan van Bol'Es, een naam die herinneringen opwekt aan een verdwenen Kethels verleden. Opvallend breed van aanleg is deze laan voorbestemd het winkelcentrum van de wijk te worden. Groenoord wordt een moderne wijk van voornamelijk vierkante huizenblokken. Dit rechtlijnig karakter zal haar onge twijfeld een zeker monotoon karakter geven. Het scheppen van wat meer schilderachtige pleintjes, zoals bijv. de traditionele Franse stedenbouw laat zien. schijnt niet langer mogelijk of uit den tijd te zijn. Ook wijlen mr. dr. M. J. J. van Praag, Schiedams stadsarchi tect, man met een open oog voor de Romaanse pittoreske schoonheid, had onze vaderlandse, moderne stedebouw- kundige visie graag wat minder 'zake lijk gezien. Hij stak zijn mening hierom trent nooit onder stoelen of banken. Opvallend zijn de vele jonge gezinnen in Groenoord. Voor en na schooltijd zien we de jonge moeders, meestal groepsge wijze en gezellig babbelend, in groten ge tale hun kroost naar en van school bege leiden, ergens In het dorp, aan de overzij de van de Provinciale weg 15, die hun nog jonge wijk scheidt, in eerste instan tie van - de bloemen- en vogelbuurt en vervolgens van de rest van het dorp. Zo gauw men over. de. spoorlijn Schie damVlaardingcn gaat wonen, krijgt men toch wel het gevoel dat men in een ander woonklimaat leeft dan in de oude stad. Ondanks de hoogbouw, die hier vooral In Groenoord domineert boven de omliggende, lagere dorpsbouw. In geheel Kethel wonen ongeveer ze venduizend mensen. In Groenoord wel licht tot nog toe ruim duizend. De prognoses, die indertijd zijn gesteld ten aanzien van de gehele bebouwing van Kethel, tot aan de gemeentelijke grenzen wijzen evenwel in de richting van het zesvoudige van dit aantal. DIt. gehele projekt van voïkshuisves- tfngsbouw op grote schaal sfaat nog In zijn kinderschoenen. Op allerlei ge bied zal het voorlopig nog een voor zichtig aftasten blijven van allerlei wensen en noodzakelijkheden op veler lei terrein. De gemeentelijke organen hebben tot- dusver 'in het stedebouwkundige vlak een ruime visie getoond. Schiedam heeft in Kethel in het Prinses Beatrix Park een recreatieoord, waarop het trots kan zijn. Bad Groenoord is als zodanig een voorbeeld voor vele andere gemeenten in het Rijnmondgebied. Zo straks wordt er een Sporthal geopend, die als men haar goed naar buiten zal weten te „verko pen" het aanzien van onze stad in de sportsector ongetwijfeld zal verhogen. Schiedam heeft de laatste decennia een climax van dynamische ontwikkelingsfa sen doorgemaakt. In historisch stede bouwkundig opzicht zal het hoogtepunt in Kethel liggen, want er blijft geen andere richting voor expansie over. Reden te meer dus voor de gemeente, lijke autoriteiten om vooral ook de vele problemen van de bevolking in dit laatste Schiedamse woongebied op nauwlettende wijze en met een diep gaand sociaal-psychologisch inzicht te volgen. Voordat de annexatie in 1941 haar beslag kreeg vormde de autochtone be volking van het oude dorp een histo risch gegroeide, homogene, agrarische gemeenschap. Het beeld is thans totaal veranderd. In grote getale zetten nieu we bewoners zich in de üit de grond gestampte wijken neer, waarbij veelal de traditionele binding, het intermense lijk contact van weleer, te enenmale ontbreekt. kleedt u altijd een klasse beter! Korte Hoogstraat Ia, telefoon 6151, Vlaardingén ROTTERDAM Mej. M. Laurens, hoofd van de stadhuiskantine, zal maan dag 28 februari na 44 jaar de gemeente dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Die dag wordt in de kantine een afscheidsbijeen komst gehouden, die om 15.30 uur be gint. JDANOR.4MA op de hoop- en laagbouw van Groenoord (Kethel) vanaf het project Rijkstveg 20. De straat vooraan met de lage maisonnettes is de Siveelinck- straat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de Stichting tot viering en herdenking van nationale feest- en gedenkdagen heeft In grote lijnen' het programma voor de festi viteiten van 10 maart gereed. Bij de opstelling heeft men uiteraard rekening; moeten houden met de be perkte financiële mogelijkheden. Zoals men weet stelde dc gemeenteraad voor dit doel een bedrag van tienduizend gulden beschikbaar. Nadat de muziekkorpsen in de morgen uren muzikale rondwandelingen heb ben gehouden volgen *s middags en 's avonds schietwedstrijden in de. Koop mansbeurs. Er zal o.a. geschoten wor den om de „Beatrix-Claus-trofee". Op het parkeerterrein aan de Broersvest organiseert de Rennersclub Schiedam behendigheidswedstrijden voor fietsers en 'bromfietsers. De SBLO zorgt 's mid dags voor een gecostumeerde voetbal wedstrijd op het hoofdveld van HDVS en SW. In het Passage-theater komen "s middags kindervoorstellingen van de toneelgroep „Het Podium" en 's avonds een cabaretvoorstelling. De harmonie en het koor van Wilton Fijenoord géven 's avonds een Oranje concert in de Opstandingskerk en de commissie Eurobal van de Schiedamse Jeugdraad organiseert van 20 tot 01.00 uur een „B en C-bal" in Musis Sa crum. De Staatkundig-Gereformeerde Kies vereniging „Groen van Prinsterer" houdt vrijdagavond om 8 uur in de grote zaal van gebouw Irene een openbare vergade ring. Ds. A. J. Wijnmaalen, hervormd predikant te Maartensdijk, zal een tijdre- de houden. Deze vergadering is voor iedereen toegankelijk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het College van Kerk voogden heeft bekendgemaakt dat in zijn vergadering van I februari de begro ting van uitgaven en Inkomsten van de Iïervormde Gemeente Schiedam voor 1866 voorlopig is vastgesteld. Deze begroting ligt tot zaterdag tijdens de kantooruren op het kerkelijk bureau ter inzage. Het totaal aan uitgaven bedraagt ƒ377.021 (vorig - jaar 340.640). Ten opzichte van verleden, jaar betekent dit een niet "onaanzienlijke verzwaring van lasten. Dat Is niet zo-vreemd, omdat ook voor de kerkelijke gemeente de algeme ne loon- en salarismaatregelen van 1 jan. doorwerken. Een steeds zwaardere belasting vormen vooral de onderhoudskosten van de ge bouwen. In dit verband moet. wonden gedacht aan vier kerken,'zes pastorieën, twee kosterswoningen, een voormalige noodkerk, die doorlopend onderhoud vra gen om achteruitgang in bruikbaarheid en waarde te voorkomen. Kortom alle prijsstijgingen gelden evenzeer voor de kerkelijke gemeenschap.- Bovendien zijn er telkens weer de onverwachte tegenval lers. - •- Tegenover deze uitgaven is een bedrag aan inkomsten geraamd van ƒ375.950. Hiervan uitgaande blijft er niettemin een tekort van ƒ1.071." De voornaamste grondslag voor het financiële wel en wee ligt in de bijdra gen. Helaas is bet nóg steeds zo, dat aanpassing zeer beperkt, vertraagd of helemaal niet plaats vindt. Een slechts kleine kern geeft blijk ook wat dé financiën betreft zeer trouw te zijn. Niet voor niets moest'tot Invoering van noodcollectes .worden overgegaan. Overigens betekent deze bijna sluiten de begroting een last,, een opgave en een taak, want dat resultaat kan sléchts; wor den bereikt door de inkomsten ruim ƒ40.000 hoger te ramen aan de ene kant en aan de andere kant- het vicariaat op te heffen, te beknibbelen op de perso neelsuitgaven en door het gebruiken van de rente van de belegde fondsen voor de dagelijkse uitgaven. En het ergste van ales is: er zijn geen reserves om de tekorten op te vangen. „In de laatste jaren is de Hervormde gemeente bijna ÏOG.OOO tekort gekomen en nn is de grens bereikt. Het is al erg, dat door geldgebrek het vicariaat moet worden opgeheven. Moet nu in de komen de jaren tot een verdere inkrimping wor den Overgegaan?" Aldus De Zondagsbode van 11 februari. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De „Herberg De Koei enstal", gelegen achter het café-restau rant De Amstelbron aan de Broersvesi 13, opent donderdagavond met muzikale medewerking van het Oxtail Trio haar „staldeuren". De herenboer en zijn vrouw zullen de ongetwijfeld vele gas ten met echt Oudhollandse gastvrij heid ontvangen. Men bereikt deze taveer ne van een zeer oorspronkelijk karakter langs de glooiende afrit naast het van ouds Lekende etablissement. De eigenaar van Musis Sacrum, de heer R. v. d. Most, nam verleden jaar De Amstelbron over en schonk aan het inte rieur een geheel nieuw gezicht. De be drijfsleiding zorgde er voor dat de keu ken en de bediening werden aangepast aan de smaak van het moderne publiek Achter het café-restaurant had de heer Van der Mbst evenwel nog een ruime zaal vrij, bereikbaar via de afrit ernaast. Hij vond tenslotte iets om deze onge bruikte ruimte rendabel te maken, riet moest een sociëteit worden, van een beschaafd en niettemin gezellig genre. Na een maand van hard werken heb ben thans de heer J. E. H. Wansink, etaleur, en P. van Slobbe, decorateur, het idee van de heer Van der Most in een artistieke vormgeving op voortref felijke wijze gerealiseerd. Is dit hier altijd een koeienstal ge weest? vroeg een argeloze voorbijganger die even kwam binnenwippen. Zo ge trouw is het interieur, waarvoor heel wat hout is gebruikt. Men waant zich inderdaad in een typisch-agrarische omgeving. Alles heeft men in stijl gehou den. Een schat van folkloristische platte lands curiositeiten heeft men in deze ruimte plaatsen biedt aan ten minste honderd personen bij elkaar gebracht: een ouderwetse staande klok, een na maak rieten dak, een landschapsschil derij, koperen stallampen,, Brabants bont als kleurig textiel afzetsel, cabines van ruwhout (elk plaats biedend aan een tiental personen en met een koeienaam erboven vermeld) een melkkan waar uit het bier wordt getapt. Dit alles vormt het schilderachtige decor van deze originele sociëteit. Alleen de vijftien barkrukken zijn een uitzondering op het meubilair, maar ze behoren er nu eenmaal bij. De gasten ontvangen geen nuchterzake- Hjke nota, maar een bclaalbrief. even eens in puur agrarische trant opgesteld. De consumptie heet bijvoorbeeld „voer" en men treft er ook woorden bfj als „sceperij" en het „stamboeknununer" van de gast. „Het traktement van de herberg bedraagt 15 procent", lezen we. Een kopje koffie heet „een bakske leut". Aangezien De Koeienstal in feite een sociëteit is, krijgt men een keurig iid- maatschapbewijs en wordt men volgens de regelen als lid ingeschreven. Natuur lijk komt er ook een sociëteitsbestuur. Gunstig gelegen in het centrum belooft deze nieuwe aanwinst in de Horeca-sec- tor een veel bezocht trefpunt te worden in een zich vernieuwend Schiedam. De openingstijden zijn van 18.00 uur tot aan de gebruikelijke sluitingstijd. 'WÊÊÊm m -clubs luidden hun presidente uit ...deed Vlaer Kol (van 1691bankzaken. Dat is misschien wel interessant. Maar onze huidige cliënten vinden het belangrijker, dat Viaer Kol is uitgegroeid tot een eigentijds en efficiënt bankbedrijf. Een bedrijf, dat ook uw zaken behandelt, alsof het die van henzelf waren direct en persoonlijk. Geen wonder dat men zegt: bankgiro, buitenlands betalingsverkeer, kredietverlening, effecten, vermogensbeheer, beleggingsadviezen, belasting-aangiften, spaarrekeningen, reisdeviezen, assurantiën, deposito, open en gesloten bewaarneming, safeloketten, handelsvoorlichting. Bankiers anno Utrecht, Oude Gracht 158, tel. 26351.% Rotterdam, Coolsingel 75, te!. 120126. Bilthoven, Julianalaan 4, te!. 2571/72. IJsselstein, Kloosterstraat 7, tel. 2195. f Na de koffiepauze bedankte mevrouw Couvée de jeugdclubs voor hun soepele houding, toen deze in september 1965 eer. bazaar.wilden .organiseren, maar nier vanaf zagen toen bleek, dat ook de SI SO-clubs met een bazaar kwamen opda gen. Erger nog: de jeugd zegde spontaan medewerking toe en in samenwerking met de heer M. Goedendorp heeft men heel 'wat klinkende guldens verdiend bij ■het Rad van avontuur, Mevrouw Couvée riep het bestuur van De Lichtboei naar het podium en over handigde symbolisch twintig stoelen, vier tafels (rotan) en de nodige vitrage en andere gordijnstof, „Voor het overgrote deel hebben jullie dit, zelf verdiend en Ik hoop dat jullie naast de ontspanning ook voor Inspanning zullen zorgen in je eigen jeugdhonk. Wellicht hebben de kin deren van de dames van de SISO-clubs er later ook nog plezier van, al neem ik mijn kinderen mee naar Voorburg." De heer Hans Apon bedankte de aanwezigen voor dit prachtige cadeau en hoopte het vertrouwen in de jeugd van het jeugdhonk niet te beschamen. Hij vorid het prettig'dat de SISO-da- mes sympatiek staan tegenover dit be langrijke stuk jeugdwerk. Daarna brak het moment aan, dat de clubs afscheid namen van hun. ijverige presidente. Bij monde van mevrouw W. van Weercn-v. d. Gugten werd mevrouw Couvée bedankt voor alles wat zij voor het SISO-werk heeft gedaan: „Wat u voor de SISO (samen inspanning, samen ontspanning) deed, was fantastisch. Ik spreek namens allen wanneer ik u zeg dat het ons spijt dat u weggaat. Er ging van u een stimulerende werking uit en u deed alles zo met genoegen. Wij wensen u veel sterkte toe en God zegene u in uw nieuwe omgeving en nieuwe huis. 1 Mevrouw Couvée kreeg een cadeau bon, waarvoor ze hartelijk bedankte met de opmerking, dat ze het president schap van de SISO-clubs heel graag heeft gedaan en dat ze de volgende bazaar weliswaar niet zal leiden maar in ieder geval even zal aanwippen (applaus). De jeugdpredikant ds. P. R. Everaars en jeugdouderling J. v. d. Steen werden bijzonder bedankt voor hun aanwezig heid en met ds. Everaars achter de piano werd deze sfeervolle bijeenkomst beslo ten met het zingen van „Wat de toe komst brengen moge, mij geleidt des He ren hand." W AT KUNNEN gemoederen toch verhitten. Ik kreeg een telefoontje van een mevrouw, die het niet eens was met de behande ling als klant in een bepaalde zaak. Om het verhaal van de ande re kant ook te horen belde ik die zaak op, maar dat kostte mij bij elkaar zo'n half uur bellen en de mensen aan de andere kant kenne lijk herhaalde grim-aanvallen. Terwijl dat toch allemaal niet hoefde, in der minne kan je ook zoveel schikken. Even voor de duidelijkheid: het zat zo. Die mevrouw zag in de uit verkoop een sprei liggen. Voor 38 gulden, bij nader inzien, een goed kope bed-bedekking, maar als je niet zo op de hoogte bent met deze materie (een sprei koop je tenslot te niet iedere week) valt dat niet op. Dus: een verkoper kwam erbij, praatte wat, zei goede dingen over de sprei, prees hem aan en ver meldde dat hij bijzonder goedkoop was. De koop werd gesloten (zon der dat het woord „acht-en-der- tig" viel, aldus de verkoper) en later zou de sprei worden thuisbe zorgd. Dat gebeurde, maar o schrik, toen de nota een bedrag van 98 vermeldde. Dat moest een vergissing zijn, meende de-me vrouw, want op het prijskaartje stond nog steeds 38. Ja, bevestig de) de chauffeur, er stond 38. Dé zaak opgebeld. Nee hoor, die kost werkelijk 98, en dat is nog goed koop, zei men daar. O, zei de chauffeur eigenmachtig, dan hoeft mevrouw hem niet. Maar me vrouw hoefde hem wél, alleen riiet voor 98 maar voor 38 gulden, zoals' ze hem had gekocht. Chauffeur en sprei terug naar de zaak. Het zou worden uitgezocht. Dat zei men ook tot de me vrouw, die enige tijd later niet helemaal goed gezind, de winkel instapte. Want en er werden meer mensen bijgehaald het prijskaartje vermeldde heus wel 98 gulden. Goed, het was wat onduidelijk, en met wat goede of slechte wil zou men er 38 uit kun nen lezen, maar er stond toch heus 98, en dat was terecht, want dat soort spreien kostte zoveel. De me vrouw boos over die rare methode, de verkopers boos over de me vrouw, die de sprei maar voor 98 gulden had te kopen of anders maar weg moest gaan. jpEN VOORVAL, voortsprüi- J tend uit een vergissing, dat vaak kan gebeuren. Maar de woe de van de verkoper en later van de chef-verkoper gaf mij veel te denken. Ik dacht: meneer, meneer, past u op, er zijn al zoveel mensen met maagzweren. Over zoiets hoeft u zich toch niet zo op te winden? Maar de stroom woorden bleef aanhouden. Ik schrijf er ver der maar niet over. want zo be langrijk is het tenslotte ook niet Alleen een paar uitlatingen wil ik voor u citeren, ter lering ende ver- rnaeck, maar vooral ter lering. Want als iedereen elkaar zo ontoe geeflijk behandelt dan vrees ik het ergste. „Er kan hier sprake zijn van een vergissing of van moedwil", zo zei de chef-verkoper, „en omdat de mevrouw er zo'n ruzie over maakt, wil ze volgens mij ver keerd. En als het inderdaad in de krant komt, dan gaan we een ver volging instellen tegen die me vrouw." (Gelukkig maar dat nie mand weet hoe de zaak heet, want dat zou van de mug, die het oorspronkelijk was, een meer dan levensgrote mammoet maken.) Maar wat me het meest verbaasde, en vooral schokte was: „Als iemand zegt dat hij voortaan niet meer in deze zaak koopt, dan doen we verder ook niks meer. Dan heb ik maar liever dat ze weggaan. De service is er alleen maar om geld te verdienen." Ik kan begrijpen dat een me vrouw boos wordt als ze zestig gul den meer zou moeten uitgeven dan ze had voorzien. Ik kan ook begrijpen dat een verkoper boos wordt wanneer iemand, overigens uit onwetendheid en zeer zeker niet met boze bedoelingen, zestig gulden minder wil betalen. Maar ik kan niét begrijpen dat een chef-verkoper zegt: „Service is er alleen maarom geld te verdie nen." Volgens mij is de letterlijke vertaling van „to serve" nog,, steeds: dienen.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1