Bespoedigd door overstromingen Verlengde landingsbaan volgende maand gereed naar vorm voor beheer WEER AAN HET WERK I Politie doet inval op tiènerfeest Feest voor luchthaven op 13 april (na staking van een dag) mm i «m Immofund geeft liuurindcx- aties uit mannen Twee voor steekpartij veroordeeld Festival- afvaarten Nieuw A9<Bam Beroering in Duitse scheepsbouw Seizoenwerk Toch emplooi Voorrang Februari bleek een goede spaarmaand mm §1 DE ROTTERDAMMER Pagina .4 DINSDAG 1 MAART 196« -1 .r.^rrr-^- -r DORDRECHT Eerst nu is be kend geworden dat de politie za terdagavond in een oud pand aan de Molenstraat een inval heeft ge daan. Op een zolder werd een enigszins verdacht tienerfeestje gehouden. Ongeveer veertig jon- gens en meisjes uit Dordt en om geving, in leeftijd variërend van 14 tot 19 jaar, waren bij elkaar om bij het licht van enkele kaarsen wat te dansen. Het meubilair be stond uit slechts enkele stoelen en een kampeerbed. In enkele afge- schotte ruimten lagen wat vloer kleden op de grond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen zal op 13 april de tot twee kilometer verlengde landingsbaan van de Luchthaven ïotterdam officieel in gebruik stellen. Begin april zal de baan reeds worden gebruikt. ROTTERDAM De negenen twintig Griekse bemannings leden van de Liberiaanse vracht- 17.200 brt. zijn vanmiddag weer Iwaarder Archangel Michael van laan het werk gegaan nadat zij maandagmorgen besloten hadden het werk hoer té leggen. Kapitein Nicolaos Raptapaulus (31) zat vanmiddag in. zijn hut ijverig geld te tellen dat een vertegenwoordi ger van de eigenaar (via Amèri can Express) in Hollands geld had gebracht. Deze tienduizend dollar vormden de gage over vier maan den. Boos I ij I JAPAN staat lieel vast bovenaan de lijst van scheepsbouwende landen. Van bet wereldtotaal van 12,2 miljoen ton dat vorig jaar te water werd gelaten (tegen 10,3 miljoen ton in '64), nam Japan liefst 5,4 miljoen ton voor zijn rekening (44 procent van de wereld), hetgeen 1,3 miljoen ton meer is dan het jaar daarvoor. Concerten Modeshows WW?' Rotterdam en N.- Brabant eens over aayis- v\'n Ap een speciaal daartoe V ingerichte helling op Pier 7 in de Waalhaven worden de bui zen geconstrueerd voor een zin ker- onder de Nieuwe Maas. De ze zinker omvat twee leidingen: een ervan wordt een stuk van de koppelleiding voor ruw water tussenj Honingerdijk en. Beren- oplaat, de andere wordt een deel van de leiding tussen Honinger- f dijk en Biesbosch. Voorlopig blijven beide zinker- leidingen „droog". Want de kop pelleiding' tussen Honingerdijk en Berenplaat ligt nog boven het financiële plafond, over het Biesbosch-project moeten nog beslissingen vallen. De aandacht van de surveillerende politieagenten werd getrokken door het feestgedruis. De hoofdbewoner van het pand, M. v. d. B. en zijn echt genote werden aan de tand gevoeld. De man vertelde dat het feestje werd gegeven ter ere van de zestiende ver jaardag van zijn schoonzusje en haar vriendin. Er waren echter ook een groot aantal niet-genode gasten aan wezig. Zij konden een flesje bier of cola kopen. Bij de komst van de poli tie; kwamen jongens en meisjes uit alle hoeken en gaten tevoorschijn kruipen. Hun ouders zijn schriftelijk van de gedragingen van hun zoon of dochter in kennis gesteld.Tegen de hoofdbewoner is proces-verbaal op gemaakt.. Dan zal de laatste hand zijn gelegd aan de baan die in een jaar van 1540 meter verlengd werd tot ruim tweedui zend meter. De laatste werkzaamheden waren de lichtbefoakening, de aanleg van de grasmat, het af zetten van het terrein en. het graven van de brede sdheidingssloten. Duidelijk is dat, zeker op aandringen van de commissie Luchthaven Belangen, van de opening een feest zal worden ge maakt waardoor de luchthaven met haar nieuwe mogelijkheden meer bekendheid •krijgt. •Over de definitieve openingsceremonie wordt nog gesproken. In ieder -geval is een aantal grote luchtvaartmaatschappijen uitgenodigd om een of meer van de gro te toestellen die nu op de luchthaven kun nen landen te sturen tijdens de opening. Dat de baan begin april reeds officieus wordt gebruikt, is omdat de Engelsen vlak daarna beginnen met de grote bol— lenvluchten. De luchthaven wordt met de nieuwe lange baan tevens uitwfjkhaven voor Schiphol. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is in prin cipe een overeenstemming be reikt tussen de gemeente Rotter dam en Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant over de aanleg van spaarbekkens in de Biesbosch. Er is nu tussen beide partners overleg gaande over het vormen van een geschikte beheersvorm van dit ge deelte van het waterleidingsbe drijf. Dit overleg geschiedt Ln goede har monie, wellicht heeft de overstroming van de afgelopen winter gediend aïs een factor, die het tot stand komen van het Biesbosch-project verhaast. Spaar bekkens en behoorlijke dijken maken immers in de toekomst dergelijke overstromingen onmogelijk. In ieder geval heeft men in Noord-Brabant het gevoelen, dat het Biesbosch-project niet alleen een Rotterdams belang maar ook een Noordbrabants belang Is. De gemeente Rotterdam werkt nu reeds aan een eerste deel van de ver binding tussen de Bisbosch en het drinkwaterbedrijf aan de Honinger dijk: de zinker onder de Nieuwe Maas door. Zoals men weet, voorziet het Biesbosch-project in een verbinding van de Biesbosch-spaarbekkens met het bedrijf op de Berenplaat en een verbinding met het bedrijf aan de Ho ningerdijk. De zinker onder 'dé Nieuwe Maas als onderdeel van de Honirigérdijk-ver- binding tussen Honingerdijk en Be renplaat. Zoals men weet, moest we géns de financiële moeilijkheden der gemeente Rotterdam-deze ruw-water leiding worden uitgesteld. Maar het leggen van een zinker is sei- zoen werk. Dat kan alleen gebeuren in de vroege zomermaanden, als men rus tig weer heeft; Het voornaamste werk bij het leggen van zo'n zinker is het baggeren van een brp;i- leuf dwars op de stroomrichting -ü :s hét op de rivier al te rumoer g is is dat bagger- werk niet te doen. Voor de stabiliteit is het bovendien veel beter dat zo'n zinker bestaat uit twee naast elkaar gelegen buizen dan uit één enkele buis.' SSwfiat - v U', fasï i ii.- Vooruitlopend zowel op het Bies bosch-project als op de aanleg van de ruw-waterleiding tussen Honingerdijk en Berenplaat is men nu reeds op een speciaal daartoe ingerichte helling op Pier 7 in de Waalhaven bezig met hel construeren van de buizen voor deze zinker, die, dus over drie maanden moet worden gelegd. Mocht door een of andere onvoorziene omstandigheid het gehele Biesbosch- project de mist in verdwijnen, dan is er voor die tweede zinkerbuis toch emplooi. Dan wordt die buis een tweede buis in de ruw-waterkoppellei- ding. Maar daarop is, gezien de stem ming tijdens de besprekingen tussen Rotterdam en Noord-Brabant, heel wei nig kans. Ten slotte: de gemeente Den Haag, die evenzeer een begerig oog heeft op de Biesbosch, doet in dit stadium aan hel óverleg tussen Rotterdam en de Bies- bosch niet mée. De regering, beseffend dat Rotterdam en. het gehele van het Rotterdamse waterleidingnet afhanke lijke gebied voor wat betreft de kwali teit van het drinkwater zich in een noodtoestand bevindt, gunt Rotterdam terecht voorrang in de Biesbosch. Onmiddellijk nadat de. Grieken het geld op zak hadden, gooiden zjj de lui ken open van het met vismeel geladen Llberty-schip en lieten zjj de gangway azkken die zij zolang de staking duur de, hadden opgehaald. De moeilijkheden begonnen maandag toen bij de stuwadoor Heinrich Hanno in de Maashaven een losploeg aan boord wilde gaan van het in Monrovia onder de maatschappijnaam „Compania Interna tional La Conia SA. „geregistreerde schip. De Grieken die heftig gebarend en roe pend aan de railing stonden met de Li beriaanse vlag bij zich weigerden de toegang tot het schip waarvan zij de gangway hadden opgehaald. Een bord met de woorden: „We are protesting. No money, crew" (We protes teren. De bemanning heeft geen geld) hadden zij ter verduidelijk bij zich. De zeelieden waren al geruime tijd boos,over het uitblijven van de gage. In januari stuurden zij vanuit het Panama kanaal aan de eigenaar, de Griek Marko- giannis die in Amerika woont, een tele gram met het dringende verzoek de gages over te maken. Toij zij in Rotterdam kwamen, bleek de cargadoor geen geld te hebben ontvangen. Ook van een eerder gedane belofte dat de bemanning zou worden afgelost in Rotterdam bleek.niets waar te zijn.. De Grieken hadden alle vertrouwen ver loren in hun reder. Ze zeiden: „Wij ge loven niet meer in hem. Wij zijn bijzoa der ongerust over onze families in Grie kenland die al maanden geen cent meer hebben gezien". De Griekse consul In Rotterdam, de heer Nicolas Athanasiou, am het giste-' ren nogal gemakkelijk. H|j zei: „Het geld komt binnenkort uit New York. Door het keekelnde is alles een beetje ver traagd". Bij Helnrich Hanno nammen het wel ernstig. Ieder uur dat de „Libe riaan niet gelost kon worden koste 1500.''. V De. Rotterdamse rivierpolitie is aan! boord geweest, maar kapitein Raptapau-- lus zei dat hij geen -^oUtierinterveutie': wildé. „Ik zou mij mannen;wel willen' betalen, maar ik heb geen'geld gekre gen. Toch reken ik erop dat het snel komt." Dat is dan vanmorgen uitgekomen' na een telexbericht aan American Express de tienduizend dollar uit te betalen. Dé nit Peru afkomstige lading vismeel' zal woensdagavond zijn gelost waarna hét schip vertrekt naar Gdynia in Polen. De Grieken hebben onmiddellijk een deel van bet ontvangen loon naar hun families in Griekenland overgemaakt. Van een ander deel zullen zij ongetwijfeld van avond gaan feestvieren. ROTTERDAM De Spaarbank te Rot terdam heeft over februari 1966 een gro ter spaaroverschot dan over die maand' van het vorig jaar, namelijk 200.000 meer. Rond 24.8 miljoen is ingelegd, 17 miljoen werd terugbetaald. De oor-: zaak van deze toeneming is de met 3 miljoen gestegen 'Inleg en de met:/ 251 gestegen terugbetaling. Aan het eind van de maand was in totaal 488 miljoen ver schuldigd aan de inleggers. Deze na-; men intussen toe tot 549.510 (in januari nog 2.098 minder). Q ROTTERDAM De nijverheids school voor grafische vakken aan de Roemer Visscherstraat zet donderdaga vond 17 maart de schooldeuren wijd open voor ouders, aanstaande leerlin gen en verdere belangstellenden tij dens een voorlichtingsavond. In het ge bouw wordt dan ook een expositie van handvaardigheid en boekbinderij gege ven. De uren waarop men terecht kan: van half acht tot half tien. ROTTERDAM Dit is de nieuwe veerboot, die dinsdagmorgen op de werf van P. Smit jr. voor de dienst Den HelderTexel te water werd ge laten. Het schip draagt de naam Texel- stroom en is een zustersdhip van de Marsdiep, die tot dusver alleen de ver binding tussen Texel en -de vaste wal verzorgt. De N.V. Texels Eigen Stoomboot On derneming hoopt het nieuwe schip be gin juni in dienst te nemen, zodat de eerste veerboot ikan helpen de vakan- tiedrukite <xp te vangen. Hoofdafmetin- gen: lengte 68 meter, breedte 16,7 mé- tér en Iholte 5,58 meter. M--'- i j «Lu. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De onlangs opgerich te Centrale Vastgoed Beleggingsmaat schappij N.V„ behorende tot de Immo- fundgroep, heeft een dubbele emissie aangekondigd van twee maal vijf mil joen gulden aan zes procent dertigjarige hypothecaire obligaties a pari. De helft van de totale lening ad tién miljoen gul den i verdeeld in obligatie met een ge garandeerd rente- en afloingpercenta- ge, waarvan de effectieve percentages afhankelijk zijn van de bruto huurop brengst van de panden, die de vennoot schap exploiteert. De andere helft van de lening bestaat uit normalè zes procent obligaties zonder indexering van rente en aflossing. De hele lening is verdeeld In 10.000 stukken, elk samengesteld uit van hypothecaire huuriödex-obligatie en een gewone 'hypothecaire obligatie, bei de van 500 nominaal. De opbrengsten van de obligatielenin gen zullen worden gebruikt voor finan ciering van onroerende goederen. De maatschappij zal in verschillende plaat sen van ons land een aantal panden ko pen: eengezinswoningen, winkels, gara ges, kantoorruimte en een horeca-pand met een totale kostprijs van elf miljoen gulden. De Indexering is zodanig uitgewerkt, dat elk procent huurverhoging tot gevolg heeft, dat de aflossingskoers met één en de rentevergoeding met 0,06 wordt ver hoogd. Bij een huurverhoging van tien procent komt dit bijvoorbeeld neer op een aflossingskoers van110 procent en een rente Van 6,6 procent. In Nederland zijn nooit eerder huurin- dex-obligaties uitgegeven. ROTTERDAM De rechtbank heeft dinsdagmorgen twee mannen veroordeeld voor hun aandeel in een steekpartij op Sinterklaasavond van het vorige jaar in een bar op Ka tend recht. De 25-jarige Rotterdamse havenarbeider Bas. G. kreeg wegens poging tot zware mishandeling zeven maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. G. had met een overigens zeer nietig mesje een 32- jarrge Arubaan in de borst en buik ge stoken. Een vriend van het slachtoffer de 28- jarige Arubaanse zeeman Tiko M. was zich ook met de vechtpartij gaan be moeien. Hij haalde een briefopener uit zijn zak en stak de broer van Bas G. in de buik. Wegens zware mishandeling werd Tiko M. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftacek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. %T§ifS - w Mip I Sedert 1963 is de Japanse produktie met 3 miljoen ton gestegen. Van de 19 schepen van meer dan 50.000 ton wer den er vorig jaar 12 in Japan te wa ter gelaten; 2.731.000 ton was voor olietankers en 1.729.000 ton voor sche pen voor gestorte lading. Japan bouw de 2.831.000 ton voor uitvoer, waarvan 1.455.000 ton onder Liberiaanse vlag zal varen. Zweden (totaal 1,2 miljoen ton; 2e plaats) bouwde in het derde rekord- iaar in successie voor 75 proeent tan kers, waarvan elf groter dan 40.000 ton; 78 procent was voor uitvoer, voor namelijk naar Noorwegen. De Britse daling van de produktie sedert de top van 1955 (1,5 miljoen ton) is vorig jaar tot staan gekomen en er werd een matige stijging geconstateerd (to taal 1,75 miljoen ton). Hetzelfde gold voor West-Duits- land, waar de top in 1958 wérd be reikt met 1.4 miljoen ton. Frankrijk kon ondanks een dr"-g het. gemiddel de produktiecijfer over de laatste vijf jaar handhaven. Produktierekords werden verder gevestigd in Spanje (voor het derde jaar in successie) en Polen. De Verenigde Staten daalden tot het laagste peil sinds 1956. Over Nederland zeggen de cijfers dat de daling die is geconstateerd se dert het rekordjaar 1959 (607.000 ton) nu schijnt af te vlakken. Van de pro duktie van 232.780 ton ging 45.000 ton naar olietankers en 59.000 ton naar schepen voor gestorte lading. Er was een grote sortering van diverse soor ten schepen in de Nederlandse pro duktie; 45 procent was voor export. De 25 grootste schepen die in de wereld in 1965 zijn gebouwd zijn alle tankers, waarvan de grootste 5 in Ja pen werden gebouwd en de zesde in Engeland. De grootste van de 25 is de Tokyo Maru van 150.500 ton. dw. Vergeleken met 1964 daalde de ton nage van te water gelaten tankers met 136.149 ton tot 5.393.176 ton. De bouw van schepen voor gestorte la ding nam aanzienlijk toe, van 1.614.520 in 1964 tot 3.713392 ton in 1965. De tonnage van deze schepen was 30,4 procent van de wereldpro- duktie. Verdeeld naar voortstuwingsmetho de blijkt dat van de nieuwe tonnen- maat 9.742.604 ton dieselaandrijving had en 50275 ton diesel-elektrische aandrijving. Het totaal met motoraan drijving is dus 9.792.861. Voor stoom was dit 2.422396 ton, onderverdeeld in turbine-aandrijving 2.406.274 ton, 13.510 ton met turbo-elektrische voort stuwing en 3.172 ton zuigerstoomma- chincs. In mei zal de Nier Amsterdam van de Holland-Amerika Lijn opnieuw festival-afvaarten maken. Het schip vertrekt 10 mei uit Rotter dam, arriveert op 18 mei te New York en wordt op 28 weer te Rotterdam verwacht. Tijdens deze transatlantische reis biedt de HAL naast het gevarieerde dagelijkse scheepsprogramma een aantal evene menten aan die ditmaal weer ten doel hebben de passagiers dichter tot Ne derland te brengen. De overtochten worden meegemaakt door een mede werker van de ANVV, die lezingen met lichtbeelden houdt en documen taires over Nederland vertoont. De passagiers zullen aan boord kennisma ken met een klompenmaker, een dia mantslijper en een sigarenmaker die ieder hun typisch Nederlands am bacht demonstreren. De diamantslij per verricht niet alleen -aanschouwe lijk werk: tijdens lezingen wijdt hij de passagiers in dc geheimen van de Het bü de R.DJVI. in aanbouw zijnde booreiland Sedco 135 D biedt 's avonds een feeëriek schouwspel ais honderden lampen branden- Maar ook overdag is het torenhoge bouwsel de moeite van het bekijken waard. Dezer dagen heeft de bouw een nieuw hoogtepunt bereikt toen de laatste deksektie werd ingebracht. Het dek is nu geheel gesloten. Van af begin november, toen met de bouw op het water werd begonnen, zijn nu 55 sekties geplaatst met een totaal gewicht van 6400 ton.; De zwaarste sektie woog 250 ton. De komende weken worden de grote dekhuizen, vervaardigd bij P. Smit Jr., naar de RJXM. ver sleept en geplaatst. diamantbewerking in. Bovendien wor den enkele replica's van wereldbe roemde diamanten tentoongesteld. Dagelijks zullen aan boord door de enige vrouwelijke beiaardier die Ne derland telt, concerten op een carillon worden gegeven. Aan het voor deze festivalafvaarten samengestelde klein- kunstprogramma wordt medewerking verleend door een aantal artiesten, van naam. Ook de bemanning draagt haar aandeel bij: tijdens de populaire „crewshow" worden verschillende folkloristische nummers gepresen teerd. De chef-kok zal tijdens de festival- afvaarten speciale aandacht aan speci fiek Nederlandse gerechten besteden, opdat de passagiers zich kunnen over tuigen van de voortreffelijkheden der Nederlandse keuken, "n eén gezellig ingerichte „Dutch Come"" kon men zich evenzo vergewissen van de uitstekende kwaliteiten die de veelge prezen Nederlandse drankjes bezit ten. Evenals tijdens vorige Festival Sai lings zullen modeshows een belang rijk onderdeel van het speciale pro gramma vormen. Onder leiding van mevrouw H. Elias-Smit zal een vijftal mannequins op de Nieuw Amsterdam creaties van de Nederlandse couturier- Ferry Offerman showen. Daarnaast worden historische costuums en régio nale kleding, compleet met accessoi res, uit het particuliere bezit van me vrouw E. F. Canters Cremers-van der Does uit Den. Haag getoond. Histori sche kledij zal eveneens worden ge dragen door de leden van een instru mentaal trio (fluit, én clavecim- bel), wanneer zij bij kaarslicht voor de passagiers concerteren. Een beken de Nederlandse componist en muziek pedagoog geeft een toelichting op de ten gehore te brengen klassieke mu ziek. De overname door de Hamburgse scheepswerf Blohm uiïd Voss van de in dezelfde stad gevestigde werf H. C. Stüleken und Sohn heeft nogal wat beroering gewekt. Sttilcken heeft na melijk anderhalf jaar "nderhccdeld met Howaldtswerke in Hamburg en toen onlangs de fusie-overeenkomst tussen beide bedrijven zou worden getekend, kwam er niemand van Stüleken opdagen. Bekendgemaakt werd kort daarna dat Blolim und Voss de werf had gekocht. De aankoopprijs is ten dele in contanten en ten dele in aandelen voldaan. Blohm und Voss (nu het op één na grootste Duitse scheepsbouwbedrijD zal werk gaan v'eden aan 8000 men sen. Men beschikt nu over tien drij vende dokken en een droogde1' K

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2