ROTTERDAM Technische leiding gehuldigd „Door Oefening Kracht gaf goede uitvoering Kamerlid Scholten bij CHU: „Vondeling neemt te grote risico s AGENDA Rijnmondraad blijft tot 1970 zitten Noodwachters gehuldigd Vader van vele dochters KLEUTERS EXPOSEREN IN STEDELIJK MUSEUM AAN DfUJn a Brommers beschadigd bij brand in garage Dit is dè jas! GRONINGEN T&Uenkd Veel waardering voor Th. J. Hollander Burgerlijke stand Man verdacht van aanranding Vrije expressie belangrijk ^clioBeriVitntntei' 5>5> ITALIË in .EUROPOORT' EUROPOORT -uit- 66 PE rotterdammer DONDERDAG 3 MAART 1966 (Van een medewerker SCHIEDAM De eerste jaar lijkse uitvoering van „Door Oefe ning Kracht" werd woensdag avond in een goed bezet Passage Theater gehouden en de in totaal 22 programmapunten maakten het geheel tot een geslaagde uitvoe ring. Het optreden van de drum band vormde daarbij wel het hoogtepunt. Non-stop werden de onderdelen van deze uitvoering afgewerkt en de technische lei ding was slechts enkele minuten op het tijdschema achter, hetgeen een pluim op zichzelf waard is. Om elf uur stonden de aanwezigen Weer buiten. V Shot v De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS Vandaan - - •en morgen en dagelijks Kamer gaat akkoord 5>? Kleuren Opvolger Functies Brand 111 coaster op scheepswerf i. pagina CEEN gcl'l »m een bruidsjurk te kn (jf pen? Dan maar op rooftocht, dacht kennelijk een trouwlustige. En om de bruid enige keus te laten werden er gelijk maar drie bruidsjurken gestolen. Dat ge beurde ldj de N.V. Vero aan het Oostplein, «aar maandag de vermissing van drie jur ken uit ccn kitst in het magazijn werd ontdekt. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd tussen begin januari en eind februa ri. Uit een kampeerauto van een 61-jarige fabrikant van de Crooswijkseweg zijn maan dag vier matrassen met overtrekken, twee kussens, een tafel met kleedje, een gascom- foor en een accu gestolen. De auto stond geparkeerd op een terrein aan de Bergse Linker Rottekade. Schade rond 300. In het Metro Hotel aan de Delftsestraaf is tijdens het weekend uit een geldkistje onder de balie in de receptie 200 gesto len. Tijdens het weekeinde is ingebroken in het magazijn van een winkelier aan de Kerkedijk. Alles was overhoop gegooid en door elkaar gegooid. Men deed zich tegoed aan enkele flessen wijn en een pot kersen op sap. Vermist worden vier doosjes met buitenlandse postzegels en een doosje met vreemde oude munten. Bij De Handels vennootschap N.V. in de Generaal v.d, Heij- denstruit is het afgelopen weekeinde inge broken in de kantoorruimten. Er wordt nog niets vermist. rpÓT gevangenisstraffen van respectieve- 1 lijk zeven dagen en vijf dagen veroor deelde woensdagmorgen de politierechter de havenarbeiders H. L. v.d. B. en C. A. B. beiden 23 jaar. V.d. B. stond terecht omdat bij uit een Duits schip drie badpakken stal ter waarde van 120; de ander haalde uit hettelfde 6chip 25 paar herensokken en vier paar handschoenen. Deze was in opleiding voor evangelist bij de Pinkstergemeente in Stadskanaal. Achtergrond van deze diefstal zou de geldnood zijn, waarin iiij verkeerde, omdat hij tijdens zijn opleiding zonder verdienste was. Groots was de opening-, waarbij onder de muziek van „Volontary in C- groot" de diverse afdelingen werden vertegenwoordigd door een groot aantal vlaggendraagsters, waaronder uiteraard ook de KNCGV- vlaggen en die van de organiserende vereniging DOK. Tijdens deze massale ouverture sprak voorzitter B. van Dam zijn ope ningswoord uit, waarin hij in het bij zonder verwelkomde de voorzitter van het KNCGV, de heer F. A. den Boeft, mevrouw tips, de heer P. H. Kegel als sekretarls van de T. C. Zuidergewest, en de aanwezige ere-ieden, w.o. ook de heer W. Nieuwstraten. De heer v- Dam zei dat DOK na de viering van het gouden jubileum in 1864 een kleine inzinking kreeg, die men nu weer ver te boven is. Met de ledenwinst van meer dan driehonderd in 1965 telt DOK nu 1519 leden, verdeeld over 60 afdelingen. Hij kondigde de komende aktiviteiten aan en verzweeg niet, dat er organisatorisch problemen zijn nu men weer tot het grote aantal leden van kort na de oorlog is gekomen. Hij sprak de wens uit, dat men dit bij DOK op de juiste wijze zou weten op te lossen. Voor de pauze kwamen vooral de jeug dige leden van DOK aan de beurt, zoals de meisjes en jongens m de leeftijden van 1013 en 1416 jaar. Op speelse wijze werd „Bewegingen in rijen" ge bracht, waarna het „Tremplinsprmgen" van de jongens als direct een ovationeel applaus ontlokte, ook al ging er wel eens iets mis. Niet voor niets had voorzitter Van Dam aangekondigd, dat deze uitvoe-, ringen geen prestaties zijn van topfigu ren, maar dat het gewone -verenigings werk werd belicht. Bovendien waren er vele zieken, zodat er hier en daar wel eens een plaats ontbrak. De kleding was goed verzorgd bij alle programmapunten, zoals ook bij de •Kringdans" die op vrolijke wijze ge bracht werd en direct fleur gaf aan deze uitvoering. Na het „Klassikaal brug" en „Contredansen" van de meisjes, werd de schijnwerper gericht op het „Langemat- springen" van de jongens van 1416 jaar waarbij de aanwezigen de rillingen op het lijf kregen bij de soms gevaarlijke sprongen, die de jongens maakten. Het liep allemaal goed af! De „Rondedans" van de 10- en U-ja rige meisjes werd niet perfect uitge voerd, maar het applaus was er niet minder om. Het „B rug-ongelijk" was van zeer goed gehalte, evenals „Bewe- gmgscompositie met sferioden". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Christelijk Histori sche kiesvereniging „Groen van Prinste- rer" hield woensdagavond in het gebouw Irene haar jaarvergadering. De voorzit ter, de heer K. de Baat sprak een kort woord van welkom. Vervolgens hield het lid van de Tweede Kamer W, Scholten een rede over de actuele financiële poli tiek, waarbij hij waarschuwde voor infla tie. Er is op het ogenblik een begrotingste kort van anderhalf miljard gulden. Minis, ter Vondeling moet 800 miljoen gulden lenen op de reeds krappe kapitaalmarkt. Bij een hoog renteniveau is er grote toevloed van buitenlands kapitaal. Boven dien zal de minister moeten overgaan tot een belastingverhoging van 900 miljoen gulden ten einde de enorme hoge uitga ven van het huidige kabinet, die 18 mil jard bedragen, zoveel mogelijk te dek ken. Bij het vorige kabinet waren de uitgaven ongeveer 16 miljard gulden. Mi nister Vondeling neemt te grote risico's, zo concludeerde spreker. De inflatoire druk zal steeds groter worden en zoals altijd speciaal op de kleine man drukken Overigens be hoort het niet tot de parlementaire werkingssfeer om met een gedetailleer de tegenbegroting te komen. Het parle ment heeft een controlerende en advise rende taak. Met nadruk zei de heer Scholten, dat de Chr. Historische Unie een gouvernementele partij is. Door het tussentijds aftreden van de /f1 van 5-31 maart Italiaanse vacantiesfeer in ons keurig, door een internationale hovenier, versierd restaurant l Onze CHEF-KOK zorgt door UITGEZOCHTE SPECIALITEITEN voor de culinaire genoegens, waar door het schitterend gelegen I Café-Restaurant Maasboulevard Schiedam zo in trek is bij allen, die een goede keuken waarderen. Zaterdag en zondag 12. 13, 19, 20 en zondag 27 maart muziek en zang door het duo HARRY BROEKHUIZEN en PETER DE VLAMING Zaterdag 5 maart feestelijke ope ning dezer Italiaanse maand door optreden van BETTY CASSOLIE Tijdige reservering, onder telefoon nr. 264 625, wordt ten zeerste op prijs gesteld. P. LOUWERSE, dir. RUIME PARKEERGELEGENHEID. heer K. de Baat was de verkiezing van een nieuwe voorzitter noodzakelijk. Ge kozen werd de heer W. C. Torensma, die evenwel niet aanwezig was, zodat men zijn instemming ermee nog moet afwachten. Verder werden als bestuursleden voor drie vakatures gekozen de heren K. de Baat, M. B. van Herwijnen, die aftredend, maar herkiesbaar was, en J. van Krieken. Als bestuurslid van de gemeentelijke kiesvereniging werd de heer A. J. Kok gekozen. Voorzitter K. de Baat herinnerde de aanwezigen eraan, dat voor de a.s. ver kiezingen voor de Provinciale Staten stemmen bij volmacht tot 9 maart mo gelijk is. Op 15 maart Is er vaststelling van de kandidatenlijst en op 21 maart spreekt in gebouw Irene op een openbare vergade ring over de komende Statenverkiezin gen het Statenlid H. K. van Minnen, oud wethouder van Vlaardingen. De dagsluiting verrichtte de voorzitter van de Prot. Chr. Raadsfractie, de heer S. Kuiper. Van de anti-revolutionaire kiesvereniging waren al gast aanwezig het raadslid M. Eykenaar en enkele be stnnrsleden. het de jongens van 1316 jaar en de oudere dames en heren die aan bod kwa men en reeds bij het nummer „Ringen" kwamen de applgusjes al los vanwege de fraaie stijl, waarmede de uitvoerenden hun kunnen toonden. Het nummer „Springen" bij de heren werd bijna feilloos gebracht en benader de de uitmuntendheid, evenals de „Ritmi sche oefening" van de dames. Het „Op aloude wijs" van de dmes ging er best in en zeker ook het „Rek en hoogbrug" van de heren, waarbij A. van Tilborg het grootste applaus kreeg met zijn waaghal zerige toeren. Volgende week woensdagavond wordt van het „turnfestijn" een herhaling gege ven. De muzikale show die de tamboers en pijpers onder leiding van Ada van Bom mel ten beste gaven betekende een pluim op de hoed van de hoofd-instruk- teur, de heer H, J. Breuseker, die met mej. J, W. Verkade en mej. M. Vlug de leiding van deze drumband hebben. De bijna 50 trompettisten, trommelslagers en fluitisten hebben het Passage Theater op zijn grondvesten doen dreunen en het applaus onderstreepte dit nog eens. Het eerste punt na de pauze vormde een kleine huldiging door voorzitter B. van Dam van de technische leiding van DOK, die op het podium was ge roepen en bestaande uit mej. R. van Dam, mej. G. Groenewegen, mevrouw J. Herlaar-Winkelman. Mevrouw Y. Herlaar-Zwetheul, Mevrouw G. Dol- lee-v. 't Hof. mej. N.van 't Hof, mej. M. vd. Knaap, mevrouw C. Knip- scheer-van Dun, mej. R. v. Rosenberg, mej. T. Verhey, de heren A. Herlaar, J. Apon, J. Dirksen, K. Noomen, K. J. Tanis, A. v. Tilborg en T- v.d. Vlugt. Zij ontvingen allemaal uit handen van de heer Van Dam een cadeau onder cou vert en de dames ook nog een ruikertje. Ook de heer H. J. Breuseker deelde in deze hulde, evenals de dames A. v. Bom mel en M. Vlug. Het programma dat daarna volgde lag enkele klassen hoger dat van het daar voor vertoonde, maar de leeftijdsgroepen waren dan ook zoveel hoger. Nu waren (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woensdag ontstond er brand in de garage van F. M. Sey aan de Fabrisstraat 3537. De monteur J.Z., die boven de garage woont, hoorde knallen en zag aan de achterkant van de garage rookwolken verschijnen. Hij waarschuw de de eigenaar van de garage. De brandweer, die het vuur met drie nevelstralen bestreed, had de brand bin nen zeventien minuten in bedwang. Het vuur was ontstaan in de stalling achter de garage, waarin zestien brom fietsen en twee scooters waren onderge bracht. Vijftien bromfietsen en een scooter lie pen lichte brandschade op. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het vuur werd geblust onder leiding van de brandweercommandant D. de Jager. 5 Zilveren brigadier in Ie bloemetjes SCHIEDAM De brigadier van de surveillancedienst Th. J. C. Hollander (52), werd woensdagmiddag in de tjok volle kantine van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat gehul digd wegens zijn 25-jartg dienstverband bij de Schiedamse politie. Commissalis K. Rijpma sprak de jubila ris toe en zei, dat hij over alle karak- terkwaliteiten beschikte, nodig voor wachtcommendant. Hij is namelijk on verstoorbaar en kan goed met mensen omgaan. Ook de echtgenote van de heer Hollander betrok de commissaris m zijn waarderend woord. De brigadier De brigadier die vuur zijn Schiedam se periode rijksveldwachter te Wasse naar was, ontving o.a. de gebruikelijke gratificatie. Vele sprekers voerden ver volgens het woord oa. hoofdinspecteur H. Willems van Bevaren, die even eens de rustige gemoedsgesteldheid van de jubilaris roemde. Brigadier H. v. d. Horst, voorzitter van de afdeling Schiedam van de r.k. Bond van Politiepersoneel en de hoofdbe stuurder van St. Michael, de heer J. Broekhans uit Rotterdam, onderstreep ten de moeilijke taak van elke vakbondsleider om geregeld contakt te onderhouden met de leden, wat de heer Hollander altijd goed is gelukt. Hij overhandigde hem een erepenning met oorkonde van de R K. politie bond. Hoofdinspecteur C. J. v. d. Haagen. die de leiding van deze huldigmgsbijeen- komst had, sprak als voorzitter van het Schiedamse Politie Muziek Gezelschap. Hij roemde de trouwe opkomst bij alle repetities van het jubilerende lid Adju dant J. Doorlag sprak als voorzitter van de politie Sportvereniging. De geestelijke adviseur van de r.k. poli tiebond, pater Preustmg zei, dat we thans tezamen op weg zijn om de wereld re verkennen om deze met Gods hulp leefbaar te maken. Hij releveerde het feit, dat mevrouw Hollander altijd een goede hulp voor de man is geweest in deze vijfentwintig jaar. Kennelijk ontroerd dankte de heer Hol lander alle sprekers „God heeft mij -de kracht gegeven met u allen deze mooie dag te beleven. Wat ik heb gedaan, was niets meer dan mijn plicht." .Irene: Herv. Kerk, zendmgsvergade- nng. 20 N.H.G.E., vergadering, 20: 20. Irene: Firma Baron, personeelsavond, Bijkant. De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28. Uitsluitend redactiezaken. £•263954 (b.g.g. 018 - 115588 en 01898 - 8619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- Straat 139, tel. 152400. Klachten bezorgen: Agentschap (adr. sw boven) dag. van 18 30 - 19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 264666; alarm brandweer 269123: "arm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Westendorp, Parkweg 207, t*L 267674. DEN HAAG Met alleen de stem men van de V.V.D. en Boerenpartij tegen heeft de Tweede Kamer bij zit ten en opstaan haar goedkeuring ge hecht aan het wetsvoorstel om de zit tingsduur van de Rijnmondraad tot 1970 te verlengen, en de aantallen te stellen kandidaten te verhogen. „Een aanslag op de democratie", noemde V.V.D.-fractieleider mr. Geert- sema het voorstel. Zijn fractie (heeft er overwegende bezwaren tegen dat 'het bestaan van een vertegenwoordigend lichaam wordt gerekt zonder dat de kiezers daarover zijn geraadpleegd. In 1965 hebben de kiezers immers hun stem uitgebracht in de wetenschap dat de raad niet langer dan een jaar zou aanblijven. Minister Smallenbroek (binnenland se zaken) zei in zijn antwoord dat het de Tweede Kamer destijds helemaal is ontgaan, dat de Rijnmondraad maar voor een jaar zou aanblijven. Dat was helemaal de bedoeling niet. Er zijn grote praktische bezwaren aan verbon den. In, verlenging van de zittings duur, zoals nu wordt voorgesteld, zag de minister ook wel bezwaren, maar die achtte hij toch belangrijk geringer dan die, welke zich zouden hebben voorgedaan als het college straks opnieuw zou moeten worden geko zen. SCHIEDAM Geboren: Gernt A zv J Konemann en W Bons; Miriam dv A L J Groenendeel en E M H Folst; Marfa A dv C G Veringmeier en J M Geurts; Marcel J G zv J G M van Dijks en B W A van Koert; Renza zv N S Slavenburg en Y P Janssen; Jacqueltna A dv M T Jacobs en W J Bek- ker; Herman J zv N Bonman en A G F Verschuur, Pieter zv A Dijkshoorn en J C van den Berg; Kaymon M zv J Froneaux en E M Peters: Berth zv J W Keuken en Y M van Gelder; Hendrik B zv J SL spuijbrock en J G S-truis; Yvonne C dv F C A Olsthoom en E A M van Benschop: Johan nes P zv J P van Eijk en J J Kraan; Saskia dv G C Vasenna en M Lanser: Robert C zv C Pronk en D J Spiering. Overleden: J B Beekman S2: M Westerveld S7: M van der Hoeven 90 wed van Harttags- veïd: P Krommenhoek 94; A Verwaal S3 echtg Kramer Froher; C van der Gaag 80; M van Heest 63: A A M van der Pol 77. SCHIEDAM Geboren: Eduard zv R van Kammen en J Dijkgraaf; Ron A zv D J Jumelet en F Bolt: Gijsbert zv B Snoeij en E Landman; Catharina dv R A Krommen hoek en M A de Vries; Anton E zv A de Hoog en S van der Vee. Overleden: C G J Hoedemaker 82 j wed v. Plu ij m; P M van Hagen, 83 j; M G Schot 92 j, SCHIEDAM Burgemeester H. Roelf- sema decoreerde woensdagavond in de met vlaggen versierde zaal van het ge bouw-Irene de volgende vrijwillige nood- wachters wegens hun tienjarig dienstver band: F. J. Bosman, mevrouw H. Groene- veld-de Goede, D. J. de Jong, mevrouw P. C. v. d. Most, J. L. Scholte, H. van Veen, L, P. Verlinde, mevrouw Vul pen-van Weelde, P. Zuidgeest, mevrouw R. Zuidgeest-v. d. Kraan en D. J. van Weelie. „De organisatie Bescherming Bevol king is niet voor allen een aantrekkelijke organisatie. Juist daarom spreek in mijn waardering uit voor de trouw, waarmee deze noodwachters hebben gediend. Zon der deze trouw zou de B3. met intact kunnen blijven", aldus de burgemees ter. Ook het Hoofd Bescherming Bevol king, de heer L. van Marion sprak een woord van waardering. We mogen ons gelukwensen, dat we zulke krachten in ons midden hebben, zei hij. Na het officiële gedeelte volgde er onder de titel ,,'t Zit weer snor" een aardig en gevarieerd cabaretprogramma, geprensenteerd door Coos van de Velde en met muzikale omlijsting van Henk Baving. Commissaris van politie K. Rijpma woonde de feestavond bij. SCHIEDAM Voor PPSC staat zaterdag de belangrijke wedstrijd tegen Die Haghe op het programma. Supporters die de reis naar Den Haag willen meemaken, kunnen zioh opgeven bij de heren J. Werrgane, v, Heuven Goedhartstraat 4 en C. Kalden. West- franJcelandsestraat 69. De bussen vertrekken om 14 43 uur vanaf het postkantoor aan de Tulnlaan, P-V. QOMM1SSARIS van politie K. Rijpma bood de jubilerende brigadier Th, J. C. Hollanders een klok aan in de stampvolle kantine van het hoofdbureau. BENTHUIZEN De rijkspolitie heeft de Rotterdammer W. gearresteerd, die verdacht wordt van aanranding. Op de provinciale weg 22 onder Benthuizen heeft hij zich vergrepen aan de 21-jarige mejuffrouw M., eveneens uit Rotter dam. W. had 's avonds met mejuffrouw M. een aantal dansgelegenheden bezocht. Daarna had hij haar onvrijwillig meege voerd naar Rotterdam via allerlei omwe gen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester H. Roelf- sema opende woensdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum een tentoon stelling van expressiewerk van kinderen der openbare scholen voor GLO, BLO en kleuteronderwijs. Hij juichte de exposi tie van harte toe en noemde deze vorm van zelfexpressie een belangrijke bijdra ge tot de ontplooiing van de persoonlijk heid, evenals de zelfwerkzaamheid van de jeugd bij het tot stand komen van de tentoonstelling De burgemeester hoopte, dat de kinderen de spontaniteit voor hun gehele leven zullen kunnen vasthouden en dat het tekenonderwijs door de expositie een nieuwe impuls zou mogen ontvangen. Eerder had de directeur van het Stede lijk Museum, de heer J. J. Paalman, zijn blijdschap over deze derde presentatie van expressiewerk van de jeugd uitge sproken. De voorzitter van de Vereniging voor Volksonderwijs, afdeling Schiedam, dr. J. Stevens gaf een duidelijke explicatie van het doel van het expressiewerk; een zinvolle vrijetijdsbesteding, waar mee men de jeugd rijper wil maken voor de toekomst. Vele aanwezigen kwamen uit onder wijskringen. Wethouder P. van Bochove, de gemeentelijk inspecteur van onder wijs, de heer C. A. Kamp, de algemene secretaris van Volksonderwijs 3. van Doorn en de penningmeester van de ge westelijke federatie van Volksonderwijs, W. van Straaten, waren tegenwoordig. Bovendien woonden 75 schoolkinderen van elk der 25 openbare scholen drie leerlingen de openingsplechtigheid Na afloop van het officiële gedeelte bezichtigden de bezoekers de tentoon stelling. De jury bestaat uit mejuf frouw M. Janse, verbonden aan het Museum Boymans - yan Beuningen, directeur J. J. Paalman en de tekenle raar J. C. Goedegebuur. De vereniging voor Volksonderwijs, die in Schiedam negentig jaar bestaat houdt deze tentoonstelling. Het dage lijks bestuur van de afdeling bestaat uit dr. J. Stevens, voorzitter, me vrouw E. Jansen-v. d. Zuydwind, secre taresse en W. F. van Leeuwen, penning meester. Laatstgenoemde zei, dat men ook zal proberen de prot. chr. en r.k. scholen bij het expressiewerk voor kin deren te betrekken. Het doel.-van de interessante expositie, die tot en met 20 maart wordt gehouden, is de belangstellende buitenstaander te tonen, wat deze vrije expressie van de jeugd eigenlijk betekent. Ze is geheel afgestemd op het moderne onderwijs en heeft tot taak een tegenwicht te vormen tegenover de intellectuele vorming en de hedendaagse didactisch - pedagogische principes van het lesgeven af te ron den. Uit de expositie blijkt, dat een kin dertekening geen afbeelding, maar een uitbeelding is. Het kind schept zijn eigen wereld. De kleuter is spontaner dan het oudere kind. Zijn creaties to nen dit duidelijk. De heer Goedege buur zei, dat bij expressiewerk het vooral om durf gaat. Kleuters blijkei zeer kleuraktief te zijn. De kleurenkeuze drukt iets van het karakter van het kind uit. Bij drie tot vijfjarige kinde ren is de voorliefde voor rood en geel normaal, indien ze vrolijk en levendig van aard zijn. Blauw wijst op minde: spontaniteit. Een rondgang op deze ten toonstelling kan voor de oudere mens een ontdekkingsreis door het wonder land van de kinderziel betekenen, mits men dit doet met het juiste psychologi sche inzicht. Veel waarderi ng voor werk F. W. Boogaard (Van een onzer veislaggcvers) VLAARDINGEN Woensdagmiddag is in Triangel op grootse wijze afscheid genomen van de heer F. 3. W. Boogaard, directeur van de „Christelijke Vorm school" voor Kleuterleidsters. Het afscheid, dat bleek ui', allo toespra^ ken, was eigenlijk allein eert formele zaak. Wel gaat de heer Boogaard weg als directeur, maar als docent blijft hij nog en ook zijn bijzonder vele functies in allerlei organisaties ge°ft hij nog mat op. De eeiste die de verdiensten van de heer Boogaard noemde en roemde was de heer H. J. Knoester, voorzitte: van het bestuur van de Vormschool. Hij memo reerde de lange loopbaan van de schei dende directeur. Hij wees op het feit dat de heer Boogaard ook op ander gebied zijn mannetje stond. Hij heeft de acte godsdienstonderwijs en a!s zodanig kan hij als hulpprediker optredu. Hij heeft veel gedaan voor het Open Deur-werk en is voorzitter geweest van de commis sie ,Het Woord". Zijn werk voor de jeugd uitte hij ook in zijn hobby. Jarenlang was hij bij de padvinderij en zijn verdiensten daar wer den beloond met de hoogs-.e onderschei ding in padvindersknngsn namelijk de Jacobsstaf. De heer P. Broos zal de taak van dc directeur overnemen. De heer Knoester wenste hem alle sterkte. Hij had vertrou wen In de capaciteiten van de nieuwe directeur en geloofde dat hij het werk van de heer Boogaard op succesvolle wij ze zal kunnen voortzetten. De wethouder van onderwijs, de heer E. P, van der Veen sprak zowel persoon lijk als in zijn functie van gemeentever tegenwoordiger prettige woorden. Dat zelfde deed de inspectnce van de oplei dingsscholen, mejuffrouw A, Stoll. Zij vertelde de leerlingen dat zij hem het meeste plezier deden door in de praktijk een sieraad voor de school te zijn, een opmerking die de heer Bogaard later van harte onderschreef. Zij gaf hem ook de padvinderstitel „vavavedo", vader van ve le dochters, een titel die door de talrijke aanwezige leerlingen die het hele podi um en de galerij in beslag namen met gejuich werd begroet. De oud-rijksmspecteur voor het onder wijs de heer S. J. Matthijsse gaf een kernachtige indruk van de heer Boog aard. Hij gaf hem de raad om hoewel gepensioneerd toch om zijn vrije tijd te denken. De heer Brou van het hoofdbe stuur van de protestants-christelijke onderwijzersvereniging, de heer Ten Ber ge van de Verenigmg van opleiders voor kleuterleidsters en mejuffrouw Zwart na mens de vereniging van kleuterleidsters dankten de heer Boogaard voor het werk dat hij in hun organisaties als voorzitter of als lid heeft verricht. Stuk voor stuk waren zij er gelukkig mee dat hij dit werk nog enige tijd voort zal zetten. De heer Buudingh van de Protestants Christelijke Vereniging van Opleidings scholen voor kleuterleidsters sprak even als de heer Schipper van de federatie van verenigingen op het kleuteronder wijsgebied de hoop uit dat de heer Boog aard nog lang in die organisaties werk zaam kan zijn. De heer Broos dankte voor de woor den door de diverse sprekers tot hem gesproken en hij zei tagen. de oud-di- recteür zijn werk naar beste kunnen voort te zetten. De heer H. P. Drop kwam namens docen ten, leerlingen en verder schoolperso- neel de heer Boogaard vertellen dat ze hem zeer waardeerden. De heer Drop kwam met lege handen, m tegenstel ling tot de meeste andere sprekers. Het cadeau van de school wordt donderdag avond in de Stadsgehoorzaal aangebo den. Uiteindelijk sprak de heer Boogaard een dankwoord waarvan de kern was dat God alleen de eer toekomt. Hij had alleen zijn best gedaan. ROTTERDAM Tijdens werken met een snijbrander op de werf van Niehuis en Van den Berg aan de Pastoriestraat m Pernis is woensdagavond omstreeks half twaalf brand uitgebroken aan boord van de aan Van Nievelt Goudnaan en Co toebehorende coaster Minor. Met een straal hogedruk en twee lage- drukstralen moest het vuur worden aan gepakt. Uitgerukt waren de K6, de G1 en bluseenheid 712. De leiding had hoofd brandmeester P. J. van Kesteren. Touw. zeil en verf gingen verloren, een aantal huidplaten en dekplaten van het schip geraakte ontzet. De schade wordt geraamd op achtdui zend gulden. Het blussende brandweerpersoneel moest gebruik maken van persluchtmas kers. O ROTTERDAM Bij de op 28 februa ri en 1 maart gehouden examens voor de aantekening kraamverplegmg in het Dijkzigtziekenhuis zijn de volgende zusters geslaagd: G. W. van der Hee, C. H. G. E. Heinsbroek. O. Y. A. Kam- hoot. H. Keller. P. Kreeft, A. W. A. van Put, A, L. Speelman, C, C. Straay- er, C. A. Veenstra. "jVTEE, ik mag geen reclame maken XN voor een of andere bakker, ook al heeft hij nog zulke lekkere produkten. Maar als nu alle bak kers iets speciaals te bieden hebben met het oog op een grote nationale gebeurtenisTja, dan wordt het anders Want meneer Koster, secretaris van de Rayonnale Bakkerij Com missie, deelt me mee dat de bak kers in het rayon Rotterdam rond om de vorstelijke bruiloft meewer ken aan de landelijke actie „Oranje stoeten". „Op nationaal niveau is een speciaal krentebrood ontworpen, dat door de meeste bakkerijen wordt gemaakt", schrijft hij. En verder: „De Oranjestoet heeft een speciale vulling, waarin oranjesnippers de feestelijke smaak en geur geven." En dan de klap op de vuurpijl: „De Oranjestoet is afgewerkt met oran je, of witte fondant met oranje ha gel". Tot slot schrijft de heer Koster dat de bakkers het op prijs stellen als de pers aandacht besteedt aan dit gebeuren. Dat doe ik dus hierbij. Een ding kan ik u niet vertellen: hoe zo'n Oranjestoet smaakt. Een recensie-exemplaar is me niet toe gezonden. Dat zult u dus zelf moe ten proberen WAAR zijn ze toch gebleven? In mijn jeugd (en zo ver is die ook nog niet weg) waren ze in iedere buurt. Maar één voor één gingen ze dicht. Hoopvol stapte ie dan naar de straat waar je ze óók wist. Altijd duidden houten plan ken voor het raam dan aan dat ook deze illusie was verdwenen.'Nu is mjjn vraag aan u: misschien weet u ze nog te vinden? U zou me er eindeloos blij mee maken. Wat ik* bedoel? De snoepwinkeltjes. De echte ouderwetse snoepwinkeltjes, zoals ze er vroeger waren. Nee, nietT de banketbakkers of kruideniers, die vakken vol toffeesdrop, chocola en spritsen hebben liggen. Maar die hele kleine. Meestal hadden ze er ook nog een waterstokerij bij, maar dat was de laatste jaren natuurlijk niet het geval. In de etalage, die nooit groter was dan een raam van een woning, ston den de glazen flessen. En in de do zen, die er nooit zo erg helder schoon waren, maar daarom des te aan- lokkei ijker leken, lagen de pere-.' drups, de polkabrokken, de dropve ters, de spekkies, de zoethoutjes, de duimdrop, en de pijpjes met zwart wit. In de HUlegondastraat, ik noem maar iets, was vroeger „Bramme- tje". En op het hele smalle stukje van de Binnenweg huisde ook een lekkernij-zaak. Maar allemaal ge sloten. Verdwenen. Laatst moest ik bij de Beukeisdij k zijn en ik herin nerde me plots dat er in de Buiten hofstraat ook zo'n zaak was. Ook al verdwenen. Mijn gretige honger naar duimdrop en zoethout neemt steeds meer toe. Weet u misschien waar ze nog zijn? GELEZEN in de garderobe van de, Volksuniversiteit aan de West zeedijk; op een groot bord, met forse letters: „Wees een heer in het verkeer. Wees een lobbes in de gar derobes". Maar helaas, het bord. stond versaholen achter hoeden en tassen, sjaals en mutsen.' En daar om waren er geen lobbesen, die avond. Maar het rijmpje is leuk. ALS IK zo wel eens lees wat bui tenlanders van ons vinden, dan. kom ik de klacht tegen, dat wij zo'n onbeleefd volkje zouden zijn. Dat betreft dan vooral het in- en uitstappen bij trein, bus en tram. Ctf het opstaan voor bejaarde men-, sen. Nu is mij in de tram al een paar keer opgevallen dat jongens en meisjes en ook volwassenen int zichzelf hun zitplaats afstaan. Wat mij toen opviel, was de verlegen- heid waarmee dat gebeurde. Met een nors gezicht werd gezegd, dat er een plaats vrij was. Is dit de re den waarom men van ons zegt, dat het ons ontbreekt aan goede manie ren? We zijn wel beleefd, maar we missen dat joyeuze, dat van die be leefdheid hoffelijkheid maakt! Jtf Koningin Elizabeth tan Roemenië. Een bericht uit Boekarest meldt, dat de Koning-weduwe Elizabeth, als schrijfster bekend onder de naam Carmen Sylva, gistermorgen te half 9 op 72-jarige leeftijd is gestorven. Een lucrutiere betrekking. Be Ge meenteraad van Aalten heeft twee om roepers benoemd op een jaorlykscb salaris ieder van 10. VSA/VWVWSAeAA/WAAAVW «3

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1