wê m C. S. de Jonge 65 jaar in de scheepvaart 1 ROTTERDAM concert in de open Hofkerk Pendrecht flpraifn DE KLERK&ZN Drie Nigerianen kregen in R'dam liaveiiopleiding te pt as 't Is dat het tenslotte allemaal om Genk is begonnen SM, I Ongeluk aan boord schip Met balpennen e voor Genk" Was verdachte dronken rijder of sneeuwm er? Bejaarde man zwaar gewond bij botsing IE Orpheus komt met operaconcert nten; I Slachtoffer aan de gevolgen overleden moederdag Toevoeging Botlek bij GAB beïnvloedt arbeidsmarkt Afvloeiing „De Tijd" bevredigend geregeld Kasteel Staverden komt in Schiedam I; ■I 1968 .^rotterdammer Pagina 5 VRIJDAG 6 MEI 1966 G'Sl •;43ÉH tenaJaig 's«i(Sa5 Ier® 'tó 'riMmtó eeWp a<ta4t$ {'-WM 3e «tóp awa^ f wstea-' ije :i M®a*«j ■froth» téjïwS au 1 Zondag voor 1.25 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM 't Is dat het tenslotte allemaal om Genk begonnen is, maar andersDe Rotterdamse makelaar in scheepsbevrachtigingen en sleepdiensten C. S. de Jonge wil niets weten van een „jubileum" en nog veel minder van een verhaal over hemzelf. Maar als zijn „jubileum" kan meehelpen dat het nieuwe gebouiv van de Christelijke vereniging „Ons Kin derhuis" in de Belgische mijnwerkersen industriestad Genk op zaterdag 25 juni zonder schulden kan worden geopend, dan heeft hij zijn plan klaar. VI Sinds dat bezoek is de heer De Jonge een goed ambassa deur van het Genkse kinder huis en als hij zo af en toe de bestuursleden van de Stich ting Vrienden van Genk weer eens wat toestopt, dan is dat een verzameling van giften die hij loskreeg van zijn vele relaties in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. Het gloednieuwe gordijn met de twaalf pluspunten! Interglas, zijdezacht, web- dun weefsel, met verbazingwekkende eigenschappen. Interglasbij de Klerk uw vriendelijkste kontakt met de zon In de Open Hofkerk in Pen drecht werd het bevrijdingscon cert verzorgd door het Chr. Gem. Koor „Pendrecht" het Chr. meis jeskoor „Pendrecht", beide o.l.v. Hans van Oudheusden, en het Slikkerveers Chr. wMannenkoor o.l.v. Bram Sintnicolaas met medewerking van de organist Jan Bonefaas. zondag moederdag friylortS ÈfiÉBMi ARACE OUDSERIJWEG J 4. li ?vaÖM: fiéti-JÉÉf 3d '■.-■■■..■■VB 1 'ia t dsrii:' Mtjiri sfih, diei wwli!* saawr-;: hetbe.' iten ,'éa's ae.jteï wlitisa ff«HÖï IS Bij de foto: Scheepsbevrachter C. S. de Jonge wijst op de tekening van het nieuwe kinderhuis in Genk. Wie ten minste drie gulden overmaakt op zijn girorekening 214508 ten bete van dit kinderhuis krijgt van de heer De Jonge een jubileum balpen". (s. ft. (Van onze correspondent) MAASLAND De achttienjarige Van der Voort, die vorige weelc op de Burger- weg te Maasland tegen een auto is ge botst en met zware verwondingen naar Ursala in Wassenaar, werd overgebracht Is aan de bekomen verwondingen overle den. (Van een onzer Verslaggevers) het ROTTERDAM Aan boord ;van SNederlandse binnenvaartschip Nema dat gin de Prinses Beatrixhaven bij Quick ÈBispatch ligt, is de 51-jarige betonwerker IA. Lander uit de Zijdewindestraat door seen giek getroffen (die betonplaten van 'bet schip naar de wal draaide) omdat de ^.voorstag brak. De man viel anderhalve meter. Met ernstig rugletsel is hij naar het Havenziekenhuis gebracht. In Ieder hulsgezin moet versteld worden... en of 't nu veel of weinig Is, een naaimandje heeft U toch nodig vooral Uw spul letjes. Voor Moederdag importeerden wij een mooie collectie borduur- stop-'en naaimandjes, in frisse kleuren en ieuke uitvoering, normale collectleprijs bïj de zes gulden. Naai- of handwerkmanden, geheel met satijn gevoerd, de binnenkant 'gecapitonneerd en als speldenkussen fe gebruiken,' een mooie werkmand, een sier raad, voor nog géén vier gulden. Horgen begint de verkoop van deze fleurige en gezellige naai- of werkmanden In 3 verschil lende kleuren, Kartelicharen solide uitvoe ring voor afwerken, van zomen, een bedrag van tenminste drie gul den voor het Kinderhuls in Genk. «Duizend maal drie gulden maakt drieduizend gulden en omdat hdj ook wel enkele grote giften vervracht streeft de heer De .jonge mar een Eigenlijk heeft de heer De Jonge gelijk: van een jubileum is geen sprake. Zijn zaak aan de Prins Hendrikkade 109a da teert van mei 1924 en bestaat dus 42 jaar. Dat is geen jubi leum waard. Maar als de heer De Jonge volgende week zater dag (14 mei) zijn 79ste ver jaardag mag vieren zal het die dag precies 85 jaar geleden zijn dat hij zijn eerste voetstappen zette op de ladder van het scheepvaartbedrijf en er zijn vrienden, en relaties die om die reden een jubileum hebben ge zien. Jubileum of geen jubileum, de loopbaan van de Wemeldingse lichtwachterszoon, zijn in de schipperswereld alom bekende vakkennis en onkreukbare wijze van zakendoen en niet in het minst zijn voortdurend ijveren voor allerlei acties op het pro testants-christelijk front recht vaardigen ten volle een jubileum viering, waarin dan op uitdruk kelijk verzoek van de jubilaris niet hjj, maar de van hun ouders verlaten kinderen van het Belgi sche tehuis de hoofdpersonen moe ten zijn. Op zijn veertiende verjaardag ging De Jonge dus voor het eerst varen, nadat hij vanaf zijn twaalf de parlevinker had gespeeld om wat mee te helpen in het verdie nen van de kost voor het elf kinde ren tellende gezin. Dat eerste schip was de Beurtboot Amsterdam I, varende van Amster dam naar Antwerpen vice versa. Het volgende jaar stapte hij over op het twee-mast zeilschip Zuid-Beveland eu daarna volgden hog verscheidene andere zeilschepen, waarvan de meeste op Duitsland voeren. In 1906 werd hij schipper van het tankscheepje Puroïl 22, dat petro leum voer van Charlois naar de Parkkade in Botterdam. Drie jaar voer hij op de salonsleeper Johanna van de Rotterdamse reder Hovestadt, die hem later schipper maakte op een splinternieuwe boot die van Rot terdam op Duisburg-Ruhrort en Ant werpen voer, Het zou te ver voeren alle schepen te noemen die onder het commando van schipper De Jonge hun steentje aan de economie hebben bijgedragen voor hij zich in 1924 aan de wal vestigde als scheepsbevrachter en sleepagent van de N.V. Transport Maatschappij Tertteuzen. Dit agentschap breidde zich geleidelijk aan uit en daarnaast kreeg de heer De Jonge het toezicht bij de bouw van verscheidene nieuwe schepen. Op het ogenblik is de makelaar dij het belangrijkste werk van het bedrijf, dat zeventig procent van zijn zaken met Frankrijk doet. Smds 1045 is de heer De Jonge, die hoewel hij de leiding van zijn zaak aan zijn pleegzoon heeft «er- gedragen nog dagelijks op de schip- persbeurs te vinden is, bestuurslid van de Raad van toezicht en van de Raad van bijstand van de Vere niging Oranje, de onderlinge verze kering van schepen voor binnén- en kustvaart, maar hij is van me ning dat dit allemaal niet in de krant hoeft. Wat wel in de krant mag dat is de mooie balpen (een echte Gimborn) met de inscriptie „1901 C. S. de Jon ge 1966", waarvan hij er duizend heeft laten maken voor zijn relaties. Binnenkort krijgen ze er allemaal een toegestuurd met een briefje gr bij waarin „de jubilaris" hun ver zoekt dit geschenk te honoreren met richt, dan staat de heer De Jonge in de voorste gelederen om de voorzit ter van de Stichting „Vrienden van Genk" zijn cadeau aan te bieden, waarmee de nog openstaande reke ningen betaald kunnen worden. Acties als deze zijn de heer De Jonge niet vreemd en zijn onderne mingen hebben de diverse instellin gen bijna nooit windeieren gelegd. Voor de Goed-zo-actie van de NCRV begon hij destijds een inzameling bij de schippers, die zo hard van stapel liep dat hij een rekening bij Mees moest openen. Het resultaat was bij na ƒ32,000. Zijn medewerking aan de daarna gehouden Viermaal ZN-actie oogstte wat minder, maar leverde toch altijd nog een flinke vijfdui zend gulden op. Eén keer heeft de activiteit van deze harde werker niet tot het ge wenste resultaat geleid, Als hij daar over begint zou hij misschien in staat zijn zichzelf kwaad te maken. Dat betrof het plan voor de bouw van een wijkcentrum op Feljenoord of aan de Oranjeboomstraat, Als ou derling-kerkvoogd van de Hervorm de Gemeente van Feljenoord was hij een van de Initiatiefnemers tot het wij tewerk voor de Wllhelminakerkge- meente. Tot dit doel werd in 1958 de „Stich ting Nieuw Wijkcentrum Koningsha ven" in het leven geroepen, maar verder dan het houden van allerlei bazars en acties is het nog nooit gekomen. De bedoeling was eerst een pand te kopen waarin het wijk- werk zou kunnen worden gehouden. Later is er sprake van geweest dat men de gereformeerde kerk aan de Pruis Hendriklaan zou kunnen ko pen om dan het bejaarden- en wijk- werk samen met de Gereformeerde Kerk op te zetten, maar er waren zoveel vijven en zessen dat er niets van terecht gekomen is. In het kerke- werk is het verschrikkelijk moeilijk iets tot stand te brengen, zo heeft de heer De Jonge ervaren, al was het alleen al omdat de mensen die mee werken telkens weer van het toneel verdwijnen. Op het Noordereiïand ontbreekt el ke voorziening voor de bejaarden en dat terwijl het een wijk is waar juist zoveel bejaarden wonen. De heer De Jonge heeft hierover al dik wijls aangeklopt bij KSA en bij de gemeentelijke instanties (hij heeft zich laten verzekeren dat er zelfs geen plannen voor de bouw van een bejaardenflat bestaan), maar het heeft allemaal niets uitgehaald. Toch bestaat de Stichting Nieuw Wijkcentrum Koningshaven nog steeds en hebben de bazaars en ac ties elk jaar zo ongeveer drieduizend gulden opgebracht. De heer De Jon ge hoopt van harte dat hij het nog mag beleven dat er toch nog Iets ge beuren zal voor de bejaarden op Feljenoord. Diep respect heeft „jubilaris" De Jonge voor het werk dat de vereni ging „Ons Kinderhuis" in Genk doet. Hij kwam er mee in aanraking tij dens een vakantie en zag daar hoe zes jonge meisjes zich opofferen om verwaarloosde en verlaten kinderen een liefderijke verzorging en een positief christelijke opvoeding te ge ven. Hij zag ook dat dit werk gebeur de in twee afgekeurde winkelpanden en moest drijven op de financiële steun v^n vrienden uit Nederland en een klein aantal protestantse Bel gen. (Van een onzer versaggevers) ROTTERDAM Was de 53-jarige C. J. J. D., eigenaar van een grammofoon platenfirma en -winkel in de nacht van 14 februari zo dronken, dat hij niet in staat was om zijn auto te besturen? Met deze vraag heèft de politierechter, mr. A. R. Jolles, zich vrijdagmorgen uit voerig beziggehouden. Om half twee in de bewuste nacht constateerden surveille rende agenten in de Aert van Nesstraat, dat de auto, die hen passeerde nogal slingerend reed en af en toe zelfs op de andere weghelft raakte. Toen ze de Chauffeur aanhielden vonden ze hun in dru-k, dat deze wel eens wat kon hebben gedronken, bevestigd. D. stond niet zo vast ter been; de bloedproef wees een promillage van 1,20 uit. „Matig tot sterk ónder invloed," vond de agent, die zijn indrukken tijdens de zitting kwam be vestigen. Een heel andere mening waren de twee getuigen decharge toegedaan. De adjunct-directeur van het Rijnhotel K., met wie D, van twaalf tot een uur aan de bar van het Rijnhotel had zitten pra ten, had aan hem niets abnormaals ge merkt. In die periode had D. ongeveer drie borrels en een glaasje bier gedron ken. Het gesprek was gegaan over de voorstelling van het Joofd Nationaal Fonds, Waar D. die avond de opbrengst van een platenactie voor het in Israël aan te leggen Louis Davidspark had over handigd. Volgens de 28-jange procuratiehouder L. T. van de grammofoonplaenfirma, die door D. die avond naar huis was ge bracht, was er geen sprake geweest van slingerend rijden. „Als er onregelmatig gereden is, dan kwam dat vermoedelijk door de sneeuwval die avowd," verklaar de hij. Ook de pleiter, mr. F. W. Baron van Lynden, weet het slingerend rijden aan de weersomstandigheden. Hij wees erop, dat het correcte gedrag van zijn cliënt bij zijn aanhouding bepaald niet wees op dronkenschap. De officier, mr. B. *van der Meulen, achtte het feit bewezen en eiste veertien dagen celstraf en ontzegging_ voor de duur van een jaar. De politierechter besloot de uitspraak zes daaen aan te houden. Laatste woord van D.: „Ik ben een perfectionist. Het gebeurde heeft me zo aangegrepen, dat ik het risico nooit meer zal nemen." TTIT bijzonder moderne kantoor is de zichtbare vorm van een concentratie' van verschillende scheepswerven eri machi nefabrieken die nu een krachtige groepe ring in Nederland vormen. De goudkleur van de gevels is, naar ik mij heb laten vertellen, géén statussymbool, maar nood zaak in verband met dé air-conditioning. Dat vertelde burgemeester tff, Thómassèii vanmorgen, toen hij het Ovérbéekhuis aan het Marconiplcin, het nieuwe op zo merk waardige wijze gebouwde kantorenpand van de NV Handel Mij. v.h, Overbeek en Co., officieel in gebruik nam. Burgemeester Thomassen haalde de merkwaardige „paraplu-bouw" aan; eerst is de kern in giijbekisting opgetrokken, daarna werden de etages aan stalen staven fond deze kérn opgehangen. Waardering had burgemeester Thomassen voor de eigen oplossing van bet parkeerprobleem door Overlreek en Co. Die heeft zelfs aanleiding gegeven tot een artikel in de gemeenteverordening. De heer H. L. van Eeghen, commissaris van Overbeek Co., bood de burgemeester een aehttiende-eeuwse tabakspot aan voor de zilvercollectie van het Museum Boymans- Van Beuningèn. De heer H. M. CCónijrt, directeur van GuSto Staalbouw, bood voor de hal een borstbeeld aan van de stichter van Overbeek. Twee kleinzoons, Robert en Ray Inner, onthulden het beeld, dat vervaardigd was door mevrouw A. Dek king-van Haeften. Architect F. U, Ver- bruggen vertelde iets over de bouwhistorie. Hij hoopte dal de by het Overbeekhuis gevolgde constructiemethode een stap vooruit betekent voor de gehele bouw wereld. ffl COMPLETE WONINGINRICHTING Botterdam/den haag/utrecht/vussingen/deventer/hoorn Vooral in de eerste helft van het con cert heerste hier de sfeer van een tot inkeer gekomen, gedenken der bevrij ding, treffend vertolkt in „Selig sind die Toten" vain M. Blummer, waarmee het mannenkoor het concert,na het 'zingen van het Wilhelmus, opende. Het gemengde koor zong een aantal kleine werkjes van Valerius, Schulz en Wats, Bijzonder goed was het „Salvum fac regem" van Sacchksi (1730-1786), dat fijn genuanceerd werd gezongen. Het meisjeskoor liet pittige en beschaafde zang horen. Het „Sound the trumpet" van PureeU bewees duidelijk dat Van Oudheusden een harde werker is, die goede resultaten kan bereiken, al was dit werkje wat te hoog gegrepen voor het meisjeskoor. Onder leiding van Bram Sintnicolaas zong het mannenkoor enkele delen uit Schuberts „Deutsche Messe", fijn van voordracht,, maar iets te donker van toon. Met orgelbegeleiding werd „Lander- kennung" van Edward Grieg uitgevoerd. De verzorging der zang was zoals we die van Bram Sintnicolaas mogen verwach ten: technisch knap en rijk aan muzikale expressie. jan Bonefaas was een volgzaam en Dit is geen aanbieding van ge wone Nylons, neen, voor Moe derdag is het beste nauwelijks goed genoeg. En daarom begint morgen de verkoop van deze Micro Nylons voor onze rotcerdamse moeders ...en dat niet alleen, nu koopt U 3 paar Micro Nylons voor de prijs waarvoor U anders één paar koopt. Prachtige fijne Micro Nylons, die niet ladderen en door hun sublieme pasvorm een genot zijn om te dragen, morgen per drie paar voor één rijksdaalder. betrouwbaar begeleider; verrassend was zijn improvisatie over „Gelukkig is het land" en „Daakt, dankt nu allen God", welk laatste, koraal in een machtige rit mische stuwing naar een climax werd gevoerd. Door de gezamenlijke koren werd ten besluite een geïnspireerde vertolking ge geven van Edward Elgars „Land of hope and glory". Jammer dat hét programma, alsgeheelwatoverladenwaa. r. als geheel wat overladen was. T. A. van den Dool (Van onze correspondent) POORTUGAAL Donderdagmiddag omstreeks drie uur werd de 73-jarige ir. K. Pas, uit de Nijenhofstraat te Zwjjn- drecht bij eenongeval op de Groene Kruisweg ernstig gewond. - - Een bus van de firma Snel reed in de richting Hoogvliet toen plotseling uit de tegemoetkomende file een personenauto tegen de ltnkervoorkant van debus óp reed. Het technische onderzoek van de rijkspolitie wijst in de richting van een klapband. Tr. Pas werd met een schedel- basisfractujur en enkele gebroken ribben opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis- te Rotterdam. Zijn toestand is zorgwek kend. ;;r Dé chauffeur en de inzittenden van dé bus liepen geen letsel op. Morgen begint deze speciale Moederdagverkoop van 3 paar naadloze Micro Nylons, 20 de nier, In alle courante maten, paar nylons voor Géén te/, of schriftbest. m ROTTERDAM Hoewel het moeilijk is, de cijfers van het gewestelijk, ar beidsbureau over april te vergelijken met die van de voorafgaande maanden begin april is immers het gehele Bot- lekgebied bij het Rotterdamse- GAB-kan- toor getrokken staat in ieder geval vast, dat men voor wat betreft het aan-, bod, met een laagterecord heeft te ma ken. - - -■ Op het aanbodcijfer heeft hét Botlekge- bied gëen invloed: er wonen in dat ge- - bied slechts enkele gezinnen en er is daar geen enkele werkzoekende. Het tota le aanbod in het gebied van het Rotter damse GAB is nu slechts 977 mannen, de koopvaardij daarbij1 inbegrepen. Het absolute laagterecord tot nu toe was juli 1964. Toen hadden zich slechts 775 man- nep aangeboden, eveneens mét i inbegrip vari 'de koopvaardij. - Viel is door toevoeging van het Botlek- gebied de vraag enorm opgelopen. De bedrijven in het Botlekgebied vroegen en vragen.nog steeds grote aantallen ar beidskrachten, Deze toename is uiteraard vooral te zien in de metaalnijverheid cn chemische, industrie. Vooral .de vraag naar jonge ménsen is zeer groot. In het aanbod overweegt merkwaardigerwijze évenzeer het jeugdige element. Dat bete kent, dat het aanbod, dat toch al zo gering is, een zeer snel verloop vertoont SCHIEDAM Het Koninklijk Schie dams Mannenkoor Orpheus brengt woensdagavond 11 mei zijn tweede con cert in de reeks evenementen die gehou den worden in het kader van het honderd jarig bestaan. Het programma vermeldt operazang met begeleiding van orkest. Medewerkende solisten zijn Els Bol- kestein, sopraan, Guus Hoekman, bas. Will Mathes, alt Bert van 't Hoff, tenor, en Chris Verhoog, bariton. Het geheel staat onder leiding van oud-Orpheus-diri- gent Gijsbert Nieuwland. Het concert is gratis toegankelijk. Plaatsbespreking a 10 cent zaterdag van 9 - 12 en van 14 tot 17 en maandag, dinsdag en woensdag van 9-17 uur in het VW-gebouw aan de Plantage. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie Nlgerianen heb ben gedurende de afgelopen negen tot tien maanden een havenopleiding gehad bij MüUer-Progress, onder auspiciën van het NVY en de Nigerian Dockworkers Union. Deze Afrikanen hebben zich in Rotterdam verder bekwaamd in het ha venwerk. Ze waren reeds werkzaam in de Nigeriaanse havenstad Lagos. Ge drieën hebben ze dezer dagen met goed gevolg het basisexamen havenarbeid afge legd. Het ligt in de bedoeling dit experi ment In de toekomst voort te zetten. Van links naar rechts op de foto zijn het Laisisi Babalola, Thomas Akingbehin ROTTERDA MEen van de koei- lijkste aangelegenheden met betrekking tot de concentratie van „De Tijd De Maasbode" in Amsterdam is tot een zo bevredigend mogelijk einde gebracht. Zo als men weet, leidt deze concentratie tot de volledige opheffing van het technnsche bedrijf in Rotterdam, waar door het personeel van dit technische bedrijf, voor zover het niet elders in deze dagbladonderneming zou kunnen worden ingezet, moet afvloeien. De directie van het GAB deelde ons vanmorgen mee, dat er over deze afvloei ing in besprekingen tussen de directie van „De Tijd - De Maasbode", vertegen woordigers van de betrokken vakbonden en de directie van het gewestelijk ar beidsbureau Rotterdam een regeling tot stand kwam, die alle partijen konden aanvaarden. en Disu Asumanu. De eerste heeft vier kinderen, de andere twee elk één. In hun Rotterdamse tijd hebben de Nigerianen hier veel vrienden gemaakt. Ze hadden wel heimwee naar hun gezin nen en zouden mét hun verwanten wel willen terugkomen. Ze" waren vol lof over land en bevolking. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op maandag 9 mei zal de boot Kasteel Staverden van de Geza menlijke Doornse Ziekeniroostactie „Ge- dozieta" met ongeveer zeventig chro nische zieken Schiedam aandoen. Ket schip zal een ligplaats kiezen bij het Havenkantoor aan de Havenstraat 17. Burgemeester H. Roelfsema zal 's avonds om zeven uur een bezoek aan de zieken brengen. Van zeven uur tot half acht zal het Schiedams Politie-muziekgezelschap op de kade concerteren onder leiding van de heer M. Brilleman. Van acht tot ongeveer negen uur wordt in samenwerking met het Roode Kruis, afdeling Schiedam, aan boord voor enige recreatie 1 van de patiënten gezorgd. 0 PERNIS Eondagavon d houdt de Ge- ref. Jeugdvereniging Weest Paraat om zeven uur een bijzondere verenigingsavond voor haar leden en donateurs Ln de bovenzaal van het Jeugdgebouw. Het onderwerp van P. Schakel Is ..Welke weg moeten we vol gen?". De Kroon op de Toyota serie 1 chassis voor max. veiligheid 2 slaapstoelen 3 lagen undercoatsng (bitac) 4 koplampen waarvan 2 sealed beam 5 acrilic iaklagen 6 cylinders - 110 pk - 170 km/uur 7 x gelagerde krukas showroom Goudserijweg 105 - 01 0 - I 34137 - 139757 showroom zaterdags geopend tot 15.00 uur donderdag- en vrijdagavond tot 22.00 uur

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1