De Gaulle bezocht als eerste westerling99 basis Baikonoer Siberië vol poëzie en romance Overval Tom Okker geveld door linkshandige Davidson Straat* parlement V erloop maakt betalingsbalans indruk ongunstige Vrda'g lïaar Olies UITBREIDING AANVAL OP NOORD-VIETNAM Weinig resultaat bezoek Tsjoe na Nieuwe lijnen tussen industriegebieden Neutraliteit op z'n Roemeens FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ntt ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 25 JUNI 1966 MOSKOU President De Gaulle heeft van daag als eerste „westerling" een bezoek ge bracht aan een Russische raketlanceerbasis, na melijk die van Baikonoer, tweeduizend kilometer 6EN.PESAULLE ten zuidoosten van Moskou. Waarschijnlijk heeft i j,jj daar de geheimzinnige geleerden achter de Russische ruimte- b vaartsuccessen ontmoet, mensen van wie de naam pas wordt vrij gegeven nadat ze zijn overleden. Met de 63-jarige mevrouw Mar- guardt, die van één van de bank rovers een klap in het gezicht kreeg, was .het gistermiddag weer redelijk goed. Zij vertelde, dat zij naar de bank was-gegaan om geld op te nemen voor de va kantiereis van haar en haar man naar Spanje. Het bejaarde echt paar is vanmorgen naar het war me zuiden vertrokken. NOVOSIBIRSK Wisffs&mmmiê mmm ALS de plannen doorgaan krijgt Amsterdam binnen kort naar Londens voorbeeld z'n speakers corner: een straatparlement, waar ieder een vanaf zeepkist of trapleer z'n politieke, religieuze of filo sofische zegje kan zeggen. Er zal behalve geredevoerd ook gehappend, gedemonstreerd, gemusiceerd, geëxposeerd en op krenten getracteerd kunnen worden zonder tussenkomst van bullepees en overvalwa gen. Rttaze-idee AMSTERDAM Op de effec tenbeurs werden aandelen Koninklijke Olie deze week ge vraagd door het buitenland, ter wijl Amerika met flinke posten Philips en ook wel Unilever aan de markt kwam. De jongste be richten over de ontwikkeling der betalingsbalans maakten ter beurze een ongunstige indruk. Beurs "Wilton Winst Hout Wonderkind Koosje Nog één keer Ze hebben wat tegen „Der keerlen God", zoals Smallen- broek in zijn oude vaderland Drenthe wordt genoemd. Toxo- peus trekt altijd een gezicht van „je zit op mijn stoel en je beurt mijn salaris" als hij de degens met zijn ambtsopvolger kruist (en dat doet hij ver dacht graag én vaak)De'libe rale, perp tis, nu een antï-Smal- lenbroek-hétzè begonnen die herinneringen oproept aan de toenmalige weg-met-Visser- agitatie van De Telegraaf. Barbertje moet hangen of hij fout geweest is of niet. Er moet tenslotte één politieke zonde-- bok in het Amsterdamse dra ma zijn en dan liefst die, wiens slachting electoraal het meeste voordeel oplevert. Dat is niet Van Hall en helemaal niet Van der Molen maar Smallenbroek. We wensen hem sterkte. BOEKAREST De Chinees- Roemeense besprekingen schijnen te zijn mislukt. Waarnemers ma ken dat op uit het feit dat er geen gemeenschappelijke verklaring is verschenen nadat premier Tsjoe- En-Lai zijn bezoek heeft beëin digd. Geen verandering SAMEN OP GOEDE WEG (Vervolg van pag. 1) Goed georganiseerd en perfect uitge voerd. Zo iypeerd» de heer B. van Hijs sen (45) de overval op de bank, waar van hij sinds acht jaar beheerder is. Nog een beetje bleek van de schrik („Ik voelde me echt niet lekker, toen ik dat wapen op me gericht zag") vertelde hij, dat de bankrovers Weloverwogen rustig, maar toch heel snel te werk waren gegaan. Terwijl twee mannen het'personeel fde beheerder en drie meisjes) en de bezoekers (vier vrou wen!) met' hun pistolen bedreigden, sprong één overvaller over de balie. Het geld, dat hij in de openstaande brandkast vond, gooide hij in een don kere tas. Voordat hij weer over de balie klom, deed hij nog een greep in ae kast met vreemde valuta, maar daar uit wordt, zo bleek later, slechts een klein bedrag vermist. Met voldoening constateerde de heer Van Kijssen, dat de bankrovers toch nog enorme pech hebben gehad. Door gaans heeft het bijkantoor een bedrag, variërend van zestig- tot honderddui zend gulden in huis. Kort voor de over val had de beheerder nog naar het hoofdkantoor In het centrum van de stad gebeld met het verzoek, *s mid dags een groot bedrag te bezorgen. „En als ze maandag waren gekomen, zou de buit nog forser zijn geweest. Dan had ik anderhalve ton in de kluis gehad-." De heer Van Rijssen typeerde de mannen als „beroepsmisdadigers". Hij schatte hun leeftijd op veertig k vijftig jaar. „Het waren donkere mannen maar beslist geen kleurlingen. Ik heb hen. Duits en Nederlands horen spre ken". De overvallers troffen het ook, dat de deur Vdn de brandkast bij hun bin nenkomst uitnodigend openstond. „De brandkast is doorgaans gesloten, maar een enkele keer gebeurt het,dat de deur enige tijd geopend blijft, als de meisjes er,geld uithalen of inleggen". Die drie geleerden zijl» voorzitter van de staatscommissie «ue het hele ruimtevaartprogramma beheert, de hoofdontwerper en hoofdtheoreticus. De laatste is naar algemeen wordt aan genomen academicus Valentin Gloesj- ko. De vorige hoofdontwerper, Sergei Koroljov, overleed begin dit jaar. Nie mand had ooit eerder iets van hem vernomen. Wellicht heeft De Gaulle vandaag ook een lancering meegemaakt, moge lijk reeds een betrekkelijke routine ge worden kunstmaanlancering. Alle Eussische ruimtevaarders zijn van Baikonoer gelanceerd. De plaats is zelfs voor de meeste Russische journa listen ontoegankelijk. Officiële naslag werken melden niets over Baikonoer; op de kaart ligt het bij het centrum van Kazachstan, dichtbij de kopermij nen van Dzjezkazgan. Rusland moet nog minstens drie andere lanceer- plaatsen hebben, maar in de Russische pers is alleen nog maar over deze geschreven. Van Franse zijde is eerder bericht dat De Gaulle een basis zou bezoeken in gezelschap van zijn lijfarts en een medewerker. Het gevolg zou niet bij het bezoek aanwezig zijn. Gisteren heeft de Franse president het moderne centrum voor theoretisch wetenschappelijk onderzoek bezocht in Novosibirsk, welke academische stad voor buitenlanders verboden terrein is. Ook daar was De Gaulle de enige bui tenlander die een rondleiding kreeg. Een beperkt bezoek heeft vorig jaar dr. Donald Homig, wetenschappelijk ad viseur van president Johnson, in No vosibirsk mogen brengen. In een rede bij de lunch verklaarde De Gaulle dat de wetenschapsmensen van, de twee landen moeten samenwer ken om de vooruitgang van de mensheid te bevorderen en dat de twee landen gezamenlijk voor de wereldvre de moeten ijveren. Verder, zei hij dat Siberië voor de Fransen een geheimzin nig en opwindend land is, vol poëzie en romance. „Maar nu zijn wij hier en zien dat Siberië ook een zeer hoog ont wikkeld land is met moderne prestaties en progressieve, moedige mensen", al dus De Gaulle. De Russische president Podgorny merkte op dat uit de besprekingen was gebleken dat de opvattingen van Frank rijk en Rusland over een groot aantal belangrijke kwesties veel overeen komst vertonen. »,Wij hebben alle re- WIMBLEDON Tom Okker heeft de kans om als eerste Nederlander in de historie bij de laatste acht van het heren- enkel In het Wimbledoniornooi te komen, niet gegrepen. Hij heeft moeten buigen ▼oor het trefzekere, linkshandige geweld van de 22-jarige Australische tennisatleet Owen Davidson. Op de volgepakte baan 1, dezelfde haan waar hij in 1965 door Davidson uit gewonnen positie naar een nederlaag in de ttnaie van het troosttomooi werd gespeeld, werd hij opnieuw verslagen, met 6-1,2-6,6-3,6-3. Do partij leverde nog eens het bewijs hoe wankel de mentale kracht van de Nederlandse kampioen eigenlijk Is. Don derdag* tegen Barnes werd zijn enorme overmacht onder broken door een zeer zwakke set, nu tegen Davidson was het precies andersom: zijn over,het algemeen onzekere en onvaste spel to deze partij werd voor een periode onderbroken door «n ineens weer daverende tweede set, waarin Okker heer en meester was en Davidson hoofdschuddend naar zijn sla gen van daarvoor liep te zoeken. later op de avond, to het dubbelspel wet zijn Australische partner Ray Buf fels tegen de Amerikanen Ralston en Pasture!! bracht hij het geestdriftfee «nire-court weer in jubelende verruk king met zijn nu ineens weer sterke spel. Okker en Roffels wonnen deze sen sationele partij met 3-6 4-6 6-1 64 en 75. Okker was de ster van het viertal, die de weerstand van de Amerikanen brak met schitterend volleren en weer dave rende meestal onbespeelbare services en mj wag de man, die de zwak startende Buffels inspireerde tot steeds sterker wordend spel. Hij was ook de speler, voor wie de minutenlange ovatie van de 15000, toeschouwers na afloop in de «liereerste plaats gold. Ja, Tom Is een bijzonder kind en dat is-ie. Betty Stöve mocht op baan 3 de Nederlanders kwamen deze dag vaak op de show-courts haar 21ste verjaardag niet met een zege vieren. Daarvoor was Billle Jean King te sterk en te gerouti neerd. Maar Betty weerde zich voortref- feujk -en speelde een gode partiej met sterke service en mooie, lange ground- •trokes: 6-4, 6-3 voor de Amerikaanse. Ook Lidy Jansen Venneboer werd Ditgeschakeld: met 6-0, 6-3 door Madonna Schacht uit Australië, die In de achtste nnales de tegenstandster wordt van Tru dy Groenman. Want Trudy, Nederlands hummer 1, presteerde het om de Zuid- amerikaanse nummer 1, de Argentijnse Norma --Baylon, als eerste geplaatste •peelster-lnr. 6) uit te schakelen: 4-6, 6-4 en 6-4. Het was geen mooie partij, maar Trudy speelde rustig en zonder risico, scorend aan het net met gevarieerde volleys en merkwaardig genoeg ook vaak met haar zachte tweede service. De overige uitslagen van vrijdag wa ren: Gemengd dubbelspel: eerste ronde: Riessen/Budmg CVS/Dld)-Gibb/Roberts (Gb) 6-3, 6-r; Pokomy/Fachta (Oosten- rijk)-Tyn/Tyn (VS) 7-9 6-4 6-1; Muls/ Mills (Gb)-Pinto Bravo/Els Sproyt (Chi li/Nederland) 6-3, 10-8; Barcky/Terrass CFr)-Curtiss/Wade (Gb) 4-8 6-1 11-9. Heren dubbelspel: eerste ronde: Ja- vorsky/Kodes (Tsj-Sl)-Salomon Van Din gen (Hhod/ZA) 8-6, 3-6, 6-8, 6-3, 7-5; Bengtson/Holmstroem (Zweden)-Ward/ Warwick (Gb) 10-8,1-6, 6-2,8-6. Tweede ronde: Cox/Mills (Gb)-Sang- ster/Wilson (Gb) 10-8, 6-4, 1-6, 6-3; Ok- ker/Ruffels (Nederland/Austr)-Passarall/ Ralston CVS) 3-6 4-6 6-1 6-4 7-5; Lutz/ Smith (VS) -Diepraam,/McMillan (Za) 4-6 6-4, 4-6, 13-11 en 8-6; Emerson/Stolle (Austr)-Kumar/Misra (India) 6-3, 6-1, 6- 1; Hewitt /Segal (Austr./Za)-Bluett/ Crump (Gb) 7-5 6-4 6-2; Baraes/Holm- (Rusl) 6-17-9 2-612-10 6-3. Dames dubbelspel: eerste ronde: Heide Orth Sehildknecht/Christine Truman (Dld/GB) FranOise Durr/Janine Lieffrig (Fr) 7-5 7-5; Gail Sherrif/Betty Stove den aan te nemen dat wij op de goede weg zijn, dat de betrekkingen tussen beide landen zich gestadig zullen ver diepen en uitbreiden." zijn stembiljet voor een ieder zichtbaar om nadere uitleg gevraagd. De voorzitter van het stembureau had echter op dat zelfde moment de stemming moeten schorsen en proces-verbaal moeten opma ken. De omstreden burgemeester bad als emg commentaar op deze aantijgingen: ,.lk zal maar rustig op het antwoord van Ged. Staten wachten". President De Gaulle van Frank rijk samen met de voorzitter van de Opperste 'Sowjet N. Pod- gorny, tijdens een bezoek aan een moderne fabriek in Novo sibirsk. PARIJS Ongeveer 500 leden van het niet-techmsehe grondpersoneel van het vliegveld Orly zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan omdat zij betere vakan- tiefaciliteiten en andere voordelen eisen. Alles wat onder de noemer „ei gentijdse vrije expressie op straat" valt, zal straks op de hoofdstedelijke Noordermarkt tot het begrip „openbare orde" gaan behoren Door aldus ruimte te scheppen voor de „creatieve ul- tingsdrang van de jeugd" wil het gemeentebestuur de sfeer in de stad ontspannen. Nu alle pogingen om het (witte) monster te verja gen of op te sluiten hebben ge faald, moet het aangehaald en ge temd worden. Lukt dat, dan krij gen politie en justitie in Amster dam het rustig en kunnen de 850 gebelgde adverteerders weer met een onbeledigd rechtsgevoel naar bed, 't Is een reuze-idee, maar... de pro vo's en aanverwante groepen, om wie het tenslotte gaat, zullen er niet intrappen. De lol zou er veel te gauw af zijn. Door gemeenteverorde ningen gesanctioneerde provocatie is geen provocatie meer. Happe nings onder welwillend politietoe zicht verliezen hun uitdagend karak ter en daarmee hun zin. Van ge meentewege geregelde „opruiing" lijkt op staatsprostitutie: de minst avontuurlijke vorm van onzedelijk- Een tekort op lopende rekening van een half miljard en op transactiebasis van ƒ800 miljoen is wel zeer teleurstel lend en doet weinig goeds verwachten voor het dezer dagen aflopend tweede kwartaal. Vorige week vestigden wij reeds de aandacht op de ongunstige ont wikkeling van de handelsbalans. Deze week werden de cijfers bekend over de eerste vijf maanden van dit jaar en het tekort in deze periode beliep niet minder dan ƒ2.478 miljoen, hetgeen ƒ910 miljoen hoger is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De cijfers liegen er niet om en het is wel duidelijk, dat we hard bezig zijn terrem te verliezen en moeten oppassen met in een „draaikolk" der overbeste- dmg terecht te komen. De gevaarlijke uitwassen van de econo mische groei dienen zo snel mogelijk bestreden te worden en het zal voor de overheid nodig zijn om zichzelf een pijn lijke, maar noodzakelijke beperking ia de uitgaven op te leggen en verdere maatregelen te nemen, welke ook het particulier verbruik sterker afremmen. Hoe langer men wacht met de maatrege len, hoe moeilijker de sanering zal wor den. Op de effectenbeurs bleef de handel van beperkte omvang. Internationale aan delen hadnen een onregelmatig verloop, waarbij het opviel, dat aan de ene kant Amerika belangstelling toonde voor ons oliefonds, terwijl aan de andere kant Philips en Unilever door het buitenland werden verkocht. Zo kon Kon. Olie aan trekken van ƒ130 tot ƒ137, terwijl daar entegen Philips terugviel van ƒ105 tot iets beneden ƒ100, slot ƒ100.10. Het margarinefonds, dat ai weken on gunstig in de markt ligt, moest deze week ook terrein verliezen en kwam van ƒ87.70 op 8250. Het Amerikaans aanbod in Unilevers schrijft men toe aan de verzwakte positie van het pond sterling, mede tengevolge van de voor Engeland kostbare en langdurige zeeliedenstaking. De internationale goederenmarkten lig gen de laatste tijd ook minder gunstig, hetgeen voor gremdstoffengebieden als i I er*'0\ c a a til r a v «lö -rS^nz CVS)-Lazza-Afrika en Australië bepaald een strop rino/PericoU Qt) 6-3 6-2 wordt. WASHINGTON Geruchten als zou president Johnson van plan zijn de Ame rikaanse luchtoorlog tegen Noord-Vlet- nam te verhevigen, konden gisteren op het Witte Huis bevestigd noch ontkend worden. De president zon voigens deze berichten olie-opslagplaatsen en andere doelen bij Hanoi en Haiphong willen laten bombarderen. Johnson had vorige week op een persconferentie gezegd dat het feit dat de VS beperkte politieke doelen in Viet nam nastreven niet betekent dat zij hun strijdkrachten en actie niet zouden versterken. „Het is geen goede politiek om openlijk aan degenen die agressie plegen te verklaren dat er grenzen zijn aan de manier waarop wij bij het verslaan van deze agressie te werk gaan, had hij gezegd. De gezamenlijke stafchefs zouden een aantal maatregelen hebben aanbevolen om een slag toe te brengen aan de Noord- vietnamese oorlogscapaciteit, maar ande re regeringsfunctionarissen zouden tegen deze maatregelen zijn. Paus Panlus heeft gisteren nogmaals een beroep gedaan op de leiders In de wereld om te streven naar beëindiging va» de oorlog in Vietnam. Hij hoopte dat zijn gesprek met Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, de zaak van de vrede zou dienen. ARNHEM Vrijdag werden de par tijen voor de vijfde ronde van het Nederlands schakkampioenschap voor dames gespeeld. De uitslagen waren: BruinenbergVreeken 01; Roodzant jr.—De Klerck 10: Timmer—Van der Veen afgebroken; Roodzant sr.Stege- man afgebroken. Hoogovens en AKXI wisten zich deze week wederom goed te handnaven. Ons luchtvaartfonds kwam weer in hogere sferen terecht door de Amerikaanse be langstelling. De koers van dit aandeel trok tijdelijk op tot ƒ490, slot 471, waar door dit fonds resp. 70 en 55 boven gere nommeerde waarden als Philips en Unile ver noteert. Het kan raar gaan m deze wereld In de lokale afdelingen overheersten de koersverliezen. Zo duikelde Brocades Stheeman verder omlaag en wel van 720 pet tot 620 pet. ex dividend. Op de jaar vergadering heeft het nogal gespannen, omdat het bestuur bleef weigeren meer gegevens over de onderneming te verstrekken. Men heeft sterk aangedron gen op het publiceren van een geconsoli deerde balans in het jaarverslag, maar het bestuur weigerde prompt. Het Is duidelijk, dat een dergelijke houding van achter de bestuurstafel af breuk doet aan het vertrouwen van de aandeelhouders. Is het in onze moderne tijd, waarin geroepen wordt om meer „openheid", ook tegenover de aandeelhou ders, wel verantwoord om het gevraagde Inzicht in de concernbelangen te weige ren? Hier is blijkbaar in hestunrskrlngen een onvoldoend begrip voor de feitelijke situatie in vennootschapsland aanwezig, zoals we dat ook bij andere ondernemin gen wel eens opmerkten. Wij denken aan het geval der Hol- land-Amerika Lijn, waarin van aandeei- houderszijde op mm of meer hardhandi ge wijze aan het bestuur is duidelijk gemaakt, dat de tijd voorbij ïs; dat men de aandeelhouders met een kluitje m het riet kan sturen Het lijkt ons voor Broca des Stheeman, dat toch een pratige zaak is, van wezenlijk belang om de billijke verlangens van de aandeelhouders te ver vullen en de gespannen verhoudingen weg te nemen. Wilton-Fijenoord Bronswerk heeft een nieuw dok met een capaciteit van 150.000 ton in gebruik genomen, waaruit blijkt, dat dit concern met zijn tijd meegaat. Er zijn reeds geruime tijd besprekingen aan de gang om, samen met de Rotter- damsche Droogdok Mij., te komen tot de bouw van een dubbeldek voor tankers van 250.000 tot >300000 ton. Als de schepen al maar grote worden, moeten de werven zorgen voor dokken, waarin dergelijke reuzescheper, hersteld kunnen worden. De koers van eert. Wilton liep op van 161 tot ruim 165 pet Flink koersverlies leed Ver. Glasfabrie ken door het vetrlagen van het dividend van 8 op 6 pet. en het minder gunstige verslag. De teruggang in de resultaten is te wijten aan. de slechte zomer van 1965, die niet alleen zorgde voor een geringere afzet van verpakkmgsglas voor agra rische produkten, maar ook van flessen voor frisdranken. Men hoopt echter, dat het lopend jaar beter zal gaan. maar de beurs heeft er nog niet veel vertrouwen in blijkbaar, want de koers der aand liep terug van IC) tot 130 pet., slot 133 pet Verenigde Touwfabrieken kwamen met een uitstekend verslag voor de dag. De winst steeg van ƒ2.1 miljoen tot ƒ3.2 miljoen en de aandeelhouders kunnen 18 pet. dividend (v.j. 15 procent) ontvangen. De vooruitzichten zjjn gunstig, al waarschuwt het verslag tegen de steeds voortgaande stijging der loonkosten, die een extra druk op dc brutowinstmarge uitoefent. De koers der aandelen liep terug van 317 tot 293 pet. In de jaarvergadering van Houthandel William Pont werd gewezen op de onze kerheid aangaande de toekomst, nu het wel vaststaat, dat de bouwwereld getrof- van het bouwvolume,, Heï dure geld en de .noodzaak tot bestedingsbeperking door de overheid zullen in de komende tijd hun gevolgen niet missen op de bou werij. Trouwens in het algemeen moet men wel rekening houden met de moge lijkheid, dat in 1967 de gevolgen van het afremmen op het gebied der investerin gen duidelijker zichtbaar zullen wor den. De houtbedrijven zijn, om hierop door te gaan, uiteraard voor een zeer groot deel van hun zaken aangewezen op de afzet naar de bouwwereld. De Noord-Eu- ropese Houthandel gewaagde in het deze week verschenen -verslag van moeilijk te bepalen vooruitzichten. Het bestuur meende, dat de verbruiksmogelijkheden van hout in Nederland beïnvloed worden door de kosten van de financiering. De sterk gestegen rentestand werkt alge meen remmend op de aktiviteit en zeker op die van de houtverwerkende sector, aldus het verslag. Op de obllgatlemarkt ontstond eerst een vastere stemming, nadat het bericht inzake de «vertekening der jongste 7 pet. lening Bank voor Nederiandsche Gemeen ten bekend werd. Nadien Is de stemming ongunstiger geworden, maar genoemde nieuwe lening doet intussen toch ruim een procent agio. De t¥i pet. lening St. Lucas Ziekenhuis a 93 pet. is zeer sterk «vertekend. Maar telkens meiden zich nieuwe gegadigden.- MAINZ De vijfde en laatste rit van de vijf etappenwedstrijd door Rijnland- Pfalz voor amateurwielrennerg van Nie- derolm naar Malnz over tachtig kilome ter is door de Duitser Czarnowskl ge wonnen. Hij had voor de 80 km 2 uur 28 minuten en 1 seconde nodig. Als tweede eindigde zijn landgenoot Burghard Ebert in 2.28.02. De Nederlander Eddy Bengels finishte als derde to 228.03. heid. Als er (met uitzondering mis schien van de vijf a zes bewakers van de „sprekershoek") geen agen ten meer gepest kunnen worden, ontbreekt ook de mogelijkheid om „de fascistoïde kern in het gezagsap- paraat" bloot te leggen. Wie als pro vo de orde niet meer verstoort, be vestigt ze en verloochent daarmee het edele provo-streven. Het ge vestigd maatschappelijk bestel, het gezag, de staat moeten (geweldloos) ondersteboven. Dat lukt nooit vanaf een geïsoleerd plekje aan de rand van de Jordaan. Nee, doeltreffend is alleen: in het centrum op de tram rails, op de straatstenen van Leidse- plein en Spui en op de trottoirs voor de Amerikaanse en Portugese consulaten gaan zitten. Alleen de sufferds onder het pro- votariaat zullen zich naar de Noor dermarkt laten lokken. De echte pro vo's kunnen zich nooit tot ongevaar lijke, strikt gelocaliseerde be zienswaardigheid laten degraderen. Deze wensen geen plaatsje in een rariteitenkabinet, maar willen se rieus genomen worden, want ze heb ben een boodschap. Ze zijn revolu tionairen, geen werkverschaffing voor de VW. Ze mogen dan met de mond om erkenning van een ruimte voor hou happenings hebben gesmeekt, in hun hart vreesden zij niets zozeer als de inwilliging van die smeekbede, omdat zij wisten dat dan de glorieuze tijd van misken ning en martelaarschap snel zou moeten plaatsmaken voor de perio de van verburgelijking en vervlak king. In de Amsterdamse gemeenteraad heeft PvdA's politieke wonderkind drs. Ed. van Thijn (31 jaar. leider van de socialistische raadsfractie. Kamer kandidaat) al gewaarschuwd voor het scheppen van „natuurreservaten voor nonconformisten". Hij voelde kenne lijk aan, dat de provo's zich nooit in officiële regelingen zullen voegen, ook al kooien die min of meer aan hun wensen tegemoet. Terecht bleek Van Thijn ook van mening, dat heel Amsterdam een „natuurreservaat voor nonconformisten" moet blijven. Laat m het brave Nederlandse kli maat gerust maar één stad een beetje uit de toon vallen. Als ze het maar niet te bont maakt. Overigens: wie zijn in Amsterdam eigenlijk de nonconformisten? De links-radicalen? Welnee, het zijn al leen die zich niet zonder meer willen conformeren aan het nonconfonnisme van links, dat z'n invloed op de publi citeitsmedia met de dag versterkt en langs die weg gevaarlijk dicht in de buurt van heksenjacht en inquisitie komt Wie met meehuilt met de voor uitstrevende wolven in het Amster damse bos wordt zonder pardon bij de Telgraaf-Elsevïerkliek ingedeeld. Links geeft in de wereld rvan hoofdstee deïijke hele en halve intellectuelen, kunstenaars; studenten en journa listen op een dictatoriale manier de toon aan en wie daarmee niet accor deert, is rechts en, omdat hij van het dominerende denkpatroon afwijkt nonconformist. Les extrèmes se touchent Links nonconformisme dat door de grootte van z'n aanhang in feite je reinste conformisme wordt begint sterk rechtse, burgerlijke trekken te verto nen. De meest reactionaire fat soensrakker had niet luider zijn verontwaardiging over het uitkleden van krenten-Koosje kunnen uit schreeuwen dan de heren van links hebben gedaan. Perverse vuilschrij vers zullen ze eeuwig de hand boven het hoofd houden, met vanwege de literaire waarde maar om de „eerlijk heid", de „moed om het toch maar te durven zeggen", maar als de politie een provo-meisje wat al te drastisch fouilleert (toegegeven 't was fout) worden de jongens van Vrij Neder land plotseling fanatieke kuisheidsa postelen. En wat de provo's betreft: bang voor krachttermen zijn ze echt met, maar o wee als burgemeester Van Hall een van hen in goed Hol lands sommeert z'n „bek" te houden. Dan is het witte wereldje te klein. Van het straatparlement naar het Binnenhof. De tweede Kamer heeft zich, naar woensdag bleek, de toorn van de Amsterdamse gemeenteraad op de hals gehaald vanwege het Ka merdebat over de 14e juni. In de raad was het weliswaar niet allemaal koek en ei, maar over één ding heerste niet het minste meningsverschil: de heren in Den Haag hebben met hun vingers van Amsterdam af te blijven. Vreem de interventie in Amsterdamse zaken is onduldbaar. De raadsverslaggever van Het Vrije Volk meldde donderdag: „Tegen het einde van het debat was een geest van Amsterdamse solidariteit in de raad gegroeid, waaraan niet vreemd zal zijn de bijna anti-Amsterdamse stemming, die vorige week in de Tweede Kamer heerste." Daar komt de aap uit de mouw. Elke bemoeienis met Amsterdamse, zaken, ook al be treft het omgekeerde auto's, uitgeruk te parkeermeters, ingegooide winkel ruiten en in elkaar geslagen mare chaussees, is ongeoorloofde inmenging in Amsterdams binnenlandse aargele- genheden. 't Is anti-Amsterdams. ,3uitenlandse troepen moeten weg", stond op een van dc spandoeken die de illegale demonstranten donderdag avond meevoerden. Jazeker, scherts, maar ondertussen. .De kamer zal volgende week nog" een keer de brutaliteit opbrengen haar neus in Amsterdamse zaken te steken. Minister Smallenbroek moet diasdag vragen over de positie van, hoofdcommissaris Van der Molen be antwoorden, Het wordt geen full dress debat, en er komen geen. moties, maar de liberalen zullen niets nala ten om het toch al wat heftige tem perament van de bewindsman tot kookhitte op te voeren. ■wtivj DELFT In Europa zullen nieuwe spoorlijnen worden gebouwd tussen de industriële gebieden van de Roer, Nederland en België en die aan weers zijden van de Alpenketen, met aftakkingen naar Engeland en de Scandina vische landen. Dat heeft prof ir. J. L. A. Cuperus gistermiddag gezegd in zijn afscheids college van de TH in Delft over het railverkeer in heden en toekomst. De hoogleraar verwacht verder In de toekomst volledige automatisering van het blokstelsel, van de verkeersleiding en van de beheersing van de treinenloop. De aanleg van nieuwe lijnen wacht echter op samenwerking in Europees feu zal worden door een achteruitgang verhand, zodat de projecten als een geheel kunnen worden aangepakt. In de Roemeense verklaring staat da* tijdens de oesprekingen de twee partijen de vreedzame ontwikkeling hebben vast gesteld m de- strekkingen van vriendschap en samenwerking tussen de beide landen, alsooic de partijen van die landen. De delegaties gaven uiting aan nun vastbeslotenheid de wederzijdse be trekkingen op politiek, economisch, cultu reel en toconisch-wetenschappelijk ge bied te veroreden, evenals de betrekkin gen van vriendschap en samenwerking tussen de .nassa-organisaties van China en Roemenië. De delegaties hadden een nuttige ge dachten wisseling over internationale vraagstukken van gemeenschappelijk be lang, hetgeen tot verdieping van de we derzijdse Kennis leidde. Het bezoek heeft de banden nissen heide landen nog meer versterkt, a/dus de verklaring. Het lijkt erop dat Tsjoe-En-Laï zijn gezicht heeft verloren bij de krachtme ting met de gewiekste Roemeense com munisten. De Roemenen ziin als overwin naars uit de strijd gekomen. Tsjoe's voornaams*e doel moet zijn ge weest de Roemenen af te brengen van hun neutraliteit in het geschil tussen Moskou en Peking. En dat is beslist niet gelukt. Op de laatste avond van het bezoek van' de Chinese premier (die zijn gasthe ren twee uur liet wachten) is één ding duidelijk geworden: in de Chinese poli tiek tegenover Moskou is geen verande ring gekomen. Mogelijk zal de Roemeense overwin ning de andere communistische landen veel stof rot praten geven. Neutraliteit op z'n Roemeens schijnt lang geen gekke houding te zijn; misschien opent dit zelfs perspectieven voor een derde blok in het communistische kamp Vrijdag 's de Chinese premier in Alba nië aangekomen, waar hij uiterst harte lijk is begroet. De Albanese commu nisten legden de nadruk op de vastbera den strijd tegen de moderne revisio nisten, waarvan de kern wordt gevormd door de huidige Russische leider*.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 3