Automobilisten-vreugde J.van leeuwen (74) overleden alleen bestemd voor de ui.o.-ers met einddiploma 1966 PENDELBUSJE BOTST TEGEN VANGRAIL Burgemeester van Poortugaal gaat met pensioen Twee gewonden bij Kavenongevallen Geld gestolen bij inbraken KELIVERSLOEG MAN GEBROKEN ONDERKAAK Deelnemers aan Jeugdvierdaagse vermaakten zich uitstekend u-l.o «-a Vier gewonden - een ernstig Slaolie 1 BOTTERDAM Op rijksweg 16 tussen Rotterdam en Dor drecht is vanmorgen een pendel- DONDERDAG 4 AUGUSTUS iqas Bent u „vaardig met de pen"? Welnu, dan krijgt u in de correspondentie een voortreffe lijke kans. Heeft u plezier in juridisch den ken? Dan wordt er voor u graag een plaats ingeruimd op de contract redactie-afdeling. U heeft gevoel voor systeem? Uw stoel staat klaar op één der algemeen administratieve afdelingen. Verder zijn er mogelijkheden op de mechani sche administratie, de boekhouding en op andere interessante posten. Maar.dat kunt u beter zelf even vragen bij onze afdeling Personeelszaken. UJ.O. m fo De onder UJLO.-A genoemde fimeties bie den voor u met het B-diploma ook goede mogelijkheden. Daarnaast zijn er ech ter fimeties waarin uw wiskunde-aanleg u goed van pas zal komen. Hét Bureau voor Groepsverzekering (B.V.G.) is een jonge en moderne oor ;- dememing waarin de twee grootste]: veizekeringsniaatschappijeii, té weten de Nationale Levensverzekering-Bank en De Nederlanden van 1845;ioauw samenwerken op het gebied van col lectieve pensioenverzekeringen. Hóe dat allemaal precies in elkaar ritisfe natuurlijk niet één-twee-drie te, ver- tellen. Wel is het zo, dat de mensen, die al bij het B.V.G. werken te maken hebben met boeiende enveelzijdige activiteiten op het gebied van fman- - den, wiskunde, economie en cornmer- cie. Al deze activiteiten richten zich op dé toekomst en breiden zich sterk uit Er zijn daarom voor de geslaag den van 1966 vele mogelijkheden. In teressante functies, die stuk-voor-stuk uitstekende kansen bieden. Iets voor u? melSlOS met u.Lo.-diploma l Enige speciale aandacht aan de jonge vrou welijke geslaagden van 1966: Ook voor hen zijn er plezierige (echt vrouwelijke) beroep pen: assistente, typiste, aankomend secreta-] resse, om er maar een paar te noemen. Wij zullen u hierover graag uitvoerig inlichten. Wilt u meer weten? I Schrijft u dan even een briefje naar het B.V.G., Statenweg 212-214, (bij tuimel Henegouwerplein/Blijdorpzijde) Rotter dam, afdeling Personeelszaken. Natuur lijk kunt u ook telefonisch informatie inwinnen. Belt u dan 010 - 284785 en vraag naar Mr. J. P. Otto, toestel 451. busje geslipt en met grote snel heid tegen de vangrail gebotst. Vier van de acht inzittenden wer den gewond. Eén van hen, de 35-jarige C. Busbach uit Leerdam werd met een diepe hoofdwond en rugklach ten naar het Zuiderziekenhuis ge bracht. De overigen werden licht gewond. BUREAU VOOR GROEPSVERZEKERING t Sedert enige tijd is er in het Rotterdamse havengebied een nieuwe verschijning bijgekomen: een, duwcombmatie voor het transport van vloeibare zwavel. Het zijn een duwboot die de naam Ludwigshafen draagt en twee tankliehters, die regelmatig reizen maken tussen Rotterdam en Ludwigshafen. Eigenaar is Lenkering AG uit Duitburg, aan wie de transporten van vloeibare zwavel voor langere termijn werden opgedragen. '2. ii'-r.- "r- V V d v Vv v ,.|V Pagina 4 ROTTERDAM lïe heer J. van Deen- wen, kapitein ter zee der koninklijke marine b.d. en oud-havenmeester van Rotterdam, is op 74-jarige leeftijd overle den. De heer Van Leeuwen is in Dordrecht geboren en volgde een loopbaun bij de Koninklijke Marine na een opleiding aan het Koninklijk Instituut te Willemsoord in Den Helder,-Bij. het uitbreken van de oorlog was de heer Van Leeuwen mari ne-commandant Hoek van Holland en in die -functie heeft hij het vertrék van Koningin Wilhebnina helpen" organise ren. Op 14 mei 1940 stak hij zelf over naar Engeland aan boord van de torpedo- motorboot Hr. Ms, TMB 51, In Engeland werd deheer Van Leeuwen eerst com mandant van het dëpotschip van de Ko ninklijke Marine te Dover. In 1944 nam hij deel aan de geallieerde Inval in Europa, waarna hij in november 1944, dus een half jaar voor de bevrij ding van het noorden, van - Nederland, commandant werd van het militaire ge zag in Zeeuws Vlaanderen. In mei 2945 betrad de heer Van Leeu wen tegelijk met de Canadese voorhoede der geallieerde strijdkrachten de Rotter damse- bodem, Hij werd toen comman dant van het militaire gezag. In 1956 verliet de heer Van Leeuwen de koninklijke marine. Hij werd be noemd tot havenmeester van Rotterdam, een functie die hij elf jaar heeft bekleed. De heer Van Leeuwen heeft daarbij een groot aandeel gehad in de wederopbouw van de Rotterdamse haven. Voor dat aandeel werd hij onderschei den, door een benoeming tót Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voor zijn aandeel in de oorlogvoering eerde de Britse koning hem met een benoeming tot Officer in de Orde van het Britse Empire. ROTTERDAM/DEN HAAG Tot grote vreugde van de automobilisten 'is een deel van de nieuwe rijksweg 13 onder Delft voor het verkeer ïji opengesteld. Alsof het nooit anders is geweest zoeven duizenden auto's i elke dag óver het asfalt, dlep-zwarf .glimmend van dé nieuwigheid. Twee i>.' jaar huig hebben ontelbare automo- bilisten uit de richting Den Haag hoog zitten opkijken tegen wat r duidelijk een mooie weg moest wor den. Nu mogen ze er ojr rijden. Een? kleine ingreep bracht dinsdag de onophoudelijke verkeersstroom op het nieuwe -wegdeel. Er waren nog geen. vjjf. minuten voor nodig om de a - omleiding voor elkaar te krijgen. 4Onmiddellijk daarna 'sloten honder- den auto's zich aaneen tot een lange file. Voorafgegaan door een politie auto, en een wegenwacht-DAF werd bezit genomen van de nieuwe rij baan. (Zie foto's hierboven.) Het nieuwe wegdeel is een stuk van '•een nieuwe driebaans-rijweg en vluchtstrook, richting Den Haag— Botterdam, Dé vluchtstrook plus één r\jbaan maken op het ogenblik de verkeersweg. Het overblijvende - deel (zie foto hiernaast enige tyd gebruikt worden voor het -■ verkeer uit de richting Rotterdam naar Den Haag. Het is de bedoeling om over ongeveer een maand te beginnen met het op- bogen van het oude weggedeelte, de bekende flessenhals van vroeger. Na de botsing met de vangrail sloeg hét busje om. Het is zwaar beschadigd. De vangraü werd over een afstand van twaalf meter beschadigd. Gistermorgen is op de bovendijkse Sdhiedamseweg de 24-jarige matroos E. Dijkstra uit Oostvoorne tweemaal met zijn auto over de kop geslagen, nadat hij dor onbekende oorzaak was geslipt. De man is met een hersensdaudding naar het Dijtargtai ekenhuis gebracht. De auto was zwaar beschadigd. In de Slaghekstraat is gistermorgen een vorkheftruck gekanteld, doordat de be stuurder ervan te hard reed. Hierdoor raakte een van de twee iepels'los. Hij kwam onder het voorwiel van de truck terecht. De bestuurder, de 29-jarige L. Bnter tuit de-Wielewaalstraat, raakte bij het on geval met zijn voet oeknetd tussen het wegdek en de truck. Hij werd vrij, ern stig gewond en is overgebracht naar liet DijkzigtzJekenhnls. Veel vertraging, tot ,in de Maastunnel toe, ontstond gisteravond tijdens het spits uur op het tracé vari de Stadhouders- weg'naar de tunnel. De rijbaan van de Stadfooudersweg werd voor een deel ge blokkeerd door een bestelauto waarvan de ach te ib rug was gebreken. Een takel wagen heeft de auto weggesleept POORTUGAAL Burgemeester A. D. vaa Dijk heeft dinsdag zijn 65ste verjaar dag gevierd. In verband met bet bereiken van deze leeftijd is bem per 31 augustus eervol ontslag verleend. De Poortugaalse gemeenteraad komt zaterdag 27 augustus om 13.30 uur in bui tengewone vergadering bijeen om van de beer Van Dijk afscheid te nemen. Bij die gelegenheid zal tevens aandacht worden geschonken aan het twaalfenecnbalf jarig ambtsjubileum van de burgemeester. De heer Van Dijk, die in Spijkenisse werd geboren, volgde per 1 februari 1954 wijlen de beer A. H. K. Breevaart op als burgemeester van Poortugaal, zodat maandag de dag was van het koperen ambtsjubileum, van 1 mei 1947 tot 1 fe bruari 1954 was hij burgemeester van Oude Tonge- Na beëindiging van de buitengewone raadsvergadering, die ongeveer een uur, zal duren, wordt een officieel afscheid met genodigden gehouden. In aansluiting op dit afscheid volgt een receptie voor <ie bevolking- Het gemeentebestuur zoekt nog een geschikte gelegenheid voor deze bijeenkomsten. jfet is nog niet bekend wie de heer Van Dijk, die lid is van de Partij van de Arbeid, als burgemeester van Poortugaal zal Het verkeer, richting Schiedam is gis teravond gedurende anderhalf uur om geleid over de Mathenesserbrug. VUftlg liter slaolie, die weggelopen was uit blik ken op een vrachtauto, maakte de oprit van de Beukelsbrug zo goed als onberijd baar. De slaolie bedekte de weg over de volle breedte en een lengte van dertig meter. Personeel van de RÖTEB heeft de glad heid met zand béstreden. ROTTERDAM De 18-jarige Finse matroos K, O. Twybakinsjo is vannacht met een afgekoelde duim naar het Ha venziekenhuis en na behandeling naar zijn schip, de in de Sint Laurenshaven liggende Hesperia, gebracht. Hij was be zig met het openleggen van een ruim en wilde een stalen borgpen In een oog op het dek en op het luik laten zakken. Hij raakte'daarbij met zijn rechterduim tus sen beide ogen, waardoor deze werd af gekoeld. Met klachten over pijn in de nek en aan de rechterarm Is woensdagmiddag de 22-jarige vorkheftruckbestuurder P. Th. H. Reijmers uit de Laurierstraat naar het Havenziekenhuis gebracht In een loods aan de Prinses Beatrixhaven had hij twee zakken mosterdzaad van elk 80 kilo over hoofd en schouders gekregen toen hij een op een vorkheftruck liggen de zak wilde omkeren omdat deze kapot was. ROTTERDAM De afgelooen nacht heeft men zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot het café van A. Rolloos aan de Wolphaertsboeht. Een sigaretten-automaat werd opengebroken, waaruit het geldhet juiste bedrag is niet. bekend verdwenen is. Uit het buffet werd enig klein geld gestolen. Gisteravond is men door het farceren van een deur binnengedrongen in het kantoor van de firma Voogt aan de Meent Uit een der laden van een bureau is 160,— uit een geldkistje gestolen, ter wijl uit de kassa een bedrag van 60 is verdwenen. ROTTERDAM De 63-jarige classifi ceerder P. H, heeft zaterdagavond in een café aan de Schiedamseweg van een kel ner-een stomp in zijn gezicht gekregen tengevolge waarvan hü z'n onderkaak op twee plaatsen brak. "Woensdagavond heeft hij bij de politie aangifte gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de 29-jarige chauffeur J. J.; die als hulpkel ner in het café werkte, hem had gestompt omdat de classificeerder hem tweemaal in zijn gezicht had gespuwd toen hij hem vroeg de consumpties te betalen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ook gisteren heb ben de wandellustigen die meelopen in de Jeugdvierdaagse zich uitstekend vermaakt. In de morgenuren tippelden de 834 jongelui vanaf het CW-terrein naar de Heyplaat, waar zij een rond vaart door de grootste gegraven haven ter wereld, de Waalhaven, maakten, Ook present was de brandweer, die een waterrijke demonstratie met de befaamde brandblusboten gaf. Aan de rechter Maasoever werden de kinde ren afgezet om vervolgens naar Jeugd land te koersen. Dat zich daar uitste kend hebben geamuseerd, behoeft geen betoog, vooral vanwege de doe- het-zelf-aktiviteit, die met groot en thousiasme werd verricht Vandaag hebben de wandelaartjes genoten van een natuurspel in het Zuiderpark. Morgen is de koek weer op, al wacht hen eerst nog een bloem rijke intocht vanaf het Charloise Hoofd. Daar zullen de ouders met hun fleu rige boeketten gereed staan, evenals twee muziekkorpsen. En wie weet doet ook de zon nog zjjn best. NEW YORK Engeland wil een spoedb ij eenkomst van de Veiligheidsraad ia verband met een aanval uan Jemeni- tisohe vliegtuigen op de stad Nakoeb in de federatie van Zuid-Arabië. Bij deze aanval op 30 juli zouden drie kinderen en een man verwondingen hebben opge lopen. Men verwacht dat de raad van daag bijeen zal komen ROTTERDAM Op de Verolmewerf in Aiblasserdam is de kiel gelegd voo.r een bulkcarrier van 31.000 ton dw voor de N.V. Reederij Amsterdam in Amsterdam. Het wordt het grootste Nederlandse koop vaardijschip dat ooit boven de Rotter damse bruggen is gebouwd. Het schip, dat een proeftochtsnelhèid van 15,2 kno pen moet krijgen, zal in mei 1967 worden opgeleverd. De hoofdafmetingen zijn: lengte 183,89 meter, breedte 25,65 meter en holte 15,18 meter. i - - is meuwe In Ludwigshafen is de vloeibare zwavel bestemd -voor de BASF,die deze grondstof naast de gebruikelijke zwavelkies (pyriet) gebruikt voor de vervaardiging van zwavelzuur. De gesmolten zuivere zwavel komt uit de Verenigde Staten en wordt aange voerd bij Frans Swarttouw in de Bot lek. Het gebruik van vloeibare zwavel geeft belangrijke voordelen. Het Is bij het transport, vooral bij het laden en lossen, gemakkelijk te verwerken, ter wijl het bij dë fafbricage van zwavel zuur minder, bewerkingen nodig heeft Ook -de afvoer van slakken komt te vervallen. Gesmolten, zuivere zwavel moet, om vloeibaar te blijven, bij een tem peratuur van 135-150 gr. C worden ver voerd, Grote speciale tankers, voor zien van verwarmingsinstallaties bren gen de vloeibare zwavel naar Rotter dam, waar de Amerikaanse leveran- cierodoorde bouw,van een verwarm de tahldnstallatie grotere mogelijkhe den voor tijdelijke opslag hebben 'geschapen. Voor afnemers van vaste zwavel staat ecu magazijn ter beschik king, waarin een .deel van de vloeiba re zwavel door afkoeling tot vaste blokken wórdt gestold. Van dit maga zijn kan ook gebruik worden ge maakt, als de tanks niet groot genoeg zijn om de door de zeetankers aange voerde zwavel öp tenemen. Economisch gezien is een snelle om looptijd van de schepen noodzakelijk. Lange wachttijden ia Rotterdam moe ten dus worden vermeden. In een spe ciale installatie kan de door afkoeling gestolde zwavel verhit en daardoor weer vloeibaar worden gemaakt Een direkte overslag uit de zeetanker in de binnentanker is niet altijd moge lijk, omdat de schepen niet altijd ge lijktijdig in Rotterdam zijn en omdat c-r tot nu toe maar weinig geschikte schepen ter beschikking staan voor het vervoer naar de chemische in dustrie in de Benelux en West-Duits- land. Voor het vervoer van deze grondstoffen van Botterdam naar Lud wigshafen werd vanaf het eerste be gin alleen het transport per schip overwogen, want. het vervoer te wa ter is niet alleen economisch maar ook volledig zonder gevaar. Mocht er, ondanks alle veiligheidsmaatregelen, toch een schip schade oplopen of zelfs zinken, dan doet het binnenstromende water de zwavel dadelijk afkoelen en stollen. Zwavel is in water niet op losbaar; Bovendien is het zwaarder dan water, waardoor het dus zoit zin ken. Onder -bepaalde omstandigheden zou het zelfs weer geborgen kunnen worden. Tot voor kort waren er geen tankschepen voor vloeibare zwavel die speciaal voor de Rijnvaart geschikt zijn. De duwcombinatie was de eerste mogelijkheid. De duwboot is 25,50 meter lang, 9,50 meter breed en 2,50 meter hoog aan de zijkanten. Twee dieselmotoren vaü elk 770 pk zorgen voor de voortstuwing. .Tot" nu toe waren er'nog geen tankschepen voor vloeibare zwavel, die; speciaal voor de. Rijnvaart geschikt zijn. Nu werd een dergelijk scheepstype ontwikkeld. De opdracht gever was Lenkering AG in Duisburg, aan wie dè transporten van vloeibare zwavel voor lange termijn werden opgedragen. Als eerste Duitse rederij heeft zij een duwcombinatie voor het transport van vloeibare zwa vel in dienst gesteld, die bestaat uit een duwboot en twee tankliehters; De duwboot, die de naam .Ludwigsha fen" draagt, werd gebouwd door. de werf Hilgers AG te RbeinbrohL Hij is 25,50 m lang, 9,50 m breed en aan de zijkanten 2,50 m hoog. De aandrijving geschiedt door twee 770 PK-diesèlmo- toren. Het voorste woongedeelte, inclusief de stuurhut, is- vast met de scheepsromp verbonden. Hierin zijn de keuken en mess ondergebracht. In de middelste opbouw bevinden zich zes slaapgelegenheden. Dit gedeelte is beweeglijk gelagerd: er bestaat dus geen metalen verbinding met het overige deel van de scheepsromp. De machinegeluiden storen daardoor niet Onderdeks werden was- en verkleed- lokalen, een waskeuken en een provi andkamer gemaakt. De machineka mer ligt achter het middelste, woonge deelte. Bij een hoogte van de stuurhut van 7,20 meter heeft de kapitein een uitste kend overzicht over de combinatie en het andere verkeer. Op het bedie ningspaneel bevinden zich alle -hedie- nlngshandles en controleeapparaten. Van hieruit wordt de gehele tech nische installatie gecontroleerd. Daar toe behoren ook de radarappa'ratuur en telefoonapparaten, die een draad loos telefoonverkeer van schip tot schip mogelijk maken. Twee duw-tankliehters, die door de scheepswerf „De Hoop" In Lobith wer den gebouwd, bevatten de lading. Ie dere lichter is 70 meier lang én 9,50 meter breed. De scheepsromp wordt door vier schotten in vijf waterdichte ruimen verdeeld. De ingebouwde sta len tanks hebben een totale inhoud van 1800 m3. Wanneer zij vol geladen zijn, kunnen zij ongeveer 300 ton vloeibare zwavel vervoeren.,Om deze zwavel vloeibaar te houden, zijn de tanks zwaar geïsoleerd. Iedere lichter, heeft een eigen verwarmingsinstalla tie,- die automatisch wordt gerégeld. De verwarmingsbuizen, waardoor constant olie stroomt met een tempe ratuur van' 150-170 gr. C. lopen onder om de zwaveltanks. De eveneens zwaar geïsoleerde laad- en losleidin- gsn bevinden zich bovendeks. Op de beide laadtanks -bevindt zich een cen- trifugaalpomp met een capaciteit van 250 ton per uur. Een gelede, uitgeba lanceerde laadarm maakt het ook by een wisselende waterstand .mogelijk vlot te laden en te lossen. - Omdat de duwcombinatie de BASF ook bij lage waterstand veilig en re gelmatig van vloeibare zwavel moet voorzien, mag deze slechts een ge ringe diepgang hebben. De. construc teurs vonden een oplossing voor dit probleem: roet een 'diepgang van 1,25 m Is de Ludwigshafen momenteel het duwschip met de geringste diepgang op de Rijn. &>v mt,

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2