STAPELLOOP WORDT „Barendrechtse tunnel" schakel naar Antwerpen Zwembad vervuild wordt uitgediept Fietsers per lift onder Oude Maas Vol water om Maak er een pak van iflosii op weg naar Waterweg Wasserij werkt dank sleepboot Bejaarde gedood bij aanrijding Volgens plan zomer 69 voltooid Boten In bad" tussen twee oceanen jkJïüttmïantmrr (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De stapelloop van het 10.350 tons koelschip S. A. Hexrivier op de Verolme-werf in het Brabantse Heusden belooft zaterdag een spannende aange legenheid te worden. Het zal na melijk een hele kunst zijn het 158 meter lange gevaarte zonder on gelukken het water van de Bergse Maas te laten inglijden, omdat de rivier ter hoogte van de werf bij zonder smal is. Sleepreis Ret tunnelproject wordt uitge voerd door de bekende groep van grote aannemingsmaatschappijen, die zich hebben verenigd in de Nederlandse Sluis- en Tunnelbouw Maatschappij N.V. „NESTUM II". De directie wordt gevoerd door Rijkswaterstaat, afd. Sluizen en stuwen. Rijksweg 19 A, die door de nieuwe tunnel zal lopen, is aan de kant van de Hoeksewaard al nagenoeg voltooid. 0P DE HOOGTE ROTTERDAM 'De gemeente gaat' de vervuiling van -het strandbad aan de Kralingse Plas bestrijden. In een voorstel hierover aan de Rotterdamse gemeenteraad schrijven B. en W., dat de kwaliteit van het zwembadwater sterk achteruit is gegaan, omdat de - zelfreini gende werking van het water in de plas tekort schiet. Dit euvel kan volgens B. en W. ver holpen'worden door de plas uit te baggeren. Kok gewond door schuur schijf MEXICO Dividend voorste j[ Rolinco Uit een rapport van de Raad van Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (Unctad) blijkt dat het internationale vrachtvervoer over zee gedurende de afgelopen twee jaar sneller is toegenomen dan de tonnage van de wereldkoopvaardijvloot. De omvang van het goederenvervoer nam met ongeveer 23 pet. toe, de tonnage met 11 pet. tot 157,5 miljoen bruto registerton. -iiit- itOSftOU Ame- zou een verdergaande perfec te medicus dr. Aaron tionering van de medische 'j£ heeft op een congres wetenschap met betrekking b' «sychologen in Moskou tot dit soort gevallen mis- isne fnrore gemaakt met schien een middel tegen her- film over een paüënt, hij sentumoren kunnen opleve- de linker helft van de ren. senen is weggenomen, die desondanks kan Dr. Alexander R. Luriya, tón, begrijpen, spreken, een vooraanstaand Russisch ■en en kleuren onder- psycholoog en voorzitter van sHen.' Dit werd tot dus- het Moskouse congres, sprak v00r ónmogelijk gèhou- van een „schitterende film en .Het geval dat in de film een fantastisch geval". De dt behandeld, zou kunnen film was voor hem kennelijk eJ) tot herziening van de een wetenschappelijke ont- bestaande opvattingen dekking van groot formaat, r de werking van het Men heeft altijd gedacht, „s^ijk brein. Bovendien dal alleen het linker gedeei- ROTTERDAM Pakt u het vuil nis goed in en. bundel het zorgvul dig, zodat het niet kan wegwaaien. De stad blijft er schoner door! Dat verzoek zou de Reinigings dienst-nog eens op het hart willen binden van alle Rotterdammers. De Roteb beseft dat de ingekrompen ophaaldienstregeling éénmaal per week door vakanties bij het toch alkrappe personeelsbestand problemen kan scheppen. De reinigingsmensen hebben daar alle begrip voor, maar zij doen toch dit beroep: „Maak er een pak van en doe er voor' alle zekerheid een touw omheen." Een klein beetje zorg is: merkbaar door een scho nere- straat. dere voorzieningen' nodig. :Zo zijn! aan stuur- en bakboord vier remschotten"aan gebracht, die de vaart bij de tewaterla ting sterk zullen moeten afremmen. Ver der worden op de bodem van de Bergse Maas zeven ankers neergelegd, die met staaldraden aan het achterschip verbon den worden. Bij de stapelloop zullen de ze ankers over de rivierbodem, worden gesleurd, waardoor ook een remmende invloed op de vaart wordt uitgeoefend. Ook na dé stapelloop komt Verolme met een probleem te zitten. Het schip dient voor de afbouw naar Rotterdam te worden versleept, hetgeen nogal wat moeilijkheden oplevert. De S. A. Hexri vier kan namelijk geen gebruik maken van de -kortste weg naar de Maasstad: via de Andelse Maas en de Merwede. Twee obstakels versperren de vaarweg: de noodverkeersbrug bij Heusden en de sluis bij Andel, die slechts 12,80 nieter breed is, terwijl het schip een breedte I heeft van bijna 21 meter!. I Omdat er nog altijd geen nieuwe sluis i is, wacht het schip een sleepreis van twee dagen over een afstand van onge veer 85 kilometer: Bergse Maas, Nieuwe Merwede. Beneden Merwede en Noord naar Usselmonde- Zonder bovenbouw dekhuis en masten werden op de werf in Albiasserdam gemaakt zal het stuurlo ze schip, waarvan het roer wordt vastge zet, vol water worden gepompt (meer. dan een miljoen liter), om onder drie vaste bruggen door te kunnen duiken. De voor het vervoer van fruit eis vis bestemde S. A. Hexrivier-is waarschijn lijk het grootste zuivere koelschip iter wereld. Het zal een belangrijk aandeel krijgen in de zich sterk ontwikkelende fruitexport van Zuid-Afrika. De doop van het voor de South African Marine Corp. Ltd. in Kaapstad bestemde schip geschiedt door mevrouw J.. J. Fouché, echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland. ROTTERDAM De Zwarte Zee van L. Smit én Co's Internationale Sleep dienst is met de Noorse tanker Mosii op sleeptouw bp weg naar de Nieuwe Water weg. Hét schip, vloog enkele weken gele den 'na een aanvaring op de Atlantische Oceaan,in brand. Zwaar gehavend werd de tanker tóen de haven van Gibraltar binnengesleept. Zondag 'wordt de sleep voor Hoek van Hólland verwacht.-' Krijgt de kapitein toestemming de Nieuwe Waterweg bin nen, .te l'ópén, dan zal de lading olie die nog. aan - boprd is, (32.000 ton) eerst in Europoort rpoeten worden gelost. Het twee: jaar geleden bij Verolme ge bouwde schip wordt mogelijk bij Wil- ton-Fijenoórd in Schiedam gerepareerd. De afgelopen jaren heeft het Verol- me-concern al vaker te maken gehad met dit probleem. Men heeft dit steels kunnen oplossen door de schepen te ia- ten uitlopen in de zogenaamde goud viskom, een gegraven inham met een breedte van 55 "meter. Daardoor kregen de schepen meer ruimte. Bij de S. A. Hexrivier zijn echter mcer- (Vcrvolg van pagina I) ja Brussel begon He misère al. Me- ™mw Lucic Vinkenbosch, contact- wts0on voor AMI in de Benelux, Laide de vader van een jeugdige toerist aan, in Parijs er goed op te lellen of de biljetten die zij daar van directeur Lemke zouden krijgen niet alleen voor de heen- maar ook voor de terugreis geldig zouden zijn. Later bleek dat mevrouw Vinkenbosch, be- voobmt van een kapitaal huis aan de Brusselse Groote Markt, wel op de hoogte was van de financiële moeilijk heden van de AML Lemke had name lijk aan de ouders van de jongelui, die in Mexico en Egypte vast zaten, een brief geschreven waarin hij meer geld vroeg. AMI zou dan wel voor de terugreis zorgen. ROTTERDAM Gisteravond is de 85-jarige T- de Ruiter uit het bejaarden centrum Waelestein aan hei Schulpplein overleden aan dé verwondingen die hij 's middag? had opgelopen toen hij met zijn fiets zónder op.het verkeer te Ietten via een oversteekplaats voor fietsers de rij. baan val» de Oldegaarde overstak. Hij werd door een vrachtauto gegre pen eh tegen het wegdek gesmakt. Met een gebroken linkerbeen en vermoede lijk een schedelbasisfractuur werf hij naar het Zuiderzièkenhuis gebracht. twaalf tot veertien meter, dus enkele I meters onder de bodem van het bouw-1 dok. i t Deze „diepgang" blijkt echter noga] wat consequenties te hebben voor de om. I geving. Tot op verre afstand klagen boe- i ren en tuinders, dat hun bronnen en j wellen, die hen anders nooit in de steek j laten, droog vallen. Ook voor dit soort problemen moet rijkswaterstaat dus een oplossing zoeken. j Verder worden bij het werk langs de i Oude Maas vele vondsten gedaan. Aller lei potscherven wijzen erop dat men hier vroeger net handwerk heeft beoefend. O.a. werf een schedel van een mens gevonden, die omstreeks 1430 moet heb ben geleefd. Regelmatig komen er mensen van het oudheidkundig bodemon derzoek een kijkje nemen. Binnenkort verwacht men ook een internationale ex-: eursiegroep. - - n VAKANTIE, en dan nuvoorlo-, pig maar weer voor de laatste keer over dit onderwerp, schépt ook de gelegenheid eens; kennis te., aa-- ken met de kerken en dan vooral met de kerkdiensten buiten de eigen", plaats. Dat'is een interessante bezig heid en de ervaringen zijn erg verschillend. Je kunt ergens .een be paalde opbouw van een kerkdienst of een onderdeel van de liturgie té?1 genkomen waarvan je zegt: „Wat is dat mooi, .zo zouden ze het bij ons ook moeten- doen".1 Maar "het Kan ook gebeuren dat'je zegt:,..Gelukkig, gebeurt het bij ons anders". Toetf lukt het in de vakantie tijd meestal niet een. zuiver beeld van eèn i,vreemde"kerk tè krijgen omdat 'sde kerken worden bevolkt door kerk-, gangers .van elders, even zo goed als; zij .worden bediend door predikan ten, die er niet, thuishoren. Wat dat laatste betreft, - hetwordt; voor. de heren scribae hoe langer hoé meer een toer om in de vakantie „voor ziening" te krijgen. Steeds meer dominees gaan namelijk over op buitenlandse vakanties, en van heb;, die in Nederland blijven schijnen er steeds minder bereid te zijn in hun vakantie te preken. Dat raag jam mer zijn voor de gemeenten die nu zondags geen dominee kunnen krij gen, voor mij staat vast dathet voor veel dominees heel nuttig, om niet te- zeggen broodnodig is,; dat ze ook eens een kans krijgen te horen hoe een collega het doet. Daar komt nog bij dat steeds minder dominees: hun vakantie geheel of gedeeltelijk met gesloten beurzen hoeven te beta len door in de vakantieplaats „voor te gaan in de Dienst des Woords'V Gelukkig -krijgen de mefeste domi-U nees tegenwoordig "net zo goed va kantiegeld als u en ik, al ben ik er niet helemaal gerust op dat dit in"' alle gemeenten naar behorenge-' beurt. v, 1 Zij schrijven verder, dat de ondiepte van De brandweerdemonstraties, die op de Kralingse Pias bovendien de donderdag 18 augustus zullen worden ge- zeilsport ernstig hindert. Om zowel houden, betreffen de Jeugdbrandweer. aan dit laatste als aan de vervuiling Dit om misverstand te voorkomen. van. het zwemwater een einde te ma ken zal de plas drie meter diep worden Het bezoek aan Jeugdland op donder- uitgebaggerd. De kosten daarvan wor- dag 18 augustus gaat niet door, omdat den op iets meer dan 1,5 miljoen gul- Jeugdland dan reeds gesloten is. den geraamd. Behalve dit'bedrag is er nog eens 747:500 gulden nodig voor het verbeteren van de oevers, niet alleen van de Kralingse Plas maar ook van de Bergse Voorpias. B. en W. zeggen, dat de oeverstroken van beide plassen voortdurend ernstig verzakken door de slechte bodem gesteldheid. B. en IV.; vragen de raad voorlopig voor dit jaar honderdduizend gulden uit te trekken voor de verbetering van beide plassen, die totaal op bijna 2,3 miljoen gulden komt. De Israëlische ambassade kon niets over deze zaak zeggen. Men verwees ons naar het consulaat in Amsterdam. Het consulaat verwees naar het Ver keersbureau. Er naar gevraagd zei men ons op het Verkeersbureau dat voldoende vertrouwen had in de aanbevelingen van mevrouw Vinkenbosch uit Brussel en van het Israëlisch Verkeers bureau in Parijs. AMI organi seerde al sinds 1962 reizen, waarover nooit klachten waren binnengekomen. De mislukte reis van zaterdag was de eerste, waarmee Amsterdam bemoeiing bad. Er was niets van bekend dat in Israël jeugdige toeristen zonder midde len van bestaan waren komen te zitten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de wasserij Roe- loff in de Deifshavense Schie ligt twee weken iang de stOomsleepboot Volhar ding I stoom te' produceren om de was serij in bedrijf te houden. De eigen stoominstallatie ligt gedurende die tijd stil om een zeer uitgebreid onderzoek te ondergaan ondermeer naar eventuele haarscheurtj es, een onderzoek waarbij zelfs de Röntgen Technische Dienst is in geschakeld. Een dergelijk onderzoek is maar eens in de veertig jaar. Dankzij de. sleper kan het bedrijf, doordraaien. Ér moesten' nog wel enkele voorzieningen worden, getrof fen. De eigen, stoompomp van het bedrijf doet dienst om de op stoomwerkende pomp van de sleepboot te sparen. De pomp van' het bedrijf .wordt echter vanaf de Volharding I bediend. Het tweejaarlijks onderzoek gebeurt meestal in een lang weekeinde zodat dan het bedrijf -niet wordt gestagneerd. ROTTERDAM Tijdens werkzaamhe den, aan boord van het Noorse m,s. Milo- ra (liggende boei21Botlek) kreeg de 22-jarige 2é kok J. G.:Haalowell uit Hep burn een... met perslucht aangedreven draaiende scbuurschijf in zijn buik. Met buikletsel, is hij;in het Havenziekenhuis opgenomen. Wel in Cairo, waar 110 Franse jon geren, op het ogenblik van de lief dadigheid leven, en in Mexico, waar 180 Franse toeristen in een kamp zit ten opgesloten. Voor deze groep heeft AMI niet alleen de terugreis niet be taald, maar ook niet gezorgd voor logies en maaltijden gedurende de vakantie. Het bleek de Franse justitie die zich met de zaak bemoeide, dat de kas van AMI was uitgeput, maar dat niettemin nieuwe reizen naar Mexico en Israël op stapel stonden. Directeur Lerake schijnt zich, volgens de laatste berichten, bij de politie te hebben ge- jtneld. i ROTTERDAM De raad van commissaris- van Rolinco N.V. heeft in vergadering resultaten wan. het eerste boekjaar bespto- ijen. Besloten is de op 2? september a.s. te gouden algemene vergadering van .aandeel houders voor te stellen een dividend van t> 120 per gewoon aandeel uit te keren. De winst over het boekjaar 1965/*S6 bedroeg ■r'1-94 min. Per 30 juni 1965 waren 1.300,000 gewone aandelen uitgegeven; het vermogen goeiiep toen J 218.731.908, De waarde der ge* ïWOne aandelen die in november 1965 tot een jjoers van 166,50 werden uitgegeven, be- ?.Jro*8 aan het eind van het eerste boekjaar 173. Het jaarverslag kan op 13 september ji'tgemoet worden gezien. J7EN andere zaak is dat er van de predikanten die in de va kantie wel preken nogal wat zijn die de indruk wekken zich in de vreemde gemeente er wel met een Jantje van Leiden van te kunnen afmaken. Ik wil hier nu niet breed over uitweiden, maar bij voorbeeld het van a tot z oplezen van een preek uit de oude doos door predi kanten van wie bekend is dat zij over rijke gaven beschikken, vind ik op z'n zachtst gezegd erg te leurstellend. De verkondiging van het Evangelie is, ook in de vakantie- tijd, een karwei op hoog niveau, dat inspanning, overgave en bezieling vraagt. De predikant die dat in zijn vakantie niet kan of wil opbrengen, het zij hem gegund, maar hij wage zich niet op de kansel! Grote waardering heb ik daarente gen voor veel emeriti-predikanten die men in deze vakantietijd weer bij tientallen laat optreden en die vaak met een rijke boodschap ko men. Ik heb mij erover verwonderd dat verscheidene dominees diede kerken al jaren „op dood spoor" heb ben staan, nog heel goed begrijpen hoe ouderen en jongeren in deze tijd met het Evangelie moeten wor den benaderd. Van lang niet alle dienstdoende predikanten kan ik hetzelfde zeggen! Ik wil eindigen met mijn diepe waardering uit te spreken voor die kerken in de toeristencentra die zich in deze tijd van het jaar uitslo ven om de vakantiegangers in de kerk en daarbuiten allerlei vriende lijke dienstverleningen te geven. Het is geweldig wat er hier en daar op dit gebied wordt gedaan. Ik vind dit een sprekend getuigenis dat van grote waarde is vóór kerkelijken eri niet-kerkelijken! In het rapport wordt er echter op De ontwikkelingslanden hebben gewezen dat de toeneming van het hun aandeel in de wereldtonnage ge- vervoer en de verbetering van de durende de afgelopen twee jaar tot doelmatigheid vergezeld gingen van zeven procent of 11 miljoen bruto re- een voortdurende stijging van de gisterton vergroot, aldus het rapport, vrachttarieven. Het rapport is voorgelegd aan de uit 45 landen bestaande scheepvaart commissie van de Unctad, die op het ogenblik de benadering, de methoden en de doelstellingen bespreekt van voorgestelde onderzoekingen naar het peil en de structuur van de vrachtta rieven en de scheepvaartdiensten. Factoren die bijdragen tot een gro tere doelmatigheid zijn onder meer een grotere produktiviteit per bruto registerton door een hogere snelheid van de schepen, bekorting van repara tie- en onderhoudstijden, verbetering van de afhandeling van lading, betere vaarplannen en kortere ligtijden. Uit de beschikbare gegevens blijkt dat de toeneming van de tonnage der wereld- koopvaardijvloot zal voortduren, waarbij de ontwikkeling zal gaan in de richting van grotere tankschepen, meer schepen voor gestorte lading en meer speciale schepen, zoals autosche pen, containerschepen, tankers voor vervoer van chemicaliën, enz. In het rapport staat verder dat voor de komende jaren belangrijke tech nische verbeteringen mogen worden verwacht. Voor de exploitatie van schepen en vrachtcontainers hebben zich al nieuwe vindingen aangediend. Hierbij wordt opgemerkt dat de kosten die voortvloeien uit de automa tisering en de rationalisering waarbij bassins die plaats bieden aan ien zijn. Aan de lange rij plannen dieer bestaan om tussen de Atlantische, en de Stille Oceaan een nieuwe scheep vaartverbinding te creëren, is weer een nieuwe toegevoegd.Een Ameri kaans-Mexicaanse onderneming name lijk heeft een projekt ontwikkeld waarschijnlijk van groot belang zul- schepen tot 35.000 .ton draagvermogen over een spoorbaan met totaal tien rails zuilen rollen. Dieselmotoren zou den deze enorme „badkuipen met bootjes" een snelheid geven van 22 knoop. De spoorbaan zou moeten worden aangelegd op de landengte van Tehu- antepec in Mexico, die een breedte heeft van 130 mijl. Voorlopig zijn de kosten op 500 miljoen dollar geraamd: De onderneming gaat deze herfst mét de Mexicaanse regering over het plan praten. Men wil, voorstellen dat de regering 51 procent van de aande len zal nemen en dat de onderneming een huurcontrakt van "99 jaar met haar zal sluiten. "''in College te Grand llapids. Voor "ieuw hoofdgebouw werd 22 Juli ;jl. de eerste steen gelegd. Toespraken t*«den gehouden door Prof. F. M. ten Rector der Theologische School -.en Dr. Henry Beets, president van het Oratorium. In den hoeksteen werd een j °os met documenten ingemetseld. De plechtigheid, die met gebed werd •;te"Pend door Ds. A. Keizer, President er Synode, werd met dankzegging be goten door Prof. A. J, Rooks, principal Jan Calvin College. ning-inslallatie worden voorzien. De omvangrijke werkzaamheden zullen in ongeveer zes weken klaar moeten zijn. Eind van deze maand zal de krachtiger geworden Barentsz Zee weer uitvaren. De sleepboot Barentsz Zee van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst krijgt op het ogenblik bij Boe- Ie in Bolnes een geheel nieuwe machi ne-installatie. In het hart van het schip komen nu twee Kromhout moto ren van .totaal 3000 pk te staan, bijna 100 procent meer dan het vorige ver mogen,- dat 1650 pk bedroeg. Gelijktij dig zal de sleper van een air-conöitto- Het zusterschip Tasman Zee zal dit jaar nog eenzelfde operatie bij Boele ondergaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1