Geraffineerde verkoper dupeert Rozenburgers msm Slab liielp heel weinig tegen te hoge ladingen Duinophoging maakt strand in Rockanje groter Dans-Theater met Fatauros in conflict jë. Aardappelen iet feet water Tegen de grond geslagen vlas Bietenvelden met geel lof Prodnkt „stelen tussen buien door" Nog duidelijker markering nodig Overtredende vrachtrijders raken vast Y akantiegangers op roof uif Russisch radio en symphonie orkest in Kerkrade t;E KOTTKRDAMMER 2 r|?W DONDERDAG 11 AUGUSTUS ly66;,f{ J/ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onafzienbare bietenvelden waarvan het loof geel is geworden, aardappelen, die in het water staan, vlas, dat tegen de grond geslagen ligt. Dat is het beeld, dat een rondrit door de landbouwgebieden van de zuid-westhoek van Nederland oplevert. Een mislukte oogst en de landbouwer heeft zich er al vertrouwd mee gemaakt, ,,'t Is nu eenmaal een risico-bedrijf", zegt een van hen berustend. Regenachtig weer, de Nederlandse boer is het gewend, maar dit jaar is het uitzonderlijk slecht. „We moeten de oogst stelen tussen de buien door, daar komt het op neer." WEGGOOIEN SLECHT JAAR pfei; MINDER SOMBER VLASOOGST MISLUKT mmirnm Pagtna 3 Vf BOEREN OOG IN OOG MET MISLUKTE OOGST ROZENBURG Onlangs ts een aantal Rozenburgers gedupeerd door de opdrin gerige en geraffineeerde Verkoopmethode van een colporteur, die met succes zoge naamd voordelige huishoudelijke artike len ver boven de normale winkelwaarde C. Korteweg Maris (53) Vlasop- brengst zeker veertig procent minder." C. if eel e (50) „Niet ontevreden, maar met de hand rooien is er niet bij." Landbouwer G. F. Vink (60) trekt willekeurig vier suikerbieten uit een veld in de Hoeksche Waard. Vier, waarvan er niet één behoorlijk ont wikkeld is. Drie kunnen er zo weg gegooid worden en de vierde heeft nog maar de helft van zijn normale lengte. „Dat wordt niks", zegt hij„de bieten zullen dit jaar wel een derde minder opbrengen dan vorige jaren." Deze sombere voorspelling geldt ook voor de aardappelen. ,J5r zit een hoop „kwaad" in (een bekende aardappel ziekte, de „phitoftera"). We kunnen wel aan het spuiten blijven, want het sproeisel krijgt geen gelegenheid om in te drogen, het wordt er zo weer af gespoeld." De aardappelen lopen niet alleen de kans om aangetast te worden door het „kwaad", maar op sommige plaatsen rotten ze weg van Het water. De regen veroorzaakt bovendien, dat de landbouwmachines wegzakken in de modderige grond. Overal staan ze machteloos langs de kant en moet hun werk worden overgenomen "door de metis. Flakkee Eitgens in de Bom- melse Polder is de heer A. Lokker (47) A. Lokker (47). „De lengte van de gerst is te kort en de korrelopbrengst weinig." DEN HAAG Hat Nederlands Dans Theater eist, dat de Argentijnse danser Jorge Eduardo Fatauros hij dit ensemble blijft en dat het hem wordt verboden, nu bij een ander gezelschap te gaan werken. De 25-jarige Fatauros is geëngageerd '.oor bet Holland Festival van dit jaar. Na dit evenement is hij bij het Neder lands Dans Theater gebleven. Fatauros meent, dat er geen beletselen voor hem zijn. een plaats bij het Nationaal Ballet te bezetten. Bij het Nationaal Ballet kan hij meer verdienen dan bij het Neder lands Dans Theater. Bovendien, zo stelt hi), krijgt hij in het Nationaal Ballet solistische rollen. Over dit conflict is de president van de Haagse rechtbank, jfer. mr. G. Witsen 3ias, gisteren een uitspraak in kort ge ding gevraagd. Mevrouw mr, G. Boertjes-Faber uit Amsterdam, die optreedt namens Fatau ros, stelt dat de danser geen contract breuk pleegt, omdat er geen contract is gesloten. De wilsovereenstemming, zo meent zij, ontbrak. Wel had Fatauros een aanbod geaccepteerd, maar hij uitte bedenkingen tegen het honorarium, 750 per maand, dat hij te laag oordeelde. Als er over een contract wordt ge praat, aldus mevrouw Boertjes, zijn er twee. Met het honorarium is de danser m elk geval niet akkoord gegaan. Mr. J. Knoppers uit Baarn treedt op sis raadsman voor het Nederlands Dans Theater en hij meent, dat er wel dege lijk een geldig contract is. Dat contract, aldus mr. Knoppers, moet worden nage komen. Tijdens de behandeling van het geding voor de rechtbank bleek, dat Fatauros nog wel akkoord zou zijn gegaan met achthonderd gulden per maand. Dat is er met van gekomen, want hij kreeg een aanbieding van het Nationaal Ballet, waar hij per maand 1Q5Q zal kunnen verdienen. Op dat aanbod is hij nog niet iagegaan, nu de kwestie bij het Neder- ands Dans Theater nog niet is opgelost. Wel is Fatauros de gehele gang van za ken bij het Nederlands Dans Theater beu geworden. Jhr. mr. Witsen Elias zal dinsdag 16 augustus uitspraak doen. ROTTERDAM De sektie onder houd oeververbindingen van de dienst van gemeentewerken zit wel "n beetje met de handen in het haar, want de Maastunnel heeft een hoogte van vier roeter en twintig centimeter, maar de WD*-' kleine tunneltjes bij de noordelijke en zuidelijke in- en uitgang zijn maar drie meter en zestig centimeter hoog. En er zijn heel wat chauffeurs met een lading van tegen de vier meter hoogte, die met een gerust hart de Maastunnel Instui ven-™ en die de hele zaak klem zetten omdat ze dan In zo'n toegangstunneltje vastlopen. Daaraan is van alles gedaan. Er staan duidelijke borden, waarop de maximum hoogte is aangegeven, er is een „galg" die deze hoogte aangeeft als een chauf feur deze „galg" raakt, weet hij dat hij beslist niet verder kan en toch lopen vrachtrijders bij bosjes vast tegen het plafond van zo'n tunneltje. Nu heeft gemeentewerken de ingang van de tunneltjes nog eens extra gemar keerd met een slab van rubber en staal. Op die slab is een streep lichtgevende verf aangebracht. Het helpt allemaal weinig: zoals op de foto is te zien is ook die slab ver kreukeld door te hoge ladingen. Een lading die de slab verkreukelt, loopt beslist vast. Men wil nu proberen, de slab nog meer te laten opvallen door een duide lijker kleur. Of het helpt? Overigens zijn chauffeurs, die een voor deze tunneltjes te hoge lading hebben, reeds zonder meer in overtreding. Want de wettelijk toegestane ladinghoogte is in het algemeen drie en een halve meter. Met een dergelijke hoogte heeft men dus nog tien centimeter speling. Is een chauffeur gedwongen een hoge re lading te vervoeren, dan moet hij bij de politie ontheffing van de bepalingen vragen. Die ontheffing krijgt hij, maar dan krijgt hij daarbij een route aangewe zen. In die route zijn de „voortunneltjes" beslist niet opgenomen, hij zal „boveno ver" via het verkeersplein moeten rij den. ROTTERDAM Op een bouwwerk aan de Gordelweg kreeg gistermiddag de aannemer-metselaar G. Wijman uit de Emmakade in Bodegraven (54) een stalen kruiwagen op het hoofd. De wagen w-as van een stelling van de vierde étage gevallen. De heer "Wijman werd met een zware hoofdwond naar het Dijkzigtzie- kenhuis gebracht. Op het kruispunt Groenendaal en Mari niersweg is gistermorgen een vrachtauto, geladen met flessen bier, tegen een tram wagen van lijn 1 gebotst. Een groot aan tal flessen viel op straat in scherven. De tram werd aan voorzijde zwaar bescha digd. Van de auto was het chassis ontzet. Het tramverkeer liep ongeveer een kwar tier vertraagd. Er waren geen gewonden. bezig met de gerstoogst. „De opbrengst zal vermoedelijk tegenvallen," zegt hij voorzichtig. „De lengte is kort en de korrelopbrengst weinig. Dat wil niet zeggen, dat het een misgewas is, maar tegenover vorig jaar is het aanmerke lijk minder. De aardappelen hebben het meest geleden in deze hoek. Het sproeisel houdt niet. Ze worden rijp van het water. Ik kan hier wel met machines werken, maar verderop blij ven ze in de grond steken. Een tractor kan hier het land niet op, want dan rijdt hij het kapot. De zware grond heeft minder geleden dan de lichte, die is dichtgeslibd." Zijn conclusie: „de inkomsten zullen behoorlijk verschillen met vorig jaar." Duiveland. „Een slecht jaar voor de landbouw, dat zit er dik in. Dat zegt landbouwer J. J. van die Velde (58) in de buurt van Bruinisse. „Kijk de aar dappelen zijn op 't zicht goed, maar ze staan in het water. Ook bij de uien zijn er gedeelten, die onder water staan. En de bieten zijn er nog lang niet." Hij vat dte toestand samen in een gezegde: „een droge zomer is ten goede zomer, een natte zomer is altijd slecht." Waar tractors hebben gereden moe ten wij over sporen van een halve me ter diep springen om bij het aangren zende land van zijn. zoon, P. H. J. van de Velde (28) te korhen. Die kijkt veel zeggend naar de lucht en zegt: „er bomt alweer een bui opzetten." De pro ducten die hij verbouwt cijn tarwe, aardappelen, bieten, erwten en uien. Ook hij Iaat een inmiddels vertrouwd geluid horen: 't zal over de hele linie tegenvallen. j We hebben een droge periode gehad/ t&rp. maar toen het zaad tot ontwikkeling moest komen is het gaan regenen." Pe heer P. van de Velde weet precies te vertellen hoeveel het de afgelopen maanden hier heeft geregend. Hij houdt dit bij voor de luchtmacht in Woensdrecht, „Op 8 augustus had ik al 56 mm, terwijl het landelijk gemiddeld de voor de hele maand augustus 72"is. In juli heb ik 135 mm "en in juni 159 mm opgevangen." Voorlopig ziet hij er geen winst in zitten. „Als ik m'n eigen geld er uit heb, ben ik tevreden." Anna, Jacobaplder. Een iets minder somber*geluid horen wij.in deze omge ving. Dit stemt overeen met het feit, dat de zware grond .tie regen beter heeft kunnen verwerken. De Anna Ja- cobapolder is hierom bekend. Landbouwer C. Neele (50) kan we! iswaar geen machine gebruiken om de aardappelen uit de grond te krijgen, maar over de opbrengst is hij niet onte vreden. „Ik sta er behoorlijk goed voor: 35 kilo dorees per roe. De oogst van de bintjes is normaal, vlas matig." Voor hij de aardappelen in. de kisten doet, moet hij ze ontdoen van de zware glimmende klei. „Ik heb geprobeerd om ze met de machine te rooien, maar het ging niet." Overigens is hij wat de dorees betreft een paar weken acthter met het rooien. „Ze hadden voor au gustus weg moeten zijn." Dat de opbrengst meevalt is volgens hem ook te danken aan het feit. dat de meeste buien langs het water wegtrek- ken. De mening, dat het er in de Anna Jacobapolder niet zo slecht voor staat werd bevestigd door de heer L. Bou- weling (29). Dat neemt niet weg, dat hij de 'opbrengst op twintig procent minder schat dan vorig jaar. WEST-BRABANT De heer C. Korteweg Maris uit Klundert is van beroep loonspuiter en heeft het druk ker dan-normaal met het spuiten van de veldgewassen. Hij bestrijkt de lan derijen tussen Zevenbergen en Klun dert en kan van dit gebied een totaalin druk geven. Hij somt op „van de gen." G. F. Vink (60): „De bieten zullen dit jaar wel een derde minder op brengen dan vorige jaren." erwten vlas, bieten komt niet veel te recht. Met de aardappelen zal het hier wel meevallen" Sommige .velden heeft hij nu al twaalf keer bespoten, tegen acht keer in normale omstandigheden. „De vlasopbrengst is hier zeker veer tig procent minder dan vorige jaren. In het voorjaar wou het niet groeien door het koude weer, daarna is het in juni te hard gegroeid en door het natte weer is het nu tegen de grond gesia- langs de deuren heeft gesleten- Hoewel er allerwege, onder meer van de zijde .van het Consumenten Contact Orgaan, tegen deze vorm van colportage .wordt ge waarschuwd zijn er nog. steeds mensen, die In dergelijke verkooppraktijken gelo ven. De methode is zeer bedriegelijk. De man belt overdag aan en maakt een afspraak met -de vrouw des huizes,, ten einde béide echtelieden thuis te treffen Hij zegt dan, dat het om een opinieonder zoek gaat, dat echtparen betreft die. drie maal per dag een maaltijd gebruiken. Komt de „opninie-onderzoeker" later terug, dan heeft hij geen vragenlijst bij zich maar wél een schijnbaar aantrekke lijke huishoudmixer. Van dit apparaat mogen er als men de verkoper wil geloven slechts 85 ter plaatse worden verkocht tegen een speciale korting. De goed van de tongriem gesneden verkoper spoedt zich naar de keuken en demonstreert enkele- mogelijkheden van het apparaat, waarbij de mededeling ge daan wordt, dat hij uiteraard maar enke le van de 1001 mogelijkheden kan tonen. Voordat de colporteur .de prijs noemt vertelt hij nog eveh vluchtig dat dokter.™ (en dan volgt de naam van een arts in Rozenburg) ook zo'n apparaat gekocht heeft en er enthousiast over is. Dit is wel het sterkste verkoop-argu ment en hoewel de genoemde arts na tuurlijk nergens van weet en zeer ge belgd is, dat zijn naam aan deze praktij ken wordt gekoppeld, is dit vaak "vol doende om het echtpaar een verkoopcon tract te laten tekenen in de veronderstel ling, dat men bofte dit won der-appa raat" voor slechts 318 te mogen kopen. De colporteur zegt achteloos dat de win kelprijs S 452 is. Later zien de argeloze kopers tot hun diepe teleurstelling eenzelfde apparaat met meer mogelijkheden want de» mo gelijkheden van de bewuste mixer 'blij ken zéér beperkt in een Rotteribuns warenhuis voor 139 geprijsd!-.Het 'be hoeft geen betoog, dat men er Slechts schade van kan ondervinden ais 'men zich inlaat met een dergelijke verkoop methode! ROTTERDAM Twee jonge uit' Ber lijn afkomstige Duitsers 22 en 17 jaar die hun vakantie doorbrengen.In een hut op het kampeerterreinaan de Ra- naalweg, zijn vannacht aangehouden. Zij waren in het bezit van 15 pakjes sigaret ten, die zij hebben ontvreemd hit 'een automaat aan de gevel van een sigaren winkel aan de Dr. de Visserstraat. In hun vakantieverblijf vond. de politie diverse vermoedelijk van diefstal af komstige goederen. De buit werd - in beslag genomen, de twee Berlijners wer den in bewaring gesteld.- 1 -f.'K 9 Een pand aan de Straatweg kreeg tijdens afwezigheid van de bewoners be zoek van lieden, die via .een met, lege flessen ingeslagen ruft van een kamer deur aan de achterzijde het huis waren binnengekomen. Nagenoeg alle. kasten, en laden in de'woning werden, doorzocht; de inhoud lag overal verspreid, er wa&.grote wanorde in de kamers. Voorzover tot nu toe kon worden nagegaan wordt er al leen een metalen geldkistje vermist, j 9 In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken in- het. kan; toor van de Handelmaatschappij Oceana N.V. aan de Voorhaven. Uit een'bureau verdween ongeveer 500 gulden aan klein geld. - KERKRADE Het groot Radio- en Symphonie-orkest van Moskou arriveer de gisteravond in Kerkrade, waar zij heden en morgen concerten gaan geven in het kader van het Wereld Muziek Concours. Het optreden vormt de aan vang van een toemee, die dit Russisch gezelschap nog gaat voeren naar Ost- ende, Londen en New York. De 120 Russen zijn allen ondergebracht in de oude abdy Rolluc. Aanvankelijk wenste de dirigent niet de voor hem ge reserveerde bisschopkamer te betrekken, daar hij dit, met vele heiligenbeelden aangeklede vertrek te rooms vond. Voor de beide concerten, helaas slechts een van de weinige opzienbarende en originele programmapunten van het Wereld Muziek Concours, bestaat grote belangstelling. Zo groot, dat de concerthal voor deze gelegenheid zal worden uit gebreid. Hiertoe worden de beide zij- foyers bij de toehoordersruimte gevoegd, waarmee de capaciteit tot 3.500 toeschou wers is verhoogd. Het Russisch symphonie-orkest. dat in 1930 werd opgericht, gaat donderdag avond werken uitvoeren van Sjostakó- witsj. Als soliste gaat hierbij optreden N. Sjacuowskaja, o.a. winnares van het internationale Tsjaikowski-concours in 1963. Vrijdagavond wordt van Tsjaikowski het concert voor viool en orkest uitge voerd, met als solist M. Vaiman, win. naar van het Koningin Elizabeth-con- cours van 1961. De Russen hebben een verzoek om uitzending van een der beide concerten via het Eurovislenet geweigerd. Zij zijn van mening dat met deze uitzending, die hen ƒ30.000 zou opbrengen, hun exclu siviteit geschaad zou worden, hetgeen hen op eventuele latere toernee's ter. nadele zou kunnen komen. re v "JTiiJg ROCKANJE De 'einvige strijd tegen de zee wordt op dit ogenblik in de badplaats Rockan je voortgezet. Terwijl de bad gasten aan dit strand van Voome het beetje zon opvangen dat er in de „zomer" van 1966 nog is, denderen op ditzelfde strand de zware machines om de duinen op te hogen. Door de grote vloedgolf van 10 december ji. zijn de dui- ncr van het strand van Rockanje over een lengte van 800 meter grotendeels weggeslagen. Het ai- tijd waakzame waterschap „De Brielse Dijkring" heeft opdracht gegeven de duinen weer op te hogen. Op dit belangrijke strand- gedeelte wordt met machines het zand landinwaarts geduwd. Hier door wordt het strand aanzien lijk groter. Tegen de nieuw-ver- hoogdc duinen wordt riet ge plant. Op de foto's: het planten van riet tegen de dumneliing; >er- wijl de badgasten van de weini ge zon genieten werkt de dragh- nemachinist rustig verder.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1