Rijk draagt bij in kosten van i onderzoek Slechts 4 van de 22 over Schiedam moet zuinig zijn op haar molens Ahoy-Hal op 1 september in gebruik Jong weer Israël danste overrompelend fiULE-RAPFIN ABERU NOOIT GEHEEL DICHT KNMI bouwt in Vlaardingen „luchtmast" Actie om dood van jonge Griek te verhinderen Goudvijver' m Serooskerke Geref. hebben centrum nodig m Nieuwe voorzitter stadion Feijenoord Apparatuur werd ingebouwd terwijl bedrijf draaide Kabinet maandag en dinsdag bijeen Hakenkruis bij studentenflats Arbeidssituatie in Rijnmond wm Pagina 4 2 ADONDERDAG 18 AUGUSTUS IQ?,*. DEN HAAG Het rijk zal. met meer dan een ton, om precies te zijn met 120.000 gulden, bijdragen in een onderzoek naar de arbeids situatie in het Rijnmondgebied. Dit is gebeurd op advies van de Sociaal Economische Raad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De oude molens zijn weer volop in het nieuws. Dat komt omdat tal van gemeenten zitih op het ogenblik weer bezig houden met de „lijst van beschermde monumenten" en als het over monumenten gaat die beschermd moeten' worden, dan zeker de Hollandse molens. En Schiedam is een „molenstad" bij uitstek. Altijd geweest maar ook nu nog, al zijn er van de tweeëntwintig Schiedamse molens die zo'n belangrijk aandeel leveren in de jeneverindustrie nog maar vier overgebleven. ROTTERDAM Donder dag 1 september wordt de nieuwe, tijdelijke Ahoy'-hal op het vroegere Heliportter rein aan de Hofdijk/K'ats- hoek in gebruik genomen. De officiële openstelling ge schiedt tijdens een bijeen komst, die om -10 uur begint. Wethouder J- U.Schilthuis en hoofddirecteur van ge meentewerken ir. J. A C. Tillema zullen het woord voeren. Eerste evenement in de nieuwe hal wordt de 19e Fe- mina, die 31 september open gaat. Noordmolen De Vrijheid De Drie Koornbloemen ISiet plat Q»r "ZviTKBiH \niER ~r- aif. Antwoordkerk regelmatig in D OTTERDAM Het blad „Her- JA vormd Rotterdam" van 20 augus tus bevat een verklaring van de cen trale kerkeraad der Geref, Kerk van Hoogvliet en van de centrale kerk voogden der Hervormde Gemeente van Hoogvliet inzake de Antwoord kerk-kwestie. Daarin staat dat beide instanties er volledig mee akkoord gaan dat zo spoedig mogelijk nood voorzieningen worden getroffen^ die de Antwoordkerk voor regelmatig ge bruik geschikt maken. De verklaring brengt onder de aan dacht dat de kerk bij een volledig al- gebouwd Hoogvliet stellig voor her vormden en gereformeerden ln een dringende behoefte voorzien. Bij geen enkele bespreking van vertegenwoor digers van landelijke en plaatselijke kerken en gemeente is ooit sprake ge weest dat de Antwoordkerk niet zou worden afgebouwd. De enige vraag, waarover ernstig van gedachten werd gewisseld, is of nu nog slechts een klein deel van de Zalmplaat werd gebouwd en in de nabije toekomst zal worden gebouwd en of er van een realisering van de bouw van de v.Jik Boomgaardshoek (in de toekomst samen met de Zalmplaat voor de hervormden één wijkgemeente) nog niets bbekend is a de kerk nu reeds in haar volle om- (Van een onzer redacteuren) Links rechts de violen De Walvisch, De Drie Koornbloemen. Het onderzoek zal verricht worden door een speciaal daartoe in bet leven geroepen stichting. Het onderzoek zal zich riekten op de produktiviteit en de regionale arbeidsverhoudingen in het Rijnmondgebied. Onderzocht zuilen worden de migratie motieven, waarbij vooral aandacht geschonken zal worden aan werkgelegen heid en beloning. Verder worden in het onderzoek betrokken de waardering van woon- en werkklimaat, kwesties van wer ving, verloop en pendel. Het onderzoek zal worden geleld door drs. R. F. Geyer, lid van de wetenschap pelijke staf van de stichting Onderzoek Arbeidssituatie in het Rijnmondgebied. De stichting draagt zelf 62.500 gulden bij in het onderzoek. Het bedrag van 120.000 gulden is het grootste deel van een subsidie van 672.340 gulden, die beschikbaar is gesteld voor twaalf produktiviteitsprojecten. (Van een onzer verslaggevers) 5!&5! ,e-kw; Aan de Noordvest staan twee van de vier Schiedamse molens. Op de foto vooraan De Vrijheid, achteraan de Noordmolen. ROTTERDAM Nadat woensdag middag bij stralend weer honderden kinderen in het openluchttheater Dijk- zigt pret hadden beleefd met „Prins en bedêlknaap" door het Limburgs Jeugdtoneel, trokken in de avond vol wassenen bij drommen naar het in- üenie theatertje om te genieten van de vopülaire Israëlische volksdansen, ate elk jaar een vast en zeer gewaardeerd nummer op het Dijkzigtprogramma V°mtièar heten de studenten van het. Technologisch Instituut van Haifa (dat al sedert 1957 in telkens andere samenstelling dansprogramma s ver zorgt, „Israëlisch Danstheater van Hufie James A. Eof&schild", Het resul- taaf bleek hetzelfde: aanstekelijke Jrige'trom die overigens in de loop van de frisser wordende avond aan de lampen moest worden verwarmd om bespeelbaar te blijven. Na de gedragen, zeer oude Jeme- nitiscbe dansen, volgden expressies met elementen van Bedoeïntsche, Oost- europese, Chassidische en Arabische oorsprong. Door de verrassende mengeling van gevarieerd bewegingsspel met en semblezang en zelfs een soort parlando ertussen, maar wellicht vooral door de zo spontane uitvoering (op blote voe ten) werd het publiek ook nu weer in vervoering gebracht. De populariteit van de prille ver tegenwoordigers van de jonge natie Israël is hier ongetwijfeld groter- dan die van volksdansensembles uit andere landen. Wat zü aan virtuositeit missen, vergoeden zij dubbel en dwars met hun overrompelende frisheid en enthousiasme. Een reden te meer dus voor Schiedam om op dit viertal „monumenten" (ze staan alle vier op de lijst) erg zuinig te zijn. Helaas zijn er maar weinig Schie dammers die zich veel om het lot van hun molens bekommeren. Het zijn slechts enkele enthousiastelingen die niet alleen zelf voor het behoud van de mo lens warm lopen, maar ook al het moge lijke doen de belangstelling van de bevol king voor dit historische bezit te verle vendigen. Die belangstelling is zeker gerechtvaar digd want, en dit is alleen bij de echte molenkenners bekend, de Schiedairue mo lens zijn de hoogste ter wereld. Geen wonder dan ook, dat de Amerikaanse toeristen die in de Zaanstreek en Kinder dijk komen rondtoeren ook dikwijls in Schiedam een kijkje willen nemen. De vier Schiedamse gevaarten dateren alle uit de jaren rond de eeuwwisseling van de achttiende en de negentiende eeuw. Het zijn De Drie Koornbloemen (1770), De Vrijheid (1785), de Noordmo len (1803) en de Walvisch (1794). De Noordmolen aan -de Noordvest is een monumentale bakstenen ste'lingmo- len met een zeer hoge conische romp. Aan de oostzijde vindt men een ge velsteen met de tekst „De Nonrt Mooie 5 M. Dagh Anno 1707". De molen stond vroeger op een plein, maar werd in 1803 aan de waterkant herbouwd. Op een an dere gevelsteen staat dan ook .Her bouwd en Verplaatst De eerste steenen gelegt Den H Juny 1803 door Adriaan Poort Cn' David Johannes Meijer". De gemeente,Schiedam kocht dit stuk histo rie in mei 1944 aan met het doel het voor het nageslacht te bewaren. Aan dezelfde Noordvest staat ook De Vrijheid en sog fier en ongeschonden bij. Zij js eigendom van de Amster damse firma J. J. Meder Zn. te Schiedam. Na de Noordmolen is nu \jn rrr_f_T, nrVL- Tïp» "VrïihpiH nnn Gf»n rpstniirftttEj vang moet worden afgebouwd: b voor lopig een gedeelte van de geplande bij- ge Douwen moet worden gerealiseerd, dan wel c de afbouw van de kerk moet wor den uitgesteld in welk geval er een nood voorziening zal worden getroffen. in e envergadering van vertegenwoor digers der Geref. Stichting Steun Kerk bouw, de Generale Financiële Raad der Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge ref. Kerk en de Hervormde Gemeente van Hoogvliet op woensdag 22 juni werd ge kozen voor de laatste oplossing, aldns de verklaring. De volgende overwegingen liggen aan deze beslissing ten grondslag: Er zou bij een totale afbouw der Ant woordkerk nu een zeer groot bedrag moeten worden geïnvesteerd in een project dat pas over enkele jaren in zijn volle omvang nodig zou zijn. Dit betekend concreet dat het geld voor een project elders, waar wel reeds een wijk gereed is, niet beschikbaar is, zo dat daar dan niet kan worden gebouwd. Bij de bouw van een deel der geplande bijgebouwen zou toch nog per jaar vijf zevende deel van de exploitatiekosten van het totale project moeten worden opgebracht. ROTTERDAM Aan de eerstvolgende algemene vergadering van aandeelhou ders van stadion Feijenoord NV zal wor den voorgelegd een voordracht voor de verkiezing van een commissaris in de plaats van de onlangs overleden voorzit ter van de commissarissen, dr. ir. L. G. Versteege, Als nummer één zal op deze voordracht voorkomen de heer J. G. M. Nass, generaal-majoor der mariniers. Het ligt in de bedoeling van de commissaris sen de heer Nass te benoemen tot voorzit ter. den, die af en toe de wieken nog wel eens laat draaien. De gevelsteen, waarop drie korenbloemen prijken, vermeldt dat Johs, Braamkamp op 16 med 1770 de eerste steen heeft gelegd. ook De Vrijheid aan een restauratie toe. Waarschijnlijk nog deze week gaan ,fie wieken.1 .er af om door mooiere te worden vervangen. Ook hier" geelt een gavelsteen een .«tukje, geschiedenis: „De eerste steenen syn gelegt door Jan Beukers, Hendrik Meijer en Abraham Lucas Jansz. op den 30 Mey 17S5". Bo- ven de steen prijkt in een nis een vrijheidsbeeldje, een., herinnering aan de Franse Revolutie ."vin 1789, dat dus later moet zijngeplaatst. Het is dan waarschijnlijk dat de molen voor die tijd een andere naam had en haar hui dige naam aan dit beeldje te danken heeft. Aan de VeUevest staat de molen De Drie Koornbloemen. De bomen en het water van de vest zorgen hier voor ven stemmingsvol décor. Deze graanmolen is het eigendom van de heer P. van Voor-moet er maar zuinig op zijn! En dan is er tenslotte nog de molen De Walvisch aan de Westvest. Die walvis staat er nog duidelijk op en is een herin nering aan de Groenlandse walvisvaart. Op de gevelsteen staat „Op den 16 Juni 1794 Is door Anthonius Nolet De eerste steen van deze molen gelegd". Het heeft De Walvisch niet altijd meegezeten: ln 1924 beroofde een storm hem van een van zijn roeden en ln 1938 brak er tweemaal brand uit. Tegen het eind van de vorige eeuw maalden de 22 Schiedamse molens het graan voor de 415 Schiedamse branderij en. Als wachters op de Schiedamse mu ren vertelden hun wieken „wat er was van de nacht." De molens waren toeleve rende bedrijven voor de industrie, maar toen de machines kwamen werden de molenaars voor goed bedankt. Schiedam heeft nog vier molens- Ze bedoeld voor Meeuwenplaat en het zui- Het kerkcentrum „De Bron" hervormd, deljjk centrum van de satellietstad, waar 1200 woningen komen, die echter nog alle moeten worden gebouwd kan in de eerste jaren voorzien in de behoeften voor Meeuwenplaat en Zalm plaat. Dit betekent dan voor de Her vormde Gemeente geen lastenvermeer- dering, wat wel het geval zou zijn bij een geheel of gedeeltelijk voltooide en door een voorlopig klein aantal her vormden gebruikte Antwoordkerk. Omdat echter de Geref. Kerk wel reeds nu behoefte heeft aan een kerkcentrum voor Zalmplaat en Meeuwenplaat ter vervanging van het noodgebouw op de Meeuwenplaat gaan beide instanties dus akkoord met noodvoorzieningen. Men denkt hierbij aan een orgel en verwar ming van de kerkzaak een kerkeraads- kamer, catechisatieruimte e.d. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In tegenstel ling tot de indruk, die werd ge wekt, is er nooit sprake geweest van het volledige stilleggen der raffinaderij in Europoort. Dat ver klaarde ons vanmorgen een woord voerder namens de Gulf Oil. Aan leiding tot informeren gaven de zijde zijn gesteld over de kwestie van het sluiten wegens aanbren gen van luchtvervuihngsbestrij- dende apparatuur en de klachten, die er nog steeds zijn. Mevrouw H. de Vos-Krul, lid van de Rijnmondraad, vraagt schriftelijk of het dagelijks bestuur kennis heeft ge nomen van het voortduren derklach ten over de stank, veroorzaakt door de Gulf raffinaderij door een groot deel der be woners van bet gebied. Zij herinnert aan sen in de raadsvergadering van 17 februa ri dat de raffinaderij tot tijdelijke slui- noodzakelijke voorzieningen. Dan vraagt zij of gecommitteerden kennis hebben genomen van een artikel in een dagblad, waarin de Gulf-directie de maatregelen ontkent. Is het dagelijks bestuur bereid con+act op te nemen met B. en W. van Rotter dam om te vernemen waarom de raffina derij niet is stilgelegd en alsnog te bevor deren dat doeltreffende maatregelen wor den genomen? En: „Wat kan het dage lijks bestuur verder doen om een eind te maken aan de overlast die dit bedrijf de bevolking berokkent?" En het Rotterdamse raadslid S. Groe nendijk informeert bij B. en W. o£ zij kennis hebben genomen van het dagola- dartikel, of zij kunnen zeggen om welke redenen geen uitvoering is gegeven aan de stillegging of welke maatregel het college denkt te nemen om tot opheffing van genoemde klachten te raken. Ook mededelingen kunnen doen ten aanzie va de luchtvervuiling die voldoende aanleiding kunnen vormen tot geruststel ling bij de bewoners van dit gebied. „Er is nooit opdracht geweest van de Hinderwet om het bedrijf „plat" te leg gen", aldus deelde men ons van de zijde' van de Gulf vanmorgen mee. Hoewel de gaan tot volledige stillegging. De bepaal de apparatuur, die in rookkanalen e.d. moest worden aangebracht is nu bijna geheel gereed. De Inbouw is onder- deelsgewijs geschied. Enkele onderdelen van de .installatie zijn dus bulten bedrijf geweest. Over een eventuele tijdelijke sluiting zei de GuU-woordvoerder nog dat burge meester Thomassen op 17 februari slechts een suggestie deed, „Op het ogen blik is men nog steeds bezig met het aanbrengen van voorzieningen". Overi gens, verklaarde hij, is zoiets natuurlijk VLAARDINGBN Het KNMI gaat volgende week woensdag in de Broek polder een tachtig meter hoge raast bou wen. Daarop zullen instrumenten wor den geplaatst waarmee wind. en tempe- ratuurmetingen en luchtanalyses kunnen worden gedaan om de luchtverontreini ging in het Nieuwe Waterdeggebied te kunnen vaststellen. De mast -bestaat uit aluminiumsecties die stuk voor stuk zullen worden opge stapeld. Ter verankering van de seg menten worden tultblokken aangebracht met een gewicht van tien ton. DEN HAAG De Griekse ambassade in de Alexanderstraat wordt permanent door de politie bewaakt, nu de terdood veroordeling van een Griekse dienstwei geraar in ons land tot protesten aanlei ding heeft gegeven. De Griekse Jehovagetuige Cbristo Ka- zanis weigerde «m principiële redenen dienst te nemen. Een actiecomité (Adres: Tomatenstraat 224, Den Haag) is nu bezig, handtekeningen te verzamelen om tegen het vonnis te protesteren, geld bijeen te brengen voor de verdere verdediging van Kazanis, en demonstraties voor de ambassade en consulaten te honden (ko mende zaterdag de eerste in Den Haag; in principe is al vergunning verleend). Op een enkele uitzondering na zijn de leden van het comité zelf geen princi piële dienstweigeraars noch Jehovagetui gen. Adviseurs zijn pater N. van Hees SJ, A. Bruggeman, mr. C. Cammelbeeck en mr. J. H. van Wijk. DEN HAAG De ministerraad komt maandag en. dinsdag weer bijeen na een onderbreking van enkele weken wegens vakanties van de bewindslieden. Op een enkele minister na zullen zij allen aan de vergaderingen begin volgende week deelnemen. Aangenomen mag worden dat het ka binet onder meer over het dekkingsplan en over de Chinese affaire zal beraad slagen. Voor het laatst werd op vrijdag 22 juli een voltallige vergadering van het kabi net gehouden. Qp donderdag 28 juli kwa men nog een aantal ministers onder voor zitterschap van minister-president Cals bijeen. Sedertdien zijn de weinige minis ters die nog in Den Haag waren, enkele malen bij-een geweest voor overleg. Van een onzer vers) verslagge- SEROOSKERKE „De goud- vijverdat is de illustere naam. waarmee het zwembad is be dacht, dat dank zij de vondst van gouden munten in het prei, veldje van boer Piet Christï- aanse kon voorden gebouwd. De naam „goudvijver" was een idee van Ineke Brouwer uit Serooskerke. Zij was een van de twintig, die aan het verzoek van het werkcomité „Zwembad Se rooskerke" voldeden om een pas sende naam voor het bad te be denken. Een paat honderd meter van de vindplaats van de munten werd in maart de schop ip de grond gezet: de onverwachte rijkdom was er de oorzaak van dat het college van GS vlug ja' zeiden op de vraag van het ge meentebestuur een zwembad te mogen aanleggen. De dorpsbewoners hebben zeil hun steentje bijgedragen het pro ject zo sneL mogelijk klaar te krijgen. Een tweehonderd mensen hebben er 4048 uren in zitten aan 'graafwerk;' schilder werk, timmeren, metselen en al le mogelijke andere karweitjes De bassins voor het kleuterbad (8x5 meter), het instructiebad (10x1$ meter) en het zwembad (10x25 meter) zijn kant en klaar bezorgd. Serooskerke is de - eerste Zeeuwse gemeente die een dergelijk prefabricated zwembad aanschaft. Aanstaande zaterdag 10 uur wordt het zwembad officieel geo pend door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr, ran Aartsen, UTRECHT Onbekenden hebben van nacht op het gazon voor de studenten flats aan de Ina Boudler Bakkerlaan in Utrecht met papieren stroken een haken kruis neergelegd. Zoals bekend vormen deze Nats op het ogenblik „Het Europese dorp" waarin de deelnemers aan de Ewo- pese zwemkampioenschappen zijn onder gebracht. Het dorp wordt permanent bewaakt maar het hakenkruis is waarschijnlijk neergelegd tijdens de ronde der bewa kers toen het donker was. Een ander papier dat verwijderd moest worden was een biljet met de mededeling „Zimmer frei" waarop met rode verf een hamer en een sikkel waren aangebracht nooit af. Het onderzoek gaat steeds voort en er komen steeds nieuwe voorzienin gen aan de markt. De laatste tijd, zegt de Gulf, zij slechts sporadisch klachten binnengeko men over stank, Men weet bij de Gulf dat de raffinaderij ten opzichte van de Voornse badplaatsen aan de zuidelijke kant -en van het Westland aan de noor delijk precies in een ongunstige positie staat. Bij bepaalde windrichtingen heeft het Westland nogal eens last, maar men vraagt zich wel af of deze standk alleen van de Gulf komt. «-«r* - VRAAGJE TliE Gulf raffinaderij, zo blykl, is dos nooit scheel gesloten geweest. Toch decide burgemeester W. Thomassen in do Rotter damse raadsvergadering van 1" februari mee dat dit zou gaan geschieden. Het be drijf zou «Is het ware in revisie gaan. Mrn was van plan de rigoureuze maatregel ln mei te gaan treffen. Deze medede ling werd al» groot nieuw» op gevat en als zo danig gepubli ceerd. Natuurlijk op gezag van de heer Thomassen. Merkwaardig is dus nu dat van stillegging gr ensprake Is. Van de zijde vso de Culf deelt men lakonick mee dat onder- deelsgowjjs de benodigde voorzieningen worden ingebouwd. En dat van een besluit tot stopzetten geen sprake is geweest. Nu spreekt men van een „suggestie" die de .heer Thomassen zou hebben gedaan. Zün woorden van 17 februari waren naar onze stellige indruk allesbehalve een sug gestie. Daarom nu een vraagje: wie heeft er gelijk? Of dé burgemeester van Rotter dam is misleid dan wel de Gulf deed aan vankelijk verkeerde mededelingen, die zij nu tracht af Je zwakken. De vragen van de communistische verle- tegenwoonligers, die deze kwestie in het leven riepen, z(jn overigens weinig concreet. „De voortdurende klachten", zeggen zij. Maar wal voor klachten zijn dat dan en van wie? In ieder geval: op vragen mort antwoord volgen. Hopelijk blükt daaruit wat er nu eigenlijk precies aan de hand was met die stilleggmgsaffaire! T)E Gulf raffinaderij in Euro- poort, waar men voorzie ningen ter bestrijding der lucht vervuiling aanbrengt, maar die nooit geheel werd gesloten. ei'"'. r r i s >.w,

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2