N iet meer ^ctll British' Snelle dure of grote goedkope machines bouwen? Herman hammers in de Credokerk Duitsers met moeite gered op IJsselmeer m Koos Bons, improvisator van groot formaat Centrale Waalhaven nu aan uitbreiding toe AAN DflU J ik sk Experiment met Bachs Passacaglia Johan de Jong overleden Ook Japanse taal op ClOS-congres Plan van meer dan 300 miljoen Eerst technische ontwikkeling afgewacht Portemonnaie uit zak gerold van rechercheur Rotterdam heeft 19000e schip Onder invloed auto bestuurd VERDACHTE DIEFSTAL RADIO'S AANGEHOUDEN BE ROTTERDAMMER ONGELUKKEN FUSIES Wedloop Parkeerplaats Waarom Reus (oud-voorzitter CMB) Zwerver lag maand dood in zijn huis Samen Jacht voer omhoog Welvaart is lagere prijzen lott®n Spaaroverschot in augustus lager Grootste Overschiese expositie van volkstuinders Pagina 4 2 A MAANDAG 5 SEPTEMBER i'jfr (Van onze iuchtvaartraedewer ker) LONDEN De 25ste vlicg- show in Farnborough deze week heeft voor de Britten een aan tal onplezierige cn zelfs tra gische aspecten. Voor het eerst lijn er ook .«iet-Britse fabrika ten. Na de klappen die de Engel se luchtvaartindustrie moest in casseren door de straffe bezuini gingsmaatregelen van de rege ring (annulering van allerlei pro jecten en het plaatsen van orders in Amerika) bleef er voor de Brit ten weinig anders over. De buitenlanders op de show moesten echter wel door een Britse firma worden voorgedra gen, de motoren en vele onderde len moesten eveneens Brits zijn. Rolls Koyce introduceert zo onze Fokker Friendship, die Dartmoto ren heeft en de Britse concurren tie (HS-748 en Herald) glansrijk kan doorstaan. Tragisch is ook dat deze ten toonstelling telkenmale door vliegongelukken wordt voorafge gaan. Zo ook nu. Eerst explodeer de een Victor bommenwerper, toen een BAC 111 en daarna moest een Lightning straaljager een noodlanding maken. Het ver ongelukken van de Britannia in Zuid-Slavië vorige week ligt nog vers in bet geheugen. Het aantal werknemers in de Britse vliegtuigindustrie neemt maandelijks met zo'n duizend man af. (Vijftigduizend man min der in vijf jaar tijds.) De tweede plaats op de wereldranglijst van de vliegtuigbouw komt wel in ge vaar™ Wel stijgt de uitvoer nog steeds, vorig jaar zelfs 55 pro cent. En 196$ zal een recordjaar worden. Maar na 1967 is er voor de paradepaardje» One-Ele ven, Trident en VC 10 niet veel goeds te voorspellen, want de orders ontbreken. Tegenover honderd verkochte One-Elevcns en vijftig Tridents staat» vier honderd Amerikaanse DC-9"s en 328 Boeings 727. Treuriger nog is de export van militaire machines verlopen, ter wijl vroeger de Meteor, de Hun- ter en de Scahawk toch veelge vraagde toestellen waren. De Britse regering oefent druk Bit op de vliegtulggroepen BAC en Hawker Slddely en de moto- renprod«centen Bristol Siddely en Rolls Royce om samen te gaan, In de motorensector is de fusie al een eind op gang, elders nog lang niet Velen betreuren fcet dat er een brok gezonde con currentie verdwijnt Het zal vooral de motorenin- dustrie zijn, die een goede toe komst tegemoet gaat Er zijn thans dertig buitenlandse vlieg tuigen met Britse motoren uitge rust en dat betekent niet alleen fabricage van motoren maar ook van reserve-onderdelen. Nieuwe crisis dreigt in burgerluchtvaart (Van onze luchtvaart medewerker) WASHINGTON Hoewel supersonische snelheden bij de luchtmachten reeds lang in ge bruik zijn, aarzelt de burgerlucht vaart de vleugels in deze richting uit te slaan. Vreest zij een onren dabele exploitatie bij deze snel heden, waarbij aardse afstanden verschrompelen? Of geeft zij er de voorkeur aan, de veel grotere cn goedkopere luchtreuzen aan te schaffen? Naast ongekende inves teringen blijft de belangrijke vraag: zijn er voor beide types voldoende passagiers te vervoe ren? De enige die zich daarover geen zor gen makenzijn de vliegtuigfabrieken Boeing en Lockheed, die morgen bij de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst hun vast omlijnde plannen zullen in dienen voor een supersonisch ver keersvliegtuig, dat hen in de komende dertig jaren een omzet van 25 miljard dollar (90 miljard gulden) zal op leveren. Zij willen een verkeersvliegtuig op de markt brengen dat zijn 240 tot 300 passagiers in nog geen drie uur naar de andere kant van de Atlantische Oceaan zal brengen. Bij deze toekomstige snelheidsreuzen doen zich problemen voor, waarmee men niet eerder in de burgerluchtvaart werd geconfronteerd. Zo zal de huid van deze kisten roodgloeiend worden op de koude kruishoogte van 20 km en door de wrij ving een temperatuur van 316 graden Celsius bereiken. Bepaalde materialen zullen gaan uitzetten. En zo wordt het toestel tijdens de vlucht zo'n 30 cm langer, terwijl bepaal de leidingen zelfs 254 cm ianger zullen worden. Verder zal door de lage atmosfe rische druk de vloeibare brandstof snel gaan koken en zullen er spanningen op treden ten opzichte van de inwendige koude delen. De technische problemen liggen dus hoog opgestapeld. Maar het is voor de Amerikaanse vliegtuigindustrie de enige weg om uit de impasse te komen. Want zowel in Europa als m Rusland wordt hard gewerkt aan een soortgelijk type, dat echter zo'n duizend kilometer langza mer zal zijn. Een winstpunt voor de con currentie is dat haar machines drie jaar eerder ter beschikking zullen komen. En al3 de Amerikanen met spoedig een ant woord klaar hebben, zal de markt reeds 1 r - - Op Farnbourough staan als grote Klaas en kleine Klaas de Bel fast en de Skyvan naast elkaar. De Belfast is het grootste Britse vliegtuig. Het biedt plaats aan, 250 militairen. Zijn slapie", eveneens van Short, kan er acht tien vervoeren. verzadigd zijn. Want er is slechts behoef te aan een paar honderd van deze snel heidsreuzen. De ontwikkeling van een dergelijk vliegtuig is een kostbare onderneming, die de draagkracht van de fabriek te boven gaat. Daarom verwacht men dat de Amerikaanse regering 75 tot 90 pro. cent van de ontwikkelingskosten voor haar rekening zal nemen. In de komende acht jaren zal voor dit project een be drag van 15 miljard dollar nodig zijn. Het Boeing-ontwerp voorziet in een verstelbzare vleugel, die by het vliegen met hoge snel heden één geheel vormt met het horizontale staartvlak. Wm De BLL.M. heeft in de Verenigde Sta ten drie plaatsen gereserveerd oo de pro ductielijn voor het toekomstige superso nische verkeersvliegtuig. Nog voor het eind van dit jaar zal worden beslist wie van de beide fabrieken (Boeing of Lock heed) het definitieve contract zal krijgen voor het bouwen en beproeven van een prototype, gevolgd door seriebouw. Het Boeing-ontwerp voorziet in een va riabele pijl vleugel, die bij het vliegen met hoge snelheden één geheel vormt met het horizontale staartvlak. Daardoor zijn zowel het opstijgen en landen over kleine afstanden als de verlangde hoge snelheid mogelijk. Dit uiterlijke ken merk is in tegenstelling tot het kleinere en lichtere type van Lockheed: dit heeft een vleugel in de vorm van een zg. dubbele driehoek en biedt ruimte genoeg om er honderd auto's op te parkeren. Een ander opvallend derail is de neus van het vliegtuig, die omlaag kan schar nieren. Hierdoor krijgen de bestuurders tijdens start en landing van de straalreus een beter zicht op de grond. De eerste toestellen zullen ca. 1974 in dienst gesteld kunnen worden. Een luchtvaartonderneming is conservatief en wil dat ook blijven omdat zij alleen op winstbejag uit is. De rond 1960 geïntroduceerde straal- toestellen betekenden een snel heidstoeneming, die boven het gebrui kelijke percentage lag. De maatschap pijen moesten zich daarbij aanpas sen, en dat was niet zonder geldelijk verlies te bereiken. Vele luchtvaart ondernemingen vragen zich af waar om de fabrikanten nu een nog veel sneller toestel op de markt willen brengen. Zijn wij, zo vragen zij, er wel zeker van met die enorme concurrentie op het transatlantische verkeer dat wij heen en terug een bevredigend aantal passagiers kun nen vervoeren? In aanschaf zijn deze nieuwe machines drie viermaal zo duur als de huidige. Daarnaast zullen er op het moment van ingebruikne ming reeds „vliegende olifanten" in dienst zijn gesteld, die in staat zijn 250 tot 500 passagiers te vervoeren. Zo zal de K.L.M. het a.s. voorjaar de beschikking krijgen over twee su- per-Douglassen, die elk 234 passagiers kunnen vervoeren. Het betreft het grootste en zwaarste hd van de DC-8 familie, die te boek staat als het model 63 en ingezet zal worden om het steeds toenemende transatlantische vervoer voor zijn rekening te nemen. Het aan trekkelijkste is nog wel, dat de directe ROTTERDAM Op een nuMer ge bruikelijke wijze wat de registratie betreft speelde Herman Lammers za terdagavond ter opening yan djn orgel concert in de Credokerk Joli. Seb. Bachs Passacaglia. Hij begon -de weergave van dit machti ge opus met een plenum waarbij ook de tongwerken waren ingeschakeld, dus met het volle orgel, daarbij profiterend van de omstandigheid, dat Bach op een enke le uitzondering na geen registratievoor schriften voor zijm orgelwerken heeft na gelaten. Het was in zijn dagen gewoonte veel aan de speler over te laten, en in navol ging van die usantie heeft Lammers Bachs Passacaglia nu eens niet als een doorlopende ehmax behandeld, maar m een zig-zagsgewijze opvolging van cli max en anti-climax Niettegenstaande het ontbreken van bindende voorschriften met betrekking tot de registratie van dit werk, kan uit de Structuur en het karakter Van het thema met zijn twintig variaties, be kroond met een weergaloos knappe en indrukwekkende dubbelfuga, veel wor den afgeleid Ofschoon wU een pleidooi zouden wil len voeren voor een duidelijke vertol- king van het thema aan het begin, ach ten we de eerste twee variaties met haar elegische, rustige toonopvolgingen beslist ongeschikt voor een weergave met het volle werk, zelfs voor een plenum zonder tongwerken. Het experiment in de geest van zaterdagavond heeft ons dan ook mede door de vrij grove intonatie van het orgel niet bevredigd, waarmee wij niets ten nadele willen zeggen van de technische vaardigheid die Herman Lam mers bij het spelen van dit meesterwerk ten toon spreidde. Deze technische vaardigheid mani festeerde zich cok m de weergave van César FranckS Prélude, fugue et varia tion waarbij opviel, dat de variatie heus niet* altijd met een tongwerk behoeft te worden gespeeld, maar ook uitstekend klinkt met een quintadeen als ultkomsn- dg stem. Hendrik Andriessens Sonata da chiesa Ocerksonate) behoort tot de composities men tegenwoordig niet zoveel meer' hoort, maar die van zijn waarde als kunstwerk nog niets heeft ingeboet. De organist gaf van dit opus een overtuigen de vertolking, evenals van de tot besluit gespeelde Partite diverse sopra „O, Nostre Dieu, et Seigneur amiable" (varia ties op de negen coupletten van Psalm 8 in de oude berijming! van dr. Anton van der Horst Het werk is met groot vak manschap geschreven maar vermocht ons toch minder te boeien dan dat van An- dnessen. Dit lag niet aan de organist, die met de weergave van deze schepping eveneens getuigenis aflegde van vakman schap. W P Verheul (Van onze soe.-econ. redactie) ROTTERDAM Tijdens familie- bekeek in Den Haag is zaterdag op 61-jarige leeftijd overleden de heer Joh. de Jong, ond-voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond. De heer De Jong, die tot voor on geveer een jaar een kunsthandel dreef aan de Nieuwe Binnenweg, gaf in 1945 de stoot tot de oprichting van de CMB. Na enkele jaren vice-voorzit- ter te zijn geweest was hij tot 1956 voorzitter. De organisatie werd mede door zijn bekwaamheid en ijver tot grote bloei gebracht. Ook de christe lijke middenstandsvereniging, waar van de heer De Jong geruime tijd se cretaris was. profiteerde van zijn lief de voor de middenstandsorganisatie. Als voorzitter van de CMB stond de heer De Jong ook nog op talrijke andere posten. Zo was hij onder meer lid van de Sociaal-economische raad, en was hij nauw betrokken bü de lei ding van het Hoofdbedrijfschap de- <Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zondagmorgen trof de 36-jarige W. L. Sogers aan de Brielselaan 236 het stoffelijk overschot van zijn vermoedelijk reeds meer dan een maand geleden overleden buur man, de 63-jarige J. H. van Denursen, aan op de keukenvloer van zijn woning. Bij de brievenbus werd post gevon den van data na 11 augustus. De politie stelde vast dat de man begin augustus voor het laatst in de buurt is gesignaleerd. De reden dat men niet eerder naar de man omkeek is dat hjj vaak van huis was. De overledene was zonder beroep en leidde een zwervend bestaan. operationele kosten 30 tot 40 procent la ger zullen zijn dan bij de huidige ver- keerstoesteilen waardoor de passageprij- zen een flink stuk lager kunnen worden. Daarnaast zijn er plannen voor nog grotere vliegtuigen die vijf-, zeven- of zelfs negenhonderd passagiers moeten kunnen vervoeren en aan de verwezenlij king wordt hard gewerkt. Zo zal PanAm in september 1969 de Boeing 747 krijgen, die plaats biedt aan 490passagiers of honderd ton vracht. Inmiddeis hebben ook andere maatschappijen zoals BOAC, Lufthansa en Japan Airlines een bestel ling op deze luchtreus geplaatst. Een voorbeeld dat nog wel gevolgd zal wor den. Insiders vragen zich dan ook af: zal er wel een markt zijn voor de snel heidsmonsters, waarvan de passageprijs altijd de helft hoger zal zijn? Is het wel verantwoord dit nieuwe brok techniek te ontwikkelen? De luchtvaartonderne mingen verkeren dan ook in een dilem ma, welke van de twee moeten zij aanschaffen: de snelle dure of de grote goedkope machines? Want voor beide toestellen zullen er passagiers zijn. De grote vraag blijft echter of het er vol doende zijn. En zo zijn de zorgen nog veel groter dan bij de intrede van het straalverkeersvliegiulg zes jaar geleden. Al met al staat hun over een aantal jaren een hopeloze economie te wachten, die alleen door de zeer groten, of de kleinen gezamenlijk, gedragen zal kun nen worden zodat er nog altijd een kans bestaat voor de Air Union, rij het dan door de nood gedreven. ROTTERDAM Tijdens het CIOS-con- gres, dat van 19 tot en met 23 september in De Doelen wordt gehouden, zal ook Japans uit de koptelefoons klinken. De groep van ongeveer 50 Japanse deelne mers heeft namelijk verzocht een eigen tolk en vertaalinstallatie te mogen mee nemen, opdat deze deelnemers de teksten m hun eigen taal kunnen beluisteren. Meer dan 1000 directeuren van bedrij ven en andere deskundigen uit ruim 40 landen komen voor het Internationale Manegement Congres CIOS XIV naar Rotterdam. Hoewel bijna iedereen de of ficiële congrestalen Engels en Frans kan volgen, nemen de organisatoren aan dat velen het prettig vinden hun lezingen in eigen taal te horen. Daarom was voor dat het Japanse verzoek werd ingewil ligd al besloten het gesprokene op de plenaire zittingen gelijktijdig ook te ver talen in Nederlands, Spaans en Duits. URK Drie Duitse echtparen nebben in de nacht van vrijdag op zaterdag enke le angstige uren beleefd, toen hun jacht ten westen van Urk aan de grond liep. Het water sloeg over het bootje. De Duitsers, die op weg waren van Lemmer naar Lelystad, konden reen noodsignalen geven. Zij moesten wachten tot ze vanaf de dlik Urk-I,emmer werden opgemerkt Dat gebeurde zaterdagmorgen vroeg Direct nadat bekend werd dat het jacht in moeilijkheden verkeerde voer de red dingsboot Zee nanshoop de naven van Urk uit. Het gestrande jacht zat zo hoog dat de reddingsboot eerst driemaal vest liep De vierde taaal iukte het schipper Snoek en zijn mannen het jacht te nade ren. Met veel moeite konden de schip breukelingen worden overgenomen. De Duitsers warer. tijdens hun .ocht over het IJsselmeer te aicht onder de wat gebleven. Schipper Snoek zei na afloop van de reddingsoperatie dat dit de moeilijkste redding was geweest in de korte periode dat Urk een eigen reddingsboot heeft. Het gestrande scheepje werd zwaar beschadigd ROTTERDAM De politie heeft zon dagavond de 30-jarige koopman J. S. in de Zaagmolenstraat aangehouden. S. wordt verdacht van diefstal van een par tij van 800 transistorradio's uit het ma gazijn van Radio Modern aan de Bol landstraat. Hij is overgebracht naar het bureau Sandelingplein, waar de recher che hem in bewaring stelde. Wegens groot succes herhalen wij deze aanbieding Najaars- stoffen, voor hen, die een ge varieerde garderobe op prijs stellen, zonder daarbij handen vol geld kwijt te zijn. Bijzonder mooie kwaliteitsstof- fen, o.a. ail wool flannel, Shetland fantasie, Fibraion en vele andere fantasie stoffen, In een schat van modieuze tinten. Prachtige kreukherstellende stoffen, de flannel in vele kleu ren, alle stoffen dubbelbreed, dus extra voordelig, per meter voor nog géén vijf gulden. Morden begint de verkoop van deze elegante najaarsstoffen, dubbelbreed, in vele moderne tinten, door elkaar per meter voor ¥J Nodig: voor een pakje 2.- m voor een jurkje 1.75 m voor een rokje 75 cm. Géén tel. of schrift, best. MAASSLUIS De orgelimpro- visatiekunst, die vooral in de jaren na de oorlog tot nieuwe bloei is gekomen, vindt hier te lande in Koos Bons een van de meest serieuze en succesvolle beoefe naars. Het tweede deel van een zaterdag jl. door hem gegeven orgelconcert in de Immanuelkerk was geheel gewijd aan de impro visatie. Drie opgegeven koraalmelodieën Ck Heb geloofd, en daarom zing ik, Wie maar de goede God laat zorgen en Ach blijf met Uw genade. Heer Jezus ons nabij) vormden de bouwstenen, voor een vierdelige symfonie, geheel naar het klas sieke vormschema. Allegro - Adagio - Scherzo en Finale (Allegro). Zo op het eerste gezicht lijkt het of deze drie melodieën zich met hun sterk uiteenlopend karakter niet zo gemakke lijk in een logisch en muzikaal opge bouwd geheel laten verwerken. Maar gesteund door zijn .grote ervaring en rij ke muzikale fantasie heeft Koos Bons zijn helaas niet zo talrijk gehoor verrast met een improvisatie die uitmuntte door een overzichtelijke vormgeving, grote vindingrijkheid en een algehele tech nische paraatheiu Hoewel de organist in het derde deel (Scherzo) tot een iets moderner harmo niebeeld kwam, wist hij toch ook in dit ROTTERDAM In augustus werd bij de Spaarbank te Rotterdam 27.7 mil joen ingelegd. Terugbetaald werd 22,6 miljoen: het spaaroverschot werd 5,1 miljoen. Vorig jaar augustus was er een overschot van 5,3 miljoen. Sinds het begin van dit jaar werd er ruim 36 miljoen meer Ingelegd dan te rugbetaald. Dat Is 12% meer dan over dezelfde periode van vorig jaar, toen het inlegoverschot 32,5 miljoen bedroeg. Het aantal spaarders is gestegen tot 559.000. Gezamenlijk hebben deze een. ƒ510 miljoen aan de Spaarbank toever trouwd. tailhandel, het Hoofdbedrijfschap am bachten en de Raad voor het midden- en kleinbedrijf. Na zijn aftreden bleef hij nog geruime tijd voorzitter van het Waarborgfonds voor de mid denstand. De begrafenis zal woensdagmiddag om kwart voor drie op de begraaf- ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad uitbreiding voor van de elektrische centrale Waalhaven met twee eenheden ter grootte van elk 300 MW. Dat project vergt een investering van 330.000.000, waarvan dit jaar tien mil joen moet worden uitgegeven. In de toe lichting delen B. en W. met voldoening mee dat de regering de gemeente de voor 1966 vereiste tien miljoen extra zal toewijzen. In tegenstelling met de brandstof die in de thans in de centrale Waalhaven opgestelde eenheden wordt gebruikt (poe- dervormige kool) zal in de nieuwe eenhe den aardgas worden toegepast, B. en W. zijn ook van plan de nieuwe eenheden van 64 en 165 MW, die In de centrales Schiehaven en Gallileïstraat worden op gesteld, met aardgas te doen stoken. De aard van het uitbreidingsproject leent zich volgens B. en W. niet voor openbare aanbesteding. deze "itbreiding wordt de centrale Waalhaven de grootste van Nederland. Zij overvleugelt dan de Amercentraie te Geertruidenberg. De uitbreiding is nood zakelijk voor het industriegebied Botlek en Europoort. f-eds lang is deze uitbreiding or t>v p voor uitvoering gereed. In de gi „te h„ iS er rekening mee gehouden, al had in december 1903 met het In dienst stel- geen beslissing kon worden genomen lag niet alleen aan de financiële moeilijkhe den van de gemeente. Ook het rijk was overtuigd dat industrialisatie van Euro poort en Botlek een nationaal belang is en een krachtige elektrische centrale ver eiste. Maar het hoofdbezwaar tegen een eer dere uitbreiding was de technische revo lutie, die toen reeds in volle gang was. Men moest met het eindontwerp wach ten, tot men wist waar men op technisch gebied aan toe was. Belangrijk was de vraag, welke brandstof in de nieuwe een heden moest worden toegepast. Ir. G. de Regt, directeur van het GEB, heeft inder tijd gezegd: „Met je besluiten moet je een uitbreiding vier jaar voor zijn!" ROTTERDAM De heer J. van Dor- dregt, voorzitter van de volkstuindersver- eniging „Eigen Hof", heeft zaterdagmid dag de najaarstentoonstelling geopend in het clubhuis op het complex aan de Ou- deadijkse Schiekade in Overschie. Het clubhuis zal binnenkort moeten verdwij nen voor wegaanleg. Ervoor in de plaats komt een stenen gebouwtje, waarvan op de expositie een plattegrond is te zien. Er komen een grote zaal (250 mensen), twee verkoopgelegenheden, een bestuurs kamer en een keuken. De jury, onder voorzitterschap van ir. C. W. Ruijs, kende de volgende eerste prijzen toe: K. Blom, rozen: B. C- v. d. Berg, gladiolen; H. J. Groeneweg, lathy rus; N. J. Staaten, snijbloemen; C. J. Cieiemans, sierstukjes; C. Ruijgers, m pot gekweekte planten; G. Ottevanger, potplanten; G. v. Schaik, dahlia's; A. Sel- lemans, chrysanten; P. v. Heusden, blad groenten; C. J. Cieremans, knolgewassen; G. Eikelenboom, bonen; D. Reedijk, toma ten; D. v. d. Gaag, appels; C. Ruijgers, peren en P. Diederik, druiven. opzicht een goed evenwicht tussen de verschillende delen te onderhouden. In de Finale, waarin alle koraalmelo dieën werden verwerkt, trof inzonder heid een mooi uitgewerkte fugato over de eerste melodie, waarna het optreden de tweede thema ia het pedaal voor een fraaie climax zorgde. Voor zijn knappe improvisatie mocht de organist na afloop eer. hartelijk applaus in ontvangst ne men. Voor de pauze gaf de concertgever een gaaf en briljant gespeelde F-dur Toccata van Bach te horen. Hierop volgden een orgelkoraal, enkele delen uit Handels „Watermusic" met goede contrastwer king van de „twee" orgels in.de beide laatste delen, César Franeks onvolprezen derde Koraal (bijzonder mooi gere gistreerd) en een fraai werk uit de mo derne orgelliteratuur, nL de variaties die de jong gestorven componist Jéhan Alain schreef over een thema van Clément Jan- nequin eerste helft 16e eeuw. Met Widors nogal oppervlakkige maar zeer effectvol geschreven Toccata werd het eerste deel van dit boeiend en instructief orgelconcert besloten W. H. W (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Katendrecht zijn verrassingen mogelijk. Zowel de politie als een Portugese machinist weten daar nu over mee te praten. Toen twee rechercheurs, die in de nacht van zaterdag op zondag controle oefenden en op de Sumatraweg in ge sprek waren met enkele mensen, be trapten zij de 32-jarige derde machi nist P. A. J, de S. toen deze een por temonnaie uit de achterzak van een Vein hen haalde. Hij wilde ermee van door, maar de rechercheurs grepen hem snel. Zij hadden nog niet eerder zo'n duidelijk geval van betrapping meegemaakt ZATERDAG Zaterdag is het Zweedse rn.s. Mindoro als 19.000e schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. De Mindoro kwam van rort Said met stukgoed en meerde ai in v? j^ashaven. Vorig jaar arriveerde de Nederlandse Temar als 19.000e eveneens op 3 september. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dit weekeinde is het rijbewijs ingenomen van de heer "n, r, yd A uit Rotterdam omdat hij invloed een auto bestuurde. r Op de kruising Max Havelaarwee-p;. ter Stastokweg moest hij plotseling rLl links uitwijken voor een bromfietser m hym geen voorrang gaf. Daardoor retrt hij tegen een trottoirband op en schrZ weer naar rechts. Hierbij botste hij £2 de linkerkant van de auto tegen een die hem tegemoet kwam. Deze auto ÏÏ2 weer via het fietspad tegen een boom. Reide auto's werden zwaar besehadtS Uit een onderzoek bleek dat bestuurder van de eerste auto onder in vloed verkeerde. a" TEERST ga ik uw hulp inroepen. -1-1 Voor de sportdag, die de Am- manstichting morgen in Rotterdam houdt. Ja, 't is al laat, maar mis schien. kan het nog. U weet wel wat de Ammanstichting is. In haar grote gebouw aan het Ammanplein bij de Boezemsingel en het Oostplein hui zen het Rudolf Mees Instituut, de Hogewindschool en de Hilder- nisseschooi. Elke morgen komen er van alle kanten, uit dit Rijnmondge bied vele kinderen heen. Het is fijn dat deze kinderen hier goed onder wijs kunnen genieten. Elk jaar ook houdt de stichting een sportdag. Vanaf 10 uur gaan de jongens en meisjes zich toeleggen op voetbal, slagbal, verspringen en hardlopen, al naar verkiezing na tuurlijk. Dat duurt tot ongeveer half drie. De twee laatste sporten zijn belangrijk voor het behalen van een wisselbeker. Welke school van de drie maakt de beste tijd, daar gaat het om. Maar nu de vraag: Wie kan helpen? De organisatie kom helaas enkele medewerkers tekort Wie heeft er een vrije dag voor dit doel over? De heer M. Schorel, War- moldstraat 17, Rotterdam, zal uw naam graag noteren. U kunt ook naar het gebouw gaan, Ammanplein 2-14 is het adres, telefoon 132280. De sportdag wordt gehouden op het' gemeentelijk sportcomplex Varke noord, bij de Oost-Varkenoordse- weg, in Rotterdam-Zuid. Op wie kunnen de kinderen rekenen? T\AN mag ik u bedanken. Voor- D zover u hebt geholpen om schrij nende nood in Crooswijk te lenigen In juni schreef ik over de hulpactie van buurtbewoners om door een brand dakloos geworden en berooi de mensen van het nodige te voor zien. Crooswijk was begaan vanwe ge het omkomen bij deze brand van de heer J. van Aken. De gelden waren dan ook mede bestemd om de begrafenis naar behoren te regelen. Het comité kreeg in totaal 1833,31 bijeen en heeft zijn zaken nu afge handeld. Een geslaagd buurtiniüatief en een goed voorbeeld voor andere ge vallen, dacht ik zo. Iedereen, die op een of andere manier heeft gehol pen wordt hartelijk bedankt. In het bijzonder, zegt het comité, gaat nog erkentelijkheid naar de gemeentelij ke diensten die er o.a. vlot aan heb ben meegewerkt dat de gedupeer den andere onderkomens kregen. Prachtig! ÜIJGAAND plaatje stelt een Rotterdamse paardetram voor. Ja, er is natuurlijk verschil. Dit ve hikel reed door de straten van Para maribo, waar men feest vierde om dat de Staten (het parlement) lOü jaar bestond. In het zomernummer van „RET", bedrijfsorgaan van „de tram", dat ook nu weer zeer goed is verzorgd, staat het verhaal te lezen. Men wilde namelijk een paardetram bij het feest. En ir. C. W. Reitsma, die een wa renhuis leidt in Suriname's hoofd stad, schreef naar de RET, Hi] is namelijk oud-Rotterdammer. Hoe zag zo'n paardetram eruit? was de vraag. De RET schakelde de bekende Delftse tramkenner prof. Duparc En deze stuurde een brief met bij zonderheden en illustraties. Hij schreef dat Suriname nooit een paar detram heeft gekend, in tegenstel ling tot Curacao. Nu, aan de hand van de gegevens, hebben de Parama- riboërs {als dat een goed woord t) gebouwd wat u hier ziet. Een „Rot terdamse" paardetram, maar op luchtbanden, wel leuk opengewerkt,, in ieder geval de illusie van de een- te gevend. De opbouw wordt be waard, want dat kan een toér ristische attractie worden. Als u somS eens naar Suriname mocht gaan kan het gebeuren na men u uitnodigt in de „Rotterdam se" paardetram een tochtje door ae, hoofdstad te maken... 'c 4

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2