NIEUW! SLAAPKAMER BREED TAPIJT NU OP (SLAAP) KAMERBREEDTE Mevr. Warren's beroep: een uitstekende keus AGENDA Jongens voorgeleid na rel op Liesveld ut LU es DE KLERK&ZN Kunstcentrum startte seizoen iestemmingsplan in onderdelen gemeenteraad aangeboden JohJdeHeer Raadslid stelt Ren W. vragen Ernstig gewond {jij aanrijding Woningen Inbrekers bezochten Wit-Gele Kruis Verkeer Schilder maakte val Winkels BI-HA HUISORGEL KANTOORMACHINES VROUW GEWOND FELLE BRAND IN DROGISTERIJ Caroline Kaart in Immanuelkerk IIVO niet de beste in nederlaagserie Jeugdmanifestatie in „De Sluis" Rode Kruis begint EHBO-cursussen 1966 ntt ROTTERDAMMER VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 Bij De Klerk is uw slaapkamer al lang geen "vergeten kamer" meer. Het zijn óók leef- kamers, wóón-kamers. Voor die slaapka mers hebben wij nu een speciale collectie slaapkamer-tapijt, met aparte slaapkamer- kleuren, en - natuurlijk - op slaapkamer breedte 300 cm. Dit is nieuw in Nederland Ookin prijs; een uitkomst voor het leef-baar maken van uw slaapkamer! Welvaart is lagere prijzen ioo*i« xuW«r i cti®orW ANTON KARAS Wienerwald SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks ;i.\ A KDINGEN Vandaag en morgen en dagelijks HET MEEST VOLWAARDIGE ORGEL V0GR UW GELD Prijs: gehee! compleet mei bank: f 2375.-, of f48.-p.mnd. Hammond Conn Hohner Piiflicorda Eén gewonde Welvaart is lagere prijzen Pagina S 2 A KAMERBREED TWEN-taptft, 300 cm breed, in do Meuren blauw, tomaat, ges!, groen OA m en crème, per strekkende meter fcTi FLOR1NA moquette-tapijt, (vol-synthetisch) in de kleuren gooi, beige, groen, konlngs- blauw, lichtblauw tralse en viaux rose, oer qK m strekkende meter CORDA bauclé-tapljt, In de kleuren geel, tsiauw en tomaat, per strekkende meter "TÏJi TEKALON 450 ali-nylon tapijt, In de kleuren grijs, groen, blauw, goud en rood, per CvO strekkende meter Vw< I COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM/PEN HAAG/UTRECHT7VUS5INGEN/PEYENTER/HOQRN maandag gesloten VIJFDUIZEND HU M IN HOIY-ZUID Welvaart heeft eigenlijk niets te maken met veel geld hebben, maar belangrijker is wat je met bet geld kunt doen. Méér kunnen kopen voor Uw geld door lagere prfjxen dat is Uw welvaart en dat willen wij U morgen- bewijzen met deze aanbieding zuiver scheerwol Barathea rokken van 21.90... chique rokjes voor nog géén vijftien gulden. Slank afkfedende rokken, die correct staan en die u bovendien in de komende maanden altijd weer kunt dragen, morgen als ééndxagie speciale aanbied* ding In deze serie. Morgen begint de verkoop van deze zuiver scheerwol Barathea rokjes geheel gevoerd een prachtige kwaliteit In diverse kleuren w.o, zwart bruin mir!ne A voor Géén tel. of schrift. bttU VLAARDINGEN Het be stemmingsplan in onderdelen Holy-Zuid staat thans op papier. B. en W. heben het de gemeente raad toegezonden en deze zal over de vaststelling beslissen zo dra het gedurende een maand ter inzage heeft gelegen. De vast steling door de gemeenteraad zal geschieden onder gelijktijdige behandeling van de eventueel tegen het plan ingekomen be zwaarschriften. Het gehele plan omvat een gebied van 180 hectaren, waarvan een tiende deel thans nog tot de gemeente Schie dam behoort Vlaardlngen heeft ten op zichte hiervan volledige overeenstem ming met Schiedam bereikt en de nood zakelijke grenswijziging is in voorberei ding. Kan Holy-Zuid in dnie woongebieden worden verdeeld, de bestemmng van het totale gebied valt in drieën uiteen: een vijlde is bestemd voor verkeersdoel- einden, twee vijlden voor recreatie en water en do resterende twee vijlden voor bebouwing, inclusief gemeenschap pelijke tuinen en eigen parkeerterrei nen. (Van een onzer verslaggevers) Het woonpark langs de Vlaardingse- vaart is bestemd voor bungalowbouw, terwijl hier voorts een royaal aantal eengezinswoningen en drie torenflats zijn opgenomen. De buurt tussen de Holysmgel en de lepelaarsingel is vooral bestemd voor particuliere wo ningbouw en die tussen de Lepe- laarsingei en de Zoomweg voor wo- ningwetbouw. Een brede strook groen met recreatieve voorzieningen en bij zondere bebouwing zal het woonpark langs de Vaart van de twee andere woonbuurten scheiden. Aan de zuidzijde van het plan is tus sen de bebouwing en rijksweg 20 een brede groenrand opgenomen, waarin naast enkele sportvelden het Holy-Zie- kenhuis, Het Zonnehuis, het Hervormd Rusthuis (alle reeds gerealiseerd) en tn de toekomst een lagere technische school komen te staan. Aan de oostzijde zijn langs de Zoom weg een sportpark en enkele hoge woon gebouwen geprojecteerd, waarmee het plan is afgestemd op de Schiedamse plannen voor de andere zijde van de Zoomweg. De totale capaciteit van Holy-Zuid omvat vijfduizend woningen, waarvan 84 bungalows, 1203 eengezinshuizen, 84 bejaardenwoningen, 3566 meergezinshui- zen en 83 woningen boven winkels. De 'laagbouw beslaat 27 procent van het totaal aantal woningen. In de Westwij 1c is dit percentage 18. van 300 woningen dat daar wordt ge bouwd is een te smalle exploitatiebasis voor een afzonderlijk buurt-wmkelcen- trum. De twee andere buurten krijgen winkelcentra met bedrijfsvloeropper vlakten van resp. 4000 (tussen Holysin- gel en Lepelaarsingel) en 3800 m2 (tus sen Lepelaarsmgel en Zoomweg). Deze twee winkelcentra worden stede- bouwkundig structureel gezien op el kaar gericht. Voor hun situering was bepalend de ligging van het grote wijk-wlnkelcentrum, dat in een later stadium onmiddellijk ten noorden van de Europaboulevard (dus buiten de be grenzing van het bestemmingsplan Ho ly-Zuid) wordt gerealiseerd. De totale opzet voorziet in een integratie van dit wijkcentrum met de beide buurtcentra om op deze wijze een aantrekkelijke eenheid te bewerkstelligen. In het kader van de bijzondere bebou wing gaan de gedachten uit naar twaalf kleuterscholen en een even groot aantal lagere scholen. Rond de beide buurtcen tra zijn. terreinen gereserveerd voor een kerk en een garagebedrijf. In de buurt tussen Holysingel en Lepelaarsingel is eën Mavo-3ehool geptoj ectcerd. De over- overige in hert bestemmingsplan opgeno men. terreinen voor bijzondere bebou wing hébben nog geen speciale (bestem ming. VLAARDINGEN Het Vlaardings Kunstcentrum beeft een verdienstelijk begin gemaakt met het toneelseizoen 1966-'67. In de eerste plaats door de uitstekende keus van het stuk „Mevrouw Warren's Beroep", gespeeld door enkele leden van de Nederlandsche Comedie. En in de tweede plaats door de goede bezet ting bij deze eerste uitvoering. Veel le den hebben gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om voor het gehele seizoen een abonnement te kopen. Het spel, dat gisteravond werd opge voerd in de Stadsgehoorzaal, is geschre ven door G. B. Shaw, de grote stincus van de Engelsen Met vele fijne trekjes en kleine nuances weet hij allerlei situ aties raak te schetsen. Mevrouw Warren heeft zelf het oudste beroep van de wereld uitgeoefend en is nu bezitster van allerlei „huizen' verspreid door geheel Europa. Zij heeft haar dochter een uitstekende universitai re opleiding gegeven en na ruim twintig jaar zullen zij elkaar eindelijk ontmoe ten. Vivie is geheel onkundig van haar moeders activiteiten, maar zal daarvan in de loop van de gebeurtenissen op -de hoggte komen. Haar moeder is vergezeld van Sir Geor ge Crofts, een wat louche edelman, die zijn geld heeft gestoken in de onderne ming van mevrouw Warren vanwege de hoge baten. Het is juist in deze figuu dat Shaw de schijnheiligheid aanvalt op een manier, die ook nu nog duidelijk aanspreekt op het toneel. Hoewel Shaws aanval was gericht op de schijnheilig heid en de voosheid uit de Victoriaanse periode. Vivie komt aanvankelijk tot een herstel van de betrekkingen met haar moeder. Maar Sir George, die met haar wil trouwen, vertelt haar dat haar moe der nog steeds het „bedrijf uitoefent en vertelt haar tevens dat haar geliefde Frank in feite haar halfbroer is door een slippertje in het verre verleden van diens vader. Vivie verwerkt deze slag geheel op haar eigen wijze en zij besluit met alles en iedereen uit haar naaste omgeving te breken. Zij opent een kan toor in Londen. De beide vrouwelijke hoofdrollen wer den vertolkt door Ank v. d. Moer als de moeder en Petra Laseur als de dochter. En zbij beiden hebben op bewonderens- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onbekenden hebben zich in de nacht van donderdag op vrij dag toegang verschaft tot het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Nieuwe Haven 131, door een raam aan de voor zijde open te schuiven. Met een kiein breekijzer braken zij een geldkistje open. De buit bedroeg 75 en tien gulden, die ze uit een doosje ontvreemdden. Donderdagnacht werd eveneens in gebroken in een filiaal van Van der Meer en Schoep in de St. Liduina- straat. De buit bestond hoofdzakelijk uit chocoladerepen en. bonbons. De 26-jarige machine-bankwerker A. P, deed donderdag .bij, de politie aan gifte van.diefstal van zijn personen auto. merk Opel Rekord XT-8511. Het voertuig had op'een parkeerplaats van; het Herenpad gestaan. VLAARDINGEN Bij het uitoefenen «an werkzaamheden in een winkel op Liesveld viel donderdagmiddag de «-jarige schilder J. P. E. Hij is met een fiersenschudding en een gebroken sleu- naar het Holyziekenhuis ge- de wereldberoemde citer-virtuoos uit de film „De derde man" speelt voor u in op de volgende dagen: ROTTERDAM Lijnbaan 47 - te!. 128213 op 16 en 18 september e.s. Meent 106 - tel. 121462 op 17 september a s. vnje entree tafelreservering mogelijk 0 VLAARDINGEN In augustus kwamen „8 woningen gereed aan de Meeuwenstraat en de Reigerlaan in Holy. Begonnen werd met de bouw van 140 Elementum-woningen io Holy-H. Op 31 augustus waren 3655 wonin gen in uitvoering. HOEK VAN HOLLAND - Lectuur voor net Roode Kruis kan tijdelijk worden be zorgd bij de heer H. de Weer». Prins Hen drikstraat 228b. Het lectuurfouhsje werd na melijk onlangs vernield op straat aangetrof fen, hetgeen een behoorlijke schadepost voor het Koode Kruis betekent. Het huisje zal zo spoedig mogelijk worden herplaatst. Evenuteie getuigen van de vernieling wor den verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen. Stedelijk Museum: tentoonstelling, ope ning, 20.15. Srosum Corda: N.C.GO.V., vergade ring, 20. Tlvoli: ega's, fanavond, 19.30. Tivoll: Mega's, fanavond, 19.30. Geref. Jeugdhuis: Chr. Leesbibliotheek, uitlening, 15-17.' Musis Sacrum: Singelkwartier, feest middag, 14. Opstandingskerk: Soc. „Den. Teir- quash", dansavond, 20. Arcade: Kon. Mannenkoor „Orpheus", feestavond. 20. Tivoli: Schied. Jazz. Soc. „Guillaume", bijeenkomst, 20.30 Bijkant.: De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28. uitsluitend redactiezaken. Tel. 263954 (bgg. 010 - 115588 en 01898 - 6619). Agentschap: J. v, Gogh, Dr. Zamen- hofstraat 139, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap zie bo ven, dag. van 1830-19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264656, alarm brandweer 269123, alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Jansen, Swammerdamsingel. Stadsgehoorzaal: Fons Jansen voor I\ed. Katn. Vakverbond met „Hoe meer nelen.20 uur. S t a d s g e hoorzaal: Jeugdvoorstelling voor VZC-leden, 14 uur. Feestavond 40-ja- rig bestaan VZC, 20.15 uur. -~- Harmonie. Receptie 40 jaar VZC 17.00-18.30 uur. Klachten bezorging Vlaardlngen: H. Verheij vVagnerstraat 24b, tel. 3345, maan dag t/m vrijdag 18 - 19.30, zaterdag 17.30 19 uur- x j Apotheek: Van de Corput, Schiedamse- weg 83, tel. 3224 Bij de planning der verkeerswegen is gestreefd naar een duidelijke functione le indeling, waarbij het wegennet is opgebouwd uit wegen van verschillende orde. Het primaire wegenstelsel wordt gevormd door de Holysingel, de Lepe laarsingel en aan de noordgrens van het plan de Europa-boulevard. Deze wegen fungeren als wijkverzamelwegen en voorzien voorts In de externe ver- keersrelaties. De karakteristiek van dit wegtype wordt bepaald door ruime dwarsprofielen met vrijliggende rijwiel paden en een kruispuntafstand van on geveer 500 meter. De wegen van tweede orde vormen de schakel tussen het primaire we genstelsel en de woonbuurten. Typerend voor deze wegen zijn de korte afstan den tussen de kruisingen en aansluitin gen. Er is naar gestreefd uitsluitend T-kruisingen toe te passen. De rijwielpa den zijn hier vnjliggend opgenomen. Parkeren zal hier slechts in de parkeer havens worden toegestaan. De wegen van derde orde hebben een uitsluitend wohisg-bedienende functie en dragen dus het karakter van een woonstraat, waarin de verkeerssnelhe- den tot een minimum moeten worden beperkt. Wat betreft-het parkeren is men uitge gaan van de mogelijkheid één parkeer plaats per wonmg aan te leggen, auto boxen en garages in blokken van meer- gezinshuizen zijn daarin niet meegere kend. Het woonpark langs de Vlaardingse Vaart krijgt geen winkels. Het aantal Het Instrument met een zeld- zaam volle klank. Joh. de Heer kan u het Ri-ha orgel van harte aanbevelen. exclusief dealer voor Rotterdam Oostzeedijk 330 Rotterdam Tei. (010)116255 VLAARDINGEN De Vlaar dingse. recherche is er in geslaagd drie jongens aan te houden, die zich zouden hebben schuldig ge maakt aan de ernstige ongere geldheden rondom het Liesveld. De jongelui zijn vandaag voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. Het onderzoek naar de overige daders gaat onvermin derd voort. De Rotterdamse justitie en de Vlaar dingse politie maken thans ernst met de baldadigheden, die reeds er.kele we ken aan de gang zijn. De ongeregeldhe den van een aantal jongelui leidden zondagavond tot het omverwerpen van een werkwagen van de Gascon aan het Veerplein. Naar aanleiding van deze vernielingen kon de politie de drie jongens van vijf tien, zestien en zeventien jaar aanhou den. Voor hun voorgeleiding wer ten z j aan het bureau van politie ingesloten _ea vervolgens in verzekerde bewaring gesteld voor een termijn van twee dagen. Het raadslid R. van Cortenberghe heeft naar aanleiding van de relletjes rondom het Liesveld schriftelijke vragen gestel-i aan het college van B. en W. Het raadslid vraagt of het juist is dat bij de ongeregeldheden schade is toegebraent aan goederen van de gemeente en parti culieren. Kunnen de gearresteerden aansprakelijk worden gesteld voor de ge maakte schade, en zo ja, zal dit ook gebeuren? Is het juist dat deze ongere geldheden werden veroorzaakt d->>* jon geren uit andere gemeenten en of waren dit jongeren uit Vlaardingen? Voorts vraagt het raadslid of B. en W. met hem van mening zijn, dat de aanwe zigheid van persfotografen de ongeregeld heden roe stimuleren. Indien het college naar aanleiding van het gebeurde nog herhalingen verwacht, vraagt de heer Van Cortenberghe B. en W. om de ge meenteraad in de gelegenheid te stellen over de te nemen maatregelen te discus siëren. waardige wijze gespeeld. Wij zijn niet in staat een van beiden als de beste aan te wijzen. Ank v. d. Moer was groots als de vrouw, die toch haar volkse afkomst niet kan verloochenen, die totaal geen illusies meer heeft. Petra Laseur was buitenge woon sterk tijdens de scène waarin zij besluit volledig te breken. De mannelijke rollen werden vertolkt door Joan Remmelts als de louche Sir George, wat hem uitstekend afging, Lo van Heilsbergen gaf een krachtige ver beelding van de bevriende architect. Een woord apart voor de jeugdige Willem Nijholt, die Vivie's vriend Frank uitste kend overbracht. Met zijn ontvankelijke en ongeneerde brutaliteit bracht hij bij zonder veel vaart in verschillende scènes. Minder sterk was het spel van Dick Swidde als de dominee en vader van Franck. Hel decor van Wim Vesseur was fraai en functioneel. De regie had destijds Bob de Lange, die erin is geslaagd een vlotte en sterke vertolking tot stand te bren gen. Al met al een alleszins geslaagd eelseizoen. m begin van het Vlaardingse tone J. C. K. <•1*1. (01898) - 36»? VLAARDINGEN Op het kruispunt Van Hogendorplaan—Mr. L. A. Kesper- weg ontstond donderdagavond een aan rijding tussen een personenauto en een vrachtauto. De bestuurder van de per sonenauto, de 42-jarige F. B.-E. stopte op de kruising om een truck met oplegger voorrang te verlenen. De bestuurder van deze auto wenkte mevrouw B. dat zij voor mochtgaan. Toen zij de kruising verder opreed naderde over de Kesper- weg een vrachtauto. Bij de aanrijding ding volgde kreeg de bestuurster een hersenschudding en een kaakfractuur. De auto werd zeer zwaar beschadigd. Donderdagmorgen liepen twee perso nenauto's zware schade op bij een aan rijding op de Scbiedamseweg bij het Em- maplein. De 44-jarige W. N. verleende geen voorrang aan de van rechts komen de 38-jarige A. F. V. De auto van eerst genoemde kwam tegen een tuinmuur tot stilstand. Er waren geen persoonlijke on gelukken. SCHIEDAM Donderdagmiddag om twaalf uur ontstond er ia een filiaal van de drogisterij De Papaver aan de Swam merdamsingel een fel binnenbrandje. De brandweer bluste het vuur met een ne- velstraal. De schade aan gordijnen en interieur bedroeg ongeveer drieduizend gulden. De GGD moest de negentienjarige winkeljuffrouw," mejuffrouw G. v. d. P., met brandwonden aan het linker onder been naar het Gemeenteziekenhuis ver voeren. De brand werd veroorzaakt doordat men op het aanrecht in het keuken- magazijntje achter de winkel flessen met gasoline vulde, terwijl in de.nabijheid ervan éen brandend cotofoór stond. Een vlammetje was reeds voldoende om de gasoline vlam te doen vatten. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De zangeres CaiOlme Kaart concerteert op zaterdagavond 24 september om acht uur in de Immanuel kerk. Zij brengt een gevarieerd program ma ten gehore van aria's uit „Judas Mac cabeus" en de „Messias" van Handel, con cert- en opera-aria's van Mozart en von Gluck (Orpheus), Engelse geestelijke lie deren en Schotse volksliedjes: legenden in zang en gesproken woord van de He- briden. Zij zal worden begeleid door Koos Bons, zowel op het orgel als aan de piano. MAASSLUIS De jeugdclubs en -verenigingen, verenigd in de Gerefor meerde Jeugdraad Maassluis, zullen zon dagavond 18 september om acht uur hun jeugdwerk presenteren in De Sluis. Deze voorlichting is vooral bedoeld voor de ouders van de deelnemende jongeren en voor belangstellenden. Het is voor de eerste maal dat het gereformeerde jeugd werk op deze wijze als eenheid naar buiten, treedt. Duizenden van deze boodschap- tassen zijn er verkocht voor 9.75... en dat was voor deze practische waterdicht linnen tassen spotgoedkoop. Maar morgen hebben wij een speciale aanbieding van deze zelfde tassen voor nog géén vij'f gulden. Prachtige boodschaptassen met voorzak, bovensoufflé en prima treksluiting, grote tassen, waar altijd nóg een pakje bij kan, tassen om iedere dag te ge bruiken. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze water dichte linnen boodschaptassen, in schotse ruiten, voor. Géén tel. af ichrlft. best. (Van een medewerker) VLAARDINGEN Het is de Vlaar dingse schaakvereniging HVO niet ge lukt om het beste resultaat te boeken in de nederlaagserie wedstrijden, uitgeschre ven door de schaakvereniging Schiedam. Wel wonnen de havenmensen met 64, maar Het Zwarte Paard te Schiedam deed het beter, want Schiedam 2 werd met 73 verslagen: Overwinningen werden behaald door W. Korpershoek, H. Visscher, D. A. Torn en A. P, v. d. Kloet. A. de Jong en A. Koopman moesten het punt aan nun te genstanders laten, terwijl remises wer den'genoteerd door H. Uithol, ,B. Kwin- dacz, C. v. d. Mark en L. Huijser. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De dertienjarige scho lier J. v. d. Velden uit Schiedam sloeg donderdagmiddag op zijn fiets op de kruising Nieuwe Damlaan-Burgemeester Honnerlage Grethelaan plotseling linksaf voor een bestelauto langs, bestuurd door de 36-jarige chauffeur F. van W. De jongen werd door de auto gegrepen, en liep daarbij zulke ernstige verwon dingen aan zijn hoofd op, dat de GGD hem via het Gemeenteziekenhuis onmid dellijk naar de Ursula Kliniek in Was senaar liet overbrengen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS In het kader van de jeugdweek 1966 van de Gereformeerde jeugdraad wordt zaterdag van half twee 's middags tot elf uur 's avonds een jeugdmamf estate gehouden in en om De Sluis aan de Brederodelaan. Het vordt een soort instuif voor jong en oud. Tal van activiteiten zullen elkaar op volgen. Er is een jeugdeabaret, er wordt een volksdansdemonstratie gegeven, er wordt voorlichting gegeven over de foto grafie als hobby, waarbij men zelf dia's kan meebrengen, die kritisch zullen wor den beoordeeld. Bovendien zullen enkele filmpjes worden vertoond. De gehele middag is er voorts gelegen heid te tekenen, schilderen en boetseren onder leiding van een jonge Rotterdamse schilder en beeldhouwer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het Nederlandse Roode Kruis start woensdag 21 september om 20 uur in het gebouw aan de Warande 95 een nieuwe cursus. Nieuwe leden kunnen zich tevo ren in het Rode Kruis-gebouw melden. De examens zijn thans achter de rug en de uitslagen lulden als volgt: Diploma Eerste Hulp bij Ongelukken: mej. L. G. Engels, mevr. P, Altorf-v. d. Hoek en de heren G. H. L. v. <d. Broek, J. L. v. d. Laan, J. J. Langeveld, J. A. Rink, A den Uyl, Diploma Eerste Hulp in Oorlogstijd: mej. L. Buitenhuis, mevr. M. Dam- me-Hoekveen, mej. M. Mak, mevr. G. v. Opijnen-Santing, mej. T. Verkerk en de heren J. Amersfoort, P. van Gulik, J. Hagendoorn, A. Legen, F. Lelieveld, J. Middeldorp, A. v. Putten, Schipper, J. Schuurman-Hess, IV/ÏORGEN WORDT heel, „Groot- -L¥-1 Rotterdam geconfronteerd met de jaarlijkse collecte voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Een dag, waar voor de heer A. v. d. Windt (66) bijna het gehele jaar bezig is. Deze energieke directeur van de Stichting Bevordering Volksgezondheid had me verzocht even te komen praten. Met de bedoeling natuurlijk u op te wekken het KWF goed te bedenken. In een uur heb ik meer gehoord dan ik in twee afleveringen van „Aan de Lijn" kwijt kan... De heer V.d. Windt en zijn staf organiseren de collecte al meer dan tien jaar. Hij zegt: „Het is net als een visserij, je kunt een visplaats vinden, het net uitzetten, maar de zegen moet je afwachten," En: „Wij bédelen om te bedélen". Dringend verzoek: Wilt u bewust geven, loop die bus in uw straat of uw laan niet uit de weg. Er zijn veel collectes, maar eenmaal per jaar komt het KWF. Het geld is hard nodig". Dat laatste moeten we allemaal goed begrijpen. U kunt het trou wens in eigen omgeving zien. In Rot terdam-Zuid staat de Daniël den Hoedkliniek. Daarin het Rotterdams Radio Therapeutisch Instituut, een researchafdeling, die veel kost, maar steeds doorgaat met ontdek ken en nog veel meer. Dit project heeft het KWF tweëenhalf miljoen gekost! Geen verhouding tot de op brengst van de Rotterdamse collec te: vorig jaar 73.000. Maar de KWF-collecte is de inza meling, die in de Maasstad aan de top staat. En ook landelijk de hoogste is. De heer V.d. Windt: onze totale „produktie" uit Rotterdam ligt per jaar tussen de twee a drie ton. Elk jaar nog stijgt de opbrengst van de collecte. Dat mag de Rotter- dammers een beetje chauvinisme waard zijn, dacht ik. U hebt de affi ches met de doorboorde kreeft toch wel gezien? totaal 10.000! (1500 Col lectanten gaan morgen op weg). &f<£. V v'5 A TWEET u overigens, dat er aan kanker in veel gevallen iets te doen is? Op gezag van de heer V.d. Windt: de laatste jaren is er 10 pet. vooruitgang in de genezingen, uitge zonderd longkanker. Genezen wil zeggen: vijf jaar achter elkaar op de bewuste plaats of in het' bewuste lichaamsdeel geen last meer. Bepaal de soorten"kanker (want .deze ziekte heeft zoveel verschijningen) zijn voor 100 pet., te genezen. „Als u al diè5gendzeri menseh "eens 'op? een" rif kon zien staan", zegt de heer V.d. Windt. Er is veel geld nodige Vooral die waardevermindering is een pro bleem. Kijk, zegt de heer V.d. Windt: als iemand vroeger een gul den gaf, zou hij nu ƒ5 moeten ge ven. Maar dat gebeurt, niet. En dit-, betekent dat «wij de produktie moe- ten opvoeren. Geluklrig gèbeurt dat' ook, maar het kan nog beter. Hij vertelt dat allemaal hl zijn sober ingerichte bureau aan de Westersin gel 52. Het centrum van een aantal volksgezondheidinstanties, die zelf- j standig zijn, maar één uitvoe- rertd apparaat hebben. Dat is -de staf van dit bureau en het werkt zeer kostenbesparend! r Er komen vaak mensen op dat', adres. Iedereen is, er hartelijk wel-.-, kom, zegt de directeur. Wat komen f „die^ bezoekers doen? Raad vragen, i'ze worden verwezen naar hulsarts t of anderszins. Ze komen ook geven. De kleinste gift is een kwaigjfe, de grootste, die zomaar aangeboden werd was ƒ100.000 (ja, ja - vijf nullen). Of het in vijf jaar mocht. De heer V.d. Windt had geen be zwaar... Een honderdduizendje in de bus stoppen morgen is wel wat lastig, kunt u beter gireren op 102900 ten. name van KWF Rotter- dam. De gemiddelde inhoud van een bus is ongeveer ƒ50. Tenminste van een (gemeentelijke) bus op de KWF-dag. De organisatie, dat zei ik at even, gaat praktisch het gehele jaar door. Er zijn 26 wijkcomité's, die de relatie direct met de collec tanten onderhouden en ook nieuwe 1 zoeken. Zo houdt men het korps op peil. Zeer belangrijk voor het slagen is dat al die mensen in contact blij ven met het KWF. „We hebben geen klagen", zegt de heer V.d. Windt. O OE zal Rotterdam moigen rea geren? „Op zo'n dag zie je het medeleven van een stad", zegt de heer V.d. Windt. Inmiddels hoopt hij wel dat het droog zal zijn, voor collectes is dat vanzelfsprekend be langrijk. U weet het nu wel, dacht ik: geven aan de mensen, die lo pen-om de mensen, die lijden te hel pen. (Extra attractie: studenten stun ten in een deel van het centrum voor het KWF). Tot slot even luisteren naar S. Cohen, de „sneldichter van Delfsha- ven": Bussen staan weer allerwegen als soldaten in gelid en ze la chen ons reeds tegen om te vra gen: hoe dat zit. bussen staan weer allerwegen als soldaten in een rij wachtend op ons aller zegen en tot nut der maatschappij. bussen staan opeengedrongen wachtend op het groots moment want wij zijn er van1 doordrongen: helpen tot de laatste cent bussen zin gen hun refreintje maar.bijzonder luid en fel en ze gevens ons het seintje er staat heel wat op het spel bussen brengen ons de tij ding nu of nooit... en wees pa raat collecteer voor de bestrijding die nu spoedig komen gaat. U geeft acte de présence 17 septem ber op straat een menslievend heid séance en een ideale daad.../ Laten wij het pad betre den waarop ons de zon bestraalt KANKERBESTRIJDING is tevre- - den als u hoge punten haalt T

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1