Verwoeste Akti sclieepsbouw-rapport Dodental in boven de Italië 200 vergroot gevaar nieuwe oorlog" Exclusieve aanbiedingen in bont 350.- Ars Musicaleverde Schouwgat Overschie wordt afgedamd Jules Royaards als vuurwerk in Winst voor NPD Jaar na brand in lading vismeel Treinreis op de treeplank 1 295.- procent onwettig Jteltotterdamroer Euroband viert vijfjarig bestaan l)faiitóntc?oiïectie van f500.000 bij Heetman Schérpe kritiek op houding van werf directies Ponton te water bij Verolme Koopvaardijdienst op 13 november Treinverkeer gestaj 24,000ste schip is binnen MALINOFSKI KRITISEERT OOK CHINA Incident tijdens parade in Moskou BoerrnoetW Jtoeienafmaken Gezellige fancy fair voor Mission to Seamen Rijtuigen bij Halfweg iveer in derails Staking leraren Zweden geëindigd .nèt even anders! „Toestand Vietnam is verbeterd" Verrassing -wit DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A MAANDAG 7 NOVEMBER I9<ft - ROTTERDAM Het Griekse schip Akti van 1779 brt dat ruim een jaar geleden met een brand in de lading vismeel de Nieuwe Waterweg opvoer en daarna in de Elbahaven aan de grond werd gezet is vanmorgen door drie slepers naar de sleepssloperij Simons aan de Feijenoorddijk gebracht. (voor twintigste maal) Venetië Museum Oostenrijk MOSKOU ,,De misdadige handelingen van de Ver. Staten in Vietnam en in andere gebieden van Azië hebben het gevaar van een nieuwe wereldoorlog sterk vergroot. De Sowjetunie heeft het Vietnamese volk op alle ge Dankali met Persianer Pattes wasbeergamering vanaf uni vanaf Goed ideevoor uw:bont m ieder geval kijken bij 99 Minder dienstplichtigen bieden gesteund en zij' zal dat ook blijven doen. Er bestaat geen twijfel over, dat de rechtvaardige strijd van de Vietnamese broe ders ondanks alles op hun "volle dige overwinning zal uitlopen".. (Vervolg van pag. 1) ROTTERDAM De Euro-Band toestaat vijf jaar en dat werd zaterdag gevierd. Mei recht, want dit korps, voortgekomen uit de band van Tenaco heeft een aantal successen op zijn naam staan die, ook internationaal ge zien, met ere mogen worden genoemd. Zo is «et orkest diverse keren alge heel winnaar van vele drumbandcon coursen in binnen- en buitenland ge worden,1 was een keer kampioen van Nederland en staat op de wereldrang lijst nis derde genoteerd. Er kwamen uitnodigingen uit Mau- beuge, Parijs, Kortrijk, Antwerpen en Besanoon. De ramp die de band in juni van dit j aar overkwam, toen bij een brand een gedeelte van het korpsinstru mentarium verloren ging, was spoedig door veel hulp overwonnen. Zaterdag was er eerst een receptie in Onesimus, waarbij de wijkraadsvoorzit ter: van Kralingen mr. C. A. Crena de longh het woord voerde. Ook waren er verschillende; geschenken, 's Avonds was er in de Flevozaa! een goedbezoch te feestavond. Een hoogtepunt was het moment, dat de beer D. Vriens, die eens de Tana- coBand oprichttte, de man dus van het -prille begin, tot „Ridder" van de Euroband werd geslagen door de huidi ge voorzitter en tamboermaitre L. Kloosterman. Hij kreeg tevens een fraaie bul. Dat hij het nog niet verleerd was, bewees hij door nog een keer als diri gent; op te treden. Daarna werd er een vlot kleinkunstprogramma afgewerkt onder leiding van Martin Rijken. ROTTERDAM In de Schatkamer onder de Lijnbaan van het juweliersbe- drijf Heetman waar op het ogenblik de .tentoonstelling Adam as wordt gehou den ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, is dezer dagen een bijzondere collectie diamanten aangekomen. Het betreft de Exhibition Collection van The Diamond Corporation. Limited te Londen. Het is een collectie van alle soorten ruwe diamant De waarde is ongeveer een half miljoen gulden. Op 20 november gaat de collectie terug naar Londen. 9 9 ROTTERDAM Op een drukbezoch te vergadering in Atlanta bespraken zaterdag voorzitter M. Zondervan van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond vcór de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie en de heer P. Vos, economischmedewerkervan deze bond» het rapport van de commissie Nederlandse Scheepsbouw, het bekende rappori-Keijzer. met dc leden van het district Botterdam van deze: vakbond. Beide heren hebben deel uitgemaakt van de commissie. Uiteraard .was het voornaamste onderwerp van besprekin gen de opstelling van de directiesder scheepswerven ten opzichte van het rapport, welke opstelling; als weinig be moedigend. werd gekenschetst Over het algemeen was de houding: het is een mooi rapport, maar het geldt niet voor ons. Als dat juist was, zo werd ter vergadering gesteld, zou de commissie zich;deerlijk hebben vergist. De heer Vos toonde aan de hand van de cijfers en aan de hand van vergelij kingen met de scheepsbouw in andere landen aan, dat de commissie zich ze ker niet vergiste. Bovendien stelde hij dat, hetgeen in andere bedrijven reeds is gebeurdsluiten van fabrieken en ontslag van werknemers een voorbo de kan zijn wat de Nederlandse scheepsbouw staat te wachten als er geen maatregelen zouden worden geno men. De heer Vos ging in op mogelijke voorwaarden, waaronder' overheids- steun zoals die in concurrerende lan den aan scheepsbouwers wordt ver leend, voor Nederland aanvaardbaar zou zijn. Daarbij zag bij samenwerking tussen de werven, vooral op het gebied van onderzoek, volledige reorganisatie van ROTTERDAM Bij de werf van Verolme in Alblasserdam is vanmorgen een ponton te water gelaten bestemd voor George Wimpy in Londen. Ms. Butcher verrichtte de doopplichtigheid. De afmetingen van de ponton zijn 60 bij 21 bij 5,40 meter. De ponton moet pijpen voor de Per zische Golf halen bij de Man- nesmann-werke in Göttingen. Van dezelfde helling zal nog deze maand een dok voor Indonesië te wa ter worden gelaten. De afmetingen van dit dok zijn 300 bij 22 bij 9 meter. Dit dok zal, beladen met twee sleep boten en een drijvende bok, naar Indo nesië worden gesleept. ROTTERDAM Op 13 november zal in de Remonstrantse kerk voor de twintigste maal de jaarlijkse herden kingsdienst van de koopvaardij worden gehouden. Sprekers zijn ds. J. Laforet en ds. K. S. G. Zijlstra. Muzikale medewerking verlenen de gereformeerde kerkkoren van Charlois en Alexanderstad. Dirigent Is de heer O. Dijkstra. De heer H. P. van der Boon zal het orgel bespelen. Dit weekeinde is het Britse motor- schiD Naess Luciana de Rotterdamse haven binnengelopen met aan boord het stoffelijk overschot van de 42-jarige Britse seomaa Stephen Cricktown uit Glasgow die overleden was aan zware verwondingen. Hij was door golven tegen de railing geslagen. de produktie, een andere verhouding met rederijen ten aanzien van het aan te bieden produkt en daardoor ver doorgevoerde rationalisatie. V De'heer Zondefvan, die deel had uit gemaakt van de sociale werkgroep van de commissie, -ging nader op ;.,de sociale, zijde van de zaak in. Voor de vakbewe ging is, zo stelde hij, het scheepsbouw- probleem eem werkgelegenheidspro bleem,. De verhoudingen in de scheepsbouw hebben grote invloed op de arbeidsverhoudingen in de gehele metaalindustrie. De verliezen in de scheepsbouw, al dus de heer Zondervan, werden mede veroorzaakt door de onderbezetting van de grote werven. Bij volledige be zetting zóu er een kostprijsverlaging van vier procent kunnen komerj. De gemiddelde" leeftijd in de scheepsbouw is veel hoger dan in de andere takken, hetgeen bewijst dat het werk op een werf niet als aantrekkelijk wordt ge zien. -Er is een verouderd personeelsbe leid en daartegenover is een te geringe produktiviteit Er is wederzijds een positievere benadering van de arbeids verhoudingen nodig, het werkoverleg, de taakstelling en de beloningsstruc tuur móeten grondig veranderen. En er moet in de scheepsbouw een eind ko men aan de misvatting dat de werkne mer alleen „geidgericht" zou zijn. De uiteenzettingen van de heren Vos en Zondervan werden gevolgd door een uitgebreide en levendige discussie. ROTTERDAM De fancy-fair, die zaterdag,, werd gehouden in het club huis van de Anglicaanse kerk aan da Pieter de Hoochwsg was een gezellige Engelse aangelegenheid, hoewel de be zoekers en de medewerkers voor minstens vijftig orocent uit Nederlan ders bestonden. In de drukke benedenzaal werd ei gengemaakte gelei, poppetjes, speel goed en snoepgoed verkocht. Boven kon men uitgebreid Engels tea-en met flensjes, cake en gebak en grote hoe veelheden thee. De opbrengst van de fancy-fair, die ieder jaar wordt gehou den, is bestemd voor het werk van de Anglicaanse kerk onder de zeelieden De brand in de lading vismeel was zo hevig dat het schip niet meer te redden was. Het transport naar de sloper vormde het einde vn een vrij langdurige bergingsoperatie door een Duitse bergingsmaatschappij. Enige tijd geleden slaagden de Duitse bergers er in met hun bok ken Magnus 2 en Magnus 3, de grootsten van Europa, de gezonken Akti die op haar zij lag, rechtop te zetten en boven water te tillen. Zondagavond en maandagmorgen werd het laatste water uit de rui men gepompt en werd een deel van de lading vismeel gelost. Be Akti bleek toen zoveel drijfver- mogen te hebben dat het schip uit de takels van de bokken bon worden ge haald. De drie slepers brachten daar na het wrak over de Nieuwe Water weg en de Nieuwe Maas onder de Willemsbrug door naar de sloper. Het schip Was eigendom van de Griekse rederij Lisboa uit Pireaus. ROTTERDAM Het 24.000ste schip is binnen. Het arriveerde zondag om haft zeven in de avond en het is de Griekse Argolis Star <8.841 brt). Het schip kwam van Thailand, was geladen met stukgoed en meerde af in de Schiehaven bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die te vens de cargadoor is. Varig jaar arriveerde het 24.000 schip eveneens op 6 november. Het was toen de Roemeen Braila. (Vervolg van pagina 1) Op de vlakte van Pistoja, ten noor den van Florence, zijn meer dan twee duizend mensen geïsoleerd. Helikop ters zijn ingeschakeld om de mensen die naar de daken van hun huizen zijn gevlucht, in veiligheid te brengen. Ook Venetië is zwaar getroffen. Er is zelfs in het geheel geen brood meer en bovendien dreigt er een ratten- plaag. Er zijn al verscheidene kinde ren door de hongerige, uit de riolen tevoorschijn gekomen ratten, aange vallen. De dijken van de rivier de Po kon den het gisteren niet meer houden. Op drie plaatsen braken de dijken, waardoor het zeewater met groot ge weld het laaggelegen gebied rondom Porto Tolle binnenstroomde. In de Povallel waren eerder al en kele duizenden mensen weggetrokken. Tot laat in de avond steeg bet peil van de Po met ongeveer drie centi meter per uur. De burgemeester van het dorpje Castel Florentine bii Florence heeft gistermor gen radiografisch om hulp verzocht. Hy meldde dat gebouwen op instorten ston den en dat alle winkels onder water staan. Ook in steden als Toscane, Lom- bardije en Veneto was van een noodtoe stand sprake. Het zakken van het waterpeil van de Arno heeft de vrees weggenomen dat mogelijk de beroemde toren van Giot to op het Dom-plein van Florence in gevaar zou komen. De winkeltjes van de edelsmeden op de Ponte Veechio zijn wel door het opgezweepte water van deze rivier geteisterd maar de brug heeft het gehouden. In de benedenverdieping van het Uf- fizi-museum ziin schilderijen vernield, waaronder werken van Lorenzo Lotto, Bicco dl Lorenze en Michelino da Be- sozzo. De meeste schilderijen van het grootste, wereldvermaarde museum zijn echter onbeschadigd gebleven. Ook zijn monumenten en kunstwerken in kerken ernstig beschadigd. Zo is het beroemde crucifix van Cimabue aange tast Dit kruisbeeld bevindt rich in de kerk van Santa Crose. In de uit de elfde eeuw daterende doopkapel op het ka» thedrèalsplein in Florence heeft het wa ter drie meter hoog gestaan. President Saragat van Italië heeft gis teren de zwaar getroffen gebieden be zocht. Verder heeft paus Panlus een be roep gedaan op de gelovigen om te bid den voor de slachtoffers. Ook Oostenrijk en Zwitserland zijn getroffen door aardverschuivingen en overstroming. Bij Irschen in Karin- thië (Oostenrijk) kwamen negen mensen bij een aardverschuiving om het leven. In Karinthlë, Oost-Tirool en Stiermar ken is het leger ingeschakeld om de ge- isoleerde bewoners te evacueren. Het dodencijfer in Oostenrijk is al gestegen tot 22. Helikopters hebben achttien arbeiders, die al twee dagen vanwege de zware sneeuwval in de Zwitserse Alpen van de buitenwereld waren afgesloten, naar vei liger oorden gebracht Er zijn nog ruim vierhonderd mensen - geïsoleerd. Ook rit ten nog vele tientallen mensen in de ondergrondse gangen van het St Gott- hard-massief. Portugal heeft eveneens van het zwa re weer te lijden gehad. In Oporto zijn de rivieren buiten hun oevers getreden. Ook rijn hier de verbindingen verbro ken. In Lissabon staan sommige wijken onder water. Blf overstromingen In Panama (VS), de ergste die dit land in dertig jaar heeft gekend, rijn zeker twintig men sen omgekomen. Vijftig worden er nog vermist. In drie kleine steden aan de Caribische kust zijn duizend mensen dakloos geworden. BERGEN OP ZOOM De 18-jariffe A. P. SohieT uit Vlissingen beeft gister avond de reis Bergen op Zoom-Vlissin- gen (gedwongen) op de treeplank van een trein gemaakt. De jongen zag trein om half twaalf wegrijden. Hij dacht dat het de laatste trein was. Hij spronz op de. treeplank. Het bleek echter dat de deur van binnenuit gesloten was. Pas 25 kilometer voor Vlissingen werd de bij zondere reiziger opgemerkt Hij had geen nadelige gevolgen van zijn avontuur over gehouden. Het bleek dat de trein voor militair vervoer was bestemd. De jongen kwam er met de schrik en een proces verbaal af. UTRECHT Met behulp van twee 63 tons kranen zijn zaterdag vier rijtui gen van de woensdag bij Halfweg ontspoorde trein weer in de rails ge zet Twee rijtuigen zijn inmiddels naar de NS-werkplaats in Haarlem gebracht Het treinverkeer ondervindt geen vertraging van de opruimingswerk zaamheden. De treinen tussen Groningen en Nieu- werschans en Groningen en Assen hebben gisteren bij Waterhuizen met beperkte snelheid gereden. De snelheidsbeperking, er mocht niet harder worden gereden dan tien kilo meter per uur, werd ingesteld we- gens wateroverlast. UTRECHT Het internationale trein verkeer ondervindt ernstige moeilijkhe den door de overstromingen in Italië en Oostenrijk. Zo is al het treinverkeer op het traject Salzburg—'Villach (Oosten rijk) gestremd. - De treinen naar en van het noorden beginnen en eindigen in Innsbruck. Tussen Brenner en Bolzano rijden in plaats van treinen autobussen, maar tussen Bolzano en Verona is in het geheel geen trein- en wegverkeer mo gelijk. De Duitse spoorwegen hebben besló ten om de goederenwagons van de Ne derlandse Spoorwegen mét toestemming Zuid-Oostenrijk en oostelijk-Italië niet meer over te nemen. Er stonden van morgen dan ook ongeveer tweehonderd wagons op Nederlandse grensstations te wachten. De meeste zijn geladen met waren, die aan bederf onderhevig zijn. STOCKHOLM Een staking van 26.000 leraren in Zweden is geëindigd. Vandaag krijgen vijfhonderdduizend studenten en scholieren voor het eerst sinds 11 oktober weer les. Zaterdag werden dé voorstellen van de bemlddelingscommlssie door beide partijen aanvaard. De docenten in staatsdienst krijgen nu een loonsverho ging van ongeveer 12,8 procent. De nieuwe regeling gaat in op 6 no vember. Voor de leraren betekent dit een verlies van ongeveer vijf miljoen dollar, omdat de loonsverhoging aan vankelijk met terugwerkende kracht op 1 maart zou ingaan. ROTTERDAM Nadat vannacht de student F. A. G., 21 jaar, uit de bar Ex tase aan de Nieuwe Binnenweg was ge zet, sloeg hij met een fiets de twee rui ten van de toegangsdeur in. Een man, die daarvan getuige was en zich met de zaak bemoeide, werd door enige onbekend gebleven bar bezoekers zodanig mishandeld dat hij naar het Dij kL rigtziekenhuis moest. ROTTERDAM In de brug daarover af te bre- uit 1514 lezen we „Eerst afgelopen week Is begon- ken. Twee jaar later blijkt zoe sullen sij moeten die nen met het dempen van Albrecht van mening ver- pen der Stedevaart tus- het Schouwgat nabij de anderd te zijn, blijkbaar schen de stede ende de Lagebrug. onder invloed van Rotter- Bilreshoel, overmits dat Hiermede wordt een dam. en beveelt hij de die zeer drooge es, dat men einde gemaakt aan een kaapstanders weg te ne- die 't zomers qualicken waterloop, die door vele men en de dam weer weg vaeren mach, ende daer eeuwen heen in Overschie te graven, met bevel „dien leggen in 2 heul of breg- eea geweldige rol heeft altijd open te houden", gen, die oock vermaect gespeeld, Rotterdam betaalde deze moeten wesen, dat hem wel In 1340 kreeg Rotterdam gunst van Albrecht met 500 costen sail by estimatie zoe van Graaf Willem van He- Fransche gouden franken, zij zeggen de somme van negouwen vergunning tot De Lage-brug werd weer 5000 het graven van een vaart hersteld. De Lagebrug vormt nog tussen Rotterdam en „scye" in 1412 gaf Wilem van steeds min of meer het (het oude woord voor Beijeren aan Rotterdam de middelpunt van oud Over- Overschie)stad vrijheid aan weerszij- schie. Vooral het „Voor- Natuurlijk zat Delft, dat den van haar Schievaart om" is nog typisch histo- in Rotterdam haar mede- tot circa 10 gaerden ter risch en verdient maatre- dingster zag niet stil en op beider zijden". Bij de Lage- gelen die het mogelijk ma- alle mogelijke manieren brug ontstonden telkens ken dit interessante en pi- trachtte het de vaart op moeilijkheden, aangezien toreske dorpsgedeelte te Rotterdam tegen te gaan. dit punt ongeregeld- bleef, conserveren, In 1376 tikken de heemra- Om voordeel boven Rot- Als we over de Lagebrug den van Delfland, bij mon- terdam te behouden groef lopen zien we nog in ge- de van hertog Albrecht, Delft de Delfhavense Schie. dachten de „keeren" de dan ook Rotterdam op de De Delftenaren gingen Oranjegezinden in „De vingers, omdat zonder hun „heijmelick" ondiepten ma- Oranjeboom", toestemming de heul niet ken bij de lagebrug -waar- Aan de overkant van de gemaakt had mogen wor- door kwesties veroorzaakt Schie staat het Veerhuis, den, aangezien deze onder werden die tot in 17e eeuw Met de nieuwe wam is een hunne jurisdictie lag. Al- zouden voortduren. begin gemaakt van de brecht beveelt daarom de Ook Rotterdam bleef in grote verkeersweg die de heul toe te dammen en de gebreke, want in een stuk Abtspolder moet ontsluiten. ROTTERDAM „Ars Musica" on der leiding van Alje Bolt gaat steeds meer een eigen plaats innemen onder de'goede dilettanten-orkesten. Zater dagavond gaf het orkest met medewer king van de pianist Cees van As in de Nieuwe Znlderkerk een concert waar voor een behoorlijke' belangstelling bestond. De dirigent had voor deze gelegen heid een niet alledaags programma sa mengesteld, dat bestond uit werken van William Boyce (1710-1779), John Stanley (1713-1786), Mozart en Haydn. Van de acht sinfonia's die Boyce heeft geschreven speelde „Ars Musica" de vierde in F in een goed gekozen tempo en met veel musiceervreugde, het geen ook gezegd kan worden van het derde Concerto grosso in G van Stan ley al slaagde het concertino, bestaan de uit Leon Alyon, viool, Cor Bake- iaar, viool, Evert Bruijn, cello en Ernst Dubbeld, cembalo, er niet-geheel in de zuiverheid te bewaren. In het tutti klonk alles echter weer veel beter. Ce-es van As heeft een heel goede beurt gemaakt in het concert voor pia no en orkest in A (KV 414) van Mozart waarbij het orkest zorgde voor een uitstekende begeleiding, al was die af en toe ten opzichte van de piano wei eens iets te sterk. De dirigent wist het geheel overigens vloeiend en soepel te houden, waardoor een uitvoering ontstond die zeker wel bevredigde. De pianist speelde zijn eigen cadenzen, die muzikaal van conceptie bleken te zijn en ook goed aansloten bij het geheel. Na eeri korte pauze werd het concert besloten met Symfonie nr. 85 in Bes (La Reine) van Joseph Haydn. Dit in meer dan een opzicht «merkwaardige werk kreeg een respectabele-vertolking en oogstte terecht een iandurig applaus. Telkens blijkt weer hoeveel moei lijker het is met een dilettanten-orkest tot een goed resultaat te komen dan met een dilettanten-koor, en daarom hebben we veel waardering voor het geen door „Ars Musica" zaterdagavond Zuiderkerk is ge in de Nieuwe prèsteerd. W. P. VERHEUL WASHINGTON Het aantal Ame rikaanse dienstplichtigen, dat maande lijks onder de wapenen wordt geroe pen, zal volgend jaar waarschijnlijk met de helft worden verminderd. Mi nister McNamara (defensie), die dit za terdag meedeelde, zei „dat de toestand in Vietnam aanzienlijk is verbeterd/' Ook zullen er minder vliegtuigbom men en munitie worden aangeschaft Overigens geloofde McNamara niet dat zich volgend jaar belangrijke wijzigin gen in de Amerikaanse luchtoperaties in Vietnam zullen voordoen. Tegen het eind van het jaar zullen er in totaal 385.000 man Amerikaanse troe pen in Zuid-Vietnam zijn; thans zijn het er nog 345.000. Per maand worden er in de VS nu 50.000 militairen opge roepen. UTRECHT in het eerste halfjaar 1966 was van het aantal geboorten onge veer twee procent onwettig. Dat is een- tiende procent meer dan over bet gehele voorafgaande jaar. Van januari tot en met juni werden 2389 ongehuwde vrou wen van een kind bevallen tegen 4511 in 1965. Het percentage onwettige geboorten bereikte een recordhoogte in 1945: 3,55 procent. Opvallend is de zeer sterke stijging van het aantal jonge ongehuwde moe ders. Terwijl het aantal ongehuwde meisjes van 13 tot 16 jaar tussen 3950 en 1965 met slechts 38 procent steeg, nam het aantal onwettige geboorten in deze categorie toe met 176 procent. Voor meisjes van 13 tot 19 jaar zijn deze per centages resp. 43 en 124. Ruim veertig procent van het aantal onwettige kinde ren wordt geboren uit meisjes beneden de twintig jaar. Het jaarverslag van de Nederlandse fe deratie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind (FIOM), waarin deze cijfers staan, maakt ook een indeling naar kerkelijke gezindte. Van de ongehuwde moeders was vorig jaar 41,6 procent r.k. (1955:41), 23,9 (21) pro cent hervormd, 4,6 (5). procent gerefor meerd, 4,1 (3) procent van de andere kerkformaties en 25,9 (22) procent bui tenkerkelijk. "V Met deze woorden kritiseerde de Rus sische minister van, defensie, Malinofski, vanmorgen tijdens een militaire parade op het Rode Plein in Moskou, de houding van de VB. (Voor de 49ste maal werd vandaag de Russische revolutie herdacht) Ook de Chinese leiders kregen een veeg uit de pan. Malinofski betreurde, het dat zij de eenheid van het commu nistische kamp bij zijn hulp aan Vietnam verstoren. „Dit is een belemmering voor de eensgezindheid van alle progressieve krachten bij hun. strijd tegen de Ameri kaanse agressie ia Vietnam en het moe digt de VB. aan tot nieuwe misdaden." Het was de eerste maal dat Maliniwski bij de jaarlijkse parade het ideologische geschil met China aanroerde. Deze laatste opmerking deed voor de Chinese zaakgelastigde die;met zijn mili taire attachés op het erepodium zat, de deur dicht Demonstratief stond hij na de rede van Malinofski op en verliet'met twee van zijn attachés het Rode Plein. China heeft ep zijn beurt wel de Ros sen gefeliciteerd met de herdenking van de revolutie. Opmerkelijk was dat de boodschap was gericht aan het Russische volk. Duidelijk werden de Russische lei ders genegeerd.- Erich Mende, FDP-voorritter, was van mening dat andere deelsta ten in de toekomst nog meer tie- dreigd rullen worden, nu zelfs in eén staat als Hessen, die een gezon de economische ep sociale basis heeft een dergelijk radicalisme mogelijk is. Als oorzaken van de opzienbarende winst van uiterst rechts worden ge noemd de regeringscrisis in Bonn, economische kwesties en een zekere „hunkering naar nationaal bewust zijn". Volgens waarnemers zullen de grote partijen in de Bondsdag (CDU/CSU, SPD en FDP) snel orde op zaken moeten stellen, willen zij een verdere opmars van de NPD ver hinderen. Met grote belangstelling wordt uitgezien naar de parlements verkiezingen van 20 november in Beieren, waar de NPD bij recente gemeenteraadsverkiezingen verras sende resultaten behaalde. De NPD, eens uitgemaakt voor een collecte-zakje voor ex-Nazi's, heeft ont kend dat zij sympathie zou voelen voor Hitiers nationaal-socialisten. Deze partij wil onder meer dat alle buitenlandse troepen en arbeiders het land verlaten en een einde maken aan de hulp in de ontwikkelingslanden. De NPD werd twee jaar geleden „ge boren" uit een fusie van kleine rechtse groeperingen". ROTTERDAM —«Wanneer „Madame Princesse" een komedie in drie „misdrijven" goed blijkt te zijn voor een redelijk aantal avonden van preten tleloos amusement, zal dit meer te data- ken zijn aan de zes leden van het Nieuw Rotterdams Toneel dan aan schrijver Félicien Marceau. Hij kwam niet veel verder dan het produceren van grappigheidsbellettrie, die aan ver wikkeling en handeling weinig inte ressants te bieden heeft. Dat er van sto'n stukje gelegenheidsliteratuur nog to neel is te maken, heeft regisseur Firn Dikkers in de zaterdagse première met talent gedemonstreerd. Zonder de jonge, van de Haagsche Comedie overgekomen achter Jules Royaards, zou het de spelleider niet zo aardig zijn gelukt. Zelfs in de scènes waarin de schrijver dramaturgisch faal de door de ontwikkeling van het zwen delverhaai vrijwel te stremmen, wist Royaards in z'n eentje het sped over eind te houden. Zijn tekst spuitend als een spetterende waterval en plastisch zo bewegelijk als een veulen in een malse wei, vulde de frêle acteur het hele toneel. Hij was met huid en haar de lepe Nicolas, die zich met on weerstaanbare logica nestelt in het huis van madamePrincesse en samen met de weduwe een zwendelpraktijk opzet, waaraan ook hun slachtoffers plezier beleven. Rie Gilhuys gaf wel charmant accent aan de vaag adelijke afkomst van ma dame, maar door onvoldoende rolvast heid bood zij het overrompelende ge weld van Royaards nog te weinig te genspel. Pim Dikkers pompte de wat inzakkende scènes weer op met zyn kostelijke creatie vén,een Franse arbei der, die meent dat madame het geslacht vaneen komend kind kan voorspellen, maar zich argeloos laat be zwendelen. Camille de Vries en Thera Verheu gen waren de geamuseerde slachtoffers van hetontvoeringsduo en Frans Kokshoorn typeerde een weinig schran dere politieman. Aanzieniyk minderbrutaal dan in zijn stukken „Het ei" en „Hier met de poet", probeert' Marceau in „Madame Princesse" a-morele praktijken logisch en acceptabel te maken. Dat hij daar mee, zoals vaak wordt beweerd, een bijdrage levert aan de sociale kritiek op de samenleving, gaat ons te ver. Hoogstens kan. van hém .worden ge zegd, dat hij het bedrijf van zelfkan- ters en egocentrische leperds als verma kelijk weet voor te stellen. Harry Wieh ontwierp een passend decor voor. deze komedie van de vlakte, TON HYDRA DE MEERN Veehouder H. C. van de Berg in Vleuten-De Meem moet' zijn hele veestapel,' ongeveer 70 koeien en kalveren, laten afmaken omdat op zijn bedrijf de gevreesde abortus bang heerst Deze veeziekte wordt de laatste jaren krachtig bestreden. De veehouder heeft door deze ziekte, waartegen men zich hiet kan verzekeren, een. grote finan ciële strop opgelopen. De verkiezingen In Hessen werden gehouden tegen de achtergrond van de regeringscrisis, die nog niet tot een oplossing is gebracht De FDP, die uit de coalitie is getreden,- hééft gisteren verklaard dat zn bereid is met iedereen, inclusief Erhard, coali- ttebesprekingen te willen beginnen. Deze mededeling verraste de politici te Bonn. Enkele dagen geleden had de FDP verklaard onder geen beding met Erhard in zee te gaan. Vandaag confereerde Erhard met CDU-fractieleider Barzel eri de Beier se CSU-voorzitter Srauss over de vor ming van een nieuw' kabinet en het resultaat van de verkiezingen in Hes sen. fBS&BSSSZt Van een kunstgebit geopereerd. Zater dagnacht kwam een jonge man tot de ontstellende ontdekking dat hij zijn kunstgebit had ingeslikt/ Benauwd wak ker geworden gaf hij bloed op, en be merkte dat hij zijn kunsttanden miste- De huismedicus raade onmiddellijk ope ratie aan, die in het Academisch Zie kenhuis te Leiden plaats had. Een po ging om iangs den slokdarm het gebit te verwijderen, had geen succes, zoodat men genoodzaakt was heden tot een vrij ernstige maagoperatie over te gaan;'te ernstiger omdat het lastig voorwerp nog - niet in de maag zat. De operatie is ech ter goed geslaagd. Be c Veente -Bljkai gerlstr. fó»54 Agent ■«Ustraa Ktach: „Betani gk 2646 *■•<3. en jApotti teffl».

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2