Miletic-kolos in RTM-remise RAVAGE IN SCHOOI, VANDAAG GESLOTEN Weeklang lachen met humoroloog Tailleur Df|?oltcröammer Dievengilde hoogst actief in weekeind Banaal grollenspel van Jan Wolkers Asma's eerherstel yan Max Reger Mr. Alger a begraven KRL gaat als eerste naar Deep Cove lÜrunott Inktpot over projector Jongelui rookten hasjiesj-sigaretten Landelijke CAÓ voor orkesten Os. A. W. Lenderink verzorger van gevangenen Bach-orkest gaf geslaagd concert Mishandelingen in Park en eafé's Tussen pallets bekneld Persfotograaf tijdens werk bestolen Leuve Lloyd in Japan gereed Minder katoeninvoer in Nederland Shirley naar Rusland Van Ommeren-Maduro NV in Curasao opgericht pagina 4 2A MAANDAG 12 DECEMBER 19^ (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam in de lagere school aan de Carnissesingel hebben onbekenden dit weekeinde zo'n ravage aangericht dat de school vanmorgen voor de leer lingen gesloten moest blijven. De indringers moeten geruime tijd binnen zijn geweest. Uit ROTTERDAM Geheel ten onrechte is de orgelmuziek van Max Reger de laatste jaren sterk verwaarloosd. In de werken van deze in 1916 overleden meester spreekt nog steeds de grootste contrapuncticus na Bach, zoals ons zaterdagavond in de Wilhel- minakerk weer duidelijk is ge worden, toen Feike Asma Regers opus 40 nr. 1: Phantasie über den Choral „Wie schön leucht't uns der Morgenstern" op meester lijke wijze weergaf. Reger schreef zijn orgelcomposities midden in de vervaltijd van de orgel bouw, toen men onder invloed van de romantiek steeds minder vulstemmen (mixturen etc.) disponeerde en deze op de oude, daarmee nog rijkbedeelde or gels verving door zoete, minder karak teristieke stemmen. Daarvoor zochten de componisten in die tijd bewust of onbewust compensatie door akkoord- verdubbelingen, om toch een stralend Nederland is van oudsher een land van vrachtvaarders. On ze schepen brengen lading waar die nodig is. Of dat nu een partij hout van een kleine Finse haven naar Zaandam is, of een lading bestaande uit miljoenen tonnen olie van de Perzische Golf naar een der raffinaderijen in het Nieuwe Waterweg-gebied. Waar iets te verdienen valt voor een rederij, daar gaan schepen heen. Straks in Cherbourg 500.0OO-tonners? Avalon gaat iveer cruises maken HAM. gaat in Peru baggeren - - 177. kv- - (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM MUetic, de Zuidsla- viër die inet zijn beeldhouwerij in Zaandam regelmatig stof heeft doen opwaaien, is van plan zich in Rotter dam te vestigen. Zijn meer dan drie meter hoge „deltawerker" in gips, staat al in de werkplaats van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij aan de Kromme Zandweg. Bij navraag kregen wij niet de indruk dat men bij de RTM ingenomen is met deze „onderverhuring". De ge meentelijke afdeling kunstzaken heeft er geen enkele bemoeiing mee; daar zou men er trouwens nooit over hebben gepeinsd MUetic naar de Maasstad te halen. Deze „asielverlening" schijnt te zijn geschied op verzoek van burge meester mri W. H. Sprenger van Oostvoorne. Een Noordhollandse rela tie had zijn hulp ingeroepen, nadat Miletics atelier in Zaandam moest worden afgebroken. De beeldhouwer koos Rotterdam als uit wijk omdat hij er op gokt, een beeld houwwerk (dus niet per sé de delta werker) geplaatst te krijgen ter versiering van een gebouw in het Deltagebied. In zeven lokalen zijn boeken, schrif ten en inktpotten over de vloer gesmeten. In een van de lokalen was een vuurtje gesticht dat met een blusapparaat was geblust. In de gang waren kledinghaken uit de muur getrokken. De deur van een werkkast was uit de scharnieren gelicht. Een bureau was openge broken Verder lagen door het ge hele gebouw stuk gegooide plan ten en serviesgoed. Iets dergelijks gebeurde in het maga zijn van de montessorischool aan de Abeelweg. De schade kon daar evenmin worden vastgesteld. Er werd onder meer een inktpot leeg gegooid over' een filmprojector van tweeduizend gulden. De inhoud van alle kasten was over de grond ge gooid. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Moppenkoning Max Tailleur begint donderdag aan een reeks van zes voorstellingen in het Luxor-theater. In zijn programma staan de Nederlandse zangeres Con- ny van den Bos („ïk ben gelukkig zonder jou"), de Briste Pauline Johnson en de pianist Leslie Davis. Het praatje-vooraf dat wij met Tail leur hadden, werd al gauw een uur tje lachen met Maxi Hij spuit zijn grappen als een vulkaan, waarin hij een arsenaal van maar liefst 44.000 moppen heeft verzameld. Van half april tot half mei volgend jaar hoopt de „humoroloog" een tour nee te maken langs Nederlandse kolo nies in Manilla, Singapore, Hong kong, Australië en Nieuw-Zeeland. Voor een Australische reclamezender zal hij in het Engels een televisiepro gramma van een uur verzorgen. Tailleur zei; „Met Engels heb ik geen moeite, maar de mensen die luiste ren, hebben het rot". Dat dit laatste best meevalt, demonstreerde hij me teen in een serie Amerikaanse mop pen, waarmee hij de levers der jour nalisten aan het schudden bracht. Het publiek mag straks zelf uitmaken, welk soort moppen het wil horen. „Als de mensen maar lekker blijven lachen." Al is de verleiding groot, we zullen er geen voorproefje van ge ven. Alleen nog een historisch feit. Tailleur had met een directeur om een rondje cognac gewed, dat de bezoe kers van een Zeeuwse perso- neelsavond net zo spontaan hem staande een ovatie zouden brengen als in Brabant. De Zeeuwen echter blvsn, hoewel enthousiast klappend, zitten. Tot Max tegen zijn pianist zei: „Speel als de drommel het Wil helmus". LAREN In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie van Laren elf jongelui, onder wie twee meisjes, betrapt bij het roken van hfe'jiesj- rigarêtSen. Een 'kleine IhortcHuaid hasjiesj werd in beslag genome.. De jongelui werden voor een verhoor meegenomen naar het politiebureau. De bewoonster van het huis waar de jongelui werden aangehouden, wist dat de jongens en meisjes bij haar thuis waren. Zij zelf was op vei jaars visite. Van deze foto zegt Max Tailleur: „Je kunt hierop zien, wat ik doe: sjmoezen dat merk je aan m'n handen". van 50 jaar geleden Dure ganzenIn 't Oosten van one land worden thans heel wat ganzen voor uitvoer naar Duitschland opgekocht. En de prijzen, die besteed worden, zijn on gekend hoog. Oudere dieren, welke in normale tijden voor hoogstens ƒ3,- van de band worden gedaan, worden op 't oogenblik gaarne met 10, tot Jó,- betaald. En de opkoopers maken nog beste zaken. Ze dooden de dieren en voeren ze uit met een winst van zelfs 50 tot 100 procent. Er zijn nu personen en combinaties bezig met het mesten dezer dieren in 't groot Honderdtallen ganzen worden „geprepareerd" voor dVn uitvoer. UTRECHT v-s Het ziet er naar uit dat de eerste landelijke CAO voor alle Nederlandse symfonie-orkesten vol gend jaar september van kracht zal worden. Dit deelde dhr. C. M. v,d. Berg, voorzitter van de Algemene Bond van Kunstenaars vanmorgen op het congres van zijn bond te Utrecht mee. Hij memoreerde de groei van het le dental van 300 tot 850 leden en de ver heugende resultaten van de activitei ten, die de bond op verschillend terrein heeft kunnen ontwikkelen. Er zijn ook tekenen, dat de erkenning van de bond in kringen van de toonkunstenaars steeds toeneemt. Voorts releveerde hij enkele belang rijke zaken, zoals de liquidatie van de Nederlands Opra, de salarissen van de radiomusici en het rechtspositie-regle ment dat werd opgesteld voor de leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Als eerste orkest in Nederland kan het B.Ph.O. thans recht doen gel den op een vijfdaagse werkweek. De heer Bonn is van mening dat met dit reglement het Nederlandse Or- kestenverbond kon worden beïnvloed t.a.v. een CAO voor alle symphonie-or- kesten, die waarschijnlijk volgend jaar van la-acht wordt. Het cao-concept, dat thans onder de leden circuleert zal 18 december in een vergadering van afge vaardigden besproken worden. ROTTERDAM Dr. G. de Ru, prae- ses van de generale synode der Neder landse Hervormde Kerk, heeft zondag avond in de Laurens- of Grote Kerk ds. A W. Lendennk (39) bevestigd als gevangenispredikant. „Een machtige, maar ook moeilijke taak, zoals dr. De Ru het noemde :n een persoonlijk woord. Hij herinnerde aan de zeer bijzondere levensomstan digheden van de mensen aan wie ds. Lenderink het evangelie zal moeten brengen. Dr. De Ru gaf hem de tekst uit Jesaja 61: 1 en 2 mee: „om voor gevangenen vrijlating uit te roepen en voor gebondenen opening der gevange nis". Ds. Lenderink trok in zijn intre- de-preek als grote lijn, dat de christen naar de wereld zal moeten gaan naar de melaatsen, naar de zondaren, naar de gevangenen, naar de underdog, om de werken van God te zien. Hij baseer de zijn preek op enkele bijbelgedeel ten Exodus 33: 12 tot 23, Johannes 1: 18 er, Lucas 4:14 tot 30. Ds. Lenderink, de opvolger van. ds. D. Westerveld, die begin dit jaar met emeritaat ging, was voorheen predi kant voor bijzondere werkzaamheden in Den Haag. Hij werkte voor de stich ting Haagse kindertehuizen. Daarvoor reeds was hij geestelijk verzorger in het Jongenshuis te Hcenderloo. Hij be gon als predikant in Gieterveen. ROTTERDAM Voor een verheu gend groot aantal belangstellenden con certeerde zaterdagavond in het koorge- deelte van de Laurenskcrk het Rotter dams Bachorkest. Dit overwegend uit leden van het Philharmonisch bestaan de ensemble, dat een basis-bezetting van elf sprijkers heeft Is voordien in cidenteel opgetreden vij de Cantate dienst enin de kerk. Tijdens dit eerste „eigen" concert neeft het orkest de bezoekers vergast op fijnzinnig en expressief musiceren. Onder de sobere exacte leiding van di rigent Gerard Akkerhuis werd er reeds een zeer behoorlijk peil in het sa menspel bereikt, terwijl de zuiverheid weinig te wensen overliet. De goede kwaliteiten vielen al direct op in het ter opening gespeelde „Kerst concert" van Corelli, waarin alleen het cembalo nauwelijks hoorbaar was. Ook de begeleidingen van de twee optredende solisten waren muzikaal zeer verzorgd: eerst in het concert voor hobo en strijkers van B. Marcello, waarin de tegenwoordig In Mexico werkzame Gijs de Graaf met zijn mil de toon en gevoelige voordracht de solo partij fraai reliëf gaf, en vervolgens in het orgelconcert in Bes (op. 4 no. 6) van Handel. In dit laatste werk solieerde André Verwoerd, die eerder op de avond al geboeid had met een evenwichtige ver tolking van eenthema met variaties van Joh. Speth. Ook Handels solopartij werd contrastrijk en buitengewoon hel der door de geconcentreerd spelende or ganist weergegeven. Met muzikantesk spel in de snelle delen en met een bewonderenswaardi ge klank in het Largo affettuoso van het aantrekkelijke tweede concertino in G van C. Ricciotti (vroeger toe geschreven aan Pergolesi) werd deze avond door het Bach-orkest besloten. ROTTERDAM Vier jongens, de ne gentienjarige matroos M, P. de zeven tienjarige matroos Th. K., de zestienjarige bijrijder P. W. en de zestienjarige J. G. zijn gearresteerd omdat zij zonder enige aanleiding in het Park de zeventienjarige matroos M. R. en de vijftienjarige P. W. hadden geschopt en geslagen. Dé aange vallenen zijn in het Dijkzigtziekenhuis verbonden. Na een woordenwisseling in café Pleinzicht aan het Noordplein heeft de 35-jarige koopman T. S. de 45-jarige koopman H. K. buiten zo geschopt en geslagen dat het slachtoffer met bloe dende hoofdwonden naar het Dijkzigt ziekenhuis moest worden gebracht. In café De Koot aan de Kootsekade is de negentienjarige isoleerder M. v.d, L. vannacht bij het verlaten van het café gestompt door de 24-jarige koopman J. B. De jongen is met ernstig hoofdletsel naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. ROTTERDAM De totale invoer van ka toen binnen het Nederlandse douanegebie bedroeg in het seizoen 1 sept. 1955- 31 aug 1966 totaal 347.006 balen, tegenover 346 034 balen 5n dezelfde periode bet Jaar daarvoor. Zo blijkt uit het jaarverslag van de Vereeni- ging voor den Katocnhandel te Rotterdam. Naast de voorraadvemunding bij de in dustrie zelf en een lichte daling van het katoenverbrutk van 340 000 tot 3C0.090 balen, is nagenoeg het gehele surplus heruitge- voerd. Er is in het vorig jaarverslag reeds op gewezen, dat een groot deel van de in Nederland ingevoerde katoen niet meer in de zeehavens wordt behandeld en opgesla gen, maar dat de behandeling in de binnen landse havens van Almelo en Enschede geschiedt, waar niet alle expediteurs over zgn, douaneloodsen beschikken. De katoen, die voor doorvoer bestemd is, moet derhalve worden ingeklaard en later opnieuw worden uitgeklaard. De daling van de katoenvoorraad. zowel in Nederland als in Japan en de meeste overi ge Westeuropese landen ziet de vereniging als een gevolg van de alom gebruikelijke inkooppolitiek voor onmiddellijk verbruik, hetgeen in de hand wordt gewerkt door de huidige rentevoet in West-Europa. ROTTERDAM De 49-jarige haven arbeider H. C. Luitgaarden uit Halsteren is zaterdagmiddag met zijn onderlichaam bekneld geraakt tussen twee pallets met Amerikaanse legergoederen. Hij is in het Havenziekenhuis opgenomen. Het onge luk gebeurde in de Prinses Beatrixhaven. ROTTERDAM In het Piccolo-thea ter zaten de toeschouwers zaterdagmid dag rondom een naar een idee van N£- colaas Wijnberjj „aangelegd" kerkhof, waarop de éenacter „Wegens sterf geval gesloten" van Jan Wolkers in pre mière werd gebracht. Voor wat hij noemde zijn „commedia della morte" paste de schrijver de oude truc toe, die moppentappers het best beheersen, ni. door het omkeren, van waarden een lachtertje te wekken. Dit kan op verschillende manieren gebeu ren. De hoogste en tegelijk diepzinnig ste vorm werd bereikt in de Jiddische Witz (voor de fijnproevers). Meer voor alleman zijn de oppervlak kige en meestal ook onschuldige grap pen a la de Sam- en Moosmoppea. Op de laagste trap staan de moppen waarvan de bedoeling is een waarde of realiteit zó te kantelen dat er een ba naal, profaan of zeifs blasfemisch ef fect ontstaat. Wolkers mikt niet hoog. Zijn éénac- ter is weinig meer dan een uitgerekte mop van de goedkope soort. Nog altijd is zijn protestlied tegen een streng-christelijke opvoeding niet uitge zongen, zodat hij blijft doorslaan naar het andere uiterste. Hij gaat de van thuis meegekregen voorstelling van de jongste dag als een dragonder te lijf en maakt er een reeks lugubere en soms naar blasfemie hellende grollen van. Met zyn „humor"-op-zeer-laag-pit- e kwam Wolkers aan theatermaken niet toe: dat kreeg hij cadeau van het Nieuw Rotterdams Toneel met het ta lent van regisseur Jules Royaards en een sterke bezetting. Na de voorstelling las Wolkers eigen werk voor: een kort verhaal, dat te lang duurde en alweer een geforceerd wegschrijven van zijn herinneringen bleek te zijn. Ook in zijn manier van voordragen is hij van zijn verleden nog niet los. Wij moesten denken aan de saioste vergadering van ome kna- penvereniging. Maar dat was veertig jaar geleden. TON HYDRA ROTTERDAM De Rotterdamse pers fotograaf Tom Kroeze heeft zaterdag ochtend toen hij bij het Rotterdamse stad huis aan het werk was, zjjn Leica-camera met blltz-apparatuur even in het portaal van het stadhuis neergelegd. Vijf minuten later '.varen camera en apparatuur, waar de ƒ1200, verdwenen. In het weekeinde waren inbrekers ac tief. Zo zyn bij Iberica Shïpstores in de Schietbaanstraat bureauladen doorzocht. Uit een geldkistje verdwenen enkele hon derden guldens. Uit de antiekwinkel L. v.d. Eerden aan de Eendrachtsweg wer den vier zakhorloges met kettingen en zeven spaarbankboekjes gestolen. Uit de garage van Johan de Heer Auto bedrijf aan de Admiraiiteitskade ver dween een voor reparatie bestemde Olds- mobile-personen wagen. Inbrekers stalen ook 160 uit een kan toorboekhandel aan de Stadhoudersweg, ƒ560 uit de kassa van een groentewin kel aan de Rotterdamse Rijweg, 105 aan wisselgeld uit een groentewinkel aan de Discusstraat, waar ook voor ƒ110 aan animo-zegels werd ontvreemd, en honderd pakjes sigaretten, honderd pakken koffie en tien kilo bastertsuiker uit een maga- zijnkast van het filiaal van De Gruyter aan de Manonstraat in Hoogvliet. EEen etalageruit van „Eurolicht" aan de Schiedamseweg moest het m de nacht AMSTERDAM Het Nederlandse zan geresje Shirley zal volgend jaar mei een tournee van drie weken door Rusland maken. Zij zal in Moskou en Leningrad vijftien voorstellingen geven. Ook zullen opnamen worden gemaakt voor radio en televisie. orgelgeluid te krijgen. Vandaar dat hun werken voor ons begrip soms wat te dik klinken. Ondanks dit bezwaar blijft Regers werk ook voor onze tijd zijn waarde behouden en het was een onverdeeld genoegen weer eens een van zijn grote werken te horen spelen door een orga nist die daarvoor een duidelijke dispo sitie heelt. Ook in de overige werken van het programma, dat op Handels Concerto in d na, geheel in het teken van de adventstijd stond, was veel schoons te genieten. Vooral de „Variations sur un Noël", gebouwd op een prachtig do- risch thema door Marcel Dupré, genoot in een afwisselende registratie een su blieme vertolking. Jan Zwarts beide Adventszangen „Hij komt om op te richten" en „O Gij mijn Troost" vormden de door het pu bliek ongetwijfeld zeer gewaardeerde opening van het concert. Het zoete wiegelied van Vieme (Ber ceuse) had zonder schade te doen aan het programma o i. achterwege kunnen blij ven. W. P. VERHEUL. van zaterdag op zondag ontgelden TWp„ bandrecorders verdwenen. J Bij de watersportvereniging „De Kolk" aan de Abraham van Stolkweg u-erd mahoniehouten zeilbootje gestolen. In een snackbar aan de Meent zijn hu reauladen en een geldkistje opengebnT ken. De inbrekers hadden tijdens h„ë werk een tafellaken voor het raam v? hangen. EEr is nog niet vastgesteld vonë hoeveel er hier is vermist. Van een auto aan de Ludolf de Jonah straat werd zaterdagnacht een ruit ver nield. De auto-inbrekers braken de rJ:i uit het dashbord. Waarde van de rad£ ƒ50, vernieling aan de auto voor ƒ250 Zes winkelende dames zijn op de nar terre van Vroom en Dreesmann aan dë Hoogstraat door zakkenrollers belaaëd- van vier hunner verdween de portemon naie uit de handtas, van de beide ande ren werd de mantelzak gerold. In de dancing „De Wiek" aan de West blaak zijn. toen de eigenaresse op dë dansvloer in actie was, een portemon naie met ongeveer 25 en een paar mr" bellen uit een op een stoei staand da mestasje verdwenen. r DEN HAAG Na een korte rouw. dienst, die werd geleid door ds. F b Hoekstra, gereformeerd predikant 'van 's-Gravenhage-Oost, werd vanmiddag on der grote belangstelling op de begraaf plaats Nieuw Eijkü duinen het stoffeM overschit van de vorige week op 4- jarige leeftijd overleden oud-minister en lid van de Raad van State mr. J. Algera begraven. Ds. Hoekstra hield een meditatie over psalm 143. Namens deregering werd de begrafenis om. bijgewoond door minis ter president prof dr. J. Zylstra en de ministers dr. Verdam en ir. Witte. Na mens de Raad van State waren aanwezig de vice-president dr. L, Beel en een groot aantal ieden va ndit college. De Tweede Kamer werd vertegenwoor digd door de voorzitter mr. Van Thiel de AR-fractie door de heer Roolvink' Ook de minister van staat dr. W Brees en zijn echtgenote woonden de'plech tigheid bij, evenals de oud-ministers Cals, Vondeling, Smallenbroek en Sam- kalden. Bovendien gaven een groot aan tal leden van de beide Kamers, de pro vinciale staten en een aantal oud-staats secretarissen van hun belangstelling bljk. Rotterdammer 8.13 machine 7 1389 De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd NV heeft dat weer eens bewe zen met haar schepen Schie Lloyd en Wonogiri, Beide vrachtschepen zul len namelijk als eerste in hun log boek als haven die aangelopen is, de naam Deep Cove kunnen zetten. Deep Cove ligt bijna aan het zuide lijke puntje van het Nieuwzeelandse Zuid-eiland en de haven wordt in het maandblad „Lloyd-Mail ,,'s we relds jongste en kleinste haven" ge noemd. De twee in de Nieuw-Zeeland dienst van de Lloyd varende sche pen bereiken Deep Cove vanaf de Stille Oceaan via de Doubtful Inlet en de Smith Sound. Het vaarwater erheen is ongeveer 18 mijl lang en voert door een prachtig stuk woeste natuur. Aan belde zijden rijzen stei le, met bomen begroeide bergwan den omhoog. De haven van Deep Cove is riet veel meer dan een kleme aanlegstei ger. De Schie Lloyd en Wonogiri ko men er voor de aanvoer van materi aal dat nodig is voor de bouw van een grote krachtcentrale aan het Ma- napouri-meer. Deze centrale moet het gehele Zuid-eiland van elek trische energie gaan voorzien. Om dit materiaal op de plaats van bestemming te krijgen, is vanaf dit meer een weg aangelegd, die door de bergen naar Deep Cove leidt. Het moet een vreemd gezicht zijn de grote vrachtschepen afgemeerd te zien temidden van een brok onge rept natuurschoon en aan een aan legsteiger van niet meer dan 20 bij 20 meter. De bouw van de steiger heeft in verband met de steile berg wanden heel wat hoofdbrekens ge kost. Het was namelijk bijzonder moeilijk om bodem te vinden voor de fundatiepalen, want op enkele meters van de rotswand af wordt reeds een diepte gemeten van ruim 36 meter. De Schie Lloyd was het aller eerste schip dat in Deep Cove af meerde. Het schip bracht 570 ton machine-onderdelen, waaronder en kele stukken van 50 ton. De Wonogi ri volgde eind november, terwijl de Schie Lloyd in februari nog eens een keer zal komen. Ook op deze reizen werd en wordt 570 ton lading aangevoerd. In de onderlinge strijd van de Westeuropese havens om faciliteiten te creëren die de grootst mogelijke schepen moeten kunnen ontvangen, heeft de Franse haven Cherbourg onlangs een belangrijke zet gedaan. Burgemeester Hebert heeft name lijk bekendgemaakt dat een rege ringsstudiegroep gereed is gekomen met een plan voor een diepwaterha- ven die accommodatie zal b'eden aan tankschepen tot 500.000 draag vermogen. Dit 30 miljoen - francs kostende projekt is gebaseerd op de aanleg van een pijpleiding, waardoor de in de haven geloste ruwe olie naar di verse plaatsen in het binnenland kan worden gepompt. Zelfs is er gesproken over een onderzeese lei ding naar Engeland, waardoor Cher bourg ook een voornaam deel van de Engelse oliebehoefte zou kunnen lenigen. De diepwaterhaven (25 tot 30 me ter) zou moeten komen naast de hui dige marinehaven. De Britse Spoorwegen zal met het ss. Avalon (dat de nachtdienst Hoek van HollandHarwich onderhoudt) komend jaar drie cruises van 10 tot 13 dagen maken. De afgelopen jaren gebeurde dit ook reeds; daarbij wer den havens zoals Lissabon, Tanger, Stockholm en Helsinki aangelopen. De eerste cruise van 1967 gaat naar Oslo, Bergen en Stavanger (717 mei); de tweede naar Ham burg, Helsinki, Leningrad en. Kiel (2—15 juni) en de derde naar Amsterdam, Hamburg en Kopenha gen (29 september10 oktober). Alle cruises beginnen in Harwich. Normaal kan de Avalon 750 passa giers vervoeren, maar tijdens de cruises zal dit aantal tot 320 worden gereduceerd. <5 Begin volgend jaar zai de Hol- landsche Aanneming Maatschappij in opdracht van de Peruviaanse re gering een begin maken met bagger- werkzaamheden in de haven van Pisco, een vissersplaats honderd mijl ten zuiden van Lima. Het gaat hier om het uitdiepen van de haven en het funderen van een nieuwe 700 meter lange steiger, waarvan de bouwnoodzakelijk is geworden in verband met de belang rijke uitbreiding van de visserij-in dustrie en de zeehandel in vismeel produkten te Pisco. Bij deze werkzaamheden zal de sleepzuiger HAM 305 worden inge zet,' die een hopper-inhoud heeft van 2700 kubieke meter. De sleepzui ger is 7 december met een beman ning van 18 koppen uit Kinderdijk vertrokken en zal de reis naar Peru op eigen kracht maken. Men denkt voor de oversteek omstreeks een maand nodig te hebben. In totaal zal ongeveer 1.000.000 ku bieke meter grond moeten worden verzet. De H.A.M. wil het project, dat wordt gefmancieerd door de We reldbank, in een half jaar voltooien. Het is niet de eerste maal, dat de H.A.M. werkzaamheden verricht in de wateren van Zuid-Amerika. In 1960 voltooide zij een groot bagger- projekt in Venezuela: het uitdiepen van een nieuwe toegang tot het Meer van Maracaibo en het maken van de haven van Puerto Cabello, -M SÉÉÉt» ROTTERDAM Ir. L. P. Ruys, di- rekteur van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, zal 15 december ip Shi- mizu (Japan) namens zijn maatschap pij het m.s, Leuve Lloyd overnemen van de werf Nippon Kokan Kabushiki Kaisha. Het is de eerste van de vier zusterschepen die de KRL en de Stoom vaartmij. Zeeland twee jaar geleden in Japan bestelden. Het was voor de eerste maal in hun bestaan dat deze rederij-en schepen in Japan in opdracht gaven. Niet alleen was dit land goedko per, maar ook de levertijd was aanzien lijk ko'rter dan elders. Op 6 april werd de kiel gelegd en 18 juli liep de Leuve Lloyd van stapel. Onder commando van kapitein J. G. Victor uit Heemstede zal de Leuve Lloyd direkt na de overdracht naar Ne derland varen. In februari a.s. zai het schip zijn eerste reis maken in de gere gelde vrachtdienst tussen West-Europa en Nieuw-Zeeland. ROTTERDAM S. E. L. Maduro and Sons NV op Curacao en Phs. van Ommeren NV In. Rotterdam .hebben een overeenkomst van samenwerking gesloten, die heeft geleid tot de opri-chtlng van een gemeenschappelijk bedrijs dat de naam Van- Ommereh-Maduro NV zal dragen en gevestigd zal zijn te Wil lemstad (Curasao) De activiteiten van deze nieuwe onderne ming, die beginnen op 1 maart 1967, omvat ten agenturen op het gebied van scheep vaart en luchtvaart, alsmede het optreden als makelaar bij het charteren en vercharte- ren van schepen. Do partner van Van Ommeren op Curacao, S. E. L. Maduro and Sons N.V., 15 een van 1937 daterend bedrijf, dat aanvankelijk han delde in o.m. textiel, hout en tabakswaren, maar aan het eind van de vorige eeuw belangen kreeg in de scheepvaart en scheepsbouw op Curasao. Het bedrijf heel' Ita aanzienlijke mate mede bijgedragen rit ■de ontwikkeling en groei van de haven al daar waaraan men omstreeks de eeuwwisse ling bijzondere aandacht Is gaan besteden. Maduro onderhoudt nauwe relaties verschillende oliemaatschappijen en heelt een groot aantal seheeps- en- reisagenturen. Door de oprichting van de nieuwe onderne ming in Willemstad beschikt Van Ommeren nu over vestigingen in 27 steden, en wel «j West-Europa, -Noord- en West-Afrika, de Verenigde Staten, Canada en het Carafbisch gebied, waarbij het reden van tantum buik-carriers, lijnschepen en kustvaartinsen, alsmede de tankopslag in verschuilende land den, de btanentankvaart en het agenturen"®* drijf tot de voornaamste aktiviteiten beho ren. «ra orcein 14 kr. GOUDEN REVERSSROCHE geel en wit goud. bezet met 3 loupe-zuivere briljanten en cultivé parel 58 Dit Is slechts één voorbeeld uit onze bijzonder mooie 11 kolhktl» exclusieve sloteden WINKELCENTRUM BINNENWES 45 TELEFOON 1U6.15 ROTTERDAM 'Hl vu Stede voorst Emms -Wat voor i Klac heij, 1 vrljda Bijk ivenstr ken. 1 Apo

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2