WERELD VOEDSELCRISIS IS REEDS BEGONNEN Weer jonge vrouw op Sicilië ontvoerd Kampbeul Kotalla trouwt Slachtoffer van moord Vooruitzien in wrok? DICK HOUWAART WH VOLLEDIGE AFBRAAK VS; VOORRADEN TE GERING 01. Spelen op tv 3,6 min gulden ??f fe Jan Kreuger" introduceert zingend z'n boek Verkeersregels voor blinden Schietpartij in kerk: vrijspraak Tricotagefabriek ontslaat 10 man D'66's nachts ook busdienst '-u ip Financieel weekoverzicht Igllé? Democratisch ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 WASHINGTON De reeds lang voorspelde wereldvoedselcrisis is begonnen! Voor het eerst heeft Amerika niet meer de voorraden om aan alle verzoeken te voldoen. (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Serie herenhuisjes aan de Leus- derweg anno, pak weg, 1930. Een ervan, uitwen dig gemoderniseerd, uit zicht op sportveld, is van Dick Houwaart. De voor malige Attentie-man zit noodgedwongen, deson danks lekker lui-ontspannen in de voorkamer zijn vrouw te gezelschappen. [HET „APPLAUS" VERTEERD VAANDEI VERDUIDELIJKEN? TIJD WERKT MEE Evenzo is er niets tegen in dien overblijvende contingen ten van confessionele partijen en misschien ook nog wel van libeale groeperingen de water dragers worden van een nieuwe conservatieve dageraad. Prachtig zo'n conservatief blok als tegenhanger. Idealisme? Ik dacht harde werkelijkheid die met de dag harder zal worden, 'tls alleen maar een kwestie van tijd. Jon geren kunnen hem bekorten. Pagina 3 l%.l ifv Jf jfe5 l .- B» 5 1 ts f® Ssif Bil de 5an Francisco-'oaai hebben studenten een plastiek van oude rommel geplaatst. De vogelver schrikker is gemaakt van drijfhout en omhuld met een oud karpet. De ogen zijn afgedankte wielen. Ridhard V. Reuter, special? assiste.it van de minister van buitenlandse za ken Dean Rusk, deelde m de Ameri kaanse hoofdstad mee: „Wij gaan nu een periode binnen van een lange voedselcrisis in de wereld. Voor het eerst hebben wij niet genoeg overschot ten. Wij zien m India een voorproefje van hetgeen van nu af aan over vijf tien of twintig jaar kan worden ver wacht, tenzij de voedselproduktie in de gehele wereld sterk wordt opgevoerd en de bevolking in evenwicht wordt gebracht met de voedselproduktie". Am-rika heeft negenhonderdduizend ton graan toegewezen aan India. Reu ter maakt zich echter zorgen over de rest van de behoeften van India ii 19S7. Dit land heeft volgend jaar elf tot twaalf miljoen ton nodig. Enige maanden geleden vroeg India om tussentijdse graanzendingen tot een hoeveelheid van twee miljoen ton. Rusland zal tweehonderdduizend ton graan naar India sturen. De produktie van India zal volgend jaar elf tot twaalf miljoen ton onder SALEMI Op klaarlichte dag is In ie Slciliaanse stad Salemi opnieuw een {sage vrouw ontvoerd door haar afge-» «wen minnaar. Het slachtoffer, de 3-jarige Mattia Ceravolo, werd vier isgen later In een hut gevonden. Haar natteerder, de 28-jarige vrachtwagen chauffeur Andrea Virtuoso, was bij hsar. „Ik ga liever dood dan trouwen met die man", vertelde zij de politie mannen, die haar bevrijdden. De ontvoering gebeurde twee dagen oa het einde van het sensationele pro- HILVERSUM Eurovisie zal een miljoen dollar, dat is 3,6 miljoen gul den, moeten neertellen om de rechten "voor het overnemen van de reportages welke de Mexicaanse televisie in 1963 'al maken van de in Mexico-City te houden Olympische Spelen, te verwer ven. Dit werd, in overleg met het Olym pisch comité besloten in een Sn Genève gehouden vergadering van de Europese Hadio Unie, besloten. Uiteraard zal de Unie de kosten ver halen op de landen, die deel willen hebben aan de uitzendingen. Elk land zal dus een aardig sommetje moeten neertellen, maar dit is nog niet alles. Er zullen ook 150 medewerkers van de OER naar Mexico moeten gaan om te zorgen voor rechtstreekse uitzendingen naar Europa. Hoe deze uitzendingen zullen worden geregeld kan nog niet worden besloten, aangezien men met weet hoe over twee jaar de ontwikkeling van satellieten voor televerkeer zal zijn. De mogelijkheid bestaat, dat Mexico tegen die tijd ook zal beschikken over «n mobiel bodemstation voor satelliet- uitzendingen en dat zou de omslachtig heid van eerst doorseinen naar Amen- ha voorkomen. ces, waarin de zoon van een rijke land eigenaar tot elf jaar werd veroordeeld voor het ontvoeren van zijn voormali ge, negentienjarige verloofde. Mattia Ceravolo en haar moeder kwa men terug van een ziekenhuis, waar zij een hezoek aan een familielid hadden gebracht, toen naast hen een auto stop te. Virtuoso en twee andere mannen sprongen eruit, sloegen de moeder te gen de grond en sleepten de jonge vrouw in de wagen. De politie kreeg een anonieme tip, dat het tweetal zich bevond m de hut tien kilometer buiten de stad op een stuk grond, dat eigendom is van de broer van Virtuoso. Bij de politie heeft Mattia Ceravolo een aanklacht tegen haar vroegere ver loofde ingediend. AMSTERDAM - Een zekere Jan Kreu- ger heeft gisteren in hotel Krasna- polsky in Amsterdam zijn eerste boek „Ik Jan Kreuger en pleinpu- bliek geïntroduceerd. Hij heeft dit boek geschreven om, zoals hij be weerde, „zijn talenten als auteur te bewijzen". Maar de auteur had nog meer noten op zijn zang. Hij zong met begeleiding van ,een beat-band twee pro testsongs. Jan Kreuger heeft een klacht inge diend tegen de schrijver Jan Cremer wegens plagiaat in zijn boek „Ik Jan Cremer". De nieuwe auteur heeft nog meer zor gen aan zijn hoofd. Zijn uitgeverij heeft namelijk bezoek gehad van twee advocaten, die gedreigd hebben met inbeslagname van het boek, om dat er beledigende passages in voor komen. Zijn commentaar hierop luidde: „Ik zou dit alleen maar leuk vinden." AMSTERDAM De Vereniging Het Nederlandse blindenwezen, heeft nieuwe e„truches opgesteld voor alleen-over- stekende blinden in verband met de m- voenng van het nieuwe verkeersregle ment en verkeerstekens. Be voornaamste wijziging is dat een Winde of slecht ziende eerst een voor- 1 saxen moet «even voor hij een straat |orerst©ekt. Dit zal gebeuren door de :net de punt schuin naar voren te stolden. Als de weg veilig is gaat de §«ok horizontaal en kan de slechtziende oversteken. ARNHEM Bij vervroegde uitspraak heeft de rechtbank de 47-iange koopman |A. D. uit Amsterdam vrijgesproken van jnoord en poging tot doodslag op j' februari in de Nieuw Apostolische kerk 'e Nijmegen, waar hij met een pistool rill schoten afvuurde. Hén van de kogels trof de 47-jarige mevrouw J. Teumssen-Doolaard m het onderlichaam. De koopman was ervan beschuldigd, jdat de kogel bestemd zou zijn geweest voor de 22-jarige telefoniste Lenie t Doolaard een zuster van het slachtoffer. 2 Met haar had D. een jaar een intieme ver- houding gehad. De rechtbank sprak. D. vrij, omdat zij net met uitgesloten achtte, dat hij m de mening verkeerde een alarmpistool m Plaats van een vuurwapen m de hand te hebben. Volgens de rechtbank is het ook met komen vast te staan, dat hij op i iemand heeft gericht en/of heeft ge- schoten. De officier had acht 3 aar met aftrek geeist De koopman is intussen in vrijheid ge steld. RHENEN De directie van de trico tagefabriek Harwig N.V. m Rhenen voor het grond-luchtverdedigingsbeleid. heeft tien man ontslagen. De oorzaak van het ontslag zijn moeilijkheden bij de afwerking van de synthetische ga rens. De schade, die. op deze wijze ontstond had een flinke inkrimping van de produktie tot gevolg. het benodigde blijven. Als Amerika in staat is, zeven miljoen ton te zenden, zal India nog vier of vijf miljoen ton van andere landen nodig hebben. Pakinstan krijgt van Amerika vijf tigduizend ton graan en dertigduizend ton talk. BREDA Kotalla, de man die in het concentratiekamp Amersfoort tien tallen mensen de dood instuurde en een levenslange gevangenisstraf in Bre da uitzit, gaat trouwen. Gistermiddag om vijf uur is het met een mededehng in het glazen kastje van het Bredase gemeentehuis aan de Grote Markt officieel bekendgemaakt, nadat hij donderdag in. het geheim in ondertrouw was gegaan. Zijn bruid is de 46-jarige Margarete Adetheid Samol, een verkoopster uit Fulda, dicht bij de Ocstduitse grens. Ze heeft Kotalla, die 58 jaar oud is, vele malen bezocht tijdens de 21 jaar, die hij nu in Breda heeft doorgebracht Eerder was Kotalla getrouwd met de nu overleden Annerose Kreikamp. Reden van het huwelijk van de eens ter dood veroordeelde, die samen met Aus der Fünten en Fischer zijn straf uitzit, is waarschijnlijk zijn hartkwaal. Kotalla zou zijn niet onaanzienlijke vermogen aan Margarete Samol nala ten als hij zou komen te sterven. De ondertrouw is schriftelijk afge daan. Nóch in de gevangenis, nóch in het gemeentehuis is er een plechtigheid geweest. De datum van de trouwdag wordt geheimgehouden. DEN HAAG De politie neemt aan, dat een lijk, dat 12 december in de Nieuwe Merwede bij Werkendam is gevonden, het stoffelijk overschot is Van een Duitse vrouw. De_ 75-jarige weduwe Helene Molitor uit Keulen Wordt sinds 17 november vermist. Ook haar zoon is verdwenen en het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze 43- jange man zijn moeder om het leven heeft gebracht en m de Rijn ge gooid. Buren wisten te vertellen, dat in het huis van de weduwe 16 november een klap en een val was gehoord en daarna een hevig steunen. Later heeft men de zoon met een groot pak het huis zien verlaten. De politie in Nederland heeft de Duitse politie van het vinden van het lijk op de hoogte gesteld, nadat was gebleken dat de vrouw niet uit Neder land afkomstig kon zijn. Vooral als het water van de Rijn hoog is, komt het vaker voor, dat stof felijke overschotten uit Duitsland naar Nederland drijven. AMSTERDAM Het bestuur van de afdeling Amsterdam van D '66 heeft de gemeenteraad voorgesteld 's nachts na één uur vanuit het centrum van de stad bussen' te laten rijden naar de buitenwijken. D '66 wil met deze regeling de Bene- luxactie „Glaasje op" steunen. Een nachttarief van een gulden zou geen bezwaar zijn. Brandweerlieden trachten hun evenwicht te bewaren op het moment dat een verdieping in stort van een brandend gebouw tra Manhattan. Zeven mannen werden meegesleept in het brandende puin. Na drieëneen half uur zwoegen konden ze worden bevryd. 1 Wat haar vindt ze terecht wel toekomt na jarenlange drukke activiteiten zijnerzijds: bij de (Amersfoortse) courant, als raadslid (prot. dhr, lijst), als medewerker in allerlei organi saties, als CH'er in de voorste gelederen en ten slotte als leider van de actualiteitenrubriek van de NCRV. De nieuwbakken PvdA-er (idool: hervormer Ed van Thijn) grijnst er maar es om. 'tls eventjes best aardig, zo'n vakantie. Straks wacht het hoofdredacteurschap in Alme- 1°. Zyii conflict en de afloop daarvan met respectievelijk CHU en NCRV zijn bekend. Daarvoor komen we niet meer. Het gaat uitsluitend om zijn huidige visie als jongere (nou, nou, neemt hij wat gas terug) op de Nederlandse politieke verhoudingen. Het zal niet helemaal lukken. Tè heet van de naald is immers nog het gebeuren, waarbij Dick Houwaart als hoofdpersoon of lijdend voor werp, hoe men het maar noemen wü, betrokken was. Eén ding moet hij nog kwijt: „De beschuldiging als zou ik applaus „gemaakt" hebben achter een pleidooi van een voorstandervan samenwerking tus sen a.r. en c.h. op het CHU-congres in Middelburg, is nonsens." „Ikzelf maakte dat verslag niet, maar een medewerker van me. Ik had een vraaggesprek met de heren Beernink en Tilanus. Toen ik daar mee in Bussum kwam, was "het verslag van de vergadering al afge monteerd. 'kVond het'prima. Heb dus niks geplakt, alleen mijn inter views toegevoegd. Bij het samenstel len van een verslag gebeurt het wel meer dat bij het overschakelen van speechfragment meneer A naar dat van meneer B ergens een stukje ap plaus blijft hangen. Boos opzet? Kol der." Maar nu dan zijn politieke visie van dit ogenblik, waarvan hij on langs, op een jongerencongres, getui genis heeft afgelegd. Hetgeen hem toen zijn ontslag bij de NCRV kost te. De hele visie is overigens hele maal niet origineel, vindt Houwaart zelf. Grinnikend: „Je bent ai haast een snob als je haar verkondigt. Maar vooruit, daar gaat-le dan." „De fout van onze na-oorlogse po litici is geweest, dat ze de binnen landse politiek op de oude, ver trouwde mamer hebben willen voortzetten. Om het eens illustratief te zeggen: fakkels ontstoken en vaandels ontplooid door mannen als Kuyper, Groen van Prinsterer, Troelstra, Nolens en noem maar op, werden na 1946 rustig verder gedra gen zonder dat men zich wilde rea liseren, dat die fakkels alleen nog maar een beetje nawalmden en de vaandels gescheurd of volkomen ver teerd waren. v- Wat ik daarmee bedoel is dit. Ik heb eerbied voor al die mannen en wil als christen geenszins het be lang van christelijke partijvorming IN HET VERLEDEN ontkennen. Deze tijd vraagt mijns inziens even wel een totale politieke heroriënta tie. Eigenlijk gold dit al direct na de oorlog: We zullen moeten begin nen ik ben daar na een lange weg achter gekomen met een vol ledige afbraak, een totale sloop van het bestaande. Tot nu toe zijn hier en daar wat restauratiepogingen ondernomen, die niets wezenlijk hebben veran derd. Het verleden bleef het uit gangspunt Jongeren, die grondiger of, de wakkere antiquarische versre gel „Zij' zullen het niet hebben" neuriend de Kamer binnen te mar cheren. Dat we erg fout zitten gaat nu zelfs de grootste domoor zien. Rond vijftig partijen dienen zich en dat in een tijd die naar eenheid dringt bij de komende verkiezin gen aan! De schare ontevredenen neemt snel toe. Voormannen in poli- ticis kreunen over „zieke democra tie". Maar de democratie is niet ziek. De democraten die de democra tie mishandelen zijn het Zeer duidelijk wordt dit, dacht ik, gedemonstreerd binnen de christe lijke partijen. Het ontetaan van de jongste kabinetscrisis en de oplos- „Slopers wilden restaureren binnen eigen par tijverband ikzelf binnen de CHU, een Jan Nagel binnen de PvdA, een Gruyters binnen de WD kregen de kous op hun kop. We konden ook nergens anders uit komen, omdat er, zoals ik al zei, niet gerestaureerd, maar volledig gesloopt zal moeten worden. Akkoord, het is net zo goed de fout van ons, naoorlogse generatie, dat we er niet m geslaagd zijn ons eerder aan de fictie van het erfdra- ger-zijn te ontworstelen. Toegege ven, dat we de hele santekraam van partijwezen en par tijformatie zon der veel protest over ons heen heb ben laten komen. Ik wil nog verder gaan: we deden lekker mee als miniatuur-politici, waarbij er vast hier en daar nog wel een aantal luitjes de hoop koester(d)e op de partijgolven naar een burgemeestersambt te deinen sing daarvan heeft ieder welden kend Nederlander toch nog wel vol doende in zijn hoofd om daar iets van te kunnen meevoelen. Wat omvatten, de confesslonale partijen? Progressief, middendenker- tjes en conservatief tegelijk. Het is maar net hoe de zaak er op een zeker ogenblik toevallig bij staat. Naar mijn mening thans bij de CHU (vooral door de invloed van Beernink) oer-conservatief, bij de ARP overwegend progressief, ter wijl de KVP naar rechts lijkt te tenderen. Zijn dat nu partijen die onze binnenlandse politiek verduide lijken of vertroebelen? Een ieder ge ve zelf het antwoord.... Dit is dan meteen mijn reactie op de vraag waarom ik niet naar de ARP ben gegaan, immers veel dich ter bij huis, 't Gaat hierom. Hoewel ik me daar op het ogenblik gewel dig thuis zou voelen: wie vertelt me hoe deze partij is geaard over twee jaar? Er bestaat ook nog zo iemand als het Kamerlid Schakel, inclusief achterban. Inderdaad praktisch lopen de politieke denkbeelden van een fi guur als de heer Bruins Slot en mij volslagen parallel. Mijn mening: als hij en zijn gelijkgestemden conse quent waren, deden ze als ik. Maar ja, da's voor de een blijkbaar moei- ïjker dan voor de ander. Heb ik dan geen kritiek op de PvdA en alles wat nog linkser zit? O ja, zeker wel. Daar moet net zo goed gebroken worden met vooroor logse stokpaardjes, met de door een Harry Mulisch zo duidelijk aange toonde regentenmentaliteit. Ook voor deze partij geldt volgens mij: afbraak. Dat verzin ik niet zelf. Ik ben in het goede gezelschap van dr. Vonde ling, die heeft gezegd dat de kans nu is gekomen om met de pro testantse en rooms-kathoheke arbei ders één grote, progressieve groepe ring te vormen. Daarbij dient, aldus nog altijd dr. Vondeling, de PvdA zich zo nodig op te heffen om aldus een bijdrage te leveren tot de nood zakelijke vernieuwing in Neêrlands politieke tuin. Daar moet het heen. En ik her haal, dat daarmee geen nieuwe din gen worden gezegd: de vorming van een progressief èn een conservatief blok. Dat 'zal de politieke hemel doen opklaren. Realisering lijkt (nog) onmogelijk onder de huidige verhoudingen. Maar de tijd gaat meewerken en de naoorlogse genera ties krijgen hierbij een machtige kans. Vandaag, dat wil zeggen: aan het einde van dit jaar en met de verkie zingen begin volgend jaar in het verschiet is er de mogelijkheid, in dien velen van velerlei signatuur de moed hebben radicaal afstand te doen van het verleden, samen poli tiek op te trekken. Nieuw links, oud links en christelijk links kunnen el kaar vinden. REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoo rnselaa n 175 Bezuidenhoutseweg )2 DEN H A AG TEL. 07G- 60 0112-153500 De vlïegreizenspecioIist Rentevoet kreeg een duwtje naar beneden ROTTERDAM De overtekening van de jongste staatslening is overweldigend geweest tengevolge van de krankzinnige bedragen, welke voor binnen- en buitenland zijn ingeschreven. Hoewel men dit resultaat met een flinke korrel zout moet nemen, vanwege het majoreren, kunnen we toch concluderen, dat de rentevoet een klein duwtje omlaag heeft gekregen. Dat is erg belangrijk, omdat een dalende rente invloed kan heb ben op de conjunctmirsontwikkeling. Toch geloven wij niet, dat voorlopig kans is op een grote ontspanning op het gebied der rente. De tarieven op de kortgeldmarkt, die onnatuurlijk hoog waren, zijn inmiddels aardig gedaald. Nu het kabinet-Zijlstra, naar men aanneemt, ook het fiat van de Eerste Kamer op zijn belastingvoorstellen zal krijgen, kan een minder gespannen fi nanciering van de gemeentefinancien in het vooruitzicht worden gesteld. Maar tegenover het aanbod van geld op de kapitaalmarkt zal in 1967 veel vraag blijven bestaan, met name uit de overheidssector, terwijl niet verwacht wordt, dat het buitenland heel veel in ons land gaat investeren m de komen de tijd. Internationaal is de rentevoet hoog, ook in de Verenigde Staten, welk land op dit gebied dominerend is. Dat wil niet zeggen, dat we straks weer niet 6 3/4 pet overheidsleningen zullen zien komen en later misschien 6Vi pet. obli gaties. De door minister Zijlstra toege paste toewijziging bij de staatslening is bijzonder democratisch te noemen. De vorige minister van financiën, dr. Vondeling, heeft bij de toewijzing op de voorlaaste lenmg, die 2.QOO maal werd overtekend, doodgewoon een toewijzmgspercentage van 0.05 pet. vastgesteld. Wie astrologische bedragen dorst in te schrijven, kon het grootst aan tal stukken bemachtigen. De grootbanken, die toen, net als nu, veel inschrij'vingen uit binnen- en buitenland hadden, leverden hun biljetten voor de inschrijving met een indrukwekkend aantal nullen in. Aldus kregen ze het meeste van de buit binnen. Minister Zijlstra heeft aan. de kleine man gedacht en daarvoor wordt hij op de effectenbeurs geprezen. Immers, de toewijzing geschiedde nu aldus, dat de kleine inschrijfkantoren ook een kans kregen. "Wie voor 250.000 als kantoor inschreef, kreeg daarvan de helft toege wezen. Al hetgeen boven de kwart mil joen werd ingeschreven, werd afge daan met een toewijziging van 0,0027 pct„ dus heel weinig. De mschrijveors met astrologische ge tallen hebben ditmaal goeddeels achter het net gevist. De kleinere inschnj- verskantoren kregen ditmaal hun kans en het gevolg is, dat de toewijzing over veel meer cliënten verspreid is. Minister Zijlstra zei deze week in de Eerste Kamer, dat de monetaire inflatie nu groter is dan in 1957. Wanneer het program, dat nu voorgestaan wordt, niet wordt aangenomen, dan zal de rekening eind 1967 duidelijk worden gepresen teerd, De effectenbeurs hoopt, dat het gezond verstand het in de verkiezings strijd en daarna zal winnen van het poli tiek belang van partijen.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1