Rotterdamse raad wil prioriteiten stellen w Spaans-Russisch program van Radio Filh. Orkest Recreatieschap Rottemeren ingesteld 10% 1 Half jaar cel voor zeeman Happydohoos Klacht over politie sneller behandeld J. Worst wordt wethouder Politie zocht chauffeur die was gaan slapen iüfjtotfertiiumntf 1 Geen motie over demonstraties Huwelijksfilm in première Mr. Zeelenberg lid van Raad van State Mej. Zeelenberg weer wethouder van kunstzaken Minister Struycken in Kamer: I Speurtocht naar (gewonde) onbekende XRmSCH BEKEKEN Roeischip Hexrivier wordt overgedragen 2 X VOORDEEL Meer wachtplaats voor schepen bij stormstnw Gemeentewérkenpost I Fr. Alex.-polder aanbesteed Sig, aretten gestoleu |e rotterdammer pagina 3 2 A DONDERDAG 12 JANUARI 1967 ■l Keiharde jeilen DR. F. J. KROP ZIJN GROTE CONCERT I ROTTERDAM Woensdag avond trad in de Doelen als gast pp het door Jean Fournet geleide Radio Filharmonisch Orkest. Een Spaans-Russisch programma bracht Alborada del gracioso (een or- sestbewerking van Ravel van een feeds eerder gecomponeerd kla vierwerk, dat men qua karakter en instrumentatie gevoeglijk tot de Spaanse muziek kan rekenen), Suits dans ]£s jardins dEspagne jan Manuel de Falla en na de pau ze Tschaikowsky's zesde symfonie |Pathétique). flankrijk werk Boeiend FOUNDATIONS Samengaan? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit besprekingen die de minister van jus titie niet de procurenrs-generaal en enige officieren van jus titie beeft gevoerd, is een nieuwe procedure geboren voor de behandeling van klachten over bet optreden van de politie, zo beeft minister Struycken gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van de justitiebegroting-1967. Deze procedure zal binnenkort ter kennis van het openbaar ministerie worden gebracht. Uit V Lager plan BRIJ van liet begrotingstekort is <lit- 'li P maal bijzonder beet en de sprekers in ftrtte termijn wanrsrliynlijk ook vandaag Ij, tweede lennijn konden moeilijk ander» jhen dan eromheen te blijven lopen. Zeker, Loden poogden wat nader in te gaan op lerstltillende posten van de investering» j?(a en Ret is te verwachten, dat de fraetie- jèiders die dit nog niet deden, vandaag Juin liancieel-deskondige raadsleden niet die f3k zullen belasten. Mtfaar de eventuele oplossingen die voor iikele po^lpn werden gesuggereerd, zetten »-en zoden aan de dijk vvuar het tekort iintflfearentl door blijft sijprlen. Als men tenminste de denkbeelden van uiterst links, vol pens welke een rigoureuze op ruiming van al wat met defensie, schuilkelders en hesrhe miing be volking heeft laken en het afwijzen van alle uitgaven en behoeve van „Amerikaanse kapitalisten* is kunnen brengen, buiten heschou- pus Iaal- PKort rn gotd: er li plaatselijk nergens Kn dekking van liet tekort van tientallen jjiljoenen op de komende begroting te vin- jen. Die zekerheid drukte de eerste bc- jjrolingsdag de beschouwingen van alle tactics en die. maakt het zelfs mogelijk, lat het politieke vuurwerk in de arena van lindaag heel wat matter is dan ander». l'Qf Den Haag kun bijstaan? Het zal wel locten. Maar Den Haag heeft, net als Rot- Èrdant, te maken met de omstandigheid Ifet het grote investeringen moet bekostigen ij. en daartoe niet in staat is. Zuilen Nederland en Rotterdam dan toch jftn toekomst op een lager plan moeten hóeken? Spookbeeld ET lijkt er op, dat in ruim dertig jaar tijd het Rotterdamse politieke leven een irkcltje rond uan liet gaan is en dat hl cirkeltje nu bijna is gesloten, i Ruim dertig jaar geleden waren er de trie splinterpartijtjes en nog veel meer politieke sprekers, die de discussies met Bttreme kreten, ongefundeerde stellingen, tj> nu en dan regelrechte stommiteiten en Blemierkwaardig-te handelingen nodeloos ijiliic Ide.n. Die tjjd van r-cn Rapaljepnrty, van On- ïhankelijkSorialisleii, ultra-nntionalen, po- lïieke straatterreur en van een raadslid dat lit zijn woning werd gezet en heul zocht bet stadhui-portiek, wil niemand terug. Daarom riep de rede van de pacifistiseh- ierïalist C. Oosterwjjk spoken op. Spoken fin ileningogisclie slagzinnen die geen Snicnhang vertonen, van irreeele en van llHiime onkunde getuigende stellingen, van Sft niet beheersen valt de materie waarover jforilt gesproken en van het niet eens juinen schelen dat die materie niet wordt [Hirers t. J Spoken ook van liet onvermogen van Ifrtig jaar geleden om zich tegen dat alles Star behoren te weer te stellen. I Niemand van de raadsleden nam de Shorten van dc heer Oosterwjjk serieus. |aar het spookbeeld der herinnering dient idrge serieus te worden genomen. §ROTTERDAM De fractievoorzitter ran de KVP in de Rotterdamse gemeen- Éraad, mr. L. A. Struik, heeft geen tüotie ingediend over de vrijheid van Temonstreren in Rotterdam. ^Dinsdagavond, tijdens een vergade- Öng van de raad, dreigde hij met de notie, omdat hij meende geen bevredi- |nd antwoord te hebben gehad op een terpellatie over deze kwestie. Tijdens de raadsvergadering van istermiddag zei hij afstand van de ak te willen nemen. filmdienst, Rotterdam. Tel. 010-23.16.65 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdam se gemeenteraad, gistermiddag be gonnen aan een driedaagse begro tingszitting, heeft er bij B. en W. op aangedrongen enige orde te scheppen in de plannen. Uit vrij wel alle fracties werd gevraagd om een prioriteitenschema teneinde op verantwoorde manier te kunnen bezuinigen. Met deze vraag werd kritiek geoe fend op de investeringsnota voor dit jaar. Daarin is voor een bedrag van 623 miljoen gulden aan investeringen opgenomen, maar niet aangegeven is welke urgentie deze investeringen heb ben. De kritiek uit de gemeenteraad sproot voort uit een diepe bezorgdheid over de financiële situatie van de stad die niet best is. Merkbare verbeterin gen zag de raad voorshands niet. De heer F. J. Krop (c.h.) herinnerde aan de woorden van minister Verdam, die gezegd heeft, dat een afzonderlijke financiële regeling voor de grootste ge meenten niet nodig is en ook, dat het niet aangaat de schuld van alle tekor ten op de financiële verhouding met het rijk te gooien. De heer Krop wilde rekening houden met deze uitspraak. Ook de heer J. Worst (a.r.) sprak van keiharde feiten en een nare werkelijk heid. Hij vroeg zich af wat er moest gebeuren als het geld er niet zou ko men. Er hadden alternatieven gegeven moeten worden, aldus dit raadslid. „Jelle zal wel zien", zei Wim Kan in zijn oudejaarsconference", aldus de heer Worst, „maar Rotterdam moet het laten zien". Hij constateerde ook, dat er gedachten zijn dat het openbaar vervoer een rijkszaak is. Die gedach ten zijn, zij het met een betrekkelijk symbolisch bedrag, gehonoreerd. Mis schien bieden zij de mogelijkheid een aantal bedragen in de begroting sterk terug te brengen. De heer Krop, en met hem onder andere de liberale fractieleider, de heer K. Staab, had ook kritiek op de bezuinigingsmaatregelen van B. en W. Zij hadden toegezegd te zullen streven naar een beperking van de uitgaven en naar opvoering van de inkomsten. Dit laatste is prompt gebeurd, maar van de beperking, behalve op de ge meentelijke recepties, heb ik niets ge merkt, aldus de' heer Krop. Hij vroeg zich af hoe B. en. W. dachten het te kort, thans geraamd op ruim vijftig miljoen gjulden te dekken. Voor hert gebaar va» de vervanging van. alcoholische door alcoholvrije dranken op bijeenkomsten ten stad- huize. op. de nieuwjaarsreceptie wérd de feestwijn eerst na negen uur geschonken had de heer Krop bij zonder weinig waardering. „Jus d'oran- ge is duurder, een typisch staaltje van reglementering en schijnperfectie, waarmee de overheid in ons brave land mateloos kan irriteren", vond hij. Scherp hekelde dr. Krop de situa tie op de oudejaarsbijeenkomst van de Havenvereniging ten stadhuize, „waar lauwe chocolademelk, die het op een ijsclub niet eens meer doet, werd geschonken. Geen jenever, bier of brandewijn maar <?en witbruin vocht dat prompt het lied in het le ven. riep: Chocolaadje op, laat je rijden." Ook volgens de heer Staab had de gemeente nauwelijks bezuinigd. lauwe melk De heer J. Reehorst (soc.) noemde het tekort een ontstellend bedrag, waar de raad geen vrede mee kon hebben. Hij drong aan op het benutten van mogelijkheden om meer geld te ontvan gen. Hij suggereerde onder meer om de omliggende gemeenten mee. te laten be talen in kosten van bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Het sociale leven in de verschillende stadswijken wilde de beer Reehorst stimuleren met de aanstelling van een soort huismeester. Hij wilde deze „wijk meester" net als de concierge van een groot fiatgebouw belasten met het schoon houden van straten, het onder houd van de plantsoenen en het in vertoont ZATERDAG- 14 JANUARI a.s. In gebouw Rehoboth a. d. Wilhelminastraat, Berkel, de film Spanning, humor, muziek, met o.a. Rudolf Schock, Wiener Siingerknabcn, Helmut Zacharias. - Aanvang 8 uur. - Zaal open 7 uur. Toegangsprijs 1,50 p.p. Alle leeftijden. |Het concert, dat door de Avro werd opgenomen, voor latere uitzending, beeft over het algemeen uitstekend or- gstspel doen horen. Zelfs in de hy- Persubjectieve gevoelsontladingen van "6 grote Russische romantische toon- boiter vermijdt .Tean Fournet zoveel hogelijk alle op uiterlijk effect gerich- f? gebaren. Zijn zeer exact tacteren aU!*t gekozen tempi en rijk geschakeer- dynamische verhoudingen leidden «Kiens dit concert tot een indrukwek kende vertolking, die weinig wensen Snvervuld liet. Slechts domineerde hier <n daar het koper iets te veel, waar- ooor de strijkersklank soms in de ver rukking dreigde te geraken. Het als openingsstuk gekozen Albora- p del gracioso van Ravel was ?°rspronkelijk een van de vijf „Mi- ,rs" voor klavier. Achttien jaar na ontstaan heeft Ravei dit klankrijke ,erk in een nieuw instrumentaal jasje Kstoken. Naar het ons voorkomt met siet zoveel succes als bij de instrumen- e van andere van zijn pianocomposi- Lles> Ms b.v, 4 delen uit de Tombeau de j-ouperin en Ma mère l'Oye. De ty pische Ravelliaanse harmoniek raakt in de orkestbewerking van Alborada hier en daar te veel bedolven onder het geweld van slagwerk en koper. Niettemin heeft het R.F.O. door zijn briljant musiceren met deze partituur weten te boeien evenals in het hierop aansluitende Nuits dans les jardins d'Espagne van De Falla. In deze driedelige compositie heeft het klavier een belangrijke obligaatpar tij. Soliste voor deze avond was Pia Sebastiani. Het oorspronkelijk aange kondigde Pianoconcert van de Zuid-A merikaanse componist Alberto Ginaste- ra kon om technische redenen geeii doorgang vinden. De klavierpartij uit de Falla's impressionistische muziek is stellig minder spectaculair. Maar de so liste oogstte met haar klavierspel, dat gekenmerkt werd door een gescha keerd toucher en rustige voordracht, toch veel succes dat door hartelijk ap plaus en veel bloemen werd geaccentu eerd. W. H. W. DEN HAAG Volgens het konink lijk besluit van 23 december zal per 1 februari worden ingesteld het recrea tieschap Rottemeren. Het is de bedoe ling, dat het algemeen bestuur van dat nieuwe recreatieschap zo spoedig moge lijk daarna zijn eerste vergadering zal houden. Tot voorzitter is benoemd me vrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, lid van Ged., die ook voorzit ter is van de recreatieschappen Brielse Maas en Oude Maas. Deze twee recreatieschappen hebben de zelfde voorzittershamer, het is echter te verwachten dat mevrouw De Ruij ter-de Zeeuw in het nieuwe recrea tieschap een andere hamer zal hante ren: de opschriften betreffende de functie van dit nuttige apparaat ter handhaving van de orde in de beide recreatieschappen Brielse Maas en Oude Maas dekken beide zijden van de namerkop volledig. Tezamen met mevrouw De Ruij ter-de Zeeuw maken de heer R. Lange- rak, wethouder van Rotterdam, J. Bak ker, burgemeester van Bleiswijk, A. de Boer, burgemeester van Zevenhuizen en A. van Gent, burgemeester van Bergschenhoek, het algemeen bestuur uit. Zoals men weet hebben de provin cie Zuid-Holland en de gemeenten Rot terdam. Bleiswijk, Zevenhuizen en Bergschenhoek het recreatieschap sa mengesteld. Behalve deze leden van het dage lijkse bestuur hebben nog in het alge meen bestuur zitting mevrouw P. van Kranenburg-Klein, lid van de Rotter damse gemeenteraad, en de heren M. van den Berg, gemeenteraadslid van Bergschenhoek, \V. M. van der Aa, ge meenteraadslid van Bleiswijk en C. Kreft, wethouder van Zevenhuizen. Mr. U. G. Schilthuis, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Schieland, is ad viserend lid van bet algemeen bestuur. Secretaris en penningmeester zijn nog niet aangewezen: die moeten wor den benoemd door het algemeen bestuur. Het is te verwachten, dat mr. H. Keuzenkamp secretaris zal worden hij is reeds secretaris van de recrea tieschappen Brielse daas en Oude Maas en dat drs. D. P. I. O. Storne- brink de gelden zal beheren. De heer Stomebrink is ook penningmeester van het recreatieschap Oude Maas. Penning meester van het recreatieschap Brielse Maas is de heer P. Burik. ROTTERDAM Op de Verolmewerf in de Botlek zal zaterdagmiddag het motorkoelschip S A Hexrivier (10.350 ton dwt) worden overgedragen aan de opdrachtgever de South African Mari ne Corporation ltd. In Kaapstad. De S A Hexrivier, bestemd voor het vervoer van fruit en vis, waarschijnlijk het grootste tankschip ter wereld, zal zon dag zijn eerste reis naar de thuishaven Kaapstad beginnen. Het schip heeft een lengte over alles van 159 meter. De proeftochtsnelheid is 18'/s km. Er is ac commodatie voor 54 personen. Op élle beha's, gaines, panties en corsetten geven wij Bovendien wordt U de nieuwe textielomzetbelasting niet be rekend, dankzij onze tijdige extra aankopen. U profiteert dus van Ja, wees ook in de opruiming kwaliteits- en prijsbewust! In alle fi.ialen van s en van i I 1 a orde houden van de openbare verlich ting in zijn wijk. De burgerij weet dan altijd, bij wie zij voor deze zaken moet aankloppen. Voorts meende de heer Reehorst, dat de investeringsstaat geen reëele cij fer te zien gaf. De kosten voor de Wil lemstunnel, de elektrische centrale Waalhaven en de geul door de Noord zee naar Hoek van Holland zijn niet opgenomen. De heer Reehorst zag een cijfer in de buurt van het miljard als een reëel eindcijfer^ en meende, dat Rotterdam er met één jaar beperking maar beslist niet langer kan komen. Daarna komen industrievorming, ha ven en wat niet al in gevaar. Mr. L. A. Struik (kath.) hield re kening met de mogelijkheid van een soort verblinding: „De pers heeft over het algemeen óók meer be langstelling voor Amsterdamse dan voor Rotterdamse zaken". Hij meen de, dat plaatselijk Rotterdams tele visienieuws interessant zou kunnen zijn. Hij uitte bezwaren tegen de memo rie van toelichting van Rijnmond. Moet het openbaar vervoer een Rijnmohds- aangelegenheid zijn? vroeg hij zich af. „Welk belang is er mee gediend dat de Rotterdamse metro naar Rijnmond overgaat?" Met de wijkmeesters van de heer Reehorst kon de heer Struik niet mee gaan, Decentralisatie zou volgens hem via andere wegen moeten gaan. Mr. K. Staab (lib.) zag een samen gaan van de functies van voorzitter van Rijnmond en burgemeester van Rot terdam wellicht als gunstig. Hij be pleitte een doelmatiger portefeuille verdeling tussen de wethouders. Hij meende te moeten rekening houden met uitbreiding van bevoegdheden van de wijkraden en daarmee samenhan gend een uitbreiding van het apparaat voor deze wijkraden, een beter idee volgens hem dan de aanstelling van „wijkmeesters". De heer Staab dacht ook in termen van annexatie. Want een nieuwe constellatie van de wijkraden zou, aldus mr. Staab, ook perspectieven bieden voor de randge meenten, die als zij zouden worden opgenomen in Rotterdam, een deel van bun zelfstandigheid kunnen behouden. ROTTERDAM De rechtbank heeft donderdagmorgen de 20-jarige Noorse lichtmatroos Ott. R. L. uit .Porsgrunn veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek (drie en een halve maand) wegéns 'zware mishandeling .van. drie Duitse zeelui. De officier van justitie had veertien dagen geleden negen maanden gevange nisstraf met aftrek- van voorarrest te gen L. gevorderd. Op acht oktober van het vórige jaar richtte Ott. L., opvarende van het Noorse vrachtschip Belline, liet een stukgeslagen bierfles eeri waar bloed bad aan aan boord van het in de Bot lek liggende Duitse schip Consul Schülte. In een volstrekte „black out", veroorzaakt door het drinken van 15 glazen bier en acht glazen jenever, ta kelde de jongeman drie Duitse matro zen ernstig toe. Een van hen moest in allerijl naar een ziekenhuis worden overgebracht waar men door middel van talrijke bloedtransfusies zijn leven kon redden. De twee andere Duitsers liepen verwondingen aan gezicht en borst op. Aanleiding voor de vechtpartij bestond er volgens verschillende getui genverklaringen niet. Tussen de Noor en de drie Duitsers hadden, zich geen moeilijkheden voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen, donder dag, is in Cineac NRC de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven in première gegaan. De film is on danks de donkere lucht boven Den Haag en het ontbreken van het be faamde Oranjezonnetje op de trouw dag toch zeer kleurrijk geworden. Men ziet niet alleen de bruiloft zelf (de route door de stad en de huwelijks voltrekking in stadhuis en kerk) maar ook de vele geschenken. Deze geschenken en de aanbieding daarvan zijn op Soestdijk gefilmd. Verder laat de film de feesten en diners zien die aan het huwelijk voor af zijn gegaan. Ook draait nog een zwart-wit film samengesteld uit ar chiefopnamen en eigen films van prins Bernhard over het leven van prinses Margriet. Vanmiddag en'vanavond volgen de an dere bioscopen met de vertoning van deze film. DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit van 11 jnauari no. 6 is, zo-ais wij eerder hebben aangekondigd, met ingang van 10 februari benoemd tot lid van de Raad van State mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, wethouder der ge meente Rotterdam en lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. Mejuffrouw Zeelenberg is wethouder van financiën en van kunstzaken. Bei de portefeuilles heeft zij 'wegens ziekte tijdelijk uit handen moeten geven, maar bij de aanvang van de behande ling van de Rotterdamse gemeentebe groting-1967 keerde zij terug achter de wethouderstafel als wethouder van fi nanciën. Haar portefeuille van kunstza ken zal zij na 16 januari weer beheren. De thans in behandeling zijnde begro ting is dus de laatste die mejuffrouw Zeelenberg als wethouder van finan ciën heeft te verdedigen. ROTTERDAM Gemeentesecretaris mr. J. C. Knap-heeft de leden van de gemeenteraad schriftelijk meegedeeld dat met ingang van 16 januari wet houder mejuffrouw mr. J. Zeelenberg ook de zorg voor de kunstzaken weer op zich zal nemen. ROTTERDAM Het enige gemeenteraadslid, dat ondanks de zo sombere financiële vooruit zichtengisteren bij de aanvang van de begrotingsbehandeling on omwonden van blijdschap getuig de was mr. K. Staab, die verklaar de zich „zo happy" te gevoelen om dat hij liberaal is en niet gebonden aan een kerk of vakbond. Als de bevolkingr van Rotterdam plotseling is gedecimeerd, weet de communist S. Groenendijk waar aan dat ligt: aan de tariefsverho gingen. „Daarmee wordt niet de begroting maar de burgerij uitge kamd", vond hij. De heer Groenen dijk had nog een luchtige bijdra ge. Hij beschuldigde minister Wit te van het invoeren van de mini- mode in de bouwwereld. De prijs voor de domste opmer king was voor de pac.-socialist C. Oosterwijk. Die meende: „Als de geul in de Noordzee niet wordt ge graven, wordt gezegd dat de 225-tonners de haven van Rotter dam zullen mijden. Ik geloof niet dat dit zo is. De ligging van Rotter dam maakt, dat die grote schepen heus wel zullen komen!'' Dat de heer Oosterwijk over 225-tonners sprak zij hem vergeven, hij bedoel de uiteraard de 225.000-tonners. Maar zijn veronderstelling dat die grote schepen, aangelokt door de zo unieke ligging van Rotterdam, door bodemzand en ondiepte heen. er naar toe zouden ploegen, is al te doldriest. Overigens was er volgens hem na 1945 slechts kapitalistisch wan beleid gevoerd en dat zijn fractie buiten de voornaamste commissies, die van' de haven en die voor de financiën, had moeten blijven zat hem hoog. „Telkens als er een staking in de haven is, wordt van' hoog tot laag met angst daarnaar gekeken", meende hij. „Want dat gevoelt heel Nederland. Daarom hadden wij zeker in de commissie voor de haven moeten zitten." Onze wat hij noemde „burgerlijke democra tie" zag hij als een „loot van kapi talistische stam" en de heer Staab kon het doen met zijn opmerking dat „we in de Franse revolutie ten minste te maken hadden met eer lijke liberalen". Dr. F. J. Krop (c.h.) ontlokte wethouder mejuffrouw Zeelenberg een verschrikt en bijzonder boos kreetje, toen hij, kennelijk, doe lend op haar op handen zijnd ver trek naar Den Haag, in zijn rede constateerde dat zij haar laatste begroting zou gaan verdedigen. En de heer A. Snoek (bp) gaf het volgende getuigenis: Jk tracht eerlijk te zijn, voor zover dat mogelijk is in de politiek." Het waren maar kleine „pittig- heidjes" in een uit de aard der zaak nogal saaie vergadering. Bur gemeester Thomassen beloofde be ter vuurwerk voor de volgende dag: Jlet is een goede gewoonte", zo zei hij, ,,in eerste termijn elkan der niet voor de benen te lopen. Het gehakketak en het plezier moeten we bewaren voor de tweede termijn. Dan kunnen toe er véél meer genoegen aan bele ven!" Ze houdt onder meer in, dat in dieners van klachten zo snel moge lijk zullen worden gehoord. In het jongste verleden is nogal eens de fout gemaakt, dat klagers eerst na verloop van tijd of zelfs helemaal niet werden gehoord. Verder zal het politie-optreden dat dn min of meer verwijderd verband 'staat met ordeverstoringen, aan veel strengere normen worden getoetst dan het politie-optreden tijdens or deverstoringen. Dit betekent, dat klachten over bijvoorbeeld de houding van de po litie bij het verhoor van arrestan ten grondiger zullen worden onder zocht dan klachten over het oplopen van klappen bij relletjes e.d. Tot vervolging van politie-amb- tenaren zal alleen dan worden over gegaan als er aanwijzingen zijn, Aaz zij ten onrechte geweld hebben ge bruikt. Ontbreken dergelijke aan wijzingen, dan zullen de klachten intern worden afgedaan. De klagers zullen zo spoedig mogelijk van het resultaat van het onderzoek in kennis worden gesteld en ook worden geïnformeerd omtrent de gronden waarop hun klacht eventueel is afgewe zen. Men zal hen voorts wijzen op de mogelijkheid om in beroep te gaan. Het klachtenbeleid zal dit jaar onderwerp van voortdurend overleg blijven tussen de minister van justitie en de procu-, reurs-generaal. Het departement zal het klachtenmateriaal inzamelen en verwer ken, en bij de indiening van de justitie begroting voor 1968 aan de Kamer voorleggen. Minister Struycken erkende, dat er bij de afdoening van klachten fouten zijn gemaakt „We hebben lering ge trokken uit de klachten over het klach tenbeleid". Hij waarschuwde echter wel voor overdrijving. „We moeten oppassen, dat we door ons systeem niet de in diening van klachten en klachtjes over kleinigheden gaan bevorderen". Op die manier zou men het ontstaan in de hand werken van een „nieuw spelletje om de politie te treiteren,'het openbaar ministerie bezig te houden en publiciteit over allerlei acties te ver krijgen". Wie er bewust op aanstuurt de poli tie te provoceren, moet de consequen ties daarvan aanvaarden. Die kan we ten dat er soms klappen moeten vallen en dat geweld pijn kan doen. De minister noemde bet „weinig spor tief" dat zij die bewust een rel veroor zaken om de protesteren of te getuigen, zich beklagen over een paar blauwe plekken, waarover regering en Kamer zich dan moeten buigen. Aan de klachten dient niet zoveel aandacht te worden besteed, dat de -politie voortaan liever een straatje om loopt dan de orde te herstellen. De minister stond niet zonder méér afwijzend tegenover de suggestie van mevrouw Singer-Dekker (soc.) om klachten over het politie-optreden te doen behandelen door gemengde (plaatselijke) commissies van gemeente raadsleden en niet-raadsleden. Aan de ze procedure zitten echter wel een paar problemen vast. Wat de vrijheid van demonstratie be treft nam mr. Struycken het standpunt in, dat bet toestaan daarvan, de vrij heid van andere burgers niet in het gedrang mag brengen. Over het vraagstuk van de verhou ding politie-publiek zal het departe ment geen alle aspecten omvattende no ta vervaardigen. Dat zou toch maar een verzameling vage en vrijblijvende algemeenheden worden. Beter is het on derzoekingen in dit vlak over te laten aan wetenschappelijke instituten. De minister zegde de Kamer toe het eerste deel van het interimrapport van de eommissie-Enschedé over de Am sterdamse troebelen van vorig jaar te zullen publiceren, met uitzondering dan van vertrouwelijke bijlagen over verhoren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Maandag 16 janua ri wordt begonnen met de uitbreiding van de wachtplaatsen voor schepen die gebruik moeten maken, van de schutsluis bij de stormvloedkering in de Hollandse IJssel bij Capelle i Krimpen. Aan de rechteroever worden daartoe boven- en benedenstrooms van de sluis buispalen geplaatst. De scheepvaart dient de werkvaartuigen met inachtne ming van de getoonde seinen met miati- ge vaart passeren, aldus een bericht van de rijkshavendienst. De werkzaamheden zullen drie a vier weken duren. ROTTERDAM W Het is te verwach- ten dat!zeer binnenkort het anti-revolu^ tionaire gemeenteraadslid J. Worst zijn ihtrede zal doenin het' college van B. en W. als opvolger van de verleden. - jaar overleden wethouder mr. H. Ba- i vinck. De definitieve voorziening in dé^i; ze wethoudersfunctie, thans tijdelijks bezet door de heer W. A. Fibbe, kon aan de orde komen, nu de heer H. J. van der Meiden zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad heeft aanvaard en de ar-fraetie dus weer compleet is; De onderlinge samenwerking en het gemeenschappelijk overleg van de- raadsfracties der ARP, CHU en SGP;, worden op dezelfde voet als tot nu toe voortgezet. te De heer Worst, 49 jaar, is voorzitter van de Rotterdamse Christelijke Bestu renbond en bestuurder van de Ned! Chr. Bond van Overheidspersoneel. Hij!; begon zijn loopbaan indertijd als. ambtenaar en hij wérd later, bezoldigd bestuurder in de prot. chr. vakbewe ging- "V: ROTTERDAM De dienst van ge meentewerken heeft vanmorgen 'aanbe steed het bouwen van een kantoorge bouw*, een gebouw voor diverse werk plaatsen, een dienstwoning, een boten- loods en een rijwielstalling op bet op slagterrein van gemeentewerken aan de Koperstraat in de Prins Alexanderpolder. Van de 51 inschrijvers was laagste A. Visser's Aanm.bedrijf, Capelle a.d. IJs sel, met ƒ999.500 met ƒ1.009.500 zonder risicoregeling en opvolgen Swaiuwse Bouwcombinatie-Moerdijk met ƒ1.015.000 en 1.030.000. ROTTERDAM Uit een sigaretten automaat aan de Schieweg zijn woensdag 119 pakjes sigaretten, ter waarde van 250 gestolen. (Van een onzer verslaggevers) "p OTTERDAM'De 21-jarlge chauf- feur F. van Nienwkerk heeft de Rotterdamse politie woensdagavonden nacht enkele vervelende nren bezorgd. Öp de Doenkade was de wagen door onbekende oorzaak over de kop ge slagen. De politie vond de wagen die otai-loss was, onder aan de berm vlak 'langs de sloot. Omdat er van de bestuurder geen spoor was is de politie gaan zieken. Men dreg de in de sloot, zocht onder de wagen kortom de hele omgeving werd afge zocht naar een vermoedelijk gewonde man. Vanmorgen meldde zich echter bij -het politiebureau Oostervantstraat de chauf feur iiï dienst bij Medini Shipstores aan de Schiedamseweg. Hij zei dat zijn wa gen vermoedelijk was gestolen. Hij ver telde dat hij met de wagen over de kop was geslagen en omdat er geen politie in de buurt was maar naar huis was ge gaan om te slapen. Toen hij vanmorgen zijn wagen wilde „ophalen" was die verdwenen. Hij dacht dat de wagen, was gestolen.. van 50 jaar geleden Een vader naar de tuchtschool. Hoe ongeloofelijk het ook [moge klinken, toch is het niet minder waar. Gisteren morgen werd namelijk een ongehuwde; jongen .uit Sittard en nog geen 18 jaar oud naar een tuchtschoolgebracht. Hij is al vader van een kind van drie maan den. De jongen was ter zake van ver schillende vergrijpen, volgens - de Kin derwetten lot een maand tuchtschool veroordeeld en moest nu zijn atraf on dergaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1