Leerlingen leverden verdienstelijk werk R ET start proefritten met metro op viaduct Schipper "kreeg" voor 10.000 1» olie koopj Z Jean Fournet leider R.Ph.O. Grotere lus van lijn 63 Geen vrees voor verzilting "Poortershaven 99 kans op Hoek Sultan HamidBowono tweede Marseille: Europoort van het zuiden 3k3?0lt?r#atmner Dr. Saleh in cel overleden Duitse kok verdronken Kies pijn Zondagavond Rotterdams Conservatorium Schipperszoon ernstig gewond Opvarende stalen tv his key en cognac Autoportier open, fietser gewond m Bieden op vijf miljoenste VW voor goed doel Waarschuwing tegen stroom op derde rail C. A. v. Eendenburg directeür van Beneluxtunnel NV Wijkraad kreeg blik op plannen van gemeente Voor overleg in Nederland Volgend jaar tankers van 200.000ton Kan hrillant groeien: Onwel en overleden Overdracht metro-tramremie Hilledijk ii Kademuur Europoort voor rij-op/rij-af heetman DE ROTTERDAMMER 2A WOENSDAG 8 FEBRUARI 1957 99 999 Het „BIANCA gasbijzetfornuisje verwarmt MÉÉR dan alléén de keuken 'n naam in gas! Actie Bezoek Uit Boulevard Dorpskern Geen huizen Pagina 4 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM e=« Met hét oog op dé verkiezingen wordt zondag. 12 februa ri 's avonds om acht uur in de-kerk der Remonstrants Geref. Gemeente aan de Westersingel/hoek Mathènes» serlaan een bijzondere bijeenkomst gehouden onder de ti'tel „Kies-pijn? De voorbereidende commissie uit de kerkeraad, die het evenement- orga niseert, meent dat er behoefte is aait voorlichting van de kiezers. Zij wil eert voorlichting, die niet propagan distisch, maar deskundig zal zijn. Hiermee kan vólgens de commissie een bijdrage worden geleverd tó'c een beter functioneren' van de democra tie en het'herstel van het vertrou wen. Ieder wordt uitgenodigd, die belangstel ling heeft voor een dergelijk "beraad. Een forum zal ingaan op een aantal vragen. Da'c forum bestaat uit prof. H. \V. Lamers, Rotterdam, voorzitter; prof. mr. N> E. H. van Esvèld, Lei den/Rotterdam; prof. dr. J. de Graaf, Utrecht; jhr. mr. W. H de. Savomin Lohman, luitenant-kolonel Generale Staf, Den Haag; prof. dr. J. Tinbergen, Rotterdam; mr. J. J. van Wessum, Ro'cterdam. ROTTERDAM Op de Kievitslaan is dinsdagavond de zeventigjarige mejuf frouw J. E. Th. Harts van de Brielselaan onwel geworden en overleden. ROTTERDAM Het 'visitekaartje van het Rotterdams Conservatorium ziet er altijd welverzorgd uit: dinsdag avond legden een aantal leerlingen in de' kleine zaal van de Doelen opnieuw getuigenis af van de degelijkheid van dit instituut. De. artistieke prestaties van de pupil len uit. de klassen van Lily van Spen- gen, Carrie Daniskas-van Zwieten, Tho mas Lörand, Christaan Grootyfld en Gert van der Steen stonden op éen be hoorlijk peil. Als eerste gaf Fransje Henke-Dors'e een gloedvolle en ook muzikale vertol king -van Beethovens'Pianosonate in E opus 109, waar zij vooral 'in hét laatste deel (Gesangvolbj.mit'jrhnigster Empfin- dung) -gelegenheid1, had 'haarmuzikali teit te tonen'bij he't-vertolken van zes kleurrijke variaties;-'Ook' de- .technische kant was goed verzorgd. Els Kloos, éen warme,'diepe alt uit d'è klasse van Oorrie Daniskas-van Zwieten zong, begeleid, door Corrie' Am bachtsheer dé altijd' weer ontroerende „Vier erns'ie Gesange" van Johannes Brahms éh' oogstte daaftnee terecht- veel succes.. De pianobegeleiding was af en toe. iets te sterk .maar overigens zeer verdienstelijk. VOORZICHTIG Sonate opus 126 ,nr. .21 voor altviool en piano van dezelfde, componistwerd wat voorzichtig voorgedragen door Rob Righarts met Klaas de Vries aan de vleugel. Ook laatstgenoemde speelde wat te sterk, maar dat was meer te wijten aan het te weinige temperament van zijn partner, mogelijk bevangen door plankenkoorts: Het glansnumnicr althans In tech nisch opzicht had men voor na de pauze bewaard: Chopins Sonate nr. 3, opus 58 in b. Hierin had Dick Zevenber gen'uit de klasse van Gert v. d. Steen gelegenheid zijn technisch kunnen uit te leven, wat hij volop deed. Zijn kleu renpalet deed naast die geweldige dosis techniek wat te- beperkt aan, mogelijk als. gevolg van een schier ongebreideld temperament. VV. P. VERHEUL ROTTERDAM Dinsdagavond is de vijftienjarige Engelbert Beenen zoon van de schipper van het sleepschip Damco 129 aan boord van dat schip met zijn linkerhand tussen de draaiende tandwie len van de ankerlier gekomen. Met deels afgeknelde en verbrijzelde vingers is hij in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de jongen bij afwezigheid van de matroos met behulp van de dekmotor het anker ophaalde omdat het schip verhaald moest worden in de St. Laurenshaven. ROTTERDAM De heer H. J. Merks heeft dinsdag zijn veertigjarig dienst verband gevierd bij de firma R. Enzlin en Zoon in de Zaagmolenstraat. Als vijf tienjarige schildersleerling kwam de ju bilaris in 1927 in dienst bij het schilders bedrijf. Bij zijn huldiging ontving de heer Merks een medaille van de Bond van Nederlandse schilderspatroons, het ver erend getuigschrift ,en een medaille van de Nederlandse maatschappij voor nij verheid en handel, eert cadeau onder coucert (van de directie) en een barome ter (van het personeel). (Van;een onzer verslaggevers)*' r> OTTERDAM Voor .'de' officier -"■van justitie zijn gelëid de 52-jarige terreinknecht D. B., in dienst van een oliemaatschappij, en de 41-jarige schipper-eigenaar van een binnen- vaarttankschip J. N. uit Dordrecht De ferreinknecht heeft verleden maand, tienduizend liter .olie..in de schuit van. N. gepompt en de afleve ringspapieren' verscheurd. Als belo ning kreeg hij van de schipper een derde van de werkelijke waarde. 'Eveneens zijn voorgeleid de twintig jarige kok R. de L. en de twintigjarige matroos H. R. zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zij hadden als opvaren den Van een Nederlandse coaster uit de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Omdat in de Jacob Catsstraat de bestuurder van een stil staande personenauto plotseling een por tier open deed reed de 23-jarige M. v. d. Kaag uit de Burg. Baumannlaan er met zijn fiets tegen. De man viei naar links tegen een passerende bestelauto aan. Hij kreeg een gat in het hoofd en een hersenschudding. De man is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. In de Dijkstraat is dinsdag de al-jari ge stellingmonteur J. Versnel uit de Oost- maasstraat met zijn brommer tegen een tegemoetkomende personenauto gereden. De man was bezig tijdens het rijden zijn beslagen brilleglazen schoon te maken. De man is met een gebroken been naar het Bergwegziekenhuis gebracht. Óp het Noordplein is dinsdag een sur veillanceauto van de politie die op weg was naar een ernstig ongeluk tegen een personenauto gebotst. Beide auto's zijn zwaar „beschadigd. Achteraf bleek do melding van het ongeluk loos té zijn. verzegelde kast in de 'kapiteinshut- zes duizend sigaretten en "twaalf flessen cog nac gestolen. vin januari zouden zij nog zés. dozen, whiskey hebben, ontvreemd, en L. nog alleen drie dozed „whiskèy.Dé flessen gingen naar de beheerder,van een snack- bar, de 54-jarige>\Óh.'van L.".Hé is ook voorgeleid. Tégeb de 27£jarige kelner Th. B.' die zijn bemiddeling..had verleend,. is.,proces-yerbial opgemaakt. Van d.e 25-jarige monteur van het GEB, P. de H., is een tas met gereed schap gestolen toen de man op de Oost- zeedijk verkeerslichten aan het instal leren was. Behalve normale gereedschap pen zat er een drempelapparaat in de tas dat een waarde van 800 heeft. Gearresteerd- is de 35-jarige S. P. die op de Stadionweg liep dinsdagmiddag met een doos met pakken koffie, koffie zetapparaat, straalventilator, balpennen en pakjes sigaretten. Hij gaf toe dat dit alles afkomstig was van een inbraak in het kantoor van Guis Heibedrjjf aan de Stadionweg. Bij de politie zijn aangifte van veel inbraken binnengekomen zoals bij de Industriële Disconto Mij N.V.' aan de Spoorsingel, het Wit-Gele Kruis aan de Walenbürgerweg, het café Old Ttaverne aan de 'Westduelstraat, de Ned. Druk kerij v/h J. Vürtheim en Zn. aan de Linker Rottekade, bij F. Huntenburg N.V. in de Jonker Fransstraat, bij de schoenenwinkel The American in de Jonker Fransstraat en in een woning in diezelfde straat. In de meeste gevallen werden bureaus en kasten doorzocht, maar wordt niets vermist. BO Hunterburg verdween echte/ duizend gulden en uit de Old Tavcrr.c enkele flessen drank. IpEN maquette van Hoek van Holland was op een stoel en een barkruk gezet tijdens de wijkraadsvergadering. Ir. Fok- kinga geeft uitleg. Verder van rechts naar links: wethouder Polak, architect Gorter en wijk raadsvoorzitter V. d. Houwen. Let eens op de grote capaciteit 5000 k.cal/u I Voldoende voor keuken en hal. gang bijkeuken, enz. Prachtig wit en dubbelzijdig geëmailleerd Fraaie combinatie met gasfornuis PRAKTISCH! Gietijzeren bovenplaat voor verwarming van apijzen e.d. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM v— Met ingang van het volgende seizoen zal de Franse diri gent Jean Fournet vaste orkestlei der worden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De onder handelingen zijn "al in het eindsta dium. Fournet, 14 april 1913 geboren te Rouaan, was o.a. dirigent van de Opéra Comique en van het orkest Pasdeloup te Parijs. Internationaal verwierf hij als orkestleider een uit stekende reputatie. De laatste vijf jaren leidt Jean Four net het Radio Philharmonisch Or kest; hij kent dus het artistieke kli maat van ons land. PELGRIM Is .pok. de labrtk'ant-van hei prachtige, gasfornuis. P 550Q •yk 'Vraagt gratis folders bij: Pelgrim N.V. - Gaanderen. (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM Wte wil kan een bod doen op een Volks wagen die bij inschrijving wordt verkocht. Drie bekende Rotter damse instellingen hebben na melijk de vijf miljoenste export VW („kever" model) ten ge schenke gekregen. Het zijn het Sophia Kinder ziekenhuis, het Prinses Beatrix Fonds en het Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds. De auto is wit, heeft een schuif dak en. schijfremmen. Deze verko-' ping, die geschiedt via de Stich ting Bevordering Volksgezond heid, waarin tal' van organisa ties ter 'bestrijding van volks ziekten samenwerken, wordt ge houden om 'de opbrengst van de wagenie vergroten. De hoogste inschrijver met een bedrag van tenminste f6500 zal koper zijn. Biedingen die nen schriftelijk en in een geslo ten envelop uiterlijk 15 februa ri te worden-gezonden naar no taris R. A. v.d. Poll. 's-Graven- dijkwal 20, Rqtterdam-3. Op 17. februari, om .10.30 uur worden de biljetten irt dat kantoor geopend. In de auto zal een herinne ringsplaats worden aangebracht. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Omstreeks 10 februari rijdt de metro proef op het viaduct. Dat is iets eerder dan een jaar voor de me tro in gebruik wordt genomen. De bowoners van Zuid zullen straks regelmatig de treinen over het viaduct zien rijden. Nog niet hele maal tot aan station Zuidplein. Voorlopig wordt als proefvak ge bruikt het deel tussen de tunnel- mond en de kruiswissel achter het station Maashaven. Ander metro-nieuws is dat vrijdag 17 februari 's middags de aannemings maatschappij J. F. van Eesteren de tram- en metroremise aan de Hilledijk aan de RET zal overdragen. Het gevolg van de proefritten is auto matisch dat de „derde rail" die .de stroomvoorziening verzorgt, onder 750 Volt spanning komt te staan en dus levensgevaarlijk wordt De RET zal er streng op toezien dat de metrolijn niet door kinderen wordt betreden. Bovenaan de trappen van de in aan bouw zijnde metrostations Rijnhaven en Maashaven zullen extra-afsluitin gen komen met daarop het bordje „Hoogspanning, levensgevaalijk." Er wordt verder aan gedacht de perron- randen af te zetten. De waarschuwingsactie die verleden jaar is gevoerd in de Afrikaanderwijk, Katendreoht, Feijenoord, Hillesluis en Bloemhof om te voorkomèn dat kinde ren op het metroemplacement Hilledijk zouden gaan spelen, heeft een uitste kend resultaat gekregen. Er zal nu een gelijke actie worden gevoerd voor het viaduct. De RET zal weer de hoofden van scholen inschakelen. De commissie waarover we enige tijd geleden schreven die is ingesteld om het in gebruik nemen van de metro voor te bereiden heeft al heel wat plan nen ontwikkeld. Zeker is dat de Doelen er bij is en dat ook ieder metrostation in de feestelijkheden wordt betrokken. Of op die eerste dag alle Rotterdam mers gratis een ritje mogen meemaken is nog niet zeker. Een belangrijke vraag, de belangrijkste, is wie zal het officiële startsein geven? Gedacht wordt uiteraard aan een lid van het Koninklijk Huis. Maar wie? Zal de Ko ningin bereid zijn deze voor Rotterdam zo belangrijke gebeurtenis te verrich ten? De metro heeft dinsdag bezoek gekre gen van een twintigtal jongedames die in opleiding zijn voor het diploma VW-informatrice. De meisjes die uit geheel Nederland komen, hebben een hele dag Rotterdam bezocht onder lei ding van meer ervaren collega's van de Rotterdamse VW. Uiteraard was de metro een belangrijk punt. De meisjes mochten lopen door de tunnel van het Centraal Station naar het Station Stadhuis waar zij konden zien hoe ver de railsaanleg al is ge vorderd. De Doelen, de Euromast en de Dier gaarde stonden uiteraard ook op het programma. Zij zullen nu in hun kanto ren elders in het land deskundig kun nen vertellen over de Maasstad. ROTTERDAM De groeiende bebou wing en straataanieg in het nieuwe stads deel Zalmplaat maakt het de RET mo gelijk lijn 63 in deze wijk een grotere lus te laten beschrijven. De wijziging zal worden ingevoerd op dinsdag 14 fe bruari. De route van Hjn 63 (Rochussenstraat Zalmplaat) wordt dan in bedoelde wijk als volgt: Viskaarweg Gebbeweg Viskorfstraat (eindhalte) Steekhaam- straat Viskaarweg. Er komen nieuwe halten, geldend voor beide richtingen, op de Viskaarweg na bij de Gebbeweg. ROTTERDAM Gemeentewerken heeft aanbesteed het maken van 331 meter kademuur en van de opleggin gen voor een beweegbare brug voor het zg. rij-op rij-af vervoer aan de westzijde van de Beneluxhaven in Eu ropoort in de gemeente Rozenburg. Van de 45 inschrijvers was laagste Van der Vonn's Aannemingsbedrijf N.V. Rotterdam, met 1.772.600 en op volger N.V. Aanneming Mij J. P. van Eestereri, Rotterdam, met 1.796.000. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met ingang van 1 maart heeft de algemene vergadering van aandeelhouders van de Beneluxtun nel N.V., toé directeur der Ven nootschap benoemd, de heer C, A. van Eendenburg, thans hoofdinspecteur van politie te Vlaardingen. De huidige direc teur, de heer D. A. Braakenburg blijft tot nader te bepalen datum in dienst. In verband méc zijn benoeming heeft de Vlaardingse politie de heer Van Een denburg in afwachting van ziir. pensioen vanaf 1 maart non-activiteit verleend. Daar hij de politie feitelijk op I maart verlaat, wordt op 27 feorua- ri in gebouw Triangel officieel afscheid van hem genomen. De hoofdinspecteur J, W. F. Dorlijen neemt de func'cie van chef van de geüniformeerde politie van de heer Van Eendenburg over. De leiding van de verdelingsdienst en de herken ningsdienst wordt overgenomen door inspecteur L. van Slooten, chef van de justitionele dienst. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De realisering van mensen én plannen over de ontwikkeling van Hoek van Hol land is afhankelijk van het al of niet uitvoeren van het inmiddels befaamde havenplan. „Poorters naven", „ferryhaven", „Westland- haven", hoe dan ook genaamd, be tekent een beslissende factor. Dat kwam dinsdagavond tot uiting tijdens een vergadering waar de Hoekse wijkraad voorlichting kreeg van de Rotterdamse dienst stadsontwik keling. Onder leiding van wethouder mr. H. C. G. L. Polak gaven deskundi gen een blik in de keuken, waar aan de toekomst wordt gedokterd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Sultan Hamid van Pontianak heeft persoonlijk, geen politieke ambities maar is ten volle bereid om zich in dienst van zijn vaderland, Indonesië, te stellen ook al zou dit een politieke loopbaan inhouden. De sultan is thans in Nederland, uiteraard om zijn vrouw, zoon en doch ter te ontmoeten en zijn kleinkind voor het eerst te zien, maar ook om zijn voornemen om Indonesië van dienst te zijn in daden om te zetten. Daartoe keert hij eind volgende maand naar Indonesië terug met belangwekkende voorstellen van het Nederlandse be drijfsleven, betreffende kredietverle ning, vestiging van Nederlandse in dustrieën en wederzijdse handel, waar bij gedacht wordt aan de opleiding van jonge Indonesiërs in handel en indus trie. Hjj wil als het ware de wegbereider zijn voor economische contacten tussen Nederland en Indonesië en als eerste taak ziet hij het Nederlandse bedrijfs leven voor Indonesië te interesseren. „Wij kennen de Nederlanders en de Nederlanders kennen ons. De reputatie van de Nederlander is, ondanks de conflicten, nauwelijks aangetast. Waar om zou een nauwe samenwerking niet mogelijk zijn?" Sprekend over de hedendaagse politieke ontwikkeling zei sultan MARSEILLE De Franse re gering heeft het plan voor de aan leg van een industrie- en havenge bied 'van vijftig vierkante kilome ter rond de Golfe de Fos, veertig kilometer ten westen van de „oude haven", bij de monding van de Rhone, goedgekeurd. Dit houdt in dat Marseille uitgebouwd wordt tot „Europoort van het zuiden." Volgend jaar zullen er al tanksche pen van 200.000 ton kunnen worden ontvangen, over enkele jaren die van 500.000 ton. In het gebied rondom dit havencomplex zullen over enkele ja ren een half miljoen mensen worden gehuisvest. van 50 jaar geleden De Turksche. vrouw naar de Universi teit. Te midden dér groote duisternis, die de oorlog allerwege met zich brengt, schijnt toch hier en daar een lichtstraal. Zo hijv. moet de opvoeding der Turk sche vrouwen een belangrijke schrede voorwaarts zijn gegaan, ondanks, ja ten gevolge van den oorlog. De vrouwen in Turkije zijn thans officieel tot de Kei zerlijke Uuniversiteit toegelaten; ver scheidene honderdtallen maken van deze vrijheid gebruik en volgen de colleges. Dit gebied zal de vierhoek afslui ten, die verder wordt begrensd door Marseille, Aix-en-Provence-Gaxdan- ne en Arles, waar zich in het bijzon der petrochemische industrieën, de aluminium-, en de ijzer- en staal industrieën zullen kunnen vestigen alsmede tal van verwerkende indus trieën. Marseille zal tot Lyon en Grenoble- Chambery met het achterland worden verbonden door het dal van de Rhone en dat van de Isère, terwijl de rivier-, spoorweg- en wegverbinding van de Middellandse Zee naar de Noordzee, die zal komen tussen Rhone en Rijn door de Elzes enerzijds en de Moesel anderzijds de haven zal verbinden met de grote industriegebieden van Noordwest-Europa. Hamid, de indruk te hebben dat generaal Soeharto lalereerst streeft naar economische stabiliteit en pas daarna naor politieke opbouw. Dit laatste zal afhangen van de algeme ne verkiezingen en van de omstan digheden welke partijen daaraan zuilen deelnemen. Rotterdammer 8.13 Sultan Hamid ziet ook nog een taak weggelegd voor de vroegere en in be stuurszakenervaren mannen als mo- hammed Roem, Anak Agoeng, Gedëh Agoeng en anderen, die tijdelijk op een zijspoor zijn geraakt Over pre sident Soekarno zei de sultan: „Hij is mijn staatshoofd, hij is de architect van de Indonesische eenheid. Als zo danig heeft hij Indonesië grote dien sten bewezen. Mocht hij aftreden, dan zie ik in sultan Hamengkoe Boewono de tweede president" Ook buiten Java geniet Boewono een grote reputatie, onder meer als de man die in Djokja bleef, toen de toen malige republikeinse regering in 1948 goeddeels in Nederlandse" gevangen schap terecht kwam. Een voor Indo nesië uiterst gunstige combinatie zou zijn: sultan Hamengkoe Boewono als president en generaal Soeharto als premier, aldus de persoonlijke mening van sultan Hamid. Ir. B. Fokkinga, directeur va» stadsontwikkeling, ging er overigen van uit dat de „Poortershaven" er wti zal komen. Het project zal een niemve impuls geven aan de economische oat wikkeling. Er behoeft geen vrees te bestsan voor verzilting. Ir. Fokkinga deelde mee dat een recent rapport van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoof. ziening dit heeft uitgewezen. De verplaatsing van marinesche pen en ferryboten naar de nieuwe haven betekent alleen reeds een vrij. komen van terreinen in het mooiste deel van De Hoek, die nu door rijkswaterstaat zijn „bevroren". DJAKARTA In een militaire ge vangenis in Djakarta is vandaag op 51-jarige leeftijd overleden dr. Saleh, oud-vice-premier van ''Indonesië. Hij zou zijn overleden aan een hartaanval. Saleh zat gevangen voor zijn aandeel in de mislukte communistische staats greep van oktober 1965. Hij zou een van de belangrijkste leiders zijn ge weest van de opstand. Op verdenking van corruptie en verraad werd hij in maart 1966 gear resteerd. Hij moest binnenkort weer terecht staan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vannacht is de 52- jarige Duitse kok G. Haust, opvarende van de Duitse duwboot Rudolf Ohmann liggende aan steiger vier in de Waal haven bij het aan boord gaan tussen twee duwbakken te water geraakt en ver dronken. Dat kan bij ons. U koopt een ring met een kleine brlllant Deze steen kunt u telkens ruilen voor een grotere. LI hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Zo krijgt U geleidelijk, zonder grote uitgaven Ineens, een steeds edeler en kostbaarder sieraad. Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke systeem? Wij zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen In prijzen van 126.-. 200.-,325.- en hoger. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.l.a. UJKBAAK «2 tel 116670 filiaal oostzeedijk 155-157 rotterdam Hoewel enerzijds de totstandkoming van de Poortershaven geen grote aan tallen arbeidsplaatsen tot gevolg zal hebben, en anderzijds geen zekerheid bestaat waar deze werknemers hun huisvesting zullen Mezen, acht men een gunstige ontwikkeling van De Hoek een logisch gevolg. Daarbij is van belang dat de gepro jecteerde aansluiting op rijksweg '20 van Rotterdam naar de kust, waarvan het tracé zuidelijk van het Staalduin» bos is gedacht, zal uitkomen op een grote boulevard, zonder dat de bestaan de kampeerterreinen worden aangetast Ir. Fokkinga dacht dat dit Onderdeel in vijf a tien jaar gerealiseerd zou kun nen zijn. Afgezien van de toeneming van het aantal arbeidsplaatsen door de gereed- koming van bet project Poortershaye# heeft de stijgende bevolkingsdruk In het algemeen aanleiding gegeven tot de gedachte ten noorden van Hoek van Holland een groot woongebied te creëren. Anderzijds is het mogelijk dit gebied een recreatieve bestemming te geven. Wat deze laatste twee mogelijkheden betreft was de directeur Stadsontwikke ling nieuwsgierig naar de keus van de Hoekse wijkraad, die het echter, bijzoa der moeilijk vond zich zonder gedegen studie hierover uit te, spreken. Persoon lijk meende de heer Fokkinga dat men het ene zou moeten doen én het andere niet nalaten. De heer P. Gorter, architect bij de dienst Stadsontwikkeling, gaf vervol gens een nadere uiteenzetting van de bestaande ideeën. Daaruit bleek dat het In de bedoeling ligt zowel de Brink en omgeving als het oostelijk deel van het dorp een aanzienlijke uitbreiding te geven. Deze zou bij de Brink vooral op het toerisme gericht moeten zijn. Men denkt aan een winkelbebou wing. met mogelijk een hotel, evenwij dig aan de Langeweg en meer noorde lijk aan een besloten plein, waar zich het gezelschapsleven zou kunnen ont wikkelen. Aan de Harwichweg is een bebouwing met vier lagen mogelijk, die Hoek van Holland vanuit de kust gezien een zekere allure zal geven. In het oostelijk deel van het dorp zou een hechtere kern voor da eigen bevolking kunnen worden ontwikkeld. Zo biedt de hoek van de Lichtto renstraat mogelijkheden voor een open baar gebouw met zalenaccommodatie. Bij het Scheepvaartpiein zou een klei ne winkelpromenade kunnen komen en verder wil men proberen ook hier een intiem plein aan te leggen, dat, om zoomd met beplanting, goede diensten zou kunnen bewijzen bij feestelijkhe-, den, gedenkdagen enz. Een nieuw zwembad behoort hier eveneens tot de mogelijkheden en ten zuiden van de Prins Hendrikstraat zou parkeerruimte voor 200 auto's kunnen worden geschapen. Uiteraard leverde de blik in de gemeen telijke keuken zowel bij de wijk raadsleden als bij de in grote geta- len opgekomen Hoekenaars tal van vragen en wensen op. Bij de beantwoording incasseerde wijkraadsvoorzitter E. van der Hou wen een compliment op zijn suggestie aan de Harwichweg een bejaardenflat te projecteren waarvan de onderbouw als verenigingsruimte zon kunnen fun geren en die met voor verkoop bestem de woningen exploitabel te maken zou zijn. De functionarissen van Stadsont wikkeling toonden zich zeer gevoelig voor deze „moderne gedachte". Verder bleek uit de beantwoording dat de ontwikkeling van het zuidelijk strandcentrum (Strandweg) moeilijkhe den ervaart omdat de gronden waar mee iets zou kunnen worden gedaan, nog geen gemeente-eigendom zijn. Wethouder Polak, die volstond met een inleiding op de gegeven toelichting, moest de heer Van der Houwen te leurstellen in zijn wens om nog 0!t jaar vijftig a honderd woningwetwo ningen aan Hoek van Holland toe te wijzen. De wethouder zei dat Re Hoek tot dusver grote contingenten heeft gekregen (en in de toekomst ook nog wel zal krijgen), maar dat Rotterdam dit jaar alle aandacht PP Ommoord en Zalmplaat zal richten- De Hoekse wijkraad heeft allerminst panklare plannen voorgeschoteld gekre gen, maar wel een idee van de richtte» waarin bij Stadsontwikkeling wordt ge dacht Over en weer bleek de behoefte te bestaan aan een permanent contact en mr. Polak zegde dit toe in de vorm van periodieke besprekingen met het dagelijks bestuur van de wijkraad.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2