I Ds. J. C. van Veen naar Schiedam AGENDA Werklozen willen niet Waterweggebied naar B.B. van wil vorming alarmploegen Papieren zak vatte vlam Felle brand verwoest pand aan Warande CH-afdeling Kethel: ontwikkelingshulp meer Onmiddellijk optreden bij calamiteiten mogelijk AGENDA Vrijdag in Immanuëlkerk Jubileumconcert en huldiging K. Bons GLAS Zuigkracht van elders afremmen ill) J Aft ff Opnieuw lichte stijging van werkzoekenden Pijp Deltachemie 50 meter hoog Twee gewonden bij frontale aanrijding Kiesvereniging herkoos bestuur Hoekse wijkraad verdeeld over Aeolusmast Burgerlijke stand Bedenking tegen aanlegsteigers .in Hartelkanaal Bij eenkomsten van CH en SGP Womiigeiitai nam in januari met 66 toe C.V. GLASTECHNIEK Inhabê 767 ff PE ROTTERDAMMER 2A DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks School'lampionoptocht VLAARDINGEN" In het rayon van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord, dat de gemeenten Schiedam, Vlaardingen. Maassluis, Maasland en Hoek van Holland omvat, is nog een goede werkgelegenheid. Van de manne lijke beroepsbevolking is 0,6 pro cent zonder werk. Dit percentage steekt gunstig af bij het landelijke cijfer van 3,4 procent en bij het werkloosheidspercentage dat in Zuid-Holland in januari is gestegen van 1,3 naar 1,6 procent. Minder vraag Bouwvakkers [cefa DE BABYSITTERS VAN DE MARINE VLAARDINGEN Vandaag.... .en morgen en dauelijki. Mensen nodig 3e INDUSTRIESTRAAT 11 TELEFOON 34775 Recreatieschap Pjgina 3 t (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Oosterwijk van de Gereformeerde Kerk krijgt een nieuwe predikant in ds. J. C. van i Veen vit Maarssen. Verleden jaar J werd hij reeds beroepen maar toen i heeft hij bedankt," omdat het huis aan I de Tulniaan in de vorm zoals dat toen werd aangeboden, voor hem niet accep- I tabel was, gezien de samenstelling van zijn gezin. Ds. Van Veen kon Schiedam echter niet vergeten. Nadat hij voor verschil- lende beroepen had bedankt, zoals Den i gaag, Hoogeveen, Zwijndrecht, bleek hij bereid een tweede beroep naar Schiedam aan te nemen. De bezwaren tegen de woning waren inmiddels goed- deels weggenomen. Voor zo'n tweede beroep, tamelijk jjort na het eerste uitgebracht, is niet helemaal dezelfde procedure nodig als gewoonlijk bij het uitbrengen van een beroep wordt gevolgd. De Kerkeraad voor Algemene Zaken besloot in zijn vergadering van donder dag 2 februari een tweede beroep op ds. Van Veen (ter voorziening van de vakature van ds. Couvee) uit te bren gen, op grond van de ontvangen advie zen van de wijkkerkeraden en mede gelet op het eerder genomen besluit in de gemeentevergadering van 18 mei 1966. Vandaag heeft de classis Schie dam die in Vlaardingen vergaderde ap probatie tot het beroep verleend. De beroepingscommissie kan zich nu gaan concentreren op het vervullen van de vakaturevoor de Zuiderwijk. Chr. Sec. Belangen: Retorica, spreken ln Set openbaar. 20. Irene: C. A. Henrlon. Verpoorten, openba re leiinz, 20. Wijkcentrum Nieuwland: Schled. VoUtstuinders „Thurlede", lezing. 20. S ureum Corfla: N.C.G.O., vergadering, 20. Gerei. Jeugdhuis: Staatlc. geref. partij, jaarvergadering. 20. Bijkantoor „De Rotterdammer", Lange Kerkstraat 82, uitsluitend redaetiezaken, tei. 262534, bg .g. 115588, b.g,g. 34S8I8 Klachten bezorging: Dr. Zamgnhotstraat ISO. tel, 152400. BelangrUhe telefoonnummers: Alarm poll» tic tel. 261666, Brandweer 269128, GG en GD 539280. Apotheek: Gouka, Groene la an 227, tel. Ï8035. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om enig reliëf te ge ven aan de ingebruikneming van de nieuwe openbare lagere school aan de Peter van Anrooylaan in wijk Groen- oord, houden de schoolkinderen maan dagavond 13 februari een lampionop tocht. Deze optocht, waaraan het r.k.-Har- morne Gezelschap St. Ambrosius zijn belangeloze*, medewerking verleent, be gint 19.00 uur op het schoolplein van de bouten noodschool aan de Eduard van Beinumlaan en gaat dan vervol gens naar het permanente schoolge bouw. (Van een onzer verslaggevers) Merkwaardig is dat depogingen klozen uit andere provincies in het Wa Waterweggebied te laten werken heb ben gefaald. Gebleken is dat men ei moeilijk toe kan komen te verhuizen naar een andere plaats, waar wel werkgelegenheid is. Overigens toont het GAB hiervoor begrip. Een voorbeeld leverde de glasfa briek te Nieuw-Bumen, waar 127 mannen na de sluiting van de fa briek op straat kwamen te staan. De •directie van de Vereenigde Glasfa brieken bood de ontslagenen aan in Schiedam te komen weken. Dit aan bod ging gepaard met gunstige voor waarden en financiële compensaties. Slechts 25 reageerden. Het aantal werklozen is de afgelopen maand opnieuw iets gestegen, namelijk van 308 naar 349. De vraag naar ar beidskrachten liep belangrijk terug van 2735 naar 2389. Deze vermindering van 346 openstaande aanvragen bij de (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de strijd te gen de luchtverontreiniging is op het productiegebouw van de Deltachemie een 27 meter hoge pijp ingezet. Van de grond af gerekend bereikt de pijp een totale hoogte van vijftig meter. De schoorsteen is het gevolg van de verleende Hinderwetvergunning. Een van de voorwaarden luidden dat op het fabrieksterrein hogere schoorste nen moesten worden geplaatst. De Schiedamse firma Vincent heeft de pijp gemaakt met gebruik van de op het fabrieksterrein aanwezige stuk ken. He'c gevaarte is uitgevoerd in roestvrij staal. (Van een onzer redacteurén) bedrijven deed zich voornamelijk voor in de beroepsgroep van de metaalbe werkers (189). Gedurende januari stonden 51 buiten landers, die reeds in Nederland heb ben gewerkt, als werkzoekenden in geschreven. Van hen konden er 45 op nieuw worden geplaatst, onder wie 38 Turken en vijf Spanjaarden. Eind ja nuari stonden nog negen vreemdelin gen als werkzoekenden ingeschreven. In Schiedam steeg het aantal werklo zen van 172 naar 242. De vraag naar arbeidskrachten liep terug van 2017 naar 1802. In Vlaardingen verminderde het aantal werklozen met 28 tot'79. De vraag liep terug van 432 naar 325. Eind januari waren in het rayon van hét GAB 84 bouwvakkers zonder werk. Ondanks dit stijgende aanbod blijven goede vaklieden nog schaars. Mede dank zij het zachte weer konden geschoolde bouwvakarbeiders weer worden geplaatst, onder andere bij de uitbreiding van het Unilever Research Laboratorium. Wegens tekort aan geld moet een "deel van de bouw van viaducten in rijksweg 20 worden stopgezet Een aan tal betonvlechters moest hierdoor wor den ontslagen. Vrij veel mensen zullen kunnen gaan werken aan het project voor de Beneluxhaven en aan een te verwach ten werk van Mobil Oil aan het Ca- iandkanaal. Dit geldt ook voor de Es- so-Chemie en Atlantic-Stem-ferry- diensten, die zich bezighouden met de bouw van aanlegsteigers en kaden. Over het algemeen kan worden vastgesteld dat in de bouwnijverheid een'iets strengere selectie wordt toe gepast bij het aannemen van perso neel. Vooral bouwvaksjouwers wor den teruggewezen wanneer blijkt, dat hun prestaties beneden de ver wachtingen blijven. „Bij enkele centrale verwsrmingsbe- drijven in Schiedam is een teruggang in de opdrachten merkbaar. Een aan tal ontslagen zal hiervan het gevolg zijn. Enige jeugdigen konden reeds worden verwezen naar De Jong's Stro mingstechniek. De centrale verwar ming blijkt nu een wat kwetsbare be drijfstak te vormen," aldus het verslag van het GAB over januari. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op 31 januari waren totaal 1639 woningen in uitvoe ring, namelijk 1044 huizen in opdracht van particulieren, 599 woningwetwonin gen in opdracht van de gemeente en dertig woningwethuizen en zes premie- woningen in opdracht van een woning bouwvereniging. Gedurende de maand januari kwa men 87 huizen gereed en wel 36 gale rijwoningen aan de Patrijsstraat, der tig fla'cwoningen aan de Sperwerlaan, twaalf bejaard en woningen aan de Riet- gansstraat en negen galerij woningen 'tan de Olivier van Noortstraat. Voorts werden gedurende januari zes woningen gesloopt aan de Rid derstraat, twee aan de Rijkesteeg, twee aan -de Ridderstraat en een boer derij aan de Holyweg 15. Gedurende 1966 heeft de gemeente 76.422 vierkante meter grond in erf pacht uitgegeven, namelijk 4.550 m2 voor industriële doeleinden en 71.892 m2 voor de woningbouw. In totaal werd 3.562 m2 grond verkocht; onge veer 2500 m2 grond is om niet overge dragen. filmdienst, Rotterdam. Tel. 010-23.16 55 vertoont zaterdag 11 februari as. in gebouw Rehoboth, Wilhel- mmastraat, Berkel, de gezellige ontspannmgsfiïm, in kleur Aanvang 3 uur. Zaal open 7 uur. Toeg.pr 1,50 pp. Alle leeft. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Christelijk-histo- rische kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Keethei hield woensdag avond in gebouw De Rank een druk-bezochte ledenvergadering, die geopend werd door de voorzitter, de heer W. B, Poot. De periodiek aftreden de bestuursleden, de heren K. W. Schouten en C. 3. D. Vreugdenhil, wer den herkozen. De voorzitter van de kiesvereniging Groen van Prmsterer, de heer G. W. Ormel, sprak over de hulp aan de ont wikkelingslanden. Hij zei, dat de Boe renpartij en de CPN er niets van wil len weten. De kloof tussen rijke en arme landen wordt steeds groter. De haat van de gekleurde volkeren tegen het blanke ras stijgt met de dag, tot dat het eens op een geweldige catastro fe zal uitlopen. Alleen de arbeid van zending en mis sie ondervindt waardering. Veel wordt er hulp geboden uit zuiver politieke en economische motieven. De CHU wil niet allereerst hulp in het econo- ROTTERDAM De leiding van de kring Zuid-Holland C der Bescherming Bevolking heeft een initiatief genomen om haar noodwaehters mogelijk te maken ook in vredestijd daadwerkelijk en in georganiseerd verband op te treden. Zij peilt nu of er belang stelling is voor het vormen van „alarmploegen", die taken zouden kunnen vervullen in gevallen als overstromingen, bij branden e.d. De leden van die ploegen zonden dag en nacht beschikbaar moeten zijn om, op basis van vrijwilligheid, a la minute hulp te verlenen bij welke calamiteit dan ook. De BJÏ. beschikt over uitstekend materieel, waarmee goed werk kan worden gedaan als er maar bemanning voor is. Hoofd BB L. C. van Marton heeft dit plan in het blad „De Kringordonnans" ontvouwd nadat er geklaagd was over het feit „dat er nooit eens iets realis tisch te doen was". Hij beaamde dat deze klacht wel juist is. Wel wordt de BB ingeschakeld bij allerlei calami teiten of evenementen, maar dat zijn incidentele gevallen. De hulpverlening zou aanmerkelijk kunnen worden uitgebreid, meent de Harmonie: verkiezingsbijeenkomst AR, spjfker dr. I. A. Diepenhorst, 20. Stadsgehoorzaal: Films Wilton-Fljenoord. 20 Herv, Geref. Comité: Emmastraat 38, ds. n v. d. Ent Braat, van Monster, 20.00. Rehobothkerk: vergadering NCVB. spre ker ds. Sljthoff, 20. Pniëlkerk: pro Rege-avond, 20. Stadsgehoorzaal: jubileumavond pers. ver. A de Jong. 20. Vrouwenwereldgebedsdag: Remonstrantse Kerlc. Vaartland en zaal Ichtuskerk, 20. Bijkantoor „De Rotterdammer", Smalle Havenstraat II, tel. 346775. Redactie: tel. 346775, b.g.g. 115588, b.g.g. 346619. Klachten bezorging: H. Verwey, Wag- nerstraat 24, tel. 243345, dagelijks van 13 30-iB 30 en zaterdags van 18 00-18.00 uur. .Apotheek: A. Bot. Billitonlaan 60, tel. 344729. Besommingen, 9 febr. KW 12 9600, KW 119 4550, KW 94 5270, IJmulden 17 760, heer Van Marion. Hy noemt de gevolgen van, bijvoorbeeld, langdurige zware regenval. Polders, kaden en kelders lopen onder. Hij spreekt over branden en zegt: „We hebben een groot aantal spui ten, maar waar is de bemanning? De BB, zo schrijft de heer Van Marion, heeft goede reddingsuitrustingen, maar die moeten worden gehanteerd. Zij heeft uitrustingen voor mobiele geneeskundige groepen, maar geen bezetting. Ook is er goed ABC-materiaal en goed opgeleide verkenners en ontsmetters, maar waar zuil ze? Massa's verbindingsmiddelen, die echter moeten worden bediend. Er moeten mensen zijn, dat is de kwestie. Bijvoorbeeld voor een eva cuatie in een geval als de brand bij de Delta-Chemie op 5 november 1963. Alle BB-diensten zouden bij een dergelijke calamiteit van nut kunnen zijn. De meeste mensen zijn nodig als er alleen maar wateroverlast is. Vaak om werken als dammen leggen, zandzakken vullen, vervoeren of stapelen te verrichten. Binnenkort beschikt de BB over enkele hulpverleningsauto's. Het zijn drietonners, die een zware dieselspuit kunnen trek ken, die gas-detectieapparatuur zullen meevoeren, die met enige reddings- en geneeskundig materieel worden uitge rust en die verbindingen kunnen onder houden. Vqoi- deze „manusjes-van-alles" zijn ook mensen nodig. Als er voldoende mel dingen voor „alarmploegen" komen zal men o.a. bemanningen voor deze wagens kunnen formeren. Dan moet een systeem van alarmering worden uitgezocht. Als eenvoudigste ziet men het z.g. sneeuw balsysteem: Mensen met telefoon waar schuwen anderen en zo vervolgens. Op deze wijze zal een op de praktij k afge stemde bezetting kunnen worden ver kregen. VLAARDINGEN Met Ingang van 1 februari Is de heer D. A. Hartman benoemd tot vrijwillig adspirant-brandwaeht bij de gemeentelijke brandweer. VLAARDINGEN Voor de verkiezin gen op 15 februari is aan 715 mensen toestemming verleend bij volmacht te stam men. Elf indieners van een dergelijk ver zoek kregen een afwijzende beschikking. it VLAARDINGEN De kerkeraad van de Christelijk Gereformeerde Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. W. M. Nleu- wenhuljze van Delft. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERRDAM Be meningen over de wenselijkheid de Aeo lusmast in Hoek van Holland te plaatsen zijn dinsdagavond in de Hoekse wijkraad verdeeld gebleven. Een deel van de leden stond op het standpunt dat de gemeente er iets voor over zou moeten hebben dit Rotter damse „visitekaartje" in Hoek van Hol land een aantrekkelijke blikvanger te doen zijn, maar anderen vonden de daaraan verbonden kosten, gezien de financiële toestand, niet verantwoord en de mast zelf weinig origineel. De wethouder van openbare werken, die de wijkraad om argumenten voor verplaatsing van de mast had ge vraagd, krijgt nu als antwoord de uitslag van een stemming over de vraag of De Hoek deze versiering op prijs stelt of niet. Vijf leden stemden voor, vier tegen en twee onthielden zich... Voorzitter L. van der Houwen gaf in deze eers'ce wijkraadsvergadering van 1967 een overzicht van 1966, Daaruit bleek dat de Hoekse bevol king met bijna 250 inwoners tot 6.329 is toegenomen, dat 38 eigen wonin gen gereed kwamen en thans nog 55 eigen-, 89 woningwet- en twaalf be jaardenwoningen in aanbouw zijn. Dit jaar zullen nog 42 eigen wonin gen in uitvoering worden genomen. De heer Van der Houwen stelde voorts dat de tuinbouw nadelige invloe den van de luchtverontreiniging er vaart en dat het plan Poortershaven grote verontrusting wekt in verband met de gevreesde verzilting van het Westland. mische, maar in het sociale vlak, o.a, onderwijs. Men geeft tegenwoordig veel af op de confessionele partijen, maar zij zijn het juist, die de hulp aan de ontwikke lingsgebieden hoog m hun vaandel heb ben geschreven. Als een opdracht van naastenliefde. De vergadering nam een motie aan om op de Algemene vergadering van de CHU meer hulp aan de ontwikke lingslanden ter sprake te brengen. Er volgde een levendige discussie. De heer Ormel sloot de geanimeerde vergadering. SCHIEDAM Het Politiek Jonge ren Contact, „Schiedam", houdt donder dag 16 februari om 20.00 uur in het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis een vergadering. Onderwerp van deze avond is „De Brandersbuurt". Er is gelegenheid tot discussie. (Vaa een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een hevige brand zijn woensdagmiddag in het pand Warande 218a op de hoek van de St. Liduinastraat twee bovenverdiepingen uitge brand. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar de schade was bijzonder groot. Om tien voor half twee werd bij de brandweerkazerne gemeld dat in de Warande een flinke brand was uitge broken. Onmiddellijk rukte de brand weer onder leiding van de comman dant D. de Jager uit en met twee hoge- drukstralen en een lagedrukstraal was men om kwart over twee de brand meester. De "brand is ontstaan op de tweede verdieping waar mevrouw J. E. Haub- rich woont, die echter rit thuis was. Waarschijnlijk zijn vonken uit de ka- lenkachel door een openstaand deurtje in een ervoor staande plastic emmer gevallen. In deze emmer lag een papieren zak, die vlam vatte, waarna het vuur zich snel door de gehele kamer verspreidde. Vervolgens baanden de lekkende vlammen zich een weg door het pla fond naar de eerste verdieping, waar huisraad lag opgeslagen. Ook deze meubelen werden al gauw een furooi der vlammen. De nablussing heeft tot drie uur ge duurd. De twee verdiepingen zijn uit gebrand. Het pand en de inboedel wa ren verzekerd. De aan de straat gele gen schilderswinkel van de heer F. T. Nahring kreeg geen brand- of wa terschade. MAASSLUIS «ss In verband met het zilveren jubileum van Koos Bons als toonkunstenaar, zal vrijdagavond in de Immanuelkerk een jubileumconcert ge geven worden, waaraan mejuffrouw Jet Dubbeldam, orgel en Henry Black mon, bariton hun medewerking zullen verlenen. Deze avond zal Koos Bons ook gehul digd worden. Na een openingswoord en de uitvoering van twee werken van Bach en een van Handel, zal ds. K. W. Dercksen de jubilaris toespreken en hem een geschenk aanbieden. Het tweede gedeelte van concert bevat werken van Telemann, Haydn, Dvorak en Dupré. Tot slot volgt een aantal toespraken en het dankwoord van de jubilaris. Deze avond wordt besloten met het zingen van gezang 136 „Lof zij den Heer", waarvan men de tekst voor deze gelegenheid heeft gewijzigd. Het jubileumcomité maakt er op at tent dat nog slechts in beperkte mate toegangsbewijzen beschikbaar zijn. De ze kunnen donderdag en vrijdag afge haald worden, voor zover de voorraad strekt aan de adressen: Koningin Wil- helminalaan 36 en Jan Ve'chlaan 5, en voor de aanvang van het concert aan de zij-ingang van de kerk (naast de kosterswoning). SCHIEDAM Geboren: Yvonne d.v. J Kruithof en M de Zwart: Hendrik J A z.v. A A C Hoppe en T H M Hersbach; Eduard J G z.v. J F van den Berg en A M Vos; Jasper J z,v. P A, M van Vliet en A M Hodes; Martin P z.v. JJ de Jorïg en A van Grcotveld: Robert z.v. G M Klein jan en J Jansson; Pie ter A z.v, A W de Ligt en J A Vogelezang: Erik z v. J T Koetsenraijter en M J O van Tienen: Monique J.dv, J E Ziidenbos en P J GiliJamse; Maria H J d.v. P A van Viiet en H C M Kester; Elise M d.v A le Coq en M J Leestemaker; Diana C d.v T H Wichers en H J Verdoes; Cornells D z.v D Immerzeel en H M van Boerum Maria J d.v. J Rodriguez Gonzalez en. C Naya Fernandez: Marc W z.v. W Koster en A M Rink. Sandra d.v, A Hofman en H Keulen; Martina D d.v. J Muskee en J J van Amersfoort: Theodorus J F z.v. J G Lansber gen en J H C van Mil; Joerka O z.v. O J Frenks en M de Vrijer; Jacqueline d.v. J V Tatiplkalawan en F H van der Kamp; Hele na P d.v. D Vink en W G N Balljjns; Steven z v. A L Bouwman en H A Leenheer; Take- toyo z v. T Kataoka en K Tagawa. Overleden: H. H Buurman, 70; A L Del- mee 70: J A Daalmeijer, 91. SCHIEDAM Geboren: Willem N zv N Bakker en V H de Jong; Barbara dv C van Rij en H M J Schra; Gladys A MdvRW van der Geugten en I M Jansen. Overleden: M van der Eljk, 10; M Dob- belstein, 78 wed van J Hollaar. VOOR NAAR (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het algemeen bestuur van het recreatieschap Brielse Maas heeft in zijn dinsdagmiddag in het Maassluise raadhuis gehouden ver gadering nog geen uitspraak gedaan over het verlenen van medewerking aan de gemeente Rotterdam bij de bouw van aanlegsteigers voor de bin nenscheepvaart in het Hartelkanaal. Met name burgemeester H. van Es van Brielle achtte de aanleg van we gen om deze steigers te bereiken een ernstige ingreep xn he'c karakter van het recreatiegebied. Ondanks het feit dat het dagelijks bestuur in een uitgebreid vooroverleg met Rotterdam de aan te brengen voor zieningen reeds tot een minimum heeft weten 'terug te brengen, vreesden verscheidene leden van het algemeen bestuur dat een druk wegverkeer naar de schepen schade zal berokkenen aan de sfeer van het gebied. Bovendien wist men dat Rotterdam het voorne men koestert grote aantallen bin nenschepen in het Europoortgebied per manente ligplaa'cs te bezorgen om daar mee de stedelijke havens te ontlasten. Voorzitter mevrouw mr. Chr. A, de Ruijter-de Zeeuw voerde in haar verde diging als sociaal argument aan dat de gezinnen van de binnenschippers het recht hebben cp een vaste verbinding met de wal en dat de omvang van brandweerauto's en ambulances de grootte van het steiger bepalen (burge- meester Van Es: „gigantisch groot"). De meningen bleven echter verdeeld. In het met Rotterdam voort te zetten overleg zal een meer oostelijke situe ring van de steiger worden gesugge reerd; tevens zal men verzoeken de 'toe gangswegen zo beperkt mogelijk te hou den. De vergadering benoemde de heer M. Eijkenaar, wethouder van Schiedam, tot lid van het dagelijks bestuur. 41 VLAARDINGEN Met Ingang van t april zal de heer d. Herlaar, voorman straat maker bij het bedrijf gemeentewerken, eer vol ontsiag worden verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Herlaar is sinds i aprit 1947 onafgebroken werkzaam geweest in diverse rangen bij het bedrijf van de gemeente. CONSUMENTENBEURS KOMT IN SPORTHAL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAd Onder auspiciën van de Schiedamse handels- en be- drijfsraad wordt van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 april in de Spor thal Margriet de Schiedamse In dustrie- en Handelsbeurs „tnhabé '67" gehouden. De organisatie is in handen van de Europort Groep, die voor de2« tentoonstelling de Schiedamse Consu mentenbeurs N.V„ oprichtte. De Sporthal is bijzonder goed voor dit doel geschikt. De totale oppervlak te bedraagt 3.000 m2, die niet door tus- senspanten wordt onderbroken. De hoogte van de hal is 8.40 m. De vloer is uitgevoerd m asfalt en is geheel naadloos. Het gebouw is voorzien van restaura tie, publieke telefooncel en toiletten. Het elektrische vermogen van de hal is voldoende om alle stands van elek triciteit te voorzien, terwijl aan de wandstands water aan- en afvoer kan worden verschaft. Standhouders, die dit wensen, kun nen voor de, duur van de tentoonstel ling telefoon op hun stand aanvragen. Op instigatie van de Schiedamse han dels- en bednjfsraad is een Comité van aanbeveling tot stand gekomen, waarvan de elf leden alle bij deze ten toonstelling denkbare belangengroepen vertegenwoordigen. Initiatiefnemer tot de „Inhabé '67" is de Schiedamse han dels- en bedrijfsraad, waarvan het bestuur tevens zitting in het comité van aanbeveling heeft. Met deze tentoonstelling wil men grenzen stellen aan de zuigkracht van Rotterdam, Delft en Vlaardingen en proberen zelf zuigkracht uit te oefenen op een conglomeraat van 250.000 mensen, waarvan Schiedam het cen trum is. De tentoonstelling zal vele wed- strijdattracties bieden, terwijl geen kind de „Inhabé '67" met lege handen zal verlaten. SCHIEDAM Het Tweede-Kamer lid H. Kikkert spreekt maandagavond om 20.00 uur voor de CHU in de Opstandingskerk. Het onderwerp is „Geen partij met kadaverdiscipline, maar een Unie met positieve beginsel programma's". Dit zal de laatste CHU-vergadering voor de verkiezin gen zijn. Voor de Staatkundig Gereformeerde Partij spreekt vrijdagavond ds. M. C. Tanis, christelijk-gereformeerd predi kant te Barendrecht, voor de kiesvere niging „Groen van Pinksteren". Vooraf wordt echter de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer L. H. Knipscheer gehouden. De vergadering begint om 20.00 uur in de grote zaal van het gereformeerde jeugdhuis aan de Lange Haven 97. m TVE oecumene is in onze hedendaagse samenleving zo'n doorgewinterd begrip geworden, dat tal van. activiteiten die op dit terrein worden ondernomen niet meer af te remmen zijnl Nu is ■oeeumene en .oecumene nog long niet altijd hetzelfde, jnsar daarop ga ik. van avond niet in. 'Wel weet: ik- dater pro testantse kefiken zyn die er niet meer voor terugdeinzen in zogenaamde'avond gebedsdiensten uitgesproken roomse li turgieën in te lassen en ik weet ook dat er roomse kerken zijn waar men tijdens de uitvoering van de Paapse mis (in de officiële stukken „de eucharistie viering") hervormde gezangen (uit de bekende bundel van 102) zingt Of de carnavalviering, die in deze tijd van het jaar in onze zuidelijke pro vincies en in onze buurstaat België (waar de schooljeugd deze week zelfs carnavalvakantie houdt), óók onder de grote noemer van de oecumenische ac tiviteiten mag "worden gerangschikt is een vraag waarop ik het antwoord graag aan u overlaat Wel constateer ik dat er met het jaar méér protestanten van boven de Moerdijk aan dat zuidelijk volksfeest gaan deelnemen. TYFT bleek mij ook uit het verhaal waarmee een van mjjn collega's, meelevend lid van een der reformato rische kerken, deze week uit Noord- Brabant terug kwam. Hij vertelde mij dat de trein van Bergen op Zoom naar Breda dinsdag tussen de middag volge laden was met gekostumeerde carnaval-, vierder», die van tijd tot tijd van voren naar aehteren in de trein een polonaise maakten, waardoor de trein zelfs vaart moest minderen. Maar temidden van al dit mobiele feestgedruis zaten twee breedgeschou derde, gemaskerde camavalvierders on verstoord het christelijk-nationaal dag blad „De Rotterdammer" te lezen. En toen mijn collega ter afsluiting van zün carnavaltrip in Breda was uit gestapt voor een laatste afzakkertje, ontdekte is ij in een volgepropt café op het Bredase Marktplein een heer op leeftijd, gekïeed in blauwe kiel, die, onder begeleiding van een programma wilde hoempa-muziek, uitgebreid in het matineuze „Trouw" verdiept was. TK WIL maar zeggen dat het zuidelijke earnavalfeest tegenwoordig lang niet meer in de mate als vroeger beschouwd wordt als het zondige roomse vermaak, waarvan de zonen en doehteren der reformatie zich verre dienen te houden. Mjjn collega heeft zonder enige ge moedsbezwaren meegefeevf, of liever geprobeerd om mee te feesten. Want hij gaf toe dat wij „noorderlingen" het nou eenmaal toch niet zo kunnen als onze vrienden uit Brabant en Limburg. Tja, een volk met een heel andere mentaliteit, zeggen wjj dan. Maar intus sen was het voor mijn collega bijzonder verkwikkend te mogen merken hoe bljj en spontaan de meeste Brabanders feest vieren, zonder dat een weldenkend mens daaraan aanstoot kan nemen. Ontoelaatbare dingen, smerigheid en te veroordelen uitspattingen had bij van de Brabanders nergens gezien. Wei van protestantse noorderlingen, die ook eens over de Moerdijk waren gaan kijken V 'J

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1