en is „een slepende WeÊen bit een tunnel METRO MONTREAL: SUCCES Dieren in o w ltst oude ^Rotterdam! t Waar... en wat? DE Parapluutje 11 KXl. pK rOTTF.RDAAIMF.B 2 A ZATERDAG 13 APRIL 1967 VLIEGEN is eigenlijk een com binatie van autorijden en fietsen. Je hebt een stuur, je gaat hard maar je kan ook naar links en rechts omvallen zoals bij een fiets." Dit zegt, luid, de vijftig jarige Henk van Overvest, in structeur-vlieger als we ergens boven Schiedam en Vlaardingen in een gloednieuwe Cessna f-150 van General Aviation zitten en proberen het vliegtuigje keurig recht en op de juiste hoogte naar Hoek van Holland te loodsen. TAKEN ERBIJ General Avitition's opleiding trekt al veel liefhebbers SNELHEDEN ■frj. L-C DE HOOGSTRAAT te,- :%mw L I'iVA" Pagina 3 Stuurknuppel iets naar voren du wen, de Rolls Royce-motor begint har der te snorren en het toestelletje duikt met de neus in de richting van de Nieuwe Waterweg, knuppel iets naar achteren trekken en de Cessna vliegt weer keurig recht, 't Is eigen lijk allemaal heel eenvoudig. I Boven de ongelukkige Vikingbank en de Alcyone bij Hoek van Holland maken we een paar rondjes om dan via de Nieuwe Waterweg weer in een wip terug naar' Zestienhoven te vlie gen! knuppeltje beetje links, beetje rechts, beetje aantrekken omdat we beneden de minimum hoogte zakken enz. enz. En als blijkt dat zowel de Spaanse brug als de Beukelsbrug om hoog zijn en er aan weerszijden lange files auto's ongeduldig staan te wach ten, merkt de heer Van Overvest wat smalend op: „Kijk daar heb je nu vliegend geen last van." fl Bij het naderen van de startbaan van de Rotterdamse luchthaven neemt de heer Van Overvest echter de besturing over, kijkt even naar het knipperlicht van de man van de rijksluchtvaartdienst die in zijn ge blokte busje midden op het veld de sportvliegers binnenloodst en brengt het toestelletje feilloos aan de grond. 33e Cessna hobbelt over de grasmat en komt voor de hangar tot stilstand. De heer Van Overvest blijft in het machientje zitten (op de plaats van de tweede piloot) om te wachten op de volgende leerling. Want daarvoor heelt General Avi ation deze Cessna gekocht, om lesvluchten te houden. Het luchtvaart- DEZE man is een „verlengstuk" van de verkeerstoren. Hij is er speciaal voor de sportvliegerij. In zijn geblokte VW-bus en' voorzien van allerlei apparaten (waaronder de radio waardoor hij precies weet wat er rond de luchthaven gebeurt) loodst hij de vliegtuigjes binnen. Hij gebruikt daarvoor een lamp die hij naar de piloot richt. ■Dijkstra heeft er al direct groot suc ces mee. Hij zegt: „In oktober ben ik ermee ■begonnen. Nu hebben we al veertig leerlingen en dat in een slecht sei- zoen. Aan het einde van het jaar ho pen we er rond de tachtig te hebben." Of er een tweede toestel „inzit" weet de heer Dijkstra nog niet. Wie er alle maal vlieglessen nemen? De heer een ervaring van dertig jaar. Het - is een rustige wat gezette man die bij zonder enthousiast over de luchtvaart kan vertellen. Het gaat hem aan het hart dat de belangstelling voor het sportvliegen in Nederland niet meer stijgt. In Frankrijk en in België is dat heel anders. Dat komt vooral door de steun die de overheid daar de sportvliegers verleent in de vorm van belastingfaciliteiten op vliegtuigen en benzinesubsidies. Bij ons is dat heel anders, veel duurder. „Ik begon in 1933 met zweefvlie gen en werd in 1936 reserve-officier vlieger op Soesterberg. Daar heb ik veel aan opleiding gedaan." Hij heeft zelf een Messerschmitt 108 en een „deel" van een ander klein Frans sportkistje. „Ik heb mijn vrouw in de vliegerij leren kennen." Waar begint zon eerste les mee? „Ik vertel de leerling iets, vooral niet te veel, van de bediening en ga daar na direct vliegen, na vijf minuten al. De volgende stap is het nemen van talrijke mogelijke bochtln en stijgen en dalen. Daarna komt pas het star ten en landen. Daar gaat de meeste tijd inzitten. Verleden jaar heb ik tienduizend landingen gemaakt. Na een keuring van de leerlingen mogen zij vervolgens reeds na de tien de les alleen de lucht in. De rest is ervaring." Het examen kost dertig gulden. De heer Van Overvest noemt het vlie gen: „Een slepende ziekte. Je komt er niet meer van af. Je raakt er aan verslaafd. Je bent er op verliefd." „De ervaringen met de meeste mensen die een luchtdoop ondergaan, is dat ze aan enorme snelheden den ken, maar dat je in de lucht schijnt stil te staan." zegt hij. Hij rekent voor dat het goed mogelijk is als men eenmaal het sportbreve1 heeft, met een gehuurd toestelletje v vakantie te gaan. „De verhuurder vraagt voor bij voorbeeld een Jodell 36 per uur. Men betaalt slechts de gevlogen uren en niet de tijd dat het" toestel aan de grond staat. Als men drie uur per dag vliegt (ongeveer yijfhonderd kilo meter) is dat voor twee weken onge veer veertig maal 36. Ik heb zelf wel eens gekampeerd per vliegtuig in Frankrijk." „Woest spannende avonturen be leef je gelukkig niet met de leerlin gen. Fijn is wel de snelle vooruitgang die de leerlingen boeken. Ik heb ie mand die in augustus begon en die ai CTAFELS en bergen briefkaarten vertelden ons dat liet Eiouten bruggetje over de Heemraadssingel tus sen de VierambachtxstraaC cn de Beu- kelsdijk met op de achtergrond de RVS-flat voor alleenstaanden fSuze Groeneweglaan) was afgebeeld. Dat is juist en bewezen werd dal de opgave van 1 april wel erg makkelijk werd. hoewel sommigen andere Rotterdamse singels hadden gezien. Winnaar: T. L. de Jager. Idenburgstraat 60, Schiedam. fcr 'S' A/TISSCHIEN is deze moeilijker. Waaren wat? Onder dit motto per briefkaart aan Rijnmond- revue. De Rotterdammer, postbus 948. Rotterdam, vóór 2", uitslag 29 april. TAP beide oevers, die straks met de Beneluxtunnel hecht worden verbonden, groeien de wegenstelsels. Dat is maar goed ook, want 3 juni is het zover. Dan worden Vlaardingen en Schiedam met Rotterdam-Pemis verbonden. Een klein voorproefje van die wegen hieronder. Twee beelden van de zuidelijke oever. Tussen de woongemeenschap Pernis en de werkgemeenschap van de olie heeft zich het strakgelijnde wegtracé gevlijd. Wat de bestuurders der duizenden auto's straks zullen zien wordt hier duidelijk. Naar de tunnel toe doemen de ve le werfkranen van de overkant op alsof men er zo tegenaan zal rijden. Maar de weg daalt en geleidelijk is de overgang tot menbeseft voor de tunnelmonding te zijn. Halt: hier komt het tol plein. In andere richting (onderste- foto) gaat het dus omhoog, steeds verder omhoog zelfs. Viadukten leiden de Be nelux tunnelstromen over de Vondelin-, genweg heen. Maar even later komt men toch weer op die weg terecht, omdat er nog niets anders is... f Metro van Montreal waarover vijftig jaar is gesproken-^ en die met 26 km lengte, zijn 26 stations en zijn drie lijnen in vijf jaar is ge bouwd, is een succes. De inwoners zijn* er-blij mee. En, wat veel belang- rijkef -is, in de eerste maanden van. de opening is gebleken dat automobi listen hun wagens aan de rand van de stad laten staan om' per 'metro: naar het centrum van Montreal te rei zen. Men vindt deze wijze van "reizen comfortabel en snel, kortom een ide aal vervoermiddel. In mei 1962 werd met de werk zaamheden gestart en ik oktober 1966 reed de eerste trein. Er komt In de toekomst nog een lijn bij. Een andere lijn gaat naar het lie Sainte Hélène waar de wereldtentoonstelling wordt gehouden. Er zijn grote verschillen met onze Rotterdamse metro. Het gehele traject is ondergronds en bestaat uit één buis en niet uit gescheiden buizen. De trei nen rijden, evenals in Parijs (waar mee diverse overeenkomsten zijn) op rubber banden. De toegang tot de per rons bestaat uit hekken die automa tisch sluiten zodra eeh trein een sta tion binnenrijdt. Er is zodoende nooit een laatste passagier die; nog snel naar binnen wil springen, ook dit is van Parijs'af gekeken., <x- Bijzonder .veel zorg is besteed aan de 26 stations. Het gemeente- bestuur had het goede idee ieder sta tion door een andere architect te la ten ontwerpen. Tien architecten wa ren van de gemeente, de zestien ande re zelfstandige architecten. Montreal is er trots op dat de eigen dienst van gemeentewerken het project heeft ontworpen en uitge voerd evenals het rijdend materieel dat in Montreal zelf is ontworpen en gebouwd en (gelijk Rotterdam) zon der financiële hulp van de hogere overheid. De metro van Montreal kost ze venhonderd miljoen gulden. Deskundi gen vinden dat heel goedkoop. De me- bedrijf (luchtfotografie, luchtreclame, helicopterservice, reparatie e.d.) krijgt er weer een taak bij. Eigenlijk twee want General Aviation is nu behalve vliegschool ook hoofdvertegenwoordi- ger van Cessna. Tot voor kort was de verkoop van deze toestellen in. handen van So- tramat-Nederland, dochter van Sotra- mat in België. De Nederlandse verte genwoordiger, de heer J. G.. Dijkstra is in dienst getreden van General Avi ation. Reden was dat Sotramat-Neder- land geen ruimte had voor service en zonder service kun je geen vliegtui gen verkopen. General Aviation kon dat wel. En om de Cessna-vliegtuigen wat populairder te maken, is General Aviation met de vliegschool begon nen. De beer Dijkstra (hij vliegt al 32 jaar, is in dienst geweest van de RAF en heeft als gezagvoerder bij de KLM gevlogen) leidt de school en de heer ■Van Overvest is de instructeur. Het is de enige Nederlandse particuliere commerciële vliegschool. De heer Dijkstra: „Wij hebben er een hotel-ei genaar bij, enkele directeuren van grote bedrijven, tandartsen. KLM-em- ployé's, radio- en tv-handelaar en- twee verpleegsters." „Er zijn er bij die twee tot drie 'keer per week lessen en sommige gaan driemaal per maand de lucht in. Het beste resultaat krijgt men door twee keer per week te vliegen. Wette lijk moet men voor het sportbrevet dertig uren vliegen, in de praktijk ligt dat iets hoger. Per vlieguur zijn de kosten van het lessen (dus met instructeur) 68,50. Daama, om de jaarlijkse tien uren vol te maken, kan men het vlieg tuigje huren voor ƒ51 per vlieguur." Landingsgelden moeten de leerlin gen ook betalen, maar die zijn niet hoog. H De Cessna F-150 is in Amerika bijzonder populair. Er worden er dit jaar vijfdu'zend gehouwd en die zijn reeds verKocht. Vorig jaar waren het er 3100. Ze worden voor Europa in Reims in licentie gebouwd. Vlieger Henk van Overvest heeft nu 's zondags wel eens per vliegtuig een kopje koffie gaat drinken met zijn vrouw in Seppe! Maar ja, de overheid doet niets aan de sportvliege rij," verzucht Henk van Overvest, die 'ook over de luchtvaart schrijft. Overigens blijft Van Overvest ide alist. Hij ziet mogelijkheden om in ons waterrijke land met een school voor watervliegtuigen te beginnen. Hij heeft dat zelf in Denemarken ge daan. Het aantal verschillende toestei len dat hij zelf heeft gevlogen is 175, waaronder de Bristol Brittania en de DC-9. En als de heer Van Overvest weer in de Cessna „it, de gasschuif opentrekt en na een korte aanloop het toestel in de lucht brengt gaat daar wel een bijzonder grote ervaring achter schuil. AAD BEGEMANN TAE SCHOOL, die maandagmiddag op de Zalmplaat is geopend en waar in nu een openbare lagere school, een christclijk-nationale school en een r.k - school broederlijk tezamen wonen, is door allerlei mensen geroemd om een nnntal aantrekkelijke nieuwigheden. Met de zesde en zevende serie MUWl- systeeinseholen, waarvan de school op de Zalmplaat de eerste is, zijn heel wal verbeteringen ingevoerd. Ook kleinigheden. Op de foto is ge bed nieuwe soort fietseu-talling te zien. De fiets wordt met de zadelpiti aait een baak opgehangen en boven die haak bevindt zich een klein „paraplu- tje". Ook bij een regenbui blijft bet zadel dus droog. Verder zijn deze metalen paraplu- tjes heerlijke dingen om op te klaute ren als de meester niet kijkt. tro is voor zeventig procent in de rotsen gebouwd en voor dertig pro cent in open bouwputten. De stations geven directe aansluiting naar kanto ren, zalen, bedrijven,, spoorstations en "enkele hotels." De .metro heeft'369- wagens .die gekoppeld kunnen worden tot 41 ne- gendelige treinen maar dat is het maximum. Iedere „blauw, en 'wit geschilderde wagen is negentien me ter lang en kan 170 passagiers vervoe- ren. Bij de negendelige trein is dat' dus 1500. Iedere wagen heeft veertig zit- en 120 staanplaatsen. Bij een fre quentie van negentig seconden in elke richting wordt de capaciteit 120-000 passagiers per uur. Die capaciteit was hard nodig voor Montreal. De 1.600.000 inwoners tellende stad (Groot-Montreal telde in 1960 al twee miljoen inwoners) heeft een half miljoen motorvoertuigen. Men vindt in Montreal dat de me tro de image van het openbaar ver voer heeft verhoogd. Een belangrijk punt is de psychologische aanpak. De tunnelbuizen zijn hei verlicht en men ziet ook de treinen die in de andere richting rijden. Hierdoor krijgt men het idee te reizen op een ondergrond se straat in plaats van in een buis. De populaiteit van de metro' is verhoogd doordat het een onderdeel vormt van een weldoordacht systeem van openbaar vervoer. Montreal voedt de metro door middel van tweeduizend autobussen. Ongetijfeld zal burgemeester W, Thomassen binnenkort met bijzonder veel interesse de metro van Montreal bekijken en bestuderen. Als de Rotter damse metro ook zo'n succes wordt als die van Montreal dan gaat het Rotterdamse verkeer en openbaar ver voer een gouden tijd tegemoet. f'i. V ATADAT HET hoge deel van de Maasdijk aanvankelijk Oosteinde, Middeldam en Westeinde geheten had, dook tegen het einde van de veertiende eeuw de naam Hoge- dijkstraat" op. Op de duur verdween de derde lettergreep en de Hogestraat werd Hoogstraat. Enkele eeuwen lang stond hier tus sen de lage huizen der burgerij het Pest- en Dolhuis, een gemeentelijke instelling. De naam van een steeg, de Dolhuisgang herinnerde er nog aan nhdat het gebouw al lang als Weeshuis in gebruik genomen was. Van andere stegen, die op de Hoogstraat uitkwamen hadden de na men betrekking op de beroepen, die de brave burgers in de straat uitoe fenden. Zo waren er de Gruttersgang, de Brandersgang. de Stelmakersgang en de Schuurmakersgang. In de negentiende eeuw nam de middenstand bezit van de straat. De Hoogstraat werd de voornaamste win kelstraat van Rotterdamna verloop van tijd ging het grootwinkelbedrijf ook een graantje meepikken. Er waren vooral veel kleding- en textielzaken; in één dier winkels vond Willem Schumann inspiratie voor zijn toneelstuk „De Violiers". Een andere winkelier, de kunstzinnig aangelegde heer Polak liet in een aan zijn firma toebehorend pand op enke- rEN JAAR of vijftig, zestig gete- den was de Dtnsdag de drukke le stappen van de Hoogstraat de verlo ren gegane voorgevel van het geboor tehuis van Erasmus vrijelijk herschep pen. dag op de Hoogstraat. Dan kwamen de boeren uit de omgeving met hun vrouwen naar de stad om inkopen te doen. In de winkels kwam het perso neel handen te kort om de klanten te bedienen. Het was een fleurig schouwspel, want talloze boerinnen droegen de thans volkomen vergeten dracht van de Eilanden. f /V'viii' I' V- U-f „"-'V AsA '1 En niet alleen de winkeliers deden goede zaken. Ook de straatverkopers, die speelgoed, fruit en bloemen op de trottoirs uitstalden, hadden niet te klagen. Hun drukste dag van het jaar was echter de Koninginnedag als men in de Hoogstraat werkelijk „over de hoofden kon lopen"... 's Avonds was het in de lange win kelstraat overigens niet druk. In feite tras het er haast net zo stil als het er thans na zeven uur is.. Misschien kwam dat wel omdat er in te genstelling met de Schiedamsedijk weinig café's waren... IVA 1930 begon alles te verande ren. De omzetten der winkeliers daalden door de crisis, het leek of het winkelend publiek zijn heil zocht in andere wijken. Talloze winkels moesten zware slagen incasseren, maar geen slag was zo ernstig als de volkomen vernietiging van de straat in de Meidagen van 1940. Van de 400 panden bleef er niet één gespaard. Er kwam een moderne winkelstraat voor in de plaats, die met haar blan ke gevels heel anders werd. De sfeer van de vooroorlogse Hoogstraat met zijn oude panden, zijn nogal donkere winkels, zijn soms wat schreeuwerige reclameborden en zijn schorre straat venters leeft alleen nog voort in de herinnering van alle Rotterdammers, die hem gekend hebben... JVR T YNXEN (Blijilorp heeft er twee in- de verzameling) zjjn met de wilde katten de enige katachtige roof dieren die iii West-Europa voorkomen." De wilde kat leeft nog in ^ep redelijk aantal over1 heel West-Europa ."ver spreid, zoals in Schotland, in de bergen van Oost-Frankrijk, in enkele streken van Noord- en' Centra'al-Dnits-, land, het zuiden van Polen, Zuid-, Rusland, de Kaukasus, op enkele, eilanden in de Middellandse Zee, in Italië eu' op de Balkan. De lynx daar entegen komt nog maar weinig voor: Noord-Scandinavië, Polen, Tjsecho- slowaktje, de Balkan en hier en daar in,.Spanje. In Europees Rusland is de' lynx algemener. Zoals gezegd is de lynx dus een van' de twee Westeuropese katachtige roof dieren. Het westen van ons werelddeel is nooit rjjk geweest aan roofdieren. Het grootsteroofdier dat er bq het hegin van onze jaartelling voorkwam, was de bruine beer. Daarop volgde de wolf, lynx, das, otter, vos, wilde kat, marter, bunzing, hermelijn en wezel. Voor Zuid-Europa kwamen daar nog bij de mangoeste en de genetkat, voor Noord-Europa de ijsbeer. Met deae weinig soorten staat Europa er t.o.v. Noord-Amerika en Oost-Azië, 'waar zoveel meer soorten voorkomen, maar s'eellt op. Lynxen zijn fors gelmuwde grijs bruine poezen, nogal hoog op de poten, met goed ontwikkelde bakke baarden. lange oorplminen en een kort staartje. Van neus tot staartpunt is het volwassen dier i,24 meter. Opvallend zijn de grote voeten, die een bijna rond spoor achterlaten. De dieren leven graag in grote, ge varieerde boscomplexen. liefst afge wisseld met open terrein. Ze klauteren graag in bomen en luieren datt wat op een tak. Hel zijn uitstekende lopers, die op een drafje enorme afstanden kunnen aflegaen. Net als bjj de kutten worden de jongen blind geboren. Als nest zoeken ze een geschikt hol. als het kan een rotsspleet. Het aantal jongen per worp i- meestal klein; de diertjes blijven de moeder de gehele eerste winter volgen. Het voedsel valt de lynxen bestaat uit kleine tot vrjj grote zoogdieren en vogels. *s Zomers vangen ze muizen, vogels, konijnen, hazen en reekalveren, lil de winter voeden ze zich ook wel met reegeiten, jonge herten en stmts schapen. B.O. v- rvU.vr -La!-,

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1