Sporthallen voor zes wijken Aanwinst op duinen WCló Waar en wat? Douche en grotere ramen MANIWIL VEBMAABBE HOTELS Australische handelsmissie op verkenning DE ROTTERDAMMER ZATERDAG 1 FOTO BOVE3V Nederlandse minister heeft eens gezégd: „Let wel op mijn woor den, niet op mijn daden". Dat zou van toepassing kunnen zijn op vier van de hier boven om schreven mannen en vrouwen. In ieder geval, stelt het kwar tet dat aan de top staat van de VVV in Rotterdam een vakantie ganger voor raadsels. tt'dams y W-top doet het anders dan in en denkt.. ER zijn mensen die er hun be roep van hebben gemaakt anderen te helpen bij het goed doorbrengen van hun, vakantie. Mensen dus die bij uitstek des kundig zijn op het gebied van toerisme en de mogelijkheden daarvan. Een onlangs afgetreden DE top van het monument voor burgemeester Stieltjes, dat \von derlijkerwijs staat op het Burg. Hoff- marmplein, Noordereiland. Rotter dam, Dat was het puzzeltje van 3 juni, maar weinigen hadden het door. Winnaar: M. de Lange. Brussestraat 25b. Rotterdam-1. EN NU: de laatste van dit seizoen. Niet gemakkelijkte zien op een plaats waar het meestal aardig druk is. Waar.en wat? Inzenden per briefkaart onder dit motto aan Rijn- mondrevue, De Rotterdammer, post bus 948. Rotterdam vóór 29 juni, uitslag I juni. TIET kwartet VW-vakantiegangers: v.l.n.r. de lieer Schutter, mejuf frouw Van der Lingen en tie lieren Riper en Mens Fiers Smeding. De minister van volkshuisvesting heeft zich akkoord verklaard met de nieu we huur. Voor de woningen, die ge bruik zullen maken van de warmwa tervoorziening, bedraagt de huurver hoging nog eens tachtig cent per week extra. ROTTERDAM Ook in A'exan- -'zrstpö is ru een pfdriinz van de Pro testants Christelijke Ouderen Bond. In "..De Eik", bijgebouw van de geref,.Ver rijzeniskerk.'werd de oprichtingsverga dering gehouden. De heer J. Overkeek, bondsvoorzitter, opende de bijeen komst waarvoor veel belangstelling bestond. De voorzitter zette doel en strekking van deze organisatie uiteen. Zij beoogt o.a. verbeteringen on maatschapoelijii en cultureel gebied voor haar leden Ie bevorderen. Ais grondslag heeft zij het bijbels liefdegebod. Bijna alle aanwezi gen meldden zich als lid. De vergadering wees een comité, aan. bestaande uit vier dames en drie he ren. dat in de vakantiemaanden een ledenvergadering za! voorbereiden, de wintercampagne zal uitstippelen en contacten gaat leggen met culturele instellingen.'De PCOB had reeds afde lingen in Centrum, Zuid, IJsselmonde, Zuidwijk, Charlois, Lombardijen, Schie- broek, met ongeveer 900 leden totaal. Voorlopig contactadres voor Alexsn-' derstad: G. den Braber, Van Moorsel- plaats 247, tel. 201936. Onder de apensoorten en pipenlyk onder, alle BJijdm-p-dirren nemen de mandril* oen bijzondere plaat? in. Door de fantasjiseh mooie kleuren vooralvan de imm ldijft meni^e bezoeker langer dan normaal hij de niamlril-apen staan. Bij velen wekken de ldauw-rode kop (niet gele haard», de vioIp! en rose kleuren -.van de achterdelen en het enorme jirliif van liet mannelijk dier weerzin op, onderen daarentegen vin den het juist praebti?. Vooral de ge weldige hoektanden, die niet voor die van een roofdier onder doen, maken de mandril tot een gewild fotomodel. De mandrils (en de erop gelijkende dril?) leven in bepaalde gebieden van We?t-Afrika: van de Sanaga-rivier in Nigeria tot aan de Congo. Mandril* zijn holbewoners en trek ken in klei»! gezelschap op. Open vlak ten 'myden ze echter niet. Ze zoeken huil voedsel graag in heuvel- en berg achtige streken, waar zjj onder stenen insrkten opsporen.. Voor plantaardige kost blyven de dieren in de hossen, waar ze vooral vogeleieren - en kleine reptielen vangen. In gevangenschap planten mandrils zien niet zo veelvuldig voort. Slechts in enkele dierentuinen is dat tot nu toe gelukt, o.a. ju de vooroorlogse GROTE staketsels Zijn verrezen bovenop de duinen in Hoek van Holland. Dit bepaald ontsierende element heeft niets met de recreatie te maken. Integendeel, deze „aan winst" bestaat uit radarschermen en. zendmasten van de NAVO-verdedi- gingsgordel larugs de kust Mooi is anders, maar het zal wel noodzake lijk zijn. Typisch dat deze giganten bijna bovenop no,g bestaande Duitse bunkers werden gebouwd. Harwichboot niet van de Parkkade vertrok eer ïn Hotel Leygraaff ge ïnformeerd was of er niet een passa gier achtergebleven was! Een ander voornaam hotel was het „New Bath Hotel" aan de Boompjes. ■Het was zo deftig, dat men er geen bier verkocht! Het was ook duur; het diner kostte er in 1S90 niet minder dan f2.50. In aanmerking genomen, dat men in die dagen in het Hotel Des Pays Bas aan de Korte Hoogstraat voor 1,75 een kamer met liv het begin van deze eeuw wa ren er in Rotterdam een dozijn grotere en een stuk of weit kleinere hotels. Er is er niet één van over. Dat komt niet alleen door de oorlogshan delingen van 1940, maar in belang rijke mate ook door het grote „ver loop", dat er altijd in de Rotterdamse hotelbedrijven is geweest. Van de twaalf grotere hotels, die op de lijst van omstreeks 1900 stonden, beston den er in 1939 nog slechts enkele. Van alle „etablissementen" uit het verleden was voor zover we kun nen. nagaan het langste leven beschoren aan het Hotel Leygraaff op het Wesiplein tussen de Westerstraat en de Houtlaan, In 1705 werd het als Stadsherberg gebouwd. Als zodanig bleef het pand ook in gebruik toen het in 1720 in particuliere handen kwam. in 1826 werd het „Logement en Uitspanning De Stadsherberg, staande aan den Grooten Weg bij de Ponteveer van Rotterdam op Katen- drecht" eigendom van Hendricus Wil helmus Leygraaff. Onder zijn beheer werd het „Logement" een vermaard eerste klas hotel. Tot de veranderingen, die op initia tief van de heer Leygraaff aange bracht werden, behoorde de bouw van de grote „Feestzaal De Maas", waarin 450 personen konden feestvie ren in het felle licht van 34 gazsprui- ten, die aan gebracht waren in vier enorme kronen. In deze zaal, die later de eetzaal werd, werden de eerste Rotterdamse tabaksveilingen gehou den. Toen Caroline Ferdinancle Louise. Hertogin De Berry in 1832 naar Rotterdam kwam voor een ge heimzinnige politieke missie, waarvan het doel tot heden toe een onopgelost raadsel is gebleven/ logeerde zij in „Leygraaff'. TJET iii 1914 gesloten en daarna afgebroken hotel was vooral in trek bijEngelsen, die de stad bezoch ten. Zij konden er voortreffelijk eten en het was een bekend feit, dat de ontbijt kon krijgen, was die rijksdaal der een heel bedrag! IFOT de bekende personen, die in het Neiv Bath Hotel gelogeerd hebben, behoorden de componist Ro bert Schumann (die in Rotterdam kwam concerteren) en Sarah Bern hardt (na de enige voorstelling, die zij ooit in Rotterdam heeft gegeven). De Engelse schrijver Thackeray ver bleef er in 1862, en voelde zich „afge zet". In een artikel in. het Cornhill Magazine gaf hij uiting aan zijn klachten over de prijzen van wat er geboden werd. Het New Bath Hotel vermeldde in zijn prospecti dat zijn gasten uit de kamers zulk een prachtig uitzicht op de rivier hadden. Nog mooier was ech ter het uitzicht uit het Hotel Victoria op het Willemsplein. In de loop der tijden heeft dit hotel talloze malen gastvrijheid geboden aan bekende kunstschilders, die de rivier wilden schilderen". Tot de verzameling van het Pa rij se Musée Moderne behoort een indrukwekkend Maasgezicht, dat de Franse schilder Albert Marquct in een kamer van „Victoria" op het doek zette. 1DEFAAMD was ook het Hotel Weimar op de Spaanse Kade. (In oude adresboeken vonden wij het ver meld als Hotel WeimEr, maar wij we ten niet of dit een zetfout is, of dat het hotel oorspronkelijk eigendom was van een zekere heer Weimer). Toen in 1904 het geheel nieuwe, door architect. W. Molenbroek ontworpen gebouw geopend werd, was het met zijn elektrisch licht en zijn centrale verwarming het modernste in de bin nenstad. Zijn restaurant genoot grote vermaardheid. Het was een hotel, waar grote fir ma's hun buitenlandse relaties onder brachten. Er zijn daar belangrijke za ken gedaan. Ook staatszaken; in een der kamers werkte Thomas Masaryk gedurende de Eerste Wereldoorlog aan de grondwet van de (toen nog toekomstige) Tsjechowslowaakse Repu bliek. Het hotel Weimar is in de meida gen van 1949 verwoest en niet meer opnieuw opgebouwd. IVR (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ter afsluiting van het bezoek van de uit 16 leden bestaan de Australische handelsmissie aan Ne derland is donderdag in het Hiltonho- tel een conferentie belegd. I De leider van de missie, de heer A. C. Wigan, lid van de raad van bestuur van General Motors-Holden Ltd., zette het doel van de missie uiteen. Men wil de basis leggen voor kontakten, die kunnen uitgroeien tot een behoorlijk afzetgebied van Australische produk- ten. Deze eerste missie aan Noord-Euro pa (26 andere missies hebben reeds de overige werelddelen verkend en be werkt) was een oriënterend bezoek. Geen speciale dochteronderneming, maar handel via agenten is de bedoe ling, aldus de heer Wigan, De missiele den vertegenwoordigen eindprodukten in zowel de technische als in de textiel en voedselbranche. Enkele Nederlandse zakenmensen zuilen de missie op een trip naar Enge land vergezellen om in Londen met de Australische produkten kennis te ma ken, Achtereenvolgens Duitsland, Zwe den en Noorwegen staan op het missie programma. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer H. C. Menzies, de Australische handelsraad in Nederland, Koninginne gracht 143 in Den Haag.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2