20 miljoen ton stukgoed Q Kosten 172 miljoen gulden ijnpoort in 1976 er vrouwen zijn hoog muzikaal over lawaai brommers op komst Minister Bakker door I^opdört en Botlek Metröireiri reed onder de Maas Voor iaderna weinig publiek SERVICE eo van ïenand 'Aanvragen voor fags! vestiging reeds |i||j|jl ontvangen VIT-krant voor informatie op kunstgebied Justitie en politie Rotterdam COR S. GAAT VRIJ UIT Nedex-vakbeurs dit jaar verdubbeld J SPIEKERMAN 465 HA. Zuiverheid Verdwenen man was verdronken Spionage niet bewezen Holle ruimte 0E ROTTERDAMMERfa-...a 2ADONDERDAG 29 jLiN'I met de meest mo- jr uitgerust, atelier (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De aan te jeggen Rijnpoorthaven tussen Hoek van Holland en Maassluis zal in 1976 gereed zijn en 172 miljoen gulden kosten. Naar verwacht zal er jaarlijks 'bngeveer 20 miljoen ton stukgoed kunnen worden behandeld (een sluitende exploi tatie zou reeds worden bereikt bij een overslag Van 10 miljoen ton). In Rijnpoort wordt geen industrie of massagoedbedrijf toegelaten. Het wordt uitsluitend een haven voor de moderne vervoerstech nieken, waarbij geen of slechts zeer gering gebruik van lichters wordt gemaakt. Het college van B. en W. beeft dc gemeenteraad een voorstel gezonden, waarin alle aspecten van dit project zijn opgenomen. Het zal worden be handeld in de vergadering van 6 juli. Het havencomplex zal bijna op Rot terdams gebied komen te liggen, met uitzondering van de noordelijke strook, die van Naaldwijk is. Rijnpoort is nodig gezien de ver wachte toeneming van het stukgoede- renverkeer en nieuwe transportmetho den. Rotterdam Reeft momenteel een stukgoedverslag van 20 miljoen ton per jaar, die tegen 1980 zal zijn ge groeid tot 30 a 40 miljoen ton. Specta culair zal de komende jaren het con tainer- én het roll-on-/roll-off-vervoer worden.- .-.''v::- Schepen voor deze transportvórm zullen slechts enkele havens in West- Europa kunnen aanlopen. Vandaar zullen de goederen verder landin waarts worden getransporteerd. Ook met nog andere methoden moet echter rekening worden -gehouden, zoals dat met draagvleugelboten en luchtkussenvaartuigen. Rotter dam dient erop bedacht te zijn dat deze vormen toekomstmogelijkheden hebben, vooral bij het vervoer van passagiers en hoogwaardig stugoed. Voor deze snelle schepen zullen lig plaatsen dichtbij de kust onmisbaar zijn (Rijnpoort). B. en W. wijzen verder op de pas- sagiersvaartj-diö^ van groof'belang ia voor Rotterdam (in het bijzonder cruises). Een eventuele nieuwe ter minal voor passagiersschepen zal eveneens zoveel mogelijk, nabij de zee moeten worden aangelegd. De oude Rotterdamse havenbekkens kunnen zeker niet binnen afzienbare tijd worden gebruikt voor de behan deling van container- en roll-on/roll- off-schepen. Pas in een later stadium zou overwogen kunnen worden hoe dë vormgeving ervan aan het jnoderne vervoer zou kunnen worden aange- KNIRPS opvouw bare PARAPLU'S de grootste sortering vindt U bij ROTTERDAH HOOSSTRAAT 158 TEL. <3 79 01 - UjfiBMK 3* Til. 142278 past. Ook de beschikbare ruimte in de Eemhaven is onvoldoende. Rijnpoort zal een oppervlakte va: ongeveer 465 hectare beslaan, netto 260 hectare terrein opleverende Het prójekt zal, al naar de behoefte, in fasen kunnen worden uitgevoerd. Aan sluiting op liet wegennet wordt nog nader bestudeerd, maar het ziet er naar uit dat een aansluiting op rijks weg E 36 eenvoudig zal zijn. De haven wordt uiteraard op het spoorwegnet aangesloten, waartoe de 'spoorbaan ter plaatse moet wórden omgelégd. De NV heeft'hiertegen geen bezwaren. Ei' zullen geen dure werken in de vorm van nieuwe spoorlijnen, bruggen en achterwaartse verbindingen nodig zijn. De schepen zullen de haven in. en uit kunnen varen zonder op de rivier te draaien. Daartoe komt er voldoende uit looplengte binnenhet havengebied en een draaicorkel van ruime afmetingen. Er zal een gemeentelijk modelonderzoek nódig zijn voor diverse in detail vast te stellen gedeelten van de haven. De op de tekening - aangegeven havenbekkens zijn voorlopig en schetsmatig. Het 'plan;voor. de aanleg van. Rijnpoort is gebaseerd op eenaantal aanvragen voor nieuwe terreinen op de Rechter ■Maasoever in., de nabijheid van. 'de' zee voor: a. de vestiging van de veerdienst tus sen Hoek van Holland en Harwich: b. de behandeling van container schepen; c. de inrichting van een passagiers terminal Als eerste komt in aanmerking de Mij. Zeeland, die met de Britse Spoorwegen 'de dienst HoekHarwich onderhoudt. De schepen meren nu nog af langs de Nieuwe Waterweg, maar met het toe nemende verkeer is er van de zijde van het rijk meermalen op aangedrongen een andere oplossing te zoeken, zodat het draaien op de rivier kan worden ver meden. Men is wat de spoorwegaanslui ting betreft aangewezen op de noorde lijke oever.De dienst zou een terrein van ongeveer 30 hectare nodig hebben. Van diverse kanten heeft de gemeente aanvragen ontvangen voor terreinen in het nieuwe complex voor de behandeling van containerschepen. Nu reeds is er behoefte aan een steunpunt op de noor- SCHIEDAM Wanneer een gere nommeerd vrouwenkoor hier een uit voering geeft, dan wordt meestal een belangrijke plaats ingeruimd voor oude en nieuwere polyfone koorwerken. Bij het Prager Lehrerinnenchor, dat woensdagavond onder auspiciën van dé Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum in de góed bezette aula op trad, vormen echter de homofone koor- coiqposities; zowel die met begeleiding als a cappeila uitgevoerd, de hoofdscho tel. Van de Tsjechische componisten ken nen wij natuurlijk Smetana, Dvorak; Suk en Janacek, maar hiermede is het wel zo ongeveer bekeken. De muziekcul tuur van Tsjedhoslowakije wortelt in de volksmuziek. Talrijke scheppende toonkunstenaars, die hier niet of nauwe lijks bekend zijn, hebben het karakter van de sterk nationalistisch getinte mu ziek der Tsjechen,bepaald. Wie kent hiér namen als Kalik, Bar ros, Mrkos, Picha, Bakala om maar en kele te noemen? Toch'bleek uit hetgeen wij deze afrond hoorden, dat Tsje- choslowakije rijk is aan componisten die vóór alies muzikanten Zijn. Het spontane overheerst "meestal het cere brale, De muziek spreekt direct aan roet grote overtuigingskracht. Onder leiding van-de dirigenten Ru- dolf Zeman en: Libuse Krejcova heeft net Prager Lehrerinnenchor (ongeveer ^estig leden) voortreffelijke zang doen horen. De open koófklank en de volstrekt zuivere intonaties (ook in nroeilijke werken van Martinu en Jana- <-ek) zijn opvallend en de gelijkheid In de samenzang doét zich bij dit ensem ble als iets vanzelfsprekends voor. Wel rioet men even wennen aan de ®bigszins metaalachtige kiank, die, zon der hardheid, de mogelijkheid uitsluit oro een oneffenheid in de toonzuiver- heid te verdoezelen. Een gedeelte van het programma werd aan de vleugel begeleid door de dirigent Rudolf Zeman en- de componist Petr Eben. Van laatstgenoemde zijn in Rotterdam orgelwerken geïntroduceerd door deTsj ethische organist Jiri Ko pek en Fsike Asma. Het publiek heeft het koor en de beide dirigenten veel bijval geschon ken; - - - W. II. Wolvekamp delijke oever, met het oog op de aan- en afvoer. Er is ook belangstelling getoond voor passagiersaccomodatie namens rederijen die nu met hun schepen verspreid over de haven ligplaats moeten kiezen. Ten aanzien van de verziltüig heb-, ben B. en W. het Rijksinstituut voor' Drinkwatervoorziening opgedragen hiernaar een onderzoek in te stellen. Gebleken is echter al dat de grootte van de kwelstroom naar Delfland als gevolg van Rijnpoort gering zal zijn, alsmede dat maatregelen ertegen kun nen worden getroffen. Het verder opdringen van de zout- watertong zal kunnen .worden voorko men, aangezien tegenover de aanleg van Rijnpoort de sluiting van de tij-, delijke mond van Europoort staat. Verder zal Rijkswaterstaat de rivier bovenstrooms ondieper maken. Over de bezwaren van de Westland- se tuinders zegt het college dat. bij het afwegen van de. belangen in- aanmer king moet worden genomen dat de ha ven alleen op deze plaats kan worden aangelegd-en, dat daar weinig kassen staan. Het tuinbouwgebied zou ter plaatse niet' Jrunnen worden uitgebreid. Voor het Westland zou voorts een snel le af voermogelijkheid. word en gescha pen. Er zal een wijziging-van de bestem mingsplannen van Maassluis, Naard- wijk en Rotterdam nodig zijn. agra risch gebied). Maassluis is in beginsel bereid gebleken en aangezien niet mag worden verwacht dat Naaldwijk volle dige medewerking zal geven, - is dit noodzakelijk. Met de uitvoering van Rijnpoort zal, inclusief de kosten van verwerving van de grond, de bouw van 4000 meter kademuur en 7000 meter talud op prijs- basis van heden naar raming dus 172 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De dienst van ge meentelijke kunstgebouwen heeft dezer dagen de UIT-krant uitgegeven, die in een oplage van 50.000 exemplaren in het gehele Rijnmondgebied huis aan huis zal worden verspreid. In de krant wordt oijzondere aan dacht besteed aan.de abonnementense ries in de Schouwburg en in De Doelen onder het motto „Oog en Oor". Het uitgangspunt is dat ook de bewoners van de omliggende Rotterdamse steden weten wat er op cultureel gebied te bieden is. Voor velen was -het tot dusver on doenlijk om vanuit buiten Rotterdam 's morgens kaarten te haien en 's vonds opnieuw naar de Maasstad te moeten reizen voor de eigenlijke voorstelling. De UIT-krant, die wordt verspreidt door VW's, kunstinstellingen en vereni gingen, heeft tot doel geïnteresseerden opmerkzaam te maken, dat zij ook kaar ten kunnen kopen in hun eigen stad. In Maassluis bij het agendabureau Maassluise Gemeenschap, Zuiddijk 16: Culturele Commissie Capelle aan de IJssel, Raadhuis Slotplein t; Stichting Ridderkerkse Gemeenschap, gemeente huis. In Poortugaal bij de heer M. J. van Iwaarden, Korsinginnelaan 58; in Rhoon, gemeente-secretarie afdeling al gemene zaken en in Hellevoetsluis bij de heer A. L. Jonker, Rijksstraatweg 229 ROTTERDAM De 67-jarige Cornells Sonneveld van het Cornells .van Zanten- pleir. 28 te Schiedam, die op 2 maart na twee gestrande schepen in Hóek van Holland bezichtigd te hebben, spoorloos verdwenen'was, is woensdagmorgen door de .politie uit de Nieuwe Waterweg op gehaald- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnenkort zal er waarschijnlijk een gesprek komen tus sen de politie en de rechterlijke macht om de mogelijkheden na te gaan een dergelijke campagne te voeren, zoals die in Den Bosch met succes is gehou den. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Haagse ge rechtshof heeft woensdag de dagvaar ding tegen de 38-jarige technische in koper C. A. S. uit Rotterdam opnieuw nietig verklaard. De dagvaarding leg de S. ten laste, dat hij staatsgeheimen zou hebben uitgeleverd aan de inlich tingendienst van Oost-Duitsland. Mr. R. A. Schimmel, officier bij de Rotterdamse rechtbank had eerder een gevangenisstraf van vijf jaar geëist. De rechtbank zag echter geen reden aan wezig de man te veroordelen en sprak S. vrij. Mr, Sdhimmel gircg daarop in ho ger beroep, maar op last van de procu reur-generaal verklaarde het hof de dag vaarding nietig. In een nieuwe dagvaarding werd de zaak weer aanhangig -gemaakt. Bij de be handeling daarvan eiste hij een straf van vierenhalf jaar. De rechtbank sprak de inkoper opnieuw -vrij. In hoger beroep eiste de procureur- generaal gisteren' eerr* straf 'van drieën half jaar. In haar arrest verklaarde het hof de dagvaarding weer nietig. Ais reden gaf het gerechtshof, dat niet duidelijk was omschreven 'wélke feiten S. zou hebben uitgeleverd, zodat de; opzet van spionage niet bewezen werd'geacht. Mr. Schimmel zal de zaak niet weer aanhangig maken... Het socialistische raadslid dr. J. H. Lamberts heeft naar aanleiding van het initiatief van de Bossche officier van justitie, mr. J. Booster, aan B. en W. gevraagd na te gaan wat in de Maas stad kan vvordën gedaan tegen het bromfietslawaai. „Er wordt in Rotterdam al veel aan dacht besteed aan dit. vaak storende lawaai", zegt mr. S. J. van der Hoeven, hoofd var. het parket. „Meestal wordt uitsluitend de knalpijp in beslag geno men". Enkeie jaren geleden is ai eens eer der een enquête gehouden onder kan tonrechters en rechters of bij overma tig lawaai de hele bromfiets In beslag kan worden genomen. De rechterlijke macht was toen van mening dat het gepleegde feit niet in overeenstemming was met het in beslag nemen van de hele bromfiets. Vaak zijn het voertuigen van zo'n zeshonderd gulden. Bovendien zou dit een extra belasting 2ijn voor het toch al krappe politiepersoneel en admi nistratief een hele rompslomp met zich meebrengen, bij de inname en terugga ve van de bromfietsen," aldus mr. Van der Hoeven. miljoen gulden nodig' zijn. In 1972 zal, aldus B. en ff, ongeveer 105 miljoen zijn verwerkt. (Van een onzer verslaggevers).. ROTTERDAM De vakbeurs voor export-dienstverlening Nedex zal dit I jaar meer dan de dubbele oppervlakte van die van vorig jaar beslaan. Er zal ditmaal ook een flink stuk buitenter- rein aan de expositfe in?; de Ahoy'-hal op Heliport worden toegevoegd. j i Nedex (24 tot en met 28 oktober a.s.)j worat'-ait jaar vuoi' ae tweeae maai doorn-e ivuiupoox t-gioep georgan.scerue en zal wederom inzendingen neroergen met netrekking tot net weg-, spoor-, scheepvaart- en luciuvaartvervoer. Voorai moderne ontwikkelingen ais con tainers, roll-on roli-off -e.-d; - zullen naó druk krijgen. -ï ï'i {.-'y -"y.y Naast' bet' direkte" vërvóër zal1- ook. aandacht'worden geschonken aan ahdeï re aspecten van dé ejiJbrt-aiensivewe- ning. Uit .de bijzonder snelle groet van'Ne dex (vorig jaar 60 pet. van oe hal óezet en 18.000 .bezoekers) blijkt dat deze vak beurs m een grote oenoerte voorziet. Het is inmiddels de" grootste in zijn soort van Europa. Gekoppeld aan de beurs wordt in De Doelen een driedaags Vakcongres genou- den, waar lezingen zullen worden ge houden vooral op,'het tarrein.van nieu we ontwikkelingen in het transportwe zen. Tevens .zal een containerfüm van The Port of New York Authority wor den vertoond. NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT (Van een oiizer verslaggevers) ROTTERDAM 't Was allemaal heel echt. Een góed. verlicht, perron in het metrostation Eeuvehaven en dan ineens die nadering van de me- trotrein. Geen geratel of gedreun, maar slechts een zwaar gezoem. De eerste metrotrein die min a' meer officieel onder de Maas doorreed ■was 116 meter lang én samen gesteld uit vier treinen, (normaal, zullen het er twee zijn en in de spitsuren drie). Een indrukwekkend gezicht. De wachtende passagiers, journa listen en'.mensen van RET én Ge meentewerken, stapten in en zoef den even later door de tunnel naar het station Rijnhaven, \vervolgeas naar Maashaven en tenslotte door naar het Mijnsherenplein. De baan tot aan het station Zuidplein kun nog niet worden bereden. Na een paarkeer op en neer te hebben gereden (met een snelheid rond de 70 km door de tunnel) stap ten de passagiers weer uit, bescho ten door de flitslampen van de foto grafen die dit voor Rotterdam bij zondere ogenblik wilden vastleg gen. Overigens zal het toch zeker tot februari duren voordat iedereen mag instappen en in 120 seconden van station Rijnhaven naar Leuve- haven kan rijden. Van de 27 bestelde rijtuigen zijn er nu 23 afgeleverd. Ze morden alle ingereden, een zelfs overbelast met 20 ton zand. De eerste kinderziek ten zijn reeds verholpen. Over enkele dagen zal de trein tot station Beurs kunnen rijden en in augustus zelfs vanaf Zuidplein tot Centraal Station. Dat nee niet weg dat nu reeds begonnen is met de opleiding van het metro- personeel (totaal 135 man, zowel perronopzichters, bestuurders als technisch personeel). De bestuurders komen bijna al len van de tram, waar door de in voering van nieuwere trams en de reorganisatie van het lijnennet mensen vrijkwamen. T> OTTERDAM De heer J. A. Bakker links op de foto heeft vandaag in zijn nieuwe fungtie van .minster van verkeer en waterstaat een eerste oriënte- ringsbezoek aan Rotterdam ge bracht. Of Rotterdam hem nu: minder hoofdbrekens geeft dan vroeger, toen de heer Bakker van economische zaken was? Voorlopig heeft burgemeester W. Thomassen op de foto rechts hem vol trots alles van de-haven, ook in Europoort en Botlek, kunnen laten zien. En voor de toegang tot die haven, de beroemde geul in de Noord zee, zal minister Bakker echt wel zijn krachten moeten inspannen, niet zozeer in het belang van Rotterdam als wel in het .natio nale belang. Maar het is aan te nemen, dat de heer Bakker daar van heus wel op de hoogte is. ROTTERDAM Nog nooit zijn er bij een concert in de grote DÓelenzaal zo weinig toehoorders geweest.-"late woensdagavond» toen Brimo Afcutenra daarin hét kader van hét Holland Festival' de Gentse Oratorium vereni ging, bet Nederlands Madrigaalkoor en het Residentie-Orkest leidde. Naar, de oorzaak van dit minimale bezoek is slechts te raden:vakauiietijd, te veel concerten achter elkaar, afkeer van mo derne muziek? Wat het concert en de gespeelde werr- ken betreft, .bén ik het volkomen eens met hetgeen daarover indeze kolom men uitvoerig van het zelfde program ma. is geschreven in. Scheveningen. Maar de gelukkig nog maar korte; erva- ring, dat deze zaal als er wéiiiig pu-,;' bliek, in is de klank een enorme ruimte- lijke werking* geeft, werd oök"nu be vestigd.--- Het Gentse koor kionk prachtig voor zover dit woord, in de uitvoering van het „Requiem" van Györgi 'Lïgeti van toepassing, kan zijn. De sopraan Liliana Poli en - de mezzo-sopraan Barbro Ericson stonden in dit werk voor een- onmogelijke .taak, en de orkestpartij kan de compositie, ook niet redden. De langdurige bijval zat wel voor het over winnen der. ontelbare.: moeilijkheden zijn geweest. De grote holle ruimte speelde het Ne derlands Madrigaalkoor in zoverre par ten, dat de stemmen van.: de mannén, die dicht bij de wand van het podium stonden, bijna steeds -boven die van de vrouwen uitkwamen; waardoor de klankverhoudingen in het door Bruno Madema bewerkte „Magnificat quatri toni" van Josquin des Prez wat scheef werd.' fff 'fy Ook in deze uitvoering was hét - eerste "deel van Schuberts „Onvoltooi de" vaak'te snel, maar in het tweede deel met prachtige klarinet-solï van Jo Huckriedel werd fraai gemusi ceerd. In het werk. van Ligeti staat een con trabasklarinet voorgeschreven. Het. eni ge exemplaar van dit instrument in ons land is in het bezit van ónze oud-stad genoot G. J. Olthuis, thans arts te Hat- tem, die het "welwillend ter beschikking had gesteld, zodat het in deze composi tie te horen was, voorat aan het slot. ;v G. M. Wersjant VOOR UW AANKOOP afgeregeld. Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. Elk horloge wordt getest en afge regeld op onze nieuwe vibrograph type 1967. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horloge makers. NA UW AANKOOP Ook na Uw aankoop blijven wij Bijzondere garantieen nazorg vóór belangstelling voor Uw horloge een lang levert van Uw horloge, koesteren, hiertoe in staat gesteld 2 Jaar gratis verzekerd. doorons LIJNBAAN 50 - ROTTERDAM j

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1