Uniek centrum in Grenoble Scheepsofficieren met miniatuur-tankers varen mm II VN verliest kort geding $p ■Al Paul weg Verbist dit bij jaar Doelen Mercator gaat terug Ostende naar Bergkeizer Jimenez vond zijn Waterloo Hoe is het mogelijk! REE ALLEEN AAN LEIDING Vaarwegen ook nagebomvd JFemina" is volgeboekt Bezoek werd fiasco DE ROTTERDAMMER 2A DINSDAG II JULI 7 tot 14 meter Meer passagiers, minder vracht op luchthaven Succesvol Furness treedt toe tot Road Air In gang BRIANCON „Wout zat veel te ver naar achteren. Daar door moest ik zo lang wachten toen ik op dat slechte stuk weg in de klim van de Galibier een lekke achterhand kreeg". Jan Janssen stortte zijn hart uit na de rit over deze Alpenreus, waarin hij bijna zes minuten op de trotse winnaar Felice Gi- mondi de grote man van deze tiende Tourdag verloor. Cees Haast reed nog voor me uit, waarom moest Wagtmans dan zo vér weg zijn? Ik heb daardoor meer dan een minuut verspeeld. Wel heb ik nog naar Cees Haast, die tien meter voor me uitfietste, geschreeuwd, maar die jongen heeft het natuurlijk niet gehoord. Dat kan niet anders, want hij reed op kop." Kansloos Drama's ?rc Pagina 4 JULI 196? iS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als eind van dit jaar of begin volgend jaar de eerste tankers van rond de 200.000 ton draagvermogen Europoort zullen binnen lopen (gedeeltelijk geladen althans, want de vaar geul is dan nog niet klaar), is de kans groot dat zich'aan boord of ficieren bevinden die het varen met deze xnammoetsdhepen heb ben geleerd op miniatuur-tankers, op precies nagebouwde „dinky- toy"-bootjes. De Esso i$ namelijk een paar dagen geleden in de buurt van de Franse Al- peostadGrenoble gestart met een oplei dingscentrum waar tankers, vaarwegen en installaties nauwkeurig op schaal zijn nagebouwd. Dit maritieme trai nings- en researchcentrum waarvoor uit vele landen grote belangstelling bestaat is uniek In de wereld. Het centrum is erop ingericht jaar lijks ongeveer 150 scheepsofficieren en loodsen vertrouwd te maken met de gespecialiseerde handelingen die de steeds groter wordende tankers die overal in aanbouw zijn, vergen. Ook zal men er nieuwe technieken van ma noeuvreren en afmeren beproeven- Voordat deze schepen in de vaart ko men, zal ook nog een aanvullend onder zoek worden verricht naar de specifie ke gedragingen van deze supertankers in wateren waarvoor bepaalde beper kingen gelden. Het door de Société Grenobloise d'E- tudes et d'Applications Hydrauliques gebouwde en ingerichte centrum ligt aan een meer met een oppervlakte van twee hectare. Dit meer moest eerst wor den leeggepompt, daarna op de vereiste diepte worden gebracht en vervolgens weer worden gevuld. Scheepsofficieren en loodsen zullen varen met vier schaalmodellen van Es- so-taflkers, die in lengte variëren van bijna 7 tot ruim 14 meter. Het grootste model is een replica op schaal 1:25 van een 190.000 tons tanker (Esso Brittany). De inrichting omvat naast deze minia tuur-tankers ook nauwkeurige schaal modellen van o.a. steigers, conventione le ankerplaatsen op de boei, een enkel voudige meer- en laadinstallatie, bijzon dere kanalen, alsmede een reproduktie van een bocht in het Suezkanaal (tan kers van deze grootte varen uitsluitend in ballast door het kanaal; geladen is de diepgang te groot). Er komt ook nog een installatie om golfslag op te wek ken. Bij de opening van de drie miljoen gulden gekost hebbende Esso Hem, zo als het centrum heet, legde de heer J. Gezagvoerder en roerganger zit ten in het achterschip en ver richten dezelfde handelingen als aan boord van een echte super tanker. Het ruim 14 meter lange model van de Esso Brittany vaart hier in een nagebootste bocht van het Suezkanaal. D. Stoveken, hoofd van de afdeling aan voer en transport van Esso Europe Inc., er de nadruk op dat Esso met dit cen trum in de allereerste plaats voor heeft, door training en research, de vei ligheid van het zeetransport te vergro ten. Hij merkte op dat de faciliteiten van Esso Rem in de toekomst ook aan ande re tankerrederijen zullen worden aange boden en dat reeds plannen klaar lig gen om het centrum open te stellen voor die overheden en havens die olie installaties aan diep water hebben, ten behoeve van hun loodsen en haven- I diensten. AMSTERDAM Drie leden van de Boerenpartij, van wie er twee lid zijn van The Northern League, hebben een kort gedring gewonnen dat zij tegen Vrij Nederland-redacteur Mar tin van Amerongen hadden aange-1 spannen naar aanleiding van een ar tikel over de League, waarin zij met naam en functie werden genoemd. Het vonnis moet op de vooroagina van dit weekiblak worden gepubli ceerd en wel zonder commentaar, al dus tnr. J. Knottenbelt. Voorts mag V.N. over de drie eisers niets mee delen. Op overtreding staat een dwangsom van ƒ200. De drie BP-leden zijn R. Campagne, die geen lid is van de League, J. Kruis, ambtenaar 'bij de Sociale Verzekerings bank, en F. A. France, technisch amb tenaar bij de Universiteit van Amster dam, die na verschijning van het be wuste artikel ontslag moest nemen. Rotterdammer onder 8 p 11, cc mac 7 ROTTERDAM Het passagiersver voer via de Luchthaven Rotterdam steeg in het eerste halfjaar van 1957 met 8,2 pet. vergeleken met de overeen komstige periode van het voorgaande jaar: van 214.456 tot 232.171. Het goederenvervoer daarentegen liep 35,4 pet. terug. Het eerste halfjaar van 1966 werd 4.136.292 kg behandeld, in 167: 2.671.857 kg. Hierbij kan wor den aangetekend, dat de cijfers van 1966 geflatteerd werden door een sterke tijdelijke stijging van het goederenver voer i.vm. de staking in Engeland. Het vervoer van auto's en scooters steeg eveneens 8,2 pet., van 2.470 tot 2.607 stuks. -K- Tuintig kilometer voor de finish van de tiende etappe sprongen Cimondi flinks) en Jimenez teeg. De Italiaan toon dett etappe ook. Jimenez tverd tweede. Op de foto zijn beiden al dicht hij de eindstreep. De president van de Afrikaanse re publiek Boeroendi, kolonel Mieomberi, gisteren bij een auto-ongeluk ernstig gewond geraakt. Vier maanden heeft het fraaie zeilschip Mercator in Rotterdam gelegen, fel contrasterend met de moderne schepen die dagelijks passeerden. Gering bezoek is er de oorzaak van dat het schip terug gaat naar Oostende. ROTTERDAM De internationale consumentenbeurs „Femina", die dit jaar voor de twintigste maal wordt ge houden, is nu reeds drie maanden voor de opening geheel „volgeboekt". Voor een aantal exposanten kan geen plaats meer worden gevonden. De laatste jaren heeft zich een duide lijke groei afgetekend, waarvan de voornaamste oorzaak is, dat het pu bliek zich meer en meer op de „Femi na" komt oriënteren ten aanzien van de duurzame gebruiksartikelen. Voor het toestuur van de Stichting voor Rotterdamse Consumentenbeurzen en -Tentoonstellingen, die „Femina" en „Lentiade" organiseert, is de belangstel ling van de zijde van de exposanten een punt van bespreking. Er wordt ge zocht naar middelen om meer exposan ten in de gelegenheid te stellen in het voor hen zo belangrijke Rotterdamse verzorgingsgebied te exposeren. Zoals bekend heeft de Ahoy'-Üial op Heliport (Hofplein), waarin „Femina" zich presenteert, in totaal een oppervlakte van 13.500 m2. Jan Janssen miste de beslissende slag (Van onze kunstredactie) zoals gemeentelijke kunstgebouwen, ROTTERDAM Wat ingewijden al thans het geval is met de heer Verbist lang hadden zien aankomen, wordt op naast drs. W. Hofman, of dat men van korte termijn werkelijkheid: de heer] een tweehoofdige leiding zal afzien. Paul Verbist, directeur van het Rotter- damse Concert- en Congresgebouw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is nu zeker dat het Belgische opleidingsschip Mercator als gevolg van het minieme bc-zock Rot terdam verlaat. Maandag a.s. zullen 20 cadetten van de zeevaartschool in Oostende onder het commando van hun direkteur de barkentijn op motorvermo gen terugvaren naar deze Belgische badplaats. Morgen komen twee verte genwoordigers van de stichting die het schip beheert de zaak met de Spido afhandelen. De Mercator heeft aan bet Wil- lemsplein de afgelopen maanden slechts 15.000 bezoekers getrokken, het geen zowel voor de Spido (voor wie het schip als trekpleister optrad) als de Bel gen een grote desillusie is geworden. Men had zeker op een seizoencijfer van 100.000 gerekend. In Oostende en Ant werpen trok het schip de laatste jaren in zomer ongeveer 25.000 mensen per maand! Voorlopig zal de Mercator weer in Oostende worden opengesteld voor het publiek, waarna het in de herfst naar Gent zal worden overgebracht. De Bel gische regering eigenaar van het voormalige, uit 1934 daterende oplei dingsschip wil op die manier nog iets zien te maken van het financieel teleurstellende seizoen. De gelden die uit het bezoek binnen komen, worden besteed voor de beta ling van het personeel dat permanent aan boord is en aan het onderhoud van het witte zeilschip. In de vier Rotter damse maanden heeft het schip echter niet eens de salarissen kunnen verdi nen. Daarom vond zowel de Spido als de stichting 'het onverantwoord de Mer cator tot eind september (zoals het plan was) in de Maasstad te laten liggen. Het fiasco is in elk geval voor Rotter dam een bijzonder slechte beurt. „De Doelen", zal zijn functie neerleg gen. De wrijvingspunten liggen voor namelijk in de ambtelijke sector. De heer Verbist kwam 1 januari 1963 naar Rotterdam uit Enschede, waar hij o.a. een aandeel had in de sanering van het Overijssels Orkest en wel in de tijd dat daar Rotterdams huidige burgemeester, de heer W Tho massen, eerste burger was. Met allure, ideeën en. grote energie heeft Paul Verbist zich in deze drie jaren ingezet als de promotor van „De Doelen", zowel tijdens de bouw als bij de exploitatie om het gebouw te doen functioneren als een cultureel centrum van internationale klasse. Dat „De Doelen" als een gigantische magneet op Rotterdammers, Nederlan ders en buitenlanders werkte (een wonder waarover iedereen zich ver baasde) moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het suc cesvolle optreden van Doelendirecteur Verbist. Misschien heeft hij het Doelenbedrijf meer geleid als particulier onderne mer dan. als ambtenaar, werkend vol gens stadhuisregels voor wat betreft zaken van administratie, budgette ring, e.d. De heer Verbist schijnt zijn functie omstreeks september te willen neer- weet hij nog niet. leggen. Wat hij daarna zal gaan doen, Grote vraag is nu, of de opvolger tevens directeur zal zijn van de dienst ROTTERDAM Furness* Scheep vaart- en Agentuur Maatschappij NV is toegetreden tot het op Schiphol ge vestigde luchtvracht-expeditiebedrijf NV Road Air Transport Centre-Schip- hol. In Road Air werken reeds vijf grote Nederlandse wegvervoerbedrijven sa men: Appels Waalwijk NV, A. J, van Deudekom NV te Amsterdam, Gebr. Nijman NV te Rotterdam, Rutges Expe ditie NV te Gouda en Fa. C. Timmer man te Amsterdam. De heer Th, W. Axis, tot voor kort bedrijfsleider van Road Air, is inmid dels tot direkteur benoemd. Tijdens een inderhaast belegde pers conferentie ten stadhuize heeft wethou der J. Reehorst van kunstzaken van morgen het hiervoor gepubliceerde be vestigd. „Het is de heer Verbst die „De Doe len" in gang heeft gezet, maar in de administratieve en organisatorisch sec tor waren enige problemen die niet tot ieders tevredenheid konden worden opgelost. Hoewel we zijn besluit be treuren, lijkt het verstandiger, dat ie der zijns weegs gaat", aldus de heer Reehorst. De heer Verbist onderschreef de ver klaring van de wethouder en gaf te kennen, dat hij het werkklimaat psy chologisch niet meer prettig vond ais gevolg van de eisen, die hem in ge noemde sectoren door onderscheidene instanties werden gesteld. Desgevraagd verklaarde wethouder Reehorst nog dat wel is gedacht aan een adjunct voor administratieve zaken maar dat hiervan is afgezien om het Doelenbedrijf niet topzwaar te maken. Onmiddellijke gevolgen behoeft het besluit van Paul Verbist, niet te heb ben, want de voorbereidingen voor de programmering in het komende sei zoen had hij nagenoeg voltooid. PAUL VERBIST ontslag Janssen vertelde hoe hg een groep met Aimar en Balmamion had moeten laten passeren en had gehoopt nog aansluiting met deze mannen te krijgen. „Maar zelfs toen kwamen ze (Wagtmans) nog niet." Janssen was zeer teleur gesteld. Behalve de bijna zes mi nuten op Gimondi had hg drie minuten verspeeld op Poulidor en Pingeon en bijna twee minuten op Lucien Aimar. „Jammer," verzuchtte hij, „ik .reed net zo goed. In het begin van de Gali bier was ik nog gedemarreerd met Gi mondi, Pingeon en Poulidor. Ik was er vast bijgebleven vandaag." Wat minder zeker voegde hij eraan toe: „Misschien had ik Gimondi wel niet kunnen hou den, maar dan toch zeker Poulidor en Pingeon.", en even later: „beslist zou ik samen met Aimar zijn binnengeko men". Janssen, die door het verlies op de Galibier op de top was zijn ach terstand zo groot, dat hij niet eens meer door „Radio Tour" werd gemeld als kansloos voor de tourzege wordt beschouwd, bleef optimistisch: „Er ko-. men nog meer dagen." Het zag er aanvankelijk zo rooskleu rig uit voor de Nederlanders toen Cees Haast samen met Balmanion, Junker- mann, Poulidor en Puschel de eerste demarrage van Jimenez beantwoordde en nadat de Spanjaard was teruggeval len samen met de anderen op kop reed. Maar de waarheid kwam al spoedig aan het licht Haast moest lossen en kwam terecht in een groep waarin zich toen nog Pin geon, Poulidor, Aimar, Jansen en Gi mondi bevonden. Nu kwam die slechte weg. Over de volle breedte was het wegdek weggebroken en puntige keiste nen maakten het voor de volgwagens al moeilijk om in tempo te blijven. Het was dan ook niet verwonderlijk dat vele dunne fietsbandjes het bega ven. Zo ook dat van het achterwiel van Janssen met de reeds bekende draraa- i tische afloop. I Hier ontspon zich de strijd tussen Gimondi, Poulidor en Pingeon. van wie de laatste alleen door de steun»van Poulidor op de fiets bleef. Achter dit gebeuren speelde zich dra ma's af van renners, die slechts met moeite naar boven kwamen. De Neder landers redden zich gezien de omstan digheden bepaald niet slecht. Jan Jans sen, die op de top meer dan zever, minuten achterlag, kreeg in de afdaling steun van Gerben Karstens, spurtwin naar van een groepje, dat met een ach terstand van bijna zes minuten op de winnaar over de eindstreep ging. Ook Cees Haast bevond zich bij hen. Met regelmatige tussenpozen arriveer den de andere Nederlanders. Bas Malie paard, op de Galibier voorbij gefietst door de als een van de eersten op de Telgraphe gelaste Jo de Roo, was laat ste op 21 minuten en 20 seconden, ruim binnen de tijdslimiet dus. We hebben het in Briancon wel eens anders mee gemaakt. BRIANCON Een verrassing in de eerste Alpenetappe was de zeer laag geklasseerde Engelsman Collin Lewis, die met een ach terstand van „slechts" zestien mi nuten temidden van talrijke aan bergen gewende renners binnen kwam. Zijn commentaar was echter nog verrassender. Nuchter bracht hij het volgende verhaal: „Er moesten meer van dergelijke ron den zijn. Zo iets als de Galibier had ik nog nooit van mijn leven gezien, het was geweldig om mee te maken. In de eerste plaats het uitzicht en verder was daar de merkwaardige sensatie om in de afdaling renners voorbij te rij den. It was wonderful". Collin Lewis, voor het eerte jaar professional, woont op zeeni veau, zijn huis staat in de En gelse badplaats Torquay... ZIERIKZEE De jonge Amsterdam mer Hans Ree heeft na de maandag gespeelde zevende ronde van het tor nooi om het Nederlandse schaakkampi oenschap, dat in Zierikzee wordt gehou den alleen de leiding. Ree, die van Boomgaardt won, heeft echter nog terdege rekening te houden met zijn achtervolgers, van wie Bouw meester en Langeweg er het gunstigst voorstaan. Bouwmeester brak zijn par tij tegen Rosenthal met goede kansen af en komt bij winst zelfs op gelijke hoogte met de leider. Verrassend was het verlies van Zuidema, ditmaal tegen Kuijpers. De uitslagen luiden: Zuidema Kuij pers 01. Donner Scholl V»'/s. Rosenthal Bouwmeester afg. Bakker Langeweg Vt—Vs. Krabbé Van Scheltinga afg. Ree Bomgaardt 10. BRIANCON „Ik ga proberen op de Galibier de Tour te winnen", had de Spaanse bergkeizer Jimenez voor de start in Divonne-Ies-Bains laten weten. Nog geen acht uur later was Jimenez een ontroostbaar man. Want nadat het er zo op had geleken, dat hij zijn woor den waar zou maken door ais eerste met een voorsprong van twee minuten op de Col du Telegraphe (met een hoog te van 1670 meter tot de tweede catego rie behorend) voor zijn voornaamste be lagers aan te komen, welke winst nog aangroeide tot meer dan drie minuten in de korte afdaling, moest de Span jaard ten slotte in Felice Gimondi zijn meester erkennen. De Italiaanse campionissimo, die twee jaar geleden bij verrassing de Tour won en nu de begeerde „wie- Ier-dubbel" (het winnen van de giro en tour in één jaar) wil, had zijn grote dag. In de 16,5 kilometer lange klim naar de 2556 meter hoge kruin van de Galibier loste hij zijn jachtmakkers Poulidor en Pingeon,- toen zijn ach terstand op Jinenez nog meer dan een minuut bedroeg. Gimondi zette zijn jacht in op de ver voor hem uit dansende Jimenez, die zich plotseling moest realiseren dat zijn koninkrijk nu werkelijk bijna ten ein de is. Op de top van de Galibier waar de Spanjaard nog de 2.000 francs van de premie ter herinnering aan de stich ter van de tour, Henri Desgranges, opeiste, lag Jimenez slechts 20 secon den voor op de Italiaan, die vlak na de donkere tunnel in de afdaling neerstreek op de in zijn trots gekrenkte Spanjaard. Samen gingen zij naar beneden met meestal Gimondi op kop. Vlak voor de Champs de Mars reed de jonge Gimon- di_ (24 jaar) zijn strijdmakker uit de wielen, Gimondi, die hartstochtelijk werd bejubeld, kon zich zelfs nog per mitteren achterom te kijken in de laat ste twintig meter. Zijn eerste grote aan val-was in een geweldige triomf ge ëindigd. Tour in BEREN-WAAS De Nederlander Maarten Breure eindigde maandag in het Belgische Beveren-Waas in een wie lerronde over 150 kilometer voor be roepsrenners op de tweede plaats. Hij werd in de spring verslagen door zijn vluchtmakker de Belg Tony Huy- brechts. Cor Schuuring werd achtste op 45 seconden van de winnaar. De stand na zeven ronden luidt: 1. Ree 5 punten. 2. Langeweg 4V2. 3. Bouw meester 4 en 1 afg. 4/7. Donner, Kuij pers, ScholI, Zuidema 4. 8/9. Rosenthal, Van Scheltinga 2Vi en I afg. 10. Bakker 2Vï. 11. Krabbé 2 en 1 afg. 12. Boom gaardt 1. De uitslag van de tiende etappe luidt. 1. Gimondi (It) 7.26.52. 2, Jimenez (Spa 7J0.*. 3. Poulidor (Fr.) 7,28.44. 4. Bayssieres (Coqs, Fr.) Zt, 5. Pingeon (Fr.) 7.29.46, 6. Eaimam>°n (Prlmavera, It) zt 7. HuysmaplB^' 7.31.05, 8. Aimar (Fr.) z.t. 9. Letort (Bleue s. Fr.) zt, 10 Karstens 7.32.51, II. Janssen zt tt Van Clooster (Bode Duivjds Belg) z.t. M. DtazfSp.) Z.t. 14 Rügg (ZW.-LUX) zt, Mugnalni (It) zt. 16 impson <En«> Haast (Ned) zt, 18 Schutz (ZW-Lux) J3.49.1» Colombo (It) 7.33.50. 20 Bodrero (Prlmavera. It) 7.33.52. 46. Reybroeck (Rode Jfemis, Belg) 7.38.35, 59. Van der Vleuten 7.41.00, «u Harmgs 7.41. 02. 62. Schepers zt 70. de wo 7.42.04 91. Zilverberg 7 42. 51 en XOS. malie paard 7 48 12. Algemeen klassement: 1 Pingeon (Fr) 23, 2. Letort (Bleuets, Fr.) op 4. 02 3. Jime- nez (Sp) op 4.57. 4. Balmanion (Prima\cra' op 5. 48, 5. Gimondi (It) op 6.15» 5. Aimar (Fr. op 7.02, 7. Simpson (GB) op k20. Janssen op 8.39 9. Van Neste (Belg) OP 10 Van Clooster (Belg, Rode Duivels) op w* 11 Haast op Ö.38. 12 Huysmans (Belg) op w* 13 Brands (Belg) op 10.03 14 Karstens op iv» 15 Bayssiere (Cqs. Fr.) op 11.38. 16» Boflrej? (Prlmavera, It) op 12.02, 17 Monty (Belg) 13 16. 18 Puschel (W-Dld) op 12.45,19 Mugna. ni Ut op 13.08 20 Polldorl (Prlmavera, m op 13.22. 21 Poulidor (Fr), op 1S.35. 39 Schepers op 18.39, 59. van der Vleuten op 25.46 68. Zilverberg op 28.21, 81. Hnrings OP 34.05 95. De Roo op -12.49. 100 Maliepaard op 47.18. Ploegenklassement: 1. Frankrijk '"Sier, Pingeon Aimar) 22.30.35. 2. Italië 22.33.33 3- Spanje 22.33.42, 4. Nederland (Karstens. Jans sen. Haast) 22.38.33. S. BelglS 22.38 S9. Algemeen ploegenklassement: 1. FranKri.» 171.47 15, 2. België 171 52 30 3. Nederland ij» 53 31, 4. Prlmavera (Italië) 171 54 55 5. Span!' 172 02 02. Het gemiddelde van de tiende etappe- 32.627 km/u. Het algemeen gemiddelde aa de tiende etappe: 37. 611 km/u. Het puntenklassement; l. Reybroeck IHooe Duivels, Belg) 76 pnt. 2. Riotte (Fr.) 56 pnL 3. Janssen 53 pnt. 4. Lopez- Rodriguez (SpJ 51 pnt. 5/6. Karstens en Van Neste (Belg) w pnt. 14. ex. aequo: Poulidor 'Fr.), Balmanion (Prlmavera, 11) en van der Vleuten 32 pnt- Het bergklassement: 1, Jimenez (Sp.) pnt. 2. ToseUo (Prlmavera. It) 29 Pnt-J' Jaequemln (Belg,) 20 pnt. 4. Ex Aequë: Gi mondi (It) en Mugnalni (It) 16 pnt. 6. Balma mion Prlmavera. It) 17 pnt. 13 Cees HaaK (Ned) 8 pnt. ILE DE BENDOR De Britten Joh" Oakeiey en David Hunt hebben mass- dag de derde race van het Europf65 kampioenschap zeilen in de FiymS Dutchmanklasse, dat bij het eiiara Bendor in Zuid-Frankrijk wordt ge houden, gewonnen. De Nederlander Ben Verhagen ginS met zijn bemanningslid Guus Bierman maandag als tiende over de aankomst- lijn en staat nu in de algemene rangschikking op de zesde plaats. v nar I Va: I Vlu pat d.<v, Bin M. Fra - Zar Sus van een vO line van IC: Bil]

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2