Tliomsen van Lekhaven naar Pr. Margriethaven Zware brand in Dongen hoog „Baken" in Europoort meter Orders geven aan insekten? Eerste van nieuwe groentemarkt augustus Van Nelle opFranse markt SteJiijtlerflammfr maak een eind aan relletjes in gewone' treinen Venlose wijk verdeeld in twee en won Peter Beniest de Tour van Drie KLM boekte minder winst ietsen vliegen weg HAL stopt met conventionele vaart op oostkust LOODSEN WORDEN VERHUURD Man heeft serie autodiefstallen op geweten: eis 8 maanden cel Hoogtepunt in beiaardconcerten Beter toezicht bij De Kruisberg In april, mei, juni Twaalfde wisent in Blijdorp geboren DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A DOHPEBDAG 27 lm, ROTTERDAM In de Rotter damse haven zal weer een ver huizing worden doorgevoerd. Thomsen's Havenbedrijf zal na melijk haar overslagaktiviteiten van de Lekhaven verplaatsen naar het nieuwe KNSM-terrein aan de Prinses Margriethaven (Eemhaven). Eerder verplaats ten enkele andere bedrijven hun aktiviteiten reeds van de noor delijke naar de zuidelijke oever, o.a. Corn. Swarttouw. Rederijen Weer schoten Automatisering ROTTERDAM Begin september zal de Holland-Amerika Lijn haar dienst met conventionele vrachtsche pen naar havens aan de Amerikaanse oostkust beëindigen. Gelijktijdig zai dan de Atlantic Container Line op hetzelfde trajekt het eerste roll-on/roll-off- containerschip inzet ten, de Atlantic Span. De conventionele HAL-schepen zul len worden ingepast in de diensten die de rederij heeft op havens aan de Golf van Mexico en de westkust van de Verenigde Staten. Waarschijnlijk echter zullen er teveel schepen voor deze t\vec diensten zijn, zodat de kans groot is dat er enige zuilen moe ten worden afgesloten. Als gevolg van de nieuwe ontwikkeling in de transatlantische vaart heeft de HAL de laatste jaren reeds diverse oudere schepen verkocht. De Atlantic Span zal begin au gustus reeds onofficiëel een of meer dere reizen naar de Verenigde Staten maken, om de dienst „in te varen". Dan zullen al auto's worden meegeno men. De Atlantic Star van de HAL volgt in november. De Atlantic Container Line heeft de Holland-Amerika Lijn aangesteld als algemeen vertegenwoordiger voor Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland en Oostenrijk. De compagnie Générale Transatlantique een der deelnemers in de ACL, is dit voor Frankrijk, Spanje en Portugal. Gezamenlijk zijn de rederijen alge meen vertegenwoordiger voor Zwitserland en Italië. (Van een onzer verslaggevers) Een aanpassing van de zich veran derende omstandigheden in de haven ligt ten grondslag aan deze ingrijpen de verhuizing. Dc Ldkhavcn wordt van overslag- nu opslagcentrum. Op de loods Argentinië na zijn of worden alle loodsen verhuurd aan an dere bedrijven. De kade blijft echter in gebruik bij Thomsen en zal wor den gebruikt voor zogenaamde „op- vangboten" en de behandeling van fruit en stuwadoorswerk ten behoeve van de bedrijven die de loodsen heb ben gehuurd. De schepen van de rederijen die tot nu toe aan de Lekhaven werden be handeld, gaan nu naar de Prinses Margriethaven. Daar krijgt Thomsen de beschikking over de zuidzijde en de helft van de dwarswal (Totaal 550 meter) en de loodsen 3,4A en 4B (ge zamenlijke oppervlakte 12.000 m2). Van de Lekhaven gaan vier kranen over naar het nieuwe complex; vier zullen gehandhaafd blijven. DONGEN Een schoenfabriek in hef centrum van Dongen staat sinds vanmiddag twaalf uur in lichtelaaie. De brandweer van Tilburg is direct met groot materieel uitgerukt. Er bestaat volgens de politie groot ge vaar dat het vuur overslaat naar aangrenzende huizen. t V ftMMÊBWm Aan de Prinses Margriethaven zal Thomsen schepen gaan behandelen van de volgende rederijen: Hol- land-Afrika Lijn, Holland- West Afri ka Lijn, Union Castle Line, Nigerian National Line, Booth Lines, South East African Line, South African Li ne, Broekie Bank, Kuwait Shipping en Pakistan Shipping. De dienst van de British Railways tussen Rotterdam en Harwich (contai ners) wordt van de Merwehaven eveneens naar de Prinses Margrietha ven verplaatst. Thomsen heeft ook overslagterrei nen aan de Waalhaven (pier 1 en 6) en de Maashaven. ROTTERDAM De twaalfjarige Jacoba Bonus uit de Kiplingstraat reed maandag met haar fiets voor haar woning tussen geparkeerde au to's door de straat op. Een passerende auto gréep het meisje. Met hoofd letsel is het kind opgenomen in het Zuiderziekenhuis STOKHOLM Zullen DDT en an dere insekt enbestriid ingsmiddel en in de toekomst overbodig worden? Deze ver onderstelling steunt op resultaten van onderzoekingen aan een aantal Zweed se universiteiten. Een team van Zweedse wetenschaps mensen houdt zich bezig met de bestu dering van de mogelijkheden om in contact te komen met, en „orders te geven" aan insekten door het benutten van hun ingewikkeld reuk-communica- tie-vermogen. Het is ai lang bekend dat insekten met elkaar „spreken" door het afschei den van bepaalde geuren uit klieren. Door nieuwe meet-methoden is het mo gelijk geworden deze reuksubsstamties te analyseren en om op synthetische wijze soortgelijke geuren te produce ren, waardoor men bij wijze van spre ken tan deelnemen aan de communica tie tussen insecten. Wanneer men aan het stadium „orders geventoe is, is vooralsnog niet te voorspellen. ROTTERDAM Het is de be doeling dat in de tweede helft van augustus de eerste paal in de grond gaat voor de bouw van de nieuwe groente- en fruitmarkt in de Spaanse polder. De bouwtijd zal twee jaar zijn en het is dus te verwachten dat in de nazomer van 1969 deze grossiersmarkt voorgoed het Noordplein zal heb ben verlaten. Inmiddels hebben zich nu reeds zoveel gegadigden aange meld, dat alle verkoopruimten van de nieuwe markt reeds zijn besproken. Contracten rijn er ui teraard nog niet getekend, -maar de verhuur is, hoewel er nog geen steen overeind staat, volle dig verzekerd. Eerstdaags zal het werk worden aanbesteed. Deze aanbesteding geschiedt in gedeelten. Men wacht nu nog op de officiële toe zegging van de EEG-subsidie. Zo als men weet, is die officieus reeds aangekondigd. De hierbij geplaatste afbeeldin gen geven een indruk van het complex. De grote afbeelding is een foto van de maquette van het zeer doelmatig ingerichte marktterrein, de schetstekening iaat de bouwwijze van de loodsen met spanten van voor gespannen beton zien. Het gehele complex zal in sys teembouw worden opgetrokken. Het tarief voor daggeld (call money) is in verband met de naderen de ultimo opvragingen van 4 tot 4,5 procent verhoogd. ROTTERDAM - Van Nelle-Stan- öard Brands levensmiddelenindustrie N.V. heeft een meerderheidsbelang weten te verwerven in de Union Franfaise d'lndustrie et de Marques Alimentaires (UNIFA) in Parijs. ROTTERDAM Het Europoort-ge bied heeft er een opvallend „baken" bij gekregen- Het is de z.g. „prill"-to- ren," die op het bouwterrein van de ammoniakfabriek van Esse Chemie NV dezer dagen het hoogste punt heeft bereikt. Omdat de toren de noordelijkste bebouwing vormt van het terrein, be trekkelijk dicht bij het Calandkanaal, zal hij voortaan een duidelijk punt in jiet gebied zijn. De betonnen toren 48 meter hoog, met een diameter van 8 meter maakt deel uit van dé installatie die straks ureum zal fabriceren. Hij rust op 51 palen van 20 meter lengte. De toren werd in slechts tien dagen in glijbekisting opgetrokken. Tevens werd naast de toren een staal- construktie geplaatst, die nog enkele meters hoger reikt en waarin zich o.a. een lift bevindt voor het bedie nende personeel. Op het bouwterrein zijn momenteel VOORHOUT Het 3-jarig jongetje R. C. J. van Kampen uit Voorhout werd gisteren in zijn woonplaats door een bromfietser aangereden en gedood. Het jongetje liep met zijn moeder op het rijwielpad toen het door de bromfietser werd overreden. VEGHEL Het 9-jarig meisje J. J, Berks is hier gisteravond met haar fiets gegrepen door een auto. Zij over leed aan de verwondingen. van 50 jaar geleden Een bomaanslag op Kerenski. Kopen hagen, 25 Juli. Toen Kerenski in een auto de Erkewece-straat te St. Peters- burg passeerde, werd blijkens hier uit Finland ontvangen berichten een hom naar zijn rijtuig geworpen, die wel ontplofte doch zonder Kerenski te de ren, Een aantal voorbijgangers i» ernstig gekwetst. De toesnellende troepen zetten dadelijk een aantal buizen af en namen talrijke personen in hechtenis. Wie de dader van den aanslag is, kan niet wor den uitgemaakt. 800 man werkzaam aan het 250 mil joen gulden kostende projekt, dat in de zomer van 1968 klaar moet zijn. De ammoniakfabriek zal tezijner- tijd koelwater ontvangen uit het Brielse Meer, waarnaar op het ogen blik een pijpleiding wordt gelegd. Ten westen van de Noorse kapel wordt daartoe een koelhuis gebouwd. (Van een onzer verslaggeefsters! ROTTERDAM Een volledige be kentenis legde de 28-jarige Ier P. J. C. af, die in drie maanden tijds een dozijn diefstallen uit auto's pleegde. Hij biechtte zelfs op een paar handschoenen te hebben weggeno men, die de betreffende automobilist helemaal niet mist. Tegen hem eiste de offcier van justitie een gevangenis straf van acht maanden met aftrek. De man zou op instigatie van 'zijn hospita, de 48-jarige M. de R, tot de diefstallen gekomen zijn. Hij had geen. geld om zijn kamer te betalen en omdat dit toch ergens vandaan moest komen, spoorde zij hem aan dat op oneerlijke manier te doen. Zij zou hem zelfs gedreigd hebben te zor gen dat hij het land werd uitgezet, als hij er niet mee doorging. De vrouw, die zich voor heling moest verantwoorden, ontkende dit. De Ier pleegde een aantal diefstal len samen met twee anderen, die ech ter op een later tijdstip voor de recht bank zullen verschijnen.. Het feit, dat zij een tijdland, de gevangenis ont vlucht waren, maakte gleijktijdige be rechting onmogelijk. Mr. R. A. Schimmel eiste tegen.de vrouw 'een'gevangenisstraf van tw o maanden. In beide •gevallen zei do rechtbank op 8 augustus uitspraak doen. ROTTERDAM Het concert dat Piet van den Broek woensdagavond op onze stadhuisbeiaard heeft gege ven, is een hoogtepunt in deze reeks geworden. Niet alleen door het prach tige spel, waarmee deze stadsbeiaar- dier van Mechelen en directeur van de Koninklijke Beiaardschool „Jef De ntin" aldaar zijn naam en faam hoog hield, maar ook door zijn programma- keus. Daarbij maakte het uitzonderlijk fraaie zomerweer het verblijf in deze oase van stilte tot een groot genot. Het programma bestond op een sier lijke Aria van Loeillet en een fraai zingend Adagio van Fiocco na geheel uit voor de beiaard geschreven wer ken van Belgische componisten: een fris en levendig „PreludiumVI" van de 18de~eeuwer Mathias van den Gheyn, een „Sprookje voor beiaard", waar parelend spel in was te horen. Hij bracht voorts een prachtige „Passacaglia" met donderende fortissi- mi en fluisterende pianissimi van Jef Rottiers, een vrolijke „Sicilïano" van Jos Lerinckx en van Jef Denijn, de stichter van bovengenoemde bei aardschool, een zeer gevoelig gespeeld „Lamento" uit een sonatine van Gaston Feremans, geestige varia ties op het aloude „Pierlala" door Edward Loos, de „Klokkenhymne" van de concertgever, een intens boei end stuk met zowel levendige als bre de klanken en met sterke afwisseling van hard en zacht, zeer muzikale be werkingen van Vlaamse liederen ook door Piet van den Broek zeer melo dieus „O Maria, die daar staat" van Remi Ghesquière en fonkelend het „Blijheidslied" van Karei Mestdagh. Tenslotte kwam de parafrase op het Schotse afscheidslied „Auld lang syne", waar de vorige directeur van de Mechelse beiaardschool, Staf Nees, al rijn muzikaliteit en vakkennis in heeft gelegd. Het was een prachtig concert, dat terecht een hartelijk ap plaus bij het vrij grote publiek uitlok te. G. M. Bersjant In Van Nelie- Standard Brands werken Van Nelle en de Ameri kaanse onderneming Standard Brands samen. Beide concerns ont wikkelen gezamenlijk vanuit New York hun buitenlandse vestigingen. De Franse UNIFA neemt op de bin nenlandse markt, na de samensmel ting van een. aantal grote Franse kof fiebranderijen tot dit ene bedrijf, een van de sleutelposten in. Haar artike len zijn uitsluitend bestemd voor bin nenlandse consumptie. De Nederlands-Amerikaanse combi natie heeft hierdoor greep gekregen op het enige EEG-land, waar zij tot dusver geen relaties mee onderhield. (Vervolg van pagina I) DETROIT Vier negerleiders hebben gisteren gezamenlijk gepro beerd een eind te maken aan de ernstige ongeregeldheden die nu al enkele dagenDetroit en andere Amerikaanse steden teisteren. Zij verwijten hun volgelingen met hun acties schade toe te brengen aan de zaak van de gelijke rechten en aan de natie ais geheel. Dr. Martin Luther King, Roy Wil- kins, voorzitter van het verbond van de vooruitgang van gekleurden, Philip Randolph, leider van het Randolph-instituut, en Whitney Young, voorzitter van de nationale stedenliga, zeggen in een verklaring dat geen enkel onrecht vernietiging van de gemeenschap en van de ne- gerbevolking rechtvaardigt. Moord, brandstichting en plunde ring zijn misdaden, die als zodanig moeten worden behandeld. Laten we er een eind aan maken, aldus de negerleiders, die zich geheel schaar den achter, de oproep van president Johnson ord.e en recht te hand haven. Hoewel het gistermiddag vrij rus tig was in Detroit, laaiden in de avond en nacht de gevechten op nieuw op. In het westen van de stad wordt met tussenpozen door sluipschutters gevuurd. De federale troepen en de leden van de Nationale Garde hebben som mige stadsdelen geheel onder con trole. De militairen patrouilleren er in tanks en pantserwagens. Hun commandant verklaarde dat dit oproer het meest verwostende is geweest in de Amerikaanse ge schiedenis. Het dodental in Detroit stond vanmorgen op 37, terwijl het aan tal gewonden de duizend is gepas seerd. De schade wordt geschat op 3,5 miljard gulden. Verscheidene negers die op borg tocht zijn vrijgelaten, hebben ver teld dat ze behandeld zijn als in een concentratiekamp. 2e hebben dagen lang zonder eten, drinken of siga retten met tientallen in een kleine cel opgesloten gezeten. De politie, die dit erkend, heeft beloofd verbete ringen aan te brengen. „Ook politie agenten en bewakers lijden honger", aldus een woordvoerder. In Saginaw, ten noordwesten van Detroit, werden gisteren vijf men sen gewond toen sluipschutters het vuur op de politie openden. In het dichtbij Detroit gelegen Pontiac wer den 45 mensen gearresteerd, voor namelijk wegens het overtreden van het uitgaansverbod. In Grand Rapids vielen 44 ge wonden en de politie rekende hier 200 personen in. Intussen is Rap Brown, voorzitter van het coördinatiecomité voor ge weldloze studentenactie, die gisteren op het vliegveld van Washington werd gearresteerd, vrijgelaten na dat een borgsom van 35.000 gulden was gestort. Hij wordt beschuldigd van aanstichting tot ernstige ongere geldheden (in Cambridge). DEN HAAG Het is de bedot» ling dat ingaande mei 1968 alle mm* tairen In de weekeinden in „gewon.» (burger) treinen van en naar hl legerplaats reizen. De militaire tréi nen zullen dus vervallen. Er zullen extra treinen worden ingelegd du ook voor overige reizigers toegaafcT lijk zijn. De directie van de Spoorwegen bestudeert deze ingrijpende veran dering. (Er worden wekelijks 40 000 militairen vervoerd). Aangezien de extra treinen moeten worden opge nomen in de dienstregeling, zai wijziging pas in mei 1968 kunnen ingaan. Tocih willen de NS dit tijdstip m. veel mogelijk vervroegen. In oktober zal een proef worden genomen voor de parate eenheden van de Land- macht, die vrijdagmiddag met ver lof gaan en maandagmorgen terug keren. De nieuwe regeling betekent dat de militairen dezelfde rechten en plichten zullen hebben als de overige treinreizigers. De militairen kunnen dan kiezen tussen de extra trein en de trein van de normale dienstrege. ling. DEN HAAG Om de onrust on der de bevolking van Doetinchem weg te nemen zal het toezicht in en om het psychopatenasiel De Kruis berg worden geïntensiveerd. Hier toe heeft het ministerie van justitie besloten na overleg met de genees heer-directeur. Reeds eerder v/as het zogenaamde wandelverlof opge schort. Gisteren hebben ambtenaren van het ministerie besprekingen gevoerd met de plaatsvervangend procureur- generaal over het doorgeven van signalementen na een ontvluchting. Met de loco-burgemeester werd van gedachten gewisseld over een betere samenwerking tussen de politie en de inrichting op het gebied van sur veillance en toezicht. DEN HAAG De 70-jarige me vrouw H. J. Staal uit Den Haag is gisteren voor haar woning aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië door een auto aangereden toen zij de weg via een vluchtheuvel wilde oversteken. Zij overleed in het Zuidwal zieken- huis aan de opgelopen verwondingen i jmnt OOSTVOORNE De grote Tour van Driehet jaarlijkse wielerevene - ment voor de jeugd van het Recrea tie Centrum „Kruininger Gors" is ten einde. Het was een Tour zonder één wanklank. Slechts één uitvaller was er in de Tour. Elso Baardmans verscheen niet aan de start .op de derde en laatste dag van de Tour. Elso was zwaar verkouden. De Tour stond woensdag in het te ken van een puzzelrit in de morgen waar de renners punten konden ver zamelen voor het ploegenklassement. Van bijzonder belang was het Wieler- enterium dat in de middaguren in Oostvoome werd gehouden. Met een ten verzamelen voor de renners. Van zelfsprekend was Miss Tour de char mante Mieke Bossche hoogst persoon lijk aanwezig. De grootste gebeurtenis was echter de sprint voor de gele trui, die in de Polderslaan -werd verreden. Met een tijd van 12,5 sec. werd Peter Beniest (14) uit de Camisselaan 135B te Rot terdam algeheel winnaar van de Tour van. Drie 19B7- Dat gebeurde nadat Stei v.d. Berg twee dagen lang de fel begeerde gele trui had gedra gen. Miss Tour hielp Peter in de trui, met op beide wangen een kus. Zijn ploegmakkers waren zo in de wolken dat Peter op de schouders ging. (zie foto) DEN HAAG De winst van de KLM in het eerste kwartaal over het boekjaar 1967-1968 is in vergelij king met het eerste kwartaal van het vorig boekjaar gedaald van 33 miljoen gulden tot 18,4 miljoen. Dit maakte dr. G. van der Wal, presi dent-directeur van de luchtvaart maatschappij, vandaag op de jaar vergadering bekend. Ale de gemaakte winst van 18,4 miljoen in het eerste kwartaal (de maanden april, mei en juni) in min dering wordt gebracht- op het nog resterende verliessaldo van 11,4 miljoen, verkeert de KLM weer in een duidelijke winstpositie. De bedrijfsinkomsten stegen ten opzichte van het eerste kwartaal 1966-'67 met twee procent tot 220,2 miljoen. De bedrijfskosten namen toe met vijf procent tot 199,9 mil joen. De produktie steeg in het eer ste kwartaal met zeven procent. De hoofdpunten van het KLM- beieiü blijven gericht op een gelei delijke verdere uitbreiding van de prodqktie, voortdurende aandacht voor modernisering van de vloot, een zo efficient mogelijk gebruik van de beschikbare vloot en een steeds ruimere toepassing van are beidsbesparende werkmethoden, zo als automatisering. (Van onze correspondent) VENLO In het zuidelijk stads deel van Venlo is het al enkele dagen eng onrustig. Zesendertig Ambonnese en veelal kinderrijke gezinnen, die voorheen in een kamp te Blerick waren ondergebracht wonensedert enige tijd in een nieuwe wijk, vlak bij elkaar. Het 'begon met ruzies tussen kinderen van tien tot twaalf jaar. Ouderen bemoeiden rich ermee en er vielen klappen. De bewoners kwamen ih twee kampen tegenover elkaar te staan. De mensen gingen op de vuist en drie auto's, waaronder een van de politie, werden beschadigd. Een Ambonees vertelde dat hij en zijn lotgenoten zich tot het uiterste zullen verdedigen wanneer de andere partij tot de aanval overgaat. „We worden soms bedreigd door groepen van honderd tot 'honderd vijftig personen die op ons afkomen, maar we vechten tot de laatste man", aldus deze krijgsman. De krijgers in het andere kamp door een wilde groenstrook van een paar honderd meter gescheiden, waren ook enigszins opgewonden en gebruikten woorden die heel goed in een oorlogsbulletin zouden pas sen. De 35-jarige beroepschauffeur N. Burhenne vertelde ons woensdag avond dat hij zijn vrouw en drie kinderen had geëvacueerd. Ik ben niet bang al voeien wij ons door de politie in de steek gelaten. Als ze m'n huis in brand steken, en zs heb ben gedreigd met brandstichting, dan zal de gemeente voor de kosten moeten opdraaien. Trouwens, wie in m'n huis komt, die sneuvelt onher roepelijk, zegt deze wel zeer veront ruste man, die zegt geen rassenhaat te kennen. Sommigen durven s avonds geen verlichting te ontste ken, anderen lossen elkaar 's nachts af hij het bewaken van_ het huis. Ondertussen waakt de politie. ROTTERDAM In Diergaarde Blijdorp is zondag een mannelijke wisent geboren: de twaalfde sinds 1953. Wisenten Europese bisons zijn kostbare dieren, die in het wad volledig zijn uitgeroeid. Op grote landgoederen (Polen) en in dierentuinen bevinden zich op het ogenblik over de gehele wereld onge veer 700 dieren. Toen de wisent na de Eerste Wereldoorlog dreigde uit te sterven, sloegen de eigenaren van de weinige exemplaren die nog over wa ren, de handen ineen en stichtten rt 1923 het „Internationale Genootschap tot Instandhouding van de Wisent'. Het belangrijkste doel was raszuivere dieren te fokken en door ruiling voor een zo goed mogelijke bloedver- versing te zorgen. Blijdorp/ heeft sinds het begin van de jaren vijftig een kudde wisenten, die regelmatig door geboorten is uit gebreid. DEN HAAG In het eerste half jaar van 1967 zijn meer brommers verkocht dan ooit, namelijk 176.740, wat zelfs meer is dan bijvoorbeeld de totale afzet in 1959. In juni rijn 43.110 brommers ver kocht; dit cijfer steekt ver uit boven aïle tot nu toe geboekte maandresul- taten. De automatische uitvoeringen (te vens de goedkoopste categorie, van circa ƒ400 tot ƒ450) behoren nog steeds tot de bestsellers. Van de tota le afzet tot nu toe (176.740) waren 126.000 „stadsbrommers". Enkele Ne derlandse modellen hebben in öez® klasse een belangrijke positie ver overd.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2