Actualiteiten op tweede plaats Amusement lokvogel van bonte scherm Eerste Nederlandse solo-oceaanvlucht Bedankjes na V PRO's Hoepla a 0 Televisiespelen vielen tegen Tussenweg Reportages Bezwaren Senaat in VS wil anti-raketdefensie 7000 kilometer in 30 uur Defect FINLAND BOFT MET TV-RECLAME Paratyfus in Duits ziekenhuis OPGAVE vakantie-adres JEWpfpjD|i R VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN SUKKELTJE EN ;V BRUUNKE DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A MAANDAG 7 AUGUSTUS ]o; HILVERSUM Bij de program- ma-opstelling voor de komende kleurentelevisie (die in alle Europese landen welke er bin nenkort mee beginnen voorlo pig enkele uren per week in beslag gaat nemen) komt de aap uit de mouw; het zal de amusementsshow moeten zijn, die de lokvogel speelt. Daarna pas denkt men aan „le vende reportages" van sport evenementen, folkloristisch of plechtig gebeuren en misschien een enkele documentaire over een actueel onderwerp. En, natuurlijk, de gekleurde speelfilm, die men zonder meer kan afdraaien, R L -O V la VWOlVlV <ViÖVAVOM»! «MOR 18 zf&xyfo rift* *S Si V'- A/JISSCHIEN mogen we in de va- kantletijd onze eisen niet te hoog stellen en vielen daarom de Neder landse televisiespelen waarop we zater dag en zondag werden onthaald, nogal tegen. Het is wel te begrijpen dat de omroe pen en de NTS hun beste produkties bewaren voor de donkere maanden als zeer velen de avond in de huiskamer doorbrengen, maar wij vragen ons af waarom er geld werd gespendeerd aan de beide „vermakelijke voordrachten voor twee heren" resp. getiteld „De muur" en „Striptease". Toegegeven, men had voor elk slechts twee acteurs nodig en dat hakt er niet zo m. Maar misschien was dan een. goede, gekochte buitenlandse eenac- ter toch amusanter geweest voor het zomerpubliek, dat de vele zwakke tv-programma's rondom een enkele uitschieter moe wordt. Krijgt men, met enig tam-tam van de uitzendende omroep, een Nederlands spel aangeboden, dan zet men zich met verwachting aan de beeldbuis. Men. ziet dan Will van Seist op een uiterst ge wrongen manier en met dik-opgelegde wanhoop (omdat hij zijn liefde direct voelt bekoelen als het meisje van zijn dromen gehandicapt blijkt te zijn!) een onnozele intrige spelen, waarvan niemand wijzer wordt, doch er de kriebels van overhoudt. Ofwel men kijkt zonder iets grap pigs te ervaren naar Frans Vorstman en Wim de Haas die een „gegaran deerde bevrijdende lach" moesten oog sten bij een humorloze uitkleedpartij die bergens op sloeg. Alweer jammer van een half uur kijktijd. Dan kon men zich inderdaad beter amuseren bij de Duitse zelfspot met verantwoordelijkheid afschuivende ambtenarij, dikdoenerij van pretprodu- cers en algemene sensatïelust, welke men tegenkwam in „De terechtstel ling". Hier ging het onverdroten toe met het uitdelen van klappen aan spe cimen van „het Herrenvolk", maar he* mankement was nu weer het gebrek aan vaart en de uitgesponnenheid van diverse scènes. Bepaald groots was het niet, wel zat er een pittig brok satire in. Juist wie aan het slot dacht: „Is dat nou alles?" keek ietwat beschaamd in de voorge houden spiegel. Intussen had men bij de NTS ook kunnen kijken naar Lome Green in zijn cowboy-show. Een vrij waarde loos geval, waarbij bleek dat Lome nog al wat hulptroepen nodig had om het schijnbaar tot zanger te brengen. Hij moet maar gewoon Pa Cartwright blij ven, dan komt hij het beste aan. De muziekliefhebbers kwamen gister avond in feite het beste aan hun trek ken bij een kort, maar uitstekend Tsjai- kowskiconeert door het Kunstmaandor- kest. (Van onze radio- en tv-redactie) Opmerkelijk is. dat sleh in alle lan den deze tendens voordoet. Dat geeft een open indruk van de smaak van het televisiekijkend pu bliek, welke men kan bepalen via steeds meer gehouden opinie-onder- zoekingen aangaande de kijkdicht heid en de -waardering van de di verse programma's. Altijd weer krijgen de buitenlandse speelfilms (vaak hoe ouder, hoe be te hoge cijfers. Geconcurreerd worden zij voornamelijk door de shows, liefst gepaard aan een spel of wedstrijd. Zo wordt er bijv. wel jaar in jaar uit royaal gemopperd over de teleurstelling van het Euro visie Songfestival, maar geen Inter nationaal programma oogst zulk een hoge kijkdichtheid, of het moet een reportage van een vorstelijk huwelijk betreffen. Als nu de omroepen zich opmaken om zoveel mogelijk belangstelling te trekken voor hun kleurenultzen- dingen, richten zij zich uiteraard naar de voorkeur van het publiek. Daarom zal het aceent van de bon te programma's in dit eerste jaar liggen op het zuivere en nog niet eens het hoogst-aangeslagen amuse ment. Beter kan men Amerikaanse strip- verhalen in kleuren laten, zien dan een experimenteel toneelstuk, al heeft dat nog zoveel kunstzinnige waarde. Een dagsluiter behoeft men helemaal niet in kleur te ne men: men zou het eerder de weer man moeten doen. Ingewikkelde documentaires over verre landen kan men heel lang zwart-wit houden, maar voor Swie- bertje in kleur zouden miljoenen kijkers thuisblijven op een heer- TEUGE Om goed drie uur gistermiddag arriveerde op vlieg veld Teuge de 40-jarige zaken man G. J- G. van Mesdag uit Arnhem met zijn éénmotorig sportvliegtuig van het type Mooney Mark 21. Dat betekende het einde van een vlucht van Amerika over de Atlantische Oceaan naar Nederland. Het is voor het eerst dat een Neder landse sportvlieger een dergelij ke solovlucht heeft gemaakt. De heer Van Mesdag is in dienst van een Amerikaanse firma, de Sun Development Company, en hij is ge naturaliseerd tot Amerikaan. Iijj reisde niet alleen veel in Amerika, maar ook in Zwitserland en Spanje. Aangezien hij voor zijn Europese reis een vliegtuig nodig had, kocht zijn firma in Amerika dit vierper- saonstoestel voor hem. Sportvlieger Van Mesdag liep al geruime tijd rond met plannen, voor een tocht over de Atlantische Oceaan. Bovendien bleek hem, dat het goedkoper was om het toestel zelf naar Nederland over te vliegen, dan het te laten transporteren. Drie dagen geleden startte hij in Amerika. De tocht voerde via de Azoren, Portugal, Perpignan en Luxemburg. In totaal heeft hij over de ongeveer 7000 kilometer 30 uur gedaan. Onderweg heeft de keer Van Mes dag één keer een defect gehad. Bo ven de Atlantische Oceaanbij de Azoren, brak de antenne van zijn radiokompas. Dat betekende, dat hij zich helemaal op eigen berekenin gen moest verlaten. Hoewel hij zijn moeilijkheden had doorgegeven aan enkele lijnvliegtuigen, bleek later dat men er op de verkeerstoren van het vliegveld Santé Maria niets van wist. Dergelijke solovluchten over de Oceaan worden wel eens gemaakt door beroepsvliegers, die nieuwe vliegtuigen van Amerikaanse vlieg tuigfabrieken naar Europa brengen. De heer Van Mesdag, die ongeveer 1000 vlieguren op zijn naam heeft, is echter de eerste Nederlandse sportvlieger die dit heeft gepres teerd. Op Teuge werd hij verwelkomd door zjjn vrouw, bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart (KNWL) en honderden belangstellenden. De KNWL kende hem voor deze vlucht het ere-insigne in goud toe. lijke zomerdag. Oe Thant mag grauw verschijnen, als Willeke Al- bert! maar in het ldeuren-uur komt. Is dit discriminatie van het kij kerspubliek? Weineen. De cijfers wijzen immers de voorliefde uit! Wanneer er dan enige tienduizen den een andere smaak zijn toege daan, vormen zij een te verwaarlo zen minderheid. Zo gaat dat nu een maal. Naar verluidt zullen in ons land gedu rende de experimentele periode al le omroepen twee eigen amuse mentsshows in kleuren maken. Dat is al een hele opgave, want daar komt het een en ander voor kijken. Men zal kleuren moeten kiezen die goed met elkaar harmoniëren en een fraai geheel vormen. Denkt U vooral niet, dat shows, to neelopvoeringen e.d. nu grauw en grijs worden opgenomen. Integen deel: dat is altijd een mooi kleu renspel, maar het resultaat is slechts de nuancering tussen di verse zwart-wit-schakeringen. Toch zal men bij kleurenoverbrenging veel meer moeten toezien op de tintencompositie van het geheel. De make up moet anders zijn: iemand die lekker verbrand is door de zon of mooi gebruind, vertoont bij kleu- ren-tv een merkwaardige aanblik. Dat kan gewoon niet. Verder zullen er honte speelfilms worden uitgezonden en komen di verse feuilletons en series van Ame rikaanse makelijk vlug in kleuren tevoorschijn: ook dat levert geen moeilijkheden op, want ze zijn al gekleurd. Alleen moeten er dan ho gere vertoningsrechten worden be taald. Hoe het zij, de kleurentelevisie blijft een duur paardje op stal. Toch is het draaien van gekleurde films voordeliger dan het zelf maken van kleuren-programma's en daarom is dit de tussenweg, welke de omroe pen voor de experimentele periode zulien inslaan. Toch zullen er ook reportages in kleu ren worden gemaakt: de NTS heeft zijn kïeuren-wagen al binnen, even als de Duitse, Engelse en Franse omroepen. Dat Is van groot belang, want een gekleurde reportage van (Van onze radio- en tv-redactie) In Finland doet de tv-reclame het bijzonder goed. De omroep, die van staatswege wordt gefinancierd en een paar jaar geleden de kwijnende com merciële tv-zender annexeerde, kwam in 1966 voor het eerst met reclame spots op het scherm. Er bleek la dit land met niet meer dan 5 miljoen inwoners zoveel be langstelling voor tv-advertenties te bestaan, dat het bedrijfsleven er onge veer 34 miljoen gulden voor uitgaf. Dit betekent ruim 20 pet. van het totaal inkomen van de televisie. In 1968 zal er daarom uitbreiding van reclamezendtijd komen en wel met een derde van de huidige. Men rekent dan echter op een extra winst van zo'n 12 miljoen. UNNA Onder de patiënten en het personeel van het ziekenhuis te Unna in Noordrijn-Westfalen zijn za terdag bij 38 mensen symptomen van paratyfus gesignaleerd. Alle 620 bewo ners van de inrichtingen worden in quarantaine gehouden. Dringend verzoek, os vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wl) regelmatlf op de advertentiepagina plaatsen minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze ichrittelUke op. gave niet tijdig In ons bezit ls, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. Hilversum I. 402 m.: NCRV: 10.00 NWS. en weerp raatje 1S.10 Radiokrant. 19 30 Mp.. uit uw vakantieland: Zuid Ameri ka, Schotland en Nederland. 20.15 Hulp aan twee bejaarden, detective hoorsp. 21.15 Stereo: Richt mstr. ens. (gr). 21.30 Muz. cn dienst, informatie! progr. 22.15 Avondoverd. 22 30 Nws. en hert». SOS t>er. 22 40 Kroniek over boeken, schrij vers en toneel. 23.00 L'.c.Utge- var. platenprogr. 23.55 - 24.00 Nws. HUverstsm tl, 298 ra.: AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Actual. 18.2a Ik verbind u door...praatie. 18 30 stereo: Tafelmuz. (ST). 19.40 Humanistisch Verbond. NSU: lg.50 Stereo: Licht vo caal ens. 20.00 Nws, 20.05 Stere- o: RadtofUharm. ork. en solist. 20.40 Wie speelt er nou vedel" lezing, 20.53 Stereo: Radlofilh. ork. 21.25 Klankbeeld over het werk aan het Suezkanaal In 1950. 22.00 Intern, competitie voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Reportages, Interviews en lichte gram, muz, 23.55 - 24.00 NWS. GRAM.PL. PROGR. DRAADOMROEP VANAVOND Van 18—20 uur Sergei Prokofiev: I. Concert voor piano en orkest nr. 2 In g kl t. op. 16. Jorge Bolet, pla no. li. Alexander Nevski, Can tate voor solo, koor en orkest op. 73. HI. Symphonic Concer tante voor cello en orkest op. 123. t aazaaaa: aaagaaaaaaaa Nederland I: NTS: 18.45 Re Mmimolen. 18.59 Journaal. STER: 18.55 Reclame. CVK, IKOR, RKK: 19.00 Aetualitel- tenrubr. over kerk en samenle ving, NCRV: 19.30 Oe gasten van Felix Heehinger, TV film (Bavaria produktle). STER: 19.56 Reclame. NTS: 29.00 Jour naal. STER: 29.16 Reclame. NCRV: 20.20 Gesprekken over opvoedingsproblemen. 21.10 Het levende lijk. TV-spel. 22.25 Avondslliitlns. NTS: £2.30 - 22,35 Journaal. Nederland n: NTS: 20.00 Nws. In 't kort. STER: 20.01 Reclame, vara: 20 OS corona- tion Street. TV feuiU. 20.55 Op stap met de reportageploeg: Concours hippique voor tulg- paarden in Opmeer. 21.30 Het Wilde Westen In liedjes. STER: £1.56 Reclame. NTS: 22.00 - 22.15 Journaal, BELGIË Nederlands progr. Kanalen 2 en 10: 19.30 Foly ot het geheim van het kasteel, filmleulll. 19.45 Openbaar kunstbezit. 19.55 Weerber. 20.00 Nws. 20,25 Da vluchteling. 21.15 Ethiopië, documentaire. 22.10 Gast- progr. Hilversum I, 402 m, KRO; 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram. muz. <7.30-7.32 Nws). 7.55 OevT- •weging. 8.00 Nws 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws, 8.32 Va- kantieüps. 8.45 Lichte gram. muz. <9.35 Waterstanden). 10.00 Mod. muz. (gr). 11.00 Voor de zieken. 12.00 stereo: Musette ork. en zangsoliste. 12.18 Markt- ber. voor schippers. !-.rr' Voor de landbouwer®. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 1230 Nws. 12.40 Actualiteiten. 3Ï.50 Licht ens. m. solisten. 13.30 Licht gevar. muzlekprogr. (opn). 14.00 De kartonnen doos, hoorspel, 14.45 Het Vocaal dub- belkwartet. 15.00 Muzlk, mid dag magazine. 17.00 Over- heldsvoorl. 17.10 Voor de Jeugd. 18.00 Licht gevar, mu zlekprogr. (opn). 18.49 Stereo: Musicerende dlletanten: Fan fare ork. Hilversum H. 298 m.: AVRO: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Lichte gram. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws, 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gram. muz. (3.30 - 8 35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Klankjuwelen (gr). 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (U.09 - 11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Licht instrumentaal ens, en zangsoliste. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Or gelspel. 12.40 Stereo: Licht or kest. 13.00 Nws. 13.10 Actualitei ten. 13.39 Stereo: Nabucco, ope ra v. Verdl (gr). 15.37 Het bui tengewoon lager onderwijs. 16.00 Nws. 16.02 Pianorecital. 16.15 Voer de Jeugd. 17.15 Lich te gram. muz, voor de tie ners. Hilversum III, 240 m en FM-kanalert: TROS: 9.00 Nws. 9.03 Actualiteiten. 9.M Vakan- tletlps. Platenprogr. met Inter views. VARA: 19.00 Nws. 10.02 Pop- en cabaretmuz. (10.30 Geen ja. geen nee: 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Platen bij de lunch. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Gevar. platenprogr. <16.00 Nws.). 17,00 NWS. 17.02 - 18.00 55555en en &sessen. bijv. Prinsjesdag, bloemencorso's en vooral niet te vergeten de aan komst van St, Nicolaas, zullen mas sa's kijkers trekken. Heeft men zul ke dingen eenmaal in kleur gezien, dan zal het verlangen een eigen kleurenontvanger te bezitten, sterk toenemen en daarop is immers het streven, van de omroepen gericht. Het feit dat de kleurentelevisie zich, om „er in te komen", dient te richten op het gemakkelijkst-ver- teerbare amusement dat het oog be koort en de geest werkeloos laat, verdriet velen die het leven op ho gere waarden aanslaan. In culturele zowel als in Uerketijk-ge- oriënieerde bladen en tijdschriften o.m. verschijnende in Engeland en Duitsland, wordt er waarschuwend over geschreven. „Geeft men teveel toe aan het willoos consumeren van vermaak?", wordt er gevraagd: „Werken we de oppervlakkigheid niet in de hand?" Geïrriteerd wordt voor de zoveelste maal geconstateerd, dat „het grote publiek" van de televisie een huisbioscoop verlangt, meer niet. Men denkt met de aanschaf van - een toestel en het voldoen van het kijkgeld recht op niets dan goerl- koop amusement te hebben verwor ven. De programmering voor de kleurentelevisie is er het zoveelste bewijs voor. Misschien hebben deze klagers gelijk, tot op zekere hoogte zeker. Maar we mogen niet generaliseren: geluk kig brengt de tv behalve vermaak behoorlijk veel ernst en blikverrui- mende informatie. Naastenliefde en mededogen met het leed van ande ren, bijv, van verre volkeren die- men nu in hun gebrek kan zien, zijn door de televisie sterk bevor derd. Het zelf leren oordelen door veelzijdi ge voorlichting evenzeer. Tallozen hebben op sociaal en religieus ter rein hun kennis kunnen verrijken door het kijken, de kunstzin is verstevigd, in vele gevallen zelfs gefundeerd door de tv. Wij moeten voora! niet alleen de ne gatieve kanten zien, ook de positie ve dienen wij op hun waarde te schatten. Laat het amusement lok vogel moeten zijn... het staat vrij- wel nooit in eer. totaal-programma los van de nodige ernst en als de kijkonderzoeken één ding hebben uitgewezen is het wel dit: juist de trage, niet-selecterende kijker blijft na dan wei voor show of speelfilm hangen aan het toestei en neemt dan. misschien ongewild, toch ook veel van „dat andere" in zich op. Zo gezien moeten we zelfs blij zijn met de „trekkers" die op vederlich te voeten gaan of qua inhoud (di verse misdaadverhalen) op niet zo'n hoog niveau staan. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De extremiteiten van öc VPRO gaan vaak net iets te ver en dan kost het de kleine omroep weer leden. Dat Is ook het geval ge weest met de tiener-tv-uitzending „Hoepla": er lagen in de afgelopen week weer 80 bedankjes in de bus. De VPRO zegt, dat een deel hier van moet worden geschoven op „het gewone verloop'', maar 80 in één week is natuurlijk te veel om normaal te zijn. Erkend wordt, dat „Hoepla" een flink aantal leden te gortig is geweest. „Toch kregen we maar één brief waarin werd geprotesteerd te gen het naakte meisje dat voortdu rend -door het beeld liep", aldus de VPRO. De programmaleiding is overigens door dit nieuwe ledenverlies niet af geschrikt, de VPRO neemt aan dat zij honderdduizenden kijkers een plezier deed met dit wilde tv-vertoon en daarom zal zij het, bedankjes of niet, voortzetten. De NCRV begint vanavond met een nieuw Duits televisiefeuilleton „De gasten van Fehx Heehinger" geheten. Er zyn vier afleveringen. Felix Heehinger is chef-portier in een groot hotel en heeft zoveel hart voor zijn gasten, dat hij ze nooit aan hun lot kan over laten. Hij is de man tegen en met wie men kan praten, de raadgever en de bemoeial. Op deze manier kweekt hij vrienden en vijanden, want hij maakt de ene blunder na de andere. In deze eerste aflevering meent hij de zelfmoord van een ver twijfelde kassier te moeten verhinderen (u ziet ze hier samen peinzend over een oplossing op het hotel bed gezeten), maar de man heeft heel iets anders in het hoofd om uit zijn perikelen te geraken Ned. 1 NCRV 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur nieuwe amusementsserie: „De gasten van Felix Heehinger". 8,20 uur slctuitzending „Nu! En dan?" 9.10 uur tweede en laatste deel tv-spel „Het levende lijk". Ned. 2 VARA 8.05 uur Coronation Street. 8.55 uur reportage Concours hippique tuigpaarden. 9.30 uur Wild west in liedjes, 4e aflevering. Hilversum I NCRV 7.30 uur Zuid-Amerikaanse muziek. 8.15 uur detective-hoorspel „Hulp aan twee bejaar den" (herhaling). 9.30 uur concert van Haarlemse Orgeimaand (stereo). 11.00 uur romantische muziek, - Hilversum II NRU 8.05 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert (stereo), 8.40 uur reportage over vedel-bouwen en -spelen. 10.00 uur amateurkoren zingen. 10.40 uur gevarieerd programma Iks. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaatscommissie voor de toe wijzingen heeft er bij de regering voor gepleit, dat onverwijld een an ti-raketverdediging wordt opge bouwd wegens de vorderingen van communistisch China op kerngebied. In een rapport waarin de commis sie haar fiat gaf aan de begroting van defensie ten bedrage van onge veer 250 miljard gulden, gaf zij te kennen dat men niet moet wachten op een eventueel akkoord met de Russen over deze kwestie De minis ter van defensie, MaeNamara. hoopt met de Russen tot een overeenkomst te komen, waardoor het voorgestelde anti-raketnet niet nodig zou zijn. Hij schat de kosten daarvan op 10 mil jard tot 142 miljard gulden, al naar gelang het aantal potentiële doelen dat moet worden beschermd Hij hoorde zijn naam zacht uitspreken, hij dacht dat <1 roomde en opende zijn ogen. Een van die vreemde V pleegsters stond in het gangpad en hield hem een opgevoed hripfie voor. Hh nam het. aan en hftorwm 6 briefje voor. Hij nam het aan en begreep dat niemam in deze stad ook maar de geringste moeite scheen te 'bebh hem als plattelandsdokter te herkennen. Hij vouwde u briefje open en zag de spitse wat zwierige letters die zeid» „Let eens op mijn eerste assistent David Armstrong hit misschien de man die je zoekt Adam." B Hij overdacht dat het wel bijzonder onwaarschijnlijk dat een eerste assistent van Adam Falrchiid zoa overwegen naar het platteland te gaan. Een harde en 0 menselijke stem deed hem overeind gaan zitten. Hij Men dat het amfitheater volliep met studenten en dat het sch»J! nog steeds een zwak schijnsel verspreidde. De grote holle stem zei op plechtige toon: „U zult strak een pulmmaal valvulotomie gaan zien, dit is dus het doorras den van een klep, speciaal bij hartklepstenosen. De is en man van zesentwintig. Anderhalf jaar geleden had T een progressieve dyspnea..." 1 Moore bleef roerloos op zijn plaats zitten, hij ergerde zó aan de medische woorden die hij' zelf nooit gebruikte. Som. mige woerden waren zelfs nieuw voor hem, ofschoon hij ttti kon volgen waar het over ging een jonge man leed as» kortademigheid omdat een hartklep gedeeltelijk geblokkeerd was en niet genoeg bloed naar de longen doortiet. radiografisch onderzoek toonde vergroting van de reen. terkant van het hart en van de longslagader. De stenotic valve zal geopend worden, het defect van de signage hersteld, en de binnenkant van het hart za! bekeken worfe op mogelijke gebreken die niet door het radiografische entte zoek, of dat met de catheter aan het licht zijn gebracht." Goed ze gingen de valve dus bekijken er, tevens de binnenkant van het hart. De Dulderenate stem werd zachter, menselijker, maai Moore luisterde al niet meer, want er verschenen vormen er vage beelden op het scherm Ze wankelden, trilden, werden scherp en hij merkte dal hij van boven af keek op een jongeman tot aan zijn middei toegedekt. Het lichaam was fijn, zelfs mooi en Moore raa!'ie onder dc indruk. Telkens kon hij weer geboeid zijn door dc wonderen van de anatomie van de mens Het hoofd wa> gekanteld, de ogen met de zwarte wimpers waren, ges'ote Heel wat slangen en meters waren aan het voorhoofd vast??- maakt, de armen werden bijna ondersteund alsof de mar gekruisigd was, de ontspannen handen waren half open. Hel gezicht was zonder uitdrukkingen, het lichaam wat omhoog- gebracht. De onderdanige berusting maakte grote indruk op hom Hij verzette zich hevig tegen zijn gevoelens, het was ook ut vreemd van boven af in een operatiekamer te kijken en hs zei geprikkeld, zonder te weten dat hij hardop sprak ;.,Wm is die camera?" Ietoand achtei hem leunde naar voren. „Die is asn ct buitenste rand van het bovenlicht bevestigd, maar er is ras» een bij het hoofd, dat zult u straks wel zien". Moore bedankte, zonder zich om te draaien. v... if Er verscheen een hand met een handschoen die op di borst Van de man bleef rusten. Er verscheen een gestalte ir een jas die een gezicht roet masker en kap naa* de camen draaide. Het was Adam niet. Het masker bewoog en dejeUöi stem, nu komend uit een lichaam, sprak: „De ader is m afgebonden, de patiënt zal onder een erg .ichte jiarwa worden gehouden, vooral als de pomp de functie vsn d( circulatie overneemt De narcose bestaat uit lachgas e zuurstof pen tothal-inductie. Zoals u kunt den. wordt ademhaiing van de natiën! gecontroleerd door een beads mingsapparaat.' Moore keek met belangstelling toe, want dit was ea toestel dat hij nog nooit had gezien. Daar was het achter he hoofd van de patiënt een glazen cilinder die een blaasbaij bevatte die open en dichtging, de ademhaling van de longer regelend en de hoeveelheid lucht controlerend. Moore dn helemaal geen gevoel voor techniek had, keek vol bewonde ring naar het toestel Het ding scheen erg zelfgenoegzaam deed kalm zijn werk en maakte een zacht zelfbespfegelerc sissend geluid als een stoomradiator op een koele morgen. Sommige woorden van de spreker waren hem ontgaan et nu luisterde hij schuldbewust naar de lange lijst van open tie-personeel, chirurgen, anesthesiologisten, anaesthesistea technici, verpleegsters wel twaalf of vijftien bij elkaar De stem achter hem zei gezellig: „Is dit je eerste open hart dokter?" „Ik heb nog nooit een levend hart gezien." Moot voelde dat hij iets genoemd had wat nog meer w hem betekende, ofschoon de man achter hem geen versciü merkte. Hij probeerde doo" zijn schouders op te halen duide tijk te maken dat hij niet wilde praten. De hand me handschoenen rustte nog op de borst van de patiënt die oi en neer ging op het ritme van het beademingsapparaat hetgeen een hypnotisch effect had. De stem sprak: „Dokta Fairchild zal het hart benaderen door het borstbeen, ïr plaats van door het verwijderen van de ribben. tVnrdt vervolg IK PAS wel c v ARHALDO, PAN KUN3P 6AAW ©TOKEM' IK HE& HEMAAE- PRICK NEEMT NET STUUR VAN SARA PK> TP BAKKEN GE- OVBB EN 6AATONHET LABORATO - HAP, MAAfë H'J, "welweek Bix... teek hem pat uni form MAAR UIT' MOOI, 3E KOMT WEEK B-UFUN DAT PETF.EUG BEKT AUNIE. HE.2E& IGTSI 20. In het pakhuis pakt Stikkeltje een laddertje, om helemaal bovenop de vensterbank te kunnen kijken. „Ik ben benieuwd!" zegt Jats, die de zaak èn de vriendjes! nog niet helemaal vertrouwt! „Ik zie niets!" roept Stikkeltje teleurgesteld maar dan kijkt hij uit het raampje: „O, Jats, daar op de grond!! Loop eens óm naar de achterkant van je pakhuis!" Jats holt de deur al uit. Op de grond ligt een vuil, versleten mutsje met twéé punten. „Zulke puntmutsjes dragen alléén de Stoute Rikjes", weet Stikkeltje zullen we dan wel naar toe moeten, hoed terug willen hebben!" zegt St: kijkt een beetje zorgelijk! „Dasi als we kkeltje e»

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2