Toestand woonwagenkamp nog onverantwoord? ENIGE FLINKE BEZORGERS Gewijzigd plan voor Bijdorp-Kethel AGENDA Solide orgelconcert van Jacq. Bekkers 59.- Zorgen middenstand hebben méér oorzaken Vier schepen van dienst Hoek-Harwich overbodig AAN J J SCHRIFTELIJKE VRAGEN AAN B. EN W. RIJKSDIPLOMA PRAKTIJKDIPLOMA Bromfietser brak been bij botsing ikü\ deify ÖEKLERKsZN scheffer Wegdek VLAARDINGEN groene ruimte VEDRO Onwel en overleden INTERIEUR i Drs. C. I. lansen wil grond voor apotheek IK. pg ROTTERDAMMER VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1951 nil." beduidend goedkoper hagelwit, fQ voor *n modem en dagelijks, nu... beduidend goedkoper Pas op - u krijgt véél visite met deze stoel. Hij is niet alleen enorm leuk om te zien (en passend in elke interieur-stijl), maar iedereen zit er ongelooflijk prettig in. Door slimme ontwerpers bedacht, door slimme fabrikanten gemaakt en door De Klerk in de collectie opgenomen, Dat is óók slim! Komt u eens kijken naar deze wit-lacqué zit-elegance. Draai het prijskaartje met een gerust hart om. Het is een De Klerk-Koopje: deel dus POGING MISLUKT MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL KENNIS IS MACHT CURSUS 1967-1968 Schoolgeld 37,50 a 45,— per jaar ROTTERDAM Vier van de zes passagiersschepen die va ren in de dag- en nachtdienst tussen Hoek van Holland en Harwich zullen volgend jaar uit de vaart worden genomen. In de loop van 1968 komen name lijk twee nieuwe roll-on/roll-off- schepen op deze route in de vaart, die vier schepen over bodig maken. modehuis HhkKSuMMwgsr* yttanfiiQM I Pagina 3 Werkelijk fraaie overhemden, met all® gemakken van niec strijken, graag gedragen en licht In onderhoud... mogen wij deze Bel O Fastxeifstrijkende hemden uit de series van tien gulden en meer wel noemen. gel O Fast lelfstrijkend po- peline, een magnifiek hemd, hagelwit, 's avonds natophangen, 's morgens weer aan... koopt U morgen voor nog géén acht gulden. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze overhemden. Bel O Fast xelfstrijkende poplin hemden, in de maten 36 t/m 43, ÏLS2 Céin ld. af schrift, tot SCHIEDAM —Met een gebroken been werd donderdag m de Dr. Xo- letstichting opgenomen de 17-jange bromfietser K.J.S. Op de kruising van de Burgemeester Van Haaren- !aan en de Willem Passtoorsstraat was hij in aanrijding gekomen met een personenauto, bestuurd door de 21-jarige bijrijder C.L. De bromfietser was vanuit de Wil lem Passtoorsstraat met een bocht naar rechts de Burgemeester Van Haarenlaan ingereden, waarna hij op bet midden van de rijbaan was te recht gekomen. Uit tegenovergestelde nchting na derde juist een personenauto, beide voertuigen konden elkaar niet meer ontwijken. Het gevolg was een fronta le botsing. SCHIEDAM - De nieuwe predi kant van de Hervormde Gemeente Kethel en Spaiand, drs. E, Ver waal, houdt zondag 27 augustus 's mid dags om twee uur in „De Hank", Schiedamseweg 122, Kethel zijn intre- dedienst, Drs. Verwaal wordt 's morgens om tien uur in zijn ambt bevestigd, even eens in „De Bank". (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het raads lid mevrouw J. J. van Gent-de Ridder (kath.) heeft hot college van B. en W. een groot aantal vragen voorgelegd over de voor zieningen in het gemeenschap pelijk woonwagenkamp Schie dam. De vragen hebben betrekking op de slechte sociale hygiënische toestan den die ook nu nog in het kamp zouden heersen ondanks het krediet dat de gemeenteraad van Schiedam heeft beschikbaar gesteld tot het tref fen van de meest urgente voorzienin gen. Mevrouw Van Gent stelt allereerst dat m het woonwagenkamp nauwe lijks voorzieningen zijn getroffen. Vijf maanden geleden besloot de ge meenteraad van Schiedam na uitvoe rige discussies 20.500 beschikbaar te stellen om aan de sociale wantoestan den een eind te maken. Pas op 15 juli, aldus het raadslid, is een begin gemaakt met de bouw van een tweede toiletgelegenheid. Thans zijn daarvan alleen de buiten muren opgetrokken. Mevrouw Van Gent stelt dat de plastic waterleidingbuizen in de bestaande zeven toiletgelegenheden alle gesprongen, en dus lek, zijn en tot op heden niet werden gerepa reerd De "waterleidingbuizen zijn door de nachtvorst m najaar en win ter 1966 gesprongen. Mevrouw Van Gent vraagt of het college ervan op de hoogte is dat de leidingen nog met zijn vervangen door deugdelijk vorstbestendig mate riaal en dat in de zeven toiletgelegen heden bestemd voor 200 mensen, nog nimmer toiletten werden geplaatst In de openbare wasgelegenheid is nog geen begin gemaakt met de toe gezegde uitbreiding van het aantal kranen en evenmin is begonnen met het afschermen tegen regen en wind. wnifebtn jrLkiKL m IVUMRMKSSN* SCHIEDAM De wijkvereni- gmg Het Singelkwartier is 1 au gustus de duizend leden gepasseerd. De vereniging telde op deze datum 1036 leden, van wie 90 adspirant-le- den en acht donateurs. In februari waren er 979 leden, het zelfde aantal adspirantleden en tien donateurs. In een half jaar tijd zijn er dus 57 nieuweleden bijgekomen. VOOR DIRECT GEVRAAGD: Aanmelden: de heer VERHEY, Wagnerstraat 24b. Telefoon 343345. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM fh Voor Bijdorp-Ke thel is een nieuw bestemmingsplan ontworpen. Ingrijpend gewijzigde in zichten over de toekomstige functie van deze buurtschap en omgeving hebben het plan, dat dateert uit 1946, onbruikbaar gemaakt. De bedoeling was, dat Bijdorp zich zou ontwikkelen, tot een zelfstandige bebouwingskern van ongeveer 550 een-gezinswoningen. Deze opzet paste in het totale ontwikkehngsbeeld, dat toen voor ogen stond, waarbij ook werd gedacht aan het noordelijk ge- tegen dorp Kethel en de zuidelijk geprojecteerde woonwijk Nieuwland, waar eveneens overwegend eenge- nnshuizen zouden worden gebouwd. De stedebouwkundige ontwikkeling heeft zich evenwel anders voorge daan dan in de inmiddels verouderde uitbreidingsplannen was voorzien. Nieuwland en Kethel hebben een zeer hoog percentage meergezinshui- zen m middel- en hoogbouw. Nieuw- tend is nagenoeg gerealiseerd en de gewenste functie van het gebied Bij dorp is daardoor een geheel andere geworden. 'Dit gebied zal nu een m hoofdzaak groene ruimte gaan vormen m Bijkantoor: „De Rotterdammer". linlse n-erkstraat 82. tel. 266382. uitsluitend redac- "etakêrv te). 263954 Agentschap tevens klachten hezoreinz: ,i™vrJ va" Gog, Br zame,-.hofstraat "99 tel 152400. „„Belangrijke telefoonnummers: Alarm po- „'e- tel. 564665. Brandweer tel. 269123. G.G. en G D tel. 2592S0 .Apotheek: Kethel. Schiedamseweg 41. 268242 37 en Evers- L- tel. aansluiting op het sportpark „Harga" en het Prinses Beatnxpark. Als zoda nig zal het tevens een functionele onderbreking vormen tussen de beide woongebieden Nieuwland en Kethel. Aan de andere kant is dit gebied een van de knelpunten in de Schie- damse verkeersproblematiek gewor den. Behalve met voorzieningen voor het lokale verkeer naar en van de recreatiegebieden, zal men hierbij ook nog rekening moeten houden met de aanleg van een aantal projec ten. Allereerst zijn er de wegaansluitm- gen van rijksweg 20 en provinciale weg 15 op het stadswegennet. Daar naast moet er. na demping van de Poldervaart, een kruisingvrije verbin ding met Vlaardmgen kamen, onder de Sportparkbrug door en via de Har- galaan. Ook is gedacht aan een spoorlijn voor het treinverkeer naar de Bene- luxtunnel, de zogenaamde Nieuwland- lijn, en aan een spoorwegstation Schiedam-West met plein en parkeer ruimte. Ten slotte moet er parkeer ruimte voor de Sporthal komen Behalve als overgangsgebied en ruimte voor verkeersvoorzienmgen heeft het gebied Bijdorp betekenis voor de recreatie. Men zal er een aantal sportvelden kunnen aanleggen ter vervanging van de bestaande vel den. Hierbij is een ontsluitingsweg noodzakelijk. De overblijvende open ruimten kan men bestemmen voor park of plantsoen. Met het oog op deze plannen zal op den duur de aanwezige bebouwing m Bijdorp moeten verdwijnen. Ook vol gens het geldende plan zou gedeelte lijke sanering noodzakelijk zijn. Tegen het plan zijn elf be zwaarschriften ingediend. Formeel voldoen ze niet alle aan de gestelde eisen. B. en W, hebben evenwel ge meend alle elf ambtshalve in overwe ging te moeten nemen. De raad zal, tijdens zijn vergadering van maan dag 21 augustus, zich over het plan moeten uitspreken. MEVR. J. J. V IS GENT-DE RIDDER werktempo Ook is op het kampterrein niets ge daan aan de talrijke gaten in het wegdek, laat staan dat de toegezegde herasfaltering van de twee kampstra ten werd uitgevoerd. Ook is het verwijderen van auto wrakken van de woonwagenstand plaats nog steeds met voltooid, aldus het raadslid. Mevrouw Van Gent stelt verder dat de herindeling van de woonwa gens aan weerszijden van. de twee kampstraten te traag verloopt Een gevolg daarvan zou zijn dat een aan tal grote wagens nog steeds versto ken blijft van electriciteit. Is het college van. oordeel, dat het totaalbedrag dat door de gemeenten Schiedam, Vlaardmgen en Maassluis voor 1967 is gevoteerd, de eis recht vaardigt, dat voornoemde voorzienin gen op deugdelijke wijze getroffen worden en zo tijdig voltooid zijn, dat de kampbewoners niet weer een herfst en winter ingaan onder hy giënische en sociale omstandigheden die reeds jaren slecht genoemd moe ten worden, zo vraagt het raadslid. Mevrouw Van Gent verzoekt het college over deze kwestie nogmaals contact op te nemen met Schiedam om aan te dringen op verhoging van het werktempo. In laatste instantie zou zij de mede werking willen vragen van gedepu teerde staten, ®n» te bereiken dat het maatschappelijk welzijn van de kampbewoners op een menswaardig peil wordt gebracht en gehandhaafd. Mevrouw Van Gent stelt verder nog vragen over een vervangend sloopterrein en over de sloot rond dit kamp. In de raadsvergadering van maart beschikten B. en W. van Schie dam afwijzend op een voorstel van vijf fracties om een. vervangend sloopterrein toe te wijzen aan de kampbewoners. Kampbeheer en kampraad hadden voor deze voorzie ning bij herhaling gepleit, daar de kampbewoners hierin hun bestaan vinden. Op een voorstel van Schiedamse fracties de omheining rond het kamp te herstellen of te vernieuwen is vol gens het Vlaardingse raadslid even min positief gereageerd. Deze omhei ning dient ter bescherming van de kleuters in het kamp, omdat een om liggende diepe sloot verdrinkingsge vaar oplevert Mevrouw Van Gent vraagt het Vlaardingse college of het van beide negatieve antwoorden op de hoogte is. (Advertentie) Loodgieters en Landelijk Erkend Gas. en Water Installatiebedrijf BERKEL - TEL. 33M of «10 252435. SCHIEDAM De 55-jarige onder houdsmonteur E. M. Kip uit de Bootsmanstraat in Rotterdam werd donderdag op de Riebeeckweg onwel. Hij viel van zijn fiets waarna de GGD hem naar het Gemeentezieken huis bracht. Bij aankomst daar bleek hij te zijn overleden. Goudsesingel 221 Rotterdam lel. 116673-123082 SCHIEDAM Het vierde concert in een serie van vijf, die onder auspi ciën van de Schielandknng geduren de het zomerseizoen wordt gegeven, werd donderdagavond verzorgd door Jacq. P. Bekkers, organist van de St. Janskerk. Zijn belangwekkend en ge varieerd programma bevatte composi ties van Scheidt, Bach. Handel, Hugo Distier, Henri Gagnebm en Jean Langlais. Over het oude hed Est-ce Mars, afkomstig van de Engelse componist John Buil (1563—162S) hebben verscheidene componisten, o.a. Samu el Scheidt en Sweelinck, variaties geschreven. De zeven variaties van eerstgenoemde dienden Bekkers ter opening van zijn concert; zij werden met goed gevonden registraties ten gehore gebracht. Van Scheidt naar Bach <s een grote sprong. Hoewel het tijdsverschil niet meer dan een eeuw bedraagt, blijkt Ondanks de stijgende prijzen op de wereld-Iedermarkt, kopen onze klanten morgen een fantas tisch mooie akte-tas voor een ongekend lage prijs. Magnifieke dubbele akte-tas sen met twee ruime vakken, twee grote voorzakken... zó solide dat de fabrikant elke tas 10 Jaar garandeert, morgen voor iets meer dan een tientje. Ideale tassen voor de kinderen naar school, maar evengoed voor hun vaders, die naar kantoor zo'n tas kunnen gebruiken. de ontwikkeling van de polyfone or- gelstijl een enorme vlucht te hebben genomen. Het Praeludium en de Fu ga m C van Bach, waarmede de tweede Peters Band aanvangt, wer den door de organist solide en even wichtig voorgedragen. In het algemeen nam Bekkers de tempi aan de bedachtzame kant, het geen in verband met de vrij lange nagaimtijd van het kerkgebouw de duidelijkheid van het orgelspel ten goede kwam Slechts Handels concert in Bes had misschien hier en daar wat levendiger gekund. .Moderner klanken vielen deze avond te beluisteren in de Drei Vorspiele und Satz „Christe, du Lamm Gottes" van Hugo Dxstler en de 23e psalm uit de Pieces d'orgue sur les psaumes Hugeenots van de Zwitserse componist Henri Gagnebm. De hypo-dorische melodie heeft in de bewerking van Gagnebm een pasto raal karakter gekregen, mede door het gebruik van een lang uitgespon nen orgelpunt. Tot besluit speelde Bekkers Thème et Variations uit Hommage Fresco- baldi van Jean Langlais. Een vooral m harmonisch opzicht bijzonder boei end orgelwerk, dat door de concertge ver in fraaie klankkleuren werd ver tolkt. Het aantal bezoekers had voor dit goed verzorgde orgelconcert nog wel wat groter kunnen zijn. W. H. Wolvekamp. notn®'1 COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG/BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM/DEK HAAGAITRECHT/VLISSINGEN/H0ORN7DE LIER (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De trek van de be volking naar omliggende gemeenten wordt eveneens veroorzaakt door an dere aspecten van het Schiedamse middenstandsbednjf en niet alleen door het achterblijven van de stadssa- nering. Zo besluit het antwoord, dat het college van burgemeester en wet houders heeft gegeven op het adres van de Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad, waarin de middenstand zijn verontrusting uitsprak over de trek van het consumentenpubliek naar andere gemeenten. B. en W. merken op dat zij wel enig begrip hebben voor de ongerust heid die spreekt uit het adres van de Schiedamse Handels- en Be- drijfcraad. Deze heeft evenwel nooit contact met het college van B. en W. gezocht om enig inzicht te krijgen in de saneringsplannen die de heer R. H..Fleddenxs opstelde. Enkele grootwinkelbedrijven en di recties van warenhuizen, en ook kerkelijke instanties, hebben dat wel gedaan. Nadat de heer Fiedderus op 4 april 1966 met zijn ontwerp-structuur en saneringsplan was gereed gekomen, werd op 13 juni 1966 een informele bespreking met de gemeenteraad ge houden. Deze vergadering was be doeld om door voorlichting te komen tot enige versnelling in de totstandko ming van een structuur- en sane ringsplan. Achteraf is gebleken, dat deze po ging is mislukt. Behoudens één uit zondering, wilden de raadsfracties zich niet uitspreken over de vraag of de ontwerper op de goede weg was. B. en W. hebben daarna de rappor ten van het ETI en het ontwerp van de heer Fiedderus in handen gegeven van de raadscommissie voor stadsont wikkeling en stadsuitbreiding. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond heeft intus sen op spoed aangedrongen. Zodra B. en W. het advies van de commissie hebben ontvangen, willen zij een raadsvoordracht samenstellen. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze dubbele aktetassen, met 10 jaar garantie op het leder, voor in deze dubbele m Céin Uh of schriftbelt. Bovendien zouden B. en "W. gaarne zien, dat een expositie over de struc tuur- en saneringsplannen wordt in gericht, ter voorlichting van de Schie damse bevolking. Ten slotte stellen B. en W. de gemeenteraad voor het adres van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad voor kennisgeving aan te nemen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor de apotheker drs. C.I. Jansen, een terrein grond aan de Van Swindensingel in erfpacht te ge ven om daar een nieuwe apotheek te bouwen. Zijn oude apotheek aan de Swammerdamsingel voldoet namelijk niet meer aan de wettelijke eisen. De gevraagde grond behoort tol een terrein, waarop met de apotheek te zijner tijd een kerkelijk centrum van de Hervormde Gemeente, wijkge- meente vijf (Schiedam-oost) zal ver rijzen. Het bouwplan van de apotheek vormt met dat van het kerkelijk cen trum een geheel. De heer Jansen is eerder aan de realisering van zijn plan toe dan de Hervormde Gemeen te. Het terrein is ongeveer 215 vier kante meter groot. De heer Jansen is bereid er 330 per vierkante meter m erfpacht voor te betalen, met een percentage van 6,5 procent ter bere kening van de canon. t Vlaardlngen - Dir. C. van Toor Dzn. OPLEIDING VOOR 3-j. MIDDELBARE HAS. 5-j. MIDDELBARE HAS. tevens geldig als Middenstands diploma. met Ulo-diploma of 3 jaar HBS in 2 jaar te behalen Het bedrijfsleven beveelt deze studie vooral voor kantoorbedienden aan. Talen, boekhouden, moderne bedrijfs administratie, stenografie en machine- schrijven. Goedkope Rijkscursus LESSEN OP MAANDAG, DINSDAG EN DONDERDAG Inschrijving van leerlingen maandag 21 augustus a s. 's avonds van 7 tot 9 uur, in het schoolgebouw, Cornells Houtmanstraat 2a, te Vlaardingen. De Stoomvaart Mij. Zeeland, die de dagdienst verzorgt, zal de Prinses Beatrix en de Koningin Emma, terug trekken. Overblijft dan alleen nog de Koningin Wilhelmina, die voor nood gevallen achter de hand zal worden gehouden. De twee overcomplete schepen zullen moeten worden ver kocht De Britse Spoorwegen doen de Amsterdam en de Arnhem weg. Zij houden de Avalon in reserve. Beide nieuwe schepen (één *'oor de Stoomvaart Mij. Zeeland en één voor de Britse Spoorwegen) zijn in aan bouw op een scheepswerf in Enge land. Elk schip gaat 30 miljoen gul den kosten. De nieuwe schenen zullen de dienst volledig aankunnen. Het zijn 7000 tons schepen, die elk plaats bie den aan 1200 passagiers en 220 auto's. Deze kunnen door deuren in de romp aan en van boord rijden. m TT WEET wel, ik heb een bijzon- u dere interesse voor de strijd te gen de verontreiniging van het mi lieu. Dat laatste klinkt bijna als La tijn. Ik bedoel er natuurlijk (vooral) mee alle strevingen om de luchtver vuiling op te sporen, te beperken ol te doen verdwijnen. Daarom ben ik zo vrij uw aandacht ook aan mijr Lijn te vragen voor de centrale meld- en regelkaxner. Ik vind dit een nuttig instituut Goed, het had er eerder moeten zijn. Maar sedert april is telefoon (010) 282887 voor ieder bereikbaar. En er wordt gebruik van gemaakt, daf hebt u dezer dagen in de krant kun nen lezen. Meer dan 200 Wachten in drie maanden is een flink cijfer. Toch vinden de mensen van de CMRK het nog maar zo-zo. Kan best wat meer, zeggen zij niet iedereen weet er nog van. Laat ik dan een poging doen het nummer er bij u in te prenten. Schrijf het op de voorpagina van uw telefoonboek, Voor de PTT een suggestie: er kan nog wel wat bij onder de blauwe (ol rode) bal van „Kies in noodgeval len", waar brandweer, politie, onge vallen en hulp in geestelijke nood staan. Een regeltje „voor klachten over stank 282887" kan er toch wel. af? Maar u moet niet doen zoals die mevrouw, van wier klacht me deze week ook werd verteld. Ze belde op omdat ze zo'n „zoetige lucht rook*'. Een controleur er op af. Wat bleek? Mevrouw had de geur van de rozen en andere bloemen in haar tuin in de neus gekregen... Tja, dat is wel even een afgang.* Maar toch: beter vergeefs gemeld dan helemaal niet gemeld, terwijl er een hinderlijke stank hangt Eerst even snuffelen dus of het inderdaad om een vreemd geurtje gaat. Met het aanbevelen van de publie ke dienst (want dat is er: die „stank telefoon" is er voor u en voor mij) bevind ik me in goed en militant gezelschap. Dat van de Vereniging ter Bestrijding van de Luchtveront reiniging in en om het Waterwegge bied (zouden we daar ook maar niel Rijnmondgebied van maken, he ren?). Die schrijft in haar blad „Rei ne Ludht" een mooie naam ook lovend over de meld- en regelka- mer. CITEER: „Bij de installatie van deze.kamer werden de woor den van wethohder De Vos (Rotter dam) in demeeste'"krantekoppen (dat .trek, ik. me. hïet: aafl Jan Krant) 'wel wat vertekend weergege ven:. Inderdaad geven de cijfers van de hoeveelheden zwaveloxyde, stik- oxyden en roetneerslag een terug gang te zien (is er ook al invloed van het gebruik van het zoveel scho nere aardgas?)." „Maar zeer terecht wees de heer De Vos erop dat het vooral de stank- golven zijn die de burgers tot razer nij kunnen brengen. Hij geeft het cijfer van een toeneming van hef aantal stankdagen in de periode 1957-1863 met 25 pet. Hoeveel dit er nu dan per jaar zijn zou men willen weten, (Ik ook wel - Jan Krant)". „Voorts betekent een stankdag dat het over een groot gebied niet te harden is. Maar de telkens optreden de hinder is ook onaangenaam. Daar om zal het nu zaak zijn dat de bewo ners van de stankgebieden direkt ook bij hinder de meldkamer opbel len. Het is toch denkbaar, nee zeker, dat een stadswijk straks in mooi zomerweer blauw ziet van de dam pen. Dan moet men ook zijn protest in de hoorn toeteren of beter exact melden." Tot zover het blad van de vech ters tegen vuile lucht. Ik kan me er alleen maar bij aansluiten. Zo'n stanktelefoon gaat helaas bij ons le ven horen. Het zal nog wel lang duren voordat we zonder kunrien. Daartoe zal de overheid eerst de con trole van het milieu stringenter moe ten aanpakken, zodat van volledige beheersing sprake is. (PS Dank voor uw reacties op mijn stukje over de kledingactie voor de Jordaanse vluchtelingen. Ik heb al folders verzonden, maar er zijn er nog meer, in mijn Ia en elders!) SCHIEDAM De heer S. Kuiper, hoofd der Prinses Marijkeschool voor glo, gaat het onderwijs verlaten in verband met zijn pensionering. De afscheidsreceptie wordt gehouden woensdag 30 augustus, van 19.3020 30 uur in de grote zaal van gebouw Irene.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1